c Bej aardentehuis mag van raad worden gebouwd Kunstenaarspand wordt opgeknapt Krakers brengen zelf brandbeveiliging aan [Weidse agenda Minieme meerderheid (8-7) geeft doorslag: grondprijs omlaag Wethouder Verdier verzet zich tegen financieel risico Motie kernwapens in Leiderdorp verworpen "Modderpoel achter raadhuis aanpakken" Aan Van der Valk Boumanweg Stad en rand DINSDAG 26 JANUARI 1982 LEIDERDORP - De stichting voor Bejaardenverzorging in Leiderdorp kan beginnen met de nieuwbouw van de Dillenburg. Een minimale meerderheid van de gemeente raad (acht voor, zeven tegen) ging gisteravond akkoord met een voorstel van B en W om de prijs van de grond aan de Engeiendaal met honderdduizend gulden te verlagen zonder aanvullende voorwaarden te stellen. Volgens het stichtingsbestuur was dat nodig omdat er anders niet gebouwd kon worden. De raad had heel wat moeite met het voorstel en ook met de hou ding van het stichtingsbestuur in deze kwestie. De PvdA-woord- voerder Wesseling noemde de houding van het stichtingsbe stuur "bijna onaanvaardbaar" en zei dat die houding niet getuigde van veel "realiteitszin". Evenals de WD vond de PvdA'er dat de gemeente moest vasthouden aan de voorwaarde dat een eventuele winst bij verkoop van de oude Dillenburg gedeeltelijk terug moest naar de gemeente. WD- fractieleider Stuivenberg noem de die voorwaarde (waar het stichtingsbestuur erg veel be zwaar tegen maakte) "uiterst re delijk" van de gemeente. Met de verlaging van de grondprijs (met honderdduizend gulden) konden alle partijen akkoord gaan. De PPR en het CDA gingen ook ak koord met het voorstel van wet houder Meerburg om die voor waarde maar te laten vallen. Overbodig Volgens Meerburg was die voor waarde eigenlijk helemaal over bodig. Het is bijna ondenkbaar dat het stichtingsbestuur meer krijgt voor de oude Dillenburg dan het op dit moment waard is (de zogenaamde boekwaarde), zo hield hij de raad meermalen voor. Maar de PvdA en de WD waren door dit argument niet te overtuigen. WD-fractieleider Stuivenberg: "Dat geldt omge keerd dan ook. Het stichtingsbe- De oude Dillenburg. Binnenkort wordt dit gebouw niet meer gebruikt moeten dan jongeren in komen, zo vindt de Leiderdorpse gemeenteraad. stuur kan dan wel ingaan op de voorwaarde". Als het stichtings bestuur toch niet meer krijgt voor de oude Dillenburg dan de zogenaamde boekwaarde, zo meende Stuivenberg, waarom willen ze die voorwaarde dan niet accepteren? De WD'er stel de voor nog geen beslissing te nemen en wederom te gaan over leggen met het stichtingsbe stuur. Wethouder Meerburg ontraadde dat in alle toonaarden. Hij vrees de dat verder uitstel wel eens af stel zou kunnen betekenen. Ze ker nu er waarschijnlijk in het voorjaar opnieuw bezuinigd moet worden op de begroting van het ministerie van CRM. Het risico dat het stichtingsbestuur dan helemaal geen subsidie meer zou krijgen vond de wethouder veel te groot. "Dan bestaat de kans dat het er nooit meer van komt", zo hield hij de raad voor. Uiteindelijk besloot de raad met de kleinst mogelijke meerderheid LEIDERDORP - De stichting "De Hollandsche Tuyn" en de kunstenaar Van der Nat kunnen beginnen met het opknappen van de panden Bruggestraat 1 en Hoofd straat 24. De Leiderdorpse raad ging gisteravond met de plannen akkoord. Alleen wethouder Verdier stemde te gen. Hij vond het financiële risico voor de gemeente veel te groot. De gemeente Leiderdorp is eige naar van de panden in het oude dorp. Zy zal de panden in erf pacht uitgeven tegen een symbo lisch bedrag van één gulder. per jaar. Wel moeten de stichting en Van der Nat de panden opknap pen. De stichting "De Holland sche Tuyn" moet een lening (250.000 gulden) afsluiten en de gemeente staat daarvoor garant. Mocht de stichting de aflossing van en de rente over de lening niet kunnen betalen, dan moet de gemeente dat doen. Vooral de WD en wethouder Ver dier (CDA) hadden moeite met de gemeentegarantie voor de Bruggestraat 1, waar "De Hol landsche Tuyn" een cultureel centrum wil maken. Ook de an dere partijen hadden hun twij fels. De grote vraag was of de stichting "De Hollandsche Tuyn" wel aan haar verplichtin gen kon voldoen. PvdA, CDA en PPR wilden die gok wel nemen. Zowel de WD als wethouder Ver dier hadden liever gezien dat het pand voor een symbolisch be drag was verkocht aan de stich ting. De gemeente zou dan geen gemeentegarantie moeten geven, zo betoogde WD-fractieleider Stuivenberg. Het risico was met deze constructie veel te groot, zo vond hij. Wethouder Meerburg kon het standpunt van de WD en zijn collega-wethouder wel begrij pen, maar zag geen andere moge lijkheid. Dit was de enige manier om de panden gerestaureerd te krijgen, zo meende hij. Lijdensweg Ook wethouder Gehner zei dat. "Na een ware lijdensweg hebben we het centrum zelf nooit kun nen realiseren. Ik heb er vertrou wen in dat anderen (de stichting en Van der Nat - red) het wel kunnen". Bestuurslid Keyzer van "De Hollandsche Tuyn" schetste die "lijdensweg". "Ik ben moe van de lange afstand die ik heb moeten afleggen in de af- gelopen jaren. De afgelopen tien Het pand Bruggestraat 1. De sticht een cultureel centrum maken. jaar zijn een martelgang geweest. We staan nu te trappelen van on geduld om te beginnen", zo zei Keyzer. Twaalf jaar geleden be sloot de raad namelijk dat de panden Bruggestraat 1 en Hoofd straat 24 opgeknapt moesten r ng "De Hollandsche Tuyn" mag hier worden. En dat de panden een culturele bestemming zouden krijgen. Hij vroeg de raad nu ein delijk een beslissing te nemen. De WD gaf uiteindelijk aan dat verzoek gehoor en stemde uitein delijk evenals de Pvda, het CDA en de PPR voor het voorstel. De PvdA, het CDA en de PPR gaven de stichting het "voordeel van de twijfel". Wethouder Verdier bleef echter tegen. Hij stak nog maals een waarschuwend vin gertje omhoog. "Ik geloof er niet in. Financieel is het niet rond te krijgen", zo zei hij diverse malen. Verdier trok een vergelijking met de manege. Toentertijd had hij ook gewaarschuwd tegen een eventueel tekort dat voor reke ning van de gemeente zou ko men. Nu deed hij dat weer. "We moeten diep snijden in het on derwijs. De komende vier jaar moeten we ieder jaar vijf procent bezuinigen (2Vz miljoen gulden per jaar). Ieder nieuw initiatief dat je neemt moet je doen in dat toekomstperspectief. Als er maar enige onzekerheid is (over de fi nanciële haalbaarheid - red), dan moet je daar geen medewer king aan verlenen. Ik doe daar niet aan mee. Ik vind dat een te groot risico", zo betoogde hij. Overigens waren alle partyen blij dat er eindelijk iets werd gedaan aan de slechte toestand van de panden. Het PPR-raadslid Gor dijn: "De allerbelabberste toe stand van de panden vergt een restauratie. Verder uitstel leidt tot verlies van de panden. Dat moet tot elke prijs worden voor komen". Een volle tribune en als spreker Kees Ploeger van de Leiderdorpse IKV. Het mocht allemaal niet baten. De gemeenteraad verwierp de PvdA-motie over LEIDERDORP - De PvdA-motie over de kernwapens is gister avond door de Leiderdorpse gemeenteraad verworpen. On danks het beroep dat de Leiderdorpse IKV-voorzitter Kees Ploeger (zie foto) deed op de gemeenteraad veranderde de stem verhouding niet. De WD en een deel van het CDA stemden tegen de motie. De PvdA, PPR en de CDA'ers Van der Kwaak en Meerburg stemden voor. In de motie werd het transport over en de opslag van kernwapens op Leiderdorps grondgebied afgewezen en werd uitgesproken dat de gemeente niet zal meewerken aan de bouw van atoom schuilkelders of de openstelling van een op een kernoorlog afge stemd rampenplan. Het "Komitee Leiderdorp voor vrede" geeft de strijd echter nog niet op. Onder het zingen van de evergreen "We shall overcome" (vrij vertaald door het comité met: "wij zullen terugkomen") verlieten zij na de stemming de raadszaal. CDA'er Den Boeft LEIDERDORP - CDA-fractie- leider Den Boeft wil dat er snel wat gebeurt aan de "ont sierende situatie" achter het Leiderdorpse gemeentehuis. Dat terrein ligt nog steeds braak en is nu veranderd in een grote modderpoel. De Hilversumse project-ont wikkelaar wil daar premie- flats bouwen. Onder de wo ningen moet en een apotheek en nog wat andere instellin gen komen. Matser had drie dagen geleden met de bouw moeten aanvangen. Wethouder Meerburg wist ook niet precies wanneer Matser met de bouw zou beginnen. Wel kon hij vertellen dat de vertraging waarschijnlijk kwam, doordat Matser geen gegadigde kan vinden voor de andere ruimten onder de flats. Overigens krijgt de ge meente Leiderdorp honderd gulden per dag zolang Matser niet begint met bouwen. De ze boete is opgenomen in het verkoopcontract van de grond. Achterruit er uit WARMOND Uit een personen auto die geparkeerd stond in de Beatrixstraat in Warmond is van nacht een gereedschapskist ge stolen. De dader(s) presteerde(n) het om de hele achterruit uit de wagen te halen en zo toegang tot het interieur te krijgen. LEIDERDORP - De krakers van het pand Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp hebben gister avond een brief overhandigd aan de plaatselijke ge meenteraadsleden. De huisbezetters wijzen erop dat binnen twee weken iets aan de brandgevaarlijke si tuatie gedaan wordt. De bewoners hebben al de be nodigde materialen aangeschaft. De raadsleden rea geerden gisteravond verder niet op het schrijven van de krakers. De bewoners herinneren aan een gemeentelijke rap portage waarin is gesteld dat het pand redelijk tot goed te bewonen is, mits er maatregelen genomen worden tegen de brandgevaarlijke indeling van de bovenverdieping die van hout is. Volgens de voor schriften blijkt dat een tussenwand slechts brand werend hoeft te zijn, zo stellen de krakers. In hun ogen voldoet een verdeling door middel van gips platen of gasbeton dan ook. De woning staat op de nominatie om door de nieuwe eigenaar, aannemer Meerburg in Leiderdorp te wor den gesloopt. Er zouden op het terrein een paar hui zen komen. De huidige bewoners zetten vraagte kens bij de noodzaak om vijf "vrije sectorwoningen op deze plaats en in deze gemeente te bouwen". Zij bejaarden. Er akkoord te gaan met het voor stel. De PvdA en de WD stem den tegen, het CDA en de PPR voor. Een saillant detail was ove rigens dat zowel de PvdA'er Be- zemer als de WD'er Scheffer niet aanwezig waren wegens een verblijf in het buitenland. Als de voltallige raad had gestemd was de uitslag mogelijk omgekeerd geweest. Dan was het voorstel van wethouder Meerburg met negen stemmen tegen en acht voor verworpen. vinden de plaats niet juist omdat de benodigde ver andering in het bestemmingsplan volgens hen nog zo'n vier tot zes jaar kan duren. "Al die tijd zou na sloop het terrein braak liggen." Dergelijke dure bouw in Leiderdorp zien zij niet zitten, omdat er in deze gemeente al een fors aantal woningen leeg staat en er reeds op andere plekken wordt bijge bouwd. Afgelopen zaterdagavond zijn de krakers trouwens bedreigd door een aantal jongeren. Nadat het zeven weken rustig was rond het kraakpand gooiden deze jongeren nu ruiten in en bedreigden de enige aan wezige bewoonster. "Na enige onderlinge onenig heid werd de woning betreden en met medeneming van enkele (overigens vrij nutteloze) voorwerpen weer verlaten." De politie van Leiderdorp is dezelf de avond nog bij het kraakpand geweest. "Er is wat onenigheid geweest en er zijn heel wat ruiten inge gooid", aldus een woordvoerder van de politie. "De politie heefl de volgende dag, na aangifte beloofd werk van het geheel te zullen maken", zo schrijven de krakers aan de gemeenteraadsleden. De politie zelf deelt mee dat de daders tot nu toe nog niet be kend zyn en er dus nog geen aanhoudingen zijn ver richt. DINSDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, 'Blushing Charlie' van Vilgot Sjöman, 20 en 22.15 uur. K&O - Oude Vest 45. film 'Faustrecht der Freiheit' van Rainer Werner Fass- binder, 20 uur. Aula BTS - Vondellaan 35, bijeenkomst Leidsche Ver. van Postzegelverzame- Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden Nieuwzeelandse duo Marion Arts en Robbie Laeven. Kapelzaal K&O - kinderfilm 'Assepoes- r'. 15 u Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr, 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Wassenaar - raadhuis, commissie tech nische diensten, 19.30 uur. Voorschoten - raadhuis, PvdA/PPR fractievergadering, 19 uur. raadhuis - CDA fractievergadering, 20 raadhuis - D'66 fractievergadering, 20 Warmond - raadhuis, hoorzitting, 19 raadhuis - Progressief Warmondfractie- verg, 20 uur. Leiderdorp - Sjelter, PvdA fractievcer- gadering, 20 uur. Oegstgeest - Rode Leeuw, PvdA fractie vergadering, gast staatssecretaris Dales, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Groenoordhallen, Woon-Ideaal Beurs, 19-22.30 uur. Stadhuis - raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Augustinus - Rapenburg 24, informatie avond van Amnesty International over 'verdwijningen', 20.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio lei den, wordt waargenomen van vr 22 tot 29 jan door Apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apo theek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Politiek Staatssecretaris van Sociale Za ken Dales is vanavond gast op de PvdA-fractievergadering in Oegstgeest. Deze wordt gehou den in de Rode Leeuw. Aanvang acht uur. Vrouwen (1) In 'Sjelter' aan de Heemraadlaan In Leiderdorp wordt morgen een vrouwenavond gehouden. Ariane van Amsberg zal dan met de aanwezigen praten over sexualiteit. Aanvang acht uur. Vrouwen (2) Het vrouwencafé uit Zoeterwou de begint het nieuwe jaar met een theateravond. De vrouwen- toneelgroep 'Simpla Rosa' uit Rotterdam geeft donderdag avond een voorstelling over het moederschap. Na de voorstel ling volgt een korte discussie. Het stuk wordt opgevoerd in de aula van de Sjaloomschool. Aanvang kwart over acht. Wetten Wegwijs in wetten probeert K en O in Leiderdorp de deelnemers aan een aantal bijeenkomsten te maken. Donderdagavond vindt in de 'Muzenhof aan de Engeiendaal de eerste lezing plaats getiteld 'Notariële za ken'. Aanvang acht uur. Muziekcafé In het Lindehoeve-muziekcafé vindt donderdagavond een solo optreden plaats van Harrie de Jonge. Hij brengt eigen num mers en werken uit de vroege rythm en blues, de Chicago- blues en de late countryblues. Inbraak Warmond WARMOND - Uit een woonhuis in de Warmondse Van Beveringk- straat is vannacht geld gestolen. De inbreker(s) wist(en) zich toe gang tot het huis te verschaffen door de achterdeur te forceren. Hoeveel geld gestolen is, was nog niet helemaal duidelijk bij de politie. De bewoners waren tijdens de inbraak thuis. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lextech Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Smgel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var, 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden oij vooruitbetaling te voldoen. Bh automatische overschnjving geen administratie- en abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur: uitatoltendgiro 3203571 R. D. Paauw Bv .1- Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 1 217.90 per post I 307.30 Losse nummers 1 0.80 Directie G Koopman Voor betaling van Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o.a. In: Bonn. Brussol. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Commentatoren: A. A. v Brussel W F J Wirtz tel 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2