Ree geen partij voor Van der Wiel C D- Zesdaagse: strijd tussen fietsers en praalhanzen Leiderdorp langs MSV Geen uitbreiding beroepskader Dramatisch ^verlies van Jan Timman Stenmark ui vorm MAANDAG 18 JANUARI 1982 Sport ROTTERDAM Hoofdzaken ple gen ook in het rumoerige zes- daag se-wereld je van bijza ken gescheiden te worden, al mag het opvallend heten dat de figuratie de hoofdrolspe lers nimmer aflatend naar de kroon blijft steken. Zeker, voor alles gaat de aan dacht in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' uit naar de al dan niet vermoeide helden op twee wielen, die naar ge lang hun capaciteiten zes da gen over het Siberische hout razen op weg naar een vette premie of een wat slanker uit gevallen beloning voor de be wezen diensten. Maar aller hande randfiguren langs de baan achten zich kennelijk belangrijk genoeg om als blikvanger te fungeren. In al le bochten wringen ze zich om dat doel te verwezenlijken en inderdaad het lukt noa ook. Vooral in de arena trekken de komedianten geregeld voor bij. Waar op de latten het Westduitse koppel Didi Thu- rau-Albert Fritz zich werkelijk uit de naad fietst om een ronde weg te lopen van de tandems Pijnen-Ser- cu, Clark-Allan, Frëuler-Sa- vary en Oersted-Frank, ko ketteren de poezen van het middenterrein aan de hand van hun patserige wederhelf ten uitbundig met zichzelf. Sommigen met de bontjas aan, al loopt de temperatuur in Ahoy' tot tropische waar den op en stelt de garderobe juffrouw toch echt geen ex treem hoge eisen. Leeftijd speelt tijdens deze officieuze missverkiezing overigens geen rol Althans, geen door slaggevende, want de rimpels zijn keurig weggeplamuurd. De cosmetica-indiLstrie heeft weer eens uitkomst aeboden. Zoeken naar zichzelf doen deze dames allang niet meer, moeilijk als het is om op die te hoge hakken uren rond te stappen. Trouwens de laag make-up van oor tot oor is in middels al zo dik aangekoekt, dat ze niet beter weten een ander voor te stellen. Narcis me en namaak zijn begrip pen die hier hoog scoren. Hang naar eigen glorie staat voorop. Wat de pistiers doen, ach, het zal ze een worst zijn. Onopgemerkt De spectaculaire jachten op weer een „toer" van vooral Albert Fritz en Didi Thurau blijven aldus door tallozen onopgemerkt. De Westduitse tandem krijgt vlak voor de sluiting van het zesdaagse- weekeinde zijn zin; eenzaam voeren Fritz en Thurau zeker 24 uur het veld aan. Toch heerst er amper een vreug destemming in het kamp van de leiders. Met name Didi Thurau blikt somber voor zich uit. Hij voelt zijn einde als wegrenner snel naderen, zijn werkgever Kotter slaagt er maar niet in een co-spon sor te vinden. Met het nieuwe wegseizoen knaagt die weten schap aan de 27-jarige Frankfurter, spijt heeft Thu rau nu dat hij ooit de stal van Peter Post de rug heeft toeg- gekeerd. ,Mijn werkgever is nog wel in gesprek geweest met de Belgische firma Mare", weet hij, „maar daar zat geen geld. Onze ploeg be staat op het moment uit zes man. Dat stelt voor het grote werk niks voor, misschien dat ik de Giro en de Tour nog als gastrenner kan binnenko men. Maar nu al ben ik een beetje naar de baan aan het omschakelen. Hooguit twee jaar geef ik mezelf nog als wegrenner, dan kies tk defi nitief voor een carrière als baancoureur". In het rennerskwartier kraamt de Australische wereldkam pioen keirin, Danny Clark al evenmin zonnige kreten uit. Pas gearriveerd uit zijn va derland heeft hij nog steeds geen afstand kunnen nemen van zijn vertrouwde omge ving. Toch al niet verzot op zijn vak, kankert Clark nog luider dan anders op zijn goed betaalde manier van be staan. .Alles", briest hij, „werkelijk alles zit dit seizoen De jacht is in volle gang. 'Rondewinst boeken' luidt het parool in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' tegen. In Frankfurt heb ik een ernstige val gemaakt, in Au stralië heb ik nog een beentje van mijn pols gebroken en mijn maat Allan heeft vrij dagavond nog slecht gereden ook". Leidenaar Cock van Leeuwen volgt het Australische tweetal als soigneur op de voet. Hij kent de kneepjes van het vak. Het gaat allemaal automa tisch, zegt hij. „Ik weet pre cies wat ze verlangen. Ik ben hier zo'n twaalf uur per dag voor ze in touw. In Bremen, waar ze ook 's middags rij den, loopt dat op tot 17 uur. Echt moe word ik er niet van, alleen die verplaatsingen per auto van sportpaleis naar sportpaleis breken je op. Maar het werk wordt goed be taald door de heren en dat moet ook, want onder de prijs werken doe ik niet". Verdomhoekje Zijn held Clark geeft zich over aan een melancholische stem ming, nu. Hij maakt er geen geheim van, zingen is onver anderd zijn hobby, vorig jaar nog heeft hij hier op de bühne opgetreden. Een redelijk suc ces was dat, vindt Clark zelf. Met de Ruud Hermans-band heeft hij nog een plaatje opge De stand is na gisteravond 1. Thurau/Fritz (Wdl) 106 punten, op één ronde: 2. Sercu/Ptjnen (Bel/Ned) 243. 3. Freuler/Savary (Zwi) 216. 4. Clark/Allen (Aus) 98. op twee ronden: 5. Frank/Oer- sted (Den) 59. op vier ronden: 6. Raas/ Schütz (Ned/Wdl) 187, op zes ronden: 7. Knetemann/Hampel (Ned/Wdl) 86. op zeven ronden: 8. Wijnands/PefFgen (Ned/Wdl) 74, op negen ronden: 9. Van Vliet/Hermann (Ned/Lie) 96, 10. Wig- gens/Burton (Aus/Jam) 87. nomen, getiteld ,My begin ning and my end", maar he laas voor hem betekende de single niet het begin van een zangcarrière en nog minder het afscheid van een amper geambieerde wielerloopbaan. „Ook met die plaat is het slecht gegaan", mompelt Clark hoofdschuddend. „Voor de verkoop was dat nummer niet geschikt. Alles gaat op dit moment trouwens ver keerd, het wordt tijd dat ik uit het verdomhoekje kom. Al leen de ronde-miss hier, she is very nice". Veelbetekenend steekt hij ver volgens de duim omhoog. Pas nog is de 'Aussi' innig door haar omhelsd. Wie is die miss dan wel? Het programma blad meldt dat ze Shirley Ja ne heet, uit Den Haag komt en 19 lentes telt. Dat belooft dus wat. En inderdaad, ze blijkt de moeite waard, zeg maar „kiss-proof. Namens een als hoofdsponsor optredende bierbrouwerij uit het Bra bantse heeft Breda naar Toon Simons haar opgespoord. Si mons. die zich graag maitre laat noemen, loopt al jaren in het zesdaagsewereldje mee en kan verder bij diverse wieler koersen worden bezichtigd. Ook op deze „sur" i>emcht Si mons hand- en spandiensten voor de wedstrijdleiders Post en Bonthuis en i>oornamelijk richt hij zich op het entertain ment. Zo ook op de miss. Hoe hij al die moedersmooisten steeds maar weer weet op te duikelen? „Daar heb ik een neus voor", laat Simons we ten. „Ik hou van jonge paar den en jonge meiden. Ik let op de gang, hun houding. Een meisje moet elegant kunnen lopen. Al is ze nog zo knap, maar ze loopt lomp, dan is het voor mij al afgelopen". Shirley Jane Marchée voldoet wlledig aan de eisen van Si mons. Ze was al eens tot miss Den Haag uitgeroepen en had ook aan de Miss Holland verkiezingen deelgenomen. Maar toch, het verraste haar dat ze door „die man" werd opgebeld. Simons, heet hij zo? Nou ja, dat zal dan wel. Ik vind het in elk geval leuk om te doen, heb in twee dagen al vijftig kussen uitgedeeld. Ik speel mee tn een Neder landse tv-produktie, ik wil actrice worden. Hoe die pro- duktie heet? Ben ik vergeten. Nou ja, het is een Nederland se tv-produktie". 'Vingerwijzing' Het wielergebeuren komt al lengs op volle toeren, de jacht is inmiddels in gang. De nu toch wel erg belegen disc-joc key Krijn Tomnga vindt het opeens hoog tijd worden dat iedereen „een beetje verliefd raakt, dus André Hazes nog maar eens op de draaitafel gelegd. Speaker Cees Maas, een rondborstige Brabander die de koppelkoersen ver slaat, wordt zodoende het woord abrupt ontnomen en verbitterd tikt hij met zijn vinger op het voorhoofd. Tor- ringa begrijpt die ..vinger wijzing" wel wat laat. maar na tussenkomst van wed strijdleider Post laat de AVRO-deejee Hazes toch maar aankondigen dat het nu „de hoogste tijd is na weer een avondje gezelligheid". Maas mag zijn wijsheid dus weer in de micro blazen, het probleem is opgelost De Gentse wielercloum Willy Debosscher haalt even later, tijdens de afvalrace, zijn ge bruikelijke fratsen uit en daar wordt bij „doodmoe" van. Hij is niet meer een v«n de jong sten, 38 is Debosscher nu. h ij geeft zich als fietser nog hooguit een jaar. Maar Peter Post heeft al geprobeerd hem om te praten en dat heeft hem u>at van zijn moraal te ruggegeven. De laatste tijd heeft de clown zich onderge waardeerd gevoeld. Vooral in West-Duitsland. „Daar", valt Debosscher uit, „daar koppe len ze me steeds een slechte maat. Verdomme nog aan toe. zo gaat mijn marktwaar de wel naar beneden. Ik kan in die jachten heus mijn man netje wel staan, maar dan moeten ze me niet laten rijden met de een of andere krabber. Maar die gasten, die Duitse directeuren, vindien dat ik er alleen maar voor de show ben. Na a/loop krijg ik als dank dan een dunne envelop pe. Alleen Post en die lui in Milaan betalen me goed. In Italië staan ze voor me op de banken. Vorig jaar ben ik er nog een uur op de tv geweest. Maar die Duitse directeuren willen het liefst Duitsers m de baan. Ze stoten je zo het brood wel uit de mond". De tragiek van de clown laat zeker Van Bree, portier van Ahoy' volmaakt onverschil lig. Zoals het hele spectakel ei genlijk, het kan hem allemaal gestolen worden. ,Jk heb er niks van gezien en zal er ook niks van zien", zorgt hij als rechtgeaarde portier voor de uitsmijter. „Ik mot niks heb ben van die pestheme, laat mij hier maar in mijn hok zit ten. Dan heb ik tenminste rust". GERARD VAN PUTTEN WIJK AAN ZEE (ANP) - De spitsvondigheid van John Nunn bleek in het afgelopen wèekeinde onweerlegbaar voor de kopstukken in het 44ste Hoogoven schaaktoernooi. De 26-jarige grootmeester uit Londen nestelde zich aan de kop van de ranglijst door zaterdag Jan Timman en gisteren Mikhael Tal, de twee gedoodverfde favorieten voor de eindzege, op vindingrijke wijze te verslaan. De partij tegen Timman had even wel een curieus tintje. De Am sterdammer had aanvankelijk uitstekende winstkansen^ ver loor daarna de controle over het spel en werd door een blunder op de 69ste zet tot overgave ge dwongen. Door de fraaie overwinningen is de schuchtere Brit de enige speler met het maximale rendement uit drie partijen. Hij wordt op één punt gevolgd door John van der Wiel en de Tsjech Vlastimil Hor. Tal en Timman verkeren in de achterhoede. Uit de eerste drie ronden haalden zij één punt, waarmee zij de elfde plaats met Hans Ree delen. Het duel tussefi Jan Timmah en John Nunn leverde zaterdag het nodige voer voor analytici op. In een Pirc-opening offerde Tim man een pion, waardoor Nunn opgezadeld werd met twee geïso leerde dubbelpionnen. De com fortabele voorsprong in ontwik keling resulteerde in het mid denspel tot kwaliteitswinst voor Timman. De technisch gewon nen stand werd vervolgens door de Amsterdammer te luchtig op gevat. Nunn bracht talrijke tacti sche complicaties op het bord, waarop Timman niet het juiste tegengif vond. Hoewel d4 situa tie voor de nummer twee op de wereldranglijst zeker niet alar merend werd, slaagde Nunn er in met extreem listig spel zijn oppo nent in de verdediging te druk ken. Timman weigerde genoe gen te nemen met remise en sloeg tweemaal een aanbod van de Brit (18e op de ranglijst) af. In het eindspel werd Timman ge confronteerd met een dramati sche afloop. Tot aan de laatste zet bezat hij remisekansen. Met zijn laatste zet ging die hoop ook in rook op en behaalde Nunn, die zich pas in oktober 1981 aansloot bij het schakers-beroepsgilde, zijn eerste overwinning op Tim man na twee eerdere nederlagen. Een etmaal later greep de Brit, die na tien jaar Oxford voor Londen verruilde, op spectaculaire wijze de volle winst tegen Mikhael Tal. De 45-jarige nestor uit Riga gaf na 32 zetten in verloren stand op. Dat betekende de tweede neder laag van de oud-wereldkam pioen op één dag. Eerder verloor hij zijn afgebroken partij uit de eerste ronde tegen de Nieuwzee- lander Chandler. Door deze verrassende ontwikke lingen bedraagt het gat tussen koploper Nunn aan de ene kant en Timmen (gisteren remise te gen Hort) en Tal (zatedag winst op Christiansen) twee punten. Om in aanmerking te blijven voor een hoge eindnotering mo gen Tim man en Tal geen steek meer laten vallen, hetgeen de strijdlust in dit toernooi ten goe de kan komen. Concurrentie ondervindt Nunn na de openingsfase van Hort en Van der Wiel. Hort speelde twee keer remise en won zaterdag in de tweede zitting van de Braziliaan Sunye. Van der Wiel, die tot de grootmeestergroep werd toegela ten op grond van zijn zege in de meestergroep van vorig jaar, gokt op een grootmeesterresul taat (7,5 punten). Uit de eerste drie ronden haalde hij twee pun ten, hetgeen een verdienstelijke aanzet genoemd mag worden. Daartoe mag hij Hans Ree dank baar zijn. De Amsterdammer is De Engelsman Nunn was Jan Timman in het afgelopen weekeinde te snel af in het Hoogoven schaaktoernooi. aan een verschrikkelijke inzin king ten prooi getuige zijn dra matische gedeelde laatste plaats in het voorafgaande toernooi te Hatings. Gisteren tegen Van der Wiel bleek Ree nog lang niet de oude. De Leidenaar won zonder al te grote inspanning. Genna Sosonko, die vorig jaar de AMERSFOORT - Teleurgesteld dropen de ClOS-sportleiders en enkele bestuurderen van hun federatie zaterdag tijdens de half jaarlijkse vergadering van het Nationaal Sport Overleg (NSO) af. Via een stille de monstratie had$eq ze, evenals drie jaar gele den, weer eens aangedrongen op de nood zaak van het blijven streven naar het schep pen van duizend arbeidsplaatsen voor het beroeps-sporttechnisch kader (STK). In Amersfoort moesten ze echter concluderen dat het eertijds door een van de NSO-part- ners (ministerie van erm) ingezette STK-be- leid op een dood spoor is beland. Voor beroeps-sporttechnisch kader, dat tot nu toe 150 van die 1000 arbeidsplaatsen gehono reerd zag, een trieste constatering. Dit vooral omdat een delegatie zaterdag aan de ene kant de NSO-partners hoorden zeggen dat ze in de toekomst meer alert willen gaan reage ren op actuele ontwikkelingen, terwijl gelij kertijd aan de andere kant zo'n hoogst actue le zaak als dat STK-beleid toch onopgelost blijft liggen. Een ontwikkeling die de geloofwaardigheid van dat uit drie overheidslagen en de sport wereld bestaande NSO niet ten goede komt. Rond dat STK-beleid, dat tot doel heeft het vrijwillige kader in de clubs een ruggesteun te geven, is een situatie ontstaan waarin de verwijten over en weer klinken. Vooral de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), die onlangs in een discutabele en quête stelde dat er helemaal niet zoveel be hoefte aan beroeps-sporttechnisch kader zou zijn, en het ministerie van sociale zaken spelen daarin een hoofdrol. Bij sociale zaken blijft men vasthouden aan de opvatting dat de inmiddels in veel provin cies draaiende stichtingen Sport Technisch Kader hun activiteiten moeten staken. Dit omdat hun werk in strijd zou zijn met de wet op het ter beschikking stellen van arbeids krachten. Het gehakketak over deze opvat ting is zelfs door juristen niet te doorgron den want de juristen van sociale zaken en die van de sportwereld staan lynrecht tegen over elkaar. Bovendien verwijten beide „partijen" elkaar een starre houding die er waarschijnlijk toe zal leiden dat de draaiende stichtingen Sport Technisch Kader van sociale zaken een brief zullen krygen waann hun wordt aangezegd hun werkzaamheden te stoppen. Het enige alternatief is dat de toch al zwaar belaste sportclubs die werkgeversrol moeten gaan overnemen met de mogelijkheid van uitbe steding van de administratieve rompslomp aan die stichtingen, die dat werk wel mogen blijven behartigen. Die sportclubs staan daarvoor beslist niet in de rij zodat het met zoveel idealisme gestarte STK-beleid ernstig averij zal oplopen. Daar bij komt dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten haar leden niet adviseert finan ciële steun te verlenen aan het STK-beleid dat nu op een erg laat pitje dreigt te komen. eerste plaats deelde met Tim man, kan zich bij dit duo voegen, wanneer hij zijn afgebroken par tij tegen Chandler, waarin hij één pion meer heeft, in winst omzet. Tegen de Westduitse grootmees ter Hübner kwam Sosonko in de derde ronde met positioneel voordeel uit de opening. Hübner zorgde daarna met zoveel onor thodoxe tegenzetten voor com plicaties dat de ex-Sowjetrus de veiligste weg koos en genoegen nam met remise. Na de rustige openingsdag (vijf re mises) is de strijdlust behoorlijk aangewakkerd. Uitzonderingen vormden uiteraard de notoire re miseschuivers Balasjov en Kava- lek, die dan ook 1.5 uit 3 achter hun naam hebben staan. De uitslagen uit de tweede ronde van het 44e Hoogoven Schaaktoernooi zijn Chandler (NZl)-Sosonko (Ned) afgt-br Hubner (WDl)-Ree (Ned) **-W; Van der Wiel (Ned)-Kavakk (VS) Balas jov (Sow)-Nikolic (Joe) Vi-V*; Sunye Neto (Bra)-Hort (Tsj) afgebr Timman (Ned)-Nunn (GBr) afgebr Derde ronde Kavalek- Balasjov IMftS Sosonko-Hubner V4-V4, Hort-Timman Vi-1^. Nunn-Tal 1-0, Christiansen-- Chandler 1-0, Ree-Van der Wiel 0-1; Ni- kolic-Sunye afgebroken. Uitslagen afgebroken partijen: eerste ronde: Tal-Chandler 0-1. Stand na drie ronden 1 Nunn 3 punten. 2. Hort, Van der Wiel. Sosonko 2. 5. Christiansen, Kavalek, Hübner, Balas jov 1.5. 9 Nikolic 1 en 1 afgeb10. Chandler. Tal. Ree, Timman 1. 14. Su nye 0 en 1 afgeb. LEIDEN - De Spaarbank Trotters hoefden in het afgelopen week einde niet in actie te komen in de honkbalcompetitie, omdat de Apollohal in Amsterdam voorlo pig dicht is. De dames van Par ker Leiden verloren de uitwed strijd tegen BOB met 68-55 Lei derdorp sloot het middenmoot- duel met MSV met 64-60 win nend af. terwijl ook de dames van MSV in Den Helder kopje onder gingen(64-35). Luba ver loor van koploper Voorburg na een goede wedstrijd en Lisse ver loor het toptreffen tegen DSS op het nippertje: 69-71. Het Voor- schotense Blitz bleef tegen Dunckers net aan de goede kant van de score: 65-^64. Leiderdorp-MSV 64 -60. Deze twee middenmoters speelden een gelykopgaande wedstrijd. Leiderdorp verdedigde wel be hoorlijk. maar door een zeer slecht schotpercentage kon MSV niet op afstand gezet worden. Bij rust leidden de Noordwijkers zelfs met 28-34. In de tweede helft ging de thuisploeg wat be ter spelen en werd MSV op een kleine achterstand gezet. By MSV moest het aanvallende werk bijna alleen van Evert van der Plas (27 punten) komen. Lei derdorp speelde een zeer gecon troleerde partij, waarin alleen het rebounden nogal slecht verzorgd was. Mede dankzij het goede spel van Eric Marijt trok de ploeg van coach Hans van Rooyen, die aan het eind van het seizoen vertrekt, in de slotfase aan het langste eind. Llsse—DSS 69-71. Lisse en het Haarlemse DSS stonden voor dit duel op een gedeelde eerste plaats in de eerste klasse rayon Het gevecht om de toppositie werd door de Lissenaren wel zeer slecht begonnen. Na een paar minuten spelen stond de thuisploeg al met 8-26 achter Tot de pauze bleef DSS de betere ploeg. Na de basketwisseling ging het by Lisse wat beter lopen en werd de achterstand lang zaam ingelopen. Onder aanvoe ring van Simon Kooiman had Lisse de Haarlemmers byna ge pakt. maar by de stand 69-71 klonk het eindsignaal net iets te vroeg. Luba-Voorburg 67 -88. Luba speelde tegen het zeer sterke Voorburg een behoorlyke wed strijd. Nog steeds zonder coach (nu nam speler Bert van der Mark de taak op zich) bleef Luba de hele eerste helft in de buurt van Voorburg. De koploper van de tweede klasse rayon stond by rust dan ook maar met 38-42 voor. Na de pauze ging het tot 46-51 nog goed voor de Leidse ploeg, maar toen brak er een puntloze perio de aan van negen minuten en was de wedstnid gespeeld. On danks het goede spel van Geert van Zandwyk en Boudewyn de Ru finishte Voorburg met een ruime voorsprong: 67-88 Bliti-Dunckers 65-64. De verlie zer van dit treffen zou uit de kop groep van de tweede klasse rayon wegvallen. Het werd een rommelige maar spannende wedstrijd. Blitz opende zeer slap en keek na enkele minuten tegen een 6-16 achterstand aan. By de rust was het team van coach Van Litsenburg byna op gelyke hoogte(31-35). maar het zou tot vier minuten voor tyd duren voordat de thuisploeg op voor sprong kwam. Via een press werd Dunckers enige malen bal verhes afgedwongen en de lange mensen van de Voorschotenaren maakten het karwei knap af. Noordkop-MSV 64-35. De Noord- wykse dames leden in Den Hel der een grote nederlaag doordat het schotpercentage onder de twintig procent bleef Daarnaast werd er door de felle Helderse verdediging ontzettend veel bal verlies geleden. Bij de rust was het verschil nog aanvaardbaar (28-15), maar na een puntloze periode in de tweede helft was een grote nederlaag niet meer af te wenden Met een totaal van 35 punten win je in de eerste divisie geen wedstrijd. KITZBÜHEL (ANP) - Tien dagen voor het begin van de wereld kampioenschappen alpineskiën hebben de favorieten voor deze titel zich voorgesteld Vrydag triomfeerde de Oostenryker Har- ti Weirather by de 42ste Hahnen- kammrennen. zaterdag greep de Canadees Steve Posborski de erepalm. Podborski was daar mee de enige skièr die in dit sei zoen reeds twee afdeüngen voor de wereldbeker op zyn naam bracht Maar gisteren deklasseer de de tweevoudige Olympische kampioen, de Zweed Ingemar Stenmark by de afdaling in Kitz- buhel de wereldehte en onder streepte daarmee zyn aanspra ken op de wereldtitel. De wereld beker kan de Zweed niet meer bemachtigen, daarvoor is de voorsprong van de Amerikaan Phil Mahre (24) te groot, maar in Kitzbuhel bleef hy liefst dne mi nuten achter op de onweerstaan bare Stenmark. Stand in het klassement om de we reldbeker: 1 Mahre (Vst) 197 punten, 2 Stenmark (Zwe) 109,3. Podborski 94, 4 Wcnzel (Lie) 85.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17