Conflict Nederland metEG Oorzaak vliegramp blijft onduidelijk Bondsdag neemt Schmidt onder vuur over Polen C Kamerdelegatie steunt minister over Unifil D- Hogere aardgaspiijs tuinders afgewezen Vraagtekens rond verklaring Solidariteit VRIJDAG 15 JANUARI 1982 BEIROET - Een vaste Tweede-Kamercommissie voor defensie heeft gisteren een tweedaags bezoek aan het Ne derlandse Unifil-bataljon in Zuid-Libanon afgesloten. De ze ven parlementariërs zijn tot de zelfde conclusies gekomen als minister Van Mierlo bij zijn be zoek aan Unifil vorige week reeds getrokken had: „Er is dui delijk sprake van militarisering van de Haddad-enclave (Liba nees gebied dus) in de vorm van sterkere militaire aanwezigheid van Israël. De Israëli's graven zich in, bouwen artillerie-stellin gen en richten vuurleidingscen- tra in". De delegatie is nu in Israël aange komen. „Wij willen van de Israë li's opnieuw garanties dat de Ne- Buitenland derlandse militairen niets over komt in Zuid-Libanon. De mili taire versterkingen van Haddad en Israël in de enclave zijn aan zienlijk uitgebreid. Dat betekent dat de militaire risico's ingeval van een conflict voor het Neder landse VN-bataljon, dat direct aan de Haddad-enclave grenst, groter zijn geworden. Dit zijn punten die wij nadrukkelijk in Israël aan de orde zullen stellen", aldus delegatieleider Harry van den Bergh (PvdA). PLO-leider Arafat, met wie de Ne derlandse parlementariërs eer der deze week in Beiroet een on derhoud hadden, voorspelt dat Israël binnenkort een invasie in Libanon zal ondernemen, in een poging de PLO te breken. De spanning is in Zuid-Libanon - dat constateerde de Nederlandse delegatie ook - sterk toegenomen naar aanleiding van Israëls anne xatie van de Syrische Golan- hoogvlakte. Toch hebben de zeven Nederland se volksvertegenwoordigers in betrekkelijke rust bij talloze pos ten van 'Dutchbatt' hun indruk ken kunnen opdoen. „Buitenge woon positief, een voortreffelijke sfeer van hoog tot laag", aldus Van den Berg, die bij „onze blauwhelmen" niet alleen mili tair vakmanschap, maar ook een hoge mate van politiek inzicht aantrof. Van den Bergh moest zich overgens gisteren met kruk ken van post tot post begeven, omdat hij zijn enkel verzwikt had. WD-defensiespecialist Blaauw kon een vergelijking maken om dat hij Unifil ook al in juni "79, toen het Nederlandse bataljon er net was, bezocht: „In vergelij king met toen zijn de accommo datie, bevoorrading, persoonlij ke uitrusting (ze hebben nu bijv. radar) en verbindingsmiddelen aanmerkelijk verbeterd. De men sen zijn ook veel beter voorbe reid. en ik hoor eigenlijk geen ge kanker. Doordat die andere, technische zaken zoals huisves ting. voeding enz. nu zo goed ge regeld zijn, kan men zich veel meer op zijn eigen op^rationeel- militaire taak concentreren". (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Nederlandse regering voelt er niets voor om prijs van het aardgas voor de glastuinbouw per 1 oktober te verhogen tot het industrieniveau. Deze ver hoging betekent dat de prijs stijgt van 30 naar 42 cent per kubieke meter en dat zou voor veel tuinders hard aankomen. Dat heeft minister Van der Stoel (buiten landse zaken) gisteren in Brussel verklaard tijdens het EG-begrotingsoverleg. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap, had deze verho ging geëist omdat de lagere Ne derlandse gasprijs voor tuinders oneerlijke concurrentie met het buitenland zou veroorzaken. De Nederlandse regering bestrijdt dit in een brief die donderdag aan de Europese Commissie is gestuurd. Volgens de Nederland se regering moet de Commissie ook niet bij haar over de aardgas- prijs komen klagen, maar bij het Akkoord nodig zelfbestuur Palestij nen Van onze correspondent Jaap van V/esel) JERUZALEM - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig heeft in Jeruzalem laten weten dat hij wil proberen nog voor de Israëlische terugtrek king uit de Sinai in april op zijn minst een gedeeltelijk akkoord te bewerkstelligen over Pale stijns zelfbestuur. Het is de be doeling dat de onderhandelingen tussen Egypte, Israël en de Ver enigde Staten onder leiding van Haig in Washington gevoerd zul len worden. Mogelijk komt Haig, die Amerikaanse compromis voorstellen zal indienen, ook te rug naar het Midden-Oosten. Haig heeft gisteren in Jeruzalem besprekingen gevoerd met pre mier Begin, minister van buiten landse zaken Shamir, minister van defensie Sharon en de Israë lische autonomie-onderhande- laar, minister van binnenlandse zaken Burg. Haig heeft hoofdza kelijk vragen gesteld: wat heeft Israël precies met de autonomie voor, wat is de toekomst van de Israëlische nederzettingen in het autonome gebied, wat is de rol van het Israëlische leger en wel ke bevoegdheden krijgt de auto nome Palestijnse Raad. Het belangrijkste obstakel voor een deelakkkord is de kwestie Jeruzalem. Egypte wil geen ge meenschappelijke beginsel verklaring tekekenen als die een herhaling inhoudt van de ak koorden van Camp David. Er moeten nieuwe, uitgewerkte ele menten in voorkomen, bijvoor beeld dat de Arabische bevol king van Jeruzalem mee mag stemmen in de verkiezingen voor de Autonome Raad. Landbouwschap en de Gasunie, die de aardgascontracten met el kaar hebben afgesloten. De Europese Commissie kan op grond van de afwijzende Neder- ladse reactie nu ofwel een juridi sche procedure voor het Europe se Hof van Justitie aanspannen, ofwel proberen alsnog met de Nederlandse regering tot een compromis te komen. In Den Haag heeft men sterke voorkeur voor het laatste. Men vertrouwt er wel op dat een eventuele juri dische procedure te winnen is, maar in dat geval zouden de poli tieke problemen, de irritatie bij de andere EG-landen over het Nederlandse aardgasbeleid, niet verdwenen zijn. En die irritatie kan Nederland op andere mo menten weer veel last veroorza ken. De aardgasprijs is overigens een relatief gering probleem in ver gelijking met de grote algemene landbouw- en begrotingsperike len waarvoor de Europese minis ters van buitenlandse zaken gis teren en vandaag in Brussel een oplossing hopen te vinden. Het afgelopen halfjaar hebben rege ringsleiders en ministers van buitenlandse zaken en landbouw daar al ettelijke pogingen toe ge daan, maar men is er nooit uitge komen. Ook donderdag leek er weinig licht in de duisternis te zijn verschenen. Als dat zo blijft, zo zei minister Van der Stoel van buitenlandse zaken donderdag avond, zit Europa in een beden kelijke impasse. De Europese Commissie had voor stellen gedaan om de landbou wuitgaven, die een te groot deel van het Europese budget opei sen, terug te schroeven, en zo met name ook de kleine land bouwbedrijven te helpen. Voor Nederland waren deze voorstel len niet aanvaardbaar, omdat ze met name ten koste gaan van de grote moderne melkproducen ten, die zware heffingen op hun 'overproduktie' zouden moeten betalen. Ook heeft Nederland geen genoe gen genomen met voorstellen van de Commissie om de Britse bijdrage aan het Europese bud get terug te schroeven door slechts van een aantal Europese lidstaten een extra bijdrage daar voor te vragen. Die lidstaten zou den met name de Benelux-lan- den, Frankrijk en Denemarken zijn. Nederland vindt dat het En gelse probleem via de normale begroting moet worden opgelost en niet via een speciale politieke verdeelsleutel, waarbuiten een aantal landen wordt gehouden. RIO DE JANEIRO (AP) - In de Braziliaanse stad Rio de Janeiro blijkt het nog immer goed toeven voor- misdadigers. Twee heren met een minder keurig verleden ontmoetten elkaar daar onlangs en poseerden breed glimlachend voor de fotograaf Links Ronald Biggs, bekend van de Britse treinmof van 1963 en naast hem de Fransman Albert Spaggiari. het brein achter een al even geruchtmakende roofoverval die m 76 tcerd gepleegd op een bank in Nice. WASHINGTON (AFP/Reu- ter/DPA) Reddingsploe gen zijn naarstig op zoek naar de zwarte doos van de Boeing-737 van Air Flo rida, die woensdagmiddag in de Potomac is gestort op nog geen drie kilome ter van het Witte Huis. Bij het ongeluk hebben 76 mensen de dood gevon den, zo heeft de lucht vaartmaatschappij meege deeld. Duikers zullen zeker nog twee of drie dagen werk hebben met het bergen van de lichamen van de omgekomen inzittenden. Veel van de 79 mensen aan boord van de ramp-machine verdronken in hun veiligheidsgordel. Bij elkaar hebben vijf inzittenden het onge luk overleefd. Op de brug over de Potomac, die het toestel schampte alvorens in het ijskou de water neer te storten, kwamen vier mensen om het leven en raakten elf personen gewond, al dus de politie van Washington. De oorzaak van het neerstoren van het lijnvliegtuig - dat van het vliegveld van Washington was opgestegen met bestemming Fort Lauderdale (Florida) via een tussenlanding in Tampa staat nog niet vast. Eén van de overle vende passagiers, de amateur-pi loot Joe Stiley, verklaarde dat het toestel zijns inziens onvol doende hoogte kreeg. Dat zou te maken kunnen hebben met ijsaf zetting op de buitenkant van de Boeing, waardoor hij zwaarder werd. De onderzoekscommissie gaat dan ook na, of de chemische stof waarmee de romp ontijsd is voor het vertrek, aan de hoogste eisen voldeed. Het vliegveld van Washington DC staat als erg lastig bekend. Er zijn weliswaar sinds 1949 geen ernstige ongelukken gebeurd, maar de in de jaren '60 en '70 steeds groter en zwaarder wor dende toestellen hadden moeite met de relatief korte start- en lan dingsbaan. Een andere oorzaak kan zijn dat één van de twee motoren kort na het opstijgen is uitgevallen. De Boeing-737 moet echter in staat worden geacht zijn vlucht op één motor voort te zetten en daarna een noodlanding te maken. President Reagan, die gisteren van Washington naar New York moest voor werkzaamheden, vroeg de piloot van zijn helikop ter enkele rondjes te cirkelen bo ven de plek waar de Boeing in drie stukken in de Potomac ligt. Hij zei, zeer aangegrepen te zijn door het gebeurde. De politiek van de Westduitse regering tegenover de crisis in Polen leidde gisteren in het parlement in Bonn, tot een scherpe controverse tus sen Helmut Schmidt en de oppositie. De christen-demo cratische fractieleider Hel mut Kohl noemde de hou ding van bondskanselier Schmidt een toonbeeld van „politiek bankroet, zwakte en opportunisme". Schmidt daarentegen verklaarde voor de Bondsdag dat er principië le overeenstemming tussen Bonn en de westerse bondge noten bestond, en hij be schuldigde de oppositie van „scherpslijperij". In een verklaring van een uur over zijn besprekingen met de Amerikaanse president Reagan en de Franse presi dent Mitterrand over Polen zei Schmidt, zonder de Sow- jet-Unie met name te noe men: „De gebeurtenissen in Polen tonen opnieuw de star heid aan van de communisti sche regimes in het Pact van Warschau tegenover de uit daging een vreedzame veran dering toe te laten". Daar door wordt deze volken, vol gens Schmidt, groot leed be rokkend. Er zijn volgens de bondskanse lier uit Warschau geen teke nen die erop wijzen dat er veranderingen in de huidige situatie op til zijn. Onder ver wijzing naar de Duitse hulpacties uit de Bondsrepu bliek voor de Poolse bevol king. dagelijks zo'n 10 000 pakketten, zei Schmidt dat hij met de Franse president Mitterrand is overeengeko men de humanitaire hulp aan Polen onverminderd voort te zetten. Over het verdere resultaat van zijn besprekingen met de presidenten Reagan en Mit terrand merkte Schmidt op, dat er aan beide zyden over eenstemming over bestaat, dat de eenheid en vastbera denheid van het Atlantisch bondgenootschap niet in ge vaar mag worden gebracht. „Wij laten ons geen crisis in de alliantie aanpraten als het om een crisis van het oostelij ke systeem gaat", voegde hij eraan toe. Wat de strekking van de besprekingen betreft, zei hij geen verschillen te hebben kunnen vaststellen, ook al lopen de wegen die tot de gemeenschappelijke doe len leiden wellicht uiteen. Over de houding van de Bonds republiek tegenover de ge beurtenissen in Polen, die in de westelijke pers als „be schamend terughoudend" werd bestempeld, verklaarde Schmidt dat de Bondsdag als eerste parlement in de wereld op 18 december eenstemmig het oorlogsrecht in Polen heeft veroordeeld. Hij zei dat er ook voor hem duidelijk verbindingen zijn te herken nen tussen de machtsgreep van de Poolse generaal Jaru- zelski en het Warschau-pact, en dat de westerse eisen geen inmenging in de Poolse bin nenlandse aangelegenheden betekenen, maar vallen in het kader van de slotakte van de conferentie in Helsinki. Schmidt onderstreepte de ver antwoordelijkheid van Mos kou voor de crisis in Polen en de met president Reagan be reikte overeenstemming over de op 29 december aangekon digde Amerikaanse sancties tegen Moskou, die volgens Schmidt „door ons beiden als een belangrijk politiek sig naal worden opgevat". Hevige protesten lokte de rege ringsleider bij de oppositie uit. toen hij deze van scherps lijperij betichtte. Oppositie leider Kohl noemde Schmidt „een zwakke opportunist". De Bondsrepubliek heeft veel vertrouwen verloren, dat in de laatste dertig jaar met moeite werd gewonnen, vond Kohl. Ook buiten de Bondsdag heeft de voortdurende noodsitua tie in Polen diepe bezorgd heid gewekt. Bondspresident Carstens appeleerde tijdens de nieuwjaarsontvangst van het diplomatieke corps in Bonn aan de veiligheidscon- ferentie van Helsinki. De Poolse leiding moet zich bij de oplossing van de binnen landse problemen door de geest van deze conferentie la ten leiden. Het hervormings proces moet doorgaan, aldus Carstens. Het centrale comité van Duitse katholieken eist, behalve ma teriële hulp, ook „politieke solidariteit" met het Poolse volk. De voorzitter van dit co mité, de Beierse minister voor culturele zaken Hans Meiers, noemde in dit ver band de situatie in Polen bij zonder ernstig. „Wy spreken met klem beweringen tegen die de situatie daar bagatelli seren Het Poolse volk mag in zijn strijd om zijn bestaan in vrijheid niet alleen worden gelaten", zei de bewindsman. Voor het Poolse schuldenpro bleem is nog geen oplossing in zicht. De directeur van de Dresdner Bank - een van de grootste Duitse kredietge vers voor Polen - Reinhold Stossel, zei na een verblijf van een dag in Warschau, dat men daar zou proberen door inschakeling van de interna tionale Comecon-bank in Moskou, aan de resterende rente-aflossing van niet min der dan 300 miljoen dollar te kunnen voldoen. Polen zelf zal ook in dit jaar niet over voldoende deviezen beschik ken om al zijn verplichtingen na te komen. De westerse banken hebben te genover nieuwe kredieten voor Polen een afwachtende houding aangenomen, zei hy. Eerst moet de rente-schuld betaald worden, voordat een wijziging van de kredietbepa lingen kan worden doorge voerd, die Polen meer ruimte geeft om later aan zijn finan ciële verplichtingen in het Westen te kunnen voldoen, zei Stossel. Het gaat hierbij om 2,4 miljard dollar, die Po len verleden jaar by westerse banken heeft geleend. KOPP Steun aan staat van beleg mogelijk onder druk verkregen BOSTON (AP) - Zwaar gehandicapt door de vrieskou en alle bevroren bluswater van dien, zijn brandweerlie den in het Amerikaanse Boston er gisteren toch in geslaagd een tachtigjarige vrouw te redden die het slachtoffer dreigde te worden van een brand in haar woning. Zij werd met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgeno- WARSCHAU (Reuter/GPD) - De Poolse auto riteiten hebben gisteren laten weten dat een functionaris van Solidariteit die het regime de dag ervoor in verlegenheid had gebracht door intrekking van zijn steunverklaring, in middels daar weer van teruggekomen is. Radio-Poznan zond een nieuwe verklaring uit van de plaatselijke Solidariteit-leider Zdis- law Rozwalak, waarin hij ontkende te zijn gedwongen tot het ondertekenen van een steunverklaring aan het militaire bewind van generaal Wojciech Jaruzelski. Woensdag nog zei Rozwalak tegen westerse journalisten dat dat wel het geval was ge weest en dat hij daarom zyn verklaring in trok. Dit bracht de Poolse autoriteiten dui delijk in verlegenheid. Een functionaris van het ministerie van bui tenlandse zaken in Warschau verklaarde gis teren dat Rozwalak 's ochtends contact had opgenomen met het plaatselijke radiostation van Poznan om enige wijzigingen aan te brengen in zijn uitspraken van de dag er- Volgens de functionaris wilde Rozwalak recht zetten dat zijn opmerking dat hij onder druk de loyaliteitsverklaring had onderschreven niet betekende dat hij door de veiligheids troepen geprest was. Hij zou alleen bang zyn geweest voor internering. De regenngsfuntionaris in Warschau zei voorts dat Rozwalak met zijn verklaring dat hij zyn steun aan de staat van beleg introk, wilde uitleggen dat zijns inziens een derge lijke maatregel voor Poznon niet nodig was geweest omdat daar de betrekkingen tussen Solidariteit en de autoriteiten goed waren. Een afschrift van Rozwalaks radioverklaring werd speciaal naar Warschau gezonden "ter verduidelijking" van dc uitspraken die hy woensdag had gedaan. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban zei, ter wijl hy kennelijk nog niet kennis had geno men van het afschrift, dat hij alleen wist dat Rozwalak "zyn intrekking had ingetrok ken". Urban voegde eraan toe dat Rozwalak niet gewend is te praten met journalisten en dat zijn opmerkingen verkeerd kunnen zyn uitgelegd. De westerse journalisten zeggen echter het volgende in hun notitieboekjes te hebben opgeschreven. Vraag: "U legde een verkla ring van steun aan de noodtoestand af. Handhaaft u die"? Antwoord: "Nee, niet meer En zonder verdere vraen legde Rozwa lak uit waarom hij zijn steun introk. Urban suggereerde dat Rozwalak hiertoe gedwon gen werd door collega's. Ook merkte de re geringswoordvoerder op dat de man "veel- duldig van mening verandert". Polen Komitee Vertegenwoordigers van het Polen Komitee Nederland hebben gisteren bij de Poolse ambassade in Den Haag een petitie overhan digd, ondertekend door een groot aantal linkse organisaties en politieke partyen In de petitie wordt de onmiddellyke opheffing van de staat van beleg geëist, alsmede vrijla ting van alle politieke gevangenen, bekend making van de namen van alle geïnterneer den en opheldering over dc omstandigheden waaronder zy worden vastgehouden. Het aanbieden van de petitie en een daarop volgende lange discussie met ambassade raad M. Sieczkowski waren de eerste activi teiten van het gisteren officieel opgerichte Komitee. Op 30 januari, door Solidariteit uit geroepen tot strijddag tegen de militaire dic tatuur in Polen, zal het Komitee activiteiten in diverse steden organiseren om de verbon denheid met Solidariteit te benadrukken. Ook wordt gewerkt aan het organiseren van een congres, dat „een verdere impuls moet geven aan de discussie in progressieve kring over de konsekwenties van de militaire machtsgreep in Polen" Aan het Komitee wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van PvdA, PSP, PPR, CPN, het IKV en Stop de Neutronenbom.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9