CZi Hamer is een veel zijdig werktuig Een nuttig en decoratief tweede teven Abonnement voor zachte contactlenzen te krijgen Kan een kind de was nog wel doen? MAANDAG 18 JANUARI 1982 Hoewel de meeste doe-het-zelvers bij het kopen van gereedschap nogal kieskeurig te werk gaan, wordt een hamer gewoonlijk met een zekere achteloosheid aange schaft. „Een hamer is immers ge woon een hamer". Wie er echter eens goed op let, zal ontdekken dat er vele tientallen soorten ha mers zijn, elk met een eigen „taak". De klauwhamer is als „eerste ha mer" het handigste stuk gereed schap. Een licht type (let op de uiteenlopende kopgewichten) kan ook gebruikt worden voor vrij kleine spijkers, maar kan iets te licht zijn voor het zware spij kerwerk. Meer mogelijkheden biedt dan ook het bezit van een middengewicht-klauwhamer en een zogenaamde stoffeerdersha- mer, die voor het verwerken van kleine nageltjes e.d. is geschikt. Klauwhamers zijn te koop met houten, stalen of fiberglas steel. Geen van drieën is kwalitatief sterk verschillend van de andere; de keuze wordt hoofdzakelijk be paald door eigen voorkeur... en door de prijs. Let altijd wèl op de bevestiging van kop en steel; vooral bij hamers met houten steel is er in dit (belangrijke) op zicht vrij veel verschil. De echte kwaliteitshamers met houten steel hebben een drievoudige-be- vestiging. Gebruik een hamer met stalen kop nooit om hout (bijv. lijmverbin- dingen) aan te kloppen; dit geeft deuken in het materiaal. Voor dit doel kunt u zich beter een goed kope houten hamer aanschaffen. Ook een rubber hamer is daar voor wel geschikt, en die kan te vens gebruikt worden om bij voorbeeld terrastegels in het zandbed te „drijven". De nylon hamer, soms met verwis selbare doppen, is eveneens voor dat wat meer preciare werk be stemd. Sla er echter nooit spij kers mee; daarmee verwoest u de (dure) nylon dop. Vaak worden zogenaamde timmer manshamers (zonder klauw) ver ward met bankhamers; ze lijken dikwijls erg op elkaar. De bank- hamer is in feite bestemd voor metaalbewerking. Welk type hamer u ook wilt kopen, neem hem in de winkel eerst eens in de hand, om te voelen of hij „lekker ligt". Dat is echt een puur persoonlijke zaak! De ge specialiseerde gereedschappen- handelaar kan een goed stukje voorlichting geven. Een als u eenmaal een nieuwe ha mer hebt, oefen dan eens in het hanteren daarvan. Een veel ge maakte amateur-fout is dat men de steel in het midden of zelfs dicht onder de kop vasthoudt; u zult merken dat u heel wat beter hamert door de steel aan het uit einde vast te houden! Sinds enkele weken is in technisch museum het NINT (Rozengracht 224, Amsterdam) de perma nente tentoonstelling „Energie" te bezichtigen. De stichting Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek (NINT) werd in 1954 opgericht. Het NINT wil belangstelling wekken voor technische ontwik kelingen en geeft voorlichting over de toepassingen van de na tuurwetenschappen in de tech niek. De rol van de mens wordt hierbij belicht door het geven van voorlichting over studie en beroepsmogelijkheden. Behalve in de afdeling energie wordt in nog een elftal andere af delingen diverse onderdelen van de techniek of wetenschap be licht. In de auto-afdeling is ruime aan dacht besteed aan o.a. de ver brandingsmotor. Werkende mo dellen geven de bezoeker de ge legenheid „in" de 2-taktmotor, de 4-taktmotor en de wankelmo tor te kijken. De afdeling bouw geeft een beeld van de in de bouwnijverheid toe gepaste technieken. Zo kan men met behulp van acht grote af beeldingen de bouw van een huis stap voor stap volgen. Van de chemie zijn slechts drie on derwerpen weergegeven die een rol in ons dagelijks leven spelen. U vindt op deze afdeling infor matie over bijvoorbeeld de sa menstelling en het gebruik van water, lucht, eiwitten, koolhy draten, vetten, zout, zeep enz. In de computerafdeling kan met een aantal facetten van automati sering kennis worden gemaakt. Verscheidene demonstratiepro gramma's tonen de computer in werking. De bezoekers kunnen na instructie zelf de computer opdrachten laten uitvoeren. De elektronica-afdeling geeft een overzicht van de grondslagen van de elektronica. Men kan bij voorbeeld een indruk krijgen van de toepassingen van de elek tronica bij beeld- en geluidregi- i energie op te wekken. stratie. Verder vindt u hier nog tal van onderwerpen zoals ver keersregeling, milieubewerking e.d. In de afdeling fotografie wordt aan de hand van duidelijke teksten, vele objecten en natuurlijk prachtige foto's en dia's de ont wikkeling en de toepassing van fotografie weergegeven. Deze af deling is de enige afdeling van het NINT waarin ruime aandacht aan de historie wordt gegeven; oude foto's, camera's en filmap paratuur zijn hierin te bewonde ren. Bovendien biedt een aantal „doorgesneden" fotocamera's een unieke kijk op het inwendige ervan. De houtafdeling geeft een beeld van de eigenschappen en toepas singen van het veelzijdige mate riaal hout. Onderwerpn zoals de voedselhuishouding van de boom, het drogen van hout, het maken van fineer en plaatmate rialen enz. komen aan de orde. Tevens krijgt men een idee van de grote verscheidenheid van houtverbindingen waarmee zo wel de meubelmaker als de hout- constructeur te maken krijgt. Aangezien de staalproduktie een belangrijke plaats inneemt in on ze samenleving is in de metaalaf deling ruime aandacht besteed aan het proces van de staalberei- ding. Aan de hand van schema's en voorwerpen wordt de win ning van erts en de verwerking daarvan in de hoogoven en staal fabriek getoond. Tijdens rondlei dingen worden een draaibank en een lasapparaat gedemonstreerd. In de afdeling haven-scheepvaart wordt de bezoeker direct bij bin nenkomst door middel van twee grote maquettes geconfronteerd met de dagelijkse bedrijvigheid in een haven. Behalve modellen van zeeschepen, kranen, elevato ren enz. ziet men meteen de in stallaties op de wal die nodig zijn om de ladingen tijdelijk op te slaan zoals silo's e.d. De afdeling telecommunicatie laat iets zien van diverse typen tele fooncentrales en van het tele foonnet in Nederland. Verder staan er twee telextoestellen op gesteld en is er iets te zien van de mobilofoon. In de gloednieuwe afdeling energie wordt allereerst een indruk gege ven van wat we ons bij het begrip energie moeten voorstellen. Er wordt uiteengezet in welke vor men energie voorkomt, hoe ener gie wordt omgezet van de ene vorm in een andere, hoe energie wordt verbruikt enz. Vervolgens wordt ingegaan op de „energie-industrie" die is opge bouwd rond de winning, distri butie en verwerking van de pri maire brandstoffen (steenkool, aardolie, aardgas enz.). Tevens is de werking van een elektrici teitscentrale in deze tentoonstel ling terug te vinden. Verder wordt uit de doeken ge daan welke processen zich in een kerncentrale afspelen en wat het belang is van de ontwikkeling van nieuwe technieken op het gebied van energiebesparing, de kolenvergasing, zonne- en wind energie en kernfusie. Een kijkje in het inwendige van een zonnecollector toont hoe zonnewarmte nuttig kan worden gebruikt. De registratie van de opbrengst van een op het dak van het NINT opgestelde wind molen en een zonnepaneel geeft een indruk van de betekenis van deze ontwikkelingen. Opmerkelijk is het bijzonder illu stratieve miniatuurmodel van een typisch Nederlands project: het plan Lievense. Zelfs de wa terturbines van dit plan zijn hier al draaiend te bewonderen. En natuurlijk komen ook de effec ten van dit alles op het milieu ter sprake. De uitvoering, de vormgeving en de vele demonstratiemogelijkhe den zijn zodanig dat, ondanks het misschien wat zwaarwichtige onderwerp, de bezoeker na af loop niet het moede hoofd in de schoot zal leggen. Integendeel: de tentoonstelling zal beslist bij dragen aan een objectief en crea tief denken over wat (nu nog) de energieproblematiek heet. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10 tot 4 uur, zaterdag en zondag van 1 tot 5 uur. Voor nadere informatie kan men even tueel het NINT bellen: tel. 020- 248168. Om de keuze van het wasmiddel te vergemakkelijken en fabeltjes te ont zenuwen heeft het Instituut Voor Huishoudtechnisch Advies (IVHA) onlangs een brochure uitgebracht genaamd "wasmiddelen, de was en het milieu". Dit boekje is bedoeld voor wie nu wel eens wil weten wat er zoal aan wassen vastzit. En niet alleen de nieuweling wil het IVHA wegwijs maken, maar ook degene die al jaren voor de was zorgt. Die komt tegenwoordig vaak voor problemen te staan. Nieuwe wasmidde len, nieuwe apparaten en moderne textielvezels maken het zelfs oude rotten in het vak moeilijk. Allereerst gaat het IVHA in op de was zelf, de wasmethode en het was goed. Verder wordt natuurlijk veel aandacht besteed aan de wasmidde len. Waarin verschillen ze van elkaar? Waarom lijken ze toch ook weer zoveel op elkaar en wat te geloven van de reclame? Wat wasmiddelen voor ons milieu betekenen, wordt besproken in het laatste hoofdstuk van dit boekje. Het IVHA gaat dan ook uitgebreid in op de fosfaatproblematiek. Maar niet alleen fosfaten leveren problemen op, ook andere bestanddelen doen een duit in het zakje. Maar daarbij zijn de gevolgen minder opzienbarend. De brochure "Wasmiddelen, de was en het milieu" is te bestellen door storting van 5,95 4,50 plus 1,45 portokosten) op gironummer 338944 ten name van Stichting IVHA, Den Haag, onder vermelding "brochure wasmiddelen". Door technische keuring van en praktijkproeven met wasmiddelen is over dit onderwerp veel kennis verzameld. Deze kennis is in de brochu re "Wasmiddelen, de was en het milieu" gebundeld. Het NIBUD, Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, heeft diverse handige brochures uitge geven (herziene drukken dan wel nieuwe uitgaven) over allerlei soorten kosten. Van belang als men, in het kader van het „op de kleintjes letten" wil zien wat iets zou moeten kosten dan wel voor het verdelen of toerekenen van bepaalde kostenbestanddelen. De brochure „Kostgeld" kan hel pen om na te gaan wat nu een redelijk bedrag aan kostgeld is. Het is daarbij van belang hoe de kostganger gebruik maakt van het huis. De brochure laat duide lijk zien wat wel en wat niet kan worden berekend. „Voeding" is het onderwerp van dagelijks terugkerende uitgaven. Hoe kun je met betrekkelijk wei nig geld toch een smakelijke en gezonde maaltijd samenstellen? Deze brochure kwam tot stand in nauwe samenwerking met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Voor het winterseizoen geeft het boekje naast een veer tigtal menu's op vleesbasis ook 10 vegetarische menu's, waarbij de kosten voor de voeding per dag (dus inclusief de broodmaal- Handige brochures over kosten tijden) per persoon gemiddeld f 4,50 bedragen. Dan is er een uitgave „Wie schrijft weet waar het blijft", een hand leiding om een huishoudboekje bij te houden, waarbij ook reke ning wordt gehouden met bij voorbeeld betalingen per girobe taalkaart en bankcheque. Geble ken is dat alleen al het bijhouden van een huishoudboekje tot be sparingen op niet meer verant woorde uitgaven kan leiden. „Vooruitzien...? Begroten!" is een brochure die als vervolg op het huishoudboekje kan worden ge zien. Wie echt wil vooruitzien zal moeten begroten om het voor el kaar te krijgen dat ook grotere aankopen zonder lening kunnen worden gekocht. Makkelijk is dat niet, maar men behoeft ook weer niet een echte boekhouder te zijn. .Zakgeld': wat is een re delijk bedrag (niet alleen voor kinderen) en wat moet daarvan dan worden betaald? Op die vra gen geeft de brochure antwoord. Geheel nieuw is „De kosten van kinderen van 0 tot 17 jaar", be doeld voor de consument, maar ook door allen die in hun werk te maken hebben met vragen op dit gebied (advocaten in alimenta tiekwesties bijvoorbeeld, wel zijnswerkers, belastingconsulen ten). Wie zich wellicht afvraagt of met een bepaald inkomen het hebben van een of meer kinde ren verantwoord is vindt in dit boekje een hulpmiddel bij de be sluitvorming. Anderen zullen misschien hun kinderen eens met objectieve gegevens willen tonen waarom van een bepaald inkomen niet alles kan. Ook kan deze brochure van dienst zijn bij het aanvragen van kinderbijslag. (Informatie over al deze brochures geeft het Nationaal Instituut Budgetvoorlichting, Huygens- straat 2, 2512 BC Den Haag, tel. 070-888840). i Juist in deze tijd van „een stapje terug" en bezuinigen, is het creë ren van een „tweede le ven" voor waardeloos geworden gebruiks- en- of afvalartikelen een gedachte, die veel men sen aanspreekt. Maar vaak blijft het - helaas - bij die gedachte, hoe wel het toch echt niet zo moeilijk is een weg- gooi-produkt na ge bruik op een andere manier toe te passen. En dat kan dan zowel op een serieuze als een speelse manier gebeu ren. Vooral de „creatie ve knutselaars" weten daarvan mee te praten; ze hebben dat gevoel van bewaren en op nieuw gebruiken als een soort zesde zintuig in zich zitten. Naast oude kranten (voor het maken van het bekende pa- pier-manché) zijn bij uitstek geschikt allerlei kunststof verpakkingsmaterialen: plas tic draagtassen, kratten, do zen, zakjes en flessen, potjes enz. Begin niet meteen met moeilijke constructies zoals meubeltjes of boekenstella- ges van lege kratten e.d. Zoek het eerst wat in de „ludieke" sfeer, zoals het maken van kinderspeelgoed, het liefst met de kinderen samen. Al werkende doet u vanzelf nieuwe ideeën op. U zult merken, dat ook de kinderen plezier in hun zelf verzonnen creaties hebben. Laat uw fan tasie de vrije loop en na ver loop van tijd ontdekt u steeds meer speelse en nuttige toe passingen. De enige voor waarde is, dat u voldoende „waardeloos" materiaal in huis hebt; u kunt daarom het best minstens een paar we ken tevoren beginnen met het sparen en verzamelen er- Om u een beetje op weg te hel pen, hebben we een heel eenvoudig te maken werkstukje afgebeeld: een waterverdamper voor de cv- radiator, in de vorm van een pop. Een decoratief ding voor de kinderkamer, dat zeker zijn nut zal hebben. Ga als volgt te werk: neem een lege, platte afwasmiddelfles en haal het etiket er af door losweken in warm water. Spoel de fles daarna goed schoon en maak bovenaan in de achter- en zijkanten met een gloeiende spijker een aantal gaatjes. Hierdoor kan dadelijk het water verdam pen. Maak van ijzerdraacT of iets dergelijks een S-vormige haak (zie tekening) waar de pop aan kan worden opge hangen. De bovenste bocht moet zo groot zijn, dat deze over de ronding van de radia tor past. Nu komt het leukste deel van het zelf maken: het beschilderen van de fles. Laat het de kinderen gerust zelf doen of help ze een hand je. Gebruik bij voorkeur spe ciale plastic verf, die gaat het Een andere mogelijkheid is het tekenen van lijnen met watervaste viltstift (verkrijg baar in diverse kleuren). Maak - als dat enigszins kan - gebruik van de vorm van het flesje; zo kan de breder wor dende onderkant uitstekend dienst doen als wijde rok voor de vrouwtjespop. In het geval van een mannetjespop wordt het een pof-broek. Na tuurlijk kunnen ook extra materialen toegevoegd wor den. Door tegen de onder kant van de dop een karton nen schijfje te plakken, ont staat een hoge hoed (let erop, dat de fles wel open en dicht moet kunnen voor het vul len). Van wat oude lapje of papieren taartrand-kleedjes kunnen de kinderen zelf kleertjes voor hun radiator poppetjes maken. Mogelijk heden genoeg dus, het is ge woon een kwestie van eraan beginnen. Mocht u nog meer ideetjes voor het maken van kinderspeel goed uit waardeloos mate riaal willen hebben, dan be velen we het boekje „Flessen en doppen voor speelgoed en poppen" aan. Het is een uit gave van uitgeverij Streng- holt, kost f 13,90 en is ver krijgbaar bij de boekhandel. Hulp bij kleurkeuze Zelf schilderen is dankbaar werk maar je moet soms wel over wat 'drempels' heen alvorens je er aan begint. Het karwei kan al met een basisprobleem begin nen: welke kleur nemen we? Vooral wanneer kleurcombina ties gekozen moeten worden is het soms wat moeilijk. Om de amateurschilder daarin te gemoet te komen, heeft Flexa een nieuwe benadering van kleur(combinatie)keuzen ont wikkeld. Die kreeg gestalte in de 'kleurenmolen', waar een aantal voorbeelden van in harmonie sa mengaande kleuren is aange duid. De natuur is daarbij lei draad geweest. Wanneer je de fraaie landschapsfoto's op de kleurenmolen even wegdenkt, zouden de daarvan afgeleide kleurcombinaties wel eens wat 'gewaagd' kunnen overkomen, maar er zit toch een duidelijk evenwicht in. Wie voor een van die combinaties kiest hoeft alleen maar de coe- nummers af te lezen om uit de 635 kleuren van de Flexa-kleur- mengmachine de juiste tinten te laten maken. Grundig heeft een wekkerradio uitgebracht die uitstekend geschikt is voor niet alleen luie mensen, maar ook voor visueel gehandicapten: hij kan namelijk spreken. Het apparaat heeft Sono-clock 670 SP en voegt nogal wat comfort aan toe aan de in hoog tempo populair geworden wekker radio. Hij meldt zich elke ochtend met een synthetische stem die onaan gedaan de juiste tijd geeft. Daarna volgt of een tweetonig weksignaal of naar Keuze, muzieK. L)e sterKte van de chip-stem kan worden geregeld. Ook bij het afstellen van de tijd meldt de klok zich met een stem. De stem kan op elk tijdstip worden geactiveerd door een-druk-op-de-knop. Centrifuges Centrifuges werken goed, maar de meeste hebben een slechte dek selbeveiliging. Een goede bevei liging zorgt ervoor dat de deksel niet open kan, voordat de machi ne tot stilstand is gekomen. Deze' beveiliging bleek bij een aantal centrifuges na enige tijd niet meer te werken. Overigens is de ze storing veelal te ondervangen door de rem te laten bijstellen. Tot deze conclusie komt de Stich ting Vergelijkend Warenonder zoek na een onderzoek van 46 centrifuges, in prijs variërend van 160 tot 315 gulden. Eén ma chine werd door de onderzoe kers onveilig bevonden. Al schijnt het dragen sterk toe te nemen, het aanschaffen van con tactlenzen wordt vaak (en te recht) als een dure kwestie be schouwd. Bovendien zit er aan het gebruik van de lenzen meer (en zorgvuldiger) werk vast dan aan een "simpele" bril. Gezien de prijzen is het dan ook geen won der dat vernuftige handelaren een soort abonnementensysteem hebben bedacht, waardoor een en ander wat "dragelijker" lijkt te worden. (Alleen voor zachte lenzen). Deze groep opticiëns (zo men wil: contactlensspecialisten) baseert zijn systeem op de nodige erva ringen, die in jaren werden opge daan. Men weet dat vooral zachte contactlenzen gemiddeld niet meer dan anderhalf tot twee jaar meegaan. Na die periode zetten zich allerlei stoffen in de lenzen vast, die zich daar in een zo hoge concentratie niet mogen bevin den. Het gaat om stoffen uit het traanvocht (zoals vetten). Behalve die stoffen is er dan ook een verhoogde kans op bacteriën in de lens, dus extra gevaar voor infecties. De gezichtsscherpte van de lenzen wordt door dit al les aanzienlijk verminderd, door dat de poriën van de lenzen, waarborg voor soepelheid, lang zaam dichtslibben Men kijkt dan als het ware door een "ne vel". Geven de lenzen minder goed zicht, dan is dus ook het draagcomfort minder. Vorm en eigenschappen van de lens zijn immers te zeer aangetast. Men kwam, al redenerende, tot de conclusie dat de lenzen in feite na anderhalfjaar moeten worden vervangen. Gezien het huidige prijspeil (gemiddeld toch wel 650 per paar lenzen) bleek het niet mogelijk klanten zo snel te bewegen nieuwe lenzen schaffen. Men kwam toen op het abonnementsidee: aanschaf kost 400, per jaar, ieder aderhalfjaar worden de lenzen vervangen. De kosten zijn ongeveer 250 per jaar. Wie meedoet is wel ver plicht tot hernieuwde aanschaf fing. Klanten die zich "abonneren" krij gen van de opticién na anderhalf jaar een berichtje dat de nieuwe lenzen gereed liggen. Bg aan koop krijgt de klant een certifi- caa waarop de regels van het spel staan vermeld. Controles worden gratis uitgevoerd, zodat er geen drempel bestaat Na anderhalf jaar worden de lenzen gereinigd, zodat die dan in uiterste nood zaak nog een korte tgd als reser- vepaar dienst kunnen doen. Door het gehele land is er sprake van een keten van 30 zaken waar dit systeem geldt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11