c Bej aardentehuis wil snel bouwen Trein ontspoort door botsing met kraan Commissie verdeeld over regionale sehooldienst L eidse agenda Geen tenniscomplex in sportpark "Adegeest" Raad moet grondprijs verlagen 9 Man trekt vuurwapen na keuring van auto 'Komitee voor Vrede' praat over medische gevolgen kernaanval mi Stad en rand WOENSDAG 20 JANUARI 1982 LEIDERDORP - Een meer derheid in de commissie onderwijs vindt dat wet houder Verdier door moet gaan met het overleg over een nieuwe, regionale school adviesdienst. De opheffing van het Onder wijs Adviescentrum (OAC) lijkt daarmee - on danks de grote bezwaren bij de scholen weer een stapje dichterbij geko- De raadsleden hielden zich gister avond op de vlakte tijdens de discussie ovber de regionalise ring. Alleen het PPR-raadslid Gordijn zei onomwonden dat wat hem betreft Leiderdorp "in godsnaam dan maar moest regio naliseren". Gordijn zag dat als enige mogelijkheid om de kwali teit van de onderwijsbegeleiding In Leiderdorp: op een aanvaardbaar peil te hou den. Als de gemeente Leiderdorp een eigen kleine dienst houdt, krijgt zij geen rijkssubsidie. Bij regio nalisering gaat het rijk in de toe komst de helft van het bedrag betalen. Wethouder Verdier deel de overigens mee dat de rijks subsidie voor volgend jaar niet 33.000 gulden bedroeg, maar zo om en nabij de honderdduizend gulden. Een meevallertje van zo'n 70.000 gulden. Ook de PvdA en de WD wilden in dit stadium doorgaan met praten over regionalisering. Mevrouw Huigen (WD) stelde wel een se rie voorwaarden waar de regio nale dienst aan moet voldoen wil Leiderdorp toetreden. Zo vond zij dat de huidige hoeveelheid tijd, die een begeleider aan een school besteedt, hetzelfde moet blijven. Ook moeten de scholen zelf kunnen blijven bepalen wat voor soort begeleiding zij willen. Voorwaarden die door wethou der Verdier werden gesteund. Grote zorg had Huigen over de fi nanciën. Volgens haar bestaat de kans dat een grote regionale dienst veel duurder zou worden als de huidige kleine. Die zorg werd overigens gedeeld door de CDA'er Roest, die zeer sceptisch tegenover regionalisering stond. "We moeten geen oude schoenen weg gooien voordat we nieuwe hebben". zo zei hij onder meer. Hij wilde veel meer informatie hebben, voordat hij een beslis sing neemt. Wethouder Verdier zei onder ande re dat een grote dienst geen kwa liteitsverlies hoeft in te houden. Hij wil de beslissing nog voor zijn ambtstermijn in juni afloopt nemen. Volgens hem is een re gionalisering de enige mogelijk heid om de huidige kwaliteit enigzins te handhaven. "De kwa liteit van het OAC wordt aange tast als we hem handhaven. Als we nu een proces van regionali sering inzetten, kunnen we trachten te behouden wat we aan goede zaken hebben", aldus Ver dier. Ijs behoedt automobilist voor nat pak LEIDERDORP - Het ijs bleek gisterochtend sterk genoeg om een bestuurder van een personenauto, die door een uitwijkmanoeuvre op de Lei- derdorpse Dwarswetering te recht was gekomen, voor een nat pak te behoeden. De be stuurder van de auto, een 49- jarige inwoner van Hilver sum, reed op de Provinciale Weg 5 toen hij moest uitwij ken voor een tegenligger. Door een schrikreactie stuur de de auto teveel naar rechts en kwam via de berm op de bevroren Dwarswetering te recht. Er moest een takelwa gen aan te pas komen om de auto weer van het ijs te trek ken. WOENSDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie fi nanciën. Instituut voor Culturele antropologie - Stationsplein 10, zaal 1022, bijeenkomst werkgroep buitenland CDJA, afd. Randstad, 19.30 uur. Augustinus - Rapenburg 24, voorronde Leids Cabaretfestival. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 19, film 'Chiedo Asilo'-Marco Ferreri, woe, do. 20 en 22.15 uur. Maranathakerk - Oecumenische ge bedsdienst, 19.30 uur. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de groep Silenus. Plantage 16 - vergadering van de Raad van Kerken, 19.30 uur. Vredeskerk - Burggravenlaan, Oecume nische gebedsdienst, van 19-15-19.45 Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat 9, lezing over 'Wereldontwikke ling, mens en christendom' door P.C. Veltman, 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, raadsvergadering, 20 u DONDERDAG plank, 20 uur. Stadhuis - gemeenschappelijke verga dering raadscommissies over o.a. erf pacht, 20 uur. Opstandingskerk - Steenschuur 9, dia presentatie 'Jeugd met een opdracht'. De Regenboogkerk - Oecumenische ge bedsdienst, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Neige' van Juliet Berto, do, vr en Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor .invaliden, 19-20 uur. Architekténkl - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. LEIDERDORP - De nieuwbouw van het be jaardentehuis de Dillen burg kan als alles meezit binnen een paar maan den beginnen. Er is ech ter nog geen volledige overeenstemming tussen de gemeente en de Protes tante Interkerkelijke stichting voor bejaarden verzorging. Met de grondprijs gaat de stichting akkoord, maar de door de gemeente ge stelde voorwaarden wor den afgewezen. Zo wil de stichting van te voren niet vastleggen dat tweederde deel van de winst bij ver koop van de Dillenburg terugvloeit naar de ge meente. B en W van Lei derdorp hebben dat als voorwaarde gesteld, om dat de gemeente de grond prijs met honderdduizend gulden heeft laten zakken. In een voorstel aan de ge meenteraad vragen B en W hoe het nu verder moet; óf de voorwaarde laten vallen (en er honderddui zend gulden bij inschie ten) óf de voorwaarde handhaven (de nieuw bouw wordt dan opnieuw vertraagd). Zo'n vier jaar geleden begonnen de gesprekken over een nieuwbouw van het bejaardentehuis. In het korte bestaan (slechts dertien jaar) was de Dillenburg verou derd en voldeed het niet meer aan de eisen van het rijk Het be jaardentehuis werd vlak voordat het rijk strengere eisen ging stel len aan bejaardenhuisvesting ge- bouwd. De meeste kamers hadden bijvoor- beeld geen eigen douche. Ook waren de kamers te klein en bleek het aanleggen van een lift onmogelijk. Opknappen was te duur Het stichtingsbestuur be sloot dat de Dillenburg nieuw ge bouwd moest worden. Het over leg met de gemeente en de pro- Muzenhof De eerste tijd gebruikte de stich ting voor het ontwerpen van plannen. Eerst werd gedacht aan een apart staand gebouw. Later kwam de gemeente met het voor stel om het bejaardentehuis te koppelen aan de Muzenhof. Zo zou er een overdekte verbinding ontstaan tussen de bibliotheek en het theater in het multifunc tionele gebouw en het bejaar dentehuis. Tot op de dag van vandaag zijn deze plannen ge handhaafd. Tegen het einde van 1980 begon het overleg te haperen. De ge meente wist op dat moment on geveer de prijs van de grond naast de Muzenhof. Maar de PDV wees die af. Samen met de bouwkosten zou de zogenaamde prijs per bed te hoog worden. De gemeente sloeg opnieuw aan het rekenen en kwam op een lagere prijs (toch altijd nog ruim drie kwart miljoen gulden exclusief omzetbelasting). Wederom wees de PDV die verkoopprijs af. De bedprijs was nog steeds te hoog. Het stichtingsbestuur en de ge meente gingen weer rond de ta fel. Het was inmiddels al eind 1981. Uiteindelijk deden alle par tijen - op voorstel van de PDV wat af van het gevraagde bedrag. Zo kwam de aannemer op lagere bouwkosten, het architectenloon ging omlaag en het rijk leverde een extra financiële bijdrage. De gemeente verlaagde van haar kant de grondprijs met bijna honderdduizend gulden. De ge meente wilde echter wel wat van dat geld terug zien. Ze stelde de voorwaarde dat als de stichting meer krijgt voor de oude Dillen burg dan waarvoor het in de boe ken staat (de zogenaamde boek waarde) de gemeente tweederde van die 'winst' zou krijgen (met een maximum van die honderd duizend gulden). Het stichtings bestuur wijst deze voorwaarde echter tot nu toe van de hand. Te duur Stichtingsbestuurslid Schouten, belast met de nieuwbouw, legt uit waarom. "We kunnen er zo net komen. Met de grondprijs kunnen we eventeel akkoord gaan, maar dan houdt het ook op", aldus Schouten. Het be stuurslid verwacht dat de bouw vergunning half februari of be gin maart wordt verleend. Maar of de bouw dan ook daadwerke lijk snel kan beginnen hangt nu af van de gemeenteraad. Als die vasthoudt aan de eis dat een deel van de winst bij verkoop van de oude Dillenburg terug moet naar de gemeente kan er niet worden gebouwd, zo stelt Schouten. "We hebben dat geld hard nodig voor de inrichting van de nieuw bouw". De enige oplossing in zijn ogen is de grond te verkopen aan de stichting zonder voor waarden vooraf. Schouten: "Maar de grond blijft gewoon te duur". Als de nieuwe Dillenburg er staat en ingericht is en er blijkt dan nog geld over te zijn, dan wil Schouten best nog eens met de gemeente gaan praten. Eventu eel zou de stichting dan een deel van dat bedrag aan de gemeente willen geven. De beslissing ligt nu dus bij de ge meenteraad. De stichting wil die honderdduizend gulden gewoon krijgen, maar of de gemeente raad daartoe bereid is, blijft nog maar de vraag. Ook wethouder Meerburg (CDA) weet het niet. "Ik weet niet hoe de andere par tijen erover denken. Mijn per soonlijke opvatting is: laat die voorwaarde maar vallen. Dat is de enige mogelijkheid om er uit te komen", aldus Meerburg. Ove rigens wordt zijn mening niet door alle collegeleden gedeeld. Meevallers Als de gemeente er honderddui zend gulden af doet zal dat geen problemen opleveren met de to tale exploitatie van Buitenhof. Er is sprake van dat er zelfs enke le financiële meevallers zouden zijn. Meerburg: "Laten we daar maar een voorschotje op nemen. Zekerheid over die financiële meevallers heb ik echter nog niet". Die zekerheid heeft de ge meente pas als de aannemers die de huizen in Buitenhof bouwen akkoord gaan met de prijzen die de gemeente voor de grond vraagt. De politieke partijen zijn wel be reid een financiële bijdrage te le veren in de bouw van de Dillen burg. Tijdens de begrotingsbe handeling zei het CDA bijvoor beeld wel een financieel offer te willen brengen, maar de andere belanghebbenden zouden daar wat tegenover moeten stellen. Ook de PvdA en de WD leken tot een financieel offer bereid, maar vooral omdat de oude Dil lenburg uitermate geschikt is voor bewoning door één- en tweepersoonshuishoudens. Plannen daarvoor heeft de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) ontwikkeld. Wethouder Meerburg deelde de mening van de partijen en steun de het plan van de AWL. Zo zei hij tijdens de begrotingsbehan deling: "Wij (B en W) blijven stre ven naar realisering van de woonbestemming op basis van de plannen van de AWL". De gemeente en de AWL kunnen die plannen echter wel vergeten, zo meent bestuurslid Schouten. "De AWL mag (van het rijk - red.) niet meer betalen dan de boekwaarde. En wij willen wat meer hebben. De stichting Stu dentenhuisvesting Leiden en nog een andere gegadigde kun nen wel wat meer betalen". Wethouder Meerburg is daar ech ter niet zo zeker van. De PDV moet elke verbouwing goedkeu ren om in aanmerking te komen voor een subsidie. En die PDV heeft gezegd dat het gebouw - als men tenminste subsidie wil hebben alleen voor de boek waarde mag worden gekocht, zo stelt Meerburg. "Wij blijven dan ook streven naar realisering van de plannen van de AWL". HENNY VAN EGMOND OEGSTGEEST - Een 35-jarige inwoner van Oegstgeest is gisterochtend aangehouden nadat hij een monteur van een garagebedrijf met een vuurwapen had bedreigd. Er was onenigheid ontstaan over de keuring van een personenauto en dat was voor de Oegstgeestenaar reden zijn wapen te trekken. De politie hield de man ter plaatse aan en trof bij een huiszoeking nog eens twee vuurwapens en patronen aan. De man had hiervoor geen vergunning. Leidse Wergroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Leiderdorp - Sjelter, avond over de ge volgen van een kernwapenaanval, 20.30 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 15 jan tot 22 jan door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807; Apotheek Noord- Hofland, Thorbeckeweg 3, tel. 762877. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense commissie voor sport en recreatie heeft haar wens om een tweede tennisbanencomplex op het half verharde veld in het sportpark Adegeest aan te leg gen opzij gezet. De commissie toonde zich gisteravond bereid om het half verharde veld van de voetbalVereniging Randstad Sport een goede opknapbeurt te geven. Daarmee wilde men toch nog enig zins tegemoet komen aan de club, na eerder meegedeeld te hebben dat niet mag worden ge rekend op een subsidie van 100.000 gulden om de splitsing van Randstad Sport mogelijk te maken. De commissie had eer der positief gereageerd op de be schikbaarstelling van een ton, maar de meerderheid van de ge meenteraad liet weten daarmee niet akkoord te gaan. Uiteindelijk zal ook de commissie voor financiën en de gemeente raad nog een oordeel moeten vel len over de 25.000 gulden die de commissie voor sport en recrea tie nu wil besteden aan de verbe tering van het half verharde veld. De commissie toonde zich gister avond bevreesd dat door de aan leg van een tweede tennisbanen complex de tennisvereniging 'Forescate' teveel leden zal ver liezen. De economische situatie brengt toch al vele Voorschoten- se verenigingen in de problemen omdat dubbele lidmaatschappen vooral bij de jeugd opgeheven worden. Men maakt thans een duidelijke keuze voor slechts één vereniging. Teleurgesteld was de commissie dat de tennisvereniging 'Fores cate' geen kans ziet om het ten- nisbanencomplex in het Van der Hoevensportpark in eigen be heer te nemen. De commissie overweegt nu zelf drie mogelijk heden: de huidige pachter hand haven, een nieuwe pachter aan trekken of het beheer brengen onder de commissie sport en re creatie zoals onder andere het ge val is met de sportvelden voor voetbal en de sporthal. Een goede zaak vond de commis sie de plannen voor de aanleg van een golfbaan op het terrein naast het zwembad. De baan zal in beheer komen bij de stichting Openbaar Golf uit Den Haag. Wethouder Marselis deed nog de toezegging met omliggende ge meenten in overleg te gaan om te komen tot een echte grote golf baan. Daarvoor is in Voorscho ten geen ruimte. LEIDERDORP - Het 'Komitee Leiderdorp voor vrede' organiseert mor genavond een discussie- en informatie-avond in gebouw 'Sjelter' aan de Heemraadlaan. De Leiderdorpse huisarts Jurjen van der Beek praat dan over de medische gevolgen van een aanval met kernwapens. Hier na bestaat de gelegenheid om vragen te stellen. Ook kunnen suggesties worden aangedragen waarmee het 'Komitee' ver der kan gaan. Binnen de groep die gevormd wordt door tien instellin gen uit Leiderdorp heeft men er al aan gedacht om in te haken op regionale en landelijke acties tegen kernwapens. Verder wil men enke le thema-avonden met inleiders organiseren. Voor de gemeenteraadsverkiezingen wil het 'Komitee' een zogenaamde kieswijzer samenstellen die dan huis-aan-huis in Leiderdorp verspreid zou moeten worden. In deze kieswijzer wordt een standpunt gegeven van de Leiderdorpse politici over de kernwapens. De bijeenkomst in 'Sjelter' begint om half negen. Het 'Komitee' wil verder massaal aanwezig zijn op de gemeenteraadsver gadering van komende maandag in Leiderdorp. Dan zal de raad ja of nee moeten zeggen tegen het eventueel opslaan en vervoeren van kern wapens op of over Leiderdorpse bodem. Tijdens de vorige vergadering staakten de stemmen daarover. LEIDSCH &s DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgavo: Uitgeversmaatschappij LexJsch Dagblad B V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden pij vooruitbetaling te voldoen BH overscholing geen abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur urtsluttendgiro 3203571 R D Paauw v n Damiate Holding BV Kwartaalabonnement rwjactl6Chef P®f posl j 79,70 J.M.J.Poal Jwratonnement Rubriek(*ef, per post "I 307,30 J- Kroon *Stad) Losse nummer,, 0.80 J. P M van der Meer Directie. G. Koopman (regio) Voor betaling van Aangesloten de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo, Commentatoren A. A v Brussel W F J W.rtz tel 071-144941 tst. 222 ZOETERWOUDE - De stoptrein van Utrecht naar Leiden is gisteroch tend tegen elf uur bij Zoeterwoude na een botsing met een dragline gedeeltelijk ontspoord. De kraan kantelde enige minuten voor de trein uit de richting Alphen naderde. Door snel optreden van de mensen die daar met de dragline werkten, kon een treinramp worden voorkomen. Normaal rijdt de trein daar met een snelheid van honderddertig kilometer per uur. Omdat de machinist zo'n vierhonderd meter van te voren werd gewaarschuwd kon hij snel heid minderen tot zo'n veertig kilometer. Alleen het voorste treindeel ontspoorde. Er waren geen gewonden. De dragline viel om toen hij op weg was om te gaan tanken. Om bij de olietank te komen moest de dragline over een rij balken, die glad waren door de vorst. De dragline slipte en belandde met de giek net op de rails. Barkhuis, die daar aan het werk was: "Met z'n drieën hebben we geprobeerd de trein tegen te houden. Met rode lappen hebben we de machinist gewaarschuwd op ongeveer driehonderd meter van de om gevallen dragline" De dragline werd gebruikt om de zogenaamde calamiteiten-pijpleiding aan te leggen. Dat is een waterleiding tussen Alphen en Leiden die de watervoorziening veilig moet stellen. De zeventig treinreizigers zijn daarna met de bus naar Leiden vervoerd. De NS hebben tot laat in de middag bussen ingezet tussen Alphen en Leiden. Pas om tien over vier kon het baanvak weer vrijgegeven wor den. De treinen moesten wel met aangepaste snelheid rijden. Over de totale schade was vanochtend nog niets bekend. De trein kwam naast de rails terecht na de botsing. Een ramp kon worden voorkomen doordat men erin slaagde de machinist te waarschu wen, die de snelheid wist te verlagen. Bij de gebruikelijke hogere snelheid zou de trein waarschijnlijk van de spoordijk zijn gestort.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2