Leidse aannemer van zwendel beschuldigd 'Wie kan je vandaag de dag nog vertrouwen?' Van Ravensberg al bijna 72 jaar lid van vakbond Onderaannemers hebben nog vier ton te goed voor restauratie Hartebrugkerk Auto's staan brandweer in de weg MAANDAG 25 JANUARI 1982 Leiden LEIDEN Vier onderaanne mers hebben zaterdag morgen ruim een uur ge protesteerd pal vóór de pas gerestaureerde Har tebrugkerk aan de Haar lemmerstraat in Leiden. De onderaannemers heb ben de kerk gerestau reerd maar op geld voor gedane arbeid moeten ze nog steeds wachten. Grote boosdoener in de ogen van de onderaannemers is de Leidse hoofdaannemer A. Langeveld van wie de ondernemers samen nog zo'n vier ton te goed zouden hebben. "Hij kreeg tonnen geld van het kerkbestuur voor de res tauratie maar hij 'vergat' het geld aan ons af te dragen". Ook het kerkbestuur van de Hartebrug kerk gaat niet vrijuit, menen de onderaannemers. "Het kerkbe stuur had het geld niet meer aan Langeveld moeten overmaken. We hebben het bestuur herhaal de keren voor Langeveld ge waarschuwd. Juridisch proberen we Langeveld aan te pakken maar het kerkbestuur heeft de morele verplichting om deze kwestie tot een correct einde te brengen. Het kerkbestuur had zelf ook tegen Langeveld kun nen procederen, maar het laat ons in de kou staan. Daarom staan we nu voor de kerk" ver klaart directeur A. Laan van het Leidse schildersbedrijf Van Mui den. Laan zegt dat Van Muiden nog 76.000 gulden tegoed heeft voor schilderwerk, het vergulden van de letters op de kerk en het inzet ten van glas-in-lood-ramen. Loodgieter IJsselmuiden uit Sassenheim zit voor maar liefst 264.000 gulden in het schip. Stu- cadoor De Haas uit Leiderdorp rekent nog op 13.000 gulden ter wijl de gebroeders Goedhart uit Rosmalen nog 72.000 gulden te goed hebben voor voegwerk. Goedhart dreigt aan de strop fail liet te gaan. De van zwendel beschuldigde Lan geveld is zich van geen kwaad bewust: "We zijn de restauratie kosten nog aan het afwikkelen. Ik krijg nog drie ton van de Har tebrugkerk. Dat het zo lang duurt, komt omdat de subsidie te laat is aangevraagd. Verder is het probleem dat tijdens de restaura tie niet volgens het bestek is ge werkt. Ik heb het werk in '79 voor 875.000 gulden aangeno men. Uiteindelijk is het wat min der werk geworden dan in het bestek staat, maar anderzijds zit ten we met zeven ton aan meer- werk. Van het bestek klopt hele maal niets meer". Restauratie-architect Walraad uit Brielle betitelt de uitlatingen van Langeveld als onzin: "Langeveld heeft al het geld gehad waar hij recht op had. Hoogstens krijgt hij nog wat geld van ons van de oplevering. Maar over dat geld zijn we het nog niet eens. Dat wordt juridisch uitgevochten. Als Langeveld nog geld krijgt, dan is het in elk géval veel te wei nig geld om zijn schulden met de onderaannemers te vereffenen". Dat er veel meerwerk was is niet abnormaal en heeft weinig van doen met de schulden die Lange veld aan zijn onderaannemers De gerestaureerde Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. heeft, meent de architect. Het verkrijgen van subsidie is geen enkel probleem, bevestigt ook het kerkbestuur. De totale restauratiekosten van bij na twee miljoen gulden zijn voor namelijk geput uit gemeen schapsgeld maar ook uit bijdra gen van meer dan twee ton van kerkbezoekers. De restauratie heeft ruim twee jaar geduurd en werd afgelopen zomer afgerond. Kletskoek Hoofdaannemer Langeveld heeft op het eind van de restauratie voortdurend overhoop gelegen met zijn onderaannemers en met architect Walraad. De menings verschillen zijn huizenhoog op gelopen. Langeveld: "De archi tect verdomt het nog steeds om precies op een rijtje te zetten wat hij als meer- en minderwerk telt. Als de slotafrekening er is en wij krijgen onze drie ton, dan krijgen de onderaannemers ook hun geld". Dat laatste betwijfelen architect Walraad en het kerkbestuur ten zeerste. G. Gussenhoven van het kerkbestuur: "Wij hebben grote problemen gekregen met Lange veld toen wij merkten dat elke cent die wij aan hem uitbetaal den, alleen bij hem terecht kwam. Bij hem in een bodemloze put en in elk geval niet bij de on deraannemers. Architect Wal raad heeft de betalingen aan Langeveld toen stopgezet. Dat deed hij al drie weken voordat onderaannemer IJsselmuiden het vroeg; dat was vorig jaar mei. De onderaannemers hebben toen ook gevraagd om het geld voortaan meteen aan hen over te maken in plaats van aan de hoofdaannemer. Dat wilden wij maar al te graag. Maar Langeveld ging op zijn strepen staan en heeft stelselmatig geweigerd dat wij het geld rechtstreeks aan de onderaannemers zouden over maken. Nou dan kan het juri disch niet anders dan via de hoofdaannemer". Dat hetTcerkbestuur nog voor drie ton in het krijt zou staan bij Lan geveld noemt de woordvoerder van het kerkbestuur ronduit "kletskoek". "Het is niet uitge sloten dat wij nog geld van Lan geveld krijgen in plaats van an dersom", zegt de kerkbestuur der. Langeveld was een paar jaar geleden nog zijn collega. Hij ver trok uit het kerkbestuur om de restauratie te doen. Inzegening Bijna anderhalf jaar geleden kreeg architect Walraad de eerste van een reeks brieven van de onder aannemers over wanbetaling van Langeveld. Aannemer Lange veld betaalde de meeste rekenin gen niet, en de andere rekenin gen pas na lang en veel aandrin gen, luidde de klacht. De archi tect, tevens vertegenwoordiger van het kerkbestuur in de restau ratie, gaf nog niet thuis. Hoofd aannemer Langeveld had Wal raad namelijk verzekerd dat hij zijn onderaannemers wel dege lijk betaalde. Zes brieven van de onderaanne mers volgden over de wanbeta ling. Zonder resultaat. Volgens hen hebben Walraad en het kerk bestuur de betalingen veel te laat stopgezet. "Zelfs toen Walraad al een half jaar van ons kon weten dat de zaak scheef zat, gaf hij toch opdracht om Langeveld uit te betalen". Pas toen het werk op een haar na gevild was, stopten Walraad en het kerkbestuur de betalingen. Langeveld stopte daarop met het werk en stapte uit de restauratie. Na de garantie dat de onderaannemers ditmaal rechtstreeks, zonder tussen komst van Langeveld. betaald zouden worden, hebben zij het werk afgemaakt; net op tijd voor de feestelijke opening. Bisschop Simonis zegende de prachtig gerestaureerde vier maanden geleden plechtig in. Kwaad zijn de onderaannemers dat tijdens de feestelijkheden geen woord over hun strop is ge sproken. "Ze willen de zaak doodzwijgen". Bisschop Simo nis kreeg vorige maand een brief van de onderaannemers: "Het kerkbestuur heeft vier ton te veel uitbetaald aan aannemer Lange veld. Te veel, want dit geld is niet ten goede gekomen aan ons, de eigenlijke werkers. Het kerkbe stuur heeft de morele verplich ting om deze zaak tot een correct einde te brengen". Mr. Th. Sandberg, de Rotterdamse advocaat van de bisschop, ant woordde dat het kerkbestuur buiten de gerezen moeilijkheden staat. "Het kerkbestuur heeft geen juridische verplichting. Het kerkbestuur heeft de betalingen uitgevoerd strikt overeenkom stig de opdrachten van de archi tect". Directeur Laan van Van Muiden vindt dat de bisschop de moeilijkheden wat al te gemak kelijk opzij schuift: "Ik ben zelf praktizerend katholiek. Ik heb het gevoel dat ik m'n kerkbijdra ge zit te betalen om de advocaat van de bisschop te laten schrij ven dat ik m'n geld niet krijg...". Faillissement "De onderaannemers zijn echt aan het verkeerde adres bij de kerk", menen architect Walraad en kerkbestuurder Gussenhoven. De kerkbestuurder: "Juridisch moeten de onderaannemers de hoofdaannemer aanspreken. Je kunt niet van de kerk verwach ten zomaar een paar ton op te hoesten. Maar het is wel zo dat we ons bezwaard voelen. Daar om hebben we als kerkbestuur afgesproken dat dezelfde onder aannemers het onderhoud van de kerk mogen doen en het beetje restauratiewerk dat nog moet gebeuren. Het is een enorm trieste zaak. Dat beseffen we" De onderaannemers beseffen dat zij weinig gebaat zijn met een faillissementsaanvrage. Lange veld heeft de restauratie van de Hartebrugkerk in een lege beslo ten vennootschap gestopt, de "Bouw-, exploitatie- en project ontwikkelingsmaatschappij Langeveld b.v.". Van een kale kikker valt niks te plukken. Bo vendien zijn niet alle onderaan nemers gebaat bij een faillisse ment van Langeveld. De grootste schuldeiser, IJsselmuiden, heeft daar niets goeds van te verwach ten omdat dit grote bedrijf zich verzekerd heeft tegen stroppen zoals bij de Hartebrugkerk. Voeger Goedhart (links) en procuratiehouder Van Kampen van de firma IJsselmuiden houden het protestbord van het schildersbedrijf Van Muiden stevig vast "Kan de RK Kerk dit moreel verantwoorden". Demonstrant Willem Goedhart: LEIDEN Voor het eerst van zijn leven demonstreert Willem Goedhart uit Rosmalen. Dat is wennen zo'n eerste keer, afgelo pen zaterdag vóór de Hartebrug kerk. Hij 'vergeet' bijvoorbeeld voorbijgangers precies uit te leg gen wat op zijn demonstratie bord staat. "De restauratie van deze kerk is ons niet betaald. Di verse onderaannemers zijn gedu peerd voor F 400.000-. Kan de R. K. Kerk dit moreel verantwoor den?". Tegen een omstander die deze tekst leest en vraagt wat de kerk er eigenlijk mee van doen heeft, zegt Goedhart bot: "Kunt u niet lezen? Hebt u geen lagere school gehad?" "Misschien had ik wat meer moe ten uitleggen", erkent Goedhart achteraf. Ter vergoeilijking geldt dat hij de demonstratie bijna in zijn eentje moest uitvoeren. Pro curatiehouder Van Kampen van een andere gedupeerde onder aannemer IJsselmuiden bv wil de nog net mee op de foto, maar daar hield het mee op. De andere gedupeerde onderaannemers gingen liever iets verderop staan, als een soort meelevende toe schouwers. Directeur Laan van het Leidse schilderbedrijf Van Muiden legt uit waarom. "Deze actie wordt misschien uitgelegd als een actie tegen de kerk. Als Leids aannemersbedrijf moeten wij katholieke bouwers te vriend houden". Dus staan de directeu ren Laan en Van Muiden uit Lei den, IJsselmuiden uit Sassen heim en De Haas uit Leiderdorp op een afstandje van het bord dat zo kunstig geschilderd is door een werknemer van Van Muiden. "Zet onze namen alsjeblieft zo weinig mogelijk in de krant", vraagt directeur Laan ons. Voor Willem Goedhart uit het 'ver re' Rosmalen (vlakbij Den Bosch) spelen deze problemen niet. Hij staat er om 72.000 gul den inclusief BTW alsnog te ont vangen. Punt uit. Of het geld nu van de hoofdaannemer Lange veld komt of van de Hartebrug kerk, zal hem een zorg zijn. Hy vecht tegen het faillissement van zijn bedrijf. "Zo'n strop is voor een tweemansbedrijfje niet te dragen. Wij zijn een krokusje dat je gemakkelijk platdrukt. De be lastingen willen ook geld van me zien", zegt Goedhart. Samen met zijn broer heeft hij vo rig jaar driehonderd meter voeg werk gedaan aan de Hartebrug kerk. Op het moment doen zij het voegwerk bij de restauratie van paleis 't Loo in Apeldoorn. De gebroeders zijn verder onder andere betrokken geweest bij ka pitale restauratiewerken van Slot Loevestein, het Waagge bouw in Nijmegen en het Begijn hof in Breda. Goedhart: "Er zijn nog maar weinig mensen die dit restauratiewerk kunnen doen. Hoe moet dat als wij in deze toch al moeilijke tyden stuk gaan? Dan kunnen wij het werk ook niet meer leren aan de jongens van de Stichting Vakopleiding. Allemaal door dit ene karwei aan de Hartebrugkerk. Dit is een schandaal. Wie kan je vandaag de dag eigenlijk nog vertrou wen? Daar ga je dan bij biech ten!", zegt de katholieke Goed hart Het publiek is verdeeld over de de monstratie vóór en tegen de kerk "Langeveld heeft jullie op gelicht. Dus moetje aan de Oude Vest by Langeveld gaan staan", roept een man verhit "Lange veld zit toch in het kerkbestuur zegt een ander. "Nee. daar zat ie in", roept de ander op 't kook punt. "Kunnen ze niet een beetje geld uit Rome halen?", vraagt "Langeveld was inderdaad mijn opdrachtgever", legt Goedhart ons uit "Maar in het bestek stond slechts 27 meter voegwerk. Wy hebben wel 300 meter voeg werk gedaan. Omdat Langeveld de hoofdaannemer was, eiste hy toch dat hij opdrachtgever van ons zou zijn, ook al werkten we nog zo buiten het bestek om. Dan kon hy tien procent vangen. Maar eigenlyk hebben wij niks met hem van doen gehad, maar alleen maar met de restauratie- architect Walraad. Wij waren hier al tyden aan het werk voordat we Langeveld voor het eerst zagen. In snel tempo en onder hoge druk van Walraad hebben we het werk afgemaakt. Walraad zei ons: Schiet op want de bisschop moet de kerk in september kun nen openen". Directeur Laan van Van Muiden komt er even by staan. "Je lijkt wel een provo", zegt hy lachend tegen Goedhart. "Nou, ik zou me best aan de kerk willen vastkete nen voor het goede doel", ant woordt Willem Goedhart serieus. "Mijn huisgenoten en alles zet ik op het spel. Ik kan me toch niet kapot laten maken door het kerkbestuur. Als de andere on deraannemers myn zin hadden gedaan, dan hadden we het har der aangepakt De tekst op het bord is nog veel te zacht". Tuut, tuut "Je geeft de kerk een klap, je moet de kerk niet de schuld geven", klinkt het uit het voortschuife- lende winkelpubliek. Goedhart blijft er onbewogen onder. "Ga toch naar Langeveld toe". De omstander is woedend. "Langeveld benaderen heeft geen zin", meent Goedhart "Je krygt geen contact met hem. Als ik 'm bel, dan kryg je tuut. tuut. tuut. Nemen ze op en ik zeg m'n naam. Bom, dan gaat de hoorn erop". Na ruim een uur heft Goedhart de demonstratie op "Als het wat warmer was. stond ik hier de he le dag". Een bouwvakker die ook aan de restauratie van de Harte brugkerk heeft meegewerkt neemt afscheid van de demon strant: "Ik hoop je nog eens te gen te komen, maar dan op een beter werk". "Hef werk trekt me nog steeds Open dag De Lok, een school voor sociaaL - agogische beroepen aan de Storm Buysingstraat, houdt morgen open huis van halj tien tot drie uur. Cursussen Voor nieuwe cursussen, waar onder fotografie. tekenen, ke ramiek, tapdansen en caba ret, is er morgen en overmor gen in het LAK de gelegen- had in te schrijven Morgen zijn er tussen twee en vijf uur informatiestands uxiann al les over de opzet en inhoud ran de cursussen Inschrij ving kan echter pas van zes Woensdag tot acht zes tot 150 Levendaal LEIDEN - De afdeling Leiden van de hout- en bouwbonden FNV huldigde zaterdag "de negentig jarige A. van Ravensberg uit De Sitterlaan in Leiden omdat hij zeventig jaar lid is". "Ik ben al bijna 72 jaar lid en ben 89 jaar maar wordt binnenkort 90", ver beterde de vieve Van Ravens berg districtsbestuurder Gerrit Grooten prompt. Nippend aan zijn borrel, zei Van Ravensberg dat hij het langst lid is van alle FNV-leden in Nederland. "Dat heb ik tenminste wel eens ge hoord". De Leidse hout- en bouwbonden vierden zaterdag in de Stadsge hoorzaal een fusiefeest. "Bij een gelegenheid als deze waarbij we vieren dat een stuk versnippe ring is opgeheven door de fusie tussen NW en NKV, willen we juist de oudgetrouwen in het zonnetje zetten", sprak districts bestuurder G. Grooten 's mid dags tot de jubilarissen. "Mensen zoals u, die lid blijven ook al weegt de contributie nog zo zwaar, hebben we in deze tijden juist nodig om de aanslagen van regering en werkgevers af te slaan. Beseffen de mensen die hun lidmaatschap opzeggen om dat zij andere dingen belangrij ker vinden dan contributie beta len, beseffen zij wel dat zij die an dere dingen juist dank zij de vak bond kunnen doen? Of het nu gaat om loon, vakantie of uitke ringen". Van Ravensberg klapte hard. Sa men met Drees riep hij in Am sterdam op de hoek van de straat "leen en koop het Volk, drie cent", vertelt hij. Een werkne mer in de gewone zin van het woord is hij eigenlyk nooit ge weest. Hij was meer een kleine zelfstandige die met eigen wa gens grond- en sloopwerken uit voerde. Sinds 1926 woont hij in Leiden. Zijn twee zoons.leven zeer kapitaalkrachtig in de Ver enigde Staten. "Dat is goed ge gaan. anders had ik ze wel terug gehaald. Onder ons gezegd; het werk trekt me nog steeds. Als er een waterleiding fout zit, loop ik er naar toe". Als laatste van de 33 jubilarissen (voor 25, 40, 50, 60 en dus ook 70 jaar lidmaatschap), riep bestuur der Groten de heer en mevrouw Van Ravensberg (beiden 89 jaar) naar voren om hen speciaal te huldigen: "U vertegenwoordigt historie". "Bedankt voor je smoesjes", reageerde Van Ra vensberg op een gloedvol betoog van Grooten. Crisis Aan het fusiefeest ontbrak de ern stige noot niet. Landelyk voorzit ter B. Buys deed 's avonds voor een volle Stadsgehoorzaal, nog net voor het optreden van Mini en Maxi, de Mounties en Fnts Landesbergen's big band, een felle aanval op de regering: "Het kan niet langer zo. Eerlijk delen en de sterkste schouders dragen de zwaarste lasten, dat gebeurt niet. Het ontbreekt de regering aan politieke moed hiervoor Over de topinkomens van medi sche specialisten moet nog jaren gepraat worden en het afromen van de oliewinsten kan niet om dat er afspraken liggen, zegt de regering Maar CAO's kunnen blijkbaar wel doorbroken wor den en de ziektewet kan blyk- baar wel op staande voet ge bruikt worden om te bezuinigen over de ruggen van de slechtst- betaalden. Als vakbond kunnen wy dit niet langer nemen. De re gering mag rekenen op een poli tieke crisis omdat er geen maat schappelijk draagvlak meer is voor hun beleid". LEIDEN - De brandweer had gis termiddag om kwart over vier de grootste moeite om een brand in een woning aan het Utrechtse Jaagpad te bereiken. Op de hoek van het Veerhuis en het Utrechtse Jaagpad stonden auto's foutgeparkeerd De door gang voor de brandweerauto was te smal. De brandweerlieden zyn toch maar doorgereden De brandweerauto en een foutge- parkeerde auto zyn licht bescha digd. De brandweer had de het binnen brandje overigens snel geblust. Door kortsluiting in de bedra ding van een schemerlamp was een binnenbrandje ontstaan. De schade beloopt 5000 gulden Districtbestuurder Grooten schatert het uit nadat hij jubilaris Van Ravensberg gehuldigd heeft 'Bedankt je smoesjes", zei Van Ravensberg.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3