Geloof in Mitterrand ebt weg Oostblok en Libië achter Rode Brigades Reagan wil grotere druk op Cuba ■C Vertraging in Franse nationalisatieplannen Mugabe wil blanken macht ontnemen Angst in Berlijn na bomaanslag Weinig Polen vragen asiel in buitenland Koivisto mogelijk nieuwe Kekkonen Veel doden bij ramp in Moskou MAANDAG 18 JANUARI 1982 Buitenland 11 ROME Het linkse terrorisme in Italië ontvangt steun, opleiding en wapens van geheime diensten uit Oost-Europa en Libië. Dat is de mening van de Romeinse rechter Ferdinando Imposimato, neergelegd in een dossier van 700 pagina's over de activiteiten van de Romeinse afdeling van de Rode Brigades. Met dit dossier stelt hij 48 personen in staat van beschuldiging, na de 15 die hij al eerder had beschuldigd van de ontvoering van Aldo Moro in maart 1978 en van de moord op l deze christen-democratische po- 5 liticus in mei van hetzelfde jaar. De buitenlandse geheime dien sten zouden voor hun steun aan 11 de terroristen gebruik maken van Palestijnse terreurorganisa ties. Imposimato baseert deze mening op de verklaringen van verschil lende ex-terroristen, die zich na hun arrestaties bereid hebben verklaard mee te werken met de politie. Dat er sterke aanwijzingen zijn voor buitenlandse steun aan het Italiaanse terrorisme, zei deze week ook minister-president Giovanni Spadolini in zijn ant woord op kamervragen over de herlevende terreuractiviteiten. „Het is moeilijk", zo zei hij afge lopen maandag, „bewijzen te vergaren voor het bestaan van een buitenlandse centrale die lei ding geeft aan de terreur. Maar vooral uit de meest recente rap porten van de veiligheidsdienst beschikken wij over zeer talryke aanwijzingen in die richting" In de laatste twee jaar, zo voegde Spadolini hieraan toe, waren de aanwijzingen sterk genoeg om 26 vreemdelingen het land uit te zetten. Het ging hier vooral om Libiërs (in 1981 waren dat er zes van de tien), maar ook om bur gers van de verschillende Oost- europese landen, zoals Honga rije. de Sowjet-Unie en Bularije. Het was de eerste keer dat de Ita liaanse regering officieel ver klaarde aanwijzingen te hebben voor buitenlandse steun aan het terrorisme Tot nu toe had zij op de vaak gehoorde beschuldigin gen in die richting altijd geant woord dat er sprake was van waarschijnlijke, maar totaal on bewijsbare vermoedens. Lijken op bodem van meer ROME (UPI) - Duikers van de Italiaanse politie heb ben op de bodem van een meer op 20 km noord oostelijk van Rome de lichamen van twee rechts- extremisten gevonden die in een auto waren vast geketend. Dit heeft de Romeinse politie zaterdag bekendgemaakt. De mannen zijn gèdentificeerd als Vincenzo Travaglione en Gennaro Mondello. Zij wer den beiden gezocht in ver band met handel in heröne en wapens tussen Italiaanse ree hts-extremisten en Libi sche en Egyptische terroris ten. Volgens de politie kre gen rechercheurs gegevens dat temmste vier andere mensen ook gedood zijn in deze zaak. Zij zijn nog niet gevonden. De Italiaanse recherche zei dat de rechts-extremisten en hun Arabische partners betrok ken waren in terroristische activiteit met het doel de Ita liaanse maatschappij te des tabiliseren. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De eerste ronde van de tussentijdse verkiezin gen in vier kiesdistricten voor de Assemblée (Nationale Vergadering) sinds de algemene verkiezingen van vorig jaar zomer, heeft een grote overwinning opgeleverd voor de gaullisten en de aanhangers van oud-president Gis- card d'Estaing. Robert Mugabe (van onze correspondent Karl Breyer) SALISBURY - De zwarte arbei ders in Zimbabwe zullen de mo gelijkheid hebben om de belang rijkste bedrijven in dit land over te nemen en te besturen. Tijdens een massabijeenkomst in de na bijheid van Salisbury heeft pre mier Robert Mugabe gezegd dat hij van plan is om de zwarte ge meenschap in staat te stellen om het beheer over te nemen van de nationale handel, de landbouw en de industrie, aangezien de zwarte bevolking anders niet in staat zal zijn om de economische onafhankelijkheid te bereiken. Volgens Robert Mugabe zal een si tuatie worden geschapen, waar door alle arbeiders in het bezit van alle bedrijven in Zimbabwe zullen worden gebracht. Premier Mugabe beklemtoonde echter dat de regering niet van plan is om de verschillende bedrijven met geweld over te nemen. De bedoeling is om de boerderijen en andere bedrijven te kopen. Er moet een situatie ontstaan, waar iedere arbeider kan zeggen dat hij mede verantwoordelijk is voor het bedrijf, waarin hij werk zaam is, aldus Robert Mugabe. Intussen werd ook in Salisbury be kendgemaakt dat een nieuwe co- operatie is gevormd, die in de toekomst verantwoordelijk zal zijn voor de verkoop van chroom, koper en goud. Deze co- operatie zal het- beheer hebben over de verkoop van de grond stoffen van Zimbabwe, die verle den jaar rond 1,2 miljard gulden bedroegen. Volgens de regering van Robert Mugabe zouden de bestaande mijnbouwmaatschappijen ge faald hebben om hun grondstof fen tegen de best mogelijke prijs te verkopen. Waarnemers in Sa lisbury zien de verschillende stappen van de regering-Mugabe als een bewijs dat 1982 be schouwd wordt als de verwezen lijking van bepaalde socialisti sche ideeën van Robert Mugabe in Zimbabwe. De verkiezingen voor Assemblée, vergelijkbaar met de Nederland se Tweede Kamer, waren nodig geworden omdat bij de parle mentsverkiezingen vorig jaar ju ni onregelmatigheden in de be trokken kiesdistricten waren ge constateerd. Bij die gelegenhe den had een tweetal socialisten een parlementszetel veroverd, die ze nu weer zijn kwijtgeraakt. Tot de overwinnaars gisteren be hoort in de eerste plaats de mi nister van justitie in de laatste re gering-Barre, Peyrefïtte, die zijn zetel met grote meerderheid te rugwon die hem in juni vorig jaar door de socialistische kandidaat Marc Fromion was afgenomen. Peyrefïtte was minister in de ka binetten onder de presidenten De Gaulle, Pompidou en Gis- card. Peyrefïtte (56) noemde zijn overwinning een „teruggang van de rode golf'. Zijn overwinning is echter des te interessanter omdat in zijn kies district Seine-et-Marne, in de buurt van Parijs, een groot deel van de kiezers tot de Communis tische Partij behoren. De com munisten hadden dit keer geen enkele kandidaat in het veld ge bracht. Ze waren bevreesd ge worden voor de invloed die de ontwikkelingen in Polen moge lijk op hun aanhang zou hebben. De nederlaag van de socialisten was zo duidelijk dat, terwijl de Franse kieswet twee verkiezings ronden voorschrijft, de nieuwe parlementariërs van de oppositie gisteren meteen en met duidelij ke meerderheid al in de eerste ronde konden worden gekozen. In Parijs won de giscardist Jac ques Dominati, die vorig jaar werd verslagen door een linkse Vliegramp: 29 doden geborgen WASHINGTON (UPI) - Duikers hebben zaterdag uit het met ijs- schotsen bedekte water van de rivier de Potomac in Washington de stoffelijke resten geborgen van zestien mannen en dertien vrouwen die om het leven waren gekomen bij het vliegtuigonge luk van woensdag. Een poging om het staartstuk van het vlieg tuig te lichten mislukte zaterdag als gevolg van harde wind en da lende temperatuur. In totaal zijn nu vijftig lichamen van slachtoffers gevonden van de ramp waarbij een vliegtuig een brug over de Potomac raakte en een aantal auto's dat op de brug reed. Bij de ramp zijn zeker 78 mensen omgekomen. De bij de berging van de slachtof fers betrokken duikers werken in ploegen van twee man. Hoe wel zij gekleed zijn in verwarm de pakken, ondervonden zij bij hun werkzaamheden veel last van de doordringende koude. De "zwarte dozen" van het veron gelukte vliegtuig bevinden zich vermoedelijk in het staartstuk, dat nog niet is geborgen. gaullist, gesteund door de socia listische partij. Een andere gaul list, Pierre de Benouville, be hield zijn zetel en vergrootte zijn voorsprong op zijn tegenstander in juni, de socialist Stelio Fa- randjis. De linkse meerderheid in de As semblée loopt door deze uitslag echter geen enkel gevaar. De nieuwe Nationale Vergadering ziet er na zondag als volgt uit: so cialisten (284 zetels), communis ten (44), gaullisten (90), giscardis- ten (63), rest (10). De nationalisatieplannen van de socialistische regering hebben het afgelopen weekeinde opont houd gekregen. De Grondwette lijke Raad, een van de hoogste instanties van de Franse staat, heeft bedenkingen geopperd te gen de door het kabinet-Mauroy voorgestelde schadevergoe dingsregeling aan eigenaren van de te nationaliseren banken en bedrijven. De uit negen leden bestaande Grondwettelijke Raad vertegen woordigt stromingen die afgelo pen zomer bij de parlementaire presidentsverkiezingen opzien barend verslagen werden. Het besluit van de Raad om de Wet op de nationalisaties op een aan tal punten aan te vallen wordt dan ook in linkse regeringskrin gen openlijk of bedekt als een politieke, niet als een juridische, beslissing beschouwd. Meteen na het bekend worden van de uitspraak van de negen oude heren - de jongste is 65, de oudste in de 80 - ging men zondag op de betrokken ministeries koorts achtig aan het werk om een an dere financiële vergoeding voor de eigenaren van de te nationali seren banken en bedrijven uit te broeden. De Grondwettelijke Raad was er voornamelijk over gevallen, dat de vergoeding was vastgesteld op basis van de be drijfsresultaten van de afgelopen drie jaar. In deze periode ston den die echter al zwaar onder druk van de angst in de zakenwe reld voor een eventuele socialis tische overwinning. WEST-BERLIJN (GPD) - De bomaanslag in het drukbe zochte joodse restaurant „Mifgash-Israel" op vrijdag avond in West-Berlijn, waar bij 25 mensen deels zwaarge wond werden, heeft grote angst gewekt. De vrees be staat dat na Brussel, Antwer pen en Parijs nu ook de jood se gemeenschap in Berlijn een doelwit van extremisti sche terreur gaat worden. De politie en de binnenlandse veiligheidsdienst tasten nog steeds in het duister omtrent de daders, maar vermoeden politieke motieven. Van de 25 gewonden liggen nog vijf in het ziekenhuis. Een veertien maanden oude baby verkeert nog steeds in levens gevaar. Het persbureau DPA in Berlijn werd via een telefoontje mee gedeeld, dat het Volksfront Vrij Palestina de verantwoor delijkheid voor de misdaad voor zich opeiste. De aanhou ding van zes Palestijnen le verde geen concrete sporen op. Tijdens een tweede tele foontje by het persagent schap werd gezegd, dat een Nederlandse groep extremis ten voor de aanslag verant woordelijk zou zijn. Ook deze mededeling leverde geen steekhoudende aanwijzingen op. De aanslag in Berlyn heefl he vige beroering gewekt, zowel bij de bevolking als in politie ke kringen. Alle partijen had den de aanslag scherp ver oordeeld en de joodse bevol king in de stad hun medele ven betuigd. De burgemees ter van West-Berlyn, Von Weiszacker, zei dat de rege ring van West-Berlijn alles in het werk zal stellen om deze misdaad op te helderen. De Berlijnse SPD merkte op dat deze aanslag in verband met een reeks soortgelijke misda den moet worden gezien: „Dit toont op welke fatale wijze fascisme en mensonte rend antisemitisme weer de kop opsteken". Ook de Liberalen zien in de aanslag een daad van een sterker wordend antisemitis me. De voorzitter van de joodse gemeenten in Berlijn, Heinz Galinski, die de aan slag op het restaurant de zwaarste misdaad tegen jo den sinds 1945 in Berlijn noemde, verklaarde dat in de haat tegen Israël sinds enige tijd verschillende terreur groepen een eensgezinde houding aan de dag leggen. WASHINGTON (Reuter/AFP) - President Ronald Reagan van de Verenigde Staten wil het han delsembargo tegen Cuba ver- DEN HAAG (ANP) - Van de tienduizend Polen die in het buitenland Verblijven heeft slechts een heel klein deel de status van vluchteling aangevraagd. De meeste van hen willen in afwachting van de ontwikke lingen in hun land, waar enkele weken geleden de staat van belg werd afgekondigd, tijdelijk in het buitenland blijven. Dit heeft de hoge com missaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, de Deen Poul Hartling. zaterdag in Den Haag gezegd. Hartling bracht een tweedaags privébezoek aan Nederland in verband met de uitreiking van de Wateier vredesprijs aan mr. C. Brouwer, die tot voor kort verbonden was aan het hoge commissariaat voor de vluch telingen. De hoge commissaris sprak tijdens de twee dagen met konin gin Beatrix en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Volgens Hartling zijn de berichten, die bijvoorbeeld in de Verenigde Sta ten worden verspreid, als zouden zich vijftigduizend Poolse vluchtelin gen in Oostenrijk bevinden „pure nonsens". Er verblijven wel zo veel Polen in Oostenrijk, maar dit zijn op enkele uitzondenngen na geen vluchtelingen. Het hoge commissariaat heeft geen speciaal hulppro gramma voor de Polen in het buitenland en wil deze groep als geheel ook niet het stempel van vluchtelingen geven. De individuele aanvra gen voor de vluchtelingenstatus worden door de regeringen van de landen waar de Polen verblijven beoordeeld. Vader Julio Iglesias ongedeerd MADRID (AFP) - De vader van de zanger Julio Iglesias, die op 29 december werd ont voerd, is gisterochtend be vrijd in de plaats Trasmos in de provincie Saragossa. Dit heeft de politie meegedeeld. Iglesias, een arts, werd door zijn ontvoerders vastgehou den in een huis van twee ver diepingen, dat de politie in de nacht van zaterdag op zondag had omsingeld. De politie heeft vier personen gearres teerd die zich bij de ontvoer de man bevonden. Nadat zij de schuilplaats had bestormd trof de politie Igle sias ongedeerd aan. De gearresteerde ontvoerders zouden behoren tot de poli- tiek-militaire vleugel van de Baskische organisatie ETA. Voor de vrijlating van Igle sias was twee miljoen dollar geeist. Het bedrag zou door de rijke zoon van het slacht offer beschikbaar zijn ge steld, doch is nooit door de ontvoerders opgehaald. De vier gearresteerden zijn een echtpaar dat het huis be woonde waarin Iglesias was verborgen en twee mannen. De vrouwenarts Iglesias werd op 29 december door twee mannen ontvoerd uit het zie kenhuis waar hy werkte. scherpen. Dit heeft hij verklaard in een interview met het maand blad "Reader's Digest". Volgens Reagan verkeert de Cu baanse economie thans in een deplorabele toestand en zou daarom een verscherping van het embargo veel effect kunnen sorteren. Het doel daarvan zou zijn, aldus de president, dat de Cubanen gaan inzien dat ze zich zodanig hebben gebonden aan de Sowjet-Unie dat ze een satel liet zijn geworden. Ze moeten gaan beseffen dat ze veel beter uit zouden zijn als ze lid werden van de "familie van Amerikaanse staten", zo zei Reagan. Hy gaf niet aan hoe hij denkt Cuba op handelsgebied sterker onder druk te zetten. Sinds 1962 is een Amerikaanse handelsembargo tegen Cuba van kracht. Over de mogelykheid van een ef fectief embargo tegen de Sowjet- Unie zei Reagan dat dat alleen kan worden ingesteld met de hulp en steun van anderen. De president erkende dat het door zijn voorganger Jimmy Carter na Afghanistan ingestelde graanem- bargo tegen Moskou geen effect heeft gehad. "Ik vrees dat de Amerikaanse boer harder getrof fen werd dan de Sowjet-Unie", aldus Reagan. Hij heeft in ver band met Polen inmiddels sanc ties getroffen tegen Rusland, maar een graanembargo voorals nog daarvan uitgezonderd. Mig-straaljagers De Amerikaanse inlichtingen dienst heeft nieuwe Russische jachtbommenwerpers op Cuba ontdekt en gaat na of zij de Rus sisch/Amerikaanse overeen komst die een eind maakte aan de Cubaanse rakettencrisis in 1962, schenden. Dit hebben func tionarissen in Washington mee gedeeld. De functionarissen zeiden dat het een ernstige zaak zou kunnen zijn als de Amerikaanse regering ontdekt dat de nieuwe zending bestaat uit een bommenwerper- versie van de moderne Mig straaljagers. Zij legden er de na druk op dat er tot dusver geen gegevens over de mogelijkheden van de vliegtuigen zijn. De mede delingen volgden op een bericht van de Washington Post, volgens welk er deze week zes acht nieuwe toestellen zijn ontdekt in de buurt van Havana. De Post uitte het vermoeden dat het gaat om de zogenaamde Mig- 23 flogger, een toestel dat is ge baseerd op de Mig-27 Dit met verstelbare vleugels uit uitgeruste vliegtuig, dat door de Russische en Oostduitse lucht macht wordt gebruikt, kan kern wapens dragen en heefi het be reik en de snelheid om het zuid oosten van de VS vanuit Cuba te bestrijken. 99 99 HELSINKI (Reuter) - De Finnen zijn in record-aantal opgekomen bij de presidentsverkiezingen die zaterdag zyn begonnen. Van daag wordt het stemmen voort gezet voor een 301 leden tellend kiescollege dat op 26 januari een opvolger zal kiezen voor de 81- jarige Urho Kekkonen, die we gens gezondheidsredenen is af getreden. Verkiezingsfunctionarissen zeiden gisteren dat er in veel distneten al een veel hogere opkomst was dan bij de twee dagen tesamen in 1978 toen voor het laatst een pre sident werd gekozen. Kekkonen is 25 jaar president geweest van Finland. In 1978 was hy de offi ciële kandidaat van zes van de tien politieke partijen die Fin land rijk is. Hij leidde tydens zyn presidentschap het land in de de licate betrekkingen met de machtige buur. de Sowjet-Unie. Voor het kiescollege stelden meer dan 2000 personen zich kandi daat. Volgens opiniepeilingen maakt premier Mauno Koivisto de meeste kans op het president schap. Maar de indirecte verkie zing maakt zyn zege onzeker. Verwacht wordt dat gekozen le den van het kiescollege stemmen zullen verhandelen. Een opinie peiling van de grootste krant in Finland, Helsingin Sanomat, wees uit dat 78 procent van de ondervraagden de voorkeur geeft aan een meer direct en de mocratisch systeem voor het kie zen van de president. MOSKOU (UPI) - In de Sowjet- Unie worden ongelukken zelden bekendgemaakt. maar het nieuws over een ramp in de Enims-robotfabnek waarbij bij na vyflig mensen de dood von den, verspreidde zich snel zon der de hulp van de officiële me dia. De Enims-robotfabriek is een experimenteel bedryf op het terrein van de Ordzjonikidze ma chine- en gereedschapfabneken in het centrum van Moskou. De fabriek zag er gisteren negen dagen nadat het dak naar bene den kwam, uit alsof er een bom op was neergekomen. De buizen die onder het dak van het ge bouw zyn bevestigd bevroren volgens niet officièle-bronnen, en barstten. De tonnen sneeuw en ijs die op het dak van het meerdere verdiepingen tellend gebouw lagen versnelden het naar beneden komen van het dak. In tien minuten tijd stortte het gebouw in. Vele arbeiders die op 8 januari aan het werk wa ren slaagden erin zich in veilig heid te brengen, aldus de bron nen, maar het dodental was hoog. Een gezaghebbende schat ting spreekt van 42 tot 50 doden. Op het moment van de instorting vroor het 25 graden celsius en volgens een bericht vrorenver- scheidene mensen die de ramp overleefden dood voordat ze konden worden gered. De offi ciële media berichtten niet over de ramp. Schip kraakt gasleiding METZ (DPA/AFP) - Op de Moezel bij Richemont is gisteren een Frans vrachtschip tegen een pij ler van een gastransport gevaren. Vermoedelyk alle zeven opva renden zijn daarbij om het leven gekomen. Men heeft vijf lijken geborgen. Twee bemanningsle den worden vermist. Bij de aanvaring werden twee gas buizen vernield. Door het ont snappende gas liepen enkele tientallen mensen, die te hulp waren gesneld, vergiftiging op Zij zijn naar een ziekenhuis ge bracht maar verkeren niet vensgevaar. De politie de bij wijze van voorzorgsmaat regel eer. aantal in de buurt nende gezinnen. LONDEN (GPD/DPA) - Hoewei ae officiële uitslag van de stemmin gen pas aan het eind van deze week vast zal staan, wordt het steeds duidelijker dat de Britse mijnwerkers in meerderheid te gen een staking hebben ge stemd. Een deel van de mijnwerkers, de mannen in Zuid-Wales die vorige week niet konden worden ge raadpleegd door de barre weers omstandigheden in het gebied, zal morgen naar de stembus gaan. Verwacht wordt, dat dan donderdag alle stemmen zullen zijn geteld. Het ziet er evenwel naar uit, dat de uitslag in Wales er niet eens zo veel meer toe doet. Onderzoeken van verschillende kranten wyzen uit, dat nog geen 50 procent van de mijnwerkers, die vorige week donderdag en vrydag hebben ge stemd. hun bond, de NUM, heb ben gesteund De NUM heefl 55 procent van de Meerderheid Britse mijnwerkers tegen staken stemmen nodig om een staking te kunnen uitroepen De bond wil acties, omdat men het loon- aanbod van dé directie van de nationale kolenindustrie te laag vindt. De National Coal Board wil gemiddeld 9.5 procent salaris erby geven, de NUM eist 24 pro cent. Verschillende bestuursleden van de NUM hebben hun nederlaag al toegegeven en wyzen Joe Gormlcy, de vertrekkende voor zitter van de bond, als hoofd schuldige aan. Gormley hield vo rige weck een uitvoerig pleidooi ten gunste van het aanbod van de National Coal Board De 20 000 Brit.se treinbestuurders hebben gisteren opnieuw met een staking het gehele treinver keer in Groot Bnttanniè tot stil stand gebracht. De actie leidde nergens tot onoverkomelijke overlast. De treinbestuurders hadden vorige week woensdag en donderdag ook al gestaakt De machinisten Staken om hun looneisen krachtcisen by te zet ten. De directie van de staats spoorwegen wil echter van geen wyken weten. Dit weekeinde leek een oplossing nog zeer ver weg. Als er geen verandenng komt in de patstelling zullen de treinbestuurders komende woensdag en donderdag op nieuw het werk neerleggen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9