c Knap stuurwerk van Alain Prost Phil Mahre bijna zeker van beker D Schaatser Van der Weide start wél Water in Zandvoort stijgt.... Stenmark verspeelt slalom-zege De Rooy: "Afrika geen schade van rally" Anita Staps pakt titel Lauda vierde in Zuid-Afrika Renstallen vragen faillisement CENAV aan Sport MAANDAG 25 JANUARI 1982 WENGEN (ANP) - Na zijn overwinning in Wengen is de Amerikaan Phil Mahre vrij wel zeker winnaar geworden van de wereldbeker. Hij bracht zijn totaal in het klas sement dat alle disciplines van het Alpine-ski behelst, op 262 punten. De Zweed In- gemar Stenmark, die nooit deelneemt aan afdalingen, kan hooguit nog op 250 pun ten komen. Ingemar Stenmark deklasseer de in de eerste manche van de slalom van Lauberhorn zijn tegenstanders. Hij de monstreerde zijn superiori teit met een verschil van bij na een seconde in deze wed strijd. Terwijl de andere skiërs voor hun posities vochten met tijdverschillen die zijn ongenaakbare stijl triomferend naar de finish in de tijd van 46.02 seconden. Phil Mahre werd tweede in 47.46 seconden. De anderen telden toen reeds niet meer mee. In de tweede manche sloeg Mahre echter toe. Maar hij had daarbij wel de hulp no dig van Vrouwe Fortuna. In de slotfase van de tweede manche slipte Stenmark op ongeveer 20 meter voor het einde en viel op zijn heup. Zijn tijd bedroeg 47.29 tegen Phil Mahre een geweldige 46.02. Mahre werd daardoor de triomfator en versterkte zijn positie aan de kop van het klassement om de we reldbeker: 262 tegen 179 pun ten De uitslag Is: 1. Phil Mahre (Vst) 1.33,48 (47.46+46.02) 2. Ingemar Stenmark IZwe) 1.33,77 (46.49+47.29). 3. Paul Frommelt (Lie) 1.33,90 (47.46+46.43) 4. Steve Mahre (Vst) 1.33,95 (47.64 46.31) 5. Bojan Krizaj (Joe) 1.34,36 (47.53+46.83) 6. Joel Gaspoz (Zwi) 1.34,78 (48.06+46.72). Na "Wengen" ziet het algemeen klasse ment er als volgt uit: 1. Mahre (Vst) 262 punten 2. Stenmark (Zwe) 179 3. Wenzel (Lie) 95 4. Podborski (Can) 94 5. Weirather (Oos) 78 Klassement wereldbeker afdaling: 1. Podborski (Can) 94 punten 2. Weirather (Oos) 78 3. Resch (Oos) 76 Dames De Amerikaanse Christin Coo per heeft zaterdag haar eerste wereldbekerzege behaald. Zij won de damesslalom van Berchtesgaden in de totaal- tijd van 1 36.54. De als favo riete aangemerkte Erika Hess bereikte voor het eerst sinds °aren de finish niet. In de tweede reeks struikelde de 19-jarige Zwitserse, waarna zij opgaf. Desondanks blijft Hess leidster in het klasse ment. Haar naaste concurren te Ursula Konzett (Liechten stein) had namelijk de laatste vier wedstrijden van het sei zoen moeten winnen om haar nog te kunnen passeren. Een opgave ,die zij lang niet aan kon. In Berchtesgaden werd zij 'slechts' derde. 1.36.79 3. Ursula Konzett (Lie) 50.60 - 46.51 - 1.37.11 4. Petra Wenzell (Lie) 51.11 - 46.49 - 1.37.60 5. Danièla Zini (Ita) 50.44 - 47.21 - Stand in de wereldbekercompetitie: 1. Erika Hess (Zwi) 253 pnt. 2. Irene Epple (W.dl) 242 pnt. 3. Christin Cooper (Vst) 138 pnt. 4. Ursula Konzett (Lie) 122 pnt. 5. Lea Soelkner (Oos) 118 pnt. 6. Perrine Pelen (Fra) 107 pnt. jaar), heelt zaterdag in Thunder Bay zijn tweede schansspringwedstrijd (70 meter) gewonnen. De om standigheden waren zeer slecht. De schans was door de regenval bijzonder ge vaarlijk geworden. Boven dien speelde de wind een rol van betekenis. Het organisa tiecomité besliste dat eerst een aantal testsprongen zou den worden gemaakt alvo rens de beslissing zou vallen of de wedstrijd zou plaats vinden. Er werd echter wel bekend ge maakt dat deze testsprongen officieel zouden worden ge registreerd. Zeventien skiërs maakten hun sprong, daarna werd de wedstrijd afgelast. Bulau had een af stand overbrugd van 94 me ter, hetgeen hem 135,7 pun ten opleverde in het klasse ment voor de wereldbeker. De Italiaan Massimo Rigoni eindigde met 89 meter (124,1 punten) als tweede en Ernst Vittori van Oostenrijk werd derde met 88 meter (124,1 punten). Bulau won in Japan. Voor de eerste maal bij het 70-meter springen en eindigde als tweede, achter de Oostenrij ker Armin Kogler, bij het springen van de 90-meter- schans. In het algemeen klassement voor de wereld beker neemt hij thans de derde plaats in. Phil Mahre demonstreert zijn techniek bij het haarscherp nemen oan de poortjes. EINDHOVEN (ANP) - De Neder landse deelnemers die de rally Parijs-Dakar hebben uitgere den zijn zaterdagmiddag in Eind hoven aangekomen. Van de 31 Nederlanders die op 1 januari in Parijs van start gingen hebben drie motorrijders binnen de ge stelde tijdslimiet Dakar gehaald; Henk Knuiman, Joop Staman en Maus Westerbaan. Winnaar in het vrachtwagenklassement bo ven tien ton werd de DAF NTT 2800 met chauffeur Jan de Rooy en navigator Gerard Straetmans. De tweede wagen van Daf haalde Dakar wel maar niet binnen de gestelde tijdslimiet. De wagen had zich enkele dagen voor de fi nish vastgereden in een moeras achtig gebied. In de vrachtwa gencategorie boven tien ton heb ben overigens maar drie van de tien gestarte trucks de eind streep gehaald. Alle andere vrachtauto's hebben de strijd on derweg moeten staken. De deelnemers reageerden zater dagmiddag nogal verbaasd op de kritiek die er de afgelopen we ken van verschillende kanten is geuit op de rally. Die kritiek had ondermeer betrekking op het feit dat het kostbare rallygebeuren zich afspeelde in zowat de arm ste landen van Afrika. Verder wezen critici erop dat het toch al armzalige bestaan van de bevol king wekenlang is ontregeld door de rally en dat de plaatselij ke wegen vaak ernstig bescha digd zijn door de karavaan. Volgens de Nederlandse deelne mers lijdt de bevolking helemaal geen schade van de rally. Vol gens hen is eerder het tegendeel waar. Er worden immers hon- derdduizenden guldens ter plaat se uitgegeven door de deelne mers aan de rally, zo betoogden zij. Verder zijn dit jaar in de rally karavaan goederen van Unicef meegevoerd die anders niet te bestemder plaatse zouden ziin Jan de Rooy gekomen. "De bevolking vindt de rally prachtig. Ik heb tenmin ste niets anders dan lachende ge zichten gezien", aldus één van de deelnemers. De rally heeft in het Nederlandse kamp een zware tol geëist. Bert Oosterhuis kreeg halverwege de rally een ongeluk en kwam daar bij om het leven. Desondanks zijn de deelnemers over het alge meen van plan als dat mogelijk is volgend jaar weer mee te doen. Chauffeur Jan de Rooy drukte zich wat dat betreft het duide- lijskt uit. "Ik doe volgend jaar weer mee. Dat staat als een paal boven water. Wat Daf doet zal mij worst wezen. Desnoods schrijf ik met een eigen vracht auto in". GRONINGEN - Het is oorlog in de wereld van de marathon schaatsers, maar het zware ge schut werd zaterdagavond op de Deventer kunstijsbaan nog niet in stelling gebracht. De achttien A-rijders, die wegens hun deelname aan de door de KNSB verboden wedstrijd op de Rottemeren, werden ge schorst, voerden op één uitzon dering na hun dreigement in De venter te starten niet uit. Ben nie van der Weide deed wel mee aan de wedstrijd over 100 ron den, maar zijn vierde plaats werd door de wedstrijdleiding niet in de eindklassering ver meld. Tot een echte rel kwam het zater dagavond evenwel niet, maar er werd in het restaurant op de kunstijsbaan wel heel wat afge praat over de gebeurtenissen van de afgelopen week. Daarbij bleek dat in elk geval zeventien van de achttien uitgesloten rij- DOETICHEM - Wereldkampioene Anita Staps, de laatste tijd nau welijks nog op de voorgrond tre dend, veroverde gisteren bij de Nederlandse kampioenschappen judo in Doetichem toch de natio nale titel. In de klasse tot 66 kilo toonde zij zich ongenaakbaar. Een verrassing was het kam- ders de affaire via overleg de we reld uit willen helpen. Een oplos sing lijkt echter niet mogelijk zonder dat de commissie van be roep van de schaatsbond en wel licht zelfs de burgerrechter er aan te pas zijn gekomen. In Deventer werd al snel duidelijk dat de zaak zaterdagavond niet op de spits zou worden gedre ven. Voordat de schaatsers arri veerden verklaarde Willem Ben schop, de doodnerveuze voorzit ter van de marathoncommissie: „Als de geschorste rijders toch willen starten zal ik ze zeker niet van het ijs laten halen Ze wor den echter niet geklasseerd. Voor de rest is het een kwestie van het dagelijks bestuur". Dat pioenschap van blauwe bander Maria Nijland. Zij versloeg in de 'finale boven de 72 kilo favoriete Maijolijn van Unen. Een klasse daaronder moest Jolanda van Meggelen haar titel afstaan aan Ellie Vermeer. De andere kam pioenen waren Jola Bink en Chi ta Gross. laatste zou Benschop die avond nog vaak herhalen. Jos Niesten, een week eerder win- naar van de wedstrijd op de Rot temeren, meldde zich als eerste van de gestraften bij de inschrijf tafel, waarachter Benschop had plaatsgenomen. Niesten gaf de voorzitter een hand en zei: „Ik hoop dat deze kwestie positief wordt opgelost". Jan Roelof Kruithof even later: „We hebben ons in elk geval hier gemeld, maar onze inschrijving is niet geaccepteerd. We gaan nu ook niet rijden. We accepteren de schorsing niet, maar we gaan proberen via een normale weg ons gelijk te halen". Alleen Bennie van der Weide, die samen met Jeen van den Berg te vergeefs een discussie met Ben schop trachtte uit te lokken, hul digde een afwijkend standpunt. „Ik ga wel rijden, want ik vind dat ik niets verkeerds heb ge daan. Er waren de vorige week drie wedstrijden en daarvan heb ik er zelf één uitgekozen. Drie jaar geleden heb ik al eens een brief naar de KNSB gestuurd waarin ik stelde dat een wed strijd op natuurijs bij mij de voorkeur heeft boven een wed strijd op kunstijs. Het kan best zijn dat ik nu nog zwaarder word gestraft, maar mijn seizoen is door die schorsing toch al bedor- Ondertussen zetten in het restau rant de discussies zich voort. Ook de organisatoren van de om streden wedstrijd op de Rotte meren waren aanwezig. Secreta ris Klaas Verwey van de ijsclub in Zevenhuizen, beweerde dat Benschop hem had gegaran deerd dat de rijders niet gestraft zouden worden, maar alleen de organiserende vereniging. „Ik heb vier getuigen die dat kunnen bevestigen", nep Verwey uit. Hij voegde eraan toe dat er nog geen maatregelen tegen de club waren genomen. Volgens marathoncommissielid Nico Wolthuis uit Groningen hangt de ijsclub in Zevenhuizen een royement boven het hoofd. Wolthuis vertelde ook: „Ben schop heeft de gesprekken met Verwey op de band opgenomen en die heb ik ook afgeluisterd. De toezeggingen waarover Ver wey het heeft, zijn niet gedaan". De ijsclub in Zevenhuizen zet ove rigens alles op alles om de be trokken schaatsers uit de proble men te helpen. Wolthuis beves tigde zelfs dat er een fors geldbe drag was geboden om de zaak in der minne te schikken, maar dat daarop uiteraard niet werd inge gaan. Verwey en zijn mannen gaan inderdaad zeer commer cieel te werk. Zij pompten veel geld in hun wedstrijd, waarvoor een prijzenbedrag van ruim 15.000 gulden beschikbaar was. Het verzoek van de marathon- commissie om de 200-kilometer- wedstrijd op de Rottemeren een dag te verschuiven werd van de hand gewezen omdat er al af spraken waren gemaakt met de televisie en met Kees Verkerk, die tegen het naar hem genoem de paard reed. Daardoor ontstond de situatie dat de marathonschaatsers zaterdag voor een week op drie plaatsen terecht konden: op de Rotteme ren, bij de Oldambtrit in Scheemda en op de kunstijsbaan in Amsterdam voor een wed strijd om de KNSB-marathon- cup. Scheemda ('s morgens) en Amsterdam ('s avonds) waren te combineren, maar het evene ment in Zevenhuizen werd ver boden, al bleef het wel steeds op de door de KNSB verstrekte schaatsagcnda prijken Daarop beriepen de betrokken rij ders zich dan ook, al bekende een van hen, Co Giling: „We wis ten wel dat er een luchtje aan zat". De 54-jarige Jeen van den Berg, lid van de belangengroep van de marathonschaatsers, wordt in die kringen als een be langrijke woordvoerder be schouwd. Zijn mening: „De KNSB had eerst de club aan moeten pakken, als die tenmin ste fout is geweest. Ik vind ook dat in deze kwestie onze belan gengroep gehoord had moeten worden. Al met al is het heel jam mer dat dit gebeurd is. Het is ook sneu voor de mensen van de ma rathoncommissie, die zoveel voor ons gedaan hebben. Er moet op korte termijn gepraat worden om in de toekomst dit soort zaken te voorkomen. Het is wel mijn overtuiging dat je wed- Strijden op natuurijs de voorrang moet geven als het eens een keer tje winter is in ons land". Schaatsen - Nederland, Noorwe gen, Finland, USA, Nieuw Zee land en Oostenrijk doen mee aan de KNSB-jubileumwedstrijden die in februari op De Uithof wor den gehouden. JOHANNESBURG Alain Prost, die vorig jaar met drie overwinningen zijn plaats veroverde aan de top van de formule-1 racerij, heeft die positie bevestigd in de ope ningswedstrijd van 1982. De bijna 27-jarigé Fransman won op overtuigende wijze de Grote Prijs van Zuid-Afrika, nadat hij iets over de helft van de race naar de pits moest om een lekke linker achterband te laten vervangen. klemtoonde dat de moeilijkhe den rond de training niet waren veroorzaakt door de rijders, maar door de constructeursvereniging FOCA. In de wedstrijd liet Prost zijn stal- genoot Rene Arnoux, de winnaar van 1980, veertien ronden van iets meer dan vier kilometer de kopplaats van het peloton. Daar na ruilden de Renaults van posi tie. Niets leek de eerste plaats van Prost te kunnen aantasten. Zijn turbomotor deed het bij een zomerse temperatuur van bijna 30 graden uitstekend op het hooggelegen circuit. Met 1800 meter is Kyalami het hoogste cir cuit waar de Formule-1 rijders hun kunsten vertonen. In de veertigste ronde echter scheen Prost door een lekke ach terband kansloos te worden. In de pits werd hij evenwel razend snel op nieuwe banden gezet. Niettemin moest hij een ronde prijsgeven, voor hij als zevende opnieuw aan de strijd kon begin nen. Arnoux, Reutemann, Piro- ni, Rosberg, Watson en Lauda waren hém voorbijgegaan. Prost begon een indrukwekkende achtervolging, die ruim honderd kilometer duurde. Tien ronden voor tijd had hij zijn jacht vol tooid. Arnoux zag zijn fabrieks- makker, die hij uitgeschakeld waande, als een flits voorbij schieten. De tweede Fransman uit de kop van het klassement kreeg in de laatste fase van de strijd nog een tegenslag te ver werken. Reutemann, die tenslot te vijftien seconden op Prost moest toegeven, verdrong hem van de tweede plaats toen hij wat De uitslag van de Grote Prijs van Zuid- Afrika: 1. Alain Prost (Fra) Renault Turbo de 77 ronden (316.003 km) in 1.32.08.401, 2. Carlos Reutemann (Arg) Williams op 14.946, 3. René Arnoux (Fra) Renault Turbo op 27.900, 4. Niki Lauda (Oost) McLaren op 32.113, 5. KLeke Rosberg (Fin) Williams op 46.139, 6. John Wat son (lerl.) McLaren op 50.993, 7. Miche- le Alboreto (Ita) Tyrrell op 1 ronde, 8. Eliseo de Angelis (ITA) Lotus op 1 ron de, 9. Eliseo Salazar (Cbi) ATS op 2 ronden, 10. Manfred Winkelhock (W.DI) ATS op 2 ronden. probleempjes met zijn wagen kreeg. Niki Lauda, die dertig maanden uit de competitie was geweest, ver overde met zijn vierde plaats de eerste punten in de strijd om het wereldkampioenschap. Ook Rosberg en Watson eindigden nog in dezelfde ronde als de win naar. Achttien 'rijders kwamen aan de streep van de 26 die waren vertrokken. De meest opmerkelijke uitvaller was wereldkampioen Nelson Pi quet, die al in de derde ronde zijn Brabham, zonder persoonlijke schade, in de hekken zette. Pi quet reed de nieuwe BMW zes- cylinder in zijn Brabham, maar de Beierse motor bleek nog wei nig succesvol. Patrese, de twee de man van Brabham-BMW, ver dween in de zeventiende ronde uit de wedstrijd met motorpro blemen. ZANDVOORT (ANP) - Elf renstallen, enigd in de FOCA (vereniging van Formule- 1 constructeurs) hebben het faillissemnt van de CENAV, de exploitant van het circuit van Zandvoort aangevraagd. Mr. Welscher, die namens de FOCA optreedt in Nederland, heeft die aanvraag gedeponeerd bij de arron dissementsrechtbank in Haarlem. De zaak zal op 2 februari dienen. De CENAV heeft aan de FOCA nog een schuld van 1,2 miljoen gulden over de in 1981 in Zandvoort gehouden Grote Prijs van Neder land. De Formule-1 wedstrijd van 1982 te Zandvoort werd wegens de schuld van de internationale autosport kalender geschrapt. Voor Zandvoort werd slechts een plaats op de reservelijst gereserveerd. De CENAV, eind 1981 overgenomen door de Canadese zakenman Michael Hordo, zit fi nancieel moeilijk. Naast de schuld aan de FOCA bestaat er nog een verplichting van anderhalf miljoen gulden aan de nationale investeringsbank. Verder dient de CENAV over 1982 volgens contract 675.000 gulden af te dragen aan de gemeente Zandvoort voor huur van het circuit. Van die post zal, indien er geen Formule-1 wedstrijd plaats vindt, ongeveer veertig procent worden afgelost. Woordvoerder Buwalda van de CENAV was zeer verrast over de faillissementsaanvrage van de elf renstallen: "Wij zitten midden in de onderhandelingen met de FOCA over hoe de resterende 465.000 dollar zal moeten wor den betaald. Tot nu toe hebben wij 200.000 dollar over gemaakt. Wij voerden onderhan delingen over de hoogte van het restbedrag. Wij zouden minder moeten bijbetalen. Jim Vermeulen, de directeur van het circuit, heeft daarvoor een afspraak lopen met Ber- nie Ecclestone, de topman van de FOCA. Nu echter zijn de gesprekken plotseling door kruist door een faillissementsaanvraag. Ik begrijp er niets van", zei Buwalda. Het door elf renstallen, de FOCA is geen rechtspersoon en bovendien wensten Re nault, Ferrari, Toleman en Osella niet mee te doen, aangevraagde faillissemnt, zal de con structeurs, weinig voordeel opleveren. Buwalda: "wij hebben wel wat bezittingen en vorderingen, maar bij een faillietverklaring ontvangen eerst de belastingdienst en de in vesteringsbank hun geld. Voor een crediteur als de FOCA zal dan echt niets over zijn. Fi nancieel belang hebben de constructeurs bij deze handelwijze werkelijk niet. Wanneer wij failliet verklaard worden, weten zij zeker dat zij niets meer zullen ontvangen". Volgens Dirk Buwalda kan de aanvraag sa menhangen met het verlangen Zandvoort voorgoed de nek om te draaien. Voor 1983 staat Zandvoort, indien de schulden voldaan zouden zijn, weer op de kalender. Het ver dwijnen van Zandvoort zou weer een plaats kunnen vrijmaken voor een circuit in de Verenigde Staten. Daar valt het geld, vol gens de FOCA, veel gemakkelijker te innen dan bijvoorbeeld in Zandvoort, dat al eerder de betaling van de schuld aan de FOCA af hankelijk stelde van het opnieuw toewijzen van een Formule-1 wedstrijd. Zou het faillissement over de CENAV worden uitgesproken, dan kan het circuit door een andere exploitant 'in de race' worden gehou den voor de strijd om een plaats op de kalen der voor de Formule-1 strijd. Een onzekere factor is dan echter de gemeente Zandvoort. De gemeente kan, bij een faillissement, het contract voor de huur van het terrein opzeg gen en daarmee voldoen aan het verlangen van actievoerders, die de autosport uit de duinen aan de rand van de gemeentelijke be bouwing gebannen willen zien. Voor het begin van de strijd ver ontschuldigden de renners zich tegenover het publiek voor de gebeurtenissen van de twee da gen die aan de Grote Prijs van Zuid-Afrika waren voorafge gaan. Woordvoerder Didier Pironi zei dat de renners blij waren toch te kunnen starten. De voorzitter van de coureursvereniging be- Nadat Jean-Pierre Jariër met de vangrail in aanraking was gekomen brak het linkervoorwiel van zijfi bolide als een luciferhoutje af. Voor hem was de race over.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12