Gijzeirij: eerst andere plek "Regels verdeling woon ruimte strijdig met wet Jacob weg bij Lcklse petitie Oud-roesthandelaar maakt bezwaar tegen plan De Kooi Drie en een jaar straf voor drugshandel 'Objectieve waarheid is in rechtsleven moeilijk te vinden' VRIJDAG 22 JANUARI 1982 LEIDEN - Jacob, de pape gaai die vorig jaar op veertien september werd gestolen uit de voliere in het Plantsoen, zit sinds gisteren weer op zijn oude stek. Op de foto zit Jacob nog in zijn tijdelijke woonruimte: een kooi op de recherche-afdeling van de Leidse politie. Jacob werd gestolen door een vrouw, die altijd al graag een pape gaai had willen hebben, maar niet genoeg geld had. Een paar dagen geleden zijn er overigens ook drie papegaaien gestolen uit een kinderboerderij bij Huize Weipoort, een tehuis voor geestelijk minder valide kinderen aan de Vrouwenweg. Gestolen werden: Twee geelkop- papegaaien en een groene valk parkiet. Van de daders ont breekt tot nu elk spoor. B urgerraadslieden nauwlettend hield Jacob deze week recherche-werkzaamheden op het Leidse politiebureau in de gaten. LEIDEN - De nieuwe regels voor de verdeling van woonruimte zijn volgens de Burgerraadslie den op een aantal punten in stnjd met de wet of onvolledig. Met name het stellen van nadere eisen aan hen die 'economisch gebonden' zijn aan Leiden, kan volgens de rechtskundigen niet door de beugel. De Burgerraadslieden protesteer den eerder al tegen het uitsluiten van woningzoekenden uit de randgemeenten, die in Leiden werken. De nieuwe regeling is op LEIDEN - In het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum. Bree- straat 66. wordt vanavond een Leidse speelfilm van een kwar tier gedraaid. De film is gemaakt door de filmgroep van he*LVC De politie en drugs vormen de ingrediënten van de film. die zich afspeelt in een jongerencen trum. Aanvang: elf uur. DEN HAAG, LEIDEN - Oudroesthandelaar Gijzenij in De Kooi in Leiden wil weten wat er in de toekomst met zijn bedrijf gaat gebeuren. Het moet van de gemeente weg, maar er is nog geen nieuwe plek gevonden. Zolang die er nog niet is, wil het bedrijf aan de Sumatrastraat niet akkoord gaan met het bestemmingsplan dat de gemeente voor dat gebied in gedachte heeft... dat punt veranderd woningzoe kenden uit de regio (die in Lei den werken) mogen zich nu wel inschrijven Aan deze economische binding worden echter nadere voorwaar den verbonden Betrokkenen moeten inwonen, benard wonen of een dringende verhuisreden hebben Dat is een beperking van het begrip 'economische bin ding' en dat is volgens de Bur gerraadslieden in stryd met de opvatting van de minister en diens Woonruimtebeschikking De Burgerraadslieden vinden ver der dat degenen, die niet meer duurzaam aan het arbeidsproces deelnemen (gepensioneerden, ernstig invaliden. langdurig werklozen, remigranten), onder bepaalde voorwaarden inge schreven moeten kunnen wor den, ook als zij niet al geruime tijd in Leiden wonen. De nieuwe regeling zou onvolledig zijn op het punt van eigenaren bewoners, die in de problemen komen door bijvoorbeeld de stij ging van de hypotheeklasten. Als men nu gedwongen wordt om de eigen woning te verkopen (en dus te verlaten), kan men zich pas inschrijven, als de woning daadwerkelijk verkocht is. De Burgerraadslieden zijn van me ning dat deze gang van zaken ook in strijd is met de Woon ADVERTENTIE ruimtebeschikking en met een doelmatige verdeling van woon ruimte Zij pleiten ervoor dat huiseigenaren die in moeilijkhe den verkeren eerder worden in geschreven De verhouding tussen inkomen en woonlasten zou hierby een rol moeten spelen. Van geval tot ge val zou bezien moeten worden of voorrang bij toewyzing moet plaatsvinden. Naast de juridi sche argumenten, wijzen de raadslieden op de kosten voor de gemeenschap van in dergelijke gevallen gangbare noodoplossin gen De gemeente Leiden heeft echter haast, want er moet snel een plan komen om de verpauperde stadswijk weer wat op te knap pen. Het terrein van de firma Gij zenij moet in dat plan een groen gebied worden met een wandel pad langs de Zijl. Gisteren dien de de zaak voor de Raad van Sta te in Den Haag. Staatsraad Roeien zocht tijdens de zitting naar een tijdelijke oplos sing. „Het bedrijf staat niemand in de weg. Wellicht dat het er nog minstens vier jaar mag blijven staan. Dan kan naar een ander terrein worden gezocht". De ge meente zou dan een briefje in die trant naar Gijzenij moeten stu- den is om het bedrijf te verplaat sen naar het nieuw te vestigen in dustrieterrein Roomburg. De vraag daarbij is onder andere wanneer dat zou kunnen (er zijn tientallen bezwaarschriften te gen het plan ingediend) en of het wel te betalen is. Ook moet er volgens de raadsman van Gijzenij, mr. J. G. Geelker ken, worden gekeken naar de ambulante handel, waar Gijzeny mede van afhankelijk is. „Moet die man met de bakfiets ook over Rijksweg 4 naar Roomburg", merkte hij op toen de gemeente wees op de goede verbindingen met Roomburg in de toekomst. vangende plek verzekerd is. En als die er is, dan moet volgens mr. Geelkerken worden gekeken of de kosten van verplaatsing op wegen tegen de te bereiken voor delen. Geschat wordt dat een ge dwongen verhuizing „miljoenen guldens" zal gaan kosten. Volgens de gemeente bestaat er echter een kans om in aanmer king te komen voor een uitke ring van de overheid voor deze verhuizing. Die uitkering zal ech ter niet doorgaan als de Raad State Gijzenij gelijk geeft. DEN HAAG LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft een Rotterdammer en een man uit Den Haag veroordeeld tot respectievelijk een en dne jaar gevangenisstraf Het tweetal maakte deel uit van een bende van zes mensen die in een Leidse sexclub in heroïne handelden De zaak kwam aan het rollen toen de politie de eigenaar van de scxclub aanhield toen h|j bezig was met een heroi- netransport. Daarbij bleek onder andere dat hy ook een heroïnelijne naar Almelo ver zorgde. Deze eigenaar en twee andere leden van de bende kregen al eerder dne jaar gevangenisstraf. De Rotterdammer en Hagenaar die nu zijn veroordeeld wer den schuldig bevonden aan het verhandelen van een pond heroïne aan een dnetal Sunnamers in de sexclub. in juni vorig jaar. RonmburP ln elk geval mag het huidige be- drijf van Gijzenij niet worden De bedoeling van de gemeente Lei- wegbestemd zolang er geen ver- Afscheidsrede prof Van Oven: LEIDEN - Prof. mr. A. van Oven heeft vanmiddag afscheid geno men als hoogleraar in het han delsrecht en sociaal-economisch privaatrecht aan dë Leidse uni versiteit. In zijn afscheidsrede ging hij in op het al dan niet be staan van objectieve waarheid. Volgens hem wel: "Het staat voor mij vast dat er in maat schappelijke zin een objectieve waarheid bestaat, maar die kan zelden of nooit met absolute ze kerheid worden vastgesteld". Dat komt volgens Van Oven om dat "we zijn aangewezen op men selijke waarnemingen en die zijn niet altijd feilloos". Dat laatste is juist in het rechtsle ven het geval. Die waarheid wordt volgens Van Oven vooral juist in de juridische hoek slacht offer van een zogenaamd subjec- tiveringsproces. Mensen gaan af zonderlijk die waarheid intepre- teren waardoor er voor ieder een 'eigen waarheid' ontstaat. Van Oven voert daar een aantal oorzaken voor aan. In de eerste plaats die - al genoemde - niet al tijd deugende waarnemingen. Vervolgens omdat de motieven voor mensen in de meeste geval len slechts kunnen worden ver moed. In de derde plaats omdat mensen niet goed onder woor den kunnen brengen wat ze heb ben gezien, waardoor misver standen ontstaan. "Allemaal oorzaken waardoor wij bij het vaststellen van rechtsge volgen ons vrij vaak tevreden moeten stellen met die subjectie ve waarheden", aldus de schei dende hoogleraar. Wat naar de mening van Van Oven rest, is er naar te streven zo dicht mogelijk de optimale werkelijkheid te be naderen. Demonstratie aannemers LEIDEN - Vier onderaannemers gaan morgen de straat op om te demon streren. Voor de deur van de prachtig gerestaureerde Hartebrugkerk zullen zij duidelijk maken wat ze willen: geld. De onderaannemers heb ben meegewerkt aan de restauratie en zeggen gezamenlijk nog eer) bedrag van vier ton tegoa^te hebben van de hoofdaannemer oud- kerkbestuurder Langeveld. De vier betrokken firma's zullen failliet gaan als de Leidse hoofdaannemer niet met geld over de brug komt, zo zeggen de demonstranten-in-spé. Langeveld was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. .ADVERTENTIE Leidse Antiek en Curiosamarkt De marktkramen worden ver zorgd door de Fa. GEREGELD uit Oegstgeest. Ook voor brade- rlea, beurzen, feesten, markten enz. tegen concurrerende prij zen. Inl. 071-153095. Ondernemen Daar sta je dan als eenvoudig ondernemer met je goed ge drag. Je moet laden en los sen, maar je kan niet. Paaltjes aan de ene kant, luifels aan de andere. Ondernemer Ton de Block heeft een boze brief aan de gemeente geschreven over de "levensgrote problemen" van zijn firma De Block aan de Hogewoerd 27-29. Ruim een half jaar geleden be sloot de gemeente definitief 33 paaltjes van het soort Leie naartje te plaatsen tussen het fietspad en de laad-, los- en voetstrook, op het eerste deel van de Hogewoerd. De ge meente had eerst enkele ja ren aangekeken of het zonder paaltjes ging. Maar de borden die aangaven waar je mag fietsen en waar je mag laden en lossen en lopen, haalden niets uit. De automobilisten maakten er een puinhoop van op de Hogewoerd. Auto's stonden half op het fietspad. Automobilisten slopen stie- kum door het fietspad om vanaf de Hooigracht eerder bij de Breestraat te zijn. Er moest wat gebeuren: een pa lengang. Ondernemers schrokken zich wezenloos toen het uur "u" daar was. Fred de Groot van de Radiobeurs voorspelde dat het verkeer op de Hooi gracht binnen de kortste ke ren vast zou komen te zitten. "Als er bij mij een grote vrachtauto van Philips staat te laden en te lossen, moeten andere vrachtauto's zeker een half uur wachten om er langs te kunnen. Dat kan een aardige rij worden. Binnen de kortste keren zit het vast op de Hooigracht". De nieu we laad- en losstrook door kruiste bovendien de terras jes van Frans Bik van café De Woerd en Bert Jansen van ca fé Odessa Rood. Wethouder Fase (economische zaken) besloot hierop het plan voor de palengang nog even in de inspraak van de projectgroep voor de Hoge woerd te brengen. Daarin zijn ook de ondernemers verte genwoordigd. Onder protest werd toch maar gekozen "voor de minst slechte oplos sing": 33 Leienaartjes. De brandweer heeft ook nog een proef genomen door op een middag met een brand weerauto de Hogewoerd op te rijden. Dat ging; zowel over het fietspad als over de Vrachtwagenchauffeur Bob Meeuwisse probeert tussen paaltjes en luifel het eerste stuk van de Hoge woerd te "nemen". Zijn collega Han Brasker (links) en ondernemer Ton de Block geven aanwijzingen laad-, los- en loopstrook. In de praktijk blijkt bovendien dat een blokkade van de Jo- rissteeg en de Hooigracht erg meevalt. Ton de Block kent de voorge schiedenis van de palengang niet. Pas enkele maanden ge leden trok De Block in het pand van de Radiobeurs die ten dele - failliet is ver klaard. Maar De Block hoeft de voorgeschiedenis niet te kennen om te weten dat hij nu op dit moment baalt van de paaltjes. "Het is een onmo gelijke situatie. Elke dag op- De chauffeurs Han Brasker en Bob Meeuwisse moeten de vrachtauto van De Block elke dag langs de paaltjes en de luifels wringen. "Soms staat er een auto by de ingang Kun ie dus niet langs. Dan probeer je de eigenaar op te sporen. Na tijden zoeken blijkt de automobilist dan achter een pilsje in de kroeg te zitten"... Enkele weken geleden kreeg De Block bijna slaande ruzie met slager Bolle van de Ho gewoerd. Bolle heeft een leegstaand winkeltje te huur of te koop staan tegenover zijn slagery Bolle laat de lui fel van het leegstaande pand evengoed naar beneden han gen. Een auto van een hout handel die naar De Block moest, kon twee weken gele den de winkel niet bereiken, of hij moest door de luifel heen. Politie erby. De slager haalde uiteindelijk zijn luifel even een stukje omhoog tot de auto gepasseerd was. Bol le houdt zich tegenover ons van de domme: "Die luifel is niet van mij, maar van de- geen die er inzat". "Zo blijf je aan de gang", ver zucht De Block. "Dat ruim baan gemaakt wordt voor fietsers, daar kan ik inkomen Maar bewandel dan de gul-, den middenweg zodat wy niet in de problemen ko- De gemeente wacht de boze brief van De Block af. Maar verkeersambtenaar Kuzee zegt al bij voorbaat: "Je wilt de bedryven best helpen,' maar dan zet-je meteen de deur open voor andere auto mobilisten. Dan wordt het weer een puinhoop. Maak je van het eerste stuk van de Hogewoerd een promenade zoals op de Haarlemmer straat, dan staat de Hoge woerd binnen de kortste ke ren vol met auto's. Over de auto's op de Haarlemmer straat regent het klachten. Het fietspad aan de Hoge woerd is al smal genoeg, dat kan niet smaller". Beter* een palengang dan de auto-anar- chie. Kuzee kan zich ovengens goed voorstellen dat de onderne mers afspreken hun uithang borden hoger te hangen of hun luifels in te trekken Of dat wordt afgesproken om in de zomer bijvoorbeeld tot drie uur te laden en te lossen zodat de cafés na die tijd een terrasje kunnen hebben. De ondernemers zouden eens zelf wat kunnen onderne men. Gestoord (3) We hebben de aangekondigde piraten-bnef binnen De brief waarin de illegale televisie makers de beweegredenen van hun 'stonngsdnft' uiteen zouden zetten Maar het merkwaardige epistel dat ons in de handen werd gedrukt, is alles behalve een 'storings verantwoording'. De bnef heeft meer weg van een ver kiezingsbulletin van een ex treem rechtse beweging. Onder het opschrift "De maat is vol, we zyn het zat" wordt de slapheid van de "Gcrech terlyke macht" aan de kaak gesteld. "Krakers worden af geschilderd als verschoppe lingen van deze maatschappy en door de Gerechterlyke macht beschermd terwyl de eigenaar van een gekraakt huis machteloos staat. De kraker mag ongestraft rot zooi schoppen en de eigenaar mag afwachten wat er van zyn huis overblyfl Waar blyft onze bescherming, waar gaan we in godsnaam naar toe''" Volgens de piraten zal het met lang meer duren of Neder land is een extreem rechtse groepering ryker, die het recht in eigen handen gaat nemen "Mocht de Gerech terlyke macht recht over de ze groepering moeten spre ken, laat ze dan wel beden ken dat zijzelf de moed. r van deze rebel is", zo besluiten de piraten. Toch maar goed dat die kabel tegenwoordig op slot zit Leiden-loc Leiden promoter Cees Hugens ziet het al helemaal voor zich- De sneltrein Rotterda m-Amsterdam komt het centraal station van Leiden binnenrollen met voorop het stadswapen van Leiden Het hart van de Leidse reizigers gaat van trots sneller klop pen. Hugens, het gezicht van het Leidse stadhuis, is zeer inge nomen met de plannen van de Nederlandse Spoorwegen om nieuwe locomotieven van dl htic 1600 naar Nederland se steden te noemen. Op het stadhuis kwam begin deze week een bnef van de NS binnen met het verzoek om een nieuwe locomotief te adopteren. Het gestyleerde stadwapen van Leiden is vol gens de spoorwegen prima geschikt om voorop een loco motief aan te brengen Of burgemeester en wethouders even willen laten weten of ze een peetvaderschap aanvaar den. Dan kan te zyner tyd een heuse doopplechtigheid worden gehouden «"Geen punt", wist Cees Hugens ons gisteren al te vertellen Vandaag moest het NS-ver zoek nog in de vergadenng van het college van b en w worden behandeld "Maar dat is slechts een formali teit", volgens een enthousias te Hugens "Van my mogen ze volgende weck van de KLM ook met zo n verzoek kam n' Misschien is een landingsbaan op het Schuttersveld ook nog met zo gek.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3