Van der Louw wijzigt lokaal omroepbeleid Listig luikje voor de poes Ook in januari is er tuinwerk "Veiligheid verkeer ernstig gevaar in Polen willen zelf pakketten maken DONDERDAG 21 JANUARI 1982 DEN HAAG (GPD) Minister Van der Louw (CRM) haalt een streep door de beleids voornemens met betrekking tot een regionale radio-omroep van zijn voorgangster Gar deniers. Uit een brief aan het dagelijks bestuur van de NOS blijkt dat de minister voorlopig geen uitvoering geeft aan de door Gardeniers aangekondigde wetsontwerpen tot wijziging van de Omroepwet, de Wet op'de Omroepbijdragen en de Provinciewet. Van der Louw wil „gelet op de sa menhang met en gevolgen van elke oplossing voor de mogelijke ontwikkeling van lokale (kabel) omroep" deze gehele materie eerst in een eigen beleidsnotitie presenteren. Een notitie dus, waarin hij behalve zijn plannen voor regionale omroep, ook be leidsvoornemens voor iokale en kabelomroep zal verwerken. In een toelichting zegt persvoor lichter Dijkman van CRM dat Van der Louw afstapt van de ge dachte van zijn voorgangster dat er slechts plaats is voor één re gionale omroep per provincie. Ook ziet de minister af van op centen (extra heffingen) op de omroepbijdragen door de pro vincies „omdat dat niet haalbaar blijkt", aldus Dijkman. Ex-lid junta Argentinië wegens kritiek gevangenis ii DEN HAAG - De verkeersveilig heid in de provincie dreigt ern stig in gevaar te komen als minis ter Zeevalking van verkeer en waterstaat niet met meer geld voor de provincie over de brug komt. Ook zal volgens het dage lijks bestuur van de provincie de verbetering van het woon- en leefmilieu in de knel te komen. Verder kan bij de ontwikkeling van bouwlokaties niet worden gezorgd voor een goede ontslui ting. Als de plannen van minister Zee valking van verkeer en water staat doorgaan zal dat ook voor de wegen in de provincie Zuid- Holland "ruïneuze" gevolgen hebben, menen gedeputeerde staten. Onder andere de aanleg van een nieuwe weg bij Valken burg, de S4, zal op de lange baan moeten worden geschoven, al dus gedeputeerde F.A. Diepen horst gisteren in een toelichting. De bewindsman heeft onlangs zijn wijzigingsplannen voor de Wet uitkering wegen (WUW) gepre senteerd. Gisteren gaf gedepu teerde staten er een reactie op. Als het voorontwerp van minis ter Zeevalking wet wordt, dan moet deze provincie het dit jaar met ruim dertien miljoen gulden minder moeten zien te stellen. BUENOS AIRES (Reuter) - De militaire junta in Argentinië heeft gisteren een van haar voor malige leden voor tien dagen ge vangen gezet omdat hij openlijk kritiek had geleverd op de poli tiek van de junta. Admiraal Emilio Massera had er bij de regering op aangedrongen een lijst uit te geven van mensen die tijdens de achtereenvolgende campagnes van de strijdkrach ten tegen linkse guerrilleros ver dwenen waren. Zijn verklaring viel samen met groeiende open bare protesten tegen het bewind van Leopolde Galtieri. Admiraal Massera, voormalig com mandant van de marine en van 1976 tot 1979 lid van de militaire junta, werd gisteren uit zijn huis in Buenos Aires gehaald om op een marinebasis zijn vonnis uit te zitten. Eerder deze maand werd generaal Juan Carlos Ongania (die van 1966 tot 1970 aan het hoofd van een militaire regering stond) voor 30 dagen gevangen gezet nadat hij gezegd had dat de fut bij de militairen om een regering te leiden eruit was en dat de jun ta vervangen zou moeten worden door een nieuwe machtsstruc tuur. Deze vooral door de NOS en het overlegorgaan van de bestaande regionale omroepen zo scherp aangevallen opcentenregeling, werd in april 1980 in de Tweede Kamer aangenomen. Het was een compromis tussen CDA en PvdA, dat inhield dat CRM onge veer een derde van de kosten van de regionale omroep zou betalen uit de omroepbijdragen en de provincies de resterende kosten, via opcenten (een vorm van be lasting) bovenop de omroepbij drage. Welke financieringsregeling minis ter Van der Louw voor ogen staat, is nog niet bekend. Hoewel zijn beleidsnotitie al in grote lij nen klaar is, wacht hij met de presentatie, omdat de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid nog steeds moet komen met zijn advies over het mediabeleid, hetgeen op zijn vroegst in april gebeurt. Dat ad vies moet m het beleid worden verwerkt. Organisator Rijn reizen in geldnood AMSTERDAM-HAARLEM (GPD) Het Centraal Reis- en Passage- bureau in Amsterdam heeft uit stel van betaling gevraagd en staakt met ingang van 21 januari alle activiteiten. Het CRPB orga niseert boottochten op de Rijn en was verder werkzaam als IA- TA-reisbureau. Voorzitter A. Blok van de ANVR, die dit gisteren bekendmaakte, verklaarde dat het Garantiefonds waarschijnlijk niet hoeft te wor den aangesproken. Het CRPB kan, zoals veruit de meeste reis bureaus en touroperators, op het Garantiefonds aanspraak ma ken, maar aan de verplichtingen die het CRPB heeft kan vrijwel zeker geheel worden voldaan via de verplichte individuele garan ties. Klanten kunnen, aldus Blok, geen schade van deze gang van zaken ondervinden. MIAMI Julio Iglesias kijkt toe hoe zijn vader en naamgenoot een persconferentie geeft Iglesias sr. werd onlangs bevrijd, nadat hij negentien dagen door zijn ontvoerders was vastgehouden. "Overheid moet meer ombuigen" DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet miljarden meer ombuigen dan het nu van plan is. De voor stellen op het terrein van de ziek tewet zijn wel aanzetten, maar volstrekt onvoldoende Om de investeringen te stimuleren is per jaar nog eens vier a vijf mil jard nodig die uit extra ombui gingen moeten komen. Het ba nenplan van het kabinet ont neemt het uitzicht op de noodza kelijke blijvende verbeteringen De dringendste maatregelen zijn bu de beloning meer nadruk leg gen op het prestatie-beginsel en ook is niet te ontkomen aan ont koppeling van sociale uitkerin gen en ambtenarensalarissen van de lonen in het bedrijfsleven. Die ontkoppeling is geen kwes tie van jaren, meer van maanden. Dat is de opvatting die de adjunct directeur van het Centraal Plan bureau. prof. drs J Weitenberg. «Mrmfl in het CD Actueel, het weekblad van het CDA. De afdeling 'Werelddiakonaat' van de Her- vormde Kerk kreeg van de Oecumenische Raad in Polen - waarin de niet-room tholieke kerken zijn verenigd bericht, da deze raad de mogelijkheden om hulp te ont vangen en te verlenen heeft behouden. Voor de hulpverleners in het Westen is het nog duidelijk, hoe het best hulp kan worden gebo den, schrijft het Werelddiakonaat in ee tra contactbrief aan de diakonieèn, cc pondenten en predikanten. Duidelijk is wel, dat de Poolse kerken ve ding van grote hoeveelheden pakketten, die naar eigen inzicht in West-Europa zijn mengesteld, afraden. Er bestaat vooral be hoefte aan bulkgoederen, die de Polen eigen inzicht kunnen verwerken tot pakket ten. Plaatselijke actiecomité's verwijst het Wereld diakonaat naar het landelijke werkcomité, dat de lopende hulpverlening coördineert en technische adviezen geeft. Zelf blijft de afde ling hulp verlenen via de Wereldraad van Kerken. Afgevaardigden van de Wereldraad brengen binnenkort een bezoek aan Polen. Zij gaan ervan uit, dat in eerste instantie de Poolse kerken zelf het beleid voor de hulp verlening bepalen. De 'Europacommissie', die in Oost-Europa het werk behartigt van de hervormde en gere formeerde diakonale organen en de Stich ting Oecumenische Hulp, heeft er bij de We reldraad op aangedrongen, te overleggen met de rooms-katholieke hulpverlening 'Ca ritas Internationalis'. Deze heeft Polen 'op gedeeld' in 25 gebieden. De Westeuropese kerk krijgt nu verantwoordelijkheid voor een paar regio's per land. De Nederlandse tak van 'Caritas', 'Mensen in nood', heeft drie gebieden in Noordwest-Polen toegewe zen gekregen De bedoeling is. dat de protestantse wereld- diakonaten met 'Caritas' in dezelfde gebie den gaan samenwerken. Leve de koningin Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bennebroek B H. Weegink Beerzerveld (Ov.), te Losser (Ov.) L. Lingen Klooster ter Apel; benoemd tot kerkelijk medewerker te Wienngen voor oecumenisch experimenteel kerkewerk rond de dorpskerk van Oosterland K. Vos Vreeland; bedankt voor Woudnchem H. A. van de Pol Wierden. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aange nomen naar Lemele-Lemelerveld kandidaat L. Sollie Zwartsluis. Morgenavond, 8 uur, begint in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden een serie lezingen onder het motto 'God of ik?' Sprekers zijn dr W J. Ouweneel uit De Bilt, de heer J. Ph. Fynvandraat uit Sneek en de heer J. G. Fijnvandraat uit Leeuwarden De titel van de lezing van morgenavond is 'Gods wil - eigen WÜ?'. Op 5 februari wordl gesproken over 'Gods kracht eigen kracht?', op 19 februari over 'Gods eer - ei gen eer?' en op 5 maart over 'Gods wys - eigen wijs?' De heer E. B. de Jong, Faljerilstraat 2 Leiden, telefoon 071-152683, bij wie men nadere in lichtingen kan krijgen, schreef bij zijn aan kondiging van deze nieuwe serie, dat de sprekers geen propaganda maken voor wel ke groep van christenen ook. Tussen allerlei kerkelijke berichten tn het blad 'Hervormd Lisse' van deze week valt een stukje van de plaatselijke predikant P C. 't Hooft onder de kop 'Leve de koningin onmiddellijk op De dominee roept zijn gemeenteleden op om op zaterdag 30 januari, 's avonds om half 8, tn de Grote Kerk te Lisse een exmeert bij te wo nen 'ter ere van de verjaardag van onze ko ningtn'. "Het weer noodt in deze tijd van het jaar niet om tn de buitenlucht uitbundig feest te vieren, daarom is een concert met veei vaderlandse muziek de aangewezen ma- Het koor 'Looft den Heer', organisator van d* avond, organist Kroon, evenals vorig jaar d* initiatiefnemer, en het jeugdkoor The Mes sengers' staan daartoe gereed. De burge meester en zijn vrouw zullen het concert ook bijwonen, weet ds 't Hooft al te melden "Wij hopen, dat oranjegezind Lisse acte de pre sence geeft. Het Oranjehuis verdient het. dai het een warm plekje vindt tn ons aller hart". De toegang tot deze avond is gratis, maar, zt voegt de dominee er gauw aan toe, de uit gang niet. Dan is er een collecte ter bestrij ding van de kosten. Drs. R. Ph. Bar, door paus Johannes Paulu; II benoemd tot hulpbisschop van Rotter dam. zal op zaterdag 20 maart in de kathe drale kerk aan de Mathenesserlaan te Rotter dam de bisschopswijding ontvangen. Bis schop Simonis zal bij deze plechtigheid d< hoofdconsecrator zijn De twee mede-consa crerende bisschoppen, die bij zo'n wijding zijn vereist, zijn nog niet bekend. 1. Het maken van een poezen- deurtje in een stenen muur (bijvoorbeeld van de schuur) begint met het maken van een gat. Een afmeting van on geveer 20x20 cm is voldoen de, dus een volle steen breed en drie stenen hoog. Boor een reeks gaten (met steenboor) en hak het gat zo gaaf moge lijk uit met een koudbeitel. 2. Maax het „raam' van de poe- zendeur liefst van watervast verlijmd triplex (hechthout), 18 cm dik. Schroef of spijker, en lijm de vier delen van het raam in elkaar. Boor in beide verticale delen een gaatje voor; daarin komt een boutje of asje dat het eigenlijke (klapdeurtje vrijelijk laat be wegen. Controleer de wer king voordat de boel in het gat wordt geplaatst. 3. De afmetingen van de poe zen-entree moeten zodanig bemeten zijn dat deze ruim in het gat in de muur past. Smeer de overblijvende voe gen af met specie, porion of gebruik plastisch blijvende kit. Let erop dat de zaak haaks komt te zitten, anders Zo doe je dat gaat het klapdeurtje klem men en krijgt poesje goed de 4. Om een poezen luikje in een deur te maken gaat u als volgt te werk: teken de om trek af, boor op de vier hoe ken een gat van minimaal 2,5 cm en zaag van daaruit met schrobzaag of decoupeerzaag het gat netjes uit. Werk de omtrek van het gat recht en gaaf af. Lijm eventueel dun ne latjes op de zaagvlakken. 5. Maak het klapdeurtje van hechthout, minstens 18 mm dik. Rond de bovenkant af, maak een V-groef in de on derkant en lijm daarin een tochtflapje Boor aan beide kanten een gaatje; in één komt een vast asje, in het an dere een asje met een veer er achter. De diepte van het gat voor het asje met veer is ui teraard iets groter. Even uit proberen. 6. Zet het vaste asje in het gat in het deurtje, duw het veertje in het andere gat, druk het as je er helemaal in en „floep" het deurtje (eerst met de ver ende as) in gaatjes die u in tussen ook in de verticale de len van het deurgat hebt ge maakt. Met een beetje passen en meten komt u er wel uit Half december stonden de rozen nog uitdagend te bloeien, maar daarna sloeg Thialf opeens toe! Sneeuw dekte de grond èn de planten, hetgeen een prima na tuurlijke bescherming biedt aan alles wat zich daaronder bevindt. Maar in dit land kan het, zoals al gebleken is, vriezen en dooien, en voor dat laatste doet u er toch goed aan wat dekmateriaal bij de hand te houden. Want als het na de dooi weer gaat vriezen, krij gen de planten het voor hun kie- Sneeuw staat sprookjesachtig mooi op de groene takken van coniferen, maar onder het ge wicht ervan gaan de takken uit buigen en ze kunnen onder die last zelfs afbreken. Na van het gezicht te hebben genoten moet u met hark of bezem die sneeuw er af „slaan". Denk vooral ook aan de zuilvormige conifeertjes! Houd ook het pad door de tuin tij dig schoon door met schuiver, schep en bezem te werken. Niet met zout of pekel. Dat is bar slecht voor de planten in de om geving. Op ijsvorming strooit u zand of as uit de open haard. Controleer uw wintervoorraad ap pels en aardappels. Die kunt u overigens heel best bij elkaar be waren, omdat het ethyleengas dat de rijpende appels afschei den de spruitvorming bij aardap pels schijnt te remmen. Als u toch aan het controleren bent, bekijk dan ook de bewaar de bollen en knollen en de over winterende stekplantjes, zoals de geraniums. Deze laatste mogen niet verdrogen. Evenmin mogen ze te warm staan, want dan groeien ze te hard. En dan komt u in mei in de knoei, omdat ze dan eigenlijk naar buiten moe ten, wat toch pas kan als er geen nachtvorst meer aan de lucht is. De temperatuur mag nu niet bo ven 15 graden C komen. Het kan ook zijn dat een plant be vroren (b)lijkt. Het enige red-, te vens paardemiddel is: een koude douche, in een koele ruimte. Vooral zulke planUen) niet in een warme kamer zetten! De volgen de dag nog zo'n douche en even tueel nóg eens. Kijken of de plant herstelt Een waarschuwing is ook nog op zijn plaats ten aanzien van ge kochte bloemen en planten. Zet die 's winters niet direct in een warme kamer, maar laat ze eerst een dagje in een koele kamer ac climatiseren. Wie in het bezit is van een „bonzai" kan deze 's winters best buiten laten staan. Kou deert zo'n kunstige boomvorm niet, maar nattigheid wel. Vandaar dat luj buiten afgedekt moet zijn en het best in een niet-verwarmde kas staat. Wees zuinig op zo'n kost baar kleinood! Moes- en fruittuin Ook als het in januari wintert, dan kunt u al de voorbereidingen treffen om straks te kunnen oog sten. Er moet zaad worden be steld. zaailinten of pilzaden. Bijvoor beeld van sla legt u één zo'n pil in een jiffy-potje met grond en daar komt al gauw een slaplantje uit. Dat kan in de koude bak met pot en-al worden uitgezet. Sla van het ras „Suzan" kan eind van de maand ook direct in de koude bak worden gezaaid Met april kunt u dan kroppen hebben. Spi nazie kan ook worden gezaaid, bijvoorbeeld „Breedband Scherpzaad". Experimenteer eens met zo'n plastic tunneltje, wat ook voor sla en raapstelen geldt Bij „warm" winterweer wèl luchten! Hebt u het nog niet gedaan, dan wordt het tijd uw teeltplan voor de groentetuin op te zetten, reke ning houdend met de noodzake lijke wisselteelten Sla en peter selie houden met van elkaar en spinazie zaait u niet in grond waar eerst bloemkool heeft ge staan. Erwten en bonen kunt u niet combineren met ui-achti- gen. Aardappelen met mierikswortel en een „haag" van zonnebloemen aan de noordzijde is pnma. even als stambonen. spinazie of sla tussen de aard beien plan ten Worteltjes met sla gaat ook goed Zet ook eens wat aard bei plan ten in de koude bak of onder zo'n plas tic tunnel om ze te vervroegen Zeker als ze bloeien moeten ze vaak worden gelucht Ook bij lichte vorst kan er nog ge snoeid worden. Januan is trou wens de laatste maand dat u by berken takken kunt wegnemen Daarna komt de sapstroom al op gang Het planten van berken ge beurt in apnl, op het moment dat de bladknoppen gaan schuiven en het groen zichtbaar wordt. Vergeet vooral niet de stronken van boe re- en spruitkool weg te doen. Verbrand ze of geef ze met de vuilnisman mee; met op de composthoop. want daardoor zoudt u voortdurend last kunnen krygen van knolvoe taan tasting by uw koolplanten Ten slotte kyk uw opgezette wit lofpennen eens na. Uit de koude bak kunt u eind januan al best enkele goede witlofstruikjes oog sten Handige kleine naaibox De Mme lie van Curver is een nieuw klein en handig naaiboije van stevige kunststof (slagvast polys tyreen), dat met zijn afmetingen van ongeveer 26x25x8 cm niet al leen makkelijk in een la past, maar ook zonder bezwaar kan worden meegenomen op vakan tie. Zelfs in de reistas neemt het geen overdreven plek in beslag. Behalve vakjes voor knopten, spyelden, schaar en dat soort din gen zitten er dertig pennen in waarop klosjes en sptoeltjes kun nen worden geplaatst. De Minelle (weer ..Curver-knap" van vorm) is in huishoudelijke- artikelen zaken, warenhuizen enz. te koop voor een tientje, waarop je dan nog een stuiver te rugkrijgt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15