Ogem mogelijk opgesplitst Britse mijnwerkers willen niet staken C Duits fusieplan funest voor Estel Beurs Amsterdam si: i tort zakelijk 3- Vakbonden met zorg vervuld Vandaag gesprek met banken marktberichten "Nederlandse marktpositie verbeterd" Nederlandse Bank verlaagt de rente TNO in Utrecht wellicht dicht i&ïï, mg Beufsoverzicht VRIJDAG 22 JANUARI 1982 Data Systems De ondernemingsraad van Philips Data Systems in Den Haag is er niet in geslaagd de dreigende sluiting van het bedrijf door tus senkomst van de rechter tegen te houden. Gisteren heeft de onder nemingskamer van het gerechts hof in Amsterdam (dat is een speciale rechtbank voor grote ar beidsgeschillen) een verzoek van de OR om de opheffing te verbie den van de hand gewezen. Bij Philips Data Systems in Den Haag wordt randapparatuur voor computers gemaakt. Er werken 375 mensen. Op 16 oktober vorig jaar nam de directie een besluit om de vestiging geleidelijk aan te ontmantelen. De OR ging te gen de voorgenomen bedrijfs sluiting in beroep. Het besluit om de vestiging op te heffen was op onjuiste gronden genomen, vond de raad, en bovendien zou er onvoldoende overleg zijn ge pleegd met het personeel. Deze argumenten zijn door de onder nemingskamer te licht bevon den. Eigenhoutje Onderzoek heeft uitgewezen, dat van de 5,3 miljoen Nederlanders, die de afgelopen zomer met vakantie naar het buitenland zijn geweest, 64 procent op eigen houtje is gegaan. De overige 36 procent heeft gebruik gemaakt van de diensten van een reisbu reau, maar 25 procent (in 1980 23 procent) heeft een kant-en-klare reis gekocht. Dit is gebleken uit een NIPO-on- derzoek, aldus heeft de voorzit ter van de Algemene Nederland se Vereniging van Reisbureaus, A.H. Blok, meegedeeld. In totaal zijn vorige zomer 1.320.000 vakantiegangers op reis gegaan met tussenkomst van een reisbu- Gamma Gamma Holding (bedrukte stoffen, interieurproducten, tapijt) heeft een goed jaar achter de rug. Bij een redelijke omzetstijging is een nettoresultaat belasting be haald, dat belangrijk hoger zal uitkomen dan in 1980 8,7 min.). De langlopende verplich tingen name af en de kaspositie bleef op het niveau van eind 1980. De verhouding van het ei gen vermogen tot het balanska pitaal is aanzienlijk verbetert, al dus het bedrijf. Volvo De produktie van de Volvo modellen is vorig jaar vrijwel uit gekomen op het geplande ni veau. Er werden dat jaar 77.800 wagens gemaakt terwijl er 78.500 werden verkocht. Dat heeft een woordvoerder van Volvo Car b.v. gistermiddag meegedeeld. De geconsolideerde netto omzet van het bedrijf steeg met tien procent tot ruim 1,1 miljard gul den. Het marktaandeel van de 340-modellen is in bijna alle lan den vergroot. Volvo Car b.v. ver kocht vorig jaar in twaalf Euro pese landen 13,3 procent meer auto's van het type 340 dan in 1980, terwijl de totale markt voor personenauto's met 2,5 procent daalde. Het bedrijf leed vorig jaar, althans volgens de eerste berekeningen, een verlies van dertig miljoen gulden. Fiat De Italiaanse automobielfabriek Fiat heeft het verleden jaar wat beter gedaan dan in de drie voor gaande jaren, toen grote verlie zen werden geleden. In 1981 wist de maatschappij haar omzet met 21 procent te verhogen tot 22 bil joen lire of ongeveer 43,45 mil jard gulden. De verkoop'van per sonenauto's maakte 44 procent van de omzet uit. Economie NIJMEGEN (ANP) - De Duitse staalcon cerns Hoesch en Krupp die aansturen op een fusie hebben een nieuw plan uitge werkt waarbij wordt tegemoet gekomen aan het verlangen van de Duitse regering een groter deel van de verdere verwer kingsactiviteiten van-Hoesch in de 50:50 samenwerking te brengen. Hierdoor zal naar de mening van Hoogovens aan de industriële samenwerking binnen Estel de basis worden ontnomen, zo is gezegd in een bespreking tussen Raad van Be stuur van Estel Hoogovens en vakbonds vertegenwoordigers. Overigens zijn alle bouwstenen van dit nieuwe plan nog niet gereed en het zal nog moeten worden be sproken en op zijn consequenties moeten worden getoetst. Verder werden de vak bonden geïnformeerd over het verschil van inzicht tussen Estel Hoesch Werke en Estel Hoogovens over de levering van halffabrikaten van IJmuiden aan Dort mund in 1982 en de gevolgen daarvan. De Duitse leden van de Raad van Bestuur van Estel staan op het standpunt dat de grondslagen van de eerder gemaakte af spraken op het gebied van levering van halffabrikaten aan Dortmund zouden zijn vervallen. De Nederlandse leden zijn daarentegen van mening dat voor Hoesch de verplichting bestaat om tenminste een basis hoeveelheid van circa 300.000 plak ken af te r De betreffende problematiek is in de Raad van Bestuur Estel onderwerp van verdere discussie. In afwachting van nadere be sluiten zi.jn bij het staalbedrijf IJmuiden inmiddels voorlopige op vermindering van de staalproductie gerichte maatrege len genomen. Zorg De vakbonden hebben tot uitdrukking ge bracht dat zij ook vanuit Europees per spectief de ontwikkelingen rondom het tot stand komen van Ruhrstahl en de ge volgen daarvan voor Estel nauwlettend en met zorg volgen. In het bijzonder de verdere voortzetting van de Nederlandse onderneming en de werkgelegenheid in Nederland hebben zij daarbij onder de aandacht gebracht. Zij hebben er verder op aangedrongen en daarop bevestiging gekregen dat het ontwerpen van een ont wikkelingsplan voor Hoogovens, ook voor het geval dat deze alleen zou door gaan, onverminderd wordt voortgezet. Verder hebben zij verontrust kennis geno men van de eenzijdige beëindiging door Hoesch van de leveringen uit IJmuiden. Zij hebben er bij de Raad van Bestuur op aangedrongen spoedig voor een oplos sing te zorgen. De Raad van Bestuur heeft gezegd dat indien geen herstel van de leveringen plaatsvindt en ook geen vervanging kan worden gevonden een en ander in de eerste helft van 1982 tot meer werktijdsverkorting kan leiden. Voor de langere termijn meent de Raad van Be stuur dat een uiteengaan van Estel slecht marginale gevolgen heeft voor de werk gelegenheid. Het gesprek zal op 10 februari worden voortgezet. WOERDEN (GPD) Het Ogem-concern wordt opge splitst in twee delen. In het ene deel komen de bedrij ven die kerngezond zijn en in het andere deel worden de bedrijven gestopt waarvan liquidatie niet moet worden uitgesloten. Volgens Peter van Stratum van de dienstenbonden FNV en optre dend namens alle bij de Ogem betrokken bonden, is er inmid dels een stichting opgericht die een holding zal oprichten onder de naam Vijverbos BV. In Vij- berbos wordt TBI (Techniek, Bouw en Industrie) ingebracht en daarin worden alle goeddraai- ende bedrijven van Ogem ge stopt. Dat is de kern van het plan waar mee de raad van bestuur van het bouw- en handelsconcern van daag de onderhandelingen met het bankconsortium is ingegaan. Verder worden dit weekeinde waarschijnlijk de onderhande lingen afgerond met een buiten lands bedrijf dat de OTI-groep van Ogem zal overnemen. Dit hebben de vakbonden gisteren te horen gekregen tijdens een langdurig gesprek met de Ogem- top. De raad van bestuur van Ogem schat de kansen op succes van de verkoop van OTI op meer dan 50 procent. In de OTI-groep zit RS Stokvis met 1850 werknemers waarvan 1350 in Nederland en de NAHV, de Nieuw Afrikaanse Groenteveiling. Aardappelen 0,23-0,30; boerenkool 0,59- 0,82; rode kool 0,48-0,49; groene kool 0,68, stoofsla 0,50-0,57; spruiten A 1,40- 1,50; B 2,36-2,52; D 0,50-1,80; uien 0,18- 0,51; witiof 1,25-2,75; knolselderij 0,18- t in nood verkerend concern in totaal voor meer dan 600 miljoen gulden aan kredieten heeft verstrekt. Eerder deze week lieten de banken weten een faillissement van het concern niet uit te sluiten omdat Ogem er in het afgelopen jaar niet in geslaagd was die schul den te verminderen. Vredeling: VARSSEVELD - „Nederland is weer rijp voor de internationale concurrentie. Door de loonmati ging is de produktiviteit hoger en het loonaandeel per eindpro- dukt lager dan in de meeste Eu ropese landen. Wat er aan schort is het vinden van de juiste pro- dukten. Daarvoor ontbreekt het ons kennelijk aan een industriële historie". Dat zei ir. H. Vredeling, oud-minister en lid van de zoge naamde commissie-Wagner die studeert op de industriële ver nieuwing van ons land. Vrede ling sprak voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Varsseveld. Over blijft dan Ogem BV, in de wandeling al Sterfhuis BV ge noemd, waarin de slechte bedrij ven gaan, waarvan aldus Van Stratum de Ogem-top zei dat li quidatie niet moet worden uitge sloten. De onderhandelingen met de banken zullen vooral gaan over welke bedrijven in welke groep ondergebracht moe ten worden. Otra Van Stratum benadrukte dat Otra, een belang van 56 procent van Ogem en waar onder andere de Technie Unie inzit, geen enkel gevaar loopt. Daar is, en die ze kerheid hebben we vandaag ge kregen, niets aan de hand. Bij Otra werken in totaal 3000 men sen en er wordt jaarlijks een mil jard gulden omgezet. Het bedrijf heeft wel te lijden van de proble men bij Ogem, omdat, aldus Van Stratum, de leveranciers zich te rughoudend opstellen. Zij den ken, als het bij Ogem regent zal het bij Otra wel druppelen. Wij vinden daarom dat Otra zo snel mogelijk zelfstandig moet wor den. Otra staat financieel nage noeg los van Ogem. De Ogem-top heeft de bonden la ten weten dat het concern het af gelopen jaar een verlies geleden heeft tussen de zestig en tachtig miljoen gulden. De omzet lag 20 procent lager dan begroot terwijl er honderd miljoen gulden min der via desinvesteringen (ver koop van onderdelen van het concern pf van onroerend goed) is binnengekomen dan met de banken was afgesproken. Dat al les was de reden dat de banken nu maatregelen willen nemen. Hoe het met de schulden van het concern en de aandeelhouders zal gaan in de nieuwe voorgestel de constructie is niet duidelijk. Er zal in ieder geval een aandeel houdersvergadering gehouden moeten worden omdat de aan deelhouders akkoord moeten gaan met het uitlichten van de gezonde bedrijven uit het con cern. Voor de aandeelhouders wordt het kiezen tussen niets of niets, aldus Piet van der Heide van de Industriebond FNV. I b.v. officieel het bedrijfsleven de mogelijkheid geboden om kosteloos i worden onderzocht of de energie, toegepast voor verwarming van .en, veilinghallen e.d. efficiënt wordt gebruikt. Op de foto: het meet- LONDEN (GPD) - De Brit se mijnwerkers hebben met een verrassend grote meerderheid ja gezegd te gen het loonaanbod dat hen is gedaan door de di rectie van de genationali seerde kolenindustrie. De staking die hun bond, de NUM, wilde, is daarmee definitief van de baan. Meer dan 55 procent van de 230.000 mijnwerkers toonde zich tegen stander van een staking. De NUM had 55 procent nodig om zo'n staking te kunnen uitschrij ven. Ze kwam dus 10 procent te kort, meer dan zelfs volgens voorzichtige schattingen was verwacht. De uitslag van de stemming is een geweldige nederlaag voor de leider van de NUM, de ultra-linkse Arthur Scargill, die zich de afgelopen weken een warm voorstander van harde ac ties had getoond. Alleen in het district waaruit Scar gill zelf afkomstig is, Yorkshire, en in het district Schotland, werd meer dan 55 procent van de stemmen op het standpunt van de bond uitgebracht. In alle ove rige 20 mijndistricten werd het benodigde percentage niet ge haald. Volgens Scargill heeft de oproep die de afscheid nemende mijn werkersleiders Joe Gormley vlak voor de stemming in een krapt heeft gedaan, de doorslag gege ven, Gormley pleitte er in dit kranteartikel hartstochtelijk voor het loonaanbod van de Na tional Coal Board te aanvaarden, omdat hij ervan overtuigd is dat er niet meer geld is. Mijnwerkers krijgen nu een loons verhoging van gemiddeld 9,5 procent. Dat is aanzienlijk min der dan de 24 procent waarom de NUM had gevraagd, maar altijd meer dan de loonsverhogingen zoals die de afgelopen maanden elders in de industrie tot stand kwamen. De mijnwerkers hebben met deze stemming duidelijk gemaakt weinig te voelen voor een politie ke staking. Scargill had voor de stemming herhaaldelijk laten doorschemeren met een staking de val van de regering-Thatcher te beogen. Op soortgelijke wijze kwam in 1974 de conservatieve regering-Heath ten val. De uitslag betekent een steun in de rug voor de economische poli tiek van de regering-Thatcher, die is gebaseerd op loonmati ging. De beurs reageerde opgeto gen. De koersindex bereikte een hoogte die sinds september vorig jaar niet meer was voorgekomen. AMSTERDAM (ANP) - Gelet op de positieve invloed van de betalingsbalansontwikke ling op de positie van de gul den in de valutamarkt heeff de Nederlandsche Bank be sloten, mede in het licht van de gewijzigde internationale renteverhoudingen, haar ta rieven met een half procent te verlagen. Met ingang van vrijdag 22 ja nuari geldt voor het wissel disconto een tarief van 8,5 procent voor de voorschot- rente 9,5 procent en voor het promessendisconto 10 pro cent Zo heeff de centrale bank bekendgemaakt. De vorige discontowijziging dateert van 3 maart 1981, toen de centrale bank haar tarie ven over de gehele linie met een vol procent verhoogde. De handelsbanken koppelen hun voornaamste rentetarie ven voor kortlopende kredie ten en leningen aan het be drijfsleven meestal aan het promessendisconto van de Nederlandsche Bank. Vrij wel direkt na het bekend worden van de maatregel maakte de Rabohypotheek- bank bekend, dat zij de afgif te van haar 11,5 procent- pandbrieven 1981 per 1985- 1988 had gestaakt. UTRECHT (ANP) - Het medisch- fysisch instituut van TNO in Utrecht dreigt te worden geslo ten, ondanks het feit dat er vol doende marktmogelijkheden zijn voor medisch-fysisch en me- disch-technologisch onderzoek en ondanks het feit dat het insti tuut een wetenschappelijk be kwame kern heeff. Sluiting van het TNO-instituut zal ongetwijfeld ten nadele zijn van de gezondheidszorg in Neder land en kost alle tachtig perso neelsleden hun baan. Dat schrijven de ambtenarenbond ABVA/KABO, de Christelijke Federatie van Overheidsperso neel (CFO) en de Vereniging voor middelbaar en hoger TNO- personeel in hun gisteren gepre-* senteerde zwartboek over de problemen bij het medisch-fy- sisch instituut TNO. Volgens de bonden zijn er rond het instituut grote problemen gere zen. Het instituut is, zo schrijven ze, in onmiskenbare versukke ling geraakt door het jarenlange wanbeleid van de leiding van de voormalige gezondheidsorgam satie TNO. Dat wanbeleid werd volgens de bonden onder meer gekenmerkt door een wisseling van besluiten over de organisa tiestructuur en het werkpro gramma van het instituut, die vaak haaks op elkaar stonden. "De leiding van de gezondheids organisatie TNO heeff nagelaten om het management van het MFI te versterken, actieve steun te verlenen aan marktverkenning en een geavanceerd instrumenta rium in stand te houden". VRIJDAG 22 JANUARI 1982 BINNENLANDSE AANDELEN 173,00 173,00 13,20 13,30 305,50 306,00e tSTL. SS SS Ned. Sprints) 325,00 320,00 200,00b 203.00b 3950,00b 3950,00b 64.00 65,20 626,00 625.00 37,00 37,00 46,00 46,00 BELEGGINGS INSTITUTEN SSS £!S 312.00 313,00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Nadat gis teren het bekend worden van de verlaging van de Duitse Lom bard-rente de koersen van de staatsfondsen in Amsterdam al sterk waren begonnen op te lo pen, gaven deze waarden van morgen opnieuw behoorlijke stijgingen te zien en wel tot rond een vol punt. Intussen is ook de prolongatiercn- të. in navolging van de disconto- wOziging door de Nederlandse Bank, met een half procent ver laagd tot elf procent. Ondanks een nogal aarzelend Wall Street konden veel actieve aandelen be hoorlijke koerswinsten boeken Zo ging WUH 4,50 omhoog naar 83 en was Bos Kalis rond het middaguur bijna dne gulden duurder geworden op 63. Heineken en Pakhoed konden 1 aan de koers toevoegen op 52 respectievelijk 43 Van de inter nationals was Koninklijke Olie een gulden beter op ƒ82,60 en Unilever zestig cent op ƒ55,10. Philips rukte eveneens zestig cent op naar 22,60 en ook Akzo en Hoogovens begonnen wat ho ger. KLM moest echter 0,70 te rug naar 87.30.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21