Lendl wint Masters-toernooi ■fj» Barcelona houdt AZC van winst af Van der Smissen terug aan top De Zwarte start vanavond als coach John McEnroe haalt de finale niet MAANDAG 18 JANUARI 1982 Sport PAGINA 15 Tennisteam zorgt bijna voor surprise APELDOORN Zonder Louk Sanders heeft het Nederlandse Kings Cup-team gisteren mogen ruiken aan een overwinning te gen de huizenhoge favoriet Zwe den. De ontmoeting in de Apel- doornse tennishal De Maten werd na vijfeneenhalf uur spelen pas belist in de tie-bréaki waar mee het dubbelspel wera afge sloten. Okker en Albert verloren dat beslissende spel met 7-4 na drie matchpoints te hebben weerstaan. Totale uitslag 6-2, 4-6, 7-6 voor de Zweedse klas secombinatie Simonsson/Jarryd. Het dubbelspel was van doorslag gevende betekenis geworden omdat de winst in de enkelspe len werd gedeeld. Hans Simons- son, de zwakste van de Zweedse ploeg, won met 7-6, 6-4 van in valler Marc Albert en Eric Wil- borts zorgde voor een nieuw hoogtepunt in zijn nog jonge car rière door leeftijdsgenoot Joa- kim Nystroem, die zo'n tweehon derd plaatsen boven hem op de wereldranglijst troont, in twee sets gedecideerd te kloppen: 6-3, 6-2 in nauwelijks vijftig mi nuten spelen. De achtvoudige kampioen San ders, die een lange reeks van ja ren het gezicht van het nationale vertegenwoordigende tennis be paalde, werd voor deze vierde wedstrijd door Fred Hemmes in gewisseld voor Marc Albert. De als reserve aangewezen Michiel Schapers had voor de eer be dankt (alleen ingeval van een blessure was hij bereid te spe len), zodat Hemmes wel was aan gewezen op Albert, die normali ter aan de zijde van Okker alleen in aanmerking komt voor het dubbelspel. Met Nederland-Zweden 1-2 en Groot- Brittannié-West-Duitsland (3-0) is de stand in groep A van de eerste divisie: 1. Zweden 4 4 0 4 20-5 2. West-Duitsl. 4 2 2 2 13-17 3. Gr.-Brittanniè 4 13 1 12-15 4. Nederl. 4 1 3 1 10-18 7" •JÉ?":.-- Tijdens eindstrijd Van Haselen-toernooi gisteren eenvolgende geëindigd - z Carmona bestookt hier AZC-doelman Alex Boegschoten. De Spanjaard z Barcelona voor z'n rekening nemen. i de finale de halve produc- - CN Barcelona n de Europa Cup I an de Supercup, is de vierde achter- keer als eerste het internationale Van Haselentoernooi. De Spaan se waterpolokampioen versloeg in de finale de Nederlandse titel houder AZC/Microlife met 8-7. De Alphense ploeg, de laatste we ken kampend met coachperike- len, eindigde achter Barcelona met een gelijk aantal punten als HZC/De Robben, dat door een beter doelsaldo op de tweede plaats beslag legde "Maar die derde plaas is toch niet slecht als je meerekent dat we de laatste tijd nauwelijks meer getraind hebben vanwege de interne pro blemen. We zyn het toernooi slecht begonnen, maar in de laat ste drie wedstrijden was toch een positieve kentering aanwezig. We hebbe n weer lol in het water en er wordt voor elkaar gewerkt Dat heeft er dit seizoen wel aan ontbroken", vond AZC-speler Ed van Es, die in de finale uitste kend acteerde en Manuel Estiar- te. de Spaanse sterspeler, volle- AMERSFOORT Vanavond start Piet de Zwarte (33) met zijn werkzaamheden als trai ner/coach van AZC/Microlife, dat in hem een opvolger vond voor de vorige week uit zijn functie ontheven Arie Dom burg. De Zwarte maakt zijn debuut als coach bij een wedstrijd tussen AZC en het nationale zevental in Zeist. De Amers- foorter neemt de Alphense ploeg gedurende drie maan den onder zijn hoede. Omdat De Zwarte ook al derde klas- ser Laga uit Zeist traint en de afspraken die hij daar ge maakt heeft wil nakomen, zal hij niet alle trainingen van AZC kunnen verzorgen. 'Tot 19 februari zal ik AZC één keer in de week trainen. Dat is een extra training op maan dag of woensdag in Zeist. Daarna zal ik ook op vrijdag naar Alphen komen. Tot dan doen Fred Kranstauber en Ton Buunk de trainingen op dinsdag en vrijdag, "aldus De Zwarte, die op 19 februari klaar is met een B-cursus, waarvoor hij als docent op treedt. "AZC heeft mij gevraagd om te helpen en in deze constructie is dat mogelijk", verklaart hij de samenwerking met Kran- Piet de Zwarte nieuwe coach AZC - stauber en Buunk. Als coach zal hij de komende tijd twee wedstrijden moeten missen. Tegen LZ"86 (23 januari) en Nereus (13 maart) heeft hij andere verplichtingen. NEW YORK (ANP) - De Tsjechoslowaak Ivan Lendl heeft in New York het Masters-toernooi ge wonnen. Lendl, die in de halve finale had afgere kend met Wimbledon- winnaar John McEnroe, overwon in de finale vooral op karakter de Amerikaan Vitas Geru- laitis. In de derde set moest Lendl, de nummer twee van de wereld ranglijst, Gerulaitis zelfs een match point toestaan. Lendl vocht zich echter door de moeilijkheden heen en won toch: 6-7, 2-6, 7-6, 6-2, 6-4. Na het tennisgevecht van vier uur kon Lendl naar de kassa. Daar lag voor de winnaar van het Masters- toernooi ruim één miljoen gul den klaar. Inzinking In de eerste twee sëts speelde Ge rulaitis opmerkelijk sterk. De Amerikaan, in twee jaar tijd door een inzinking teruggevallen van de vijfde naar de negentiende plaats op de wereldranglijst, ser veerde hard, volleerde spectacu lair en had op elke slag van Lendl een uitstekend antwoord. Gerulaitis had de finale in handen en leek op zijn eerste ning in het hooggewaardeerde Masters-toernooi af te gaan. In de derde set begon het slagenge- weld van Gerulaitis echter te ha peren. Hij gaf een voorsprong van 2-0 in die reeks weg, maar kreeg in de tie break (op 6-5) toch een matchpoint. Op dat moment hervond Ivan Lendl zichzelf echter. Vanaf de achterlijn dirigeerde de Tsjecho slowaak de ballen naar voor Ge rulaitis nauwelijks haalbare posi ties. Lendl won de tie-break in de derde set met 8-6 en was daarna in de beslissende vierde en vijfde set een klasse apart. De beste Na zyn overwinning in het Mas ters-toernooi en de drie achter eenvolgende zeges op John McEnroe zijn vele tennisexperts van mening, dat Lendl op het punt staat McEnroe als beste ten nisser van de wereld te passeren. Dat bleek ook zaterdag in de halve finale. Daarin degradeerde de nieuwe "schrik der banen", zoals Ivan Lendl thans wordt ge noemd. De Amerikaanse schreeuwelijk tot een gewone speler van vlees en bloed: 6-4 6-2. McEnroe moest na afloop toege ven: "Ik zou niet weten wat voor goeds ik nog over mezelf zou moeten zeggen". Ivan Lendl begint zich te ontwik kelen als een soort mythe. De Tsjechoslowaak won 35 wedstrij den sinds hij vorige herfst in Flushing Meadow in de kwartfi nales van het toernooi om de open Amerikaanse titels van Vi tas Gerulaitis verloor. Met een understatement refereerde Lendl naar zijn winst op McEn roe als: "Dit was een van mijn be tere partijen". Hij voegde er aan toe: "Ik plaats mijn servicereturns nu een stuk beter. Het levert veel meer pun ten op dan als je je tegenstander toestaat een of twee keer tijdens een game een ace te slaan". Doorbraak McEnroe werkte aan zijn eigen on dergang mee door in de eerste set drie dubbele fouten te slaan. Daardoor kon Lendl de enige servicedoorbraak bewerkstelli gen die hij nodig had om de set te pakken (6-4). In de tweede set opende Lendl met een doorbraak om weg te lopen tot 4-0 met een nieuwe 'break' in de derde game. "Het is altijd nut tig als je meteen een doorbraak kunt forceren in de eerste game", aldus Lendl nuchter, "Als je ver volgens goed serveert blyf je voorstaan". Vitas Gerulaitis had zaterdag als eerste de finale van het Masters- toernooi in New York bereikt door een halve eindstrijd een an dere Amerikaan, Eliot Teltscher in drie sets (7-5, 4-6 en 6-2) te ver slaan. Christ van der Smissen: Belgische successenreeks doorbroken. EMMELOORD (GPD) - Zelfs in de nadagen van Raymond Ceule- mans heeft België als biljartnatie lange tijd het niveau bepaald. Met Ludo Dielis hebben de Belgen immers vooral sinds vorig jaar een sterke troef in handen. Maar in het Europees kampioenschap bandstoten in Emmeloord door brak Christ van der Smissen plotseling de lange reeks van suc cessen. De Brabander speelde een van de sterkste toernooien uit zijn carrière en vierde zijn triomf in het onderlinge duel met Dielis Met die eindzege in Emmeloord de monstreerde Christ van der Smissen de briljante vorm die hij dit jaar al vaker heeft getoond. Hij bewees tegen Dielis dat hij te rug is bij de Europese top. De Bel gen stonden daar sinds jaren op eenzame hoogte met Ceulemans en Dielis, die vorig jaar zelfs drie wereldtitels verzamelde De koele Van der Smissen heeft het mo ment afgewacht om toe te slaan. In Emmeloord verwees hij Ludo Dielis voor een keer naar het tweede plan, en kon Nederland eindelijk weer eens een Europese kampioen huldigen. De Nederlandse routinier was in Emmeloord bijna niet te stuiten met zijn gevreesde speelwijze. Zo als Ludo Dielis is Van der Smis sen vooral technisch begaafd, maar de Brabander had boven dien het systeem vast m de vin gers. „Ik wist dat alleen Van der Smissen gevaarlijk was", had Dielis voor de finale al beweerd. „Want Van der Smissen is een klasse beter dan vorig jaar en ik schat hem met Ceulemans en mij zelf bij de beste drie van de we reld in dit spel". Maar Ludo Dielis is vooral ook de man die in een toernooi kan groeien Hij startte in Em meloord met verlies tegen Stany Buyle en stond daarna lange tijd boven de 20.00 moyenne te spelen Tegen Grethen bijvoorbeeld had Dielis in een schitterende partij voor de 200 caramboles slechts zes beurten nodig, terwijl Van der Smissen op dat moment lang niet meer zo overtuigend scoorde De Luxemburger Grethen had zelfs het toernooi in het voordeel van Dielis kunnen beslissen. Hij stond tegen Van der Smissen ruim op winst (192-157), nadat Dielis de falende Vultink had weggespeeld. Slechts met een laatste rush tegen Grethen bleef Van der Smissen kansrijk m de race. Na een ongelukkig moment, waarbij hij in de eindfase door de arbiter ten onrechte werd af geteld, maakte de Brabander ge lijk in de nabeurt. Zijn laatste Europese titel in het bandstoten haalde Van der Smis sen in Moyeuvre (1976). Een jaar eerder had hij in Granada ook Dielis geklopt, maar daarna eis ten de Belgen weer een hoofdrol op. Ceulemans won drie keer op rij en werd afgelost door Dielis, die in Emmeloord zijn titel verde digde. De Belg imponeerde met hoge series (119) en een knap moyenne. Maar Van der Smissen bleef in zijn spoor en had tot in de finale ideale kansen. Vooral omdat Ludo Dielis in die eindronde plotseling het ritme kwijt was. De Belg verzuimde om zijn voorsprong uit een vroege fa se (131-81) uit te buiten en zag Van der Smissen later tn de par tij langszij komen. In de enerve rende slotfase bleef Van der Smissen soepel scoren en met een reeks van 37 beslissend uitlopen naar 173-146. De Brabander maakte het ongekend zware kar wei af in de 19e beurt. De eindzege m Emmeloord dwong Van der Smissen af met zijn tac tiek, die bijna uitsluitend op de aanval was gericht. „Ik moet te gen Dielis zo spelen", zei hij na afloop van dat laatste duel. „Ik heb Dielis wel vaker geklopt en ik wist dat ik nu ook een kans had. Zelfs toen ik in het begin van de partij niet zo best op gang kwam. Maar dat ik Dielis nog zo ver achter zou laten, had ik niet ver wacht" Tegenover het succes van Van der Smissen stond in de Europese ti telstrijd de afgang van Vultink. De Gelderlander wist door te dringen lot de finaleronde en schitterde vroeg tn hel toernooi met de hoogste reeks in Em meloord (126) Tijdens de slotda gen viel Vultink echter ver terug en werd hij door Van der Smis sen. Dielis en Grethen kansloos opzij gezet. dig uitschakelde Estiarte, die in de vier voorgaande duels 22 doel punten op zyn naam schreef, scoorde tegen AZC slechts een maal Uit een strafworp. "en daar kun je niets tegen doen", wist een tevreden Van Es op het mo ment dat Estiarte de prys van toernooitopscorer in ontvangst Vooral dankzij Van Es' defensieve werk heeft AZC zelfs uitzicht ge had op de eindzege door Barcelo na tot een minuut voor tijd op de hielen te lopen. Weliswaar ging de eerste periode met 2-5 verlo ren. maar daarna knabbelde AZC dankzij scherpschutter Mj- rea en aanvoerder Buunk met overtuiging zoveel van de achter stand af. dat de toeschouwers in het Sportfondscnbad by 5-6 en 6- 7 in een Alphens stuntje gingen geloven. Op het kritieke moment keurde de Belgische arbiter Fuchs echter voor de tweede maal een doelpunt van Buunk af. waarna de sterke Carmona bij een Alphense meerderheid 6-8 achter doelman Boegschoten liet binnenglijden Een pass-fout van Noordegraaf werd daarmee kei hard afgestraft Waarna er voor Mirea nog maar weinig tyd over bleef om 7-8 te laten aantekenen. AZC. dat afwisselend door Fred Kranstauber en Ton Buunk ge- coached werd, verloor behalve van Barcelona ook van HZC/De Robben Op een verschikkelyke manier zelfs. De Hilversummers, die de laatste jaren niet meer van de Alphense ploeg gewonnen hadden, trokken een spoor van vernieling door het water en wa ren pas tevreden toen de nvaal volledig kopje onder was ge gaan: 4 13. Het Alphense debacle paste geheel in het kader van de aanvangsfase van het toernooi, die gekenmerkt werd door zwak spel, met één uitzondering: De Robben. Pas in de loop van de zaterdag - het polofestyn duurde dne dagen trokken ook de an deren bij. Slechts Spandau '04 uit Berlijn bleef ondermaats presteren. De vice-kampioen van Europa was net terug van een trip door Australié, had vlak voor het vertrek nog spelers afgestaan aan de nationale selectie, die een duel tegen Italiè moest afwer ken, en liet in Amersfoort de in ternationals aan de kant De Duitse trainer Alfred Balen ("sorry, een andere keer beter") vroeg tenslotte ook nog of het laatste treffen van Spandau niet vroeger dan het geplande tijdstip gespeeld kon worden. De organi satie willigde dat verzoek in, waarna Spandau het toernooi pylsnel en zonder punt verliet. Opmerkelyk na de confrontatie AZC - Dc Robben (zaterdagoch tend) was het spoor dat beide na tionale toppers vervolgens ko zen. Daar waar AZC in een op gaande lyn terechtkwam, daar bet De Robben zich door twee zwakkere deelnemers beentje Uchten. Terwyl de Hilversum mers AZC, Barcelona en Span dau toch al in hun zak hadden zitten, bleken het Hongaarse Eger SE - een jonge, wisselvalh- gc ploeg - en nota bene eerste klasser AZPC een te groot obsta kel. Vooral het verlies tegen AZPC was gistermiddag een te genvaller. waardoor de toen nog bestaande kans op de eindover- wining op slag verloren ging. "We kunnen nog geen weekend seance spelen Daar hebben we de conditie nog niet voor", signa leerde coach Wim Hermsen na afloop. Hy had kunnen zien hoe zijn spelers hun schoten uiterst onzorgvuldig selecteerden en dat de AZPC fMtspdttl Aad van Mil en vooral Stan van Belkum in dc slotfase niets te dol was: 7- 9. Deze tWM vielen IfOUWIMOOk in de toernooi pry zen, want Van Mil zorgde in vyf wedstrijden voor de meeste "assists" en Van Belkum werd derde op de top- scorerslyst. De al eerder ge noemde progressie by AZC mondde uit in zeges op Spandau, Eger SE en AZPC Uitslagen AZPC Eger 10 11. Bar celona - De Robben 8-11; Span dau - AZC 3-5, Eger - Barcelona 5-12; AZPC Spandau 13-12, AZC De Robben 4-13; AZPC AZC 6-12; De Robben - Eger 5-7, Spandau - Barcelona 8-13, De Robben Spandau 17-5; Eger- AZC 8 13. AZPC Barcelona 7 27; Spandau Eger 9 13. AZPC De Robben 9-7; Barcelona - AZC 8-7 De volledige eindstand is 1 Van der Smissen 5 57 10 71 2 Dielis (Bel) 4 66 12 17 3 Grethen (Lux) 3 50 9 16 4. Vultink (Ned) 0 57 6 01 5 Zenker rWdl) 4 68 7.75 6 Vu-rat (Fra) 4 67 7 63 7 Arena/a (Spa) 4 65 7 60 8 Buyle (Bel) 2 66 8 01 8. Oddo (Ita) 2 42 5 40 10 Ralis (Oos) 0 25 3 62 Topscorers Estiarte (Barcelona) 23. Carmona (Barcelona) 15. Na- gy (Eger) 14. Van Belkum (AZPC) 14 en Stamm (Spandau) Assists Van Mil (AZPC) 12. EsUar- te (Barcelona) II, Fernandez (Spandau). Jané. Carmona en Manmom (allen Barcelona) 10. Eindstand 1 CN Barcelona 5-8 (68- 38). 2 HZC/De Robben 5 6 (53- 33). 3 AZC/Microlife 5 6 (42 37). 4. Eger SE 5 6 (44 49). 5 AZPC 5 4 (45 69), 6. Spandau '04 5 0 (37- 61). WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15