Lugdunum wint toernooi Kolijn en Cramer sterk schaatsduo Elfstedentocht voorlopig van baan Lisse heeft voetballen niet verleerd: 3-1 zege RBB gelijk aan Excelsior M Leidse ploeg heeft beste zaalvoetballers Yvonne van Gennip dwingt selectie voor WK-sprint af Marathon schaatsers op glad ijs Koos Bekooy van Lugdunum rechtsgeeft een RVC-speler het nakijken in de finale van het LFC-toernooi (Foto Holvast) beginnen om 20.00 uur. Een uur later de belangrijke Inter-regio- nale ontmoeting Koosjardin-De Tegelhandel. Eerstgenoemde in groot degradatiegevaar en de be kerhouder vecht voor het laatste uiterst kleine kampfoenskansje. WIM VAN DUIVENBODE ZAANDAM Na ruim een maand niet in competitieverband in actie te zijn gekomen, toonde FC Lisse zaterdagmiddag in Zaan dam aan het voetbal niet verleerd te zijn. In een goede wedstrijd versloegen de Lissenaren, onder meer dankzij twee goals van uitblinker Jan van Slooten, ZCFC met 3—1. Op het redelijk te bespelen veld dicteerde FC Lisse in eerste in stantie de strijd. Dat leidde na achttien minuten spelen tot de openingstreffer van Jan van Slooten. Hij scoorde op aangeven van Peter Schalk, die zijn broer Arie (ziekte van Pfeiffer) ver ving. Naarmate de eerste helft vorderde liet ZCFC zich meer en meer gelden. De aanvalsdaden van de Zaankanters leidden evenwel niet tot gevaarlijke situaties voor het Lisser doel. Toen vlak na rust Ben Barten er na voorbereidend werk van Jan van Slooten 0-2 van maakte, leek er voor Lisse dan ook geen vuiltje meer aan de lucht. De ploeg controleerde het spel, kreeg goede kan sen, maar stond raar te kijken toen de thuisploeg uit een vrije trap van Baljet volkomen onverwacht op 1-2 kwam. Een aansluitend offensief van ZCFC bleef echter uit, vooral omdat Lisse de tegenstander conditioneel duidelijk de baas was. Het feit dat Lisse tijdens de winterstop vrijwel elke zaterdag een oefenwedstrijd afwerkte is daar niet vreemd aan. ZCFC moest ver terug en werd na het derde Lisse-doelpunt, halverwege de tweede helft, helemaal uit de wedstrijd gespeeld. Een diepte-pass van Frans van der Laan bereikte Jan van Slooten, die eerst de Zaanse doelman passeerde en ook een op de doellijn staande verdediger vervolgens kansloos liet: 1-3. Van dat mo ment af was Lisse heer en meester. ZCFC kwam er niet meer aan te pas en moest knarsetandend toezien hoe de Lisser-formatie de ene na de andere aanval opbouwde. Jan van Slooten, Peter Schalk en Frans van der Laan kregen nog mogelijkheden om de score verder uit te bouwen, maar lieten die ongebruikt Niete- min zocht Lisse uitermate tevreden de kleedkamer op. LEIDEN - De voetbalclubs uit de Leidse regio die geen invitatie hadden ontvangen voor één van de twee zaalvoetbaltoernooien die het afgelopen week einde in Leiden en Noordwijkerhout werden gehou den, zetten de eerste schreden op de harde, maar doorgaans goed bespeelbare velden. De karakteris tieken van de oefenduels zijn: RBB - Excelsior Maassluis 4-4 Acht doelpunten vielen er zaterdag te bewonderen op sportpark 'Middelmors'. De Rijnsburgse doelpun ten kwamen op naam van: Ton Arroyo, Ruud van der Voort, Peter Hogewoning en Rob Gillessen. LDWS - VNL 3-1 De derdeklasser toonde zich de betere van VNL en behaalde dan ook een verdiende overwinning. Na een 1-1 ruststand liep de ploeg na de pauze uit naar 3-1. Voor LDWS scoorden: Thijs de Kleer en Chris Brouwer (2x). WSB - DHL 4-3 Na een 1-0 ruststand (doelpunt Albert van der Burg) overklaste WSB zijn opponent. Bert de Jong (2x) en Albert van der Burg tilden WSB naar een 4-0 voorsprong. Hierna liet de thuisclub de touwtjes vieren, waardoor DHL nog tot 4-3 kon terugkomen. SJC - Concordia H 2-1 In een leuke wedstrijd deed de thuisclub wat het aan zijn stand was verplicht. Door een fout van Peter de Bruin kreeg Jaap Smit de gelegenheid om voor rust 1-0 te scoren. Jos Alders maakte er in het tweede part 2-0 van. Henri van Winsen (zéér fraai) maakte het Hillegomse doelpunt. Van Nispen HBS 2-2 Op een uitstekend bespeelbaar veld kwam Van Nis pen een gelijkspel overeen met derdeklasser HBS. Maarten van der Linden en Jaap van Eeden verzorg den de Van Nispen-treffers. Randstad Sport (zon.) - ZLC (zon.)l-2 ZLC voelde zich best thuis op de harde mat. Met korte combinaties maakte de Bekkering-equipe het Rand stad moeilijk. Henk Spies en Ton Brakxhoven scoorden voor ZLC. Voor de thuisclub schoot Peter Tegelaar raak. Kickers 69 - VTL 0-1 In de redelijk duel won de Vlietclub van de Leimuide- naren met 0-1. Jan ten Bosch maakte de enige tref fer. Meerburg - Stompwijkse Boys 5-4 Meerburg bouwde zonder al te veel problemen een 4-1 voorsprong op, waarna het elftal van trainer Siera goed terugvocht en op 4-4 kwam. De Meerburg-tref fers kwamen op naam van: Rini van Veen (2x), Han Paulides en Karei van Helden. Voor de Stompwij- kers scoorden: Frank Jansen (2x), Jan van Bemme- len en Ton v.d. Bosch. Randstad Sport (zat.)- Leiden 0-2 De Leidenaars behaalden een verrassende overwin ning, die tot stand kwam dankzij treffers van Ger Lefeber en John Boelee. Oegstgeest - ZLC (zat) 2-1, Ton Werner en Jan de Wékker verzorgden de Oegst- geest-zege. Peter Slingerland scoorde voor ZLC te gen. PAGINA 16 Sp°rt MAANDAG 18 JANUARI 1982 LEIDEN - Doordat de amateurcompetitie ook het afge lopen weekeinde bijna geheel werd afgelast, traden de meeste verenigingen aan in de diverse zaalvoetbaltoer- nooien. LFC had zijn toernooi ook ditmaal weer groots opgezet. Lugdunum werd zoals verwacht totaalwin naar voor RVC en Roodenburg. In Noordwijkerhout or ganiseerde de v.v. Noordwijk eveneens een zaalvoet baltoernooi. Schoten uit Haarlem was hier de sterkste. Het West II team had niet veel succes in Eindhoven. Beide wedstrijden werden verloren. Vooral in de wed strijd tegen Zuid II kregen de Zuidholllanders een zaal voetballesje. LFC-toernooi Het zaalvoetbaltoemooi van LFC, ditmaal op een nieuwe leest ge schoeid (niet alleen de twee se lectieteams maar ook ook de A-- junioren kwamen aan bod) werd weer een ware happening. Goed zaalvoetbal, een goede organisa tie en veel publiek bracht de zaalvoetbalsport weer in het zon licht. In dit toernooi toonde Lug dunum weer eens dat het over de sterkste zaalvoetballers be schikt. In de totaalstand wisten de "Kikkers" één punt meer te veroveren dan het Rijswijkse RVC. Roodenburg werd een goe de derde. In de finale bij de standaard teams behield Lugdunum, dat met een versterkte Tegelhandel formatie verscheen, zijn ongeslagen sta tus door in de finale RVC te be dwingen: 0-0. De noodzakelijk geworden strafschoppen werden door Lugdunum iets beter geno men. André Pracht en Bennie de Roo passeerden de uitstekende RVC doelman. Alleen Bennie Heemskerk kon hier iets tegen over stellen. Roodenburg werd derde doordat de ploeg de straf schoppen beter benutte dan De Musschen. Eindstanden Poule A: 1. Lugdunum, 2. RVC, 3. Roodenburg, 4. Musschen. Poule B: 1. UVS 2, 2. Roodenburg 2, 3. RVC 2, 4. DOCOS 2 Poule C: 1 RVC-A, 2. UVS-A, 2. Roodenburg-A, 4. Lugdunum-A. Zaalvoetbaltoernooi Noordwijk In de nieuwe sporthal van Noord wijkerhout organiseerde Noord wijk ook een zaalvoebaltoernooi. SJC, WSB, RCL, Schoten, Noordwijk en een All Starsteam vertoonden hun zaalvoetbalkun sten. Bij het All Starsteam was vooral Anton Marijt op schot, achtmaal liet hij de tegenstan ders opnieuw aftrappen. In de fi nale die tussen Schoten en Noordwijk ging, beslisten de strafschoppen de strijd ten gun ste van Schoten. De wedstrijd zelf kreeg een 2-2 eindstand mee. Jos Smits en Jan Willem Bogers voor Noordwijk en Ed win Otten en Ed Veen voor Scho ten waren de doelpuntenmakers. SJC won in de strijd om de derde en vierde plaats met 2-0 van WSB. Selectiewedstrijden West II Het team van West II dat groten deels uit Leidse spelers bestond, kwam vrijdagavond niet hele maal uit de verf. Vooral in de tweede wedstrijd, tegen de Lim burgers, kreeg het West II team een zaalvoetballesje. Wat Vic Hermans, Gilbert Heygele, Leen Kiers en Hennie Titulay lieten zien was van een zeer goed gehal te. In deze wedstrijd haalde al leen doelman Cees van der Wiel. voor West II een ruime voldoen de. In de eerste wedstrijd tegen Zuid I speelden de Leidse geselecteer den wel goed. Zuid I won met meer geluk dan wijsheid met 5-4. Ron Bekooy (2x), Hans van Leeuwen en Bobby Matituhatu- wen wisten voor West II te sco ren. Jan van der Reyden was bij drie doelpunten de aangever. Zaalvoetbalprogram ma Vanavond staan in Sporthal Cleyn Duin twee ontmoetingen op het programma. Om 20.00 uur speelt Glasbergen voor de Inter—regio nale competitie het belangrijke duel tegen Neptunus. Een uur la ter volgt het hoofdklasseduel tussen Van der Plas en Noord wijk. Woensdagavond komen de andere topzaalvoetbalteams aan bod. In de THB Hal in Lisse ont vangt De Engel het wisselvallige VI. De wedstrijd begint om 20.25 uur. In de Rijnstreekhal in Al phen wordt het hoofdklasseduel Hollandia-Bax gespeeld, aan vang 20.00 uur. In de Groenoord- hallen twee hoofdklassewedstrij den. UVS, dat moet winnen om de aansluiting met de top niet te verliezen, krijgt Van Gerven op bezoek. Van Duuren ontvangt een met invallers uitkomend EKL Boys. Beide wedstrijden Jos Smits (Noordwijk) onderneemt een doelpoging in het duel met de All Stars. Ton Marijt (tweede van rechts) kijkt toe. (foU> hoItoM HEERENVEEN - Yvonne van Gennip heeft het afgelopen weekeinde in Deventer en Heerenveen de selectiewed strijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap sprint, dat op 6 en 7 februari in Alkmaar wordt gehou den, beheerst. Zij won drie van de vier afstanden, waarbij de laatste 1000 meter in Heerenveen een persoonlijk re cord opleverde. Zij kwam uit op 1.26,3. Tot nu toe was de 17-jarige Haarlemse nog niet verder ge weest dan 1.27,7. Met Van Gen nip dwongen Thea Limbach en nationaal kampioene Alie Boors- ma de selectie voor het WK sprint af. Ina Steenbruggen, die in puntentotaal gelijk eindigde met Boorsma, is als reserve aan gewezen. Hilbert van der Duim heeft zich op de eerste dag van de selectie- sprintvierkamp in Heerenveen voor het WK sprint in Alkmaar een ware sprinter getoond. Na twee afstanden moest hij alleen Miel Govaert voor zich dulden. Ook Frits Schalij hield redelijke tred met de rassprinters, van wie Jan Ykema als nationaal kam pioen buiten mededinging mee reed. Ykema heeff zich reeds ge plaatst voor Alkmaar. De Noorse, Russische en Oostduit- se schaatselite heeft op de snelle piste van Davos voor uitsteken de tijden gezorgd. De Noor Rolf Falk Larsen demonstreerde veertien dagen voor de Europese titelstrijd een schitterende vorm door op de kleine vierkamp een nieuwe wereldrecord bij elkaar te rijden met 162.734 punten. Het oude record stond op naam van de Oostduitser Andreas Dietel met 163,244 punten, hetgeen hij vestigde op dezelfde baan in ja nuari 1981. Dietel eindigde nu als tweede met 162.844 punten, dus ook ruim onder het oude record. Bovendien waren er nog drie nieuwe juniorencords van de Oostduitse sprintster Skadi Wal ter, tweemaal op de 500 meter en in puntentotaal. Van schitterend gehalte waren de verrichtingen van de Russin Na talia Petroesjeva die met 172.741 punten op de kleine vierkamp de beste seizoenprestatie afleverde en opnieuw haar titelkandida- tuur stelde voor het komende weekeinde te verrijden Europees kampioenschap dames in Hee renveen. Petroesjeva triomfeer de driemaal: op de 500 meter in 41.29 seconden, op de 1500 meter in 2.09.38 en op de 1000 meter in 1.21,57. Alleen de 3000 meter le verde een zege op voor de Noor se Eva-Björg Jensen met 4.36,49. Bij internationale sprintwedstrij den in Inzeil heeft Gaetan Bou cher zaterdag de snelste s De strijd in Lisserbroek is in volle gang. LISSERBOEK - Dirk Kolijn en Cees Cramer uit Rijssenhout werden zaterdagmiddag op de ijsbaan in Lisserbroek winnaar van een nationale koppelwed strijd. Up de baan van de dit jaar 75 jaar bestaande Lisserbroeker ijsclub verschenen 18 koppels aan de start. Aantrekkelijk gemaakt door veel premies van de plaatse lijke middenstand ontwikkelde zich tussen de koppels een felle strijd. Vier ploegen reden zich onder be hoorlijke belangstelling in de fi nale en na een aantrekkelijk ge vecht ging het koppel uit Rijs senhout als eerste over de eind streep. Ton Oudshoorn/Sjors Rotteveel, Frans Biemond/Johan Heemskerk en Pauw Bakker/S. Swart gingen in deze volgorde achter de winnaars over de eind streep. Bij de strijd om het Nederlands jeugdkampioenschap schaatsen in de D-klasse is Jolanda Grim bergen uit Rijnsburg zaterdag in Groningen als eefste geëindigd. De jeugdige Rijnsburgse behaalde op het kunstijs in het Groningse Stadspark twee maal een eerste plaats. Zij won de 500 meter in 47.06, een nieuw persoonlijk re cord, en de 1000 meter in 1.39.05. De jongens reden in diezelfde klas se op de Haagse Uithof. Hier be haalde Richard Suyten uit Stompwijk in het eindklasse ment een tweede plaats. Aad Grimbergen (Rijnsburg) werd ze vende in het totale klassement De pupillen streden op de Ton Menkenbaan in Rotterdam om de Zuidhollandse titel. Bij de meisjes ging het kampioenschap naar Lia van Schie (Stompwijk), op de derde plaats eindigde Mo nique Velzeboer (Oud Ade). And ré Lomans (eveneens uit Stomp wijk) was de snelse pupil b\j de jongens. tijd op de 1000 meter verwezen lijkt. De Canadees reed de af stand in 1 minuut en 14,88 secon den, hetgeen een nieuw baanre cord betekende. Het oude baan record stond op naam van Eric Heiden met 1.14,99. Boucher bleef ruim één seconde verwij derd van zijn eigen wereldre cord, dat op 1.13.39 (Davos) staat. In Inzeil was hij een klasse apart. ZEVENHUIZEN - Het was za terdag niet alleen het ijs dat blonk. Ook de 15.000 gulden aan prijzengeld bij een schaatsmarathon over 200 ki lometer in Zevenhuizen straalden zoveel glans uit, dat diverse topschaatsers daar hun ijzers onderbonden. Nu lopen zij het risico door de KNSB te worden geschorst. De nationale schaatsbond had namelijk geen toestemming gegeven voor het verrijden van de monsterrit. De cracks dienden in de ogen van de bond 's avonds zo fit moge lijk aan de start te verschij nen bij een wedstrijd in Am sterdam, tellend voor het KNSB-cupklassement. Dat gebeuren werd gedeva lueerd omdat erkende mara thonrijders als Niesten (win naar in Zevenhuizen) en Gi ling in Amsterdam al na en kele rondjes de pijp aan Maarten gaven. "Voor de wedstrijd is dat geen goede zaak. vandaar dat wy deze kwestie hoog opnemen", ver telde commissie-voorzitter Willem Benschop. Dat er maatregelen tegen de be trokken rijders worden geno men staat nog niet vast. Een juridisch adviseur zal moeten uitmaken of de schaatsers in een zogenaamde wilde race zijn gestart. Na dat onder zoek zal ook pas bekend zijn of de organiserende ijsvereni- ging kan worden gestraft. Winnaar Jos Niesten ontkende (uiteraard) dat hij voor zijn deelname startgeld had geïn casseerd. "Het marathon- schaatsen is mijn hobby, waar ik veel voor over heb. Je krijgt niet vaak de kans in Nederland een wedstrijd over 200 kilometer te rijden. Als er dan toch een is, wil ik zelf beslissen of ik meedoe". LEEUWARDEN (GPD) - Er komt voorlopig geen Elfstedentocht. Daartoe heeft het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Ste den zaterdagmiddag besloten. Op dat moment was de toestand van het ijs nog vrij goed, maar op grond van de weinig bemoedi gende weersvooruitzichten (doorzettende dooi) durfde de or ganisatie het niet kan de mon sterrit op korte termijn doorgang te laten vinden. De rayonhoofden rapporteerden zaterdag dat de dikte van het ijs op de route sinds donderdag over het algemeen met gemid deld twee centimeter was toege nomen. Voorzitter van het orga nisatiecomité, Jan Kuperus, achtte het echter onverantwoord de tocht uit te schrijven omdat de temperaturen overdag gedu rende de eerstkomende dagen 5 a 6 graden boven het vriespunt zouden liggen, 's Nachts matige en overdag lichte vorst zou al voldoende zijn geweest om de Elfstedentocht morgen te hou den, aldus Kuperus. De weersvoorspellingen aan je laars lappen en zeggen: ze zullen toch wel niet uitkomen, achtte het Elfsteden-bestuur onverant woord, mede gezien de groot scheepse organisatie die de tocht zou vergen. Daarbij werd niet al leen aan de interne organisatie gedacht maar ook aan de noodza kelijke activiteiten van o.a. poli tie. leger, burgerlijke overheid, hulpverlenende instellingen en niet in de laatste plaats de media, die met man en macht naar Friesland zouden moeten ko men. Alleen al Studio Sport zou 300 mensen inschakelen. Wanneer het Elfsteden-bestuur de tocht morgen had gehouden en de weergoden het af hadden la ten weten, zou het bestuur met verwijten zijn overladen, aldus Kuperus. „Wij hebben de weer berichten altijd serieus geno men; dat doen wij nu ook". Hij en zijn mede-bestuursleden, sinds woensdag voorgoed be smet met het Elfsteden-virus, houden de moed er echter in. „Gelet op de hoeveelheid ijs die er nu ligt, blijven we hopen, en eerlijk gezegd ook verwachten, dat na de hoge temperaturen van dit moment weer een periode van kou op ons afkomt", aldus Kuperus. In tegenstellling tot Elfsteden tochtkenner Fenno L. Schousra uit Leeuwarden, schrijver van vele boeken over de tocht, blijft het bestuur van mening dat een Elfstedentocht ook nog in deze tijd en met een dergelijke massa le opkomst mogelijk blijft. „An ders zaten we hier niet", aldus Kuperus. Schoustra zegt echter: „Als er ooit nog een Elfsteden tocht komt loopt alles muurvast. De problemen zijn onoplosbaar". Kuperus herhaalde ook zaterdag weer dat het bestuur niet denkt aan een gescheiden toertocht en wedstrijd. Ook de mogelijkheid van het starten in diverse plaat sen wees hij van de hand. Het zou leiden tot een chaos omdat men dan helemaal geen controle meer heeft op het gebeuren. Een voorstander van het geschei den houden van toertocht en wedstrijd is de 45-jarige Drentse lange-afstandscrack Jan Roelof Kruithof, winnaar van enkele al ternatieve marathonritten in Fin land. Oud-elfstedentochtwin naar Jeen van den Berg (54) daar entegen vindt dat met een ge scheiden tocht het specifieke ka rakter van de Elfstedentocht ver loren gaat. Het bestuur van de Friesche Elf Steden zet de werkzaamheden voorlopig op een laag pitje. Het perscentrum wordt ontruimd. De waterschappen in Friesland zullen voorlopig echter nog niet water uitslaan en er blijft een vaarverbod van kracht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16