Economen kraken Reagan Discussie over bestraffing verkrachting Solidariteit wil rol partij wel aanvaarden Nieuwe voorstellen naasting in Frankrijk D- "Schuld van economisch misère VS" Leger en verzet in El Salvado weer slaags DONDERDAG 21 JANUARI 1982 PARIJS (Reuter) - De Franse regering is gisteren akkoord gegaan met nieuwe voorwaarden voor naasting van industrièn en ban ken. Op 26 januari begint het parlement met de behandeling van de gewijzigde wetsvoorstellen. Twee maanden geleden nam de volksvertegenwoordiging een nationalisatiewetsontwerp aan maar dat kon geen genade vinden in de ogen van de Grondwets- raad. Het aangepaste ontwerp zal de Franse staat naar verwach ting zeker zes miljard frank (drie miljard gulden) meer kosten dan het oorspronkelijke. Woordvoerder Pierre Bérégovoy van president Francois Mitter rand zei dat de regering had besloten tot schadeloosstelling aan aandeelhouders in vijf grote industriële concerns en 39 banken op basis van de hoogste aandelenkoers in de penode oktober 1980 tot en met maart 1981, vermeerderd met veertien procent wegens geldontwaarding. Dat houdt in dat de nationalisering naar schatting 35 miljard frank (17 miljard gulden) zal kosten, zo deelde de presidentiële woord voerder mee. Aanvankelijk werd de schadeloosstelling geba seerd op gemiddelde koersen over een periode van drie jaar, winst per aandeel en activa van de betrokken bedrijven. De extra kosten zullen over vijftien jaar worden uitgesmeerd, dus over de looptijd van de staatsobligaties die de regering aandeel houders ter compensatie wil geven. LISSABON (AFP/ANP) - Presi dent Eanes van Portugal heeft deze week het startschot gelost in de strijd om de grondwetsher ziening die de komende tijd de Portugese politiek zal gaan be heersen. Via zijn woordvoerder gaf de generaal te kennen dat hij als staatshoofd zal opstappen als zijn bevoegdheden bij die gele genheid zullen worden uitge hold De eind 1980herkozen president kan zijn verplichtingen tegen over het electoraat alleen waar maken als hij de bevoegdheden behoudt waarmee hij eertijds is gekozen, zo zei de woordvoerder onder meer Op dit moment buigt zich een bui tengewone parlementaire com missie over de redactie van een nieuwe grondwet. Deze moet de grondwet vervangen die in 1976 na de Anjerrevolutie van april 1974 werd ingesteld en die een duidelijk socialistische inslag Buitenland Portugal: strijd om grondwet barst los kreeg. Bij het wegebben van de geestdrift en bij de geleidelijke machtsverschuiving naar rechts gingen er steeds meer stemmen op die een herziening van de grondwet eisten. De centrumrechtse Democratische Alliantie (AD), die na de verkie zingszege van 2 december 1979 aan de regering kwam. schreef een constitutionele hervorming hoog in haar vaandel. Onder lei ding van haar inmiddels overle den leider Francisco sa Carneiro wilde zii de grondwet in liberale zin hervormd zien. De nationali satie van de bankwereld en het verzekeringswezen moest onge daan worden gemaakt Over de hele linie van de Portugese sa menleving diende het particulie re initiatief vrij baan te worden gegeven. Over deze zaken zou binnen de parlementaire grond wetscommissie nog geen over eenstemming zyn bereikt. Dat is wel het geval ten aanzien van de afschaffing van de uit mi litairen bestaande revolutionaire raad. via welke de strijdkrachten nu nog een laatste restje van hun invloed op het Portugese politie ke bedrijf handhaven. Ook is overeenstemming bereikt over een beknotting van de bevoegd heid van de president de bevel hebbers van de strijdkrachten te benoemen en regeringen te ont slaan. Tegen deze beperking van zijn be voegdheden is Eanes nu dan in geweer komen. WASHINGTON (UPI/Reuter) Drie Amerikaanse win naars van de Nobelprijs voor de economie vinden dat president Reagan met zjjn bezuinigingen op de over heidsuitgaven en zijn belastingverlagingen verantwoor delijk is voor de economische problemen waarmee de Verenigde Staten op het ogenblik kampen. ning dat het beleid van de Fede ral Reserve Board niet genoeg geld verschaft voor de financie ring van een welvarende econo mie. Het Congres moet zich naar zijn mening maar eens afvragen of de belastingverlagingen die het verleden jaar heeft goedge keurd niet moeten worden terug gedraaid. Ook waarschuwde hij voor de inflatoire invloed van ac cijnsverhogingen. Leontief, die in 1973 de Nobelprijs voor de economie verwierf, vatte zijn commentaar op het econo mische beleid van de regering- Reagan als volgt samen: "De re gering probeert de inflatie de kop in te drukken door de hele Amerikaanse economie de grond in te stampen". Voor een deel leggen ze de schuld van de economische misère ook bij het krapgeldbeleid van de Fe deral Reserve Board, het bestuur van het stelsel van centrale ban ken in de Verenigde Staten. De drie hoogleraren - Lawrence Klein, James Tobin en Wassily Leontief - gaven hun mening in een hoorzitting van de gemeen schappelijke economische com missie van het Amerikaanse Congres. Klein, winnaar van de Nobelprijs economie in 1980 en verbonden aan de Universiteit van Pennsylvania, weet de ern stige economische situatie aan de overtrokken reactie van de monetaire autoriteiten bij het voeren van een beleid van krap geld en aan grove misrekeningen bij de uitvoering van het fiscale beleid van de regering. Zelfs als de economische bedrij vigheid in de Verenigde Staten in de eerste helft van dit jaar toe neemt zal het toch maar om een zeer bescheiden herstel gaan, zo meende Klein. Hij voorspelde dat 1983 het jaar van de economi sche opleving zal worden, al zal het naar zijn mening om een minder krachtig herstel gaan dan na vorige perioden van economi sche inzinking. Tobin, winnaar van de Nobelprijs 1981 en hoogleraar aan de uni versiteit van Yale, gaf als zijn me- Stil protest West-Berlijn tegen aanslag op restaurant WEST-BERLIJN (DPA/UPI) - Ongeveer 6.000 personen hebben gisteren in West-Berlijn deelge nomen aan een stille tocht uit protest tegen de bomaanslag op een joods restaurant in die stad. Bij deze aanslag, die vorige week vrijdag werd uitgevoerd, kwam een 14-maanden oude baby om het leven en werden 24 mensen gewond. De autoriteiten vermoe den dat het plaatsen van de bom het werk is van een Palestijnse terreurorganisatie die zich "15 mei" noemt. De demonstratieve tocht werd ge leid door de Westberlijnse burge meester Richard von Weizsaec- ker en diens voorganger Hans- Jochem Vogel. Alle partijen van het Berlijnse stadsparlement hadden tot het protest opgeroe pen. In een vlugschrift werd ge waarschuwd voor anti-semitis- Bondskanselier Helmut Schmidt herinnerde er in een verklaring in een kabinetsvergadering aan dat 40 jaar geleden de nazi's be sloten de in Europa wonende jo den te vernietigen. "Opleving" Reagan, die gisteren aan zijn twee de jaar in het Witte Huis is be gonnen, heeft verklaard dat hij een indrukwekkend begin heeft gemaakt met het doen opleven van de volkshuishouding, maar tegelijkertijd riep hij op tot krachtiger bestrijding van ver spilling, bedrog en wanbeheer. De president sprak gisteren tot kabinetsleden en hoge staats ambtenaren. Zijn "regering van het vrije onder nemerschap" heeft het funda ment gelegd voor nationale ver nieuwing door staatsuitgaven en -betutteling terug te dringen, de geldontwaarding te verminde ren, de rentetarieven te verlagen en een plan op te stellen waar mee de Verenigde Staten uit de economische inzinking zullen komen, zo zei Reagan. De conservatieve Republikeinse president noemde zijn liberale (Democratische) tegenstanders die zeggen dat zijn economisch beleid de armen benadeelt - "venters van zwartgalligheid en wanhoop" en zei dat juist zij de verantwoording dragen voor de economische aftakeling van de Verenigde Staten in de afgelo pen tientallen jaren. Reagans opmerkingen vielen sa men met de bekendmaking van het ministerie van economische zaken dat de VS de afgelopen drie maanden verder in het eco nomisch moeras zijn verzonken. Het bruto nationaal produkt (de som van alle geproduceerde goe deren en diensten) verminderde met 5,2 procent na een stijging van 1,4 procent in het derde kwartaal van 1981. De president erkende wel dat er nog problemen in het verschiet liggen. Voor het welslagen van zijn beleid is een geweldige geza menlijke krachtsinpanning no dig en naar zijn zeggen moet ie dereen harder werken om ver spilling, bedrog en wanbeheer uit te roeien en om zijn econo misch schip op koers te houden. De Amerikaanse president Reagan maakt een triomfantelijk gebaar. Gisteren bij de viering van één jaar Reagan-administralie, zei hij dat zijn regering voor een opleving van de economie had gezorgd. Drie Ameri kaanse Nobelprijswinnaars voor de economie beweren het tegenovergestelde. WARSCHAU/KOPENHAGEN (Reuter/UPI/DPA) - Het vakver bond Solidariteit is nu bereid de leidende rol van de communisti sche partij in de Poolse maat schappij te aanvaarden, zo heeft Stefan Trzcinski, een verbannen woordvoerder van Solidariteit, gisteren gezegd. Hij zei dat de lei ders van Solidariteit bereid zijn besprekingen te houden met de communistische partij, ermee sa men te werken en compromissen te sluiten. Zij zijn echter niet bereid te spre ken met de huidige militaire re gering van het land. Trzcinski zei dat Solidariteit nu permanente verbindingslijnen heeft met Zweden en voorspelde dat de vakbond spoedig weer ac tief zal zijn. Het Vaticaan bevestigde gisteren dat de paus aan president Rea gan een brief heeft gestuurd over de sancties tegen Polen, maar zei dat de kerk geen politiek stand punt in de kwestie inneemt. Deze ongebruikelijke Vaticaanse verklaring kwam een dag nadat Reagan had gezegd een brief ont vangen te hebben en daaruit las dat de paus de Amerikaanse sancties tegen Polen en de Sow- jet-Unie had goedgekeurd. On danks haar afwijzende houding jegens de staat van beleg onder houdt de katholieke kerk van Polen intensieve contacten met het militaire bewind in War schau. Naar gisteren in War schau verluidde zouden deze ge concentreerd zijn op pogingen tot verlichting van de situatie voor de bevolking en de vakbe weging in de toekomst. De bisschoppenconferentie heefl een herderlijk schrijven opge steld dat op 31 januari in alle ka tholieke kerken zal worden voor gelezen. Op 25 januari zal de militaire leider generaal Wojciech Jaruzelski het parlement toespreken. Verwacht wordt dat hij dan verzachtingen van de staat van beleg zal aan kondigen en een politiek beleid zal uitstippelen. Een bekend geleerde, Jerzy Waitr, waarschuwde de Polen dat de crisis in hun land niet simpel beëindigd kan worden door op heffing van de beperkingen krachtens de noodtoestand. In het blad Rzeczpospolita roept hij op tot gehoorzaamheid aan de af gekondigde regels. "Wij moeten voorwaarden scheppen die op heffing van de beperkingen mo gelijk maken door te werken, door kalmte en discipline en door een verstandige vader landslievende houding". Officiële berichten meldden echer een dalende industriële produk- tie en verzet onder de bevolking tegen de verdubbeling of ver viervoudiging van de prijzen van voedsel en andere belangrijke goederen die vermoedelijk op 1 februari van kracht zal worden. De handhaving van de staat van beleg vormt intussen een ernsti ge belemmering voor de Poolse export. Dit blijktindirect uit me dedelingen van radio-Warschau en PAP over de situatie in de olie- en staalindustrie. De Amerikaanse president, Ronald Reagan, heeft de 30ste januari uitgeroepen tot dag van Solidari teit met Polen. Hij riep de bevol king van de Verenigde Staten "en vrije volken overal" op, steun met het Poolse volk te be tuigen op bijeenkomsten en de monstraties of langs andere weg SAN SALVADOR (Reuter/UPI) - De guerrillastrijders in El Salva dor zijn deze week in hevige ge vechten gewikkeld geweest met eenheden van het geregelde le ger, zo blijkt uit bekendmakin- Gigantische vangst van ETA-wapens MADRID (AFP/DPA) - Onge veer zes kilometer van Bilbao heeft de Spaanse politie gis teren een enorme wapenop slagplaats van de militaire vleugel van de Baskische af scheidingsbeweging ETA ontdekt. Naar het ministerie van bin nenlandse zaken meedeelde bevatte de opslagplaats hon derden geweren, pistolen, machinepistolen van Belgi sche en Sowjetrussische ma kelij en een grote hoeveel heid explosieven. gen van beide zyden. In San Ilde- fonso in het noorden en Jacoiti- que in het zuidoosten raakten het leger en het linkse verzet slaags. Aan beide kanten zouden doden en gewonden zijn geval len. Het ministerie van defensie liet we ten dat bij het verdrijven van guerrillastrijders uit Jacoitique dertig van hen en vier militairen omkwamen. De 400 man sterke guerrillamacht nam de stad vori ge week in. Volgens de officiële verklaring vielen bij een guerril la-aanval op San Ildefonso twaalf doden aan de kant van het verzet en tien bij het leger. Volgens het linkse radiostation. "Venceremos", leed het verzet bij San Ildefonso geen verlies te genover zeven doden by het le ger De junta van El Salvador heeft Nederland, in tegenstelling tot een aantal andere landen van de Europese Gemeenschap, niet uitgenodigd waarnemers te zen den naar de verkiezingen die daar binnenkort zullen worden gehouden. Nederland had een dergelyke uitnodiging overigens toch niet aanvaard. De Nederlandse regering stelt zich op het standpunt dat in een si tuatie die wordt gekenmerkt door geweld nooit eerlyke ver kiezingen kunnen worden ge houden. We zijn helemaal niet opval lend mild in de bestraffing van verkrachters Als je ons vergelijkt met andere landen, zitten we ergens halverwege Scandinavië, waar streng wordt gestraft, en Nederland, waar verkrachters er met lichte straffen afkomen. Aldus het Brite dagblad The Ti mes. dat met deze vergelij kingen een nieuw element toevoegt aan de nu al weken durende discussies hier over de bestraffing van verkrach ters De juridische wereld, politici, kranten, radio en tv hebben zich volop gestort op de misdaad die verkrachting heet. Het is interessant wat The Ti mes, die een onderzoek van de Londense criminoloog prof. Terence Morris aan haalt, over ons land meldt. Nederland, aldus deze krant, is het enige westerse land dat er niet by voorbaat naar streeft verkrachters een tijdje opgesloten te krijgen, tenzy ernstige psychopathologi sche factoren in het geding zyn. Voor de discussies in het Ver enigd Koninkrijk is dit na tuurlijk maar een zyweg. Hoofdzaak hier is een ant woord op de volgende vra gen: Hoe streng moet ver krachting worden gestraft? En vooral hoe seneus moe ten vrouwen worden geno men die bij de politie melden dat ze verkracht zyn? Die discussie wordt thans op het allerhoogste niveau ge voerd. De eerste vragen die de Britse premier mevrouw Thatcher na het Kerstreces in het Lagerhuis moest beant woorden, gingen over het be straffen van verkrachting. De premier liet dinsdag geen misverstand bestaan over haar mening in dezen: ver krachters moeten de cel in, bij voorkeur gedurende ge ruime tijd Die verklaring leidde tot instemmend ge mompel bij parlementsleden van alle partyen. Drie opvallende zaken hebben de discussies aangeshngerd. Allereerst was daar de uit spraak van rechter Richards. Hij veroordeelde enkele we ken geleden een 34-jarige za kenman, die een liftend meis je van 17 in zyn auto had ver kracht, tot tienduizend gul den boete, in plaats van de gebruikelijke celstraf. Volgens rechter Richards was hij tot de naar verhouding lichte straf gekomen, omdat het meisje zelf mede schuldig was. ,,Had ze maar niet 's avonds naar huis moeten lif ten", aldus deze rechter, die vervolgens de woede van gans een natie over zich heen moest laten komen. Vrouwengroepen lieten uitge breid hun verontwaardiging blijken, maar zij niet alleen. Ook collega's van de rechter distantieerden zich van deze uitspraak, die zo ongeveer betekent dat elke in het don ker liftende vrouw straffeloos zou mogen worden ver kracht. Uiteindelijk werd Richards niet alleen door een hogere rechter openlijk in het onge lijk gesteld. Een Lord Chief Justice (te vergelijken met een lid van de Hoge Raad bij ons) onderstreepte boven dien nog eens dat verkrach ting, tenzij er sprake is van bepaalde buitengewone om standigheden, absoluut met celstraf moet worden be straft. Een woordvoerster van de ac tiegroep „Women against Ra pe" (WAR) hierover: „Wy zyn erg blij met deze uitspraak. Hiermee worden rechters ge dwongen verkrachting te zien als de ernstige misdaad die het ook is" De opwinding over de uit spraak van rechter Richards was nog maar net geluwd, toen begin deze week een af levering van de BBC-tv-sene „Police" pennen en tongen andermaal in beweging bracht. „Police" bestaat uit een serie documentaires over het werk van de politie in het gebied ten westen van Lon den De aflevering van maandag ging over een vrouw die zich bij een politiebureau in het plaatsje Reading aanmeldde Ze zei door drie mannen te zijn verkracht, nadat ze door hen in een auto was meege- De vrouw werd hierover nader ondervraagd door twee poli tiemensen die, zacht gezegd, weinig begrip voor haar kon den opbrengen. Of ze het alle maal wel zeker wist. Hoe het met haar seksuele leven was gesteld. Nee, ze kon niet door een dokter worden onder zocht voor eerst duidelijk was of haar verhaal wel waar Uiteindelyk ging politieman John Mclntyre zover dat hy de vrouw van leugens be schuldigde, dat haar verhaal „een sprookje" was. de „grootste onzin" die hij had OOit had gehoord. De zo on der druk gezette vrouw trok vervolgens haar aanklacht in. Let wel. het ging hier om een tv-registratie van een werkelijke ondervraging. Geen wonder dat er wederom een storm van verontwaardi ging opstak. Geven wy weer het woord aan de woordvoerster van de ac tiegroep WAR. die opkomt voor verkrachte vrouwen: „Het was een erg pijnlijk pro gramma om naar te kyken. maar het maakt wel duidelijk waarom er nog steeds zo wei nig aangifte van verkrachting wordt gedaan. In de door ons gesteunde crisiscentra horen wc steeds dit soort verhalen" Ook hier was er een reactie- achteraf van de zijde van de autoriteiten. Mevrouw That cher zei dinsdag in het Lager huis bezorgd te zijn over de houding van de politiemen sen, politiechefs zeiden dat de getoonde ondervraging echt geen regel was. en het betrokken politiekorps is be gonnen vrouwelyke vrijwilli gers aan te trekken om ver krachtingszaken te behande len. Het meest onwaarschijnlijke verhaal in deze reeks is dat van de 30-jarige vrouw uit Oost-Glasgow. die in de herfst van het vong jaar werd verkracht en verminkt door dne teenagers. Wat gebeurde? Een psychiater zei dat de vtouw gecstelyk niet in staat was te getuigen en het Openbaar Ministerie besloot daarom de zaak te la ten vallen. Met andere woor den de jongens, van wie de identiteit bekend was, hoef den niet terecht te staan. En volgens de Schotse wetge ving (Schotland heeft zijn ei gen juridische regels) zullen ze dat ook nooit hoeven, om dat een zaak daar ruet twee keer kan worden voorge bracht De betrokken vrouw zal hooguit een civiele proce dure kunnen starten om een schadevergoeding van haar aanvallers te eisen. Deze keer was ook de politie die de zaak had onderzocht, woedend. Een van de betrok ken politiemensen moet de verklaring van een van de drie aanvallers hebben laten „lekken" naar het Schotse dagblad Daily Record. Want daar stond dinsdag de verklaring van een van de jeugdige verkrachters in ex- tenso in, zoals hij die op het politiebureau had afgelegd en ondertekend Met andere woorden: er was een beken tenis, en dus was getuigen- variuaiiDC van vrouw nlot eens nodig geweest. Bovendien had zich een andere getuige aangemeld, die de verkrachting had gezien, en was er onweerlegbaar bewys in de vorm van bloedsporen op de kleren van de verkrach ters die van de vrouw afkom stig waren Dit alles was het Openbaar Ministerie bekend Maar het merkwaardigste komt nog: naar de betrokken vrouw is nooit gevraagd of ze al dan niet een verklaring voor de rechter zou Willen en kunnen afleggen. Zij heeft uit de krant moeten lezen dat how zaak was geschorst, en is juist meer dan bereid om te getuigen. Dat zei ze althans dinsdag voor de BBC-tv, met wie ze eige ner beweging contact heeft opgenomen Het wachten is thans op de volgende reactie- achteraf van justitiële autori teiten. Want het minste dat men hier kan zeggen is wel dat die voorbeelden aanto nen hoe weinig alert door hen wordt opgetreden Er zyn evenwel ook andere ge luiden te beluisteren. Vol gens het ministerie van bin nenlandse zaken wyzen de cijfers uit dat de straffen voor verkrachting gemiddeld ge nomen steeds hoger worden. Tussen 1978 en 1980 kreeg 16 procent van de veroordeelde verkrachters minder dan twee jaar cel, 50 procent twee tot vier jaar, en 23 procent tussen vier en zeven jaar cel. Vooral deze laatste groep is de laatste jaren procentueel sterk gestegen. HENK DAM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9