Raad staat uitbreidiiig cheimcaliënhandel toe "Zonde zo n bak leeg te laten" }eidse agenda -C Alleen Straver (Progressief Zoeterwoude) tegen moet snel besluit nemen over woonwagens' 'Minnaar' meisje in beroep tegen uitspraak rechter Bussums zwembad als winterverblijf voor forellen Stad en rand DONDERDAG 21 JANUARI 1982 ZOETERWOUDE- Met de rug tegen de muur is de raad van Zoeterwoude gisteravond tijdens een spoedvergadering ak koord gegaan met de tij delijke uitbreiding van de handelsmaatschappij Vos en Co aan de Indus trieweg in Zoeterwoude. De Vos en Co is een han delsmaatschappij in che micaliën en slaat deze op haar terrein op. Bij contro les is gebleken, dat het be drijf veel meer vaten op het terrein heeft staan, dan de hinderwetvergun ning toestaat. Daarom eisten B en W kort geleden, dat het bedrijf zich onmiddellijk moest gaan houden aan de bepa lingen, die de hinderwet vergunning stelt. Dat be tekende, dat het bedrijf de op dat moment 3300 aan wezige vaten zou moeten terugbrengen tot de toege stane 1300 vaten. Om het bedrijf te dwingen deze bepaling uit te voeren, werd een dwangsom van 5000 gulden per dag per overtreding opgelegd. Het bedrijf ging b|| de Raad van State in beroep tegen de beslis sing van B en W en won de zaak. Het hoogste rechtscollege schor ste de beslissing van B en W. De schorsing was voornamelijk met economische motieven omkleed en ook een mogelijke uitbreiding van het bedrijf op het naburige terrein van het Nederlands Drukkerij Bedrijf speelde een grote rol. Om toch een oplossing te vinden voor de onhoudbare si- tuatie kwamen B en W met het voorstel om Vos en Co tijdelijk toestemming te geven van dit terrein gebruik te maken. Daar voor moest de raad wel toestem ming verlenen en dat was gister avond aan de orde. Kritiek Alle fracties gingen eerst in op de handelwijze van de Raad van State, waarop zij forse kritiek hadden. Zo wordt, aldus de heer Hogenelst (CDA), in het besluit van de Raad van State gesugge reerd, dat het bedrijf geen tijd zou hebben gehad om zijn zaak jes in orde te brengen, terwijl ie dereen weet dat de Vos en Co al op 3 november is gewaarschuwd met de mededeling dat een maand later de dwangsom in werking zou treden. Bovendien aldus Hogenelst is de Raad van State ervan uitgegaan dat het be drijf aan alle voorwaarden vol doet zoals brandpreventie en controle hetgeen een ernstige misvatting is. "Juist het feit dal ze niet aan de voorwaarden vol doen van de hinderwetvergun ning heeft het college genood zaakt om de dwangsom aan het bedrijf op te leggen. De vaten zijn zo onordelijk opgeslagen, dat de spot wordt gedreven met de meest elementaire eisen van brandpreventie en controle. Het TNO-rapport dat de Raad van State heeft gebruikt, is geba seerd op een nieuwe situatie in de toekomst maar uit het rapport blijkt nergens, dat TNO de huidi ge situatie tolereert", aldus frac tievoorzitter Hogenelst. Hij had verder kritiek op het feit dat in de overwegingen die hebben ge leid tot de schorsing van het voorstel van B en W alleen iets valt te lezen over de nadelen die het bedrijf van de dwangsom on dervindt en dat er nergens wordt gesproken over de gevaren voor de bevolking. Onbegrijpelijk Fractievoorzitter Straver van Pro gressief Zoeterwoude ging ver der en noemde de beslissing 'on begrijpelijk'. Hij kon zich dan ook niet verenigen met het voor stel van B en W om tijdelijke ter reinuitbreiding toe te staan. Hij motiveerde dat met een zin uit het ambtsgebed: "Tot heil van onze gemeente" Evenals Straver had Kremer (WD) kritiek op het beleid van de directie van Vos en Co. Hij sprak van 'onbehoorlijk en onverantwoordelijk gedrag'. Wel vond hij dat de uitspraak een leidraad zou rrtoeten vormen voor de te nemen beslissingen. Het verzoek aan de Raad tot op heffing van de schorsing wees hij af omdat dit zeer tijdrovend zou zijn waardoor de ongewenste si tuatie alleen maar langer zou gaan duren. Sluiting van het be drijf zou juridisch niet haalbaar zijn waardoor het alternatief van B en W - het in gebruik nemen van het tweede terrein - over bleef. Juist vanwege de onhoud bare situatie wees Kremer er na drukkelijk op dat dit zo snel mo gelijk moet gebeuren. Als uiter ste datum waarop het terrein moet zijn ingericht noemde hij 15 februari. Op beide terreinen zouden dan 1300 vaten mogen komen. De overeenkomst moet op 31 december van dit jaar aflo pen. De firma moet voorts ver klaren alle eisen na te leven en indien ze dat niet doet, moet de gemeente met maatregelen ko- B en W kwamen uiteindelijk met een aangevuld voorstel. Er zal met de Vos en Co een privaat rechtelijke overeenkomst wor den gesloten. Dat wil zeggen, dat indien het bedrijf de overeen komst schendt, het te maken krijgt met de gewone rechtbank in plaats van de Raad van State. Dit heeft als voordeel dat men als gemeente de overeenkomst vol ledig sluitend kan maken en bo vendien eventueel via een kort geding het bedrijf sneller kan dwingen om de overeenkomst na te leven. Verder heeft de ge meente zich met betrekking tot 31 december als uiterste datum waarop het bedrijf van het uit breidingsterrein moet zijn ver trokken van twee kanten inge dekt. De gemeente is met het Ne derlands Drukkerij Bedrijf - de eigenaar van de grond waarop Vos en Co uitbreidt - overeenge komen dat deze het huurcontract beëindigt als Vos en Co niet meer aan de voorwaarden van de gemeente voldoet. Bovendien moet Vos en Co voor iedere dag dat het bedrijf een overtreding pleegt - hetzij teveel vaten hetzij geen vertrek na 31 december - een dwangsom van 5000 gulden betalen. Indien het bedrijf na 31 december besluit om verder te gaan met zijn werkzaamheden op het huidige oude terrein, dan zal het bedrijf aan alle voorwaar den die in de hinderwetvergun ning staan moeten voldoen. Machteloos Ondanks alle voorwaarden stond Straver (PZ): "Ik kan dit niet vat- de raad gisteravond enigzins emotioneel tegenover de zaak. Met name de fractie van P.Z. voelde zich machteloos tegen het besluit van de Raad van State. "Wat moet er van de samenle ving terecht komen als het hoog ste rechtscollege dit soort ont duikingen min of meer goed keurt", aldus mevrouw Kolff- Haantjes. Straver ging verder en vond dat er sprake was van een misdrijf. "Ik kan onmogelijk meegaan met het voorstel van B en W. Het bedrijf heeft overal maling aan. Ik kan het niet vat ten. Het bedrijf kan beter zo snel mogelijk verdwijnen", aldus een teleurgestelde Straver. Zijn frac tiegenote Kolff-Haantjes steunde uiteindelijk het aangepaste voor stel van B en W wel omdat dit volgens haar op de korte termijn het beste is. Evenals vele andere raadsleden deed zij dit met pijn in het hart, waarna een hoofd stuk, maar zeker niet het hele boekwerk over dit bedrijf werd afgesloten. Provincie: "Wassenaar DEN HAAG/WASSENAAR - De gemeente Wassenaar moet snel een plaats aanwij zen waar het doorgangskamp voor woonwagenbewoners moet komen. Doet de ge meente dat niet vóór april, dan doet de provincie het. Een brief van deze strekking is deze week bij het gemeen tebestuur van Wassenaar in de bus gegleden, zo werd gis teren door de provincie mee gedeeld. Wassenaar is één van de 23 Zuid-Hollandse ge meenten die nog steeds geen plaats heeft aangewezen waar woonwagens kunnen staan. "Het is een zorgelijke zaak dat de provincie dat moet doen", zei gedeputeerde mevrouw drs. I. Günter gistermiddag in Den Haag toen zij bekend maakte dat de provincie het initiatief op dat gebied na 1 april van de betrokken ge meentes zal overnemen. Vol gens mevrouw Günter moe ten alle lokaties in 1985 klaar zijn. "Het wordt dus tijd dat we tot actie overgaan". Volgens voorlichter Kan van de gemeente Wassenaar is er in die gemeente niets bekend over een dergelijke brief. "Die brief is hier niet binnen gekomen", aldus Kan. Hij voegde eraan toe dat B en W hopen in de raadsvergade ring van februari met een voorstel te kunnen komen waarin de plaats voor woon wagens wordt aangewezen. DONDERDAG Leiden - Regenboogpad 3, bestuurs commissie De Dukdalf en De Loop plank. 20 uur. Stadhuis - gemeenschappelijke verga dering raadscommissies over o.a. erf pacht, 20 uur. Opstandingskerk - Steenschuur 9, dia presentatie 'Jeugd met een opdracht'. De Regenboogkerk - Oecumenische ge bedsdienst, 19.30 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Neige' van Juliet Berto, do, vr en Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenkl - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324 Stats Jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur Leidse Wergroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Leiderdorp - Sjelter, avond over de ge volgen van een kernwapenaanval, 20.30 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 15 jan tot 22 jan door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807; Apotheek Noord- Hofland. "niorbeckeweg 3, tel. 762877. LEIDEN - Ondertrouw: A. A. van Mil en A. C. Muusse; J. H. de Bruin en E. W. Kosto; A. Disseveld en A. W. M. Lam- merse; M. A. M. J. C. A. de Hoon en E. M. J G Bruyniks; J Polak en S. H. C. de la Court; H. U. Haft en J. C. Slinger land. Getrouwd: R. Planjer en A. Brandt; A. Hoogerdijk en J. J. Otgaar; J. A. van der Sluijs en R. A. van Meel; J. J. Dubbelde- man en D W van der Born; B. R. Otten en G. C. Pappenheim; J. I. Eradus en U. K. Aden; W. J. A. de Waal en I. van Wes- De forellen werden half oktober uitgezet in het buitenbad van Bussum. WASSENAAR - Het Wassenaarse meisje Yvonne Kerkhoff is nog steeds niet van haar ongewenste "minnaar" af. De 38-jarige Hage naar Ruud K., die Yvonne al en kele jaren lastigvalt, is in verzet gegaan tegen het vonnis van de president van de Haagse recht bank, mr. R R. Portheine. In de cember besliste hij na een kort geding dat door het meisje tegen haar achtervolger was aange spannen, dat de man haar niet meer mocht lastigvallen. Doet hij dit toch, dan moet hij een boete van 250 gulden betalen. De man geeft als reden voor zijn verzet onder meer op, dat hij door Yvonne nooit in de gelegen heid is gesteld om de problemen met haar uit te praten. Hij geeft toe zich wellicht „wat opdringe rig" te hebben opgesteld, maar deed dat om met haar tot een be hoorlijk „gesprek" te komen. „Het laatste jaar is het bovendien niet meer voorgekomen", zegt hij. „Ik heb mij nimmer schuldig gemaakt aan poging tot inbreken of bedreiging", zo verwoordt zyn advocaat, mr. Th. Vermeulen uit Den Haag. het relaas van de De moeder van Yvonne legt het re laas van de man als een pertinen te leugen naast zich neer. Zij toont daarbij twee volgetikte vel letjes papier. „Dat is het lijstje van K.'s activiteiten van het afge lopen jaar. Een greep daaruit: 27 februari: spookt de hele nacht rond ons huis, gooit met steen tjes tegen muren en ramen; 5, 6 en 7 mei: onafgebroken bezig ge weest met steentjesgooien; 11 augustus: nachtelijk gerommel in onze achtertuin. Ook reed hij regelmatig rondjes om het huis". Al dat gedoe moet hem hevig heb ben vermoeid, want de familie Kerkhoff kreeg de Hagenaar maar liefst tien keer hijgend aan de telefoon Maar in zijn verweer zegt Ruud K. dat hij zich op geen enkele wijze schuldig heeft ge maakt aan enige onrechtmatige daad. Laat staan dat het kort ge ding nodig was. schrijft zijn raadsman mr. Vermeulen van het Haagse advocatenbureau Maaldrink. BUSSUM/OEGSTGEEST - Wat aanvankelijk min of meer als een grap was bedoeld heeft in zeer korte tijd in het zwembad van Bussum serieuze vormen aange nomen. Sinds half oktober zwemmen daar in het vijftig bij eenentwintig meter grote buiten bad zo'n 1500 forellen. Een groot aantal andere gemeenten, waar onder Oegstgeest hebben inmid dels ook al belangstelling ge toond voor dit opmerkelijke ini tiatief dat nu nog in een experi mentele fase is. Het is de bedoeling dat de oor spronkelijke 20 tot 25 centimeter lange forellen er opgroeien en voor het begin van het zomersei zoen worden verkocht. Met deze toch wel aparte invulling van het zwembadprobleem probeert de directie van het NV Sportfond- senbad in Bussum in dubbel op zicht het buitenbad nuttig te ge bruiken. Allereerst betekent dit houden van forellen, of beter gezegd de latere verkoop ervan, dat er geld bin nenkomt bij een doorgaans ton nen tekort komende instelling als een zwembad. Dat geld komt er door het gebruik van dat deel van het zwembad dat tot nu toe buiten het zomerseizoen on bruikbaar en dus leeg en verla ten bijligt. Daar ook zag de direc tie het tweede voordeel van een dergelijke ongebruikelijke zet om forellen in een zwembad uit te zetten. "Wij vonden het zonde dat zo'n grote bak water er altijd maan den leeg bij lag. Dat zei ik ook afgelopen september tegen een van onze medewerkers toen we langs het verlaten bad liepen. Daarop zei hij bij wijze van grap dat dit water best gebruikt zou kunnen worden door de hengel sportvereniging", zo verklaart Joep van Ommeren, directeur van het Sportfondsenbad de eer ste aanzet. Van het een kwam toen al snel het ander. De opmer king over de hengelclub bleef in Van Ommerens gedachte door spelen. Zijn contacten als Wad denzeevisser met andere vissers en met een zakenrelatie die wa terfilters verkoopt (voor visvij vers en ook voor zwembaden) leidden vrij snel tot concrete plannen. Uiteindelijk kwam er de vispatholoog Liewes, die vis- ziektes bestudeert, bij. Met deze kennis van zaken kreeg het Sportfondsenbad uiteindelijk al le gegevens in huis die nodig wa ren voor het uitzetten van forel len. Controle "We gingen ervan uit dat het in principe niks mocht kosten. We wilden natuurlijk niet nog meer tekorten op het zwembad. Lie wes heeft nu uitgerekend hoe veel forellen er in dit bad kun nen. We hebben zo'n 1500 uitge zet als experiment. Als dit slaagt kunnen we volgend jaar het tien voudige uitzetten. De ruimte is er in dit bassin wel", zegt Van Ommeren. De kosten bleven beperkt tot het kopen van de forellen (zo'n zeven gulden per kilo), het voer en de verzorging (ongeveer 800 gulden voor de hele groeiperiode) en een blaasapparaat. Met deze lucht stroom wordt overtollige lucht uit de machinekamer in het bui tenbad geblazen. Het water wordt hierdoor iets verwarmd (plus 3 graden), blijft in bewe ging en er komt genoeg zuurstof in voor de vissen. Dit alles bete kent dat het water zelfs niet bij de extreme kou van de afgelopen weken helemaal is dichtgevro ren. Belangrijk is verder nog de regel matige controle van het water en de vissen zelf. Wekelijks wordt bekeken of de vissen groeien, hoe en wat ze eten en of ze al met al gezond zijn. Het zwembad draagt verder geen risico. Dat ligt bij de genoemde zakenrela tie. "Als zwembad kun je zo'n ri sico niet dragen. Stel je voor dat er een visziekte uitbreekt. Maar om dat te voorkomen hebben we Liewes hier". De zwembaddirectie heeft voordat de forellen in het bad kwamen het chloor uit het zwemwater ge haald en het anderhalve maand in het bassin laten staan. Daar door is er een ietwat natuurlijk leefmilieu ontstaan voor de vis sen door de enorme groei van al gen in het water. Kluitje De vissen schijnen zich al voor een groot deel te voeden met de al gen. "Normaal gesproken komen de forellen allemaal op een kluitje bovenzwemmen als je ze voert. Hier komen ze vaak hele maal niet naar boven. Dat komt omdat ze de ruimte hier hebben en omdat ze al veel voer hebben aan de algen", aldus Van Omme ren. Liewes heeft inmiddels ge constateerd dat de vissen al aar dig zijn gegroeid, van 200 gram toen ze erin kwamen tot 280 gram nu. In april hoopt men dat de forellen een gewicht van zo'n 300 tot 350 gram hebben bereikt. "Dan worden ze verkocht. Wij kweken hier geen forellen, want in april moet het bad weer leeg- en schoongemaakt worden. De forellen hier groeien alleen maar en worden dan voor consumptie verkocht." Na de verkoop van deze forellen in het vooijaar verwacht Van Om meren een winst voor het zwem bad van zo'n 1000 tot 1500 gul den. "Niet zoveel natuurlijk, maar let wel, het gaat hier om een experiment. Als het lukt en we kunnen het aantal vertien voudigen, dan zitten we aan be dragen van tien- tot vijftiendui zend gulden". Geen grote getal len op tekorten van zwembaden die al gauw per jaar in de tonnen lopen, maar toch weer mooi mee genomen van een post waar nor maliter in de wintermaanden geen cent uitkomt en waar in to taal gezien over een jaar gezien alleen maar scheppen geld bij moeten. Zo moeten ook tientallen andere gemeenten gedacht hebben die contact met Bussum hebben op genomen. Wethouder Kohlbeck uit Oegstgeest, een gemeente die ook met de jaarlijks oplopende tekorten van zijn zwembad in de maag zit, belde met Bussum. De verantwoordelijke wethouder Thorn, die over twee weken de lang beloofde zwembadnota klaar heeft, zegt verder nog geen contact te hebben gehad. Wel wil hij de hele zaak binnenkort eens op een rijtje gaan zetten. "Wij moeten het nog gaan bekijken. Persoonlijk denk ik echter dat het in Oegstgeest niet goed mo gelijk is", aldus wethouder Thorn. Export Van Ommeren in Bussum: "Ik heb tegen degenen die hierover ge beld hebben gezegd dat ze eerst maar even de afloop van dit ex periment moeten afwachten. Dan kunnen we eens rond de ta fel gaan zitten en er over praten. Ik kan me nu nog niet zo gauw voorstellen hoe het allemaal moet lopen als alle zwembaden met forellen zouden beginnen. Ik vraag me af of dat eigenlijk wel kan. Er zijn zo'n 800 buitenbaden in Nederland en tien forellen- kwekerijen. Dus stel je eens Toch pleit Van Ommeren voor een gebruik van het buitenbad tij dens de acht maanden dat het ge sloten is voor het publiek. "Mo gelijk is ook karper uit te zetten in de zwembaden. Die zouden dan kunnen worden gebruikt om de visstand op peil te brengen en ze later uit te zetten. Paling is al moeilijker, omdat ze te lang in het water moeten blijven." Hij denkt ook aan andere gebruiks mogelijkheden in die periode. Zo zou er volgens hem op het terrein van het buitenbad best getennist kunnen worden op kunstvelden. Mochten de andere baden ook met de vissen gaan beginnen dan kan volgens Van Ommeren een geza menlijke inkoop en verkoop of zelfs export begonnen kunnen worden. In Bussum wordt de di recteur van het zwembad al als forellenboer bestempeld, maar hij heeft toch ook nog andere ideeën over het er weer bovenop brengen van de zwembaden. Naast het tennissen denkt hij dat je ook uursgewijs moet gaan be kijken of het zinvol is om het bad voor anderhalve man en een paardekop met vijf personeels- krachten en een opgewarmd zwembad open te houden. "Als er op een zaterdagochtend tien mensen komen zwemmen dan moet je er geld bijleggen. Ook met het buitenbad moetje inspe len op het weer. Bij slecht weer moet de verwarming uit. Je ver speelt daarmee wel twintig fana tieke zwemmers, maar als je dat regelmatig doet bespaar je in een seizoen wel gauw 20.000 gulden. Als je dat omrekent en ziet dat één zwemmer dan duizend gul den zou kosten dan is toch dui delijk dat dit niet vérder kan." De forellen zijn in elk geval al een concrete stap. Te zien zijn ze niet in het door de algen donker en bruingroen verkleurde water. De aanwezigheid van de vissen wordt wel duidelijk door de tien tallen meeuwen, die doorgaans nooit bij een zwembad verschij nen, maar die nu aan- en afvlie gen en ongeduldig op het randje van het bassin zitten wachten op een mogelijke vangst. De kans daarop is echter uiterst klein. De forellen zijn al zwaar en zwem men erg diep. Het ernaast gele gen kinderbadje is leeg, omdat forellen in het ondiepe water niet veilig zouden zijn voor de meeu wen en zelfs voor reigers en aal scholvers. Het buitenbad van Bussum: in de zomer voor de mensen, in de winter voor de die ren. CHARLES LENNARTZ Fietspad langs Dwarswetering nog dit jaar DEN HAAG - LEIDERDORP - Nog dit voorjaar zal Leiderdorp beginnen met de aanleg van een anderhalve kilometer lang fiets pad langs de Dwarswetering tus sen het scholencomplex in de Buitenhof en de fietstunnel in de secundaire weg 5. Kosten bijna drie ton, waarvan de provincie bijna twee ton voor zijn rekening neemt. Dat maakte gedeputeer de drs. J. Borgman gisteren in Den Haag bekend. De provincie verleent de bijdrage in het kader van een bijdrage-re- geling eenvoudige fiets- en voet paden landelijk gebied. VOORSCHOTEN - De viermans formatie 'Just Music' treedt mor genavond op in de Voorschoten- se Lindehoeve. Zij brengt werk van onder andere James Taylor. De zaal van de Lindehoeve gaat om negen uur open. LEIDSCH &s DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Urtgave Uitgevers maatschappi| Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor. Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var. 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden o»| vooruitbetaling te voldoen B<| automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluttendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV [wartaalobonnement f 217.90 per post 307.30 Losse nummers t 0.80 Directie G. Koopman Aangesloten pij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Pari|3, Washington, Cairo, Commentatoren: A A v Brussel W F J W.rtz

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2