Kinderbij slag alsnog belast PvdA wil beter profiel Vier hulpbisschoppen in kerkprovincie Betoging tegen weg door Amelisweerd -C 3- Mgr. Gijsen: herindeling voorlopig van de baan CDA niet onwelwillend AKZO sluit fabriek vanwege energieprijs Kiezersaanhang neemt sterk af Werkloosheid onderwijs groeit tot 1990 flink Dode en gewonden na popconcert Christelijk onderwijs wil kunnen discrimineren 'Werkgevers doen niets aan oorzaak ziekteverzuim' Paard slaat op hol: amazone (29) gedood MAANDAG 18 JANUARI 1982 Binnenland r UTRECHT (GPD) - Voor velen to taal onverwacht, heeft het Vati- kaan zaterdag de benoeming be leend gemaakt van vier hulpbis schoppen in Nederland. Twee van de hulpbisschoppen zijn toe gewezen aan kardinaal Wille- brands. Het zijn voor het aarts bisdom Utrecht de franciscaan prof. dr. J. de Kok, hoogleraar kerkgeschiedenis aan de katho lieke Theologische Hogeschool in Utrecht en mgr. drs. J. B. Niênhaus, vicaris van het aarts bisdom Utrecht. De andere twee hulpbisschoppen worden toegevoegd aan de bis dommen Rotterdam en Roer mond. Bisschop Simonis van Rotterdam krijgt als hulpbis schop zijn vicaris-generaal Drs. R. Ph. Bar, een benedictijner monnik. En bisschop Gijsen van Roermond heeft mgr. A. M. H. A. Castermans, vicaris-generaal van zijn bisdom, toegewezen gekre gen als hulpbisschop. De benoemde hulpbisschoppen hebben geen recht van opvol ging, zodat zij niet automatisch, bij overlijden of terugtreden van de huidige bisschop, zijn plaats zullen innemen. Wel gaan de vier hulpbisschoppen deel uitmaken van de Nederlandse Bisschop penconferentie. die daarmee dus wordt uitgebreid van zeven tot elf leden. De hulpbisschoppen brengen in de Bisschoppencon ferentie hun eigen stem uit en hoeven dus niet de stem van hun bisschop te volgen. De bisschop heeft in de benoeming van een hulpbisschop in zijn bis dom een zware stem. Dat in te genstelling tot de benoeming van een gewone, in kerkelijk ter men residentiële bisschop. Bij een dergelijke benoeming speelt ook het Kapittel, het bestuurs college van een bisdom, een ad viserende rol. Het Kapittel maakt voor de paus, die uiteinde- liik alle bisschops-benoemingen doet, een lijstje met drie namen waaruit hij eventueel kan kiezen. In het verleden bij de benoemin gen van de bisschoppen Simonis en Gijsen, was echter al duidelijk geworden dat de paus deze voor dracht rustig naast zich neer kan leggen. Bij de benoeming van een hulpbisschop hoeft de bis schop, in kerkrechtelijke zin, zich niet te wenden tot zijn Ka pittel. De benoeming van twee hulpbis schoppen in het aartsbisdom Utrecht is, los van het moment waarop ze zijn bekendgemaakt, geen verassing. Kardinaal Wille- brands. die naast leider van Nederlandse kerkprovincie en bisschop van Utrecht, ook nog hoofd is van het Vatikaans de partement voor de oecumene, de eenheid van de christenen, heeft herhaaldelijk om versterking ge vraagd. De benoeming van hulpbisschop pen in de bisdommen Roermond en Rotterdam kan echter wel als verrassend worden aangemerkt. Beide bisschoppen hebben, voorzover dat bekend is, nooit om hulpbisschoppen gevraagd. Hun voorkeur ging veeleer uit naar een herverdeling van de Ne derlandse bisdommen. i Vicaris Castermans DEN HAAG (GPD) - Minister Den Uyl (sociale zaken) wil een eventuele volgende bezui niging in de sociale zekerheid bereiken door de kinderbijslag „op een verstandige ma nier" te gaan belasten. In een radio-interview zei Den Uyl zaterdag dat hij op die manier „het draagkrachtbeginsel ook op dit terrein wil doorvoeren". die tegen de aanleg van de rijksweg door het bos Amelis- UTRECHT (ANP) Tussen de 1500 en 2000 mensen hebben za terdagmiddag in Utrecht tegen de aanleg van Rijksweg 25 door het bos Amelisweerd betoogd. Vermoedelijk zal minister Zee- valking (verkeer en waterstaat) bij de begrotingsbehandeling van zijn ministerie op 25 januari de definitieve beslissing bekend maken over het al of niet door trekken van de rijksweg, die door de bosrand van Amelis weerd loopt. De stoet, die rond half drie van Domplein vertrok, groeide snel aan en een uur later hadden zich zo'n 2500 betogers voor het Utrechtse stadhuis verzameld. Een clownsgroep bood daar na mens de 11 jaar oude actiegroep "Vrienden van Amelisweerd" de aanwezige politici een petitie aan waarin geëist wordt dat alle werkzaamheden aan de Rijks weg 27 worden stopgezet. Met name de gemeenteraden van Utrecht en Bunnik moeten daar volgens de petitie al het mogelij ke aan doen. De Utrechtse ge meenteraad heeft zich midden vorig jaar al tegen de aanleg van de weg door het bos verklaard. Volgens de "Vrienden van Ame lisweerd" moet de gemeente nu samen met de actiegroep gaan werken aan een verkeersplan zonder het gedeelte van de rijks weg dat volgens Rijkswaterstaat door het bos moet gaan lopen. De petitie werd in ontvangst geno- Rolstoelprotest HAARLEM (ANP) - Voor de nieu we Brinkmann-bioscoop op de Grote Markt in Haarlem, is zater dagavond een demonstratie ge houden tegen de ontoegankelijk heid van veel openbare gebou wen voor rolstoelgebruikers. Naar schatting honderd rolstoel gebruikers en sympathisanten hielden rond zeven uur een tijdje de ingang bezet van de nieuwe bioscoop. Pas over enkele maan den worden twee van de vijf za len in de bioscoop toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Raads leden van de CPN en D'66 spra ken hun schande uit over deze si tuatie. men door vertegenwoordigers van alle fracties uit de Utrechtse en Bunnikse gemeenteraden, door de Utrechtse wethouder Van Hassel (ruimtelijke orde ning) en door twee Tweede-Ka merleden. D'66-Tweede-Kamerlid D. Tommei kondigde in Utrecht aan dat zijn fractie bij de begrotingsbehande ling van verkeer en waterstaat op 25 januari minister Zeevalking zal vragen om een onderzoek naar de noodzaak van het door trekken van Rijksweg 27. "Ik verwacht niet dat Zeevalking dat zal weigeren", aldus Tommei. Toch vakantie dankzij "heli" SCHIPHOL (ANP) - De dienst luchtvaart van de rijkspolitie is gistermiddag als redder in de nood opgetreden voor een boer en zijn vrouw, die door ijsgang en de hoge water stand waren geioleerd op hun boerderij in Winssen, langs de Waal bij Nijmegen. Het echtpaar zag hierdoor zijn vakantie in Tenerife (Canari- sche Eilanden) bijna in het water vallen, aldus een woordvoerder van de dienst luchtvaart. Maar op verzoek van de plaatselijke politie zet te een helikopter het tweetal over op een dijk. Hier wacht te een familielid, dat de vakantiegangers met de auto naar Schiphol bracht. Den Uyl zei in het radioprogram ma „In de Rooie Haan" dat hij op deze wijze het bedrag van f300 miljoen wil vinden dat hij nog moet bezuinigen in de sociale ze kerheid. Ook nieuwe bezuinigin gen wil hij op dit terrein vinden. Hij zei dat de maatregel toch doorgevoerd zal worden, on danks het verzet van CDA en D'66 tegen deze maatregel. In hetzelfde programma zei CDA- fractieleider Lubbers dat de christen-democraten zich niet onder alle omstandigheden te gen een aantasting van de bijslag zullen verzetten. Voor de hoog ste inkomens wilde Lubbers ver laging van de kinderbijslag niet uitsluiten. Maar de maatregel moet niet geisoleerd genomen worden, zei hij. Lubbers wees erop dat de regering al aanzienlijke bedragen had be zuinigd in de kinderbijslag. Voor een eventuele nieuwe maatregel moet daarom niet alleen gekeken worden naar het inkomen van de man in een gezin, maar zullen de inkomens van man en vrouw bij elkaar moeten worden opgeteld. Draagkracht Volgens Den Uyl dient de kinder- ROTTERDAM (GPD) Vanwege Lubbers van de hand, die zich voorstander had getoond van een verlaging tot 70 procent van de hoogste uitkeringen. Dit plan maakt deel uit van het CDA-ver- kiezingsprogramma. De minister gelooft dat een derge lijke maatregel niet mogelijk is, omdat dan het gevaar bestaat dat de sociale zekerheid een „vergro te bijstand" wordt. Je moet de band tussen betaalde premie en uitkering niet lossnijden, zei hij. Bezuinigingen zijn op dit punt wel mogelijk, maar dan denkt hij eerder aan het leggen van een verband tussen de lengte van het werk en de hoogte van de uitke ring. Tekort overheid vorig jaar toch boven acht procent uitkomt. Dat bete kent dat binnen het kabinet de komende maanden beslist moet worden hoeveel extra bezuini gingen nodig zijn. Volgens de vi ce-premier betekent de stijging tot boven de acht procent dat het kabinet niet gehouden is het te kort dit jaar te verminderen tot 6,5 procent. Ook Lubbers verklaarde dat onder drastisch verslechterende om standigheden het kabinet niet onbeperkt aan deze afspraak uit het regeerakkoord hoefde vast te houden. Die situatie doet zich volgens Den Uyl inmiddels voor. Hij zei dat de wereldhandel veel minder groeit dan voorzien was, dat de aardgasopbrengsten te genvallen en dat ook de belastin gen minder opbrengen dan was berekend. bijslag in principe net zo behan deld te worden als elke sociale uitkering. Ook daarover moet be lasting betaal^ worden. „Daarin komt de draagkracht in uiting. Meer belasting naarmate het in komen hoger is". Den Uyl wees een voorstel van de sterk gestegen energieprijzen voelt het Akzo-concern zich ge noodzaakt de in het afbouwsta- dium verkerende nieuwe chloor- fabriek in het Botlekgebied te sluiten. Volgens Akzo-woord voerder ir. E. A. de Wit komt dit doordat de energierekening van GARDEREN (GPD) - Hetetuur van de PvdA vindt dat het beela van de partij herkenbaarder moet worden. De politieke koers moet naar buiten toe duidelijker gestalte krijgen, terwijl ook op herkenbare wijze weer leiding moet worden gegeven. Dit is een van de conclusies, die het PvdA- bestuur heeft getrokken tijdens een bestuursweekeinde in het Gelderse Garderen. In het weekeinde heeft het PvdA- bestuur geconstateerd dat de partij een aanzienlijk verlies in aanhang heeft opgelopen. Een groot deel hiervan kan echter niet worden toegeschreven aan andere politieke opvattingen bij individuele kiezers, maar lijkt te worden veroorzaakt doordat de activiteiten te veel naar binnen gericht waren. Volgens het bestuur zijn daarbij de contacten met de eigen kiezers verwaarloosd, terwijl de politie ke stellingname „in veler ogen" gekenmerkt werd door een hou ding van betweterigheid en drammerigheid. Deze opstelling bemoeilijkte het contact met de achterban verder, aldus het be stuur. DEN HAAG (GPD) - In het onderwijs zullen tot 1990 door het afnemend aantal leerlingen 10.000 tot 12.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. Vol gens minister Van Kemenade is het nog maar de vraag of zijn ministe rie voldoende geld zal krijgen om dat op te vangen. Het zal ongeveer een miljard gulden gaan kosten om die arbeidsplaatsen voor het onder wijs te behouden. De mogelijkheden om te bezuinigen op het ministerie van onderwijs zijn beperkt, omdat 85 procent van de begroting uit loonkosten bestaat. De bijeenkomst had tot doel na te gaan op welke wijze het verlies van vertrouwen bij een deel van de kiezers opgevangen kon wor den. Daarnaast besteedde het be stuur ook geruime tijd aan een bespreking van de sociaal-econo mische situatie. Het bestuur meent dat het beeld naar buiten verder kan verbete ren door een eensgezind en ge coördineerd beleid van fractie, bestuur en bewindslieden. Er zijn afspraken gemaakt om dit gezamenlijke optreden mogelijk te maken. De bijeenkomst in Garderen werd overigens ook bijgewoond door een aantal frac tieleden en bewindslieden. Werk Op sociaal-economisch terrein ziet het partijbestuur het als de voor naamste opgave om in de jaren tachtig richting te geven aan de noodzakelijke aanpassingen in de sociale zekerheid en de ver zorgingsstaat. Daarbij komt de vraag aan de orde of de PvdA er in zal slagen aan de groeiende groep werklozen toch betaald en zinvol werk te verschaffen. Het bestuur heeft verder vastge steld dat er binnen de partij be hoefte bestaat aan duidelijke be leidskeuzes. Daarbij staan de werkgelegeheid en de verdeling van arbeid en inkomen centraal. Maar belangrijk is ook de verant woordelijkheid, die de partij heeft genomen voor het doen van de noodzakelijke bezuinigin gen. Opnieuw verlies Aan de daling van de PvdA in de kiezersgunst lijkt voorlopig geen einde te komen. In de meest re cente opiniepeiling staat de PvdA momenteel zelfs op een verlies van zeven zetels vergele ken met de verkiezingen van mei 1981. Uit het onderzoek, van de Rooie Haan - Nipo, blijkt verder dat CDA en WD samen de meerderheid zouden hebben ge kregen, indien halverwege de cember verkiezingen waren ge houden. Uit de uitslag van de peiling, die zaterdag via de VARA-radio be kend werd gemaakt, blijkt dat de aanhang van de PvdA inmiddels is geslonken tot 23,5 procent. Dat is goed voor 37 zetels. Op dit mo ment bezet de party 44 zetels in de Tweede Kamer Het onder zoek laat verder zien dat het CDA vrijwel stabiel blijft op 47 zetels (ruim 30 procent). WD en D'66 gaan, net als de PSP, fors vooruit. In een reactie op de enquête weet PvdA-leider Den Uyl zaterdag de neergang van zijn partij aan de slechte economische situatie. Hij wees erop dat de PvdA vereen zelvigd is met vooruitgang in ma terieel en sociaal opzicht. Nu het met de economie slechter gaat moeten de socialisten, als rege ringspartij, impopulaire maatre gelen nemen. De mensen kun nen daar moeilijk mee uit de voe ten, zei hij. Aftreden Den Uyl verzette zich overigens fel tegen een suggestie dat hij moge lijkerwijze beter af zou kunnen treden. Een beslissing daarover ligt in handen van de partij. „Zo lang mijn partij mij niet vertelt dat ik weg moet, ga ik door," al dus Den Uyl. CDA-fractieleider Lubbers zag ver band tussen de stabiele positie van zijn partij in recente onder zoeken en de samenwerking tus sen hem en premier Van Agt. Dat maakt het mogelijk een stabiele koers te varen. Hij bestreed een suggestie dat het CDA nog dit jaar de PvdA weer zou kunnen inruilen voor de WD. „Twee verkiezingen (voor provincies en gemeenten, red.) zijn dit jaar meer dan genoeg," iei Lubbers. HOOGEVEEN (ANP) - Een flinke vechtpartij na afloop van een popconcert in de Mauritshal in Hoogeveen, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven ge kost aan de 20-jarige B H. Meijer uit Hoogeveen. Nog acht andere bezoekers, variërend in leeftijd van 18 tot 29 jaar, moesten met steek- en snijwonden en kneu zingen naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Van deze groep kon er één na behandeling naar huis, de overigen werden zaterdag nog in het ziekenhuis verpleegd. Een 18-jarige jongen uit Hollandsche Veld heeft gis teravond bekend de fatale steek bij de Hoogevener te hebben toe gebracht. Over de aanleiding kon de Hooge- veense politie nog weinig zeg gen. Ook zijn er nog geen arresta ties verricht. Rond het popconcert waaraan de groepen Normaal, Frankenstein en de Harry Muskee Gang deel namen, waren al eerder proble men gerezen. de fabrieken in de Botlek, inclu sief de nieuwe fabriek, het vol gend jaar zal oplopen tot 235 mil joen gulden. Het verschil in energieprijs tussen de Westduitse chloorconcurren- ten en Akzo bedraagt nu al 7,5 cent per kWh. In 1979, toen be sloten werd om de nieuwe chloorfabriek te bouwen was dat maar 1,5 cent Akzo schat dat men over een jaar genomen circa 75 miljoen gulden duurder uit is dan de Westduitse concurrenten. Op de bestaande chloorfabriek, met een capaciteit van 100.000 ton, wordt door de gestegen energieprijzen al een jaarlijks verlies van 20 miljoen gulden ge leden. Na het in gebruik nemen van de nieuwe fabriek loopt dit op tot 70 miljoen. In de nieuwe fabriek is 300 miljoen gulden geinvesteerd, en er zou den 120 nieuwe arbeidsplaatsen bijkomen. Volgens De Wit moet men de nieuwe fabriek wel op starten om de afgesloten contrac ten met Shell en ICI af te werken, maar daarna gaat de fa briek onherroepelijk dicht. Volgens De Wit kunnen alleen in grijpende tariefsverlagingen, en dan nog op korte termijn, het be sluit van Akzo terugdraaien. Eer dere pogingen van Akzo en ande re grootverbruikers, verenigd in het Samenwerkingsverband In dustriële Grootafnemers van Energie (SIGE), om de tarieven voor grootverbruikers te verla gen, leden schipbreuk. In de SI- GE zijn onder andere verenigd DSM, Dow Chemical, Dupont, Hoogovens, Nedstaal, Hoechst, KNP en ENCI Woordvoerder Jan Schermer van de Industriebonden FNV zegt nog niets te weten over de plan nen tot sluiting. „Als Akzo, zon der de bonden in te lichten, zulke zaken in de pers brengt, dan vind ik dat pure politiek, en eigenlijk een „onsmakelyk" gebeuren", aldus Jan Schermer. DEN HAAG (GPD) - „Een onaan vaardbare inperking van het grondwettelijk recht van school besturen om personen te benoe men". Dat is het oordeel van Klaas de Jong Ozn, de kersverse voorzitter van de Unie „School en Evangelie", over het vooront werp van de anti-discriminatie- wet, zoals dat nog door het vori ge kabinet werd ingediend. De Jong. en met hem de Unie „School en Evangelie", scharen zich met dit oordeel aan de kant van de Besturenraad van het pro testants-christelijk onderwijs. Dit overleg-platform van onge veer tweeduizend besturen van christelijke scholen, vindt dat schoolbesturen het recht moeten behouden om leerlingen en leer krachten te weigeren die er een geaardheid, levenshouding of overtuiging op na houden die in tegenspraak is met de (bijbelse) uitgangspunten van de school. Op het ogenblik worden in de wet alleen maar benoemingsvoor waarden vastgelegd waar ieder een het in grote lijnen over eens is. Zo kan iemand die aan tbc lijdt of geen door justitie afgege ven bewijs van goed zedelijk ge drag heeft, niet benoemd wor den. De christelijke onderwijsorganisa ties vinden echter dat het con cept-wetsontwerp, waarop nog tot 1 februari gerageerd kan wor den, ook bepalingen omvat, waar de meningen over verdeeld zijn. Met andere woorden: niet elk schoolbestuur vindt dat leer krachten die bijvoorbeeld onge trouwd samenwonen, of een ho mofiele geaardheid hebben, voor de klas moeten staan. Er zijn schoolbesturen die vinden dat zij op basis van de bijbel deze mensen van school moeten kun nen weren. Zolang die scholen er zyn, moet de mogelijkheid blij ven bestaan om zonder van wets overtreding te worden beticht, deze mensen te kunnen weige ren, vinden de christelijke onder wijsorganisaties. De Evangelische Omroep en de Evangelische Alliantie ageren al langer tegen het voorontwerp van wet. Al wekenlang zijn zij be zig hun achterban te mobiliseren om het ministerie van erm te overstelpen met negatieve reac ties op de plannen voor de anti discriminatie wetgeving. De NVSH is bepaald niet gelukkig met het standpunt van deze christelijke organisaties: „Waar halen ze de pretentie vandaan, de sexuele respectievelijk relatione le voorkeur te beoordelen, ster ker nog, te veroordelen". Het hoofdbestuur van de NVSH laat weten dat „het alles eerder ver toond" is. „Waarschijnlijk is het protestants-christelijk onderwijs zich niet eens van het fascistoïde karakter van zijn standpunt be wust". UTRECHT (ANP) - Voor de mees te werknemers in de industrie is het werk de voornaamste oor zaak van ziek worden. Dat blijkt uit een enquête die de Industrie bond FNV najaar 1981 in 389 be drijven uitvoerde in het hele land. Ook blijkt volgens de bond dat werkgevers nauwelijks iets doen om het ziekteverzuim in hun be drijf tegen te gaan. Van de onder nemers neemt 65 procent geen enkele maatregel om het ver zuim - vaak in de hand gewerkt door bijvoorbeeld eentonig, la waaiig of vuil werk tegen te gaan. Van de ondervraagde werknemers noemde 51 procent het onaan trekkelijke werk als de belang rijkste "ziekmaker". Daarna kwamen in volgorde van belang rijkheid als andere oorzaken de slechte beloning, slechte sfeer op het werk. ori/ikerhcid over de werkgelegenheid, onderbezet ting en slechte arbeidsomstan digheden De bond besloot de enquête te houden om op die manier een antwoord te hebben op de kri tiek die de werkgevers steeds va ker uiten over het ziekteverzuim in Nederland. Voorjaar 1981 gin gen bedrijven als DSM en scheepswerf Van der Giessen in de aanval tegen het ziektever zuim door de aanwezigheid van werknemers op het werk te belo nen. De industriebond heeft zich van meet af aan M tcgm dit. soort plannen verzet. SEVENUM (ANP) - De 29-jange Marion Beks uit het Brabantse Eersel is zaterdag door een onge val met haar paard om het leven gekomen in Sevenum (L). Vol gens een woordvoerder van de rijkspolitic sloeg het paard van de amazone door nog onbekende oorzaak plotseling op hol, verliet het ruiterpad, rende de weg op en werd daar aangereden door een passerende vrachtwagen. De vrouw was op slag dood. Volgens de politie raakte het paard slechts gewond en werd het on der behandeling van een dieren arts gesteld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7