Ik sta er helemaal blanco tegenover"... 'Romaanse bouwkunst ook leuk voor leek Biljarters TOG boeken gelijkspel Tennissers lijden nederlaag -C 3- Ter Kuile geeft nieuw overzicht Bisschoppen krijgen uitstel tot april Jongeren lopen naar nieuwe bewegingen Vergrijzing in oude kerken van Amerika Wallaart nieuwe coach damesbasketbalteam: VRIJDAG 22 JANUARI 1982 Geestelijk leven PAGINA 15 In de wereld van de architec tuur is professor Engelbert ter Kuile een begrip. Toen hij in 1965 met pensioen ging, had hij 34 jaar als amb tenaar gewerkt bij de Rijks dienst voor de Monumenten zorg en 19 jaar de geschiede nis van de architectuur on derwezen aan de Technische Hogeschool in Delft. Ter Kuile heeft een groot aantal publikaties op zijn naam slaan. Vele daarvan zijn nog al technisch van opzet, zodat ze meer voor de vakman kunsthistoricus dan voor de belangstellende leek toegan kelijk zijn. Maar Ter Kuile heeft niet uitsluitend voor de 'koks in de keuken' willen werken. Artikelen, boeken en boekjes getuigen daarvan. Het nu bij de Walburg-Pers in Zutphen verschenen boek 'De Romaanse Kerkbouw kunst in de Nederlanden' (160 pagina's, f. 45) kan zeker tot deze categorie worden ge rekend. Het is geschreven en geïllustreerd (128 foto's, teke ningen en kaarten) voor de wijde kring van mensen die belangstelling hebben voor deze vroege bouwkunst en daarover algemene, niet al te gedetailleerde informatie verlangen. De stof wordt zo danig gepresenteerd, dat zo wel de niet-ingewijde als de kunstkenner aan zijn trekken komt. Aan de tekst is een ver klarende lijst van bijzondere termen toegevoegd. De eerste druk van dit boek verscheen in 1975. Deze twee de druk is een herziene en bijgewerkte uitgave, waaraan professor C. Peeters en dr§. J. van Agt hun medewerking gaven. Tér Kuile heeft het op gedragen aan 'Hans van Agt, Recht In afwijking van wijlen zijn voorganger, de Leuvense hoogleraar R. Lemaire, schrijver van 'De Romaanse bouwkunst in de Nederlan den' (1952, herdruk in 1954), meende Ter Kuile er verstan dig aan te doen, zich te beper ken tot de kerkelijke romaan- se architectuur in België en Nederland. Sinds Lemaire was er zoveel onderzoek op dit gebied verricht en zoveel gepubliceerd, dat het alle zin had, opnieuw aandacht voor dit nog steeds boeiende tijd vak te vragen. Het publiek heeft recht op een nieuw overzicht, menen de schrijvers in hun verantwoor ding. Maar daarnaast is er het recht van de monumenten zelf "om in gesloten gelid voor het voetlicht te worden ge plaatst". "Dat verdienen zij dubbel en dwars, deze schep pingen van gewijde bouw kunst, waarin de geest en de idealen van een grootse cul tuurperiode tot uitdrukking komen". Wie zo'n tweeledige opzet kiest en daaraan bij de uitwerking ook vasthoudt - en dat doen ze -, kan er zeker van zijn, dat zo'n boek verder komt dan de 'keuken van de des kundigen'. De koks hebben kans gezien, hun met-alledaagse ingre diënten eetbaar te maken voor de gewone huiskamer. En daar lust men, nu de be langstelling voor oude archi tectuur in brede kring zo'n opleving doormaakt, dit me nu maar al te graag. De Gr Op 8 februari zal mevrouw drs Catharina Halkes (Nijmegen) aan de universiteit van Yale in Amerika een eredoctoraat in de theologie tn ontvangst nemen. Dat gebeurt tijdens de herden king van het feit. dat vijftig jaar geleden de eerste vrouwen tot de studie in de theologie werden toe gelaten. Catharina Halkes (ziefotol is we tenschappelijk medewerker ran de faculteit der godgeleerdheid aan de rooms-katholieke univer siteit in Nijmegen. Zij is nauw betrokken bij het project femi- christendom'. Wet 'Gelijke Behandeling' De rooms-katholieke bisschoppen hebben van de desbetreffende staatssecretaris uitstel tot april gekregen om hun standpunt te bepalen over het omstreden voorontwerp van een wet Gelijke Behandeling (anti-discriminatiewet). Door een misverstand werd de tekst erg laat bij de bisschoppen bezorgd, met als ge volg dat behandeling ervan in hun vergadering van februari niet meer mogelijk is. Officieel moeten alle reacties vóór 1 februari binnen zijn, maar van verschillende kant is er al op aangedrongen, de slotdatum op te schuiven. Intussen heeft bisschop Simonis van Rotterdam al kritisch op het voorontwerp gereageerd. Hij voorziet een 'bijna gespleten situa tie'. "Enerzijds mag een katholieke school van leerkrachten ei sen, dat ze de doelstellingen van de school onderschrijven. An derzijds mogen diezelfde leerkrachten met hun daden de doel stellingen ondergraven. Het bestuur heeft dan geen juridische middelen om dat tegen te gaan". Simonis wil beslist niet discrimineren, maar "alleen opkomen voor het recht op een eigen geloofs- en levensovertuiging en de opvoeding daartoe". En nou maar kijken wat de bisschoppen straks met z'n allen te zeggen hebben. De traditionele kerken in de Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben al le reden tot klagen over het gebrek aan belangstelling onder jongeren. Cijferdes- kundigen beginnen nu hard te maken, wat de geestelijkheid al enige tijd ondervindt, namelijk dat de daling in ledental voor namelijk wordt veroor zaakt door de afwezigheid van jongeren. De meesten die de vertrouwde kerk vaarwel zeggen komen niet terug. Dat betekent niet alleen minder kerkbezoek, minder geld op de schalen, meer moeite om kerke lijke functies te vervullen, maar ook een sterkere vergrijzing. En dat heeft weer tot gevolg, dat ge meenten en parochies steeds minder warm lopen voor ver nieuwingen. Pijnlijk voor de traditionele ker ken i^, dat juist fundamentalisti sche groepen en bewegingen - met hun geestdriftige geloofs praktijk - ras vooruitgaan. Hun winst komt voornamelijk van jongeren uit de oude kerken. Een anelikaanse priester is op grond van eigen onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de fundamentalistische kerken en bewegingen vooral jongeren aan trekken uit progressieve kerke lijke gezinnen. Daarnaast is er, zo ontdekte hij, een steeds duidelij ker scheiding tussen geloof en kerksheid. De leeftijdsgroep tus sen 20 en 35 staat niet vijandig tegenover de kerken, maar de jongeren zijn eenvoudig 'niet geïnteresseerd'. Wat volgens de anglikaanse pries ter nodig is, is een 'atmosfeer van aanvaarding' in parochies en ge meenten. Wat geloofsbeleving zoal inhoudt, moet geleidelijk aan duidelijk worden gemaakt, zonder dictaten vooraf. Overigens slaagt de Rooms-Katho- lieke Kerk in de Verenigde Sta ten erin, een flink aantal wegge drevenen terug te winnen. Jon geren die een kind voor doop of eerste communie aanbieden moeten zelf eerst een 'herha lingscursus' volgen. Die gaat ui teraard ook over de roomse leer, maar dan wel op een nieuwe ma nier uitgelegd, geheel naar de geest van het tweede Vaticaanse concilie. De terugkeer van jonge ouders naar het actieve parochieleven kan echter het feit niet verber gen, dat velen het na de middel bare school toch laten afweten. Catharina Halkes Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Hierden W Westland Lunteren, te Ooltgens- plaat W. Verboom Nieuw-Lek- kerland. Christelijke Gerefor meerde Kerkea: beroepen te Rotterdam-West R. Kok Dam- woude. Erik van Bruggen, zoon van de Wassenaarse hervormde predi kant W. van Bruggen, is organist geworden van de Waalse kerk in Leiden. Buitenland. Een gemeenschap pelijke werkgroep van de Rooms-Katholjeke en de Evan- gelisch-Luthcrse Kerk in Brazi lië heeft scherpe kritiek geuit op het grootgrondbezit in dat land Ongeveer 226.000 gezinnen lopen gevaar, van hun land te worden verdreven door het grootkapitaal in binnen- en buitenland of door regeringsinstellingen. Het land waar zij wonen heeft een opper vlakte van 28 miljoen hectare en is eigendom van 300 families De kerken van Brazilië komen steeds meer op voor de rechten van de boeren. De Lutherse Kerk heeft voor dit jaar het thema 'De aarde van God, land voor allen' aan de orde gesteld LEIDEN Wat verwacht een man als Vladimir Heger, die sinds november vorig jaar het toptechnische gedeelte van de Nederlandse basketbalbond belichaamt, van 'zijn' damescoach Han Wallaart? De Leidenaar haalt zijn schouders op, verkeert zelf in het ongewisse. Hij zegt er geen behoefte aan te hebben te weten waarom juist hij in die functie is benoemd. "Ik heb ook geen idee. Tja", oppert hij, "wellicht omdat ik hele maal blanco sta tegenover het damesbasketbal". Han Wallaart: "Bij de dames wordt best goed gespeeld" Meer dan een vermoeden is het niet. Het zal Wallaart in de ko mende jaren waarschijnlijk van zelf duidelijk worden. Nu heeft hij nog geen enkel inzicht in wat hem allemaal te wachten staat. Op de route die Heger namens de NBB voor het damesteam en zijn coach heeft uitgestippeld staan drie bakens. Het Europees kam pioenschap, de wereldtitelstrijd (beiden in 1983) en het pré-Olym pisch toernooi, waar kwalificatie moet worden afgedwongen voor de Olympische Spelen in Los Angeles (1984), voorlopig het eindstation. Tot 1984 loopt ook de termijn waar voor Han Wallaart, die landelijke erkenning verwierf als trainer van Punch en later van Parker Leiden (drie jaar), door de bas ketbalbond is aangetrokken. Vo rig jaar november stelde de NBB de voormalige Tjechische bonds- coadr Vladimir Heger aan als de verantwoordelijke man, de coör dinator van het beleid voor de nationale, teams. De heren-selec tie staat nummer één op zijn prioriteitenlijstje. Voor de B-se lectie, dames- en juniorenselec ties heeft Heger aparte coaches onder zijn hoede. Aan het begin van deze week werd bekend dat Wallaart die bonds- functie bij de damesliga zal gaan vervullen. In nauwe samenwer king met de Tsjech en volgens diens richtlijnen neemt de 35-ja- rige Leidenaar training, coa ching en begeleiding in handen. Wanneer de heren en de dames gelijktijdig een toernooi of wed strijd moeten spelen, neemt He ger de heren voor zijn rekening, Wallaart blijft dan bij de dames. Die regeling geldt voor t\yee jaar. De afspraak is dat daar tezijner- tijd nog twee jaar aan zullen wor den vastgeplakt. Blijft de vraag waarom juist Wal laart op die stoel terecht is geko men. Iemand die eigenlijk alleen naar dames-basketbal keek als twee ploegen een of ander voor programma verzorgden, is nu trainer van de Nederlandse ploeg, die bij de voorgaande twee Europese toernooien met een zesde plaats als eerste West- europese land finishte. Het kan verkeren.... Na de door Leiden verloren finale om het landskampioenschap in '81 verdween Han Wallaart bij Parker van het toneel. Eerder in dat seizoen had Wallaart al beslo ten dat hij zijn bezigheden bij de Leidse eredivisionist aan het ein de van die jaargang zou staken. Er waren ontwikkelingen gaan de die hem de lol in zijn hobby ontnamen. Moeilijkheden, die in direct leidden tot een teleurstel lende tweede plaats in dat sei- ~"Ik had mijn buik er goed vol van", maakt de leraar lichamelijke op voeding aan het Rijnlands ly ceum in Sassenheim duidelijk. "Ik ben nog in bespreking ge weest met Delft maar dat liep op niets uit. Nadien heb ik nog wat wedstrijden van het nationale team gevolgd en daarna heb ik besloten voor een jaartje te stop pen. Ik wilde wedstrijden van de kant af gaan bekijken. In de zo mer heb ik toen niets meer ge daan dat maar iets met basketbal te maken had". "Op school begon het weer. Sport en spel. Tot aan de kerst staat het spel in teken van basketbal, in verband met een schooltoernooi in de vakantie. Dan begint je bloed weer te kriebelen. Onder tussen was de bond op zoek naar een coach voor de damesploeg. Ik ben één van de mensen die te lefonisch is gepolst voor die functie. Of ik interesse had". "Ik solliciteerde, vond het wel een eer. Hoewel ik helemaal blanco tegenover het damesbasketbal stond. Ik ben me gaan oriënteren en kwam tot de ontdekking dat er best goed gespeeld wordt. Tenminste, door de goede speel sters die we in Nederland heb ben. Maar het verschil tussen hen en de rest is groot". Veel meer dan dat is Han Wallaart nog niet bekend. De praktijk zal hem verder wegwijs moeten ma ken. Volgende maand begint hij je en de A-selectie overbruggen. Hoe groot dat gat is? Weet ik niet. Ik heb begrepen dat in de selectie van vorig jaar verschil lende meisjes spelen die ook nu nog in het B-team mogen spelen. Dat moet een goede mixture zijn. Daarna volgt de voorbereiding op ons eigen (traditionele) vier- landen-toernooi, spelen we even tueel een aantal toernooien in Italië en moéten we zorgen dat we een uitnodiging krijgen voor het vervangend Europees kam pioenschap in Tsjechoslowakije. Met Heger zitten we wat dat be treft goed". met de training van Jong-Oranje, Daar, en op navolgende Europese dames tot 23 jaar. Hij zegt: "Ik toernooien, moet blijken of Ne- moet de kloof tussen Jong-Oran- derland zich in de komende ja ren definitief tussen de Oost- blokmachten kan nestelen. Al heeft Wallaart van de NBB dan niet te horen gekregen wat men van hem verwacht, zélf verwacht hij dat die aansluiting er komt. "Op Europees niveau is Rusland onaantastbaar. Daarachter vech ten andere Oosteuropeanen om de hoogste eer. Die wisselen nog al eens stuivertje. De vooruit zichten om ons bij dat groepje Oostbloklanden te scharen zijn gunstig. Het Nederlands team is erg jong. Terwijl 's-lanas beste speelster Anita Blanché (BOB, ook nog maar 21) met meer dan honderd interlands best ervaren mag worden genoemd". GERARD HAVERKAMP ZEVENAAR (ANP) - Het Neder landse Kingscupteam heeft op nieuw de aanwezige kansen niet benut om zich uit de gevarenzo ne te werken. Nadat zondag in Apeldoorn met 1-2 van Zweden was verloren, ging gisteren in Ze venaar de wedstrijd tegen West- Duitsland met dezelfde cijfers verloren. Dat lag niet aan Erik Wilborts. De 17-jarige Tilburger behaalde met 4-6, 6-3, 6-2 tegen Peter Elter zijn vierde achtereenvolgende Kingscup-overwinning. Hij on dervond echter totaal geen steun van Sanders, Okker en Albert van wie eerstgenoemden worden geacht de nodige routine en be heersing in het team binnen te brengen. Louk Sanders, die zondag tegen Zweden was gepasseerd, ging bij zijn comeback door met verlie zen: 4—6, 6—3, 3—6 van Klaus Eberhard. Daardoor werd het dubbelspel be slissend. Hierin waren Okker en Albert bij lange na niet opgewas sen tegen Hans-Dieter Beutel en Christoph Zipf: 1-6, 3-6. Met één overwinning uit vijf wed strijden staat Nederland nu on deraan in de A-groep van de eer ste divisie. Alleen als zondag de uit-wedstrijd tegen Engeland in winst wordt omgezet, kan het spelen van degradatie-wedstrij den worden voorkomen. Boete voor Gerulaitis De pro-council van het mannen- tennis heeft Vitas Gerulaitis een boete opgelegd van 15.000 dollar. Dat gebeurde al een week gele den, maar de beslissing werd nu pas bekend gemaakt om niet de gang van zaken te beïnvloeden tijdens het toernooi van de Mas ters. Daarin bereikte Gerulaitis de finble, Gerulaitis moet 5.000 dollar betalen voor woede-uitbarstingen tijdens de open Amerikaanse kampioen schappen en 10.000 dollar we gens protesteren en van het veld lopen tijdens/ïen indoortoernooi in Melbourne in oktober van het vorig jaar. Gerulaitis heeft het recht tegen de uitspraak in beroep te gaan, maar volgens zijn agent Bob Kain, zal hij dat hoogstwaar schijnlijk niet doen. "De boete is wel wat hoog, maar daarom gaan we nog niet in beroep", aldus de spelersvertegenwoordiger uit Cleveland. De pro-council, die bestaat uit drie vertegenwoordigers van de spe lers, drie toernooi-directeuren en drie grand prix-officials, zal van daag uitspraak doen in het be roep, dat John McEnroe heefl in gesteld naar aanleiding van de boete van 5.000 dollar, die hem op Wimbledon werd opgelegd. LEIDEN - TOG 1 liet tydens de 18- de ronde van de Leidse biljart- competitie zowaar weer eens een gelijkspel noteren, en wel tegen de Vriendschap 1. De koploper had met dit resultaat geen moei te, want de concurrentie deed het niet beter. Landzicht kwam bij TOP 2 even eens niet verder dan een gelijk spel, terwijl Morspoort 1 met 3-5 de mist inging tegen TOP 1. TOG freewheelt dan ook naar het kampioenschap. Het viertal heeft 97 punten uit 17 duels ver gaard. Landzicht en Morspoort moeten het met resp. 86 en 84 punten uit 18 wedstrijden doen. Met nog drie rondes te gaan mag die achterstand onoverbrugbaar heten. Onderin zitten 't Zuid en UVS in de problemen. De uitsla gen in de eerste klasse: TOP 2- Landzicht 1 4-4; 't Zuid 1-De Heul 1 0-8; Morspoort 1-TOP 1 3- 5; Between 1-UVS 1 6-2; TOG 1 Vriendschap 1 4-4. De stand ziet er in de eerste klasse nu als volgt uit: 1 TOG 1 17-97; 2 Landzicht 18-86; 3 Morspoort 18-84; 4 Be tween 17-76; 5 De Carambole 17- 73; 6 De Heul 17-71; 7 TOP 2 16- 64; 8 Vriendschap 17-57; 9 TOP 1 17-54; 10 UVS 1 17-49; 11 't Zuid 1 17-41. Between 2 had in de tweede klasse een vrije ronde. De positie van dit team kwam daarbij nauwe lijks in gevaar DOS 1 wist welis- waar Cleijn Duin 1 met 2-6 te kloppen, maar staat nog altijd op 6 punten achterstand, terwijl de ploeg al een wedstrijd meer ach ter de rug heeft. UVS 2 viel iets wat terug door een 4-4 tegen DOB 1. De UVS-reserves blijven daarby nog wel kanshebber voor de tweede plaats. TOP 3 sloeg een goede slag door 't Zuid 2 met 8-0 te kloppen. Between 2 heeft nu 92 uit 17 gescoord, DOS heeft 86 uit 18, UVS 2 volgt met 82 uit 17. TOP 3 is vierde met 79 uit 18. De uitslagen: TOP 3-'t Zuid 2 8-0; Cleijn Duin 1-DOS 1 2-6; UVS 2 DOB 1 4-4, Spijk er bak 1-Caram bole 2 8-0; Stompwijk 1-Land- zicht 2 8-0 Morspoort 2 kan in de derde klasse de kampioensvlag zo langzamer hand wel tevoorschijn halen Dit team plette allereerst Vriend schap 2 met 8 0 om vervolgens TOG 2 met 2-6 te verslaan. De Morspoort-reserves hebben daarmee de score van 94 uit 18 bereikt. Enig overgebleven con current is Cleijn Duin 2 met 76 uit 16. De Katwijkers zullen er in hun achterstallige duels hard aan moeten trekken om deze achter stand ongedaan te maken. De uitslagen: Morspoort 2-Vriend- schap 2 8-0; Vriendschap 2-Wa- pen van V.l 6-2, Carambole 3- Landzicht 3 3-5; De Waag 1-Mors- kwartier 1 6-2; TOG 2-Morspoort 2 2-6; 't Zuid 3-Clcgn Duin 2 2-6. De uitslagen in de overige klas- ses: Vierde klasse - De Waag 2- Morskwartier 2 4-4, De Heul 2- DOS 2 2-6; Morskwartier 2-De Heul 2 2-6; DOS 2-Wapen van V 2 6-2; DOB 2-Zoeterwoud 1 4-4; TOP 4-Spijkerbak 2 6-2; Land zicht 4-De Waag 2 8-0. Vijfde klasse- TOP 5 DOS 3 0 8. DOS 3- De Heul 3 6-2; Spijkerbak 3- Vriendschap 3 4-4, Morskwartier 3-Landzicht 5 4-4, 't Wachtje 1- Witte Hen 1 4-4. Zesde klasse- De Waag 3-Morskwartier 4 8-0, UVS 3-De Waag 3 2-6; Landzicht 6- TOP 6 2-6; Cleyn Duin 3-VOP 1 6-2; Carambole 5-Spgkerbak 4 3- Meerlanden- toernooi naar Leiden LEIDEN - Het Meerlandentoer- nooi zaalvoetbal komt definitief naar Leiden. Op vrijdag 2 en za terdag 3 april staat de Leidse Groenoordhal geheel in het te ken van het Internationale zaal voetbal. Nadat op de eerste avond het Nederlandse Dames team, tegen een nog nader aan te wijzen Selectieteam een voor- wedstrijd speelt, treden de groot machten aan. Nederland ont moet Belgiè, en Italiè speelt te gen Spanje. De winnaars spelen een avond later een finale Ook de verliezers komen tegen elkaar uit Op de finaleavond spelen vier Leidse C-Juniorenteams een voorwedstrijd voor het grote publiek (er zijn zón 4 Ó5000 zit plaatsen). Overdags werken 13 teams hier een kwalifcatietoer- nooi vooraf. Loting Afdelings Zaalvoetbekcr De loting van de laatste 16 voor de beker is bekend De volgende wedstrijden, die begin maart gespeeld worden, kwamen Pas Hifi - Menken'Land bouw Decima Boys - SRV BOS s UVS - EKL Boys De Heul Boys - Alphia Assucom Landwer Bahlmann - Van Du uren Jipi's Tweesprong - Bax Van der Plas - LFC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15