Sfeer van een massale reünie actief in I vrije tijd Derde Key Town festival: succes verzekerd Van Zeil wil snel aanleg rijksweg 11 Meerstemmige zang liét herkennings punt van Touchwood Friese folklore op Leidse ijsbaan MAANDAG 18 JANUARI 1982 Leiden Trompettist Jabo Smith wem- te in de jaren dertig met be roemde orkesten als Harry Marsh, The Louisiana Sugar Babies en Claude Hopkins Op het Key Town festival maakte hij wederom furore. LEIDEN Succes gegaran deerd. De kaarten voor het derde Key Town festi val waren immers de dag na kerstmis al uitver kocht. Ruim 2500 jazz- en dixieland liefhebbers to gen zaterdagavond weer naar de Stadsgehoorzaal om een keur van jazzcory- feeën uit binnen- en bui tenland te aanschouwen. Nog even enthousiast als bij binnenkomst verliet het overgrote deel van de bezoekers pas ver na twaalven dit evenement. Daar ik nimmer in jazzkringen heb verkeerd, was mijn gang naar de Stadsgehoorzaal weinig uitbun dig. Jazz- en dixielandbandjes waren in mijn tijd uit de tijd. Na de roerige jaren zestig luisterde je liever naar de Golden Earring, Cuby en de Blizzards of Q 65. Ook op schoolfeesten konden deze bands(nog)voor een schap pelijke prijs worden uitgeno digd. Je hoefde je nauwelijks in de kleren te steken en ook het dansen bleef beperkt tot het ma ken van enige marionetteske be wegingen. Zie daar het verschil met zaterdag avond. De generaties die de Tweede Wereldoorlog nèt wel en nèt niet heeft meegemaakt her kenden elke melodie. Er werd fa natiek meegeklapt, gezongen en gejived. Je had het gevoel ver zeild te zijn geraakt op een mas sale reünie. Menig studiegenoot of danslespartner vond elkaar hier terug. En.... allemaal even up-to-date gekleed. Dit alles liet mij natuurlijk niet on beroerd. Hoewel kennis van za ken ontbrak, had ik toch al snel door dat er na een solo ovatio neel applaus diende te volgen en er bij elke melodie die werd aan gekondigd onmiddellijk blijken van herkenning moesten worden gegeven. Bij een popconcert doe je eigenlijk niet anders, alleen de manier waarop verschilt hemels breed, is veel minder elegant. Meegesleurd Na twee uur observeren stelde ik enigszins verwonderd vast dat ik toch werd meegesleept door de ze manier van 'beleven'. Mijn scepsis verdween volledig toen Beryl Bryden, die in de grote zaal met de Revival Jazz Band op trad, de vingerhoedjes uit haar décolleté tevoorschijn haalde om zich met wasbord en al voor een concert tot "Doctor Jazz" te wen den. Ze zag er geenszins ziek uit deze lady-crooner. In een beeld schoon glittermantelpak zorgde ze voor een wervelende perfor mance met onder andere het be kende 'Ace in the hole'. Haar stemvolume was recht evenredig met haar omvang. De 74-jarige Jabbo Smith, die mo menteel werkzaam is in de musi cal "One more time", welke het ontstaan en de grote bloei van de jazz in haar geboorteplaats New Orleans bejubelt, deed het ijs voorgoed smelten. Zeker toen ik vernam, dat Jabbo in zijn jonge jaren vaak ontsnapte om zijn mu ziek te kunnen spelen: de jazz. Soms bleef hij drie maanden on vindbaar en bleek dan een enga gement te hebben afgewerkt met beroemde orkesten. Dat zijn voor mij 'groten'. Echter in de 'Main Hall' speelde zich niet ólles af. Wie even wat wilde afkoelen kon naar de klei ne zaal, koffiekamer of foyer op. de eerste étage, de sfeer was daar ook erg enthousiast. Hier speel den onder andere Frits Katee, het Agerbeek trio, de Pink Ele phants, de Climax Jazzband Köln, het trio Cees Slinger en Sa lamander. Vernieuwing Hoewel alles even swingend in de oren klonk kreeg Salamander mijn voorkeur. De bekende Amerikaanse jazz-criticus Leo nard Feather schreef in mei 1981 al zeer lovende woorden ovei dit vijftal ("80% vrouwelijk en 100% geïnspireerd") naar aanleiding van hun optreden tijdens een jazz-festival in Kansas City. Ik zou willen zeggen: "Een nieuwe lente en een nieuw geluid". Deze jonge groep vertegenwoordigde de avant-garde binnen de Stads gehoorzaal. Zij teerden niet op de evergreens, maar brachten in tegenstelling tot hun collega's die meer geroutineerd en uit de losse pols speelden, in alle ernst hun indringende composities voor het voetlicht. Wat nu precies de apotheose is ge weest is moeilijk te zeggen. Over al spreidden bezoekers en muzi kanten een bewonderenswaar dig élan ten toon. Bij Chris Bar ber's Jazz en Blues Band en het Pia Beck trio was de grote zaal eivol. De nostalgie vierde weer hoogtij. Kortom: een grandioos SASKIA STOELINGA. De liefhebbers. LEIDEN. DEN HAAG - Er moet snel worden begonnen met de aanleg van rijksweg 11 bi) Lei den. Staatssecretaris P.H van Zeil van economische zaken zal daar bg de minister van verkeer en waterstaat op aandringen. De staatssecretaris zei dit in een ge sprek dat hg onlangs voerde met een delegatie van van het provin ciebestuur van Zuid-Holland. De aanleg van de weg bg Leiden is noodzakelijk voor de ontsluiting van het aan te leggen industrie terrein Roomburg Over de pro blemen van de grote steden, zo als de werkloosheid, zei Van Zeil onder meer dat het kabinet daar van doordrongen is. Dit komt naar zgn mening ook tot uiting in de zeventien miljoen gulden die de regering dit jaar voor de be- strgding van de problemen in de vier grote steden heeft uitgetrok ken. De staatssecretaris erkent dat ver gelijkbare problemen zich ook voordoen in kleinere steden zo als Leiden. Hij moest echter zijn hoofd schudden toen gedepu teerde Noorland van de provin cie vroeg of er nog wat extra's voor onder andere Leiden inzat. De staatssecretaris staat positief te genover het plan van de provin cie om een eigen aanvulling te geven op het banenplan van Den Uyl. Van Zeil vindt dat de Zuid- hollandse ideêen over de invul ling van het banenplan bg de stuurgroep banenplan moeten worden ingebracht. Auto rijdt drie fietsers aan LEIDEN - Een 23-jange autobe stuurder uit Leiden nam zater dagnacht om ten voor half drie de bocht in de Rgnsburgerweg te ruim Hg reed ter hoogte van de Houtlaan drie fietsers tegen de vlakte. Een van de fietsers, een 20-jarige man uit Oegstgeest, kwam op de auto terecht. Hg heeft een ge- brokken rib en een lichte hersen schudding. De andere twee fiet sers kwamen er zonder kleer scheuren vanaf. Kolendamp bedwelmt Leids gezin LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagavond een door koolmo- noxyde bedwelmd gezin uit een woning aan de Zonneveldstraat gehaald. De haard werkte niet zoals het hoort. De brandweer heeft een stookverbod opgelegd. Het gezin (vrouw, man en twee kin deren) is voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Noordpoolgebied In het K&O—gebouw aan de Oude Vest 45 kunt u donder dagavond meegevoerd wor den naar Spitsbergen. Bart Kist, conservator bij de afde ling Nederlandse geschiede nis van het rijksmuseum te Amsterdam, heeft sinds jaar en dag als belangstellende en deelnemer met het onderzoek naar de Nederlandse aktivi- teiten in het Noordpoolgebied te maken gehad. Voor meer inlichtingen kieze men 141141. Op Stap Wie ervaren heeft hoe lastig het kan zijn wanneer men, in het buitenland vakantie hou dend. de taal die daar ge sproken urordt met praktisch kan toepassen, zal het K&O- mitiatief om óók dat jaar Op-Stap—Cursussen te orga niseren zeker toejuichen Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij K&O, Oude Vest 45 m Leiden Hoewel men zich niet telefonisch kan laten inschrijven kunt u nadere in- formatie verkrijgen via tele foonnummer 141141 Kamperen De Leidse Christelijke Kam- Mcrvcrtlltoiflf ét er du jaar m geslaagd met een, naar et- pen zeggen, uniek vrijwilli gerskorps 36 kampen voor de jeugd te organiseren. De LCKV stelt hoge eisen aan de leiders en leidsters dmv. info-avonden, trainingsbij eenkomsten en voorberei ding! weekenden Gekam peerd wordt er in. Renkum, Diever, Ernst en Heerde, Ter schelling Daarnaast zijn er ook nog fietskampen en bui tenlandse reizen Voor inlich tingen en eventuele aanmel dingen kunt u terecht op maandagavond tussen half acht en half tien Vestestraat 2 Leiden. Telefoon: 071-142294 Rijbewijs net gehaald.... LEIDEN Een Leidse autobe stuurster (20) verloor zaterdag middag tegen vijven de macht over het stuur op het Stations plein. De vrouw had net haar rijbewijs en mocht van de eigenaar van de au to een stukje rgden. De eigenaar ging naast haar zitten. Beiden passeerden de rotonde bij het be lastingkantoor zonder kleer scheuren Maar na de bocht naar het Stationsplein toe, slipte de achterkant van de auto weg. De auto reed een verkeerspaal om ver en kwam tegen een boom tot stilstand (zie foto). De bestuur ster en de eigenaar hielden er schaaf- en sngwonden aan over. LEIDEN De beste Leidse po diumband van de laatste jaren heeft zich opgeheven. Met het af scheidsconcert. dat zaterdag avond in het Leidse Volkshuis werd gegeven, onderstreepte "Touchwood" nog eenmaal de kwaliteiten, die ze in vijfjaar sa menspel heeft verworven Vijf jaar geleden begonnen de ne gen leden van "Touchwood" als een gelegenheidsband op een Kerst-In. Het repertoire bestond hoofdzakelijk uit nummers van Amerikaanse westcoastgroepen als de Jefferson Airplane en Ste ve Miller. Al meteen viel de fraaie meerstemmige zang op, verzorgd door de drie zangeres sen en de ene zanger die de groep telt. Die zang is door de jaren heen het herkenningspunt van de groep geweest. Ook de west- coastinvloeden zijn gebleven. Het verlate flower power image waarmee "Touchwood" in het begin zat opgescheept werd, toen de groep zich ontwikkelde afgezworen door steeds meer new wave in het geluid toe te la ten. De gestroomlijnde melodién uit de begintijd zgn meer en meer verlaten voor tegendraadse ritmes, complexe structuren en disonante tonen. Een echte swinggroep is "Touch- wood" dan ook nooit geweest. Steeds als je dacht de dreun te pakken te hebben, kwam er weer een onverwachte wending of een klap naast de tel die gedachte loos meedeinen voorkwam. De muziek heeft zich altijd moeilqk in een hokje laten duwen. Som mige nummers waren typisch funk of reggea, anderen eerder echte pop of new wave, maar steeds gaf de gedreven samen zang en het doorzichtige spel van de muzikanten er een herkenba re eigen draai aan. Vierhonderd trouwe fans waren in het Volkshuis verzameld om de groep voor de laatste keer te zien. Drie blazers en twee strijkers wa ren voor de gelegenheid aange trokken om een aantal nummers meer kracht bij te zetten. Soms werkte dat inderdaad, vooral "Money the dearest" en het prachtig gezongen "Travellin" kregen er een extra dimensie door In anere gevallen werd het doorkijkkarakter erdoor aan de muziek ontnomen en kreeg het geheel iets overgearrangeerds. Touchwood maakte muziek, die zeker de laatste jaren stond als een huis. Vijf jaar samenspel maakte dat het repertoire strak en hecht kon worden gebracht Toch is de groep nooit echt door gebroken Platen zgn er nooit ge maakt, dat was te duur en boven dien heeft Touchwood nooit con cessies willen doem om het echt te gaan maken. Men speelde vooral voor het eigen plezier, wat soms ook bleek uit de chaotische podiumpresentatie. In vgf jaar is de bezetting van de groep nooit veranderd. De meeste leden van de groep heb ben inmiddels al plannen klaar om zich opnieuw in de muziek te storten. Touchwood, toch jam mer dat het nu echt voorbg is. ARIEJAN KORTEWEG LEIDEN - De ijsvereniginp RijndijkJHoge Mors heeft af gelopen zaterdag een Fries folkloristisch gebruik op de Leidse ijsbaan ingevoerd. Ringsteken op de schaats. Nog net voordat het ijs zacht begon te worden konden der tig paren proberen een stok door een aan een paal opge hangen ring te steken. Het spel is simpel: de achterste partner duwt de voorste voort en deze probeert de ring te doorsteken. In Friesland, Groningen en Zeeland wordt dit spel nog druk beoefend. Er zijn daar zelfs nngrijdersverenigingen opgericht om dit vermaak in het leven te houden. Afs er geen ijs ligt gebruikt men een ongezadeld paard als ver voermiddel. De Leidse bevolking kon nog niet zoveel enthousiasme op brengen voor deze tak van ijs vermaak. De belangstelling was in ieder geval gering. En kele stoere omstanders meen den daarvoor een verklaring te hebben gevonden. "Wij zijn geen volk van spelletjes, bij ons rijdt iedereen hard. Laat die Friezen nu eerst maar eens een elfstedentocht orga niseren dan tellen ze pas weer

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3