Ogem gebruikte stroman 'Te veel zout in etenswaren' Beurs Amsterdam kort zakelijk Consumentenbond ontwerpt rekening Nieuwe energienota begrijpelijk "Ontwikkelingen luchtvaart zorgelijk' Martinair gelukkig over 1981 Bij benoeming raad van bestuur Turbogenerator voor Velsen Levensmiddelenonderzoek Consumenten bond FNV bereidt acties voor in haven Rotterdam Beufsoverzicht SSSxss DINSDAG 26 JANUARI 1982 Economie PAGINA II Bodemprijzen Steeds meer fabrikanten gaan vol gens Konsumenten Kontakt bo demprijzen hanteren, waardoor de producten in de winkels duur der worden. Instelling van een bodemprijs komt in praktijk vaak neer op een prijsverhoging van tien procent. Tientallen merkartikelen hebben al een bo demprijs. Volgens Konsumenten Kontakt hebben de bodemprijzen tot ge volg dat de winkeliers hun in koopvoordelen niet meer aan de consument doorgeven. Het voor deel, dat de consument leek te hebben van de prijzenslag tussen de grote winkelconcerns, wordt hiermee teniet gedaan, aldus de consumentenorganisatie. Klokkenfabriek Voor veertien van de 45 werkne mers van de klokkenfabriek Or- fac in Roden (Dr.) is gisteren col lectief ontslag aangevraagd. Voor de overige werknemers heeft het bedrijf werktijdverkor ting aangevraagd van vijftig pro cent voor een periode van zes weken. Het bedrijf is in de moei lijkheden geraakt, doordat het zit met grote voorraden. Volgens A.H. Woonings, districts bestuurder van de industriebond FNV, zullen de vakbonden zich niet verzetten tegen de ontsla gen. Vrijdag gaan de bonden en de directie van het bedrijf praten over een sociaal plan voor de ont slagen werknemers. Boskalis Koninklijke Boskalis Westminster n.v. heeft van BP Petroleum De velopment in Groot-Brittannië opdracht ontvangen voor het leg gen van een zeventig kilometer lange stalen gaspijpleiding op de bodem van de Noordzee. Met het werk, dat door werkmaatschap pij Land and Marine Engiieenng Ltd zal worden uitgevoerd, is volgens Boskalis een bedrag ge moeid van circa 33 miljoen. De werkzaamheden zullen in april beginnen en ongeveer drie maanden duren. Kluwer Kluwer heeft haar groep Algemene Wetenschappelijke Uitgeverijen (AWU) gesplitst in twee zelfstan dige groepen. De ene groep, Klu wer Groep Wetenschappelijke Uitgeverijen, omvat de weten schappelijke uitgeverijen, die zich richten op lezers in het land waar de uitgeverij is gevestigd. Tot groepsdirecteur is benoemd de heer A.Th.A. Drabbe, tot dus ver directeur van de uitgeverijen Van Loghum Slaterus en Bohn, Scheltema en Holkema in De venter, die deel uitmaken van de groep. De andere groep, Kluwer Academie Publishers Group, be staat uit de uitgeverijen die zich richten op de wereldmarkt en daarom veelal boeken en tijd schriften in de Engelse taal uit geven. De heer F.L. Stenfert Kroese, die de gehele groep leid de, blijft groepsdirecteur van Kluwer Academie Publishers Group. DEN HAAG (GPD) - De Consu menten Bond juicht het toe dat er eindelijk een energienota op komst lijkt te zijn waaruit de ver bruiker beter wijs kan worden en waaraan hij meer houvast heeft Het gaat om een nieuw model af rekening. dat de bond heeft ont worpen in samenwerking met de organisaties van de gas-, water en elektriciteitsbedrijven. „Na lang praten en trekken en du wen zijn we het eens geworden met deze verengingen. Zij heb ben hun leden geadiviseerd om deze „consumentvnendeiyke nota" te gaan gebruiken", aldus de bond. Twee jaar geleden kaartte de CB deze zaak aan naar aanleiding van een concreet voorbeeld: Punten van kritiek op de nota's van de Provinciale Utrechtse Elektriciteits Mij. De ontworpen nota geeft de consu ment een duidelijk inzicht in wat hij heeft verbruikt en wat hij daarvoor moet betalen. Van be lang is ook dat er het verbruik op staat vermeld van drie achter eenvolgende jaren. De cijfers zijn omgerekend over een gelijke pe riode en op basis van een gelijke temperatuur, zodat de verbrui ker gemakkelijk kan nagaan wat zijn eventuele besparingsmaatre gelen hebben opgeleverd. De Consumentenbond vindt dat al le nutsbedrijven de nieuwe nota zo snel mogelijk moeten gaan ge bruiken en vraagt de verbruikers zo nodig bij hun eigen bedrijven aan te dringen op snelle invoe ring van deze verbeterde nota's. De bond zal de invoering van de afrekeningen nauwlettend vol gen. SCHIPHOL (GPD) - ..Met de resultaten van 1981 zijn we ronduit gelukkig. Alle onderdelen van Martinair hebben ertoe bijgedragen dat de winst voor belasting over 1981 hoger was dan in 1980 (7,1 miljoen), al heb ik over '81 nog niet de precie ze cijfers Dit verklaart Martinairs president J. Martin Schroder, die tegelijk de gang van zaken in de wereldluchtvaart op het ogenblik als „puur zorgelijk" beschrijft. „Wat onszelf betreft", aldus Schroder, „is het vong jaar ongeveer zo uitgepakt als we hadden ver wacht". Zoals altijd bij de vakantievluchten kwa men er opzeggingen, maar ze bleven onder de tien procent. Het vrachtvervoer heeft zich goed ontwikkeld, ondanks de gecombineerde concur rentie van Lufthansa en Cathay Pacific in Hong kong. „We hebben het aantal vrachtvluchten zelfs kunnen vergroten". Intussen verwacht Schroder wel dat voor de vakantievluchten van 1982 door de toeroperators nog minder zal worden ingekocht dan het feitelij ke cijfer, na de opzeggingen, voor 1981 te zien gaf „De markt is doodgewoon kleiner geworden. Mensen gaan misschien toch meer terug naar de auto". De trein9 „Nee, voor concurrentie van de trein ben ik niet benauwd. Een auto kan nog kos ten besparen als je met een wat groter gezin op stap gaat. maar een trein niet". AMSTERDAM (ANP) - Tijdens een aandeelhoudersver gadering van het Ogem-concern, heeft een stroman, in opdracht van derden, ingestemd met de benoeming van de nieuwe raad van commissarissen. Dit kwam giste ren vast te staan tijdens het verhoor van een getuige door de rechter-commissaris te Amsterdam. Veemarkt Deze week werden in totaal 5448 dieren aangevoerd op de Leidse veemarkt. Vandaag waren dat er 3956, gespecifi ceerd als volgt: 125 slachtrunderen. 212 gebruiksvee, 21 graskalveren. 2097 nuchtere kalveren, 921 varkens, 53 big- gen^469 schapen/lammeren, 83 bokken/ Prijsnoteringen: Slachtvee: zelfde als gisteren; nuchtere kalveren van 1,25 tot 2,00 per kg. le vend gewicht, slachtzeugen van 3, 35 tot 3, 45 per kg. levend gewicht. Gebruiksvee: Melk- en kalfkoeien van 1800 tot 2000 per stuk, varekoeien van 1300 tot 2600, pinken van 1000 tot 1800, graskalveren van 700 tot 1Q00, nuchtere kalveren rood van 350 tot 525, zwart van 200 tot 400. biggen van 115 tot 125, scha liën van 275 tot 300, lammeren van 270 tot 300 en geiten van 20 tot 100. Toelichtingen (achtereenvolgens aan voer, handel en prijzen): slachtrunde ren. matig, rustig, stabiel; kalf- en melk koeien: dito; varekoeien: dito; vaarzen en pinken: dito; graskalveren: dito; nuchtere kalveren: redelijk, rustig, sta biel (zwart: iets lager); varkens: redelijk, rustig, iets lager; lopers en biggen: ma tig, rustig, stabiel; schapen en lamme ren: redelijk, redelijk, stabiel; geiten: matig, rustig, stabiel. De Stichting Onderzoek Bedrijfs informatie (SOBI) had om dit on derzoek gevraagd, nadat zij de Ogem ervan verdacht de aan deelhoudersvergaderingen via stromannen te hebben gemani puleerd. Getuige De getuige, mevrouw A.C. Ober man, van het Amsterdamse ef fectenkantoor Kempen en Co, beschikte tijdens de aandeelhou dersvergadering van 30 januari vorig jaar over een pakket van 320.000 aandelen. Deze aandelen waren het eigendom van oud- staatsecretaris Grapperhaus en directeur Van Dijk van het onoe- rendgoed-fond Wereldhave. Me vrouw Oberman bezocht de ver gadering op verzoek van haar di recteur de heer Kerdel, die haar de instructie gaf met de aandelen voor de benoeming van de voor gedragen leden te stemmen. Het effectenkantoor Kempen en Co had het beheer over het pakket aandelen. Mevrouw Oberman verklaarde gis teren, dat zij als stroman was op getreden en dat haar vervolgens geheimhoudingsplicht was op gelegd. De rechter-commissaris meende, dat zij zich tijdens het verhoor kon beroepen op het zo genoemde verschoningsrecht. De aandelen waren afkomstig uit de zogenaamde Roosendaal-af- faire, waarbij door de heren Grapperhaus en Van Dijk onroe rend goed werd gekocht tegen betaling in aandelen. Hierbij werd door de Ogem een garantie gegeven voor de priis, die bij la tere verkoop van ae aandelen zou kunnen worden gemaakt. Uit de getuigenis van mevrouw Oberon werd niet duidelijk of di recteur Kerdel haar op eigen ge zag of dat van anderen instruc ties had gegeven. De heer Grappenhaus verklaarde gisteren, dat het by de Roosen- daai-affaire ging om ingekochte aandelen. "Eind januari 1981 was ik geen eigenaar meer, dat was een aan Kempen een Co gelieer de BV", aldus Grappenhaus. Tevreden Voorzitter Lakeman van SOBI concludeerde gisteren na afloop van de zitting, dat Ogem de hand heeft gehad in de aandelenmani- pulatie. Lakeman toonde zich te- vredén over het verloop van de zitting. "De heer Koopmans van de raad van bestuur, die gezegd heeft dat er op de betreffende vergadering geen sprake geen sprake was van stromannen, staat hiermee voor leygenaar", aldus Lakeman. SOBI zal nog deze week beslissen of er tegen Ogem zal worden geprocedeerd over deze stromannenkwestie. De raad van bestuur van Ogem deelde gisteren mee, dat op grond van de huidige financiële positie het gehele vermogen van de aandeelhouders als verloren moet worden beschouwd. Daar mee zijn de aandelen waardeloos geworden en zal de Ogem als beursfonds verdwijnen, alsdus de raad van bestuur. Hiermee is een eind gekomen aan een on derneming die in haar meest re cente vorm nog maar betrekke lijk korte tijd bestond. ROTTERDAM - Gisteren gaf Ogem een persconferentie in Rotterdam. Van links naar rechts: financieel directeur Koopmans, Mathot, voorzitter van de raad van bestuur en Pluggers. DEN HAAG (GPD) - Het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf Noord- Holland en Siemens Nederland hebben vandaag een overeen komst getekend voor de levering van de turbogeneratorinstallatie voor de nieuwe produktie-een- heid die in de elektriteitscentrale Velsen wordt gebouwd. Met deze opdracht is een bedrag van onge veer 150 miljoen gulden ge moeid. De nieuwe installatie zal eind 1986 gereed zijn. De ketelinstallatie voor deze een heid werd al op 1 december aan Stork Hengelo in opdracht gege ven. De turbogenerator wordt vervaardigd in het samenwer kingsverband van Siemens Ne derland, Kraftwerk Union (Muulheim) en Stork Ketel en Apparatenbouw (Hengelo). Doordat Kraft Werk Union een li centie-overeenkomst heeft met Smit-Slikkerveer (Holec) wordt ook dit Nederlandse bedrijf in belangrijke mate betrokken by het fabriceren van de draai stroomgenerator, die van deze nieuwe order deel uitmaakt. Het aandeel van de Nederlandse in dustrie in het maken van de ge- DEN HAAG (GPD) Het zoutge halte van veel levensmiddelen moet flink worden verlaagd. Met kant-en-klare etenswaren, blik jesgroenten, soepen en sauzen uit blik en pakjes, met het brood en met kaas krijgen we onnodig veel meer zout binnen dan goed is voor onze gezondheid. Dat vindt de Consumentenbond, die wil dat er een wettelijke „dam te gen de zoutovervloed" wordt op geworpen. Blikgroenten en babyvoeding zou den verplicht zonder zout moe ten worden bereid en voor soep, brood, kaas en kant- en klaarpro- dukten moeten er scherpe beper kingen van het zoutgehalte ko men. Naar schatting krijgt iedere Nederlander gemiddeld tussen de 10 en 15 gram zout per dag binnen, dat is vele grammen te veel. In een blik of diepvriespak bami of nasi zit al ruim 5 gram zout, in een diepvriespizza ten minste 4 gram, in een bord soep uit een pakje 2 gram, in vier sneetjes brood 2,3 gram, in een portie kaas op de boterham al gauw een halve gram en in een portie sper ziebonen (blik) 1,3 gram. Al deze en nog veel meer schepjes zout bedreigen onze gezondheid, meent de Consumentenbond. Zout is de hoofdschuldige van een kwaal als te hoge bloeddruk, die het risico van hersenbloeding, hartinfarct, nier- en oogbescha digingen verhoogt. Om te begin nen^ zou er volgens de bond een aan totaal overbodige toevoeging van zout in blikgroenten en ba- gehalte van brood en kaas moet omlaag en er moeten ook strikte maxima worden gesteld aan het zout in allerlei kant-en-klare pro- dukten die op steeds grotere schaal worden gegeten. Ten slot te moeten de levensmiddelenfa brikanten worden verplicht het zoutgehalte te vermelden op de verpakking. De bond zou dat het liefst per portie zien gebeuren om de consumenten duidelijk heid te geven over wat er nu vaak ongemerkt aan zout binnen komt. nerator komt daardoor op ruim 60 procent. In totaal heeft het PEN nu voor 270 miljoen gulden aan opdrachten voor de bouw van de uitbreiding voor de Velsense centrale uitge geven. Het totale Nederlandse aandeel in dit bedrag is ongeveer f 210 miljoen. De nieuwe opwek kingseenheid krijgt een vermo gen van 360 miljoen watt. Die vervangt voor een deel verouder de prod uk tie-installaties (in to taal 260 miljoen watt). Voor een ander deel 100 miljoen watt) be tekent het een uitbreiding van het totale vermogen. Alle prod uktie-installaties worden gestookt met hoogovengas. dat vrykomt bij de yzerproduktie Met deze modernisering wordt tevens een aanzienlijke bespa ring op brandstoffen mogelyk. Bovendien zal de installatie ge schikt zyn voor het te zyner tyd leveren van warmte voor stads verwarming. UTRECHT - Er komen geen gratis voorstellingen bij de Tu- schinski-bioscopen. Dexe en an dere acties die het personeel in voorbereiding had uit protest tegen de inkrimpingsplannen van zijn directie gaan niet door, omdat bonden en directie het dit weekeinde eens zijn gewor den. Er zullen alsnog 36 mensen worden ontslagen, maar de di rectie is akkoord gegaan met een arbeidsplaatsenovereen komst voor 350 man voor de ko- ROTTERDAM (ANP) - De ver voersbond FNV gaat in de Rot terdamse haven acties voorberei den tegen de kabinetsplannen om de uitkeringen by ziekte te verlagen. Kaderleden van de be drijfsgroep havens van de ver voersbond FNV hebben dat gis teravond in Rotterdam op een speciale kadervergadering beslo ten. Zij zullen in de havenbedrijven de leden informeren over de gevol gen van de maatregel, waarna er mogelyk korte werkonderbre kingen komen. Langdurige sta kingsacties staan nog niet op het programma, omdat eerst de ac tiebereidheid van de havenarbei ders moet worden gepeild. Af gaande op de betrekkelijk gerin ge belangstelling van de kaderle den voor de vergadering van gis teren. lijkt deze nog niet groot Ook uit de woorden van veel ka derleden viel gisteravond in Rot terdam op te maken dat de actie- bereidheid onder de havenarbei ders nog niet groot is. Ondanks zware kritiek op de kabinets plannen en op met name minis ter Den Uyl en op de PvdA lijkt, zo zei een kaderlid, de tijd nog niet rijp voor massale acties. Volgens hem speelt de uitermate slechte gang van zaken bij veel havenbedrijven in de stukgoed sector en de daar dreigende mas sa-ontslagen een rol. "Het zal de havenarbeiders nog duidelyk moeten worden gemaakt dat de plannen van het kabinet hen zwaar geld gaat kosten", aldus bestuurder Ger Ros van de ver- voersbond FNV. Hij heeft uitge rekend dat elke ziektedag de ge middelde havenarbeider veer tien gulden netto gaat kosten. Vooral in de haven zullen er klap pen vallen omdat daar volgens veel kaderleden het ziektever zuim extra hoog is door de vaak slechte werkomstandigheden. Dat verzuim ligt volgens vak bondsbestuurder Ros in de ha ven tussen 15 en 18 procent Wanneer de ziekengeld-maatregel doorgaat zal de vervoersbond FNV ogenblikkelijk van de ha venwerkgevers eisen de uitke ring bij ziekte weer aan te vullen tot honderd procent. Het bestuur van de bedrijfsgroep havens van de vervoersbond FNV voelt er niets voor, zo bleek gisteren, om te voldoen aan de wens van havenwerkgevers om de start van de cao-onderhande lingen uit te stellen tot dat meer duidelijkheid is verkregen om trent de kabinetsplannen. De vervoersbond zal de werkgevers voorstellen om nog voor het SER-advies over de ziekengeld- kwestie binnen is, de onderhan delingen over de cao-1982 voor de havens te openen. DINSDAG 26 JANUARI 1982 BINNENLANDSE AANDELEN 0 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud QjnmeUaJ 30000. alver fynmeUal St BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De effec ten beun was vandaag kalm ge stemd. terwijl de aandelen KLM duidelijk hoger waren. By ope ning werd twee gulden meer be taald op ƒ89.30. Unilever was icstig cent beter op 155,50 en voor Koninklyke Olie werd I meer gegeven op 82.90 Dese verbeteringen werden toe ge- ven san de met een cent ge- schreven i uw, mi «m ge- stegen dollarkoers tot c». 2,5650. De andere internatio nals waren prijshoudend Ogem is vandaag uit de lijst van doorlo pend verhandelde fondsen ver wijderd. Hoewel dc aandelen weirug meer waard lijn dan een vodje papier werd loeh nog een adviesprijs van 1.20 opgegeven, wat dertig cent minder ts dan vo- nge week toen de notering werd opgeschort Ogem wordt thans behandeld als een gewoon lokaal fonds met no tering in twee perioden De fl- nancicle waarden loonden wei nig verandering, met enige voor uitgang voor Nationale Neder landen Bouwers en uitgevers la gen licht verdeeld Voor Gist- Brocades werd veertig cent meer betaald op ruim 70.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11