Deel Rapenburg afgesloten Actiecomité is tegen busroute Filmer vrijgesproken van mishandeling politieman Leidse stadsrubriek Tussen Nonnenbrug en Doelenbrug DONDERDAG 21 JANUARI 1982 Leiden door René van der Velden Jaap Visser Op Rijn- en Schiekade LEIDEN LEIDEN - Het actiecomité Rijn en Schiekade is tegen een bus route over de kade. "Hoewel de buurtbewoners duidelijk tijdens hoorzittingen hebben laten we ten tégen te zijn, blijken gemeen te en de NZH aan het kibbelen over de breedte van de aan te leg gen weg, die voor een buslijn mi nimaal zes meter moet bedragen, terwijl de gemeente niet meer 'biedt' dan vijf meter". In een kleiner soort stadsbus ziet het comité ook niet veel heil. Het vreest dat kleine bussen mis schien wel eens spoedig grote bussen zouden kunnen worden en ziet bovendien ernstig op te gen het sluipverkeer "dat onge twijfeld even spoedig de snelle route zuid-west naar de binnen stad via de gedempte Trek vliet zal kunnen vinden. De verkeers drempels worden in de ontwer pen al niet meer genoemd". Wat betreft het opengraven van de Trekvliet merken de bewoners op dat het indertijd door hun en de gemeente vastgestelde plan intussen op enkele punten is ge wijzigd. "De geplande duiker bij de Groenhovenstraat moet nu een brug worden, aangezien vol gens een raadsbesluit uit 1978 de doorvaarbaarheid gewaarborgd dient te worden. Wethouder Waal wenst overigens dat er ook geroeid moet kunnen worden. De geraamde breedte van het water van acht meter zal daar voor wel niet toereikend zijn.." Samenvattend stelt het comité dat de bewoners zich bedreigd voe len door de gemeentelijke plan nen, "waarvan niets helemaal duidelijk wordt, behalve dat er achter de schermen aan plannen wordt gewerkt, die wellicht nog niet duidelijk mogen worden. Men voelt zich gemanipuleerd en heeft op dit moment het vertrou wen in de gemeentelijke instan ties verloren". Minibussen Volgens gemeenteambtenaar Ale- trino is het niet waar dat de ge meente en de NZH aan het kib belen zijn over de breedte van de aan te leggen weg. Hij zegt: "Zo detaillistisch zijn we helemaal nog niet aan het praten. Ja, we overleggen wel, maar we verke ren nu nog in het stadium: moet de bus daar wel rijden". Het inzetten van een kleiner soort stadsbus valt te overwegen vol gens Aletrino, maar hij haast zich er aan toe te voegen dat dat na tuurlijk wel consequenties heeft voor de NZH. "De NZH heeft na melijk geen minibussen en we hebben ook nog geen signalen ontvangen dat ze overwegen ze in te voeren". Over de aanvangsdatum van de werkzaamheden - het ontgraven - schrijft het actiecomité: "Aller lei niet te controleren geruchten doen de ronde dat reeds binnen enkele weken begonnen zou worden met het opengraven van het zuidelijk gedeelte van de Trekvliet". Gemeenteambtenaar Van Stigt zegt dat de vrees van de bewo ners ongegrond is. "Het is voor barig, want het krediet voor het zuidelijk deel moet nog door de gemeenteraad worden verstrekt. Is dat rond, dan zullen we inder daad zo snel mogelijk beginnen met het ontgraven van het zuidelijk deel van de Trekvliet. Wanneer? Moeilijk te zeggen wanneer we precies beginnen, maar ons streven is toch wel om na de bouwvakvakantie te begin- Auto 'vergeet' bocht te nemen bij Haagweg LEIDEN - Een 20-jarige automo bilist uit Haarlem richtte vanoch tend in alle vroegte een flinke ra vage aan op het terrein van de fir ma Noordman aan de Haagweg. De man, die ter plaatse onbekend was, reed rond vijf uur met hoge snelheid over de Churchilllaan. Hij was er niet op bedacht dat hij aan het eind van de laan naar links of rechts moest afslaan en reed gewoon pijlsnel rechtdoor. Hij snelde over het fietspad, het voetpad, dwars door de heg en de tuin van de firma Noordman om uiteindelijk met een hevige klap tot stilstand te komen tegen een schuur die totaal werd ver nield. Met de schrik in zijn benen kon de Haarlemmer ongedeerd zijn zwaar beschadigde voertuig verlaten. Politie-agent Knook - met opengetrokken overhemd - voert actievoerder G.Z. af. Dat gebeurde op 31 mei 1981 op het Noordeinde. Foto Leids Fotokollektief) DEN HAAG LEIDEN Harbert van der Kaap (27) uit Leiden werd gistermiddag door de Haagse politierechter Brinkhof vrijgesproken van het schoppen naar de Leidse agent Christiaan Knook (22). De agent wilde op de Leidse "actiedag tegen de leeg stand". vorig jaar mei, een actie voerder inrekenen. Door de agent te schoppen, zou Van der Kaap de aanhouding hebben wil len verhinderen. Officier van justitie Blijerveld stond zwak in zijn bewijsvoe ring. De verklaring van Agent Knook was zijn enige bewijs. Ge tuigen en video- en filmmateriaal 'spraken' de verklaring van de agent tegen. De officier vroeg Papegaai is terecht LEIDEN - De op 14 september van het vorig jaar uit de voliè re van het Plantsoen ont vreemde papegaai Jacob is terecht. Bij toeval troffen re chercheurs van de Leidse po litie de groene amazonepape gaai in de woning van een 32- jarige Leidse aan. De vrouw kreeg politiebezoek omdat zij werd verdacht van het plegen van een inbraak in een woning. Tijdens het ver hoor bekende zij bijna een half jaar geleden Jacob, die ruim duizend gulden waard is, te hebben gestolen met be hulp van een 19-jarig meisje. Jacob, die in goede gezondheid verkeert, logeert op dit mo ment op het politiebureau aan de Zonneveldstraat. Over een paar dagen zal hij weer naar zijn oude stekkie in het Plantsoen verhuizen. Bij demonstratie op Noordeinde vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De vrijgesproken Van der Kaap voelde zich allerminst in ere her steld. "De beschuldigingen wa ren zó absurd. Toevallig beschik ik over filmmateriaal als bewijs van mijn onschuld Anders loop ik de kans veroordeeld te wor den Zo is het gegaan met ver dachten in de processen van Do- dewaard. Als je met acties tegen kernenergie of voor kraken van doen hebt. moet je voortaan blijkbaar alles op beeld vastleg gen om het bewijs te leveren hoe het werkelijk zit. Dat is een ern stige zaak". Voorfilm Harbert Van der Kaap maakte op 30 mei van het vorig jaar filmop namen van de actiedag tegen de leegstandswet Hu wilde een voorfilm maken voor het film huis van het Leids Vrijetijds Centrum. Eerst maakte hij opna men van straattoneel, zang en discussie op de Haarlemmer straat Later op de dag volgde hij tientallen demonstranten en en kele agenten in burger naar leeg staande woningen aan het Noordeinde en het Galgewater. De demonstranten beschilder den en bespoten de leegstaande woningen met kraaktekens De agenten Knook en Dnessen. beiden in uniform, werden opge roepen een eind te maken aan 'het kladden'. Op het Noordein de zagen zu een man schilderen. Deze man, de Leidenaar G. Z. (26). ging er vandoor, door de Valkensteeg. De camera van Harbert van der Kaap snorde. Op het Galgewater kregen de agen ten Z. te pakken. De agenten wil den de man in hun wagen aan het Noordeinde zetten maar kre gen daartoe geen kans. Demon stranten sjorden aan hun armen. De verdachte kon opnieuw de benen nemen, via het Noordein- de naar de Weddesteeg. Daar pakten de agenten Z. op nieuw beet. Van der Kaap was de agenten weer achterna gerend en filmde "Ik wilde de mishande ling van Z. door de twee agenten in beeld brengen", vertelde hu de politierechter. "Maar een agent in burger die erbg stond, inspecteur Houtkamp, had hele maal geen oog voor de mishan deling maar wel voor mij. Ik had daar niks te zoeken, zei hij. Hij hield de hand voor de lens en probeerde mij weg te duwen" De agenten kwamen intussen aan lopen met Z. in de boeien gesla gen. Agent Knook vertelde in specteur Houtkamp dat de filmer hem een schop had ver kocht. "Van der Kaap stond in de Weddesteeg. draaide zich om en gaf me een flinke trap in de lin- kerzu". vertelde Knook gister middag nogmaals aan de politie rechter. "Na de schop, bep ik door om mijn collega's te assiste ren bu het aanhouden van Z.". Geen beeld "Ik ben een beetje verbijsterd", zei Van der Kaap tegen Knook. "U beweert dat ik in de Weddesteeg was voordat jullie er waren7'" "Zun filmbeelden wijzen anders uit", viel advocaat Sprenger in. "Daaruit bbjkt dat Van der Kaap ter hoogte van de pohtie-auto op het Noordeinde staat te filmen terwul de twee agenten de ver dachte achterna sprinten naar de Weddesteeg". Ondanks de verzoeken van de ad vocaat deze week, had rechter Bnnkhof geen reden gezien de filmbeelden in de rechtszaal af te draaien Ook de videobeelden van Rolf van Beek werden niet vertoond waaruit blukt dat agent Knook by de eerste achtervol ging in de Valkensteeg achterop Van der Kaap botst die daar staat te filmen. Knook kon zich deze botsing overigens niet meer her- "Er resten tal van onzekerheden", concludeerde officier Bluorveld. Hij vToeg de rechter of het econo misch mogelijk was om alsnog de film- en videobeelden te ver tonen. De rechter besloot echter de knoop meteen door te hak ken: vrijspraak, precies zoals de officier 'eiste'. Rechter Brinkhof zei Van der Kaap niet uit te willen gaan van kwa der trouw van de agent "Ik film een actie waarbij de pobtie als re pressie-apparaat ingrupt", ver klaarde Van der Kaap namefijk. "Als ik het moment vastleg dat het repressie-apparaat uitglijdt, wordt me dat verder onmogefijk gemaakt door een hand op de lens en een absurde beschuldi ging die goed van pas komt". Van der Kaap werd afgevoerd en miste daardoor de beelden dat de agenten wederom de grootste moeite hadden om Z. ook af te voeren. Agent Dnessen voelde schoppen. Hu voelde zich zelfs dermate bedreigd dat hij zun pi stool trok om demonstranten en omstanders op afstand te hou den. De Klaassens Katrijn had haar bedenkingen maar Jan Klaassen zette door toen hij ruim tien jaar gele den op het idee kwam om een poppen-theater aan huis te beginnen. Jan Klaasen wilde elke zondagmiddag z'n frat sen aan de Leidse jeugd gaan vertonen in een zelf gebouwd theatertje naast zijn woning aan de Middelweg. Katrijn vreesde dat het theater spoe dig op een crèche zou lijken; dat de Leidse moeders tegen hun kroost zouden zeggen: "Hier heb je een gulden, ga maar naar de poppenkast". En elke zondagmiddag voor een zaal blèrende kinderen op te treden, daar had Katrijn weinig zin in. Maar het viel mee. Vandaag is het precies tien jaar geleden dat het Leidse Poppenthea ter met z'n zondagmiddag voorstellingen begon. Het theatertje aan de voet van de Hooglandse kerk is op de zondagmiddag keer op keer goed bezet. Het publiek klimt steevast van enthousiasme op de banken. Eén uur pop penkast en een glas limonade voor de prijs van vier gulden. De Leidse Jan Klaassen en Ka trijn, Piet en Diny Onderwa ter, begonnen met theater maken in hun geboorteplaats Zoeterwoude. Bij het plaatse lijke amateurtoneelgezel schap deden zij hun eerste er varingen op. Dertig jaar geleden kwam Piet Onderwater op het idee om met poppen te gaan werken. Hij ontwierp een paar levens grote poppen die door een in gewikkelde constructie op af stand waren te bedienen. Piet Onderwater dacht dat hij zo ongeveer het ei van Colum bus had ontdekt. "Ik dacht werkelijk dat die poppen me schatruk zouden maken. Maar het werd een enorm fiasco. Ik had een vrachtwagen nodig om het hele spul te vervoeren. De kosten liepen al snel vreselijk uit de hand". In 1953 trouwde Piet Onderwa ter en samen met zijn vrouw Diny besloot hij om z'n heil in de stad te gaan zoeken. Piet vond werk bij Vroom Dreesmann en ging zich in zijn vrije tud toeleggen op de ouderwetse handpoppen- kast Gespannen aandacht voor de avonturen die Jan Klaassen en zijn Katrijn in het poppentheater aan de Middelweg beleven. ,roto hoi»«h Daarnaast bekwaamde hij zich in de marionetten-kunst. Voor de afwisseling wilde hij ook wel eens voor een vol wassen publiek optreden. Begin '60 dacht Piet Onderwa ter wederom de vondst van z'n leven te hebben gedaan. Een marionetten-musical met een politiek-satirische achtergrond. Het verhaal speelde zich af bij de zojuist opgerichte Berlijnse muur waar Brigitte Bardot werd geschaakt door Chroesjtsjov en uiteindelijk bevnjd door de man met de meeste poen. president Kennedy. De musi cal was verder opgebouwd uit grammofoonplaten die in die tijd de nog maar nauwe lijks bestaande hitlijsten aan voerden. Onderwater was er van over tuigd dat hij met zijn 'Musical BB' de klapper van zijn leven zou maken "Dat viel dus vies tegen. Elke keer als de men sen in de zaal weer zo'n deun tje herkenden dan zaten ze uit volle borst mee te zingen en was er van mijn teksten niets meer te verstaan. Dat was een nogal frustrerende ervaring". Naast zun marionetten-experi menten bleef Piet Onderwa ter Jan Klaassen trouw Tien jaar geleden kwam hij op het idee om niet langer z'n klan ten op te zoeken maar z'n klanten naar hem toe te lok ken. Hoewel z'n vrouw en zo'n beetje al z'n kennissen hem voor gek verklaarden, bouwde Piet Onderwater de twee.voormalige dienstbode- vertrekken in de tuin voor zun huis om tot een theater Met 1200 gulden en een groot improvisatievermogen kwam hu een heel eind "Meneer Dekker van het VW en de journalist Henk de Kat waren de enigen die mijn plannen zagen zitten. Zu hebben me moreel gesteund anders had ik het nooit afgemaakt" In 1972 ging het intieme thea tertje open en dank zij de 'mond-op-mond-reclame' stroomde het jeugdige pu bliek gestaag toe Elke zon dag weer leven Piet en Diny Onderwater zich helemaal in hun rol van Jan Klaassen en Katrun in. "Het is bu ons niet zo van we spelen toch maar voor kinderen, dus dat doen we wel even Kinderen zun juist enorm kritisch dus we moeten elke keer zeer gecon centreerd met ons program ma bezig zun" Als voorbeeld noemt Diny On derwater "Wanneer ik zeg dat ik naar het bos ga om Jan Klaassen te zoeken en ik ga dan aan de rechterkant af en even later zeg ik dat ik naar de bakker ga en ik ga weer aan de rechterkant af dan kun je er donder op zeggen dat een van de kinderen roept: "Joh, je gaat de ver keerde kant op" Op zulke kleine dingetjes moet je dus letten" Het meeleven van de kinderen vinden de beiden inmiddels 53 jaar oude L' el n JlD Klaassen en Katrun een van de leukste dingen van hun vak "Ons programma is bu na elke week anders omdat het voor een deel door de kin deren zelf wordt gemaakt. Bu ons hoeven de kinderen na- melijk niet stil op hun stoel tjes te zitten. Ze mogen best meepraten en m ee verzin- De poppenkast is in de loop der jaren ook dienst gaan doen als het strudtonecl van de on derlinge ruzietjes tussen Piet en Diny Onderwater "Er worden soms over en weer opmerkingen gemaakt die aanleiding zun om even op el- kaars tenen te gaan staan of elkaar een flinke por te ge ven. Maar daar merken de kinderen natuurluk niets 't Begint met L "D'66 bereidt zich voor op de provmciale-sta ten verkiezin genschrijft de politieke partu Democraten '66 ons Gelukkig heeft D'66 nog dik twee maanden voorberei dingstijd om zich op de pro- cincie te onènteren Over de woningbouw in Leiden weet deze partu ons op dit mo ment nameluk niet meer te melden dan dat "de bouwlo- katie Leino door D'66 wordt afgewezen" Wu hebben zo'n flauw vermoe den dat D'66 het h. !t <>\vr de bouwlokatie in Leidschen- dam-Nootdorp. Woningbouw déAr heeft echter hoogstens in de verste verte (ongeveer 17 kilometer) met woning bouw hiér van doen. D'66-regio-coördinator Paul J. Zimmerman uit Rotterdam is zich van de fout bewust. "Verkeerd getikt In plaats van Leiden had er Leid- schendam moeten staan Ik heb er overheen gelezen Als je meer wilt weten over wo ningbouw in Leiden, bel dan met onze mensen uit Leiden die op de kandidatenlust staan" Wu zien er geen een staan bu de eerste vuftien. "Nee7?", vraagt Zimmerman. "Oh nee, dat is waar. Die ko men uit Leiderdorp" Wu krijgen lichte twufels of de provinciale kandidaten van D'66 in staat zullen zun om Leiden te onderscheiden van Leidschendam of Leider dorp Ach. de kiezer heeft ook wel eens moeite om D'66 van DS'70 te onderscheiden. LEIDEN - De verkeerscommissie is gistermiddag in principe akkoord gegaan met het afsluiten van het Ra penburg tussen Nonnenbrug en Doelenbrug voor au toverkeer. Bestemmingsverkeer uitgezonderd. Een de finitieve beslissing zal de commissie pas nemen nadat zij de uitwerking van het plan heeft gezien. In het in 1978 vastgestelde Struc- moet worden, dat daar behalve tuurplan voor de Binnenstad het bestemmingsverkeer geen staat dat het Rapenburg rond het autoverkeer meer wordt doorge- Academiegebouw zo ingericht laten. Dit vanwege "de zeer hoge monumentale waarde van het Rapenburg en het erg drukke voetgangers- en fietsverkeer rond het Academiegebouw". WD-er Zonnevylle merkte gis termiddag op dat hij akkoord kon gaan met het verkeersluw maken van de Academiezijde, maar niet wat betreft de even zij de van het Rapenburg als daar teveel parkeerplaatsen verloren gaan ten gevolge van het plan. CDA-raadslid Van Dee maakte een vrijwel gelijkluidend voorbe houd: de nu aanwezige parkeer plaatsen moeten behouden blij ven. PPR-raadslid Van Oosten vond dit geen goed uitgangs punt. Hij meende dat er indertijd - in '78 dus - een beslissing was genomen en dat er voor het plan daarom desnoods maar parkeer plaatsen moeten worden opgeof ferd. Fietser (67) ernstig gewond LEIDEN - Een 67-jarige Leidenaar raakte gisterochtend bij een aan rijding op het kruispunt Heren straat - Zoeterwoudse Singel ern stig gewond. De man fietste, komende uit de He renstraat, in de richting van de Doezastraat. Bij de Koepoorts- brug werd hij geschept door een personenauto die linksaf de Zoe terwoudse Singel op wilde rij den. De bestuurder, een 23-jarige Leidenaar, verzuimde de fietser voorrang te verlenen. Met ernstig hoofdletsel is het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. LEIDEN - De nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden vordert gestaag. Zelfs het vorst verlet heeft niet voor vertraging in het bouwschema kunnen zor gen. Volgens datzelfde schema zal het eerste gedeelte van het nieuwe ziekenhuis in september 1984 in gebruik worden geno- Het hoogste punt is reeds bereikt en het betonskelet van het polikli- Nieuwbouw AZL vordert niekgebouw staat er. Ook het dak van het polikliniekgebouw, dat vijf verdiepingen telt en achttien meter hoog is. zit er al op. Een de zer weken hoopt men het glas- en waterdicht te maken en met de gevelaankleding te beginnen. De gevelaankleding bestaat uit een combinatie van schoongewassen betonnen prefab elementen en aluminium panelen. In augustus hoopt men het dak op de twee beddentorens te zetten. Deze beddentorens zullen met hun twaalf verdiepingen en een hoogte van vijftig meter tot de hoogste gebouwen van Leiden gaan behoren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3