Olifanten worden verkocht c PvdA/PPR stellen vragen over golf en Randstad Sport Wassenaars Dierenpark heeft geen geld voor nieuw verblijf Oplichter twee maal aangehouden door Leidse politie Burgerlij ke stand Weidse agenda Alcohol controle in Leiderdorp Stad en rand MAANDAG 25 JANUARI 1982 WASSENAAR - De economische crisis heeft nu in navolging van de andere dierentui nen in Nederland, ook het Wassenaarse Dierenpark bereikt. Het teruglopende bezoe kersaantal, dat vanaf 1977 met tien procent is gedaald, en een daarmee gepaard gaand jaarlijks tekort van een paar ton, maken volgens de directie nu de eerste concrete maatregel noodzakelijk: de twee olifanten die het dierenpark rijk is moeten verkocht worden. De olifanten, Zitta en Bala moeten eigenlijk een nieuw verblijf heb ben, waarin meer ruimte voor beide dieren is. De kosten hier van zijn berekend op zeker 600.000 gulden, als gekeken wordt naar een stevige construc tie die voor een olifantenhuis ab soluut noodzakelijk is "Een der gelijke investering kunnen we in deze tijd wel vergeten. Als we dat zouden doen dan komt de werk gelegenheid en de kwaliteit van het hele dierenpark in het ge ding", aldus manager Jac. M. van Dooyeweert van het Dierenpark. De olifanten zijn in de elf jaar dat ze nu in Wassenaar leven uit hun verblijf gegroeid. De ruimte voor beide dieren, een mannetje en een vrouwtje is te beperkt ge worden. Er werd al eerder een noodgebouwtje bij de stal gezet, maar ook het buitenverblijf is niet meer geschikt en geeft de kolossale dieren te weinig bewe gingsvrijheid. Daar komt vol gens verzorger Rob van Loon nog bij dat de mannetjesolifant zich bepaalde tijden van het jaar agressief gedraagtd en dit afrea geert op het vrouwtjesdier dat geen mogelijkheid heeft hem in deze kleine omgeving te ontwij ken. Boomstammen "Als ze een grotere buitenren had den zou het vrouwtje meer kans hebben om het mannetjesdier in die periode te ontlopen. Boven dien zou je met meer plaats wat boomstammen kunnen neerleg gen waarop het mannetje zijn woede kwijt kan", vertelt Rob van Loon. "We hebben uitgere kend nu de pech dat de dieren steeds meer naar een nieuw on derkomen beginnen te snak ken", aldus de verzorger die het verdwijnen van 'zijn' olifanten aan het hart gaat. Aanvankelijke plannen om een soort geldinza melingsactie te starten hebben Van Loon en collega-verzorger Cloosterman na een gesprek met de directie naast zich neergelegd. "Wij hebben begrip voor de emo tionele wijze waarop beide ver zorgers reageren. Zij zijn door de jaren heen erg gehecht geraakt aan de olifanten. Maar wij kun nen voor een bedrag van tonnen niet de hand gaan ophouden", zegt Van Dooyeweert. "Het zat er al langer in dat er eens een nieuw onderkomen moest komen. De grens van het toelaatbare is ech ter nu bereikt. We moeten iets doen voor de veiligheid en voor de dieren zelf, die hebben geen leven meer. In eerste instantie werd een bedrag van 1,3 miljoen berekend. Dat hebben we uitein delijk met veel kunst en vlieg werk weten te verlagen tot 600.000 gulden, maar ook dat is teveel." De dieren zijn nu te koop aangebo den aan verschillende gerenom meerde dierentuinen in Europa (onder andere Berlijn en Lissa bon). Van Dooyeweert gaat er van uit dat de olifanten zo'n 40.000 gulden opleveren. Boven dien betekent het verdwijnen van Zitta en Bala een jaarlijkse besparing op voedsel en stro van 30.000 gulden. Spectaculair "Je kunt je natuurlijk wel afvragen wat een dierenpark is zonder oli fanten. Enerzijds zijn olifanten natuurlijk spectaculaire dieren voor een dergelijk park, maar het zijn tegelijkertijd ook de dieren waarvan het wegdoen echt zoden aan de dijk zet", aldus Van Dooyeweert. Hijzelf is ervan overtuigd dat de nog bestaande kwaliteit van het dierenpark met zijn grote verscheidenheid aan dieren en bijzondere geboorten het verlies van de olifanten enigszins kan goedmaken. Toch is ook hij ietwat pessimis tisch over de verdere economi sche ontwikkelingen. "Wij kun nen niet zoals Madurodam in de wintermaanden de poorten dichtgooien en drie mensen in zetten om schoon te maken. De dieren moeten het hele jaar door gevoerd worden. Je kunt ze ook niet minder gaan geven. En de verzorging moet ook doorgaan. Hier lopen 45 man die op jaarba sis bij ons in dienst. Wij zitten ook aan een 7-daagse bezetting en dure medische verzorging voor de dieren. Dan zitten we nog met tussentijds onderhoud aan de onderkomens van de die ren. Zo moet binnenkort de beglazing van de vogelhal ver vangen worden. Het tocht er aan alle kanten. Dat betekent ener gieverlies en de vogels worden ziek door de tocht. Dan beperken we het maar weer tot het dicht maken van de kieren. Dat zijn lapmiddelen, die je je echter bij de verblijven van de roofdieren niet kunt permitteren." Zestien mensen "En kijk eens naar een dag als van daag. Dan komen zestien men sen het park bezoeken, terwijl je toch op volle sterkte draait. Dan kun je je voorstellen wat dat kost", aldus Van Dooyeweert. "De daling van het bezoekers aantal is ook in de topmaanden erg duidelijk geweest. Er kwa men dan per dag zo'n 3000 men sen minder. Dat is dan toch wel even 20.000 gulden per dag min der aan inkomsten." Het dierenpark overweegt op het ogenblik ook subsidie te gaan aanvragen. Het in 1937 op parti culier initiatief onstane dieren park heeft tot nu toe nooit subsi die gehad. "De tekorten werden weggewerkt door de familie Louwman (directie van het die renpark - red.), maar dat kan ook niet veel langer zo doorgaan. Als je ziet dat Bijdorp per jaar 10 mil joen subsidie krijgt, dan zeg ik met een half miljoen maken wij nog winst." Van Dooyeweert wijst erop dat de meeste dierentuinen er momen teel niet best voor staan. "Als ik naar Bijdorp, Artis en Burgers kijk dan valt onze terugloop van het bezoekersaantal eigenlijk nog mee. Maar uiteindelijk heb je daar niks aan." De dierentuin- directies zijn in ieder geval aan het kijken hoe zij zich tegen een verdere teruggang kunnen wape nen. Het fokken van bijzondere dieren levert naast een grote naam bij de verkoop aardig wat geld op. De adoptie van dieren door particulieren brengt per jaar nog zo'n 50.000 gulden in het laatje. Daarnaast wordt gedacht aan het op poten zetten van be paalde attracties. "Zo zijn we aan het bekijken of er misschien een klein safari-park kan komen. Je zou ook kunnen denken aan een nieuwe speeltuin en een automa tenhal. Maar dat zijn natuurlijk ook weer allemaal grote investe ringen." Hopeloos is de situatie in ieder ge val nog niet. "Op dit moment is er geen reden om aan te nemen dat er rigoreus wordt ingekrom pen. Maar dat kun je natuurlijk nooit uitsluiten. Wat we nu wel al doen is bekijken of we de dieren die doodgaan wel nog moeten vervangen. Ook van de soorten waarin we erg breed zitten kan eventueel wat afgestoten wor den. We hadden vroeger veel ver schillende panters. Deze enorme verscheidenheid interesseert het grote publiek niet. Zij vinden het voldoende als ze panters zien. Dergelijke ingrepen moeten ech ter toch erg kritisch bekeken worden." CHARLES LENNARTZ VOORSCHOTEN - De PvdA/PPR fractie in de Voorschotense gemeente raad heeft aan het college van burgemeester en wet- LEIDEN - Een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is jn de afgelopen dagen twee keer door de Leidse politie aangehouden wegens flessen trekkerij. Vrijdag omstreeks drie uur at de 23-jarige in een restaurant aan de Haarlemmerstraat een Indi sche maaltijd. Toen het op beta len aankwam - zeventien gulden probeerde hij er vandoor te gaan. Het lukte niet, want het personeel wist hem vast te hou den. Na verhoor op het politiebu reau werd de man weer los gela ten. Zaterdagmiddag werd hij weer aangehouden. Ditmaal had hij in een snackbar aan de Lage Rijn dijk voor dertien gulden gegeten. Weer was het hem niet gelukt weg te vluchten toen hij de por- temonnaie moest trekken. Op het bureau vertelde de man dat hem dat op vrijdagavond wel was gelukt in Heemstede, waar hij een Chinees fleste voor vijfen dertig gulden. Bovendien beken de hij al zo'n twintig keer eerder iets soortgelijks te hebben uitge haald op diverse plaatsen in den lande. houders gevraagd of zij toezeggingen omtrent on der meer de verhuur van grond aan de golfsport, achterwege wil laten'. Dit is één van de vragen van de raadsfractie naar aanleiding van de recente sportgebeurtenissen rond de voetbalvereniging Rand stad Sport en de mogelijke komst van een golfvereniging. De partij vraagt verder in hoeverre de berichten juist zijn over de splitsing van Randstad Sport in twee organisaties, de plannen voor een tennispark in het sport park Adegeest, de plannen om twee velden tijdelijk in te richten als oefenterrein voor de golf, en de verhuur van een stuk grond dat naast het sportpark ligt aan de stichting openbaar golf Den Haag. Verder wil de fractie we ten of de gesprekken die met de desbetreffende instanties zijn ge voerd, namens B en W zijn ge voerd en in welk stadium de be sluitvorming op dit moment ver keert. De plannen omtrent Randstad Sport en golf hebben de laatste tijd regelmatig de publiciteit ge haald. De PvdA/PPR fractie vraagt dan ook of het wel zojuist is dat de gemeenteraad de plan nen uit de kranten moest verne men. Dit bevreemt de fractie, omdat mogelijke financiële con sequenties en de besluiten over deze plannen, volgens haar door de gemeenteraad moet worden genomen. "Wordt hierdoor bij de burgerij als geheel en de direct betrokkenen in het bijzonder niet een onjuist beeld geschapen waar de beslissingen in feite val len", stelt de fractie dan ook. Wat betreft de financiële kant van de zaak, vraagt de PvdA/PPR of uit de realisering van deze plan nen reeds verrichte investerin gen vernietigd worden. Tevens wordt gevraagd of uit de plannen hogere exploitatielasten voor de sportaccommodaties voort vloeien en op welke wijze B en W denkt deze lasten te dekken. Voor de gemeenteraadsftactie on duidelijkheden genoeg om aan B en W te vragen of deze zaken op korte termijn in de betreffende commissie van de raad, respec tievelijk de raad zelf, kunnen worden besproken. Dieren Het buurthuis 'Boschgeest/Bloe- menwijk' in Voorschoten orga niseert twee avonden waarop voorlichting wordt gegeven over dierenverzorging. De korte cursus begint woensdagavond en krijgt volgende week woens dag zijn vervolg. Dierenarts Van Oostrom zal praten over de verzorging van de huisdieren. Aanvang om half negen. Textiel De Stichting Jeugd en Jongeren Oegstgeest (SJJO) begint bin nenkort met een nieuw textiel- club. Alle kinderen vanaf acht jaar die graag met stoffen 'leuke dingen' willen maken zijn op de maandagavonden welkom tus sen zeven uur en kwart over acht. 1 februari wordt een open avond gehouden over de textiel- club. Belangstellenden kunnen dan komen kijken wat het pre cies inhoudt. Het gebeurt alle maal in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. Excursies De Volksuniversiteit K en O Lei derdorp organiseert de komen de maanden lezingen en excur sies rond verschillende thema's Uitslaande brand legt zolder van huis in as LEIDERDORP - Een uitslaan de brand heeft de zolderver dieping en een kamertje op de eerste etage van een wo ning aan de Leiderdorpse Van Lennepdreef in as ge legd (zie foto). Kranten die te dicht bij de verwarming la gen waren zaterdagmiddag rond half zes de oorzaak van de brand. De kranten gingen broeien en vatte vlam. De brand sloeg door naar de zol derverdieping, die geheel uit brandde. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Hoeveel de schade be draagt was vanochtend nog niet bekend. De Leidse brandweer assisteer de bij het blussen van de brand in de Van Lennep dreef. Eén wagen van de Lei derdorpse brandweer was na melijk al bij een andere brand in een vuilstorkokcr van een flat aan de Laan van Ouderzorg. Hoe dit brandje ontstond, is niet bekend. Geboren: vVendela Marcelle Jacoba, dv. J r D. A" den Tonkelaar en L. E. Kraland Caroline Louise, dv. J. Lindhout en D. P Duindam; Paul Christian Peter, zv. P. van Hoek en A D. Vooijs; Frodo Casi- mir, zv. L. A. P. Huijgen en A I. H. Vree burg; Inge, dv. J. Sira en A. Durieux; Johannes Petrus, zv. P. Th. van Steijn en J. M. van der Hulst; Thomas Rode- riek, zv. J. A. Schelvis en G. H. Triest; Vanessa, dv. J. Verbaan en P. van Leeu wen; Zakaria, zv. A. Ammari en J. Dah- Overleden: F. A. Bracke (1947) man, A. W van der üurg (1944) man; W. Th. Lamboo (1906) man; P. M A Koenraadt (1906) man; J H. Atteveld (1890) man; E. C. Volwater (19UZ) vrl. gen. gew. met M. J. Colijn; C. Ruiter (1913) man; J. J. Kar- dux (1908) vrl H A van den Berg (1910) man. J. de Vos (1897) vrl.; G. D. van Rui tenbeek (1939) man; H. J. G. van Leijden (1922) man, M. Leemans (1890) vrl. echtg. van J. Voorzaat; F. Th. Mulder (1910) man, M A Groenewegen (1977) man, C. P. van der Aar (1919) man; N. de Wolf (1910) man, W Versteeg (1906) man, P J Bennink (1902) man; F. W Muiselaar (1898) man; N. van Leeuwen (1921) man; C. H. Vogels (1941) vrl. geh. gew. met P. J. J. Coolen; N. Halvemaan (1925) man; C. Eikerbout (1885) vrl. geh. gew. met D. Stam, A. B. Laken (1897) vrl.; A. W C. Heyne (1906) man. uit de kunstgeschiedenis. De le zingen vinden plaats op woens dag 27 januari op 17 februari, 17 maart en 21 april en worden ge houden in de 'Muzenhof aan de Engelendaal in Leiderdorp. Aanvang acht uur 's avonds. De excursies worden op 11 februa ri, 11 maart en 8 april 's och tends gehouden. De lezingen gaan over de symbo liek in de christelijke kunst, schilderingen van Michelangelo in de Sixtijnse kapel, de figuur van de schilder Edouard Manet en over het leven en werk van de beeldhouwer Rodin. De excursies gaan naar de Leidse Lakenhal, langs Leidse hofjes en naar het Haagse gemeente museum. Inlichtingen bij K en O, telefoon 411732. Cursussen K en O in Leiderdorp heeft weer een uitgebreid cursusprogram ma opgezet voor de eerste maanden van dit jaar. Naast een groot aantal cursussen die de af gelopen weken zijn begonnen, gaan donderdag de lessen 'Vod den weven op ramen' van start. 'Aanleg en onderhoud van klei ne tuinen' begint op 3 maart en het boekbinden op 18 februari. Bridgelessen worden vanaf woensdag gegeven. De cursus 'Pech Onderweg' begint op 8 maart. Vergadertechnieken kan men zich aanleren vanaf 1 fe bruari. Kleuterdansen staat op het programma voor komende woensdag. Vanaf donderdag kan men een wegwijs volgen in wetten en rechten. Plaatsings mogelijkheden zijn er nog op de lopende yogacursus. De meeste cursussen worden ge geven in het K en O gebouw aan de Splinterlaan. Poppentheater Het Voorschotens poppentheater 'Wellus-Nietus' voert woensdag middag een stuk op over een spelletjesdag met als thema het rollenpatroon. De kinderen van 4 tot en met 10 jaar kunnen deze voorstelling bezoeken vanaf twee uur in de keet aan de Chur- chillweg in Voorschoten. MAANDAG Leiden - Middelweg 28, Spiritisch Ge nootschap Leiden, inleiding over het onderwerp 'Waar komt de materie van daan', spreker Dhr. Dunnewolt uit Was- Dienstencentrum - Van Hoogendorp- straat 36, bespreking met a.s. bewoners plan straatinrichting Bronkhorststraat en Molenstraat met Mw. Sacha Koenes van de afdeling Stedebouw, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden Lange Mare 45, tel. 130547, 20 uur. Leiderdorp - Sjelter, open VOS-avond, 20 uur. Gemeentehuis - raad, 20 uur. Gemeentehuis - VVD-fractievergade- ring, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie onderwijs, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio lei den, wordt waargenomen van vr 22 tot 29 jan door Apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apo theek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn; 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - Bij een alcohol controle die in de nacht van za terdag op zondag in Leiderdorp werd gehouden kregen 15 men sen een rijverbod en 8 mensen een proces verbaal opgelegd. De politie hield rijdend door Leider dorp in totaal zeventig auto's aan tussen drie uur en zeven uur op de vroege zondagochtend. De controle was rond dit tijdstip omdat uitgegaan werd van de la te sluitingstijd van sommige ca fés. Werk ambtenaren wordt zo verlicht Wethouders gaan huwelijk voltrekken OEGSTGEEST - Twee wethouders en twee raadsleden in Oegstgeest willen gaan optreden als ambte naren van de burgerlijke stand en zich met name bezighouden met het voltrekken van huwelij ken. Zij hebben deze wens te kennen gegeven uit een oogpunt van werkverlichting voor de ambtenaren op het gemeente huis. De wethouders Blom (WD) en Kohlbeck (PvdA) en de raadsle den Van Vloten (WD) en Van Veen (CDA) zullen in de nabije toekomst huwelijken sluiten als de overige raadsleden donder dagavond tijdens de gemeente raadsvergadering positief reage ren op nu wens. Jeugdigen betrapt bij inbraak LEIDEN Vier jongens en een meisje variërend in de leeftijd van twaalf tot zeventien - wer den gistermiddag op heterdaad door de Leidse politie betrapt toen zij probeerden materiaal weg te halen uit het Instituut voor Lexicologie. Telmachines, typemachines en oude boeken had het vijftal al klaar gezet om mee te nemen. De politie werd gealarmeerd door een werknmer van het instituut. In verband met deze zaak heeft de politie gister middag ook een 45-jarige man aangehouden die mogelijk op trad als heler. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij le-dsch Dagblad B V. Hoofdkantoor Witto Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen; tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden enj vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschn|vir»g geen abonnementsgelden urtslultendgiro 3203571 t.v.n. Damiale Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement I 57,35 Per post f 79.70 Jaarabonnement t 217.90 per post 1 307,30 Losse nummers t o.BO Directie G Koopman Ptv AJg. redactiechef: Voor betaling v Aangesloten pj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid, Stockholm an Djakarta. Commentatoren A. A. v. Brussel W F. J. Wirtz UI 071-144941 UI. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2