"We willen meer doen dan alleen geld ophalen" Bezemer kandidaat lijsttrekker PvdA ■C Elisabethziekenhuis mag lönderafdeling verbouwen 3- Voorkeur voor links blok in Leiderdorpse gemeenteraad na verkiezingen P GidSC Warmondse jeugdraad zoekt medewerkers Werkgroep voor ontwikkelingshulp Picknick, opslag en loodsje bij Zijldijk Stad en rand WOENSDAG 27 JANUARI 1982 LEIDERDORP - Wethouder Jaap Bezemer is kandidaat voor het lijst trekkersschap van de Leiderdorpse PvdA bij de komende gemeente- raadsverkeizingen. Voorzitter Tom van Hees van de Leiderdorpse afde ling van de PvdA maakte dat gisteravond tijdens een ledenvergadering bekend. Opvallend is dat de huidige fractieleider Ton de Water niet meer voorkomt op de - voorlopige - kandidatenlijst van de PvdA. Het raadslid George Hewitt staat op dit moment op een onverkiesbare tiende - plaats. Bezemer wordt op de lijst gevolgd door een vrouw, Rietje Nijs-Kükler, die vooral bekendheid geniet als lid van de actiegroep "Geluidsoverlast rijksweg 4". Derde staat Aad Wesseling, de opvolger van Frans Leijnse in de gemeenteraad van Leiderdorp. Victor Molkenboer, onder andere bestuurslid van Sjelter, staat op een vierde plaats. Begin maart zal de ledenvergadering zich uitspreken over de kandidatenlijst. Er kunnen ook tegenkandidaten worden voorgesteld. Links blok Voorzitter Tom van Hees maakte verder bekend dat de PvdA in de vol gende raadsperiode graag wil samenwerken met de PSP en de PPR, die eeh lijstverbinding aangaan vóór de verkiezingen. Samen de verkie zingen in als links blok willen de drie linkse partijen niet. De PvdA wil een dergelijke combinatie om na de verkiezingen tijdens de onderhan delingen over de verdeling van de wethoudersposten sterker te staan. De PvdA sluit overigens ook een samenwerking met D'66 niet op voor hand uit. Gisteravond kwam ook het verkiezingsprogramma van de PvdA aan de orde. Duidelijk werd in elk geval dat de leden zeer tevreden zijn over het produkt. Alleen de zogenaamde "urgentiepunten" (tien punten die herkenbaar zijn voor de PvdA en die uit te voeren zijn, ook wel de top-tien genoemd) ondervonden nogal wat kritiek. Het PvdA-raadslid Wesseling: "Ik vind de top-tien een wat vreemde zaak. Ik kan zo een aantal dingen uit het programma halen die beter zijn dan de tien die nu naar voren worden gebracht". Ook over de presentatie van de tien punten vielen sommige PvdA-leden. Het moeten punten zijn, zo werd door verschillende leden gezegd, die te realiseren zijn. Een aantal zaken lijken nu al te verdwijnen als "ur- gentiepunt". Het streven van de PvdA naar de invoering van stadsver warming in Buitenhof-Midden en -West stuitte op veel bezwaren. Stadsverwarming is wel een manier om energie te besparen maar kost de bewoners van de huizen veel meer. Een PvdA-lid stelde dan ook voor het woord stadsverwarming te vervangen door "het streven naar een maximale energiebesparing" in Buitenhof-Midden en -West. Maandag 1 maart wordt het verkiezingsprogramma definitief door de ledenvergadering vastgesteld. WARMOND - De Warmondse jeugdraad, onder andere bekend door de Jantje Beton-collectie, zoekt nieuwe leden om meer ac tiviteiten te kunnen ontplooien. Zo denken de huidige vier actie ve jeugdraadsleden onder ande re aan het opzetten van boksen, jeugdtoneel en een filmclub. Omdat ze zelf echter nogal druk zijn met administratieve werk zaamheden voor plaatselijke ver enigingen als Scouting War mond, Atleta en de gymclub, vra gen zij nu nog een viertal mede werkers die deze nieuwe activi teiten van de jeugdraad op poten kunnen zetten en begeleiden. Suggesties over nieuwe bezighe den zijn ook welkom. Aanmel den kan men zich bij Hein van Dam, Margrietstraat 13 (telefoon 01711-10945) in Warmond. Geboren: Jolanda Wilhelmina Maria Am me r la an (Zoeterwoude); Timothy Petrus Jacobus Heemskerk (Zoeter woude); Martijn Bastiaan de Rooij (Zoe terwoude); Mieke Wya Popma (Zoeter woude); Marloes Hendrika Hu bertha van der Meer (Zoeterwoude). Getrouwd: Petrus Jozef de Jong met Petronella Laurentia Maria Vink; Da niel Joannes Marie van den Berg met Marjanneke Cornelia Wijsman. Overleden: Wilhelmus Elstgeest (1904 Zoeterwoude); Daniel Johannes van Kempen (1908 Zoeterwoude); Reinier Willembrordus Turk (1903 Zoeterwou de). Ben Schavemaker: "Het is onjuist om vanuit Nederland allerlei leuke dingen voor de Derde Wereld te bedenken". (foto Holvast) Provinciale Raad voor de Volksgezondheid: LEIDERDORP/DEN HAAG - Het Elisabethzieken huis in Leiderdorp mag de kinderafdeling gaan ver bouwen. Het moet echter wel de kosten binnen aan vaardbare grenzen houden. Dat zegt de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland. Ook moeten er voor het college van Geputeerde Sta ten van deze provincie vijf bedden worden ingele verd. Vrijdag buigt de Raad voor de Volksgezondheid zich over deze plannen in het provinciehuis in Den Haag. Het ziekenhuis wil de twee, verspreid door het zie kenhuis gevestigde kinderafdelingen samenvoegen en ruimte scheppen voor poliklinische en oplei dingsdoeleinden. Het ziekenhuis wil echter niet dat de beddencapaciteit wordt verminderd. Het handhaven van de bedden capaciteit is volgens het ziekenhuis noodzakelijk om de "taak en de functie bij een groeiende bevol king te kunnen blijven uitoefenen". Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, willen dat het aantal bedden, dat vol gens het college alleen maar om "financieel techni sche redenen" wordt gehandhaafd, met vijf wordt teruggebracht. Tot '75 zat de kinderafdeling van het ziekenhuis in drie vleugels en bestond uit totaal 77 bedden. Daar na werd de afdeling samengevoegd in twee vleugels en werden er 33 bedden ingeleverd. Inmiddels, zo schrijft de Raad aan het provinciebestuur, is geble ken dat de behoefte aan Idnderbedden nog verder is gedaald. De directie van het ziekenhuis kwam gelijktijdig tot de ontdekking dat het gescheiden functioneren van een in twee vleugels gesitueerde kinderafdeling een doeltreffend werken in de weg staat. Vandaar de concentratie op één afdeling. De kinderafdeling zal dan bestaan uit vijf couveuses, negen bedden voor zieke zuigelingen, vijf boxen en twintig kinderbed den (totaal 39 bedden, dat is vijf minder dan nu het geval is). WARMOND - "Geld ophalen bij de bevolking is niet genoeg. Wé moeten iets van de grond krijgen met zoveel mogelijk Warmonders en we moeten constant de aandacht vestigen op het Derde Wereld-project, zodat iedereen weet wat er met zijn geld ge beurt", zo ventileert Ben Schavemaker zijn mening over de onlangs opgerichte War mondse werkgroep, die zich inzet voor plaatselijke hulp aan ontwikkelingslanden. De uiteindelijke benadering van deze nieuwe groep gaat verder dan alleen maar geld ophalen. Een voorlichtende en menings vormende functie, dat is wat de werkgroep in de ogen van Ben Schavemaker, één van de leden van de groep, erbij moet heb ben. In dit verband willen ze bijvoorbeeld de Warmondse scholen betrekken. Voorop bij dit alles staat duidelijk heid. Hoe belangrijk deze opstel ling is probeert Schavemaker aan te tonen met zijn verwijzing naar de situatie in Oegstgeest. Daar werd de plaatselijke werk groep die zich inzette voor de Derde Wereld opgeheven. "Die is naar de donder gegaan omdat niet duidelijk genoeg was wat ze wilden doen", aldus Schavema ker. Het was een door wethouder Dal- huisen persoonlijk geplaatste ad vertentie en de reactie daarop van een viertal Warmonders, die hebben geleid tot de oprichting van de groep die zich gaat rich ten op projecten in de Derde We reld. De groep heeft al een aantal keren vergaderd. Tijdens de laat ste bijeenkomst is men tot een taakverdeling gekomen. Als woordvoerder zal J. Hoekstra op treden. Mevrouw A.S.H. de Beaufort regelt de financiën en Schavemaker is verantwoorde lijk voor wat hijzelf "de secreta riaatswerkzaamheden" noemt. Einde Het contact tussen de werkgroep en de gemeente wordt verzorgd door J. Timmermann, chef van de afdeling sociale en welzijnsza ken en huisvesting. Timmer mann heeft alle vergaderingen van de werkgroep bijgewoond en zal dat ook in de toekomst blijven doen. Met de oprichting van de werk groep is in elk geval al een einde gekomen aan de situatie dat met door de gemeente vrijgemaakte gelden voor ontwikkelingshulp niets werd gedaan. "Die post (2500 gulden) stond al twee jaar op de begroting, maar met dat geld gebeurde niets. Dat irriteer de me mateloos. Toen mevrouw Dalhuisen die advertentie plaat ste heb ik me dan ook direct aan gemeld." Schavemaker, die behalve in de werkgroep ook nog actief is in Progressief Warmond, vertelt hoe deze situatie zo lang heeft kunnen bestaan. "In 1981 beslo ten alle drie de raadsfracties 2500 gulden op te nemen voor ontwik kelingshulp. Overeengekomen werd dat nog bekeken zou wor den voor welk doel dat geld zou worden gebruikt. De gemeente kon zelf met dat geld weinig uit richten, omdat het provinciebe stuur pas zijn goedkeuring aan een besteding gaf als vanuit de Warmondse bevolking voor mi nimaal hetzelfde bedrag zou bin nenkomen. Maar de werkgroep kwam pas in december van afge lopen jaar van de grond." Ijskast Toch zijn de Warmondse Derde Wereldgelden van 1981 niet in de ijskast blijven liggen. Vooruitlo pend op de activiteiten van 1982 (die volgens Schavemaker bin nenkort bekend zullen worden gemaakt) hebben de leden van de werkgroep zich gebogen over de aangemelde onderwerpen om de subsidie van 1981 voor projec ten van een bestemming te voor zien. Hun keus is gevallen op een activi teit van de diakonie van de her vormde gemeente namens de in terkerkelijke commissie ontwik kelingssamenwerking Sassen- heim en omstreken. Het gaat hier om een project ten behoeve van de Trio-Indianen in Zuid-Surina- me waaraan de werkgroep 2.000 gulden wil besteden. De resterende 500 gulden komt ten goede aan een door de werk groep Missie en Ontwikkeling van de parochie St. Matthias georganiseerde fietstocht voor het werk van pater Van der Beek, die als missionaris werk zaam is in Gabon. Over de totstandkoming van deze keus zegt Schavemaker: "We konden kiezen uit vier projecten. We hadden een week de tijd om het informatiemateriaal te bestu deren. Toen we weer bij elkaar kwamen bleek dat de voorkeur van ons allen naar drie projecten uitging. Het is dus heel voor spoedig gegaan allemaal." Hij vervolgt: "Het werk van Van der Beek sprak ons wat minder aan. Uit de verstrekte informatie werd niet meer duidelijk dan dat hij goed werk zou doen. Over het werk zelf werd te weinig verteld. En goed werk, ja, dat doet toch iedereen die zich inzet voor ont wikkelingshulp?" Samengevat luiden de doelstellin gen van de werkgroep als volgt: aansluiten bij de behoefte ter plaatse, bevordering van de zorg voor eigen levensonderhoud en een kleinschalige aanpak. Scha vemaker: "Ik ben van mening dat het or\juist is om vanuit Ne derland allemaal leuke dingen te bedenken voor de mensen in de Derde Wereldlanden en om ver volgens één keer per jaar met de collectebus rond te gaan. Het moet niet meer zo zijn dat we na onze giften weer achterover leu nen in onze stoel en vervolgens onze handen in onschuld was- Schavemaker geeft een voorbeeld: "Stel dat je je inzet voor de bouw van een ziekenhuis zonder dat je jezelf rekenschap geeft van de plaatselijke omstandigheden. Er komt dan geen sterveling in dat ziekenhuis, omdat de mensen hun eigen godsdiensten en riten hebben en veel liever op bezoek gaan bij hun eigen medicijn- WOENSDAG Leiden - Groenoordhallen, Woon-Ideaai Beurs, 19-22.30 uur. Stadhuis - raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen, do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Augustinus - Rapenburg 24, informatie avond van Amnesty International over 'verdwijningen', 20.30 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden Erik Doornweerd. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. LVC - Breestraat 66, film 'Het evangelie volgens Matheus', Pier Paolo Pasolini, ook do, 20 uur. Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat 9, lezing van P.C. Veltman over 'Wereldontwikkeling, mens en christen dom', 20.15 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, film 'Dimenticare Ve- nezia', 20 uur. Gebouw Rapenburg 100 - Leidse Stu denten Ekklesia vertonen de film 'De Klompenboom', 21 uur. Wassenaar - raadhuis, commissie maat schappelijke voorzieningen, 19.30 uur. Leiderdorp - Sjelter, vrouwenavond over sexualiteit, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Groenoordhallen, Woon-Ideaal Beurs, 14-17 uur en van 19-22.30 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting en sport, 20 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden duo Hoop Stoop. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk, avond van Guatemala Komitee met sprekers over Guetemala, Nicaraqua en El Salvador, een film over Guetemala, muziek en een fototentoonstelling. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20- 21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Warmond - raadhuis, raadsvergadering, Oegstgeest - raadhuis, raadsvergade ring, 20 uur. raadhuis - commissie intergemeentelij ke zaken, 19 uur. Zoeterwoude - raadhuis, raadsvergade ring, 20 uur. Sjaloomschool - vrouwentheater 'Sim- pla Rosa', 20 uur. Wassenaar - raadhuis, commissie finan ciën, 19.30 uur. Voorschoten - optreden Harlie de Jon ge, 20.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio lei den, wordt waargenomen van vr 22 tot 29 jan door Apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apo theek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, WIM KOEVOET v.d. Waalslaan, tel. 4641. Plan Provinciale Waterstaat: WARMOND - Burgemeester en wethouders van Warmond willen mee werken aan het plan van de Provinciale Waterstaat Zuid-Holland om een opslagterrein, een loodsje en een picknickplaats aan te leggen in de bocht van de Zijldijk, ten oosten van het Boterhuiseiland. Het opslag- terrein en het loodsje vormen tezamen een onderhoudssteunpunt dat noodzakelijk is voor het onderhoud van de Zijl, het Boterhuiseiland en de Zijldijk door de Provinciale Waterstaat. Het plan van de Provinciale Waterstaat is echter in strijd met bestem mingsplan "Noord-Oost". Hierin is bepaald dat het betreffende gebied je alleen mag worden gebruikt voor de aanleg van plantsoenen, berm beplanting, wandelpaden en parkeerhavens. B en W zijn met dit pro bleem naar de werkgroep ruimtelijke ordening gestapt die met het plan instemde. De werkgroep heeft er echter bij B en W op aangedrongen dat juist de recreatievoorzieningen beter gesitueerd moeten worden. Zij denkt hierbij aan verplaatsing van het onderhoudssteunpunt naar het zuidelijk deel van dit gebied. De picknickplaats zou naar het noorden moeten verhuizen vanwege de betere bezonning. Om de uitvoering van het plan te vergemakkelijken stellen B en W een zogenoemd voorbereidingsbesluit voor. Dit besluit moet voorkomen dat de betreffende gronden minder geschikt worden voor de uitvoering van het plan en behelst een verbod op bebouwing ervan. Een deel van het Elisabethziekenhuis. LEIDSCH i&t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Lffdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIOEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur); zaterdag var, 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschnjving geen administratie- en incassokosten Voor beuling van abonnementsgelden Ad|unct-hoofdredacteur J Ruygrok-Hoogeveen uitsluitend giro 3203571 R. D. Paauw (buitenland) t v n Damiate Holding BV Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 1217.90 per post "f 307.30 Ptv AJg redactiechef: Directe: G Koopman Aangesloten gij da Gemeenschappelijks Persdienst met eigen oorrespondenten o.a. In: Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madrid. Stockholm an Djakarta Commentatoren: A A. v. Brussel W. F. J. Wirtz tal. 071-144941 Ut 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2