Ex-coach doet Gemini das om Slechte dag van Yriesekoop fataal Foreholte stilt doelpimtenhonger bij EBHV: 22-10 Avanti verliest tafelteirnistopper Onverwachte nederlaag... PAGINA 18 Binnekade zeker van damfinale MAANDAG 18 JANUARI 1982 LEIDEN - Avanti had zo graag Amsterdam in het openingsduel van de strijd om de landstitel een loer gedraaid. Donderdagavond werd Ronald Rijsdorp voor de zoveelste maal gevraagd om a la Heintje Davids opnieuw zijn come-back te maken. Rijsdorp is en blijft echter Rijsdorp en verklaarde alleen bij hoge degradatienood te willen hel pen. Maar ook in de "normale" opstelling leken Swier, Vriesekoop en de Groot vooraf in staat Amsterdam een punt te ontfutselen. taal wat stabieler. In de openings partij stond René Hijne op scherp om zich te revancheren voor zijn matige interland-optreden tegen Finland. Direct bij tafel ontwikkel de de Amsterdammer erg veel pressie, maar de Leidse biochemie- student bleef, ondanks een verlo ren eerste game, overeind en pakte in de tweede en derde game won dermooi uit. De 1-0 voorsprong voor Avanti bouwde Bettine Vriesekoop tegen Winnubst uit tot 2-0, maar de ma nier waarop was typerend voor het hele verdere verloop van de wed strijd. Want waar Europa's sterkste dame van het moment normaal ge sproken heenwalst over spelers als Winnubst, kwam er nu een 2-9 stand ten faveure van de TT-man op de borden. Vanaf die stand liet de ex-VDO- jeugdspeler zich raden door zijn angst en dat bekwam hem dus slecht. Nadat Bert v.d. Helm zich langs de Groot had gerommeld (2- 1), maakte Hijne zijn bluf ("Vriese koop wint nooit meer van me") de ze keer althans waar: 2-2. Voor de pauze kwam Avanti toch nog weer op voorsprong want Patrick Swier toonde zich tegen Van der Helrr. ontketend. De 13-voudige Nederlands kam pioen kreeg de ballen links en rechts om de oren waarbij schrij nend duidelijk werd waarom de hoofdstedelijke vedette internatio naal nooit aan de bak kwam. Na de thee viel vooral op hoe apathisch bijna Avanti voor de bijl ging. Geen thuispubliek dat massaal achter haar ploeg stond om de on dergang te vermijden. Misschien dertig, veertig getrouwe kijkers, die zich de handen zeker niet rood klapten. Een opzienbarend ver schijnsel mag dit niet heten want bij welke club is het met de publie ke belangstelling beter gesteld. Purvo kon de Gemini-dames aanvankelijk nog enige tegenstand van betekenis bieden. Anneke Verstegen (uiterst links) ziet hoe het blok van Purvo een aanvalspoging afweert. (Foto Holvast) 'langzame' spelers Passchier en Hamers tegenover elkaar. Bij hen kwam een bijzonder ingewikkelde flankpartij op het bord. De spanning werd Chiel Hamers m tijdnood te groot, waardoor hij in een damzetje tuimelde. Een ster ke overlevingsdrang hield hem in het resterende eind spel overeind, zodat hij zelfs een punt kon bijschrijven. Hans Klinkenberg haalde het eindspel niet tegen Peter Bronstring. Na een door Bronstring leuk opgezette partij kwam er een klassiek standje op het bord. De KDC- er stond lastig, maar na een foutzet forceerde Bronstring de stelling. Een blunder van Klinkenberg zorgde nog snel ler voor het onvermijdelijke verlies. In de A-groep verloor Theo Zwetsloot van hekkesluiter Wim Leeuwenburg. Deze had al enige goede partijen laten zien, waarin hij steeds door een zetje verloor. Nu echter bleek zetjesspecialist Zwet sloot slachtoffer van zijn ei gen specialiteit. Fred Noordoven stelde zijn kandidatuur voor een finale plaats met een overrompe lende zege op Arend van Bee- len. Deze Van Beelen placht dikwijls de vreemdste stellin gen in te nemen. Ook nu weer. De kracht van Noordo ven was dat hij Van Beelen geen enkele ruimte gaf en re gelrecht naar de afgrond sleepte. Ook Frans de Jonge is in deze A-groep nog niet uitgescha keld. Teun Kooistra kreeg eeen enkele kans. Het leek interessant te worden omdat Kooistra een opgedrongen schijf op 17 had. Maar uitein delijk verloor hij deze schijf èn de partij. Om de competitie in de eerste klasse interessant te houden, wordt een dubbele competi tie afgewerkt. Van Duyven- bode behield de leiding door Jan van der Heiden te klop pen. De andere kandidaat voor de eindzege, André van der Zwan, bleef goed bij door Jan Parlevliet te verslaan. Zaterdag werd ook de winnaar van het adspirantentoernooi bekend: Jan Jungerius bleef in een barrage-partij de baas over Harm van der Gugten. Dat beslissingsduel was noodzakelijk geworden om dat Jungerius, die de beste papieren voor de eindzege had, in de laatste ronde remi se moest afstaan aan Johan Koenes. Van der Gugten kon zodoende nog langszij ko men. In het eindspel trok Jungerius verdiend aan het langste eind. Barrage-partijen brachten ook bij de pupillen de beslissing. Dick van Dijk finishte uitein delijk voor Kees de Leeuw, Gerald Lindhout en Menno Aartsen. Ruud Palmer was de grote win naar in het tweede weekein de van de halve finales om het Nederlands damkam pioenschap. Door twee over winningen is hij met Bron string aan kop gekomen in groep 2. In groep 1 voeren Luteyn en Smeenk de rang lijst aan. LEIDEN - Het Gemini-herenteam is in de volleybalcompetitie onverwacht tegen een nederlaag opgebotst bij v.Santen/L. LUSV won weer eens overtuigend, nu van De Smash. Bij de dames was er winst voor Gemini en Leython, terwijl NOVO net aan verloor. Spectaculair was de eerste overwinning van DAC. LEIDEN Kees Binnekade heeft zich als eerste verze kerd van een finaleplaats om het damkampioenschap van de Leidse bond. Na een zeer slecht begin (één punt uit twee wedstrijden) won hij het afgelopen weekeinde voor de vierde achtereenvolgende maal zyn partij. Jan Vrolijk was nu het slachtoffer. Beide dammers zetten een interes sante partij op. Vrolijk liet de WDG-er aanvallen, terwijl hijzelf de omsingeling han teerde. Dat ging hem aanvan kelijk goed af, maar in een stand waarin de winstkansen gering waren, speculeerde hij op een positionele fout van Binnekade. Deze kwam niet. Een nadelig eindspel, met een kans op remise, was het gevolg. Een combinatieve fi nesse werd de OGB-er uitein delijk te machtig. In deze B-groep stonden de LUSV (h) hield in een pittig duel De Smash op afstand: 3-1. Het werd de wedstrijd van Rob van den Bosch, die zowel aanvallend als blokkerend uitblonk. Daar ook Roy de Roo aanvallend in topvorm verkeerde, was er voor De Smash geen houden aan. Op merkelijk was daarom alleen dat LUSV in de tweede set nog een 8-12 achterstand goedmaakte. Cijfers: 15-9, 15-13, 11-15, 15-8. Gemini verloor bij v.Santen met 3-1. Toch was Gemini de betere ploeg, maar op beslissende mo menten kwam men aanvals- kracht te kort. Het feit dat de ex- coach van Gemini, André Ho ving, nu bij v.Santen de touwtjes in handen heeft, speelde een gro te rol. Hij kende Gemini als geen ander. Met het ontbreken van Casper Brussee vormt deze fac tor de reden tot verlies. Alleen in de derde set kon Gemini onder aanvoering van Wilbert Koks hoorn goed terug komen (15-13, 15-13, 7-15, 15-11). Angel Bij de dames-divisionisten deed Gemini het in eigen huis tegen Purvo na een zwakke start (13- 15) erg goed. Bij 6-12 in de twee de set werd door een betere blok- organisatie de middenaanval van Purvo uitgeschakeld. Daarmee was de angel uit de ploeg en Ge- mini liep naar 15-12. In de derde set serveerde Anneke Verstegen in één ruk naar 12-0 (einde 15-0). In de laatste set was de tegen stand nihil: 15-7 en 3-1. Leython stond zaterdag voor een zware taak bij het Maassluisse MVC. Bij vlagen liep het in de eerste set erg goed: 8-15 winst. Maar MVC kwam sterk terug en eiste de tweede en derde set voor zich op. In de vierde rondgang wist Leython de goed gesloten MVC-defensie te ontrafelen met snel en gevarieerd aanvalsspel. In de beslissende set hield Ley thon MVC onder druk en bleek uiteindelijk over de langste adem te beschikken: 12-15. NOVO had tegen Valkenburg/M weer de nodige moeite om op temperatuur te komen. Na het 5- 15 setverlies draaide het echter weer als vanouds: 15-11. In de derde set zette NOVO de opmars tot 12-9 voort. Maar een voor elk punt vechtend Valkenburg sloeg daarna hard toe: 12-15. De vierde set was ongemeen spannend. NOVO knokte voor wat het waard was en finishte op 17-15. In de vijfde set eiste deze inspan ning haar tol. Het vooral verdedi gend zeer sterke Valkenburg trok de'set en de totaal winst naar zich toe: 4-15; 2-3. De semi-derby Gemini-DAC werd verrassend gewonnen door de bezoekers. De vorige week door gevoerde mutaties in het Al- phense kamp werpen kennelijk nu al hun vruchten af. Vooral de goede opslag (Truus Verbij en Wülemien Moerman) gaf de doorslag. Gemini had daar geen enkel verweer tegen. Gemini zelf kon geen moeilijkheidsgraad in haar opslag leggen: 0-3 (8-12,12- 15, 11-15). Leython (promotieklas heren) had een moeilijke avond bij WW. De setstanden 14-16, 9-15, 16-14 en 14-16 wijzen in de richting van een goede wedstrijd. Het tegen deel is echter waar. Met name Leython bleef ver onder het nor male niveau. Trainer-coach Fr. Rijck van de Gracht moest alle zeilen bijzetten om toch nog drie wedstrijdpunten in de wacht te slepen. De enigen die op een goe de partij volleybal kunnen terug zien waren Henny van der Hulst en Wim Schouten. Na een moei zame eerste set (14-16) leek Ley thon op een simpele overwin ning af te stevenen. De tweede werd binnen een kwartier in 9-15 winst omgezet. WW wilde echter nog niet kapituleren en nam in de derde set van mèet af aan de leiding. Bij 14-8 pakte Leython de zaakjes weer wat at tenter aan en kwam terug tot 14- 14. WW eiste toch de zege op: 16-14. In de laatste set dreigde WW Leython zelfs nog een wed- strijdpunt te ontfutselen, maar bij een 9-8 tussenstand nam Ley thon de touwtjes weer in han den: 14-16 en de partij. Van slag Gemini 2 was tegen Punch hele maal van slag en kon geen enkele set pakken: 3-0. De ontmoeting RVV-Donar werd er een zonder glans. In een bijzonder slome en matte partij bleek Donar net iets minder slecht en drukte dat uit in de 1-3 zege (12-15, 8-15, 15-11, Het pakte anders uit, gewoon om dat Avanti zich zaterdag van haar onevenwichtige kant liet zien. Net nu Patrick Swier het weer eens no dig achtte zijn klasse ongeslagen te onderstrepen, beleefde Bettine Vriesekoop een slechte avond en waren het opnieuw de Amsterdam mers die lachend het Avanti-home verlieten. Al ruim een jaar is Patrick Swier met zijn tweezijdige lopspinspel in Nederland technisch en fysiek de speler die het meest in huis heeft. Alleen de psychische faktor was onvoldoende ontwikkeld voor een constante prestatie-curve. Een ge brekkige concentratie en een wei nig standvastige vechtlust zijn de redenen dat hij vaak technisch haalbare zeges vergokte. Zaterdag toonde Swier zich men- 10-15). RW op de laatste plaats latent. Bij NOVO-Radius wisselden de kansen voortdurend. De eerste vier sets eindigden in 16-14, 3-15, 8-15 en 15-8. In de spannende vijfde set nam NOVO een voor sprong (8-4 en 11-10) maar per soonlijke foutjes kostten hen de kop. Radius profiteerde: 11 15 en de totaalwinst. RW (promotieklasse dames) keek bij Gemini/K 3 snel tegen een 8-3 achterstand aan omdat de service nauwelijks afweerbaar bleek. Door een goede pass en gevarieerde aanvallen kwam RW terug tot een 8-11 voor sprong en Jeanet van de Nagel maakte met een harde smash uit: 10-15. De tweede set verliep zeer wisselvallig. RW kwam achter met 8-2 door een slecht functio nerend blok maar eiste via 13-13 toch ook deze set op: 13-15. In de derde set kreeg Gemini steeds meer moeite met de serves-op vang en kon niet goed meer aan vallen: 11-15. LUSV won slechts met 3-2 van WW omdat men niet over een brede basis kon be schikken. Er waren slechts zes speelsters. Sonja Groen was de beste speelster. GER RENES Tafeltennis is geen kijksport, is steevast het excuus. Lariekoek, geen enkele vereniging voert een gericht publicitair beleid. Gevolg: weinig interesse van de media, dus geen sponsors en derhalve geen geld om het niveau te verhogen. Zaterdag verdiende het duel zeker voor de pauze een uitverkocht huis. Het "derde mannen" duel tussen de Groot en Winnubst mocht er direct na de hervatting ook zijn. De 17-jarige jeugdinternational pakte een 19-16 voorsprong in de beslissende game maar daar staak te de produktie. Een gelijke 3-3 stand in plaats van een 4-2 voor sprong en eigenlijk is heel Avanti deze klap niet meer te boven geko men. Het verweer in het dubbel was flauwtjes, 3-4, waarna Vriese koop tegen Van der Helm de mou wen niet echt opstroopte: 3-5. Dat de Groot tgen Hijne de 3-6 eind stand niet kon voorkomen, lag voor de hand. Dames Avanti moest zaterdag twee vaste spelers van haar eerste damesteam missen. Marijke Olsthoorn kon za terdag onmogelijk spelen vanwege een enkelblessure en José Bakker was ziek. Elke andere club zou in zo'n situatie ernstig verminkt in een koek-en-zopie-opstelling aan moeten treden, maar de Hazers- woudse équipe deed er juist haar voordeel mee> Want in dat soort ge vallen plegen Noordam en Kooter weer op te draven, een half jaar ge leden nog twee WK-internationals in Novi Sad. Koningslust had dus geen enkele kans en mocht zich slechts één maal verheugen op een slordig heidje van Brigitte Kooter. Scylla zou bij Aloysius met Sandra de Kruyff spelen, want de Zeeuwse meisjes zijn in eigen huis niet voor de poes. Maar ook De Kruyff kan ziek worden, dus zag Sophia Vaal- burg haar geplande dagje winkelen verziekt. Van de weeromstuit sloeg ze in de tweede partij Van Osselaar van ta fel, daarmee haar ploeg zo onge veer aan vleugels helpend. Stephi- ne van Gennip speelde zaterdag met een nieuwe "onzichtbare" an ti-topspin op haar slaghout, wat voor de zusjes Blanckaert ("al dat gedoe met die effekten, hé "een cri me bleek). Uiteindelijk was het zeer wel rusten, want via een 0-5 theestand werd het 2-6, wat gerust een overrompelende start mag he ten. Nederland verdedigt Lentebeker DEN HAAG (ANP) - Het Ne derlandse damesteam is voor het volleybaltoernooi om de Lentebeker, dat van 4 tot 12 april in Belgie wordt gehouden, ingedeeld in één groep met Frankrijk, Enge land en Luxemburg. De wed strijden voor deze groep worden in Herenthals afge werkt. Dat is het resultaat van de loting, die dit week einde werd gehouden. Na een tweetal trainingen, op 25 januari en 17 maart, zul len twaalf speelsters aange wezen worden, die aan het toernooi gaan deelnemen. Nederland is bekerhoudster. LEIDEN - Gisteren boekten vier van de vijf handbalploegen uit de Leidse re gio die op landelijk niveau aantreden winst. Alleen Oase moest in Roelofa- rendsveen het onderspit delven tegen Athene (12-13), maar die nederlaag had stellig voorkomen kunnen wor den. Foreholte won in de eerste divisie B met verpieterende cijfers van EBHV: rust 10-7, eindstand 22-10. HVS speelde een sterke wedstrijd te gen ESC A en won met 13-11. rust 8-7. Een resultaat dat nog meer bete kenis krijgt omdat bij HVS liefst drie speelsters uit de basis ontbraken: keepster Marjan van der Berg, Antoi nette Lexmond en Gerda van den Bosch. De heren van Saturnus, met Peter Waalwijk weer eens in de gele deren, wonnen thuis van AHC'28: 22-17. Op de tribune zaten Anton Klok en Ab Dieben geblesseerd toe te kijken. De eveneens nog geblesseerde keeper Robbie Spiekerman gaf vanaf de bank zijn vervanger in het Leiase doel, Fons Brussee, morele steun. De dames' van MMO klopten in Roelofa- rendsveen Velo, rust 8-7, eindstand 12-10. Een zege, die op inzet werd be haald. Foreholte trok naar Breda met de ge dachte dat het een keihard gevecht zou worden. Vorige week immers pak te EBHV een zege op DES en dat is stellig een graadmeter voor de kracht van de ploeg Maar met de rust was de zaak eigenlijk al bekeken. De marge gaf dat weliswaar nog niet duidelijk aan (13-7), maar het werkelijke krachtsverschil was veel groter. Na de hervatting kwam dat er ook snel uit. Foreholte scoorde aan de lopende band, terwijl de defensie de wanhopi ge pogingen van EBHV om tegengas tc geven in de kiem smoorde De score bleef voor EBHV nog aan de magere kant, maar Foreholte raakte naarmate de strijd vorderde verzadigd en drong tenslotte nauwelijks meer aan. HVS drukte tegen Esca halverwege de eerste helft onweerstaanbaar door naar een 8-4 voorsprong. Die marge was verdiend want de pupillen van Karei te Lindert waren over alle linies de meerderen van hun tegenstanders. Tineke van Santen, die in het HVS- doel Marja van der Beg verving, Anita Hogeveen en Marjo van der Berg ble ken zo goed inespeeld dat de machine geen ogenblik haperingen vertoonde. HVS ving de absentie zonder proble men op en kon in de slotfase, toen het fel aandringende Esca langszij kon ko men (10—10), nog een tempoverhoging produceren waarmee men het ver moeid Esca definitief velde: 13—11. Maar misschien zou de verdiende zege nog in gevaar zijn gekomen als niet vlak voor tijd keepster Tineke van Santen met een grandioze redding eerst een strafworp onschadelijk maakte en vlak jdaarop de rebound nog eens blokkeerde. De heren van Satumus hadden i.p.v. de geblesseerde Anton Klok de grote schutter uit de afgelopen seizoenen Peter Waalwijk weer in de gelederen. AHC'28 kende hem nog en in de be ginfase van deze voor beide ploegen belangrijke wedstrijd kreeg Waalwijk dan ook een stevige uitstap voor de kiezen. Het stoorde hem niet, al kreeg hij uiteraard niet veel mogelijkheden om zijn gevreesde afstandsschoten te lossen. Maar die taak werd overgeno men door de linkshandige Hans Wol vers. En hoe. Sprongschoten en lage zoevers verdwenen met grote regel maat van zijn hand langs een vertwij feld uitvallende AHC-doelman. Het zou echter niet juist zijn om de zege aan de verrichtingen vandit duo op te I hangen, want daarvoor acteerde Sa- 1 turnus te collectief. Behalve de presta tie van de gehele ploeg, mag zeker de vervanger van Robbie Spiekerman, Fons Brussee, worden genoemd. De doelman van de reserves, die in de af- delings tweede klasse uitkomen, deed het voortreffelijk en verdient stellig een kans om nog eens in de eerste gar de aan te treden. In de tweede helft was AHC, onder het geweld van Hans Wolvers, teruggestapt naar een norma le 6-0 defensie en dat betekende, me de door het goede storen van de Satur- nus-cirkellopers, kansen vóór Peter Waalwijk. Kansen die zonder meer werden benut. AHC werd losgespeeld en de zege stond eigenlijk allang voor het einde vast. Oase kampt, evenals Saturnus met vormverlies. Dat bewijst de 12—13 ne derlaag tegen het Haagse Athene wel. Van onderschatting is wellicht even sprake geweest toen Oase in de eerste helft een 6-3 voorsprong nam Met de rust had Athene die voorsprong echter tot op één doelpunt afgeknabbeld. 8-7. Na de hervatting een gelykop- gaande strijd, die tenslotte door Athe ne wat gelukkig met de winnende tref fer werd afgerond. De anders zo sterke defensie van Oase liet ditmaal de nodi ge steken vallen en daar mag wel eens wat meer aan worden geschaafd. MMO won gisteren op wilskracht. Velo, dat met de ex-internationaal Marga Duyvesteyn in de gelederen tot de be tere formaties in de derde divisie be hoort, nam wel een veelbelovende 4-1 voorsprong, maar een fel aandringend MMO zette die achterstand nog voor de rust om in een 8-7 voorsprong. In de tweede helft een gelijkopgaande strijd, met kort voor tijd een 11-10 score in het voordeel van MMO. Toen kwam het grote moment van keepster Rieke Brunt, die drie strafworpen op rij stopte! Lydy Vink poeierde van ze ven meter wel raak en die dreun kwam Velo niet meer te boven: 13-11. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18