Van der Stee wijkt niet Spoeddebat over munitietreinen C Zeevalking: weg moet wel door Amelisweerd Vrijspraak bepleit voor Unisertopman 3- Minister uitgescholden voor "milieufascist' Geen geldschepping en geen groter 'Eerst discussie over discrimineren homo' Vier doden na botsing Zaltboinniel Baby overlijdt na weigeren van hulp Kritiek op beleid minister Van Thijn In Uithoorn giftige boerenkool ontdekt DINSDAG 26 JANUARI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Minister Zeevalking van verkeer is giste ren in het Tweede-Kamerge bouw door een actievoerder te gen Rijksweg 27 voor „milieufas cist" uitgescholden toen hij aan kondigde dat de weg, door het bos Amelisweerd bij Utrecht, zo snel mogelijk moet worden aan gelegd. Het incident veroorzaak te grote opschudding onder de parlementariërs, leden van de vkste commissie voor verkeer en waterstaat, maar voorzitter Ny- pels (D'66) liet de man zitten. Na de bijeenkomst kondigde de de monstranten aan dat zij de aan leg van de autoweg op alle moge lijke manieren zullen zien te ver hinderen. Het incident gebeurde tijdens de uitgebreide commissievergade ring over de begroting van het Rijkswegenfonds. Woordvoerder Waltmans (PPR) en Tommei (D'66) verklaarden zich tegen het voltooien van deze weg, terwijl Hennekam (CDA) en Koning (WD) daarvan voorstander wa ren. Rienks (PvdA) was in feite evenmin een voorstander, maar vroeg de minister een compro mis te zoeken. Een twintigtal tegenstanders van de wegaanleg begeleidde vanaf de publieke tribune in de Sche pelzaal de betogen voortdurend met blijken van instemming en afkeuring. Volgens Zeevalking is de situatie in elf jaar tot de toestand van al les of niets gegroeid. „Ik heb naar alternatieven gezocht, maar elk alternatief is verworpen - nu eens door deze partij, dan weer door die". Het huidige tracé, al dus Zeevalking, is vastgesteld in 1979, nadat tegen het vorige veel krachtiger argumenten waren aangevoerd. Die verandering heeft een vertraging van tien jaar gegeven. "Gevoelig gebied" Zeevalking betoogde dat niet meer kan worden gesproken van een weg door het bos, alleen van een weg door een gevoelig gebied. Het leidt aan de oostkant tot on mogelijke situaties als het ont brekende. 1400 meter lange stuk niet wordt aangelegd. Tot dusver is voor dat stuk 157 miljoen uit gegeven. Afbouw kost nogeens 82 miljoen gulden. „Heroverwegen betekent opnieuw tien jaar uitstel", vervolgde de minister. „Dat kunnen we ons niet veroorloven. Bovendien zijn er geen nieuwe argumenten te gen het tracé, of worden alterna tieven aangevoerd". Wel kan de weg nog met 20 meter worden versmald tot 37 meter en de weg kan in een bak worden aange legd. Daarmee wordt de bouw 14 mihoen gulden duurder. Om de weg zoveel mogelijk aan het ge zicht te onttrekken, zullen meer bomen worden geplant dan er nu worden geveld. Aanstaande herfst Zeevalking wil desondanks de mo gelijkheid van een heroverwe ging door de voltallige Kamer open laten. Blijkt daaruit, eind februari, dat de minderheid het huidige tracé wil, dan kan we gens het broedseizoen niet direct Deze aankondiging was voor een toehoorder aanleiding Zeeval king „milieufascist" toe te roe pen WD'er Koning protesteer de daartegen en verlangde van voorzitter Nypels dat „een Ne derlands minister niet zo wordt toegesproken", maar Nypels vol stond met slechts een bezwerend gebaar m de richting van de tri bune Zeevalking reageerde dat hij nu voor het eerst in zijn leven voor fascist was uitgemaakt, waarna Nypels de vergadering vijf minu ten schorste. Hij liep op de toehoorder af en sprak hem toe, onhoorbaar voor de omgeving. De kamerleden vonden dit, gege ven de situatie waarin de kreet werd geslaakt, duidelijk onvol doende. Voor- en tegenstanders van weg 27. woordvoerders van zeven fracties, distantieerden zich met nadruk van de opmer king. Tijdens de schorsing die daarop volgde, gaven de meeste kamer leden als hun oordeel dat Nypels als voorzitter duidelijk te kort ge schoten was in zijn taak. Rienks: „Al veel eerder had hij de tribune moeten laten ontruimen". DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stee (financiën) voelt er niets voor om - nu onze betalingsbalans een fors overschot vertoont - de financiële problemen iets te verlichten door de bankbiljettenpers meer te laten draaien. Ook blijft hij keihard vasthouden aan zijn eis dat het financieringstekort van de overheid dit jaar tot 6,5 procent moet worden teruggebracht. Vooral zijn afwijzing van het scheppen van extra geld, ook wel „monetaire financiering" ge noemd, stuit op verzet in de Tweede Kamer. Bij de behande ling van de begroting van het mi nisterie van financiën bleek gis teren dat in elk geval PvdA, D'66 en ook het CDA meer monetaire financiering willen dan Van der Stee verantwoord vindt. De gedachte van PvdA en in min dere mate D'66, dat het financie ringstekort dit jaar wel iets „op gerekt" zou kunnen worden, be zorgt Van der Stee minder pro blemen. Het CDA liet gisteren duidelijk weten dat terugdrin ging van dat tekort tot 6,5 pro cent een absolute noodzaak is. Pas als dat punt is bereikt, valt over versoepeling te praten, liet de CDA'er De Vries weten. Hij vond daarbij minister Van der Stee aan zijn zijde. De laatste we ken zijn van diverse kanten sug gesties gedaan, als zou het finan- WD'er laakt laksheid bij aanpak fraude HOOFDDORP (GPD) - Het WD-Tweede-Kamerlid De Korte vindt dat de regering te laks is met het nemen van maatregelen tegen mensen die frauderen met sociale uit keringen en belastingen. Wie gedwongen door de economi sche noodzaak maatregelen neemt jegens zieken en ar beidsongeschikten, mag niet laks zijn met maatregelen te gen fraudeurs", aldus de Kor te gisteravond op een WD- bijeenkomst in Hoofddorp. Hij richtte zijn kritiek mede op de gemeenten die nalaten-op- sporingsbeyoegdheid aan te vragen voor hun sociale re chercheurs. Van de 164 socia le rechercheurs die er zijn, hebben slechts 79 opspo ringsbevoegdheid, terwijl de anderen hun taak nauwelijks kunnen uitvoeren, aldus het kamerlid. WEEKRAPPORTEN cieringstekort enige „oprek king" wel kunnen hebben. De minister waarschuwde er giste ren echter voor om niet nu al te gaan tornen aan opvattingen die nog maar enkele maanden gele den in het regeerakkoord zijn vastgelegd. „Het moet mij van het hart dat wanneer dat kabinetsbeleid nu alweer zou worden aangepast en afgezwakt, wanneer pijnlijke maatregelen uit de weg worden gegaan, wanneer de overheid met de mond belijdt maar met de daad iets anders doet, dat dan het vertrouwen pas echt en voor goed weg is. Dan wordt ons land, hier en in het buitenland, afge schreven als een land waarin het niet meer loont om risico te ne men, om te investeren en daar mee groei en werkgelegenheid tot stand te brengen", zei de be windsman. Dat de betalingsbalans - het totaal van internationale betalingen en ontvangsten van ons land - nu een overschot vertoont door de toegenomen export en de gedaal de lonen, is het bewijs van de verbetering van onze concurren tiepositie. Vergroting van het fi nancieringstekort en als gevolg daarvan een hogere lastendruk zou dat concurrentievoordeel weer in gevaar brengen, meent Van der Stee. Hij zei dat de ontspanning waarvan nu sprake is (zo zal het tekort van provincies en gemeenten waar schijnlijk tot 1,5 procent beperkt blijven) de kans moet krijgen door te werken in een lagere ren te die én voor het bedrijfsleven én voor particulieren de meest effectieve lastenverlichting is die er bestaat. Pijnlijk De CDA'er De Vries zei dat de af spraken uit het regeerakkoord over stabilisatie van de collectie ve lastendruk en het financie ringstekort nagekomen moeten worden, „hoe pijnlijk dat ook is". Dat betekent dat aan de loonma tiging en bezuinigingen voor wat het CDA betreft nog lang geen einde is gekomen. Het CDA houdt daarbij vast aan de koppe ling van lonen aan uitkeringen, „maar voor de rest is voor ons veel bespreekbaar", aldus De Vries, als het maar leidt tot ver betering van de positie van het bedrijfsleven. de grote kettingbotsing DEN HAAG (ANP) - Er mankeert nog heel wat aan het vooront werp van een wet op de gelijke behandeling, de anti-discrimina- tiewet. Zo had het advies over de wettelijke bestrijding van discri minatie wegens homofilie eerst ter maatschappelijke discussie moeten worden gesteld. Deze bevindingen heeft het Cen traal Bureau voor het Katholiek Onderwijs neergelegd in een stu die, waarmee het op het vooront werp reageert. Het bureau maak te dit commentaar als ondersteu- nings- en studiecentrum voor het katholiek onderwijs. Geconcludeerd wordt dat maat schappelijke discriminatie, ook op het gebied van de homofilie, moet worden bestreden. Zo ab soluut als dit evenwel in het voorontwerp is vastgelegd, doet dit geen goed aan de maatschap pelijke aanvaarding van de wet op dit punt. Volgens het voorontwerp wordt onderscheid verboden als dit wordt gemaakt op grond van ge slacht, huwelijkse staat en gezin somstandigheden en homofilie. Voor het toepassingsgebied wor den er wat uitzonderingen ge- maakt. Volgens het commentaar is het ter rein, waarop de uitzonderingen gelden, te beperkt. De uitzonde ringen betreffen niet de maat schappelijke en culturele activi teiten van rechtspersonen die op grondslag van een bepaalde godsdienst of levensbeschou wing fungeren, waaronder het onderwijs. Dit acht het Centraal Bureau voor het Katholiek On derwijs een te enge opvatting van de vrijheid voor onderwijs. De basisbeweging noemt het een beschamende zaak dat in het voorontwerp van wet gelijke be handeling uitzonderingsbepalin gen zijn opgenomen voor voor zieningen en activiteiten van godsdienstige aard. Kerken die zich voor deze bepalingen sterk maken, maken zich naar mening van de basisbeweging schuldig aan verraad van de bijbelse nor- Dit schrijft de Raad van de Basis beweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland in een brief aan de Raad van Ker ken. Daarin wordt tevens be zorgdheid geuit over de ontwik kelingen rond dit voorontwerp en wordt de Raad van Kerken ge vraagd alles wat in haar vermo gen ligt te doen om het opnemen van een extra uitzonderingsbe paling voor het christelijk onder wijs te voorkomen. ZALTBOMMEL (GPD) - Bu een kettingbotsing op Rijksweg 2, in de buurt van Zaltbommel, zijn gistermiddag vier mensen om het leven gekomen en raakten 16 gewond, waarvan twee ernstig. De slachtoffers zijn de 37-jange J. van de Braak uit Veghel en zijn vader P. van de Braak uit Nistelrode, de 35-jarige H. C. van de Weijenberg uit Den Bosch en een 25-jarige Hongaar die met vakantie in ons land was. De oorzaak van de kettingbotsing, waarbij vijftien personenauto's en zes vrachtwagens betrokken waren, is volgens de rijkspolitie te hard en te dicht op elkaar rij den. Het was tijdens het ongeval enigszins heiig, maar niet mistig, aldus de politiewoordvoerder. Uit de wijde omgeving werden am bulances en brandweerkorpsen naar de plaats van het ongeluk gestuurd, waar grote chaos was ontstaan. Door de chaos bestond er de hele middag verwarring over het aantal dodelijke slacht offers. Artsen en ziekenhuis in gebreke? ZOETERMEER (GPD) De Inspectie voor de Volksgezondheid gaat een onderzoek instellen naar de gang van zaken rond het overlijden van een dertien maanden oude baby in Zoetermeer. Dat gebeurt niet alleen naar aanleiding van een klacht van de ouders, maar ook op verzoek van de huisarts van de familie, de doktersnachtdienst in Den Haag. het Westeindeziekenhuis en het Juliana-kinderziekenhuis. De vader van het overleden kind. de Hindoestaan R. Prahlad- singh, stelt met name de huisarts, de doktersnachtdienst en het Westemdeziekenhuis verantwoordelijk voor de dood van zijn dochtertje Soesma. Hij heeft daarom vanochtend ook een klacht gedeponeerd bij het Medisch Tuchtcollege. Uit sectie op het stoffelijk overschot van Soesma. die op verzoek van de ouders afgelopen zaterdag werd verricht, bleek dat het meisje aan uitdroging als gevolg van een voedselvergiftiging is overleden. Het kind is gistermiddag gecremeerd. Prahladsingh verwijt de Haagse huisartsen onzorgvuldigheid en nalatigheid door het stellen van een foute diagnose („buik griep") en het onnauwkeurig onderzoeken van Soesma. De klacht tegen het ziekenhuis behelst het weigeren van medische hulp. Het personeel van de afdeling eerste hulp zei tot tweemaal toe de ernstig zieke baby niet te willen behandelen omdat er geen verwijsbrief van de huisarts aanwezig was Prahladsingh heeft vrijdagavond door Den Haag lopen zeulen met zijn dochtertje, wier toestand steeds zorgwekkender werd Ten einde raad nam de vader 's nachts ook nog contact op met het Juliana-kinderziekenhuis, ditmaal telefonisch, om niet weer met Soesma tevergeefs op pad te hoeven. Ook hier werd hem te verstaan gegeven dat een verwijsbrief noodzakelijk was. Rond vier uur in de nacht overleed de baby. Het hoofd van de verpleegdienst van het Westeindeziekenhuis, mevrouw M. Kempers, zegt dat het onderzoek is aangevraagd in overleg met de huisarts, het Juliana-kinderziekenhuis en de doktersnachtdienst. „Dit is een trieste zaak die een onpartijdig noodzakelijk maakt. Omdat maandag door de familie van het kind geen klacht was ingediend, meenden wij het zelf te moeten doen. Onze naam is tenslotte in opspraak". Dokter Reeser, directeur van het Juliana-kinderziekenhuis, zei dat zgn medewerkers volgens de regels van het spel hebben gehan deld. Hij voegde er echter aan toe dat men Soesma zeker had geholpen, indien Prahladsingh met haar naar het ziekenhuis was gekomen „Men kan ons geen verwijten maken. Wg zyn niet in gebreke gebleven", aldus dr. Reeser. BREDA (GPD) - De raadsman van ex-Uniser-directeur Gernt B heeft gisteren invrijheidstel ling voor zijn cliënt bepleit. Hij volgde daarmee het al plat getre den pad van zijn collega's in de zaken-Magnus S. en Fred van D. de beide andere Uniser-directeu- „Gerrit B. heeft een algehele ont luistering doorgemaakt. Hij moet machteloos toezien hoe al les hem door de vingers glipt. Hoe zijn kapitaal teloor ging. hoe de pers hem afschildert. Alleen dat alles al is, inclusief het voor arrest, voldoende straf voor hem Ik zie in de eis van de officier al leen maar het element vergel ding terug B. heeft nu wel ge noeg betaald", aldus raadsman mr. R. Stokman. Als het aan de raadsleden van de directeuren van Fred van D. en Gerrit B. ligt, beiden kwamen gisteren aan het woord voor hun pleidooien, dan kan de recht bank niet anders besluiten dan de heren onmiddellijk in vrijheid te stellen. Van de hele lijst mis drijven. waarvan de officier van justitie hen verdenkt, blijft hele maal niets over. Of ze waren er niet bij en hadden er niets mee te maken; of ze wisten er wel van maar hebben er geen opdracht gegeven tot verboden handelin gen, of ze hebben die opdracht wel gegeven maar meenden dat het absoluut geen kwaad kon. Kortom: de advocaten vragen zich in gemoede af waarom hun cliënten eigenlijk terecht staan. Het is al eerder gezegd, de rechter hand wist niet wat de linker deed. Vandaar dat niemand van de directeuren dan ook bereid is om de verantwoordelijkheid op zich te nemen van de gang van zaken bg het bedrijf. „Mijn cliënt was met vakantie" „Daar heeft hij alleen zeer zijdelings mee te maken gehad, hij wist niets van de schadelijkheid van die stap pen af' enz. enz. Raadsman mr. F. van der Laken (Fred van D.) kwam nogmaals op de rol van de overheid terecht. „Van D. wist van de illegale lo zingen, maar kende de omvang niet. Hij heeft zich afgevraagd wat hij moest doen; de politie waarschuwen, de klanten op de hoogte brengen. Maar waar bleef de overheid die vrijwel dagelijks op de terreinen in Krimpen en Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis motregen motregen motregen motregen motregen ijzel 0 —1 licht bew. 4 —4 licht bew. —3 —20 onbewolkt 3—12 geheel bew. 0 -3 regen 1 1 onbewolkt 4 -9 regen 11 8 ijzel - 0 onbewolkt 14 3 onbewolkt 21 1 onbewolkt 13 —1 onbewolkt 0-10 onbewolkt 13 3 geheel bew 2 2 onbewolkt 9 0 licht bew. 20 15 0 onbewolkt 20 12 299 onbewolkt 18 10 1 half bew. 5 UTRECHT (GPD/ANP) - Het WD-Twee de-Kamerlid Ed Nijpels wil vandaag een spoeddebat aanvragen over de muni tietransporten door ons land voor het Amerikaanse leger in Zuidwest-Duits- land. Nijpels beschuldigde gisteravond tijdens een spreekbeurt in Utrecht minis ter Van Thijn (binnenlandse zaken) van „grote laksheid" omdat hij niets heeft ge daan tegen de protestacties van de afgelo pen week tegen het munitietransport. Nijpels zei dat verschillende gemeentebe sturen en de NS al weken geleden minis ter Van Thijn hadden verzocht in te grij pen tegen acties zoals die nu worden ge voerd. „Gezien het ontoelaatbare karak ter van deze protestacties, is het onver antwoord dat Van Thijn niet eerder heeft ingegrepen", aldus Nijpels. Een groep van rond de veertig demonstran ten heeft de afgelopen nacht een trein met Amerikaanse munitie tegengehou den op de gemeentegrens van Deventer en Diepenveen. Evenals bij vorige blok kades hadden de actievoerders plaatsge- op de rails nadat de machinist van de trein ruim van tevoren met een span doek was gewaarschuwd. Ruim een half uur na het begin van de actie ruimde de mobiele eenheid zonder geweld de blok kade op. Agenten droegen de demon stranten ook nu weer van de rails en hiel den hen in een kring tot de trein was ver trokken. Het oponthoud van de trein duurde 55 minuten. Alvorens de mobiele eenheid een einde maakte aan de actie deed zich bij de blok kade een incident voor: drie inwoners van Deventer - die voor de gesloten over weg moesten wachten totdat de munitie- trein tot stoppen was gedwongen, raak ten zo geïrriteerd dat ze de actievoerders van de rails wilden halen. Politiemensen in burger, die zich al bij de blokkade be vonden. probeerden het drietal daarvan te weerhouden. De mannen zagen de re chercheurs echter aan voor demonstran ten en begonnen op hen in te slaan. Ze werden aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Anti-betogers In Groningen braken gisteravond eveneens ongeregeldheden uit toen anti-blokkade- betogers oog in oog kwamen met anti-mi litaristische betogers, die leuzen nepen tegen het munitietransport. Er werd ge schopt en geslagen, maar de politie slaag de er uiteindelijk in de rust te herstellen. Er zijn twee personen aangehouden. De betogers tegen de blokkade-acties tij dens de munitietransporten boden bur gemeester Buiter van Groningen een pe titie aan, waarin meer veiligheid voor de burger, bescherming van hun eigendom men en strafrechtelijke vervolging tegen al diegenen die daar inbreuk op maken, werd geëist. Eerder op de dag probeerde een groep de monstranten door het bezetten van de spoorbaan in de stad Groningen het 17e munitietransport tegen te houden. De de monstranten werden echter zonder moei- lgkheden door de ME van de rails ver jaagd. Schade De materiële schade die de Spoorwegen bg het munitietransport hebben geleden, is volgens een NS-woordvoerder niet zo groot De overige schade, zoals door ver tragingen gemaakte overuren en de bg de afwikkeling van het reizigersvervocr in gezette bussen, moet nog worden be paald. De Spoorwegen hebben er overigens geen enkele moeite mee om ook in de toe komst door te gaan met het munitietrans port. Dat hangt echter af van de opdracht gever. het Amerikaanse leger Nu de proef met de munitietransporten is afgelopen, wil de Vervoersbond CNV met NS nagaan welke gevaren het NS-perso- neel en de reizigers bg zulke transporten lopen en wat daaraan in het vervolg is te doen. Moerdijk kwam. Die zag toch al les door de vingers. Moest mgn cliënt dan zelf optreden?" aldus Van der Laken Volgens hem heeft vooral Gerrit B. met zijn onderneming EMK het 'tot verdnet van D. en S. erg bont gemaakt'. „Op hen rust dan min stens de verdienste dat ze EMK hebben gesloten", aldus de raadsman. Van het hele betoog van de oficier is volgens Van der Laken niets overgebleven. Dat was ook de conclusie van Stok- Hg wees er nog eens op dat zijn cliënt niets heeft overgehouden aan Uniser en dat hg nu nog wordt achtervolgd door de belas ting. Zijn geld heeft hg in de on derneming gestoken in de vorm van leningen die hg niet terugbe taald krggt. B. heeft toegegeven te hebben geweten van de lozin gen, maar hij dacht, volgens zgn raadsman, dat het mocht. Kort om, geen enkele reden meer aan wezig voor een monsterproces. AMSTERDAM (ANP) - De Keu ringsdienst van Waren in Am sterdam heeft kankerverwek kende stoffen gevonden in boe renkoolmonsters die afkomstig zijn uit de directe omgeving van de chemische fabriek Cindu te Uithoorn, het onderzoek is door de keuringsdienst verricht op verzoek van de plaatselijke mi lieugroepering Cindroom. Hoge concentraties van het gif (benzo- (a) pyroen genoemd) zijn vooral gemeten in groenten die aan de oostkant van de fabriek zijn verbouwd Bezitters van moestuinen in dit gebied hebben van het gemeentebestuur het ad- frimpa hun /-'lf verbouw de boerenkool niet te eten. Land- bouwbedrgven zgn er niet in de buurt, zodat er geen gevaar be staat voor het op de markt ver schijnen van de besmette groen te Benzo (a) pyreen behoort tot de zo genaamd polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (pca's) waarvan wordt aangenomen dat er een kankerverwekkende wer king van uitgaat Eind 1980 liet het gemeentebestuur van Uit hoorn een onderzoek instellen naar de bodemvervuiling in de omgeving van de Cindu-fabriek, die in het verleden afvalwater op de sloten placht te lozen Het Rgksinstituut voor de Drink watervoorziening (RID) consta teerde toen dat in de sloten rond de fabnek te hoge concentraties pca's voorkwamen. Het RID kwam tot de conclusie dat met name de Thammenngsloot en de sloot langs de Hollandse dgk zo snel mogelgk moesten worden uitgebaggerd. Dot is echter vol gens een woordvoerder van de gemeente Uithoorn nog niet ge beurd Het wachten is volgens zgn zeggen op een nader onderzoek, dat nog niet is afgerond Wel hebben B en W borden bg de sloten ge plaatst met de tekst k verontreinigd water, aanraking van het water en slib vermgden".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7