CCLV kraakt werkwijze Werkgroep Tarieven Nederlagen staartclubs Italië wil WK voetbal 1990 In "commentaar" op rapport KNWU mag Ruys niet boycotten Verlies Den Bosch Sport J DONDERDAG 21 JANUARI 1982 1 LEIDEN - De contactcommissie van Leid se voetbalverenigingen verzet zich hevig tegen een extra verhoging van de tarieven voor het gebruik van veldsportacco- modaties in de gemeente Leiden. Onder het motto "dit is een noodkreet, als we meer moeten betalen, gaan er in de toekomst echt verenigingen verdwijnen" (uitspraak van voorzitter Phil Verstraaten), wordt de voorge stelde verhoging fel aangevoch ten. Dat blijkt wel uit een onlangs ver schenen rapport waarin een commissie van de CCLV tracht te weerleggen dat er in de tarie ven die gelden voor de verschil lende takken van sport sprake is van onredelijke verschillen. Dat laatste veronderstelt de gemeen te, die meent dat de veldsport- verenigingen er relatief goed koop van afkomen. Een speciale Werkgroep Tarieven van de ge meente kreeg daarom enkele ja ren geleden de opdracht een na der onderzoek in te stellen, de zaak te inventariseren en met voorstellen te komen om die ver schillen weg te werken. Een eerste rapport van de werk groep verscheen in de herfst van '78. De CCLV reageerde daarop met de mededeling aan het ge meentebestuur dat de daarin op genomen voorstellen tot verho ging van de tarieven volstrekt ongemotiveerd en willekeurig werden geacht. De werkroep - een niet ambtelijke commissie van advies - moest (volgens de CCLV) het huiswerk nog eens overdoen toen ook de raadscommissie Volkshuisves ting, Bouwzaken, Sport en Re creatie zich niet met het rapport kon verenigen. Men viel over de wijze waarop de werkgroep om sprong met 'immateriële facto ren' (exploitatielasten, die bij an dere takken van sport geheel of grotendeels in het tarief ziin ver werkt), aldus de visie van de CCLV. Namens de Werkgroep Tarieven schetst Lodewijk Kal lenberg daarover echter een an der beeld. Hoe dan ook, als ver volg op rapport nummer één ver schenen in april vorig jaar het of ficiële deel twee. De CCLV vond dat er bij die ver dere bestudering geen rekening met de eerder gespuide grieven was gehouden, daarom besloten de voetballers, verenigd in een vijfmans-commissie (onder voor zitterschap van Lugdunum-prae- ses Phil Verstraaten), zelf op on derzoek uit te gaan. Om bij de vergelijking verder te komen dan het "natte vingerwerk" van de Werkgroep Tarieven, die cü- fers zou hebben gebruikt waar van de betrouwbaarheid maar betrekkelijk werd geacht. Verstraaten: "Die werkgroep heeft bijvoorbeeld helemaal geen re kening gehouden met de hoge energiekosten, de onroerend goedbelasting die wordt doorbe rekend, de trainerskosten, de vervoerskosten. Die zijn enorm hoog. Worden nu ook de tarieven verhoogd, dan kunnen er echt problemen ontstaan. Want een contributieverhoging is in deze tijd uit den boze. Ga je daartoe over, dan loopt je vereniging leeg. Doe je dat niet dan moet je zoveel minder gaan bieden datje club ook leeg loopt". Met dat beeld voor ogen ging de CCLV-commissie aan de slag. De bevindingen, onder meer naar aanleiding van een enquete, zijn nu gebundeld in een zeventien pagina's tellend 'commentaar'. Daarin neemt de commissie het gemeentebestuur op zijn zachtst gezegd kwalijk, dat een "be schrijving van het overheidsbe leid, met name dat van de ge meente Leiden, ten aanzien van de sport geheel ontbreekt. Het sportbeleid, daaronder begrepen het sportsubsidiebeleid, zou een onderdeel moeten vormen van het algemene welzijsbeleid". Tevens verwijt men de Werkgroep dat men bij het onderzoek is uit gegaan van de vooronderstelling, dat er onredelijke verschillen in de geldende tarieven bestaan. "De opdracht was juist om na te gaan óf er sprake is van onredeij- ke verschillen". Op basis van veel cijfermateriaal (dat het rapport er niet leesbaar der opmaakt, evenmin als niet nader omschreven termen als in komenspolitieke doeleinden, prijssubsidie, object- en subject subsidie e.d.) kraakt de CCLV de werkwijze, alsook de argumen ten van de Werkgroep Tarieven om veldsportverenigingen een extra verhoging voor het gebruik van hun accomodaties op te leg gen. De CCLV pleit er in het rapport vooral voor rekening te houden met de kosten van door de leden verrichte werkzaamheden met LEIDEN - Lodewijk Kallen berg, de man die de eindver sie van het rapport van de Werkgroep Tarieven heeft ge schreven, is nauwelijks onder de indruk van het 'commen taar' van de CCLV-commis sie. "Naar mijn idee tast het ons rapport zeker niet aan", zegt hij in een eerste reactie. "De CCLV hakt op punten die of buiten de opdracht lagen beleidsmatige zaken en so ciale aspecten), of wèl zijn uitgewerkt. Dat die punten niet als prettig worden erva ren is een andere zaak, maar het betekent niet dat onze uit- gangspunten verkeerd geko zen zouden zijn. Hoe je het ook bekijkt en welke oplos sing je ook kiest, je blijft in deze zaak altijd zitten met een moeilijke vergelijking. Er is geen benadering te vinden die ideaal is. Wij hebben er een gekozen, maar inder daad, over die keuze kun je van mening verschillen". Zover wil Kallenberg ("Ik ver keer in een moeilijke positie, ,want de Werkgroep is inmid- 99 99Dit tast rapport niet aan dels opgeheven, dus ik praat nu als persoonde commis sie van de CCLV nog wel tege moet komen. Feller is hij op andere punten. "Dat wij door de raadscommissie terugge stuurd zouden zijn, is niet waar. Integendeel. Die raads commissie heeft juist gezegd het helemaal eens te zijn met onze uitgangspunten. De ech te reden is dat het eerste rap port twee jaar op het stadhuis is blijven liggen en dat ons daarna is gevraagd de cijfers te actualiseren. Dat hebben we gedaan". "Daarbij hebben we bovendien wel degelijk rekening gehou den met de eerdere kritiek van de CCLV, aangaande de immateriële factoren. Verder zou de betrouwbaarheid van de cijfers betrekkelijk zijn, volgens het commentaar. Maar die cijfers zijn voor 100 procent gehaald uit de begro ting van de gemeente en de sportstichting. Die cijfers zijn openbaar, dus zo te controle ren. Het vreemde is dat daar kritiek op komt, terwijl juist de cijfers die de CCLV aan draagt niet controleerbaar zijn". Kallenberg vindt de kritiek dan ook niet terecht. Zeker niet "omdat wij na de eerste versie van het rapport en na het commentaar van de CCLV daarop, iemand van die CCLV hebben uitgeno digd zitting te nemen in de commissie. Dat is niet ge beurd. Ze wilden de vingers liever niet branden, maar le veren nu achteraf wel com mentaar. Dat komt onplezie rig over". Overigens vindt Kallenberg wel dat de CCLV-commissie problemen aanstipt, "waar best eens verder over gepraat zou kunnen worden. Zoals het sportbeleid". betrekking tot onderhoud, schoonmaak, terreinverzorging en dergelijke. De commissie wijst er op dat bij binnensporten deze werkzaamheden vooral door derden worden verricht, en dus in het tarief zijn opgenomen. "Indien de kosten van zelfwerk zaamheid niet in aanmerking worden genomen, houdt dit in dat de zelfwerkzaamheid wordt gestraft met een lagere subsi die". Verder bevreemdt het de CCLV- commissie in hoge mate dat de afschrijving op de accommoda tie niet in aanmerking is geno men. Dat "werkt sterk ten nadele van de veldsporten. Grond is im mers niet slijtend en kan bij beëindiging van de bestemming, hetzij binnen de gemeentelijke overheidssfeer een alternatieve aanwending vinden, hetzij met vaak aanzienlijke winst worden verkocht. Een opstal, bijvoor beeld een overdekt zwembad, heeft echter een beperkte levens duur en ondergaat een voortdu rende waardevermindering". Een niet door de Werkgroep Tarie ven genoemd punt is ook dat de veldsportverenigingen aanzien lijke investeringen verrichten in clubgebouwen (en kleed-was-en materiaalruimten). "De gemeen te krijgt voor niets een gebouw met een waarde van minimaal enkele tonnen". Op een eerder verzoek om te komen tot een bil lijke schadevergoeding bij beëin diging van het gebruik, heeft de CCLV tot op heden geen reactie ontvangen. "En zolang een der gelijke regeling niet tot stand is gekomen dient hiervoor een im materiële factor te worden inge bouwd". In de eerste van een zestal conclu sies oppert de commissie dat het tarievenbeleid alleen een ken baar onderdeel van het sportbe leid kan vormen, als dat door middel van een deugdelijke in spraakprocedure tot stand is ge komen. "Al in 1967 heeft de mi nister van CRM te kennen gege ven dat in het sportbeleid van de overheid de nadruk gelegd wordt op de inspraak van de bur ger. Wij kunnen slechts constate ren dat de gemeente Leiden blijkbaar weinig waarde hecht aan dit uitgangspunt van het sportbeleid. Noch het college van Burgemeester en Wethou ders, noch de werkgroep hebben inhoudelijk op onze bezwaren van 1978 gereageerd. Wij kunnen tevens wijzen op de gang van za ken rond de opheffing van de sportstichting, waardoor ons een inspraakmogelijkheid werd ont nomen, en op het ontbreken van een reactie op ons verzoek om te komen tot een billijke vergoe dingsregeling met betrekking tot de clubgebouwen". De CCLV, met meer dan 5000 ac tieve en meer dan 10.000 passie ve sportbeoefenaren achter zich, vindt dan ook dat men bij het ne men van beslissingen in elk ge Phil Verstraaten: "Als gen verdwijnen". meer moeten betalen, gaan er echt verenigin- val moet ingaan op het nu gepu bliceerde commentaar. Dan is de CCLV, die in februari rechtsper soonlijkheid krijgt "bereid aan een zinvolle discussie over het sportbeleid, waaronder het tarie venbeleid, als één van de belang hebbenden deel te nemen". Mikkola nadert ralley-leider MONTE CARLO - Hannu Mikko la, de onverstoorbare Fin, is er gisteren in geslaagd het gat met de leider van de rallye van Monte Carlo, de Westduitser Walter Rörhl, aanzienlijk te verkleinen. Mikkola reed in de laatste klasse mentsproeven tijdens het "gewo ne" traject van 369 kilometer als een duivel en sprong van de vier de naar de tweede positie met een achterstand van één minuut en 45 seconden. Zodoende maak te Mikkola, met als partner de Zweed Arne Hertz, bijna drie mi nuten goed op Rörhl. De West duitser maakte in de 21e proef de fout op relatief droge wegen te kiezen voor stugge sneeuwban- den, waardoor hij anderhalve mi nuut moest inboeten. Naast Rörhl en Mikkola hebben hoogstwaarschijnlijk alleen nog de Westduitser Kleint en de Fransman Frequelin een kans op de eindzege. Vannacht moet het laatste traject vanuit Monte Car lo worden afgelegd. Parijs—Dakar De Fransman Cyril Neveu (Honda 550 XR) en de gebroeders Claude en Bernard Marreau (Renault 20 Turbo) zijn de winnaars van de vierde Parijs-Dakar-Rallye. In de laatste etappe legde de Neder lander Westerbaan beslag op de derde plaats in de categorie mo toren. In zaalvoetbalcompetitie LEIDEN - Koosjardin heeft het in de zaalvoetbalderby tegen De Tegelhandel niet kunnen red den: 1-4. Ook een andere 'Leid- se' staartclub verloor. De Engel kon niet tegen een oppermachtig VI op: 5-9. In de Hoofdklasse heeft Bax door een iets beter doelsaldo de leiding van Van der Plas overgenomen. EKL Boys en UVS blijven goed volgen. Koosjardin - De Tegelhandel 1-4 Wat een spannende wedstrijd had moeten worden, werd een eenzij dige vertoning. Koosjardin dat de punten hard nodig had, werd verrast door een bliksemstart van de De Tegelhandel, dat via goals van André Pracht (erg hard) en Jan van der Reyden al na drie minuten op 0-2 stond. Daarna trok de ploeg van coach Hennie van Putten zich terug en kon de tegenstander volop aan vallen. Die aanvallen werden echter te onzorgvuldig opgezet. Niettemin kwamen de paars- blauwen toch, al was het op een vreemde manier, op 2-1. Een weggewerkte bal van Bennie de Roo ketste af op het lichaam van arbiter Van Ham. Via de paal be landde de bal voor de voeten van Bart van der Weyden, die simpel kon scoren. Daarna ontstond in een matte vertoning met veel overtredingen. Totdat Jan van der Reyden van ver uithaalde. De bal verdween via de duim van doelman Wim Kemping in het net: 1-3. Bij deze actie blesseerde Kemping zich zodanig dat hij het veld moest ruimen. Peter Gijs man nam zijn plaats in. Als doel man verspeelde hij de bal later nog eenmaal aan Koos Bekooy die Jan van der Reyden liet sco ren: 4-1. De Engel - VI 5-9 Al na twee minuten keken de Lis- senaren tegen 0-3 achterstand aan. Dit was te veel voor de ploeg van Theo Godyla. Frans van der Laan wist voor de rust nog wel eenmaal het net te vinden, maar na rust scoorde VI er weer lustig oplos. De tegendoelpunten van Theo Godyla (2x), Jos Faas en nogmaals Frans van der Laan werden door de Rotterdammers direct beantwoord. Door Jan Bruys (3x), Arie van der Sluys (3x), Frans van Straten (2x) en Arie Damsma. Van Duuren - EKL Boys 0-4 De Katwijkers blijven knap mee draaien in de race om het kam pioenschap. Zonder wissels, vreemd voor een ploeg die zo hoog staat, wonnen zij moeite loos van Van Duuren. Bennie Heemskerk en Gys Collé zorg den voor 0-2. Alleen op het mo ment dat doelman Jan van Kam pen naar de strafbank moest, werden de Leidenaars even. Na dat Ted van Berkel een straf schop had gestopt was het weer de beurt aan de blauwwitten. Bennie Heemskerk en John Cou- zijn voerden de score tot 0-4 op. Opvallend was het foutloze kee pen van de weer opgetrommelde Bram Brandt. UVS - Van Gerven 8-6 Beide ploegen scoorde er lustig op los. Bij de rust was al een 7-4 stand bereikt. Nadat de Lissena- ren tot tweemaal toe een voor sprong hadden genomen, was het de beurt aan UVS. De doel puntenmakers van UVS waren: UTRECHT (GPD) - De KNWU moet in de eerstkomende of daaropvolgende uitgave van het blad Wielersport een rectificatie plaatsen, waarin staat dat haar advies aan onder meer wieier- sponsors en wielrenners om geen enkele relatie meer te on derhouden met wielerorganisa- tor Charles Ruys, onrechtmatig Zo luidt de uitspraak van de presi dent van de Utrechtse recht bank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, in een kort geding dat Ruys, naar aanleiding van een officiële me dedeling van de KNWU in Wie lersport (vorig jaar december), tegen de Unie had aangespan nen. Bovendien veroordeelde Van Dijk de KNWU tot een dwangsom van 25.000 gulden voor elke dag dat de Unie met rectificatie in gebreke blijft. Ruys eiste in kort geding een recti ficatie van de KNWU in Wieler sport. In dat blad voelde hij zich in december 1981 afgeschilderd als „besmet persoon" in de wie- lerwereld. Een door hem georga niseerde wielerweek in de Gro ningse Martinihal in maart 1979 was voor Ruys financieel op een flop uitgedraaid. Hij kwam met een tekort van rond de 100.000 gulden te zitten. De KNWU heeft toen een deel van het wedstrijd- geld en de premies voor de ren ners betaald; een schuld die tot op heden nog niet door Ruys is terugbetaald aan de Unie. Dat was voor de KNWU reden om in Wielersport belanghebbenden bij wielerevenementen te advise ren niet meer met Ruys in zee te gaan- Rechtbankpresident Van Dijk vond dat de KNWU met de ze publikatie Ruys persoonlijk schade had berokkend. „Hier was geen sprake meer van een puur zakelijke mededeling", al dus Van Dijk. Bles Zuma in duel met Frans Sjardijn i Beek, Jan van Duyn en Wim Bouckaert scoorden tegen. Land we r - SRV Boys 2-2 Een verrassend resultaat van de ploeg uit Lisse. Chris van Dam me opende de score, maar Fred Arroyo en Fred Baak hadden voor Landwer het antwoord klaar. Dorus van der Voort zorg de daarna alsnog voor een gelijke stand: 2-2. Hollandia - Bax 0-6 De Alphenaren kwamen er niet aan te pas bij het weer op een volle toeren draaiende Bax. Cees van der Lans (3x), Loek van Res teren (2x) en John van Dijk maakten de Voorhoutse doel punten. Stand Inter—regionaal. Ceverbo 16-30 (90-48) De Tegelhandel (55-35) VI 16- 23 (84 -66) De Rozet 16-20 (66-53) Rotterdamse Stud. 16-17 (56-48) FC Torna 16-17 (56-53) Fv Snoekie 16-15 (49-54) Neptunus 16-12 (64-72) De Engel 16-11 (64-74) Glasbergen 16-10 (52-78) Topscorers. Frans van der Laan (De Engel) 18 Piet Haasnoot (Glasbergen) 17 Wil Groenendijk (Glasbergen) 17 Jan van der Reyden (De Tegelhandel) 16 Stand Hoofdklasse. Bax 12-18 (73-42) almelo )gpd) Ton van Dalen, ma nager van FC Twente, is als ac tief zaalvoetballer van FC Circus door de commissie van beroep van de afdeling Twente van de KNVB acht wedstrijden ge schorst omdat hij een wedstrijd voortijdig had verlaten. Bij deze procedure zijn in eerste en twee de aanleg naar de mening van Van Dalen zoveel fouten ge maakt, dat hij gisteren tegen de KNVB een kort geding heeft aangespannen voor de Almelose rechtbank. Hij eiste verbod op dit besluit van de commissie van beroep op straffe van een dwang som van f 5000 voor elke dag dat Ton van Dalen voor rechter contra KNVB de KNVB nalatig blijft. Van Dalen zag 16 oktober van ver der spelen in de wedstrijd tegen Drienerlo af, nadat de scheids rechter hem een tijdstraf had op gelegd. Daarna heeft de tucht- commissie hem veroordeeld, ter wijl Van Dalen niet wist dat er een zaak tegen hem aanhangig was. Het was niet het enige ver grijp tegen de reglementen, die daarna in de beroepsprocedure nog herhaaldelijk genegeerd zijn. Merkwaardig aspect in deze zaak: Van Dalen liet zich bijstaan door mr. G. G. Vermeulen, advocaat en voorzitter van de tweede divi sieclub Heracles. De KNVB werd vertegenwoordigd door de voorzitter van de afdeling Twen te, een niet-jurist, die de proce durefouten toegaf. Volgende week woensdag wijst de presidént van de rechtbank, mr. H. J. J. van den Biesen, vonnis in deze zaak. ROME (ANP) - De Italiaanse voet balbond heeft zich bij monde van voorzitter dr. Franco Carraro kandidaat gesteld voor de orga nisatie van het eindtoernooi van de strijd om het wereldkam pioenschap voetbal in 1990. Italië, in 1934 gastland voor het tweede wereldtoernooi, heeft zijn kandidaatstelling bekend gemaakt aan dr. Artemio Fran- chi, de Italiaanse voorzitter van de Europese voetbalunie (UE FA). De Italianen willen het eind toernooi in 1990 in zeven steden houden. In Rome, Milaan, Na pels, Turijn, Florence, Genua en Bologna zullen dan zestien elftal len elkaar het wereldkampioen schap voetbal dienen te betwis ten. De Italiaanse bond is geen voorstander van een eindronde met 24 deelnemende landen. (Jarraro: "We vinden dat te veel, maar we wachten eerst de erva ringen van Spanje met een der gelijke toemooi-opzet af'. Italië heeft voor de toewijzing van het eindtoernooi van 1990 twee concurrenten. Frankrijk, organi sator van de eindronde om het Europees voetbalkampioen schap in 1984, heeft zich kandi daat gesteld. Ook de Joegoslavi sche bond heeft de wens uitge sproken het toernooi van 1990 te organiseren. Dat moet gebeuren in samenwerking met Hongarije en Oostenrijk. Het bestuur van de Oostenrijkse voetbalbond heeft Helmut Sene- kowitsch bereid gevonden als coach te fungeren van het natio nale elftal tijdens het toernooi om de wereldtitel in Spanje ko mende zomer. DEN BOSCH (ANP) - Den Bosch heeft gisteravond in eigen hal een wedstrijd voor de finale- groep van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskam pioenen tegen Cantu uit Italië met 78-89 verloren. Het Bosche draadje dat al aan het begin van de finaleronde op springen stond, is daarmee echt geknapt. De landskampioen basketbal, zonder Cramer en Miller, telt na de nederlaag in de eigen zeer vol le Vinkenkamp niet meer mee. Drie nederlagen uit vier duels, twee keer uit in Belgrado en Tel Aviv en één verliespartij thuis, zijn te veel om mee te kunnen blijven tellen in de strijd van Eu ropa's sterkste basketbalkam- pioenen. Het was een ongelijke strijd. Vijf, onbelangrijk wie de Italiaanse coach Bianchini inzette, tegen één: Akerboom. Nederlands bes te basketballer pakte in de eerste helft alleen tien rebounds en be sloot met een indrukwekkende zes-op-zes, een score van in to taal twintig punten. Na de eerste periode viel Akerboom en daar mee Den Bosch echter weg. Can tu was gewoon completer. De punten kwamen op naam van: Den Bosch: Akerboom 26, Ri chardson 18, Dekker 14, Krop man 6. Esveldt 6, Kuipers 6 en Joustra 2. Cantu: Flowers 20, Innoncentin 18, Riva 16. Kuvec 16, Bargna 11 en Marzorati 8.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14