Golf spelen ook in Voorschoten eidse agenda Warmond gaat onderhoud van het vele groen beoordelen Op terrein bij Het Wedde jllsjffK "Soms is het beter een oude boom om te hakken" .x Schaatsstrijd trekt veel belangstellenden Verpleegster redt bejaarde schaatser „Wiiikelhof toch goed toegankelijk voor rolstoelgebruikers" Man (90) door vrouw opgelicht Stad en rand VOORSCHOTEN - Golf spelen zal in Voorschoten binnenkort ook tot de sportmoge lijkheden gaan behoren. Vlakbij het recreatiebad "Het Wedde" zal een terrein van twee hectaren (100 bij 200 meter) geschikt gemaakt worden voor deze sport. De streefdatum is dat er vanaf 1 maart kan worden gegolfd. MAANDAG 18 JANUARI 1982 De Stichting Openbaar Golf, ge vestigd in Den Haag, is de initia tiefneemster om de golfsport binnen de Voorschotense gren zen te brengen. Vorig jaar heeft deze stichting contact gezocht met de gemeente. Men is in de regio Den Haag op zoek gegaan naar een aantal gebieden waar instructie- en oefengelegenhe den gerealiseerd kunnen wor den. De commissie voor sport en recreatie (een commissie waar naast raadsleden ook burgers zit ting in hebben) zag in de ge meente hiervoor wel mogelijkhe den. "Voor het beoefenen van de zich snel populariserende golfsport blijkt een brede belangstelling te bestaan, meer specifiek bij de re creatie zoekenden", aldus het da gelijks bestuur van de commis sie. Tijdens de onlangs gehouden 'Nacht van Voorschoten' bleken i wel interesse te heb ben voor golf. De commissie om schrijft dit als "een grote belang stelling". Voor een 'echte* golfbaan is onge veer 45 hectaren grond nodig. Een gebied dat in Voorschoten nauwelijks meer te vinden is. Op het voorgestelde terrein (twee hectaren) zullen dan ook maar vier of vijf holes komen. Het speelgebied ligt tussen het fiets/ voetpad De Voorwatering en het tijdelijke volkstuinderscomplex op het tracé van de toekomstige Rijksweg 11. Het terrein is al in eigendom van de gemeente. Nu lopen er nog enkele schapen en paarden op. De commissie voor sport en recreatie is ervan over tuigd dat er geen problemen met de eigenaarts) van de dieren zul len komen. De afspraak is ge maakt dat de dieren daar kunnen lopen totdat er een andere be stemming voor het gebied is ge vonden. Naast dit zogenaamd speelgebied heeft de Stichting ook te kennen gegeven dat zij een terrein wil om de slagtechnieken te beoefe nen. Hiervoor is een vrije lengte nodig van ongeveer 200 meter vanaf de afslagplaats. De com missie ziet voorlopig als de enige oplossing hiervoor de twee nieu we sportvelden in het sportpark Adegeest. Deze twee velden zul len volgens de commissie niet voor het begin van het seizoen 1982-1983 door de georganiseer de sport worden gebruikt. Het dagelijks bestuur van de com missie (dat onder voorzitter schap staat van wethouder Mar selis) vindt dat het experiment om een golfbaan in Voorschoten te realiseren zeker een kans moet krijgen. Volgens de commissie Op dit hobbelige weiland moeten voor maart drie of vier holes aangelegd zijn. zal het experiment de gemeente alleen geld opbrengen. De Stich ting heeft gezegd dat zij bereid en in staat is om het golfterrein in eigen beheer, en voor eigen re kening, geschikt te maken. Ook het onderhoud zal door de Stich ting zelf in handen worden geno men. Per jaar zal voor het wei landcomplex 1000 gulden huur in rekening worden gebracht. Voor de twee sportvelden zal de Stichting 100 gulden per maand aan de gemeente betalen. Het ge bruikelijke onderhoud blijft van deze velden wel in handen van de gemeente. "Wij hebben ons ervan overtuigd, dat met betrekkelijk lage kosten het trainen van technieken en het beoefenen van de golfsport is te realiseren. Het is veelal de ou dere leeftijdsgroep, die zich zeer enthousiast in het beoefenen van golf begeeft. Wij achten dit een goede zaak, juist omdat er be trekkelijk weinig sportsoorten zijn, die én individueel, zonder enige binding en tot op hoge leef tijd zonder enig bezwaar kunnen worden beoefend", stelt het da gelijks bestuur sie. MAANDAG Leiden - Rapenburg 100, videoverto ning Leidse Studenten Ekklesia over de bezetting van een kamp in Kaapstad, 20 Luth. Kerk - Hooglandsekerkgracht, Oecumenische gebedsdienst, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Nous etions un seul Nomme' van Philippe Valois. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Oegstgeest - gemeentehuis, vergadering regionale Gemeenschappelijke Rege ling Antenne-energievoorziening, 16 Voorschoten - gemeentehuis, sie welzijn, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadsvega- dering, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 15 jan tot 22 jan door: Apotheek Kok. Rapen burg 9, tel. 124807; Apotheek Noord- Hofland. Thorbeckeweg 3, tel. 762877. De commissie vergadert morgen-- avond over het voorstel, daarna POStZegelS zullen de politieke partijen in de gemeenteraad nog kunnen pra ten over de golfsport in Voor schoten. In de Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp is vanavond een postzegel-, munten en prent- briefkaartenbeurs. Belangstel lenden kunnen vanaf zeven uur in het gebouw terecht. Wicherson: "Warmnond heeft op gebied van groen een eer hoog te houden". (Foto Holvast) ZOETERWOUDE - Ruim honderd schaatsers waren gisteren in Zoeter- woude actief tijdens de koppelwedstrijden op de Noord Aa. Onder uit stekende weersomstandigheden en op vrij goed ijs streden leden van de organiserende Zoeterwoudse ijsclub en inwoners van Zoeterwoude om de hoogste plaatsen. Er was een paar honderd man publiek op dit evenement afgekomen. Zij zagen bij de lagere schooljeugd tot en met de derde klas de zusjes Karin en Leonie Onderwater de hinderniswedstrijd winnen. Bij de jongens ging de eerste prijs in deze categorie naar Patrick den Elzen. Hij ver sloeg Rene de Jong. In de categorie van de vierde tot en met de zesde klas won bij de meisjes Astrid van Leeuwen voor Marion van der Krogt. Bij de jongens greep Edwin Veldhuizen de winst ten koste van Martin Oostdam. De koppelwedstrijden voor junioren tot en met 16 jaar werd een zege voor Walter Koeken en John van Rijn. Zij bleven de koppels Carole Vink en Kard Koeken (tweede) en Wim Oostdam en Marcel van der Geest voor. Bij de senioren sloeg het lot voor veel favorieten op winst de bodem in. Doordat de koppels door loting tot stand kwamen moes ten veel sterke rijders het met minder snelle partners doen. De uitslag van het zeventig deelnemers tellende wedstrijdveld was als volgt: eer ste Peter Berg en Jan van der Zalm, tweede Herman den Elzen en Wim Borst en derde Mart Slingerland en Henny van der Maat. DE KAAG - Een 66-jarige man uit Wassenaar is zaterdag middag bij het schaatsen op de Ringvaart ter hoogte van het Kaagveer onwel geraakt De man had een hartstil stand. Door kordaat ingrij pen van een verpleegster kon zijn leven worden gered. De verpleegster, die onbekend wenst te blijven, wist door middel van mond-op-mond beademing en hartmassage het hart van de man weer op gang te brengen. Een ambulance was snel ter plaatse en bracht de man naar het Academisch Zieken huis te Leiden. Zijn huidige toestand is redelijk. WARMOND - Warmond gaat het vele groen dat de gemeente rijk is eens op een rijtje zetten en beoordelen. In een nota moeten mogelijke besparingen op het onderoud van het Warmondse groen aan bod komen. Aan de or de zal dus komen of en op welke wijze er met dat groen doelmati ger kan worden omgesprongen. De directeur gemeentewerken R. Wicherson, vindt de aanduiding "op korte termijn" over de ver schijningsdatum van de nota in elk geval nog te vergaand. "Van de vier nota's bevolking, huis vesting, voorlichting en groen voorzieningen die nog moeten verschijnen, heeft de gemeente die van het groen een derde plaats toebedeeld op haar priori teitenlijstje." Wicherson noemt het niet uitgeslo ten dat de bezuinigingen op het Warmondse groen een minder frequent onderhoud met zich mee zullen brengen. "Daarbij zullen alle factoren die om de hoek komen kijken wel nauw keurig worden onderzocht", zo belooft hij. Voor wat betreft het doelmatiger omspringen met het groen geeft de directeur gemeentewerken een voorbeeld: "Een heel oude boom vergt veel onderhoudsar- beid. Nagegaan zou kunnen wor den of het niet beter is die boom om te hakken. Die afweging komt dan te staan tegenover al lerlei waarden van die boom. Die boom zou voor Warmond bij voorbeeld uiterst karakteristiek kunnen zijn of heel functioneel. Ook moet je kijken naar de wijze waarop zo'n boom wordt beleefd door de mensen." Wicherson wil daarmee duidelijk maken dat het geenszins zijn bedoeling is het Vechtpartij in Leiderdorp LEIDERDORP - Bij een handge meen tussen drie jongeren in de B.G. Cortslaan in Leiderdorp is gisteravond een van hen licht ge wond geraakt aan een mes. Het meningsverschil tussen de drie, afkomstig uit Alphen aan den Rijn en Den Haag, bleek om een rijbewijs te gaan en liep zo hoog op dat een van hen een mes trok en ermee begon te zwaaien. De Hagenaar weerde dit af en liep daarbij een snee in duim en wijs vinger op. De politie die werd gewaarschuwd door omwonenden haalde de drie vechtersbazen uit elkaar en nam ze mee naar het bureau. kun je nu niet verande- Waardevol Hij zegt: "Natuurlijk is alle groen waardevol. Warmond heeft wat dat betreft een eer hoog te hou den. Maar er zijn niveau's en die liggen voor iedereen anders." De vraag rijst of er dan ook bij de opstelling van de nota ruimte zal zijn voor inspraak. Wicherson: "Dat is een organisatorisch vraagstuk waarover ik nu nog niets kan zeggen. We hebben nog niet stilgestaan bij de organisato rische kant van de zaak." Volgens Wicherson zijn er toch ook een aantal zaken waarop ge woonweg niet kan worden bezui nigd. "Onze voorvaderen hebben bomen geplant die na verloop van tijd niet langer kunnen wor den gehandhaafd, andere weer wel. Maar voor nieuwe aanplan tingen geldt datje rekening moet houden met de wijkers en de blij vers. Bij de inrichting van een plantsoen ben je met dat gege ven aan het werk gegaan en dat Een ander punt dat onlangs speel de rond de dienst gemeentewer ken is de uitbreiding met één man of vrouw. Wicherson meent dat deze uitbreiding samen met een verdergaande mechanise ring een redelijke basis is voor de uitvoering van de werken voor het plan Zuid en die aan de Schipholspoorlijn. Medio 1982 krijgt de buitendienst er die ene kracht bij, volgens burgemeester Hendirckx-Vlaar "eeen uiterst bescheiden invul ling van de behoefte aan uitbrei ding van het personeel" (uit spraak in laatste raadsvergade ring van vorig jaar). Eenvierde deel van het salaris van deze ex tra kracht komt ten laste van de Nederlandse Spoorwegen, dit in verband met de werken aan de Schipholspoorlijn (viaduct Oran je Nassaulaan/Wasbeeklaan en de wal nabij Lommerlust) die in beheer en onderhoud voor de re kening van de gemeente War mond zullen komen. Op de vraag hoe groot de kans is dat de buitendienst er een vrouw bij krijgt antwoordt Wicherson "fifty-fifty". Hij is er zich van be wust dat de werkzaamheden van de buitendienst nogal aan de zware kant kunnen zijn. "Of het een man of een vrouw wordt, welnu, daarvan kan ik zeggen dat alle mogelijkheden open staan. Wel is zeker dat er noch voor die man, noch voor die vrouw uitzonderingen zullen worden gemaakt voor bepaalde zware klussen." Over de mechanisering bij de bui tendienst zegt Wicherson: "Dat houdt niet meer in dan dat be paalde werkzaamheden die vroe ger met handkracht werden ver richt nu worden gedaan met ma chinale hulpmiddelen. Je moet hierbij denken aan een tractor met aanhanger in plaats van een bakfiets of aan een motormaaier in plaats van een handmaaier. Dat soort 'mechanisaties' moet enig soelaas kunnen bieden". WIM KOEVOET Vechtpartij na diefstal tasje LEIDEN - Ruzie om een tasje, zondagavond in de Klik- spaanbar in de Doelensteeg, draaide uit op een vechtpar tij. Een vrouw'(22) uit Voorschoten stal het tasje van een Leidse die op de dansvloer stond. De dievegge dook het toilet in om samen met een 28-jarige vriend - eveneens uit Voor schoten - de buit te bekij ken. Veel meer dan een brief je van 25 zat er niet in het tas je. Een bezoeker van de bar had het tafereeltje bekeken. Hij, waarschuwde de barkeeper. Deze laatste wilde het duo uit Voorschoten de bar uitwer ken en zelf de schade vergoe den aan de eigenares van het tasje. De man uit Voorschoten wilde daar niets van weten. Hij sloeg de barkeeper in het ge zicht. De vechtpartij werd buiten voortgezet. Politie kwam erbij. De man uit Voorschoten bleek intussen ook behoorlijk in het gezicht geslagen te zijn. Hij is eerst voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Vervolgens moest hij zich met zijn vriendin mel den op het Leidse politiebu- LEIDERDORP - Het ge meentebestuur van Lei derdorp is van mening dat met het winkelcentrum 'Winkelhof ook voor rol stoelgebruikers een goede winkelvoorziening tot stand gekomen is. Burge meester en wethouders weerleggen daarmee voor een groot deel de kritiek die het activiteitencen trum 'De Gading' had op de bereikbaarheid van dit winkelcomplex voor min der validen. Wel wil de ge meente het publiek er met behulp van borden op wij zen de hellingbanen vrij te houden van winkelwagen tjes en andere obstakels. B en W kregen tijdens een werkbe zoek in april van het vorig jaar aan 'de Gading' al een rapport overhandigd waarin werd inge gaan op de toegankelijkheid van 'Winkelhof en van de winkels en openbare gebouwen. De onder zoekers vroegen het college met name aandacht te besteden aan die toegangen die volgens hen niet voldoen aan de normen voor de rolstoelgebruiker. Naar de mening van de Gading-onder zoekers zijn de hellingbanen bij het winkelcentrum te steil voor zelfrijdende rolstoelgebruikers. B en W, die nu pas antwoorden op het rapport van april, menen dat Ben W Leiderdorp antwoorden 'Gading' de toegang over het algemeen goed geschikt is. De hellingba nen, de bordessen en de liften voldoen volgens het college wel aan de gestelde eisen. In de di recte nabijheid van de lift zijn drie parkeerplaatsen gereser veerd voor auto's van gehandi capten. Gesteld wordt dat er ei genlijk nog één plaats bij zou moeten kunnen komen. Hier over wordt overleg gevoerd met de manager van 'Winkelhof B en W wijzen er verder op dat de winkels allen drempelloos zijn en de toegangen voldoende af metingen hebben voor rolstoe len. Ook het aangepaste toilet voldoet, aldus het college dat er aan herinnert dat na de inge bruikname van het winkelcen trum een consulent van de Ne derlandse Vereniging voor Reva lidatie de verschillende voorzie ningen gecontroleerd heeft en goed bevonden heeft. De vereni ging heeft in juni van het vorig jaar het internationaal toeganke- Ujkheidssymbool voor gehandi capten aan 'Winkelhof toege kend. Geblokkeerd Een vervelende zaak vinden zowel B en W als de onderzoekers het dat bezoekers van de winkels hun rijwielen en winkelwagen tjes zodanig plaatsen dat daar door de hellingbanen geblok keerd worden. Om de bezoekers opmerkzaam te maken op deze situatie zijn inmiddels een vijftal bordjes besteld met daarop het verzoek de hellingbanen vrij te houden voor rolstoelgebruikers. Wat betreft de toegankelijkheid van de winkels zelf wijst de ge meente erop dat enkele winkels aan de buitengalerij zonder hulp van andere niet bereikbaar zijn met een rolstoel. De oorzaak ligt in de aanwezigheid van vrij hoge dorpels. Bouw- en woningtoe zicht hebben toentertijd een wa- terkerende dorpel van twee cen timeter hoogte geadviseerd. De winkeliers waren echter zelf op drachtgevers voor de winkel puien en niet in alle gevallen is rekening gehouden met dit ad vies, zo delen B en W nu mee. "Daar is nu weinig meer aan te doen", zo voegen zij er verder aan toe. Het AMRO-bankgebouwlje en het eethuisje behoren tot de voorzie ningen waar de toegang niet op rolstoelen is berekend. "Ook kan niet meer op aanpassingen wor den gerekend", aldus het college. Het wijst er wel op dat het AM- RO-kantoor nog gaat verhuizen naar de parterre langs het plein bij de hoofdtoegang van 'Winkel hof. 'De Gading' heeft in haar rapporta ge aangegeven dat de telefooncel in het postkantoor ontoeganke lijk is en het telefoontoestel te hoog is aangebracht. B en W ma ken duidelijk dat de inrichting van het postkantoor de verant- woordelijkheid van de PTT zelf is. Er is overigens wel een voor rolstoelgebruikers aangepaste telefooncel aanwezig. Uit het rapport zelf concluderen ook B en W dat in het algemeen het overgrote deel van de win kels zodanig is dat de rolstoelge bruiker zonder problemen zelf standig kan winkelen. B en W zeggen het jammer te vinden dat niet alle publieksruimten zijn aangepast, maar zij menen dat er toch een goede winkelvoorzie ning voor de rolstoelgebruikers tot stand is gebracht. LEIDEN - Een 90-jarige bewoner van het Stevenshofje aan de Haarlemmerstraat heeft dagen tevergeefs gewacht tot een vrouw hem de 800 gulden terug zou brengen die zij van hem 'ge leend' had. De 3uw (die ongeveer 25 jaar oud zijn) vertelde de man afgelo pen donderdag een verhaal over haar zieke kind die dringend me dicijnen nodig zou hebben. Of de De De wilde best wel een tientje of twintig gulden aan het goede doel besteden. Hij pakte bankbil jetten uit zijn zak die de vrouw terstond uit zijn hand nam. was zo vriendelijk de briefje te geven met de mededeling dat zij 800 gulden ge leend had. De volgende dag zou zij het geld terugbrengen. Ook haar naam staat op het briefje. Het blijkt een valse naam te zijn. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdach Dagblad B v Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: M. 071-123143 tussen 16.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var, 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden oij vooruitbetaling te voldoen. abonnementsgelden Uitslultendgiro 3203571 tv.n. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement I 57.35 Per post f 79.70 Jaarabonnement Ptv AJg. redactiechef: (radio en televisie, kunst) Directie: G. Koopman Aangestoten pij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Commentatoren: A. A. v Brussel W. F J Wirtz tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2