Tweestrijd Petrusjova-Enke Autocoureurs in staking... Interland komt ongelegen Faillissement Europees kampioenschap schaatsen voor dames wordt: van Willem II onontkoombaar Manchester United in problemen Juan Lozano nu toch echt Belg Deelnemers marathon geschorst VRIJDAG 22 JANUARI 1982 Sport PAGINA 13 STROMSUND - Dc schaatsin- terlandwedstrijd tegen Zwe den. die op 23 en 24 januari in Strömsund wordt gehouden, komt voor de allroundploeg van coach Henk Boer ongele gen. Terwijl de toppers uit Noorwegen, de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland zich voor bereiden op de hoogland- baan in Davos, moest de Ne derlandse ploeg, (allroun- ders, sprinters en junioren) een barre tocht ondernemen naar het nabij de poolcirkel gelegen Strömsund. Over ruim een week staat het Eu ropees kampioenschap all round in Oslo voor de deur en Boer was derhalve zeker niet gelukkig met de confrontatie tegen de Zweden. Temeer, omdat het treffen internatio naal gezien geen graadmeter van betekenis is De laatste jaren heeft Neder land de interlandwedstrijd op zijn sloffen gewonnen. Er wordt ook al jaren over ge sproken de interlandwed strijd te verzetten of helemaal te schrappen. Boer is een voorstander van dat laatste. De onbeduidende te genstand - alleen Tomas Gus- tafsson is van internationale allure en de ongeschikte da tum zijn daar debet aan. Bo vendien heeft de Zweedse bond een plaats van hande ling uitgezocht, die voor Boer verre van aanvaardbaar is. "De kans dat wij dertig gra den vorst krijgen is groot". Voor de sprinters is de confron tatie interessanter. Het we reldkampioenschap sprint in Alkmaar wordt pas over twee weken gehouden Gauke Na holt. de sprintcoach, ziet de confrontatie met vooral Jan- Aake Carlberg als een uitda ging. Vorig jaar in Den Haag was deze 24-jangc Zweed een klasse apart N ij holt wil re vanche. in de breedte "Mijn ploeg zit in de lift Dat is het hele seizoen gebleken Nu moet die progressie er ook duidelijk uit komen", aldus de Friese politie-ambtcnaar Voor GP van Zuid-Af rika TILBURG (ANP) - Het be stuur van de bedrijfsvereniging voor de gezondheid en geestelij ke en maatschappelijke belan gen (BVG) in Zeist heeft haar ad ministratie opdracht gegeven om desnoods via een failhssements- procedure de 600.000 gulden die zij tegoed heeft van de Tilburgse eredivisieclub Willem II te in nen. Alleen wanneer Willem II een plan op tafel legt waarin een snelle schuldsanering gereali seerd wordt, valt er wat betreft de BVG aan een faillissement van de club nog te ontkomen. Voorlichter Knol van de bedrijfs vereniging ziet de toekomst van de club zeer somber in. "Als je gezond redeneert, heeft Willem II geen toekomstmogelijkheden meer", zegt hij. In de loop van de volgende week overlegt de BVG met de fiscus welke actie het best ondernomen kan worden. De belastingdienst heeft een vordering van 1.4 mil joen gulden op Willem II Bij een faillissement van de club wordt deze schuld het eerst verefTend. pas daarna komen andere schuldeisers aan bod. De belas ting-ontvanger zal in elk geval niet het faillissement van Willem II aanvragen. Dat is ongebruike lijk in ons land. Willem Il-penningmeester Pigen bevestigde dat er volgende week overleg met de fiscus en de be drijfsvereniging over gespreide betaling van de schulden ge voerd gaat worden. Het stand punt van de belastingdienst daarover is echter al bekend: men wil geen enkele regeling met de club treffen. De belas tingschuld moet direct op tafel komen. Vonge week besloot de gemeente Tilburg om met terugwerkende kracht de subsidiering van Wil lem II stop te zetten. Men was zo geschrokken van de uitkomsten van een onderzoek van de fiscale recherche in de boekhouding van Willem II, dat het gemeente bestuur direct elke financiële binding met de club verbrak. Dat onderzoek bracht aan het licht dat Willem II plotseling een schuld had van 2 miljoen aan de fiscus en de bedrijfsvereniging als gevolg van allerlei onder handse betalingen. FC Utrecht kan in elk geval het lo pende seizoen afmaken. Gedepu teerde Staten van de provincie Utrecht gaf zün fiat aan de ge meentelijke financiële steun aan de eredivisieclub. Het ging om een bedrag van 6.5 ton dat de club volgens de bewindvoerders nodig had om dit seizoen te kun nen voltooien. LONDEN - Niet alleen Neder landse clubs zun door de veelvul dige afgelastingen van de laatste maanden in financiële proble men gekomen Dat is ook het ge val in de Engelse competitie. Manchester United, de grootste en populairste club. verkeert in een crisis. Door aankopen tot een bedrag van 30 miljoen gulden heeft Manchester United de duurste selectie in Europa op zijn veld lopen. Hierdoor is de club in de problemen gekomen. Alleen de salarissen van de spe lers vergen jaarlijks ruim vgf miljoen gulden. Door het slechte weer in Engeland en de daaruit volgende afgelas tingen heeft Manchester United al een maand geen thuiswed strijd meer gespeeld. Door het ontbreken van inkomsten en de doorgaande lasten is de club fi nancieel aan de grond geraakt. De schulden van de club zijn in middels zo hoog opgelopen dat alleen aan bankrente wekelijks 25.000 gulden moet worden be taald Het bestuur wil dc lasten dan ook terug dnngen door spe lers te verkopen Manchester United is nog alfijd de grootste publiekstrekker in En geland. Het gemiddelde voor een QlUilWldltüd bedraagt 45 000 toeschouwers. Dat zijn er 8 000 meer dan Liverpool gemiddeld kan begroeten. Maar zelfs deze geweldige steun van het eigen publiek is vooralsnog niet vol doende om de exploitatiekosten te dekken. Van de 92 betalende clubs in Engeland draaien er mo menteel slechts zes met winst. BRUSSEL (ANP) - Juan Lozano (25), aanvaller van Anderlecht, is gisteren ge naturaliseerd tot Belg. Lo zano, die nog altijd Span jaard was, ondanks het feit dat hij al op 10-jarige leeftijd met zijn ouders naar België kwam kan nu, indien hij wordt geselec teerd door bondscoach Guy Th(js, deelnemen voor Belgie aan de eind ronde van het wereldkam pioenschap voetbal in Spapje. Vong jaar diende Lozano ook een verzoek tot naturalisatie in. De commissie wees zijn verzoek echter af Twee jaar later, dus in 1983, zou hu opnieuw een aan vraag mogen indienen. Dankzij tussenkomst van Albert Roos- sens. de secretaris generaal van de Belgische voetbalbond, werd zun tweede aanvraag met een jaar bespoedigd Toevallig is dit niet, omdat Thijs zich reeds eerder heeft laten ont vallen dat hu in Spanje bost van Lozano gebruik wilde maken. JOHANNESBURG (ANP) De Grote Prijs van Zuid-Afrika voor Formule I coureurs, waarmee het Grand Prix-seizoen morgen op het Kyalamicircuit bij Johannesburg van start zou gaan, is een week uitgesteld. De FISA heeft dat besluit genomen in ver band met een staking van de 31 coureurs, die gisteren weigerden aan te treden voor de eerste officiële training. De rijders, die met onmiddellijke ingang werden geschorst en werden bedreigd met levenslange uitsluiting, protesteerden daarmee tegen enke le bepalingen in de zogenaamde "superlicentie", die onlangs door de FISA is ingevoerd In de "super-licentie" is een clausule opgenomen, waarin staat dat het de coureurs verboden is kritiek uit te oefenen op de FISA en de vereniging van constructeurs (FOCA), die het contract geza menlijk hebben opgesteld. Bovendien worden verklaringen geëist voor welk team een coureur start en welke schriftelijke overeenkomsten er tussen coureur en team bestaan. Met hun trainingsboycot protesteren de rijders vooral tegen die bepalin gen. De FISA ging onmiddellijk tot schorsing van de coureurs over en verzocht de race-stallen voor de GP van Zuid-Afrika nieuwe coureurs aan te trekken. Het schorsingsbesluit viel nadat de coureurs geweigerd hadden het circuit te betreden. Terwijl 29 van de 31 coureurs zich terug trokken in een hotel, kwam er een tweede mededeling van de organisatie die in eerder stadium de race een week hadden opge schoven, dat deze alsnog zou plaatsvinden op de vastgestelde datum indien de coureurs vandaag op het circuit zouden ver schijnen om hun trainingsronden af te leggen. Twee vertegenwoordigers van de coureurs, Didier Pironi en Jo- chen Mass besteedden de dag met onderhandelingen met de officials, bij wie zich ook FISA-president Jean-Marie Balestre bevond, zonder echter een stap verder te komen. Later op de dag verklaarde een woordvoerder van de coureurs, dat ook deze vandaag niet op de training zouden verschijnen en dat er naar logiesruimte werd uitgekeken in de nabijheid van het circuit. Niki Lauda, de vroegere wereldkampioen die enkele malen als woordvoerder voor de coureurs optrad, bestempelde de ge wraakte overeenkomsten in de "super-licentie" als "unfair". An dere renners spraken zelfs van "onwettig". Lauda verklaarde dat "indien de FISA onze compromisvoorstellen afwijst zullen wij per se niet starten". Colin Chapman, de teammanager van Lotus en woordvoerder van de FOCA: "De coureurs hebben lang genoeg over de contracten kunnen nadenken. Enkelen hebben reeds voor Kerstmis de con tracten getekend en zich derhalve verplicht. Zij moeten zich nu aan de regels houden, anders zullen maatregelen niet uitblij ven". En vooruitkijkend naar de Grand Prix, die een week ver schoven is, voegde hij eraan toe: "Dan laten wij nieuwe rijders overkomen". Maar aan de andere kant hield de Lotusbaas de deur op een kier: "Als vandaag 15 van de 31 coururs zich melden voor de trainin gen en verontschuldigingen aanbieden kan de race toch nog op de vastgestelde datum plaatsvinden". De technische équipes konden het er gisteren van nemen in Johannesburg. Omdat de coureurs weigerden te trainen konden de heren zich lui koesteren in de zon. HEERENVEEN (GPD) Acht jaar nu is Boris Stenin schaatstrainer van de Russische damestop. Heel geleideijk, maar doelbewust heeft de oud wereldkampioen bij de heren zijn equipe andere wegen laten inslaan. Ria Visser: niet meer dan outsider AMERSFOORT (ANP) - Het dage lijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft op advies van de landelijke technische com missie marathon de deelnemers aan de schaatsmarathon, die op 16 januari in Zevenhuizen is ge houden, geschorst. De schorsing geldt voor de twee eerst komende wedstrijden om de marathon cup. Het bestuur van de KNSB heeft de maatregel genomen omdat de rij ders hebben deelgenomen aan een wedstrijd waarvoor geen toe stemming was verleend. Als een der eersten liet hij zijn schaatsenrijdsters kennis maken met krachttraining zonder even rigoureus te werk te gaan als zijn Oostduitse collega's. Vervolgens zorgde hij, deels noodgedwon gen, voor een vergaande verjon ging van zijn ploeg. Na een tijd perk, dat door rijdsters Galina Stepanskaja, Vera Bryndzej en Tatjana Averina werd beheerst zocht hij jeugdige talenten. Naar één zo'n talent hoefde hij niet echt te zoeken. Natalja Petrusjo- va diende zichzelf aan. Zij werd de kopvrouwe van een nieuwe generatie Russische rijdsters en zorgde er met een serie spreken de successen ook voor dat Stenin vast in het zadel blijft zitten. Ste nin kon daardoor zijn plannen verder uitbouwen en realiseerde er dit seizoen weer één van. Door schade en schande wijs gewor den, weet hij dat rijdsters, die op het superijs van Alma Ata de sterren van de hemel rijden nog niet per definitie wereldtoppers zijn. Stenin koos dit jaar voor een ande re aanpak bij de selectie voor de grote internationale toernooien. TENNIS - Tomas Smid, Vince van Patten, John Sadri en Balasz Ta- roczy zijn de halve finalisten van het eerste WCT-toernooi, dat na de breuk met de Grand Prix in Mexico plaatsvindt. Smid won met 7-5, 6-1 van Sandy Mayer; Van Patten hield Terry Moor met 7-6, 6-2 onder de duim en John Sadry was sterker dan José Hi- gueras: 6-3, 7-6. Balasz Taroczy klopte Ricky Mayer met 6-2, 6-7 en 7-5. Toto en lotto DEN HAAG De uitslagen van de sportprijsvragen zijn: LottO 2: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 4 winnaars, elk bruto 75.000.-, Derde prijs: 167 winnaars elk bruto ƒ2.943.90, Vierde prijs: 7965 winnaars elk ƒ6170. Vijfde prijs: 112.035 win naars elk 5.00 Toto 2: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 winnaars, elk bruto 23 106,50. Derde prijs: 36 winnaars, elk bruto 2.567.30. Toto-gelijk 2: Eerste prijs: 1 winnaar, bruto 8409,50, Tweede prijs: 3 winnaars, elk 367,80, Derde prijs 37 winnaars, elk 149,10, Vierde prijs: 1103 winnaars, elk ƒ8,00. Cijfers pel: 6 cijfers goed: geen winnaar, 5 cijfers goed 2 winnaars elk bruto 10.000, 4 cijfers goed 23 winnaars elk 1000. 3 cijfers goed 253 winnaars elk 100, 2 cijfers goed: 2563 winnaars elk 10. Stenin: „In de zomer hebben we een paar weken getraind in de Kaukasus, op een behoorlijke hoogte dus. De rest van de voor bereiding heeft zich steeds op laaglandbanen als die van Mos kou en Lenicgrad afgespeeld". Net als in ons land waren ook in Rusland de nationale kampioen schappen doorslaggevend voor de samenstelling van de ploeg voor de rest van het seizoen. Een kampioenschap dat in Moskou werd gehouden bij een tempera tuur van 23 graden onder nul en veel wind. Het meest bekende slachtoffer van die barre selectie methode was Irina Mikhajlova. Stenin: „Technisch is het een he le goede rijdster, maar lichame lijk wat te licht. In Alma Ata merk je dat niet zo, op laagland- banen des te meer". Marina Koltsova is het levende be wijs van Stenins nieuwe ideeën over hoe er geselecteerd moet worden. Vorig jaar slechts 14e bij de Russische kampioenschap pen in Alma Ata, nu na een sterk voorseizoen uitgekozen voor de Europese kampioenschappen in Heerenveen. Een tweede verras sing in de Russische ploeg is het niet deelnemen aan de EK door Olga Plesjkova. De na Petrusjo- va sterkste Russische rijdster maakte een paar weken geleden een smak op het ijs, waarbij een spierscheuring in de elleboog op trad. Haar vervangster zal in Heeren veen de pas 18-jarige Natalja Gle- bova, die vorig jaar zesde werd bij de Wk-junioren. Nu al staat vast dat het een tweegevecht gaat worden tussen de Russische en de Oostduitse Karin Busch- Enke. Vorig jaar veroverde Pe- trusjova zowel de EK als de WK- all round-titel, maar ze moest bij de Wk-spnnt de eer aan Enke la ten. Stenin: „Petrusjova was vo rig jaar niet lang genoeg in vorm. Vanaf de EK ging het steed min der, terwijl ze plotseling in maart in Alma Ata weer ontzettend hard ging. We hebben de training nu wat aangepast, maar een top vorm plannen krijg je nooit hele maal onder de knie". Ook dit EK-toernooi kent zijn out siders en Stenin rekent daar Ria Visser en Björg Eva Jensen toe. Björg Eva Jensen, al sinds het seizoen 1977-1978 steeds te vin den bij de eerste vier tijdens de internationale titeltoernooien, ervaart de aanwezigheid van een topper als Petrusjova enigszins als frustrerend. „Maar ik rijd elke keer weer voor de eerste plaats", merkte de Noorse nummer één op, die met de samensmelting DAVOS - De internationale ska ting union (ISU) heeft gisteren in Davos besloten het wereld kampioenschap voor junioren dat was vastgesteld op 27 en 28 februari a.s. in Warschau te ver plaatsen naar Innsbruck. Polen had, in verband met de politie ke situatie, de organisatie te ruggegeven. Ook Nederland (Groningen) had zijn kandida tuur gesteld. De keus viel echter op Innsbruck. van de heren- en dameskern ploeg in haar land eindelijk een hartewens in vervulling zag gaan. Voor het eerst in de Noorse schaatsgeschiedenis trainen de mannelijke en vrowelijke Noorse toppers het hele jaar samen on der leiding van een trainer, in dit geval Arne Lier. Björg Eva Jensen: „Omdat de con currentie bij de vrouwen klein is in Noorwegen, kan ik me nu op trekken aan de mannen. Dat is goed voor mijn 500 meter, maar ook voor de lange afstanden. Ik houd er van mijn krachten op de 3000 en 5000 meter met de man nen te meten". Vorig jaar was de Noorse de enige Westeuropese, die zich in het geweld van de DDR en de Russische rijdsters staande wist te houden. Jensen: „En dat terwijl ik vong jaar door mijn studie niet echt goed reed. Dit jaar heb ik bijna niets anders gedaan dan trainen Dankzij de vergoeding van de Noorse bond die tien maanden per jaar in ons levensonderhoud voorziet. Ik zeg niet dat ik dit weekeinde win, ik vind wel dat Petrusjova en Enke binnen een paar jaar te verslaan zijn. Geef me wat tijd en het zal gebeuren".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13