Jaruzelski biedt geen hoop Topoverleg Haig- Gromiko al bij voorbaat geflopt? EG wil Sowjet-Unie meer rente berekenen Radio-actieve stoom uit kerncentrale VS ontsnapt Nieuw rapport: "Sowjet- Unie is supermaclitig' Bonn ontkent Opheffing sommige maatregelen, Nieuw bericht van ontvoerde NAVO-generaal Compromis SPD over kernwapens Vice-president van Soedan ontslagen DINSDAG 26 JANUARI 1982 ONTARIO (UPI) - De kerncentra le Ginna bij Ontario in de Ameri kaanse staat New York is giste ren uitgeschakeld nadat radioac tieve stoom was ontsnapt uit een warmtewisselaar. Het personeel is geëvacueerd. Technici zijn nog bezig na te gaan hoeveel straling er in de atmosfeer terecht is ge komen. Vermoedelijk is de warmtewisselaar gescheurd. Het lek zou inmiddels gedicht zijn. Een woordvoerder van de elektri citeitsmaatschappij die de cen trale exploiteert, Rochester Gas and Electric, heeft meegedeeld dat er gisteren om half tien in de ochtend "nucleair alarm" werd gegeven nadat een plotselinge drukvermindering was geconsta teerd in de primaire (radioactie ve) kringloop van de centrale. Aanvankelijk werd de toestand aangeduid met "ongebruikelijke gebeurtenis" maar al spoedig werd melding gemaakt van een "noodsituatie op het terrein van de centrale". Buitenland Volgens een woordvoerder van de NRC (Nuclear Regulatory Com mission), de overheidsinstelling die toezicht op de Amerikaanse nucleaire industrie houdt, is dat ernstig maar niet zo ernstig als een "algemene noodsituatie". Deskundigen van de NRC zijn inmiddels met een onderzoek be gonnen. De straling die tot dus ver is gemeten is volgens de woordvoerder van de elektrici teitsmaatschappij geen reden tot bezorgdheid. De kerncentrale Ginna is voorzien van een drukwaterreactor met een vermogen van 470 megawatt. De meetploegen die er onmid dellijk na het eerste alarm op uit gestuurd werden, hebben inmid dels gerapporteerd dat er buiten het terrein van de centrale geen abonormale straling is waarge nomen. De woordvoerder van de kernener giecommissie in Washington kon nog niets zeggen over de hoe veelheid radioactiviteit die in de atmosfeer is terecht gekomen. Hij had ook geen antwoord op de vraag of er gevaar bestond voor de ongeveer 45.000 mensen die binnen een straal van vijftien ki lometer rondom de centrale wo nen. Er is in elk geval niemand uit het gebied geëvacueerd. Volgens de woordvoerder van de elektriciteitsmaatschappij is het personeel van de centrale wel geëvacueerd, behalve de mensen van het technische onderhoud s- centrum en de controleruimte. Werknemers van een construc tiebedrijf die op het terrein van de centrale bezig waren, zijn naar een ander deel van he terrein overgebracht maar niet naar huis gestuurd. Bij ongelukken met kerncentrales zijn volgens de NRC vier alarm fasen. te weten "ongebruikelijke gebeurtenis", "nucleair alarm", "noodsituatie op het terrein" en algemene noodsituatie". Het wegvallen van de druk werd om 9.20 uur geconstateerd. Om 9.28 uur werd de waarschuwing "on gebruikelijke gebeurtenis" gege ven, om 9.40 uur het "nucleair alarm" en om 10.45 uur de "noodsituatie op het terrein". De centrale werd om 10.50 uur uitge schakeld. Inmiddels is de centra le "gestabiliseerd". WENEN (GPD/AFP) - De rede die de Poolse militaire lei der en tevens minister-president, generaal Jaruzelski, gisteren heeft gehouden voor het Poolse parlement, valt vooral op door wat niet werd gezegd. In zijn urenlange toespraak deed Jaruzelski geen concrete toezeg gingen over de opheffing van de staat van oorlog of de daaraan verbonden repressieve maatre gelen. Er viel ook niets in te be speuren van enig voorstel tot on derhandelingen met de kerk of de vakcentrale Solidariteit. Jaru zelski repte zelfs niet over een mogelijke dialoog. De algemene teneur van Jaruzels- ki's voordracht was niet meer dan de vaststelling dat sommige repressieve maatregelen zouden kunnen worden opgeheven als alles goed gaat, met als uitgangs punt eind februari. En als het zich allemaal niet goed ontwik kelt en de „anti-socialistische ac tiviteiten" doorgaan, dan zouden er zelfs nieuwe repressieve maat regelen kunnen worden inge voerd. Zeker in de industriegebieden is er nog geen enkel uitzicht op de op heffing van de militaire noodtoe stand, en derhalve evenmin op het vooruitzicht van een hervat ting van vakbondsactiviteiten. Uithaal De generaal viel in zijn rede fel uit naar de „extremisten binnen So lidariteit", die hij de schuld gaf van alles wat er op het ogenblik fout is in Polen, de verlamde eco nomie inbegrepen. Generaal Jaruzelski heeft duidelijk gemaakt dat Polen „aan geen en kele conferentie zal deelnemen waar wy als aangeklaagde staan", hiermee een duidelijke toespeling makend op de bedoe lingen van het Westen om het on derwerp Polen voor de voortzet ting van de Conferentie van Hel sinki in Madrid op de agenda te zetten. Voor de Polen zelf moet de met enige hoop tegemoet geziene toe spraak van de hoogste leider een bittere teleurstelling zijn. Op zijn minst hadden ze een paar lichte concessies verwacht, waardoor hun bewegingsvrijheid binnen het land wat minder beperkt zou worden, of waardoor de commu nicatie weer op gang gebracht zou worden. Maar niets van dat alles. Integendeel, generaal Jaru zelski verklaarde voor het parle ment heel gewoon dat er in Po len geen militaire dictatuur is „omdat de regering en het parle ment normaal functioneren". De rede van generaal Jaruzelski kan „niet positief worden ge noemd", zo heeft woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis gisteravond verklaard. Be halve een "energieke verdedi ging" van de staat van beleg en "aantasten van de rol van Solida riteit" biedt de rede alleen maar de suggestie dat de staat van be leg zou kunnen worden versoe peld en houdt de toespraak geen enkele belofte in voor de vrijla ting van de gevangenen, zo zei Speakes. De Poolse leider Jaruzelski verklaarde gisteren in het parlenïent dat sommige maatregelen ten gevolge van de noodtoestand eind volgende maand kunnen worden opgeheven: "Mits de anti-socialistische activiteiten ophou- ROME (AFP/UPI) - De Rode Bri gades hebben gisteren een nieuw communiqué publiek gemaakt in de zaak-Dozier. De linkse stadsguerrillagroep ontvoerde de hoge NAVO-militair op 17 de cember in het Noorditaliaanse Verona. In de envelop waar de boodschap van zes kantjes inzat, bevond zich ook een foto met James Lee Dozier er op. In zijn hand heeft Dozier een pamflet met erop de woorden: "de kapitalistische cri sis leidt tot een imperialistische oorlog". Zondag vond de Romeinse politie, MOSKOU Reuter/UPI/AFP) - "De Sowjet-Unie beschikt over een groot militair potentieel en elke poging een overwicht op de Sowjet-Unie te krijgen is tot mis lukken gedoemd". Dit heeft de Russische generaal Walentin Wa- rennikov gisteren op een pers conferentie gezegd. De persconferentie was belegd om publiciteit te geven aan het ver schijnen van het boekje "Wie be dreigt de vrede?", een uitgave van het Russische ministerie van defensie, bestemd voor versprei ding in het buitenland. Het 80 pa gina's tellende boek vormt een antwoord op een vorig jaar sep tember verschenen publikatie van het Pentagon, getiteld "de militaire kracht van de Sowjet- Unie". Voor "Wie bedreigt de vrede?" is gebruik gemaakt van informatie van "competente Russische or ganen", Amerikaanse publika- ties en materiaal van het in Lon den gevestigde Internationale Instituut voor Strategische Stu dies. Het is bedoeld als een waar heidsgetrouwe weergave van het militaire evenwicht tussen Oost en West. eerste hadden, waardoor de Sow jet-Unie gedwongen was hun voorbeeld te volgen. Het huidige militaire en politieke concept van de Verenigde Staten kan al leen maar gezien worden als een programma van algehele voorbe reiding op materieel gebied voor het ontketenen van een oorlog, zo meende hij. Volgens Wiktor Karpov, een Russi sche ambassadeur in algemene dienst, wil de Sowjet-Unie de be sprekingen over de beperking van strategische wapens voort zetten, zonder echter hetgeen op dit gebied al bereikt is, op te ge ven, een verwijzing naar het SALT-2-verdrag, dat door de Amerikaanse senaat nog niet is bekrachtigd. "We zien tot nu toe van Amerikaanse zijde geen werkelijke bereidheid een zake lijke discussie te hervatten over de beperking van strategische wapens"; aldus Karpov op de zelfde persconferentie. na een anonieme tip, een bandje Op de persconferentie zei generaal waarop de Rode Brigades de ont voering van de NAVO-generaal aan de orde stellen. Dit bandje vomde het eerste "levensteken" van de ontvoerders van Dozier nadat ze op 16 januari ook een communiqué hadden gepubli ceerd. Warennikov dat het boek "objec tieve feiten" geeft, waaruit ieder een zijn conclusies kan trekken. Hij zei dat de Verenigde Staten alle moderne wapensystemen als CAlRO (AFP) - President Numei- ry van Soedan heeft gisteren bij decreet de Soedanese vice-presi dent en minister van defensie, generaal Abdel Maged Chalil, van al zijn functies ontheven. Dit heeft het persbureau voor het Midden-Oosten gemeld. Numei- ry wordt nu zelf minister van de fensie en opperbevelhebber van het leger, aldus het persbureau. Waarom generaal Chalil ontslagen is, maakte het persbureau niet bekend. Numeiry heeft ook be sloten de belangrijkste organen van de enige legale politieke par ty in zijn land, de Socialistische Soedanese Unie, op te heffen. Het gaat om het politieke bureau, het centrale comité en het alge mene secretariaat van de partij. Numeiry, die ook partijvoorzitter is, heeft een comité benoemd dat de partij in al haar gelederen moet reorganiseren en de partij reglementen moet herzien. De reorganisatie moet ervoor zorgen dat "het volk kan deelnemen aan het proces van nationale op bouw". Volgens de president be vindt Soedan zich op een "beslis send keerpunt". Niemand in Genève verwacht te gisteren na aankomst van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig en zijn Russische collega Gro- miko, dat het eerste topover leg tussen Oost en West sinds de Poolse crisis iets zal ople veren. „Ach", zei een Ameri kaanse woordvoerder, „deze ontmoeting in Genève was vier maanden geleden al af gesproken, dus nog voor de militaire ingreep in Polen". Met andere woorden: voor de vorm en de uiterlijke schijn laten we het overleg tussen Haig en Gromiko toch maar doorgaan. Het draaiboek lijkt al vast te staan: Haig zal Gromiko met „Polen" om de oren slaan. Hij probeert ook nog Afghanis tan aan te roeren en de recen tere Russische wapenle veranties aan Cuba. Gromiko zal antwoorden dat Polen een interne aangele genheid is (hy liet daar giste ren bij aankomst in Genève geen twijfel over); de argu menten voor de inval in Af ghanistan zijn inmiddels be kend; en de wapenleveran ties aan Cuba? Het gaat om vervanging van verouderde types MIG-straaljagers. De vrees van de Amerikanen dat deze ook met atoomwapens zouden kunnen worden uit gerust, is ongegrond, zo zal Gromiko antwoorden. Er zijn geen atoomwapens op Cuba. Einde van het gesprek. Voor de Europese bondgeno ten heeft Amerika dan de schijn opgehouden de dia loog met de Sowjet-Unie voort te zetten; maar over het eigenlijke onderwerp van ge sprek, namelijk ontwapening en het vaststellen van een da tum voor verdere besprekin gen van het zogenaamde START-overleg over strategi sche wapens, daarover zal niet worden gerept. Gromiko zal zijn verblijf in Genève zo kort mogelijk houden. Woensdag moet hij alweer in Oost-Duitsland zijn, terwijl Haig doorreist naar Jeruza lem. Dat de aanvankelijk voor twee dagen geplande onderhande lingen hier tot één dag ge kortwiekt zyn, daarvan Icy- ken de Russen blijkbaar niet op. De Amerikaanse woord voerder liet doorschemeren dat er reeds tien dagen gele den aan Moskou was meege deeld dat Washington zijn grieven in één dag best kwyt kan. „In tijden van internationale crisis en spanning is commu nicatie op hoog niveau van vitaal belang", zo zei Haig zondag. Uit de Sowjet-Unie komen soortgelijke geluiden. „De ervaring leert", zo zei een hoge functionaris in de com munistische partij onlangs, „dat hooggeplaatst overleg <}e beste manier is om ver schillen van mening tussen de supermachten tc beslech ten". Maar het enige onderwerp waarop beide heren elkaar eventueel zouden kunnen vinden, is het ontwapenings- overleg in Genève over Euro pese middellange-afstandsra- ketten. Sinds 1 december wordt dit gesprek twee keer per week gehouden, en Haig heeft zich gisteren uitvoerig laten informeren door de Amerikaanse onderhande laar Paul Nitze. Of hy het advies van oud-mi nister Kissinger zal volgen om ook dit overleg in gijze ling te houden, valt te betwij felen Maar vast staat wel. dat Washington zal proberen het overleg over Europese sa menwerking in Madrid te verdagen, terwijl een veroor deling van Moskou door de Verenigde Naties-commissie Mensenrechten, die volgende weck in Genève vergadert, eveneens door Amerika wordt voorbereid. WILLEM OFFENBERG 'Niet over Polen BONN (DPA) Het bestuur van de Westduitse SPD is het giste ren eens geworden over een compromis inzake het veilig heidsbeleid van de partij. Met drie stemmen tegen werd be sloten dat de SPD opnieuw zal beslissen over de steun aan het NAVO-besluit. Dat zal gebeuren op een bijzondere partijdag in 1983 opdat dan het besluit ge toetst zal kunnen worden aan de eventuele resultaten van het lo pende Geneefse overleg over een beperking van de middellange- afstandsraketten in Europa. Voor de duur van het Geneefse overleg stelt het SPD-bestuur een moratorium voor, dat wil zeggen dat zowel de Russen als Amerikanen tijdens de onder handelingen geen nieuwe raket ten zullen stationeren. Voorts is het bestuur van de sociaaldemo cratische regeringspartij van me ning dat in Genève ook de Fran se en Britse kernwapens in de besprekingen moeten worden betrokken. De kwestie van de nieuwe NAVO- raketten heeft het afgelopen jaar voor veel verdeeldheid gezorgd in de gelederen van de SPD. De Westduitse regering heeft giste ren berichten tegengesproken volgens welke de liberale minis ter van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher kanse lier Helmut Schmidt prest tot een "koerscorrectie" in de Ost- politik. Het weekblad Der Spiegel had dit weekeinde een vertrouwelijke studie openbaar gemaakt van de beleidsstaf van het ministerie van buitenlandse zaken. Daarin wordt de conclusie getrokken dat de Ostpolitik steeds minder spoort met de Westduitse Allian- tiepolitiek. De staf bepleit vol gens Der Spiegel onder meer een nadrukkelijke oriëntatie van de Westduitse politiek op de ge meenschappelijke doeleinden van het Westen en meer zorgvul digheid bij de omgang met de Verenigde Staten. Regeringswoordvoerder Kurt Bec ker ontkende dat er meningsver schillen zouden bestaan tussen Schmidt en Genscher wat het buitenlandse beleid van Bonn betreft. Een woordvoerder noemde de in Der Spiegel geciteerde fragmen ten van de uitgelekte studie "on volledig en daardoor oiyuist weergegeven". Niettemin wordt het in Bonn niet uitgesloten geacht dat het stuk met opzet is "uitgelekt". De re den daarvan zou zijn dat Gen scher "getroffen" is door het toe nemende gezichtsverlies van de Bondsrepubliek bij haar bondge noten. In deze samenhang wordt erop gewezen dat Bonn sinds de cember meer in de richting van de standpunten van de bondge-. noten inzake Polen is opgescho ven. Kort voor oudejaarsdag bestem pelde Becker de Amerikaanse sancties tegen Moskou als een "eenzijdige" stap van Washing ton. Hy verklaarde ook dat de re- gering-Schmidt niet de Ameri kaanse opvatting deelde dat de Sowjet-Unie direct bij de gebeur tenissen in Polen was betrokken. Dergelijke uitspraken werden in de weken daarna waarin Schmidt Reagan en Mitterrand ontmoette - niet meer herhaald. Evenmin als op de voorgaande communiqués staat in het te Ro me gevonden bandje iets over voorwaarden voor de vrijlating van de hoge Amerikaan. De poli- tie vond het commuiuqué, nadat onze com,spondenl Feny Mingelen) een onbekende de redactie van DDTTCC„. *L de Romeinse krant "Giornale BRUSSEL - De Europese Gemeenschap d'Italia" had opgebeld zegd, waar men het stuk kon vin den. De Rode Brigades sluiten impliciet elk onderhandelen over de vrijla ting van hun gijzelaar uit In het communiqué zeggen ze: "onderhandelen? Het proleta riaat heeft in geen enkel opzicht te onderhandelen met de bour geoisie. Het is zijn enige plicht schoon schip te maken". Verder verwijt de linkse stadsguer rillagroep de NAVO, dat het westelijke bondgenootschap een verderfelijke rol speelt op het in ternationale schaakbord en zich mengt in de binnenlandse aange legenheden van Italië. overweegt de Sowjet-Unie voortaan meer te laten betalen voor geldleningen uit het Westen. De ministers van buiten landse zaken van de Gemeenschap heb ben deze mogelijke sanctie tegen Mos kou, in verband met de Russische be trokkenheid by de gebeurtenissen in Polen, gisteren in Brussel besproken. By de definitieve besluitvorming, van daag, wordt verwacht dat Griekenland niet zal meedoen, omdat het de kritiek op Moskou en Warschau niet deelt. De Europese ministers zyn gisteren voorts akkoord gegaan met een voorstel van de Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de Gemeenschap) om Polen voor een kleine 100 miljoen gul den directe voedselhulp te geven. Deze hulp moet via niet-regeringsinstellm- gen, zoals het Rode Kruis en Charitas, de Poolse burger ten goede komen. De Gemeenschap heeft er onvoldoende vertrouwen in dat de voedselhulp die via de Poolse regering wordt gegeven ook werkelijk by de burgers terecht komt Om die reden heeft de Europese Gemeen schap ook besloten om de goedkope voedselleveranties die, tegen 15 procent onder de wereldmarktprijzen aan de Poolse regering werden gegeven, te sta ken. Polen kan wel tegen de gewone prijzen voedsel kopen in West-Europa. Het geld dat nu door de Europese Ge meenschap wordt bezuinigd door het stoppen van deze goedkope voedselle veranties, wordt gebruikt om de hulp via de niet-regeringsinstanties te ver groten. Ten aanzien van de duurdere leningen voor de Sowjet-Unie zal de Europese Gemeenschap, als de zaak doorgaat, de westerse Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OE SO) voorstellen om de Sowjet-Unie in de rentetariefgroep voor rijke landen in te delen, waar ze nu niet onder valt. De rijke landen moeten voor OESO-lenin- gen meer rente (een half procent) beta len dan de armere landen. Dat scheelt bij miljardenleningen toch heel wat. Momenteel staat de Sowjet-Unie by het Westen voor een kleine 30 miljard gul den in het krijt. Deze leningen vallen ui teraard niet onder de nieuwe regel. De Europese ministers zullen vandaag ook de mogelijkheden bespreken tot eventuele beperking van de Sowjet-in- voer in West-Europa. De Europese Commissie zal waarschijnlijk de op dracht krijgen de mogelijkheden daar toe te onderzoeken. Een bekend Russi sche exportartikel is de Lada-auto, waarvan er bijvoorbeeld in Nederland verleden jaar voor zo'n 10 mihoen gul den werden geïmporteerd. Veel belangrijker echter voor Nederland en West-Europa als geheel is de import van Russische energie. Het grootste deel van de Russische invoer in Neder land over de eerste negen maanden van 1981, ter waarde van 2,7 miljard gulden, bestond uit aardolietprodukten). De energie-import uit Rusland speelt ook een hoofdrol in een tweede opdracht tot onderzoek die de Commissie vandaag zal krygen: de vraag namelijk, hoe West- Europa kan vermijden de eerder getrof fen Amerikaanse sancties tegen de Sow jet-Unie te doorkruisen. Onder die sanc ties bevindt zich met name een verbod op uitvoer van Amerikaanse technologi sche kennis en technologisch geavan ceerde onderdelen voor een pypleiding van de Sowjet-Unie naar West-Europa voor de levering van Russische aardgas aan Duitsland, Frankrijk, Nederland. Italië, België en Oostenrijk. De Verenigde Staten willen dat deze aard gasovereenkomst niet doorgaat, omdat Europa er te veel afhankelyk door wordt van de Sowjet-Unie. De meeste Europese landen hebben het gas en de daaraan verbonden industrie-orders echter te hard nodig om de zaak nog te laten afspringen. West-Duitsland en, het afgelopen weekeinde, Frankryk, heb ben de contracten met de Sowjet-Unie al getekend; de onderhandelingen met de resterende landen zijn nog gaande De Europese ministers van buitenlandse zaken vinden dat de politieke contacten met de Sowjet-Unie met moeten wor den afgebroken „Onze kritiek is ern stig, maar de dialoog moet doorgaan", zei minister Van der Stoel gisteren in Brussel. Die dialoog geldt met name de conferentie in Madrid over Europese sa menwerking en vrede, en de onderhan delingen over beperking van de atoom wapens.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9