LEIDSCH m DAGBLAD Reagan wijzigt koers Ft niet 11 Bedrijf Delfzijl wil stroom in WOON IDEAAL Duitsland kopen BEI Terlouw boos over eigen boek LEIDEN F 7 Verplicht gewicht op verpakt voedsel 11 11 Verschuiving taken naar lagere overheden Tientallen doden bij rellen in stad Iran NCRV zendt deel Polen show uit 1001 woon- ideeën Crroenoordhal Treinbotsingen eisen tal van mensenlevens Ruzie over heg fataal REAGAN WOENSDAG 27 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36688 Directeur G. Koopman Bureau Wfle i Adj.-hootdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN waSSS UTRECHT (ANP) Verpakkingen van eet- en drinkwaren moeten binnenkort verplicht worden voorzien van de inhoudshoeveel- heid. Dat heeft het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne vandaag in een ontwerp besluit bekend gemaakt. Met dit besluit geeft de regering uitvoering aan een EG-richtlijn over etikettering en presentatie van verpakte levensmiddelen. Staatssecretaris I. Lambers van Volksgezondheid heeft het ont- werp-besluit genomen in samen spraak met minister De Koning (Landbouw) en staatssecretaris Van Zeil (Economiusche Zaken). De hoeveelheidsaanduiding moet worden gegeven in (kilogram men liters of, bijvoorbeeld bij een zak sinaasappels, in aantal- DEN HAAG (GPD) - D'66-leider Jan Terlouw is boos over de ver schijning van een boek over zijn verkiezingscampagne als lijst trekker van D'66 in 1981. Het boek, van de free-lance-journa- list Paul van Engen, verschijnt deze week onder de titel „De on weerstaanbare opkomst van Jan Terlouw". De woede van Terlouw, en zijn voormalige campagneleiders (nu beiden kamerlid) Ernst Bakker en Jan Veldhuizen, richt zich op het feit dat Uitgeverij Sijthoff het boek heeft uitgegeven, zonder dat Terlouw zijn commentaar op de inhoud heeft kunnen geven, terwijl daarover wel afspraken zouden zijn gemaakt. Van Engen volgde Terlouw (en de D'66-fractie) vorig jaar langdurig ten behoeve van enkele verhalen voor het weekblad Haagse Post Daartoe vergezelde hij Terlouw op zijn verkiezingstoernees en woonde diverse fractievergade ringen bij. In de HP verscheen inderdaad een uitgebreid verhaal over D'66. Daarna besloot Van Engen van zijn ervaringen een boek samen te stellen. Daarvan was Terlouw op de hoogte. Volgens D'66-woord- voerders is daarbij de afspraak gemaakt dat Terlouw het boek vóór publicatie zou mogen lezen en eventueel wijzigingen zou kunnen voorstellen. Volgens Van Engen is deze afspraak ech ter alleen gemaakt - en nageko men - voor het verhaal in HP. Volgens een woordvoerder van D'66 richten de bezwaren van Terlouw en de zijnen zich in de eerste plaats minder tegen de in houd van het boek als wel tegen de gevolgde procedure. De grootste kritiek op het boek is dat volgens Terlouw onvoldoen de wordt ingegaan op de inhoud van wat Terlouw tijdens zijn campagne allemaal gezegd heeft en te veel op de manier van op treden van de Terlouw. „Er wordt gesuggereerd alsof het al lemaal één grote luchtballon is", aldus de woordvoerder. Morgenavond vindt over deze kwestie een discussie plaats in de Alles Is Anders Show van de KRO-televisie, tussen schrijver Van Engen en de voormalige campagneleider van D'66, Jan Veldhuizen. TEHERAN (AFP) - Bij ongere geldheden in de Noordiraanse stad Amol zijn gisteren minstens 55 mensen gedood. Gewapende oppositiegroeperingen hebben op grote schaal aanvallen gedaan op officiële gebouwen in de stad. Dit is vandaag gebleken uit be richten in de pers in Teheran. 33 "Contrarevolutionairen" zijn ge dood evenals 8 leden van de or detroepen 14 inwoners van ks Amol, aldus het blad de Islamiti- sche Republiek. De opstandelin gen hebben hun toevlucht ge zocht tot bossen rond de stad, al dus het blad, maar zijn in een boomgaard door de ordetroepen omsingeld. Acht contrarevolu tionairen zijn tijdens de ongere geldheden gearresteerd en aan beide zijden zijn talrijke gewon den gevallen, aldus de Iraanse persberichten. WASHINGTON (UPI/Reuter/AP)- De Amerikaanse presi dent Reagan heeft de Sowjet-Unie en Polen gisteravond bedreigd met nieuwe economische sancties als de Poolse crisis zou verergeren. In zijn rede tot het Congres (de State of the Union) stelde de Ameri kaanse leider wat het binnenlands beleid betreft twee prioriteiten: "Een sterke nationale defensie en een betrouwbaar netwerk van so ciale voorzieningen". Met ingang van oktober 1983 wil Reagan de verantwoordelijkheid voor de uitgaven van de sociale voorzieningen leggen bij de overheden van staten en plaatsen. In 1991 moet deze decentralisatie voltooid zijn. Reagan is niet van plan zijn econo misch beleid te wijzigen. Hij gaf wel toe dat de VS moeilijke eco nomische tyden doormaken, maar zei dat de zaken er nog slechter voor zouden staan zon der zijn voorstellen tot belasting verlaging en het terugschroeven van de overheidsuitgaven. De president voorspelde dat de huidige recessie in de VS dit jaar zal eindigen: "In de naaste toe komst zal de State of the Union beter, veel beter zijn, als wij de kracht opbrengen om verder te gaan op de weg die wij hebben uitgezet". Hij zei dat zijn economisch beleid de rentevoet had helpen verla gen, de economische groei had bevorderd en de overheidsuitga ven had gedrukt. Hij gaf wel toe dat het federale tekort "onze eer dere verwachtingen overtreft", maar dat probleem weet hij aan de recessie. "En daaraan zijn vo rige regeringen schuldig", aldus de president. 'Nieuw federalisme' De Amerikaanse president Rea gan krijgt bijval van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Thomas O'Neill (rechts) en vice- president George Bush na het uit spreken van de jaarlijkse presi dentsrede, de zogenaamde "State of the Union". GRONINGEN (GPD) - Het Groningse bedrijf Elek- troschmelzwerk Delfzijl (ESD) gaat in de toekomst wellicht stroom uit West- Duitsland gebruiken. Het Duitse moederbedrijf van de Delfcijlster grootverbruiker, Elektroschmelzwerke Kemp ten, dat een eigen stroomop wekkingsinstallatie heeft, wil zijn overtollige elektriciteit wel aan ESD leveren. Daarvoor is echter de hulp nodig van Duitse en Nederlandse nutsbedrijven, zoals het Elektriciteitsbedrijf voor Groningen en Drenthe (EGD). Wisselvallig Vannacht opklaringen, a/gewisseld door enkele winterse buien. Morgen toenemende bewolking later in bet westen gevolgd door regen of natte sneeuw. Minimumtemperatuur ongeveer min 1 graad, middagtemperatuur omstreeks plus 4 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind, draaiend van noordwest naar zuidwest. 28 JANUARI Zon op: 08.27 uur, zon onder: 17.19 uur. Maan op: 10.15 uur, maan onder: 21.04 „Je kunt stroom nou eenmaal niet in een postpakketje stoppen", al dus een EGD-woordvoerder. „ESD wil daarom gebruik ma ken van openbare transportlij nen. We staan daar niet onwel willend tegenover, maar het is technisch wel een ingewikkeld probleem. Er wordt over onder handeld". ESD ziet zelf nog een tweede mo gelijkheid om stroom uit West- Duitsland te betrekken, namelijk door het te kopen van de Ham burger Elektrizitaetswerke. Dit omdat de tarieven van Duitse elektriciteitsbedrijven veertig procent lager liggen dan in Ne derland. De EGD zegt echter van dit plan niets af te weten. Volgens directeur J. D. Brouwer van Elektroschmelzwerk Delfzijl zijn de energiekosten een knel lend probleem in zijn overigens oergezonde bedrijf. „Als wij ons bedrijf in Emden hadden staan, zouden we per jaar 16 miljoen gulden op de energierekening besparen". Onlangs heeft ESD een eigen warmtekrachtinstalla tie gebouwd om op de energie kosten te bezuinigen. Het verschil tussen de Duitse en Nederlandse stroomtarieven is volgens Brouwer een gevolg van het feit dat de Duitse stroombe drijven goedkoper kunnen pro duceren door het gebruik van steen- en bruinkool en de toepas sing van kernenergie. HILVERSUM (ANP) - De NCRV heeft besloten gedeel ten van de door de Ameri kaanse inlichtingendienst aangeboden show, waarin het Westen zijn solidariteit met het Poolse volk gaat be tuigen, zondagavond 31 ja nuari na afloop van het nor male programma op Neder land I, uit te zenden. De NCRV is van plan hiervan een extra uitzending van "Hier en Nu" van te maken, die waarschijnlijk om 23.40 uur begint. (Zie ook pag. 7). regering gemaakt tot een be moeial, onhandelbaar, ondoel matig, kostbaar en oncontroleer baar. "Laat ons dit probleem met een enkele stap - teruggave van federale programma's ter waarde van ongeveer 47 miljard dollar aan staten en gemeenten - uit de weg Reagan vroeg het Congres zijn op vatting van 'nieuw federalisme' te aanvaarden en brak een lans voor zijn programma om te ko men tot vermindering van de be lastingdruk. Hij verklaarde dat zijn plannen zijn bedoeld om de regering weer dichter bij de men sen te brengen en het systeem van federalisme en decentralisa tie nieuw leven in te blazen. Cuba Nog kort het buitenlands beleid belichtend - over enige tijd zal hij hier in de zogenaamde 'State of the World' op terugkomen - zeg de hij Cuba de wacht aan. "De VS zullen krachtig optreden te gen degenen die terrorisme in het Caraibisch gebied en Latijns- Amerika exporteren". Hiermee zinspeelde hij op aanzienlijke Russische wapenleveranties aan Cuba en berichten van de Ameri kaanse inlichtingendienst dat een aantal wapens dat naar Cuba gaat, is bestemd voor Nicaragua en linkse opstandelingen in El Salvador. Reacties De Republikeinen hebben gister avond de rede van Reagan met applaus begroet. De oppositie had daarentegen veel kritiek. Leidende zakenkringen in New York uitten enerzijds hun vol doening over de weigering van de president nieuwe belastingen te heffen, maar spraken ook hun teleurstelling uit over het ontbre ken van een wonderoplossing voor de moeilijke economische situatie van het land. De president van de machtige vak centrale AFL-CIO riep de 15 mil joen leden op de rijen te sluiten om de economische politiek van Reagan te bestrijden. keukens open haarden isolatie, decoraties alles wat van een huis een echt huis kan maken Een beurs om te kijken en te kopen! 27 t/m 31 januari wo 19.00 22.00 uur. do., vr en za 13 00-17.00 uur en 19.00-22 00 uur zo. 12.00-1 7.00 uur PARIJS (REUTER/AP) Op verschillende plaatsen hebben zich giste ren treinongelukken voorgedaan. In totaal kwamen hierbij zeker 144 mensen om het leven. Bij een treinongeluk op een spoorlijn tussen Algiers en Oran kwamen gisteravond 92 mensen om het leven en er vielen honderden gewonden. Het officiële Algerijnse persbureau APS deelde vanmorgen mee, dat het ongeluk gebeurde bij het dorp Benj-Helouane, 110 kilometer ten westen van Algiers. Over de oorzaak is nog niets bekend. In India hebben vanmorgen zeker vijftig mensen de dood gevonden toen een sneltrein bij Agra, 200 kilometer ten zuiden van New Delhi, in dichte mist frontaal in botsing kwam met een goederentrein. De goede rentrein was in dichte mist van een zijspoor op de hoofd spoorlijn gere den, waar op dat moment de expres-trein naderde. Het seinsysteem was als gevolg van een stroomstoring uitgevallen, aldus een woord voerder van de Indiaase spoorwegen. In Taipeh verloren twee inzittenden van een Taiwanese personentrein het leven toen de laatste wagon tijdens het passeren van een tunnel door een ontploffing werd verwoest. Dertien passagiers raakten hierbij gewond. De trein was afkomstig uit Taipeh en onderweg naar Hualien in het oostelijk deel van Taiwan. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Ruzie over het knippen van een heg is ver moedelijk fataal geworden voor de 57-jarige A. Leendert- se uit Hillegom. De man, die aan een hartkwaal leed raak te gistermiddag in een woor denstrijd over de heg met een 31-jarige plaatsgenoot Plotseling sloeg de man tegen de grond en overleed ter plaatse. De politie hield de andere ruziemaker voor ver hoor aan. Bovendien wordt een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van de Hil- legommer. 28 PAGINA'S Wim Meijer "PvdA heeft zich op crisis verkeken" PAGINA 17 Kamer tegen eigen bijdrage medicijnen PAGINA 7 Polen beheerst toch gesprek in Genève PAGINA 9 Aandeelhouders van Ogem in 't geweer PAGINA 23 De "Stale of the Union" (troonrede), die pre sident Reagan giste- yJ/fC' ton uitsprak, bevatte op het gebied van de buitenlandse politiek weinig nieuws. Dat werd ook nauwelijks verwacht De V S. zullen zich krachtig tegen de Sowjet-Unie blijven opstellen en er dreigen nieuwe strafmaat regelen legen dat land als het zich niet matigt jegens Polen. Bij zonderheden werden echter niet gegeven De vraag is nu vooral hoe consistent de V S. op dit ge bied zullen zijn en hoe groot de Amerikanen de kloof met de Eu ropese bondgenoten willen laten worden. Nieuwe initiatieven ontwikkelde Reagan wel op het gebied van da binnenlandse politiek. Maar vrolij ker wordt men daar bepaald niet van. Reagan wil een groot deel van de sociale hulpprogramma's overhevelen van de centrale overheid naar de staten en grote steden. Financieringsmiddelen voor hulp aan arme gezinnen, voedselpro gramma's. vervoer en onderwijs zullen straks door de regionale en plaatselijke overheden moe ten worden geregeld. "Nieuw federalisme" heet dat. een keurig woord, maar het betekent eenvoudig dat Reagan zich op centraal niveau van een hoop zorg en bureaucratie ontdoet en de staten de problemen toe schuift. Met Is duidelijk dat dit de weg vrijmaakt voor ongelijkheid op tal van terreinen. De centrale overheid, zo moet men constateren, heeft kennelijk geen boodschap aan de zwakkeren in de samenleving. Het zal de in druk versterken die toch al velen van de V.S hebben: dat het een mooi land is voor wie jong, blank, goed opgeleid en recht van lijl en leden is. maar dat andere catego rieën er weinig van te verwachten hebben Afgewacht moet overigens worden in hoeverre Reagan zijn plan er door krijgt. In dit verkiezingsjaar (een deel van de Senaat en het Huis van Algevaardigden moet worden gekozen) zou de presi dent wel eens op ferme tegen stand kunnen stuiten In eigen. Republikeinse kring rom melt het al geducht en de Demo craten, die zich een jaar hebben koest gehouden, zullen ongetwij feld ook steviger van zich afbij ten. Ondanks alle mooie beloften van Reagan zitten de V.S. met een record begrotingstekort: 100 mil jard dollar. Heel zijn hoop heeft Reagan gesteld op het opleven van de economie in het tweede gedeelte van 1982. Ol daarvan wel sprake zal zijn en vooral in welke mate blijft vaag. Reagan kan het wel willen, maar schept er nauwelijks het klimaat voor. De rente blijft hoog. En op dezelfde dag dat de Ameri kaanse president zijn boodschap aan het Congres bracht, liet Paul Volcker (de Amerikaanse Dui- senberg) Senaat en Huis van Al gevaardigden weten dat hij er niet aan dacht de economische bedrijvigheid te bevorderen door middel van verruiming van de kredietverlening, zolang de infla tie niet is bedwongen. Reagan hoopt dus dat het allemaal vanzelf zal gaan. P. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren alt Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. Svp bon ingevuld in een open enveloppe ronaer postteyol opsturen neet LeidschDegbled. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SN£L in de bus.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1