Ajax: "geen excuus et kwaad straft zichzelf bij Sparta-NAC -C D "Verlies kost een paar ton Cabo vraagt faillissement van SC Amersfoort aan f Rotterdammers in verlenging naar winst DS'79 "werkt" zich langs hautaine Amsterdammers n Feyenoord: de maat is nu voV MAANDAG 18 JANUARI 1982 Sport Middenvelder wil beloofde handgeld zien UTRECHT (GPD) - Marco Ca- bo, de middenvelder van eerste divisieclub SC Amersfoort, heeft via advo caat mr. De Tombe het fail lissement van rijn club aan gevraagd, omdat hij al vanaf 12 december 1980 wacht op een deel van het handgeld dat hem bij zijn overgang van FC Utrecht naar SC Amersfoort is beloofd. De in Vleuten wonende voet baller over de actie: „Ik ben steeds in gesprek gebleven met het bestuur. Ik ben niet uit op de opheffing van de club. Ik wil alleen zo langza merhand mijn geld eens te gemoet kunnen zien. Op aan drang van mijn advocaat is het nu zover gekomen dat ik het faillissement heb aange vraagd, maar ik ben ervan overtuigd dat het niet zover zal komen dat Amersfoort ophoudt te bestaan". Cabo zou bij zijn indiensttre ding bij Amersfoort een be drag van 25.000 gulden ont vangen. Vijftienduizend zou de supportersvereniging op hoesten, het restant zou door een sponsor worden betaald. Cabo heeft daarover gere geld contact gehad met oud- voorzitter Alfred van der Vaart, die hem echter mee deelde dat de sponsor geen kans zag dat bedrag op tafel te krijgen. De speler: „Nu zegt Hans Vahstal dat hij het document opgedoken schijnt te hebben waaruit blijkt dat ik geen claim op de club kan hebben. Ik zou niet weten wat voor stuk dat kan zijn. Ik heb mijn handte kening onder een contract gezet. Hoe en van wie het geld moet komen, is mijn zaak niet. Het wordt hoog tijd dat ik mijn geld eens krijg. Vlak voordat de spe lers dreigden te gaan staken, omdat ook de salarissen niet meer werden voldaan, heb ik een paar honderd gulden gekregen. Daarna niets meer". Pikant detail in de hele afTaire is, dat Cabo niet alleen een vordering heeft op Amers foort, maar ook op zijn vori ge werkgever, FC Utrecht. Als eigenaar van een drogis terij leverde Cabo materia len ten behoeve van de me dische verzorging tot een be drag van 13.000 gulden. Dat heeft hij nog nimmer ont vangen. Ondanks het uitblijven van betaling, blijft Cabo gewoon voetballen. „Ik kan er wel mee stoppen, maar dan pleeg ik contractbreuk. Sta ik eenmaal in het veld, dan wil ik winnen en dan sloof ik me voor honderd procent uit, maar ik bemerk wel dat de motivatie en de wed strijdvoorbereiding moei lijk zijn op te brengen. Of ik binnenkort nog speel, vraag ik me overigens af. Ik speel al maanden met een forse teenblessure. Op aanraden van KNVB-arts Frits Kessel ga ik maandag naar dokter Hermans in Hilversum. Ik denk dat er operatief moet worden ingegrepen. Dat houdt in dat ik voorlopig niet meer op het veld sta. Jammer, want ik voetbal nog erg graag. Contractueel ben ik daartoe verplicht, maar via dezelfde overeen komst is de club verplicht mij te betalen. Aangezien dat niet gebeurt, is het fail lissement aangevraagd, maar de ophefTing van Amersfoort is het laatste wat ik wil". ROTTERDAM - NAC is gisteren bij Sparta letterlijk met een kluitje in het riet ingestuurd. Omdat een paar Bredase voetballers het niet konden laten met modder te gooien, mocht David Loggie van scheidsrechter 'Geurds een in eerste instantie gemiste strafschop overnemen tijdens het onderlinge bekertreffen op Spangen. Hoewel daartoe andermaal pogin gen werden ondernomen, liet de spits van de Rotterdammers zich bij zijn tweede poging niet meer van de wijs brengen. Stoï cijns schoof hij de bal in dezelf de hoek langs doelman Van Een- In de eerste verlenging betekende dat de definitieve ge nadeklap voor het woedend, maar vergeefs protesterende NAC dat tenslotte met 3-1 uit de vaderlandse cupstrijd werd ge knikkerd. Zo strafte het kwaad zichzelf op het Kasteel in Rotterdam, waar DEN HAAG - Met DS'79 en Hera cles hebben twee eerste divisie clubs gisteren de kwartfinales van het toernooi om de KNVB- beker bereikt. De Dordtenaren zorgden uiteraard voor de grote sensatie, maar ook Heracles be haalde een spectaculaire zege. De ploeg won de uitwedstrijd bij divisiegenoot Den Bosch in de laatste minuut van de verlenging met 4-3. In de drie overige wed strijden kwalificeerden zich naast Sparta, ook Haarlem en NEC voor de "dubbels" in de kwarteindstrijd. Drie bekerwed strijden werden afgelast. Deze worden op woensdag 27 januari ingehaald. Drie weken later, op 17 februari, worden de eerste wedstrijden uit de kwartfinales gespeeld. De re turns volgen op 10 maart. De lo ting had het volgende resultaat: Spits Bossink scoort twee keer in laatste minuut Heracles-Sparta, NEC-Haarlem, AZ'67/PSV-PEC Zwolle/Feye- noord. DS'79-FC Twente/FC Utrecht. De eerstgenoemde clubs die op 17 februari thuis spelen hebben het recht de wed strijden te verschuiven naar het weekeinde van 20 en 21 februari. Bij Den Bosch-Heracles deden zich gisteren verrassende ont wikkelingen voor. De Twentse ploeg sloeg tweemaal toe in de laatste minuut. De hoofdrol was voor spits Bossink. Nadat hij al eerder voor Heracles had ge scoord. bezorgde hij zijn ploeg in de laatste minuut van de norma le speeltijd de gelijkmakende 3-3 en hij herhaalde die stunt in de laatste seconden van de verlen ging: 3-4. Saai was de wedstrijd tussen Haar lem en Excelsior. Haarlem speel de tegen de gewoonte in puur op resultaat na de openingstreffer van Nijholt. De ploeg wilde per sé de kwartfinales halen en had voor één keer lak aan het pu bliek. In Nijmegen was NEC veel agres siever dan MW. Volkomen ver diend bereikten de Nijmegena- ren dan ook de volgende ronde. Kurek, Vievermans en Strik maakten 3-0 voordat Schapen donk kon tegenscoren. 5 0 T DORDRECHT (GPD) - DS'79 heeft aangetoond dat het geen gastspeler als Johan Cruijff nodig heeft om van Ajax te winnen. Precies een jaar geleden wonnen de Dordtenaren een vriend schappelijke wedstrijd met de „nummer 14" met 2-1 van Ajax. Gistermiddag kopieerde de ploeg van trainer Mircea Petescu die prestatie in de derde ronde van de strijd om de KNVB- beker (1-0), zij het dat het Cruijff nu als tegen stander had. De nummer laatst van de eerste di visie kon op spektaculaire wijze in herhaling vallen omdat het de bekerfinalist van vorig jaar ver raste met opportunistisch voet bal, wat op het zware veld waar van alleen de bovenlaag was ont dooid, veel meer effect sorteerde dan het uitzichtloze geschuifel van Ajax. DS'79 behaalde het grootmeester- lijke resultaat zonder franje en met veel lef en werklust terwijl ROTTERDAM - Voor Vaclav Je- zek is de maat nu vol. De trai ner van Feyenoord heeft aan gekondigd ..harde maatrege len" te zullen nemen na de wanprestatie die zijn team afgelopen zaterdag leverde. In de eigen Kuip verloren de Rotterdamse profs een oefen wedstrijd van de zaterdag eersteklasser Zwart Wit '28. De amateurs zegevierden met 3-2. Zo'n 2000 kijkers zagen Zwart Wit in de eerste helft een 2-0 voorsprong nemen. Terwijl Feyenoord (overigens zonder Van Deinsen, Van Hanegem en Vermeulen) ritsen kansen miste, hadden de liefhebbers aan een paar uitvallen vol doende om de leiding te ne men. Oud-semiprof Kees de Leeuw en Bert Hooyer scoor den voor de pauze. Via Bud ding (strafschop) en Jeliaz- kov kwam Feyenoord na rust wel op 2-2, maar uit een pe nalty bezorgde opnieuw De Leeuw Zwart Wit de zege „Een schande natuurlijk", vond aanvoerder Ben Wijn stekers, „en we hebben ook zwaar op ons donder gekre gen. We moeten dit maar snel vergeten". Dat is Vaclav Je- zek echter niet van plan. „Het was weliswaar een trainings partijtje, maar dat is geen excuus. Wat ik ga doen weet ik nog niet, maar ik ga nu echt ingrijpen". veel Amsterdammer bang waren voor hun ledematen en vaak niet snel genoeg konden reageren op de vele lange passes waarmee de eerste-divisionisten het midden veld meestal oversloegen. Ajax weigerde om zich ook tot een dergelijke manier van spelen te „verlagen" en bleef tegen beter weten in vertrouwen op zijn techniek en klasse. Het werd daardoor afgevoerd door een team dat eerst nog twijfelde aan zichzelf, maar naarmate de twee kamp vorderde steeds meer in zichzelf begon te geloven. In die mate zelfs dat Ajax nog blij mocht zijn dat de schade tot één doelpunt beperkt bleef. DS'79 had het duel al voor rust kunnen beslissen, maar zag vooral in de persoon van Anne Evers enkele riante mogelijkheden over het hoofd. Waar Ajax zonder Cruijff in de vo rige bekerronde tegen het Delft- se DHC al moeite had om over eind te blijven, daar werd het in Dordrecht ontluisterd. De spe lers wekten de indruk alsof zij in gedachten nog op Aruba, Cura- 0ao of in Suriname vertoefden, waar de temperatuur tijdens de trip van Ajax de afgelopen we ken zo'n 25 graden hoger lag. „Als je ploeg verliest, maar je weet dat je spelers er alles aan hebben gedaan, dan is het niet zo erg. Wat nu is gebeurd ergert me echter wel. Op dit veld moest worden gewerkt en dat is door DS wel gedaan, maar door Ajax niet", aldus Ajax-trainer Kurt Linder. Ook "hoogvlieger" Cruijff kon niet voorkomen dat Ajax er in het bekertreffen uit gewerkt iverd door DS'79 twee wedstrijden werden uitge vochten. Buiten de lynen won de politie binnen 90 minuten een hevig gevecht van de Bredase supporters door herhaalde de knuppel over de raddraaiers te halen, binnen de lynen verzuim de Sparta in de normale speeltyd NAC af te straffen voor de af wachtende houding en het dom me voetbal, maar ook de Rotter damse voetballers kregen ten slotte loon naar werken. Terecht ook. want Nac kon giste ren maar erg weinig. Hoewel de Bredanaars alle kopduels verlo ren, bleven ze de ballen hoog door het centrum pompen. Die kwamen dus por kerende post retour, maar het duurde erg lang voor Sparta partner het over wicht in cijfers kon uitdrukken. "We hebben het ons zelf zeer moeilijk gemaakt", erkende Bar ry Hughes naderhand. "We had den de wedstrijd gewoon in de normale speeltijd moeten beslis sen. Daann had het al 4, 5-0 moe ten staan". De kansen om die stand op het sco rebord te brengen waren ook ruimschoots aanwezig geweest, maar na 90 minuten moest niet temin verder worden gevoet bald. Dat de twee smaakmakers van de lopende voetbaljaargang voor 5000 kijkers by 1-1 terug moesten naar af. had twee duide lijke oorzaken. René van der Gijp had zijn dag niet, Ton Lok- hoff M. Waar het grillige talent van Sparta vijf riante mogelijk heden nodig had om eenmaal te scoren (drie minuten voor de pauze kopte hy de 1-0 binnen), daar had de sjouwende uitblin ker van NAC aan de enige Breda se kans van de wedstrijd vol doende om het net te vinden. Met die gelijkmakende treffer bracht hy Sparta twaalf minuten voor het einde volkomen van de wijs. De Rotterdamse ploeg, die voordien nadrukkelijk had gedo mineerd in het overigens uiterst matige partijtje, ging zo dom knoeien dat Hughes de tekst van zijn carnavalslied op dat moment best had kunnen aanpassen tot "t is om te brullen, ik heb nou een hele ploeg met sullen". Slechts twee spelers konden zich de gehele wedstrijd aan die type ring onttrekken Jan Roelof Tik tak en David Loggie Tiktak blonk uit op het middenveld. Loggie toonde weer eens aan dat hy een echte spits is. Hoewel hij er bepaald niet op is gebouwd om op dit soort gladde velden goed uit de voeten te kunnen, zorgde hy ook nu weer voortdu rend voor gevaar Keihard werkend, als een echte prof. Uit halend waar hy uit kon halen (zo raakte hy eenmaal keihard de paal van 20 meter), slim waar hij slim moest zijn. Slechts eenmaal bet hy zich uit zyn evenwicht brengen Dat gebeur de in de vijfde minuut van de eerste verlenging. Na de door hem zelf uitgelokte strafschop (hij ging neer bij Joore, die hy op snelheid nooit had kunnen klop pen) zag hij tydens zijn aanloop de kluiten in het rond vliegen. Van Eenennaam stopte de slecht ingeschoten bal, maar Geurds bood Loggie onmiddellyk een herkansing aan. De Brit profi teerde dankbaar, waarna Van Gaal op zyn aangeven in de twee de verlenging nog 3-1 mocht sco- "Volkomen terecht dat Geurds die strafschop bet overnemen", vond Hughes "Ze gooiden zo on geveer het halve veld naar Log gie. Dat moet maar eens afgelo pen zyn, anders gooien ze straks ook nog eens met de penaltys tip". PAUL DE TOMBE Voor Ajax betekende het de twee de forse tegenvaller in dit sei zoen waarin de Amsterdammers in het Europa Cuptoernooi voor bekerwinnaars al in de openings ronde werden uitgeschakeld door Tottenham Hotspur. In ver gelijking met het duel tegen de Engelsen waren de Amsterdam mers tegen DS evenwel huizen hoog favoriet. De vraag was al leen of de volgende tegenstander in het bekertoernooi meer tot de verbeelding zou spreken dan de ze sluitpost van het betaalde voetbal. Ajax behoorde immers tot de elite, DS slechts tot de werkende klasse. Het verschil in stand werkte bij deze gelegen heid echter in het voordeel van de „arbeiders", die het zich kon den pertnitteren om niet al te veel aandacht te besteden aan Cruijff. Op een normaal veld zou die tak- tiek, die inhield dat middenvel der Cor Lems de balvirtuoos pas op eigen helft zou aanpakken, de Dordtenaren vermoedelijk heb ben opgebroken. Op deze gladde piste wist Cruijff met zijn vrij heid evenwel nauwelijks raad. Hij beperkte zich tot twee sob en slechts enkele dieptepasses en stelde na afloop teleurgesteld vast dat hij niet zo goed uit de voeten had gekund als anders: „Drie of vier keer ben ik vanach ter aangepakt. Normaal is dat on mogelijk omdat ik dan te snel ben en de tackles eenvoudig kan ontwijken. Wilde ik nu een bal aannemen dan moest ik op dit ra re veld eerst stilstaan". In dat licht gezien kan dan ook niet worden geconcludeerd dat het „Cruijff-effect" bij Ajax al is uit gewerkt. Daarvoor was DS-Ajax te zeer een loterij waarin de Dordtenaren bij vlagen bepaal den hoe de balletjes rolden. Door blessures en schorsingen had DS zich dit seizoen nog niet eerder kunnen waarmaken. Nu de ploeg dank zij de uit de hand gelooen winterstop weer compleet is ge worden, kon zij zich in alle op zichten overtreffen. In de verde diging waar de Roemeen Ciuga- rin, voor wie DS pas na tien wed strijden een verklaring van speelgerechtigdheid heeft gekre gen, zich een uitstekende aus- putzer toonde. Op het midden veld waar de pas 19-jarige Edwin Gorter zich als een opvallend ta lent ontpopte en tenslotte in de voorhoede waar Hakim Braham in de 66e minuut het enige doel punt voor zyn rekening nam door de bal na een vrije trap van Van der Linden langs doelman Schrijvers te tikken. Petescu: „Nu ik alle spelers weer tot myn beschikking heb moet DS op korte termyn de laatste plaats in de eerste divisie kun nen verlaten. Op een gegeven moment miste ik vijf a zes spe lers en moest ik een heel nieuw middenveld opstellen. Nu al die ellende voorbij is heeft iedereen weer vertrouwen in de toekomst. De bereidheid is er weer om col lectief op te treden Dat is van middag wel gebleken. Als het ons wat meer meegezeten had, dan had Ajax een veel grotere ne derlaag geleden. Voor rust had het al 2-0 kunnen staan". Petescu doelde daarmee onder meer op de kans voor Evers, die een paar maal vrij voor doelman Schrijvers opdook en éénmaal de met hem opgelopen Van der Ham negeerde. Inplaats van zijn medespeler simpel te laten sco ren, besloot Evers het reactiever- hogen van Schrijvers te testen. DS kreeg dergelijke kansen, hoe wel Ajax vooral voor rust (cor nerverhouding 8-1) een over wicht had. De Amsterdammers zochten echter als schakers naar een opening terwyl de veel be sluitvaardiger Dordtenaren al leen belangstelbng hadden voor het eindspel. Linder: „Ik wil geen excuses zoe ken voor onze nederlaag We hadden precies hetzelfde schoei sel als DS, dus daar lag het ook niet aan. DS heeft goed begrepen dat lange ballen op zo'n veld moeilijk te verdedigen zyn DS heeft veel realistischer gespeeld en daarom verdiend gewonnen". V) DORDRECHT (GPD) - Vooral voor penningmeester Bartels van Ajax is de nederlaag tegen DS'79 hard aangekomen. „Wy calculeren altyd in dat ze drie of vier ronden in het bekertoernooi halen Dit verbes gaat ons een paar ton kosten, zeker als je bedenkt dat in de volgende ronde dubbele wedstryden worden gespeeld". Voorzitter Harm sen probeerde op geforceerde wijze afstand te nemen van het echec van zyn ploeg ..Pas aan het eind van het seizoen moet blyken wat deze uitschakeling voor Ajax betekent We krygen nu extra vrye woensdagen zodat we de nodige vTiendschappelyke wedstryden kunnen spelen Er zyn aanbie dingen genoeg" Voor DS leverde het optreden tegen Ajax in dubbel opzicht winst op. Het gemiddelde aantal toeschouwers lag tot voor zondag op 4000. Gister middag was het stadion met 9000 bezoekers vrywel uitverkocht. Voor zitter Nico de Vries ..Natuurlyk komt het ons uitstekend uit dat we nog verder bekeren. Niet dat wy financieel slecht zitten, we draaien dit seizoen tot nu toe quitte. Er moest echter niet veel gebeuren, wilden wc niet in de rode cyfers komen. Ten opzichte van het vorig seizoen heb ben we twee ton minder aan recettes ontvangen, maar dat komt uiter aard omdat we nog weinig thuiswedstryden hebben gespeeld en DS in tegenstelling tot vorig jaar in de competitie zo slecht voor de dag is gekomen. Vandaar dat ik erg bly ben met de winst".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13