Pas over jaar echt banenplan Kamer vreest voor milieubeleid "Hebzucht" De Brauw gehekeld Munitietransport verder vertraagd Den Uyl tempert verwachtingen Vrije beroepen: nog dit jaar inleveren EG-iïjbewijs in de maak 'Drijfgassen moeten verdwijnen' S3 FABER 3|aa 999.- Stuurgroep wil groot deel subsidie zelf opslokken DONDERDAG 21 JANUARI 1982 DEN HAAG (GPD) - De Protes tants Christelijke Onderwijsvak organisatie (PCO). een organisa tie die ruim 25.000 christelijke leerkrachten vertegenwoordigt, vindt dat onderwijsgevenden niet ontslagen of geweigerd mo gen worden op grond van het feit dat zij bijvoorbeeld homofiel zijn of ongehuwd samenwonen. De PCO neemt met dit standpunt, dat woensdag door het bestuur is geformuleerd, afstand van de mening van de Besturenraad van het christelijk onderwijs, de overkoepelende organisatie van ruim 2000 christelijke schoolbe sturen. De Besturenraad had eer der laten weten het voorontwerp van de anti-discriminatiewet een bedreiging te vinden voor het bijzonder onderwijs en daarmee voor de vrijheid van onderwijs. „Wij zijn tegen discriminatie in het onderwijs", aldus Han Gunne- man. voorzitter van de PCO. „en Christelijke leerkrachten verwerpen discriminatie homofielen dat betekent dat wij van mening zijn dat het loutere feit dat ie mand homofiel is dan wel onge huwd samenwoont, geen argu ment mag zijn iemand te orit- slaan". Overigens blijft de PCO van me ning dat die vrijheid van onder wijs onverlet moet blijven. Op grond van gebleken instelling of opvattingen moet het, volgens de PCO. mogelijk blijven iemand te weigeren of te ontslaan. Gunne- man: „Een school mag zelf bepa len welke opvattingen, normen of waarden men wil overdragen. Men heeft de vrijheid, en men moet die ook houden, om ie mand niet te benoemen die deze opvattingen niet deelt. Ook mag men maatregelen nemen tegen iemand die opvattingen verkon digt die helemaal haaks staan op die van de school". De PCO is niet van plan verder nog actie te ondernemen tegen de op vattingen zoals die door de Be sturenraad naar voren zijn ge bracht. Men beschouwt het woensdag geformuleerde stand punt als de eigen bijdrage van de christelijke onderwijsgevenden aan de discussie die uiteindelijk zal moeten leiden tot een defini tieve anti-discriminatiewetge ving. Binnenland UTRECHT (ANP/GPD) - De Werkgroep Energiediskussie, een samenwerkingsverband van 53 groeperingen, inclusief de PvdA. de PPR. de CPN en de PSP, is verbolgen over de finan ciële eisen van de financiële stuurgroep Brede Maatschappe lijke Discussie. Het gaat daarbij niet om de eis v^n stuurgroep- voorzitter De Brauw om 35 mil joen gulden aan gemeenschaps geld teneinde de brede maat schappelijke discussie te finan cieren, alswel om de 20 miljoen gulden die de stuurgroep voor ei gen doeleinden nodig denkt te hebben. De 20 miljoen gulden is nodig voor personeelskosten (8.4 miljoen), onderzoek (3 miljoen), publika- ties (5.6 miljoen), projecten (2.5 miljoen) en huisvesting (0,8 mil joen). Dat is veel te veel, zo meent de werkgroep, die hierover een te lex zal sturen aan de vaste Ka mercommissies voor kernener gie en economische zaken. Van daag zullen deze commissies zich beraden over de eisen van de stuurgroep van De Brauw. Voorzitter jhr. mr. M.L. de Brauw van de stuurgroep heeft de com missies voor economische zaken en voor kernenergie gevraagd hem te steunen in zyn strijd voor meer geld voor die energie-dis cussie. De Brauw hoopt alsnog 35 miljoen van minister Ter Louw (Economische zaken) te krijgen in plaats van de toegezeg de 25 miljoen. In een gistermiddag gehouden hoorzitting legde De Brauw op nieuw uit, dat niet met een lager bedrag kan worden volstaan. Een wezenlijke korting - zo be toogde hij - zal een wezenlijke negatieve invloed op de discus sie, waaraan zeker niet (meer) de PAGINA 7 naam van brede maatschappelij ke discussie mag worden gege ven. Bij een lager bedrag dan de gevraagde dan de gevraagde 35 miljoen moet - zo meent De Brauw - worden uitgezien naar een andere, nieuwe opzet. Vanuit de stuurgroep werd ont kend dat er te royal met de subsi dies is omgesprongen. De Brauw ontkende dat de stuurgroep zou opstappen als de gevraagde 35 miljoen er niet komt. "We heben nimmer verklaard dat de stuur groep de portefeuilles dan in de mand zou gooien", aldus De Brauw DEN HAAG (GPD) - De herverdeling van het beschikbare werk en de bestrijding van de jeugdwerkloosheid zullen de twee voornaamste pijlers vormen van het banenplan van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid). Dit verklaarde de minister gisteren in antwoord op opmerkingen vanuit de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement. Hij liet we ten dat zijn banenplan vooral moet leiden tot structureel her stel. Overspannen verwachtin gen moeten er echter niet ge koesterd worden, zei hij. „Een heilsplan is het niet". Den Uyl herhaalde zijn eerdere aankondiging dat een eerste ver sie van het plan uiterlijk eind fe bruari de Tweede Kamer zal be reiken. Maar> ook deze versie vormt nog niet het volledig uit gewerkte plan. Een „rijpere ver sie" valt daarom niet eerder dan over een jaar te verwachten, al- dqs Den Uyl. Toch bèvat ook de eerste versie van het plan de nodige aanzetten voor nieuw beleid, zo benadruk te hij. Naast de integratie van de verschillende departementale werkgelegenheidsplannen, wil de minister met name de voor stellen voor het komend jaar dui delijk naar voren brengen. Als derde onderdeel van het ,plan noemde hij enkele speciale ele menten. Daarbij gaat het om de bestrijding van de jeugdwerk loosheid, de herverdeling van ar beid en het scheppen van nieuw werk door gebruik te maken van uitkeringsgelden. Schoolverlaters Den Uyl liet weten de zorg van de Tweede Kamer over de toene mende jeugdwerkloosheid te de len. Maar geheel zonder vooruit zichten op verbetering is de si tuatie niet, zei hij. Den Uyl wees erop dat het afgelopen najaar zo'n 100.000 schoolverlaters toch in het arbeidsproces waren opge- Hij wil de jeugdwerkloosheid voor al bestrijden door uitbreiding en verbetering van het aantal onder- wijsplaatsen en tevens door vast legging van de maximale duur van de werkloosheid. Via een sa menstel van maatregelen wil Den Uyl voorts bereiken dat jon geren alsnog in het arbeidspro ces worden opgenomen. In dat verband voelde hij weinig voor het door D'66 voorgestelde plan voor maatschappelijke dienstplicht. Zonder verder na der in te gaan op zijn bezwaren wees Den Uyl ook op de zijns in ziens grote maatschappelijke weerstanden tegen dit voorstel. Veel meer steun gaf hij het in het verleden wel vaker voorgestelde idee om werklozen met behoud van hun uitkering werk aan te bieden. Via een aanvullende sub sidie zou hun uitkering dan op het niveau van het loon gebracht moeten worden. Wethouder in restauratie AMSTERDAM (ANP) - Het beeld van de vroegere Am sterdamse wethouder Floren- tius Marinus Wibaut (1859- 1936) wordt gerestaureerd. Het beeld werd vorige week van zijn sokkel gehaald door krakers, nadat de politie het pand "De Blaaskop" had ont ruimd. De socialistische wet houder liep daarbij forse schade op. De kosten van de restauratie worden geschat op 30.000 gulden. NS noemt actie "sabotage' GRONINGEN (GPD) - Als gevolg van protestacties tegen het muni tietransport vanuit de Eemshaven ondervond het goederen- en reizi- gersvervoer tussen Deventer-Almelo en Deventer-Zutphen vandaag veel vertraging. DEN HAAG (GPD) - Nog dit jaar wil het kabinet de top-inkomens van de mensen met vrije beroe pen fors aanpakken. „Geen en kele inkomenscategorie mag ontkomen aan de noodzakelijke matiging", aldus minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid) woensdag in de Tweede Kamer. Den Uyl houdt vast aan zijn voor nemen om de inkomens in de vrije beroepen in twee jaar terug te brengen tot het zogenaamde norm-inkomen, dat vergelijk baar is met de ambtelijke topsa larissen. Wie uitzonderlijk veel meer verdient dan het norm-in komen krijgt hooguit een jaar ex tra de tijd om in te leveren. Wat betreft de medische specialis ten gaat het om een gemiddelde teruggang met 66.000 gulden. De cardiologen staan aan de top. Zij zullen maar liefst 227.000 gulden moeten inlèveren. Het voorlopi ge norm-inkomen ligt voor hen op ongeveer 185.000 gulden. Den Uyl wil niets weten van een WD-voorstel om de afbraak van de topsalarissen over een langere periode uit te smeren. „Juist te genover de heel hoge inkomens is een harde lijn geboden", aldus de minister. „In het licht van de huidige economische situatie zijn zulke inkomens niet te tole reren". Volgens Den Uyl worden in elk ge val voor de medische beroepen, de notarissen, de registeraccoun tants, de architecten, stedebouw kundigen en raadgevend inge nieurs nog dit jaar - in overleg met de beroepsorganisaties - norm-inkomens vastgesteld. Voor de advocaten zal dat waar schijnlijk niet meer lukken, ver wacht hij. Minister Terlouw (economische za ken) bestreed een WD-voorstel om het aantal beroepsgroepen waarop het inkomensbeleid van toepassing is, te beperken. Vol gens dat voorstel zouden notaris sen, advocaten, accountants, ste debouwkundigen en ingenieurs voorlopig buiten schot moeten blijven. Het WD-plan kan in de Kamer niet op een meerderheid rekenen wanneer het vanmiddag (don derdag) in stemming komt. Ook een motie van de PSP, om het aantal aan te pakken beroepen uit te breiden met makelaars, tuinarchitecten en interieurar chitecten, zal geen steun krijgen. Deeltijdbaan Den Uyl wil de herverdeling van de bestaande arbeid vooral be vorderen door fiscale maatrege len. Voor aanvullingen van het op die manier ontvangen loon ziet hij echter geen kans, omdat hem de middelen daartoe ont breken. Hij wees een suggestie i van de CDA'er Weijers van de hand dat het oneerlijk zou zijn dat sommige gezinnen over twee volledige banen beschikken en anderen slechts een deeltijdbaan kunnen krijgen. Volgens Den Uyl houdt de suggestie van Weij ers, namelijk dat deze situatie oneerlijk is, de terugzetting van de vrouw in. Vandaar dat hij de situatie in dit opzicht wel aan vaardbaar acht. DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteravond de hal van het centraal station ont ruimd na een bom-melding. De melding kwam om tien voor vijf binnen. Om twee minuten voor zes zou de explosie plaats moe ten vinden. Er bleek echter sprake te zijn van vals alarm. Lift stort neer ROTTERDAM (ANP) - Bij een on geluk met een bouwlift is de 34- jarige dakbedekker J. H. Esbach uit Schiedam, gistermiddag om het leven gekomen. Volgens de Rotterdamse politie viel de dak bedekker ter hoogte van de vier de etage van een flatgebouw aan de Blijvenburgstraat in Rotter dam uit de lift en kwam op straat terecht. Vervolgens kreeg hij de omvallende lift op zich. Onbekenden hadden algelopen nacht op drie overwegen scha kelkasten voor de overwegbevei- liging in brand gestoken. De be veiliging werd vandaag door middel van telefonische medede lingen aan treinmachinisten ge regeld. Een woordvoerder van NS betitelde de actie als „pure sabotage". Ondanks de opgelopen vertragin gen, ziet het ernaar uit dat NS de totale hoeveelheid Amerikaanse munitie, bestemd voor het Ame rikaanse leger in West-Duitsland, toch binnen de gestelde termijn van de Eemshaven naar Emme- nich kunnen vervoeren. Dat DEN HAAG (GPD) - De tien landen van de Europese Gemeenschap (EG) geven vanaf 1 januari 1983 een uniform rijbewijs uit dat voor al deze landen rechtsgeldis is. Bij vestiging in een andere lidstaat kan dat dan gemakkelijk worden omgewisseld. Nederland heeft al de voorbereidingen getroffen om de invoering van dit Europese rijbewijs per 1 januari van komend jaar te verwezenlijken. Enkele andere Europese landen zullen op die datum nog niet gereed zijn, maar ook zij hebben de mogelijkheid van het omwisselen aan vaard. Minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) heeft dat geantwoord op een schriftelijke vraag van de vaste kamercommissie voor verkeer en wa terstaat. De minister wijst erop dat het Nederlandse rijbewijs reeds in grote trek ken voldoet aan de eisen van een Europees rijbewijs. Voor de catego rieën C, D en E zal de wetgeving moeten worden aangepast. De ryvaar- digheidseisen van beroepschauffeurs en andere zullen dan dezelfde zijn en in de verkeerswetgeving worden opgenomen. komt omdat het Amerikaanse vrachtschip American Ranger niet 1500 ton munitie aanvoerde in de Eemshaven, maar slechts 1160 ton. Daardoor kan in plaats van 24 treintransporten worden volstaan met ongeveer 18. Tot vanmorgen waren daarvan acht uitgevoerd. Indien nodig kan de periode van het proeftransport per spoor zon der problemen met enkele dagen worden verlengd, aldus burge meester Zandbergen van Hefs- huizen. waaronder Eemshaven ressorteert. Normaal zouden de transporten tot en met zaterdag moeten duren. Volgens Zandber gen overweegt het Amerikaanse leger een tweede proef met het munitietransport, voordat defini tief zal worden besloten munitie via de Eemshaven naar West- Duitsland te Eerder afgelopen nacht hadden zo'n 200 demonstranten bij Sau- werd ervoor gezorgd dat het achtste munitietransport vertra ging van 2 uur opliep. Op de lijn Groningen-Assen ondervond het transport weer vertraging door een menselijke blokkade van zo'n man of veertig. Zonder pro blemen werden beide actiegroe pen door de politie weggehaald. Verder kwamen er volgens de NS weer bommeldingen binnen, waarvan er een, bij Duiven, vals bleek te zijn. WEERRAPPORTEN E J e X g~ E C rt Amsterdam 7 - 0.8 De Bilt 7 1 0.6 Deelen 8 0 2 Eelde regen 5 -3 2 Eindhoven regen 8 1 0.7 Den Helder 4 1 1 Rotterdam geheel bew. 8 2 2 Twente 9 -9 2 Vlissingen 2 2 0.3 Zd.-Limburg geheel bew. 10 0 0.6 Aberdeen half bew. 6 3 2 Athene half bew. 12 7 0 Barcelona half bew. 14 6 0 licht bew. 0 -9 0 Bordeaux 14 7 0.9 Brussel geheel bew. 9 1 Frankfort -1 -5 0 Genève 0 -1 0 Helsinki geheel bew. -1 -4 0 Innsbruck onbei^. 3 -12 0 Klagenfurt geheel bew. -3 -11 0 Kopenhagen -2 -6 0 Lissabon 14 11 0.9 Locarno on bew. 5 0 Londen licht bew. 9 2 1 Luxemburg ij zei -6 2 Madrid mist 10 0 Malaga onbew. 19 12 0 Mallorca onbew. 17 2 0 München onbew. -9 48 0 onbew. 15 6 0 Oslo onbew. -9 12 0 Parijs 10 7 2 Split 12 1 0 Stockholm -2 -6 0 -8 -9 0.3 -5 -8 0 Casa Blanca licht bew. 17 8 0 Istanbul motregen 9 5 0.1 Las Palmas 21 17 0 Tel-Aviv geheel bew. 0 Turns licht bew. 16 8 1 bezuinigingen onaanvaardbaar'' DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerfracties van CDA, PvdA, en D'66 zijn bezorgd over de finan ciering van het milieube leid in de komende jaren. Tijdens de behandeling van de begroting voor mi lieuhygiëne gisteren sig naleerden zij een gat tus sen de beleidsplannen van staatssecretaris mevrouw Lambers en de beschikba re gelden. Mevrouw Lambers heeft voor het opruimen van gifbelten dit jaar wel extra geld gekregen, maar in de volgende jaren zal er meer no dig zjn, zo stelden de woordvoer ders van de regeringspartijen. MevTouw De Boois (PvdA) con stateerde een fors gat tussen de meerjarenbegroting en het aan gekondigde beleid. "Bij het dich ten van dat gat lijkt het erop dat sanering van ongewenste situa ties op milieugebied gaat lijden onder geldtekort ondanks het feit dat deze voornamelijk uit heffingen worden betaald. Zij vroeg of de heffingen op lucht verontreiniging, afvalolie en che mische afvalstoffen niet omhoog moeten. Mevrouw Oomen (CDA) zei het te waarderen dat in de begroting extra geld is uitgetrokken voor de 'sanering van probleemgeval len it het verleden". In de volgen de jaren zal er meer nodig zijn, zo zei zij. "Duidelijk wordt steeds meer dat we met al onze maatre gelen steeds ver achter de feiten aanhollen. Ondanks het afval- Ook Mik (D'66) vond dat het geld voor de beleidsplannen er zal moeten komen. "Zij zijn een toe komstinvestering in het leefkli maat van onze kinderen en klein kinderen en impliceren niet zel den technologisch vernieuwin gen en werkgelegenheid", aldus de democraat. PvdA en D'66 hebben kritiek op de waarop provinciebestu ren omgaan met rijksgeld voor de controle op naleving van de milieuwetten. Volgens mevrouw De Boois zijn er signalen dat sommige provincies er dik aan overhouden. De uitkering wet luchtverontreiniging voor Dren the komt neer op 240.000 gulden per ambtenaar, die voor Gelder land op slechts veertig mille. De andere provincies zitten daar tussen in, zo zei het Kamerlid. Tommei (D'66) gaf als voorbeeld 660.000 gulden voor Noord-Bra bant in het kader van de wet Al- DEN HAAG (ANP) - Ondanks felle protesten van de industrie wil staatssecretaris mevrouw Lambers- Hacquebard van Milieuhygiëne maatregelen nemen voor een geleidelijke terugdringing van de drijfgas- sen chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK's) die uitein delijk op nul moet uitkomen. Het gaat niet alleen om de drijfgassen die voorkomen in spuitbussen, maar ook die gebruikt worden in koelinstallaties, isolatiemateriaal, schuim plastic verpakkingen en oplosmiddelen. In tegenstelling tot wetenschappelijke rapporten van het bedrijfsleven beweert de staatssecretaris over cijfers van recent onderzoek te besschikken die er op wijzen dat aantasting van de ozon laag door de drijfgassen nog steeds zeer waarschijnlijk is. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft mevrouw Lambers eerst de resulaten van de eerstvolgende maatregelen te nemen. Maar wat de uitkomst van dit overleg over het gebruik van CFK's ook mag zijn. de staatssecretaris waarschuwt ervoor dat reke ning moet worden gehouden met verdergaande maatregelen, die zij eventueel in samenwerking met enkele andere landen wil nemen. Brandbrief verplegers ""Familie moet zieke straks zelf wassen" UTRECHT By beperking van het aantal extra personeelsleden r de gezondheidszorg tot zes duizend kan het huidige niveau van de verpleegkundige zorg niet gehandhaafd blijven. Bijna dertig hoofden verplegings dienst van ziekenhuizen in Noord-Holland en Utrecht schrijven dit aan de vaste Ka mercommissie voor Volksge zondheid. Ze noemen het niet ondenkbaar, dat op korte termijn familie van de patient ingescha keld moet worden voor de 'basis zorg': wassen, bed opmaken en dergelijke. In sommige gevallen gebeurt dat nu al. Het kabinet wil de voorgenomen uitbreiding van het personeels bestand in de gezondheidszorg terugbrengen van negenduizend tot zesduizend. Het deel dat daar van aan de ziekenhuizen ten goe de zal komen is - zeggen de hoofden - zo gering dat zelfs niet meer kan worden gesproken over een druppel op een gloeien de plaat. Ze wijzen erop dat het verplegend en verzorgend personeel steeds meer onder druk komt te staan. De gemiddelde verpleegduur wordt korter (en de verpleging intensiever), het aantal bejaarde patiënten stijgt, er is steeds meer sprake van differentiatie en spe cialisatie en de patiënten willen meer uitleg en informatie. De verruiming van de normen van het Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven (COZ) heeft volgens de hoofden geen gelyke tred gehou den met deze ontwikkelingen. Het grootste deel ervan is opge gaan aan een styging van het ge middelde salaris van verplegen- den doordat het verloop af neemt. Een ander deel van de ruimte is opgeslokt doordat meer tyd nodig is voor specialis tische opleidingen. Virusziekte in Brabant DINTELOORD (GPD) - Een vn- rusziekt heeft de afgelopen we ken danig huisgehouden in het Westbrabantse Dinteloord. Voor al jonge kinderen van twee, dne jaar werden het slachtoffer van een virus waarvan de aard nog niet is vastgesteld. Het zou gaan om een vrij goedaardige soort. In Dinteloord zijn zowel kinderen maar ook volwassenen ziek ge weest dat een plaatselijke huis arts spreekt van een epidemie. De verschijnselen van de ziekte zijn braken, koorts en diarree. ADVERTENTIE gemene Bepalingen Milieuhygië ne, "terwijl voor het uitvoeren van de hieraan verbonden taken slechts twee ambtenaren extra zijn aangesteld". Mevrouw De Boois vroeg niet te bezuinigen op de subsidies aan milieu-organisaties. Het gaat om betrekkelijk kleine bedragen en het is ongewenst omdat ëën be roepskracht zorgt voor activiteit en bewustwording van veel an deren, zo betoogde zy. "De waak zaamheid van deze groepen is nog steeds broodnodig De socialiste maakte zich ook zor gen over de omschakeling van elektriciteitscentrales op kolen stook. "De milieutechnologie loopt achter, terwyl je je met aan de indruk kunt onttrekken dat werkgelegenheidsargumenten, als ketelbouw. de ombouw op kolen bepalen' Zij vroeg of de zogenaamde milieu vriendelijke al les verbranders voor particulieren, waarmee wordt geadverteerd, ook edit mi lieuvriendelijk zyn Zy vreest naast de grootschalige lucht verontreiniging voor een massa le verontreiniging door dergely- GASHAARDEN FORTUNA Een voordelige haard waar bij geen enkele concessie aan de kwaliteit is gedaan. De "knik-luifel" geeft de haard een bijzondere char me Kleur: barok. Netto ca paciteit 8000 Kcal/u. Afm.: 830x980x380 mm (hxbrxd). garantie. Ij.oudshoomb.v. ke kleine vervuilers. Leiderdorp: hot 34 lei 071-413271

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7