Voortgang elektronica schept onthutsend toekomstbeeld Juffrouw Ans, ik kom een kwartiertje later" Is het voorgaande verhaal fantasie of werkelijkheid? Zullen werkelijk al de daarin genoemde zaken over 20 jaar mogelijk zijn? Ik vrees dat het antwoord op die vraag een duidelijk 'ja' is. Al lijkt het bizar om in een tijd met gigantische economische proble men een toekomst te schetsen met een aantal mo gelijkheden die op het eerste oog volstrekt overbo dig zijn. Het afgelopen jaar heb ik me intensief met deze zaken be ziggehouden. Ik bezocht vele bedrijven in Japan, de Ver enigde Staten en Europa. De meeste bezoeken betroffen de ontwikkelingslaboratoria van deze bedrijven. Zo maak te ik een reis langs de resear chinstituten van ITT in Euro pa, bezocht ik het AEG-Tele- funken-ontwikkelingscen- trum in het Duitse Ulm en ging ik kijken bij British Te lecom, British Aerospace en uitvinder Clive Sinclair. Het beeld dat zich nu aan me opdringt is zo onthutsend dat het me vervult met een grote bezorgdheid. We gaan een toekomst tegemoet die nog veel meer en veel sneller ver anderingen in petto heeft dan we th^ns gewend zijn. Vooral als de ontwikkelingen uit ve le bedrijven worden gecom bineerd, krijgen we een ont hutsend plaatje. Enkele hoofdlijnen uit die ontwikke lingen zullen kort worden sa mengevat. Televisie Enkele nieuwe televisie-ont wikkelingen zijn al aange kondigd. Er komt stereoge luid op het televisietoestel. De videorecorders worden kleiner én over een paar jaar hebben we videocamera's met een ingebouwde recor der. De beeldplaat komt er, weliswaar vertraagd, aan. Te letekst is een succes aan het worden, al meer dan 100.000 Nederlandse gezinrfen heb ben een teleteksttoestel. Vi ditel komt veel trager van de grond, maar de PIT denkt toch in 1985 de 100.000e aan sluiting'te kunnen realiseren. Veel grotere ontwikkelingen op televisiegebied hebben zich aangediend. We zullen op den duur zeker een televi sietoestel krijgen met een véél beter beeld dan thans het geval is. Om dat te kun nen bereiken zal het aantal beeldlijnen ongeveer worden verdubbeld, van 625 naar bij voorbeeld 1150 lijnen. Een nog belangrijkere ontwik keling is het platte beeld scherm. De toekomst is veilig gesteld voor de fabrikant die het eerst met een groot, plat en betaalbaar beeldscherm komt. De videoprojectie is de voorloper hiervan: wel een groot beeld, maar zeker niet klein genoeg. We zoeken naar een scherm dat ingebouwd kan worden in de wand, zon der dat er een projector voor staat. Er zijn al zeker drie technieken hiervoor ontwikkeld: één werkt met vloeibare kristal len (door de Japanse indus trie ontwikkeld), één werkt met een bundel elektronen die scherp worden afgebogen (van de Engelse uitvinder Cli ve Sinclair) en één werkt met een nieuw elektronengelei- dingssysteem (van het Ame rikaanse RCA). Wie winnaar gaat worden is on duidelijk, maar dat er giganti sche bedragen worden gein- vesteerd in deze ontwikke ling is volstrekt duidelijk. Over tien jaar, maar ook niet veel eerder, zullen de aller eerste grote platte beeld schermen in de huiskamer verschijnen. Chips Wellicht de belangrijkste ont wikkeling die gaande is, werd in de inleiding uitge breid geschetst: computers (of zelfs losse chips) die kun nen spreken en die luisteren (spraak herkennen). In feite kennen we ze al: in sommige flipperkasten zit al een com puterstem. Vertaalcomputers hebben een beperkte stem. Er is in Nederland een spre kend horloge en/of een klokje op de markt. Je kunt al ge wekt worden door een klokje (dat nu nog Engels of Duits spreekt) en dat zegt dat het tijd is om op te staan. De kunstmatige stem en de spraakherkenning hebben natuurlijk veel met elkaar te maken. In beide gevallen moet de menselijke stem worden begrepen. We moe ten het stemgeluid ontleden in een aantal signalen. Als we eenmaal zover zijn kunnen we die signalen nabootsen (kunstmatige stem) of ze op slaan in een geheugen. Door een gesproken woord te ver gelijken met de signalen in een geheugen kunnen we een woord herkennen. Het is nu al heel goed mogelijk om een zeer beperkt aantal woorden te herkennen. Het sprekende klokje en de spre kende flipperkast zijn hier voorbeelden van. Deze voor beelden lijken geen wezenlij ke betekenis te hebben, maar er zijn andere. In Bordeaux en omgeving wor den elke vijf minuten de wa terhoogten automatisch ge meten. Een kunstmatige stem spreekt vervolgens in een rechtstreekse radio-uit zending de waterhoogten uit. Aan dit systeem, dat werd ontwikkeld door het LCT-la- boratorium in Velizy bij Pa rijs, komt geen mens meer te pas om voortdurend de wa terhoogten door te geven voor de scheepvaart. Bij AEG-Telefunken in Ulm is al een apparaat ontwikkeld dat 600 woorden kan herken nen. Dit toestel, dat ADES heet, wordt gebruikt om een computer te bedienen. Er zijn dus 600 commando's be schikbaar om de computer gewoon toe te spreken. Typemachines Nog veel meer tot de verbeel ding spreekt de typemachine die woorden herkent en uit typt, zonder typiste. Het Ja panse bedrijf Sharp heeft al aangekondigd dat het in 1982 op de Hannover Messe zo'n typemachine met een woor denschat van 300 woorden zal tonen. Een complete taal schat bevat echter zo'n 10.000 woorden. Nu is het uitbrei den van het geheugen een kwestie van tijd: dat is het probleem dan ook niet. Een taal is echter meer dan een optelsom van woorden. De onderlinge betekenis en rangschikking van de woor den is belangrijk. Klemtoon en pauzes zijn in de gespro ken taal van betekenis. Zo is kom eten heel wat anders dan kometen. Waar gastronomen de eerste uitdrukking gebrui ken, verwacht je de tweede van astronomen. Het is ech ter heel moeilijk om een com puter te maken die zulke ver schillen herkent. De specialisten bij ITT denken- dat over zeven jaar de dic- teerbare typemachine be staat. Bij AEG-Telefunken denkt men dat het nog 15 jaar duurt, maar blijkbaar is ie- Door Chriet Titulaer MAANDAG 25 JANUARI 1982 - Januari 2002-Een stem inde auto 1 fluistert: „Benzine, je hebt nog vijf liter". Even later klinkt het opnieuw, maar nu dreigender: 5 „Benzine, je moet nu echt - tanken". Gisteravond kwam ik in r de stromende regen thuis. Geen weer om nog even de tank te laten r vullen. Gelukkig hoefde ik toen in dat beestenweer ook niet uit de r auto om thuis de garagedeur open te maken. Ik riep: „Heideroosje", een codewoord dat we thuis hebben bedacht, en de garagedeur zwaaide soepel open. Ook vanmorgen had ik al fluisterende en dreigende stemmen gehoord. De wekker zei eerst dat het zeven uur was en dat ik op moest staan. Tien minuten later riep dezelfde wekker dreigend dat ik er echt uit moest. Slaapdronken wandelde ik de badkamer in. Ik mompelde: „Douche, 32 graden", gelukkig verstond de douche metn stapte ik onder de waterstraal. Terwijl ik terugliep naar de slaapkamer om me aan te kleden riep ik naar beneden dat het water (voor de thee) gekookt moest worden. Het gasfornuis gehoorzaamde feilloos. Glimlachend dacht ik aan alle speelgoedachtige toepassingen die de sprekende en luisterende chips ons in de laatste jaren van de vorige eeuw hadden gebracht. Op deze zonnige dag in het begin van de nieuwe eeuw leek het jaar 1982 al lang geleden. Toch was het pas 20 jaar geleden dat ons kantoor de elektronische post had ingevoerd. De vakbonden hadden gewezen op het onmenselijke van het werk van de postbode. Door weer en wind moesten deze mensen brieven bezorgen. Zoiets hoefde toch niet? Brieven konden elektronisch worden bezorgd. Juist op het moment dat de postbezorging steeds langer ging duren kwam de elektronische brief als een gave uit de hemel. Trouwens, op mijn kantoor was veel meer veranderd. Tien jaar geleden hadden we de nieuwe typemachines ingevoerd. Die machines kon je direct dicteren. Ze typten zelf uit wat er gezegd werd. De secretaressen waren korte tijd later bevorderd tot 'communicatie-assistenten'. Mijn horloge liet me opschrikken uit mijn gepeins. Een fluisterende stem zei me dat ik over een half uur mijn eerste afspraak had. Files waren ook nu nog niet verdwenen, het te late opstaan en de noodzaak om te tanken waren er de oorzaken van dat ik laat zou komen. Ik vroeg de beeldtelefoon inde auto mijn communicatie-assistente te bellen. Enkele seconden later meldde het telefoontoestel dat juffrouw Ans aan de telefoon was. Zonder dat ik het stuur hoefde los te laten was de verbinding tot stand gekomen. Met satellieten kon blijkbaar alles. Ik zag Ans op het beeldscherm op het dashboard en vroeg haar te zeggen dat ik een kwartiertje te laat zou komen. Ik verbrak, met een korte zin, de verbinding. dereen het erover eens dat die typemachine er komt en zelfs nog in deze eeuw. De sprekende en luisterende chips zullen in de komende jaren op vele plaatsen op duiken. In Duitsland praat de auto-industrie al met de elek tronische industrie over alle mogelijkheden van chips in auto's. In wezen is de auto echter veel te eenvoudig voor de chip. Het beste wat je er mee kunt doen is zorgen dat er brandstof wordt bespaard door met een microprocessor het verbrandingsproces te optimaliseren. Daarnaast ver schijnen er in de auto beeld schermen (met bijvoorbeeld informatie over temperatuur, oliedruk, etc.). De beeldschermen gaan de wij zertjes vervangen (een ont wikkeling die in de lucht- en ruimtevaart al volop bezig is). Op het beeldscherm in de au to kan ook een energiebespa rend rij-advies komen: route, snelheid, etc. Het is mogelijk alle belangrijke informatie ook door een chip te laten uit spreken: vandaar het begin- voorbeeld van de lege benzi netank. Telefoon In vele bedrijven worden er proeven genomen met nieu we telefoontoestellen. Een voorproefje daarvan is er nu al op de markt: het VK (Ver kort Kiezen) toestel, dat een geheugen heeft voor een be perkt aantal nummers. Als je een van die nummers wilt bellen is één druk op een knop voldoende om de ver binding aan te vragen. De te lefoontoestellen van de toe komst zullen veel verder gaan. Ik zag al een toestel met onder andere de volgende mogelijkheden: - op een schermpje aangeven wie er belt; - een nieuwe vriendelijke bel (is weer een chip!); - op een scherm de kosten van het gesprek aangeven; - een toestel met een geheugen: je ziet wie er heeft gebeld toen je niet thuis was en je kunt zelfs een boodschap (bijvoorbeeld 'bel terug') ach terlaten op het telefoontoe stel. Dit soort telefoontoestellen wordt er nu al gemaakt en in de komende jaren moet blij ken waaraan de consument behoefte heeft. Het echte telefoontoestel van de toekomst gaat verder. De beeldtelefoon ligt in het ver schiet. De telefoon kan draadloos worden Je kunt een telefoontoestel beveili gen, zodat het alleen gebruikt kan worden als het de stem van de baas hoort (weer een toepassing van spraakher kenning). In Parijs zag ik bij ITT al een telefoontoestel dat 60 nummers kan onthouden. Het toestel wordt met de stem geprogrammeerd. Als je een van de 60 nummers wilt hebben, vraag je er gewoon naar. Het telefoontoestel luis tert alléén naar de stem die het programmeerde. De spraakherkenning en de sprekende chips staan in de kinderschoenen, maar de ontwikkelingen gaan snel. Er zijn al stations waar een chip de berichten omroept. Er is al een sprekende en een luiste rende oven. De in de inlei ding geschetste toekomst wordt werkelijkheid. Post Ook de gewone briefbestelling gaat veranderen In Neder land kunnen de Viditel-abon- nees elkaar al brieven sturen via de telefoonlijn. De brie ven arriveren een seconde la ter en kunnen op het televi sietoestel worden gelezen. In Duitsland begon in maart 1981 een proef, Teletex, met elektronische post Er nemen nu 300 Duitse en 20 Zwitserse bedrijven aan deel. Die be drijven typen op een gewone typemachine een brief, die even later bij de ontvanger wordt uitgetypt. De brieven gaan over de gewone tele foonlijnen en alle letterte kens kunnen worden ge bruikt. Het is ook mogelijk om zo tekeningen naar een ander te sturen (Telefax). Door Teletex en Telefax zal de gewone telex gaan verdwij nen. Rond het jaar 2000 kan de elektronische post echt een flink deel van de gewone post hebben vervangen. Het is leuk te bedenken dat in de 21ste eeuw een huis-aan-huis post elektronisch besteld kan worden. De mogelijkheden zijn onbe perkt. We kunnen creatieve computers krijgen die zelfs sprookjes kunnen schrijven. De volgende generatie com puters, ook de huiscompu ters, zal gewoon toegespro ken kunnen worden. Een kind kan dan de computers bedienen. Satellieten en (glasvezel) kabelnetten zullen zorgen voor de televisie van de overvloed. Over tien jaar kunnen we kiezen uit meer dan 30 programma's. Als we nog niet tevreden zijn met dat aanbod van onze plaat- seijke kabel, kunnen we er met een eigen schotelanten ne makkelijk nog wat bizarre zenders aan toevoegen. We zullen steeds meer via de huiscomputer en de telefoon gaan winkelen: het telewin kelen is nu al mogelijk via Vi ditel. Ook het regelen van geldzaken kan vanuit de luie leunstoel: het telebankieren. Trouwens, al heel binnenkort krijgen we een elektronische betaalkaart die we ook in te lefooncellen en bij parkeer- meters kunnen gebruiken. Op den duur verdwijnen het telefoonnummer en vele an dere nummers: we krijgen weer gewoon onze naam te rug. Vóór het zover is ver dwijnt de gedrukte telefoon gids: we kunnen alle gewen ste nummers aan een centra le computer vragen. De com puter begrijpt ons en geeft keurig antwoord. Vertalen De sprekende en de luisterende chips worden steeds knapper en kort na de eeuwwisseling wordt de eerste poging on dernomen om chips op inter nationale conferenties simul taan te laten vertalen. Al eer der wordt de vertaalftmctie ingebouwd in de elektroni sche post, in teletex. Als er een bnef uit het buitenland arriveert, wordt die in het ontvangende apparaat met een vertaald. Overigens zal voor het bedrijfsleven dit te- letextoestel worden opgeno men in de tekstverwerkende apparatuur van het bedrijf. Het in dit verhaal geschetste beeld hoeft nooit werkelijk heid worden. Echter niet om dat niet alles mogelijk is, maar omdat er nog veel méér mogelijk is. Ik redeneerde vanuit de stand van zaken in de technologie op dit mo ment Morgen kan er echter alweer een dramatische nieu we vinding worden aange kondigd. Fabrikanten maken niet alleen spullen waaraan behoefte is. Ze proberen ook nieuwe behoeftes te kweken. Een aardig voorbeeld daarvan is de zakrekenmachine, een opmerkelijk commercieel succes. Uiteindelyk bepaalt de consument welke nieuwe vondsten een succes worden. In een tijd van economische problemen zal de consument kritischer worden in zijn aan koopbeleid. De fabrikant wil echter ook omzet houden, dus moet hij produceren. De Europese industrie is al erg onder druk komen te staan door met name de import uit Japan. Europese prod uk ten kunnen alleen in prijs concurreren met Japanse prod uk ten als ze in grote series kunnen wor den vervaardigd. De Europe se elektronicafabrikanten zijn zich hier nu wel van be wust U zult het als consu ment wel gaan merken. Mede dankzij de glasvezel wordt beeldtelefoon over niet al te lange tijd realiseerbaar (foto GPD). Deze computer kan al worden bediend met gesproken signalen en heeft een woordenschat van 600 woorden. De gebruiker moet eerst "kennismaken" met de computer, voordat deze de stem herkent (foto GPD). Het kantoor toekomst. Over twintig jaar staat er op elk bureau een beeldscherm. De typemachi ne kan worden "ingesprok en", terwijl op de beeldtelefoon

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17