Zeeman wordt niet vervolgd 'Vreemde vraag van het kamerlid' is weer Sloot verontreinigd IJsclub 75 jaar: pret rellen en successen Wegens verbreken verzegeling trimcentrum WD-ers bij Flora Woubrugse wethouder Van der Laan uit de gemeentepolitiek In Hazerswoude „Maak haast met aanleg rondweg" VAGINA 12 Streek DINSDAG 26 JANUARI 1982 ALPHEN AAN DEN RIJN - J. Zeeman, eigenaar van het pand aan de Prins Hendrik straat waar het trimcentrum Be'Fit is gevestigd, zal niet worden vervolgd wegens het verbreken van een verzegeling. De officier van justitie mr. A. J. Dek heeft volstaan met het geven van een "berisping". De zaak is voorwaardelijk geseponeerd met een proef tijd van twee jaar. In feite komt de beslissing van de officier neer op het niet vervolgen van een gepleegd misdrijf, waarop volgens het wetboek van strafrecht een maximum straf van twee jaar staat. De vestiging van een trimcentrum in een leegstaand kantoorpand aan de Prins Hendrikstraat heeft vorig jaar heel wat stof doen op waaien. Volgens het bestem mingsplan mocht er geen trim centrum komen in het pand. Niettemin werd het gemeentebe stuur overrompeld met een groots opgezette advertentie campagne, waarin werd aange kondigd dat het sportcentrum op 15 mei 1981 zou worden ge opend. Wethouder J. Goedhart ontbood de heren J. (eigenaar van het pand) en P. (exploitant Be Fit) Zeeman op het gemeente huis. Afgesproken werd, dat het openingsfeest mocht doorgaan maar dat het centrum direkt weer zou worden gesloten. Zo niet, dan zou het trimcentrum desnoods met politiedwang wor den gesloten, zo kondigde wet houder Goedhart aan. Deze confrontatie werd op punten door het gemeentebestuur ge wonnen. Zeeman sloot na de opening het centrum. Al eerder was er ook al ruzie geweest, om dat de verbouwing van het pand zonder bouwvergunning was uit gevoerd. Terwijl de verschillende noodzake lijke procedures in gang waren gezet, verloren de gebroeders Zeeman toch uiteindelijk hun geduld en eind augustus werd het trimcentrum illegaal in be drijf genomen. B en W besloten op te treden en op 31 augustus verschenen burge meester Paats, politiemensen en ambtenaren bij het trimcentrum. De toegang tot het centrum werd verzegeld. J. Zeeman bleek des duivels en kondigde aan diezelfde dag nog het zegel te zullen verbreken. Hetgeen gebeurde, waarmee de gebroeders een misdrijf pleeg den. In een spoedzitting bij de af deling rechtspraak van de Raad van State, ook op diezelfde 31e augustus, probeerde Zeeman het gelijk aan zijn zijde te krijgen. De Raad van State besliste echter op 1 september, dat het trimcen trum moest wachten op de nood zakelijke vergunningen. De Zee mannen legden zich bij die uit spraak neer, waarop de gemeen te opnieuw het pand liet verzege len. Op 25 september was het zover, dat het sportcentrum le gaal de deuren kon openen. Argumentatie De Alphense politie maakte van het verbreken van de verzegeling proces-verbaal op. De officier van justitie mr. A. J. Dek is, zo blijkt thans, niet van zins het ge pleegde misdrijf te vervolgen. Als argument voert mr. Dek aan dat "in feite het conflict tussen Zeeman en de gemeente is opge lost". De officier van justitie vindt het niet nodig aan de zaak nog een "strafrechtelijke staart toe te voegen". Niettemin acht mr. Dek het ge pleegde misdrijf toch zo ernstig, dat hij Zeeman naar Den Haag heeft ontboden om hem persoon lijk over de zaak te spreken. Zee man heeft een "bensping" van hem gehad. De zaak is "voor waardelijk geseponeerd" met een proeftijd van twee jaar, al wordt herhaling van het misdrijf niet verwacht. Met een tangetje werd de verzegeling op de toegangsdeur van het fitness centrum verwijderd. Links Pieter, rechts Jan Zeeman (archieffoto). SASSENHEIM/DEN HAAG - Het simpel een slag draaien van een wegaanwijzer aan de rand van Sassenheim zal een hoop ver keersoverlast in het bollendorp voorkomen. Dat meent het CDA-Tweede-Ka- merlid M.B.M.J. van Vlijmen. "Er wordt op geen enkele manier aandacht besteed aan het feit dat doorgaand verkeer via de Van Pallandtlaan naar rijksweg 44 kan rijden", zei de christen-de mocraat gisteren tijdens een ver gadering van de vaste kamer- RIJNSBURG - Een delegatie van WD-kamerleden en -statenle den brengt vrijdag een bezoek aan de Rijnsburgse veiling FLo- ra. Van de delegatie maakt onder anderen deel uit de voormalige staatsecretaris van verkeer en waterstaat Neelie Smit-Kroes. Ook zijn aanwezig F. Bolkestein. M. Varenkamp en T. Jansen. De liberalen worden door voorzit ter J. Vianen van de veiling en zijn collega's N. Hemmes en H. Hoogervorst voorgelicht over de problemen in de tuinbouw in het algemeen en over de problemen van de regio Leiden. Bloembol lenkweker B. Rotteveel doet het woord voor de kwekers. WOUBRUGGE/HOOGMADE - Met stille trom is CDA-wethou- der G W. van der Laan uit de Woubrugse gemeentepolitiek vertrokken. De als gevolg van een roofoverval invalide gewor den Hoogmadenaar is per 1 ja nuari officieel gestopt met het raadswerk. "Ik heb alles op een rijtje gezet en als je je gezonde verstand gebruikt moet je ge woon zeggen: het gaat niet meer", aldus de oud-wethouders. Bijna twee jaar geleden werd Van der Laan toen hij na zijn werk bij een benzinestation thuiskwam door overvallers neergeschoten, waarbij hij levensgevaarlijk werd gewond. De daders zijn tot op heden niet gevonden. Op het nippertje gered begon Van der Laan daarna aan een ruim ander half jaar durende revalidatie in het zeehospitium in Katwijk. Al spoedig werd duidelijk dat de wethouder de rest van zijn leven in een rolstoel zal moeten door brengen. Desondanks wilde hij proberen terug te keren in de ge meentepolitiek omdat, zoals hij zegt, het uitgangspunt van de therapie was om "terug te krab belen naar het punt van waar je gekomen bent". In november vorig jaar maakte hy weer zijn opwachting in de ge meenteraad, maar dat is Van der Laan erg tegengevallen. "Ik heb het geprobeerd, maar het is te vermoeiend. Mijn conditie is zo danig dat het gewoon niet gaat. Daarbij komt nog dat het ge meentehuis niet goed toeganke lijk is voor invaliden, zodat ik steeds de trappen op moest wor den gesjouwd. Je wordt dan steeds nadrukkelijk herinnerd aan het feit dat je in een rolstoel zit", aldus Van der Laan. Jammer Na rijp beraad, zoals hij zelf zegt, heeft hij daarom besloten de ge meentepolitiek vaarwel te zeg gen. Met pijn in het hart, voegt hij daar gelijk aan toe. "Ik vind het wel erg jammer, want ik heb het werk altijd met veel plezier gedaan en ik had deze raadspe riode graag uitgediend". Wie zijn opvolger wordt is nog niet bekend. Op 8 februari wordt daarover in een speciale vergade ring beslist. Het is echter vrijwel zeker dat Van der Laans partijge noot Th.J. van Wieringen dat wordt. Van Wieringen heeft tij dens de afwezigheid van Van der Laan het wethouderschap waar genomen. De openvallende plaats in de gemeenteraad wordt opgevuld door J.A. Markx. Hij heeft al eerder in de raad geze ten.. Van der Laan: "Het gaat gewoon niet r HAZERSWOUDE RIJNDIJK - De sloot langs de spoorlijn in Ha zerswoude, is bij de varkensfok kerij en -mesterij weer ernstig vervuild, vermoedelijk door gier- lozingen uit de overlooppij pen van het mestreservoir van de var kensfokker J.C. Smits. Het wijk- komitee Rhynenburch heeft op nieuw aan de bel getrokken en dringt bij de verantwoordelijke wethouder J.D. de Wit aan op strenge maatregelen. Al enkele keren eerder is de var kensfokkerij aan de Stations straat in Hazerswoude in op spraak geraakt. Toen ging het om uitbreiding. Een aantal Ha- zerswoudenaren, onder wie het wijkkomitee maakte daar be zwaar tegen, maar slikte de be zwaren weer in toen in de nieuwe vereiste hinderwetvergunning meer dan veertig voorwaarden stonden, waaraan de fokkerij/ mesterij moest voldoen. "Uit voorzorg hebben we een net werk van mensen opgezet zodat, zodra er iets gebeurt zoveel mo gelijk mensen er iets van horen", vertelt Arnout Sleebe, voorzitter van het wijkkomitee. "We zullen bij de wethouder aandringen op sluiten als de lozingen niet stop worden gezet". Het wijkkomitee had namelijk zijn bezwaren laten varen op voorwaarde dat er streng toezicht op overtredingen van de hinderwet zou plaatsheb ben. Bovendien wil het komitee dat er strenge maatregelen wor den genomen als er een overtre ding wordt geconstateerd. In de adviescommissie voor open bare werken en milieuhygiëne maakte het commissie-lid me vrouw E.J. Stolp deze week een opmerking over de vervuiling van de sloot langs het spoor. Wet houder De Wit, de voorzitter van de commissie, reageerde- ver baasd en opperde dat het wel eens mogelijk kon zijn dat op borrelend grondwater de oor zaak zou kunnen zijn. "Ik denk dat het verstandiger is om daar geen reactie op te ge ven", vindt Arnout Sleebe. Hij houdt het erop dat het belang rijkste is dat de bevolking "ge mobiliseerd" blijft. "Als wij het gemeentebestuur kunnen bewij zen dat er weer geloosd wordt dan zal de zaak gesloten moeten worden en blijft er geen beroeps mogelijkheid over voor de over treder", aldus een hoopvolle Sleebe. commissie voor verkeer en wa terstaat in Den Haag. Hij vroeg minister Zeevalking, als de Van Pallandtlaan te weinig capaciteit heeft, dit "knelpunt met voortvarendheid aan te pak ken". De bewindsman zei daarop contact met de provincie en de gemeente Sassenheim te zullen opnemen om te kijken of er iets aan de "bewegwijzering kan worden gedaan". "Een vreemde vraag van het ka merlid", zo reageerde vanmor gen een woordvoerder van de ge meente Sassenheim op de op merking van Van Vlijmen. Hy herinnerde eraan dat in het ver keersplan van de gemeente juist de grootste aandacht wordt be steed aan het laten afbuigen van het verkeer via de Van Pallandt laan naar de snelweg. Met dit doel is momenteel de her indeling van het kruispunt- Noord in handen van de provin cie. Deze zal de stoplichtregeling op dit kruispunt zodanig veran deren dat het verkeer min of meer gedwongen wordt om van de Van Pallandtlaan gebruik te maken. Gelijktijdig worden de invoegstro- ken veranderd. Ook deze maatre gel is erop gericht het doorgaan de verkeer uit de dorpskern te Kamercommissie LEIDEN/ALPHEN/DEN HAAG - De rondweg bij Alphen moet er snel komen. Dat vindt een meer derheid van de vaste kamercom missie voor verkeer en water staat in de Tweede Kamer. Het PvdA-Tweede Kamerlid H. Rienks verwoordde dit gister middag in Den Haag tijdens een vergadering van die commissie het duidelijkst. Hij zette vraagte kens bij de voortvarende aanpak van minister Zeevalking om Rijksweg 11 tussen Leiden en Al phen aan den Rijn aan te leggen. "Alleen de omleiding bij Alphen heeft prioriteit", zei hij tijdens de behandeling van de begroting van het rijkswegenfonds. Minister Zeevalking blijft echter bij zijn standpunt dat bij Leiden moet worden begonnen met de aanleg van Rijksweg 11 en niet bij Alphen. Welke gemeente hy overigens het predikaat "groei- gemeente" meegaf, ,,'t Is zo sim- pel als wat", zei hij gisteren op de vragen van onder meer de socia- list Rienks. "Planologisch is de zaak bij Leiden rond, bij Alphen nog niet. Ten tweede moet het fa brieksterrein bij Zoeterwolide zo snel mogelijk een aansluiting op het rijkswegennet krijgen". Het bestuur van de ijsclub in 1929 op de ijsbaan voor de staatsiefoto. Verwarring over ouderdom van ijsclub LISSERBROEK Wanneer precies is de IJsclub Lisser- broek opgericht? Dat is op dit moment een brandende vraag in het polderdorp. De eerste geschiedschrijver van de club houdt het op 25 fe bruari, maar de onlangs ver schenen gedenktegel ter ge legenheid van het 75-jarig be staan geeft als datum 6 fe bruari. Wat verwarrend vol gens secretaris Potman, maar deze kwestie zal de feest vreugde beslist niet drukken. Wielrennen - Olympia's Ronde van Nederland zal opnieuw in Am sterdam eindigen. De laatste etappe (vrijdag 28 mei) loopt van Hillegom naar de hoofdstad. Lei den viel als aankomstplaats op het laatste moment af. IJshockey - Landskampioen Hee renveen heeft in de tweede wed strijd van de play-offs met 11-4 gewonnen van Nijmegen. Am sterdam leidt de serie met drie uit twee. LISSERBROEK - Vooruit lopend op het volgende maand te vieren 75-jarig jubileum heeft de IJsclub 'Lisserbroek al een fijn ca deau gekregen. In de vorm van vele dagen ijs- pret gaf koning winter af gelopen weken alvast een ruime bijdrage aan de feestvreugde. Wat de Lisserbroekers in het jaar van de oprichting bezielde om tot de oprichting van een ijsclub te komen, is in de geschiedenis- Beveiliging bij oversteekplaats RIJNSBURG - De oversteekplaats op de Sandtlaan ter hoogte van de Kleipettenlaan wordt bevei ligd met verkeerslichten. Deze maatregel kost 39.000 gulden. Burgemeester en wethouders van Rijnsburg nemen deze maatregel naar aanleiding van een hoorzit ting over het plan om het Rijns burgse verkeer in betere banen te leiden. Tijdens deze hoorzit ting werd het gemeentebestuur gewezen op de gevaren voor vooral kinderen op de fiets bij het oversteken van de Sandtlaan. Donderdagavond geeft de gemeen teraad zijn mening over de plan nen van burgemeester en wet houders. Aanvang van de verga dering is 19.30 uur. boeken van de club niet terug te vinden. Wel is het volgens secretaris Henk Potman aardig om te weten dat van het eerste bestuur in 1907 niet minder dan drie bestuursle den iets uitstaande hadden met een plaatselijke herberg. Niet zo verwonderlijk deze inbreng want in die tijd beschikte Lisserbroek over zes van dergelijke lokalitei ten. De aanwezigheid van de herber giers was dan ook duidelijk te merken bij de besprekingen over de ijsbaan. Het bestuur besloot de baan, toen nog op de Ring vaart, bij toerbeurt voor de deur van één van de caféhouders aan te leggen. In de voor de vereniging goede winters organiseerde men veel wedstrijden, waarbij de inleg tien cent bedroeg. De jaarcontri butie bedroeg 50 cent, maar een enkele goed bij kas zittende Lis- serbroeker gaf het dubbele. Hiervan werden de baanvegers be taald. Dat waren vaak uitgevro- ren bouwvakkers die op de ijs baan voor een bedrag van vijf tien cent per uur werkten. Op zondag hoefden de baanvegers geen dienst te doen. Dit in tegen stelling tot de man die de schaat sers op een slede onder de brug over de Ringvaart door trok. Hoewel die de kerkdienst niet behoefde te verzuimen. Rel Dat er naast de gewone sportieve gang van zaken wel eens iets minder leuks gebeurde bleek in de strenge winter van 1929 toen de Ringvaart al een maand dicht zat en de voedselaanvoer in de knel dreigde te komen. Een Haarlemse firma kreeg toestem ming om het ijs van de vaart te breken. Dat zette kwaad bloed bij de inwoners van het polder dorp die de bijverdienste van het baanvegen node zouden missen. Allereerst werd de slinger van de brug gestolen, zodat de ijsbreker moest wachten. De boot werd daarna bekogeld met stenen en binnen korte tijd zwaar bescha- digd. Desondanks vervolgde het schip na korte tijd zijn tocht. Bij de Sassemer Pont aangekomen werd het door de politie aange houden en bekeurd omdat de sleper geen verlichting voerde. Die was bij de bekogeling ge sneuveld. Secretaris Potman weet zich de ze rel als de dag van gisteren te herinneren en voegt aan het ver haal de arrestatie van één van de raddraaiers toe. Deze was in af wachting van overbrenging naar het bureau even opgesloten in een kantoortje van een timmer manswerkplaats. Toen een agent hem er weer uithaalde wist de man te ontsnappen. Dit tot grote hilariteit van de verzamelde me nigte. Hoogtepunt Een sportief hoogtepunt kende de club toen één van de leden, Maus Wijnhout, de elfstedentocht van 1956 als een van de vijf van het "pact van Dokkum" wist te win nen. Een prestatie waar de club nog steeds bijzonder trots op is Jammer vindt Potman (evenals P.A. Timmers en J. van Breugel al meer dan 25 jaar in het bestuur werkzaam) het dat de club spor tief gezien wat is teruggevallen naar het recreatief schaatsen. In de strenge winter van 1963 wat het nog zo dat bij een koppel wedstrijd voor senioren 35 kop pels aan de start verschenen en voor de massaal opgekomen toe schouwers een schitterend ge vecht uitvoerden. Zelfs kende die wedstrijd voor junioren een deelneming van 70 koppels. Nu is de belangstelling voor natio nale wedstrijden van de rijders aanzienlijk minder geworden en richt de club zich voor een groot deel op de meer dan 1000 abon nementhouders die de vereni ging rijk is. En een schitterende ijsbaan aan de Hillegommerdyk laat zien dat het de oudste ver eniging van Lisserbroek op dit moment ondanks dat uitstekend gaat. Samen met D.K.J. Tommei (D'66) vroeg Rienks de minister meer aandacht te schenken aan de ver dubbeling van de spoorverbin ding tussen Leiden en Alphen in plaats van aan de Rijksweg. "Geef het spoor hier een eerste kans", verzocht Rienks de be windsman. Eerder had Zeeval king al gezegd dat er overleg wordt gepleegd met de spoorwe gen over de verdubbeling van het spoor tussen de twee plaat sen. Hy heeft de spoorwegen on der andere gevraagd aan te tonen "in hoeverre verdubbeling nood zakelijk is". Maar minister Zeevalking hamer de gisteren wederom op het be lang van Rijksweg 11. Het CDA- Tweede Kamerlid M.B.M.J. van Vlijmen verzocht de minister niet alleen bij Leiden met de aan leg van de weg te beginnen. "Ik vraag u tegelijkertijd te beginnen in Alphen". De CDA'er doelde hiermee op de rondweg bij Al phen, die moet aansluiten op de Rijksweg. Doord de rondweg hoopt men het Alphense cen trum te ontlasten van het vele verkeer dat zich daar dagelijks doorheen perst. "Op die manier kan bij het naderen van de Rijks weg vanuit Leiden de rondweg bij Alphen klaar zijn", aldus Van Vlijmen. D'66'er Tommei zag de noodzaak van de Rijksweg niet zo duide lijk. "Die fs in de laatste jaren niet toegenomen. De ontsluiting van het industrieterrein by Lei den kan ook anders". Hij vroeg Zeevalking of er geen andere op lossingen zijn. "Verdubbeling van de spoorlijn is wél urgent", zo meende Tommei. De liberaal H.E. Koning is het met zijn CDA-collega Van Vlijmen roerend eens. "De aanleg van Rijksweg 11 is dringend noodza kelijk", liet hy weten. Tevens is het volgens hem van belang dat "bij Alphen aan den Rijn ontlaa ting wordt teweeg gebracht".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12