Rechter nauwelijks bevoegd Defensie wijst kritiek munitietrein van hand Die barre tocht langs elf steden -C Minister wil NCO aan banden leggen Sinai vredesmacht: 1500 vrijwilligers Gedeputeerde verdacht van fraude bij verbouwing Landsadvocaat over door CNV bestreden loonmaatregel 111% LENING 1082 PER 1088X1002 VRIJDAG 15 JANUARI 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 1500 Nederlandse militairen hebben zich tot nu toe aangemeld om deel te nemen aan de Sinai-vredesmacht. Een woordvoerder van het ministerie van defensie liet dit gisteren weten. Een groot aantal van de geïnteresseerden heeft een verbindingsfunctie, zoals radiotelexist en -telegrafist. Het ministerie is begin januari begonnen met het peilen van de interesse onder de Nederlandse soldaten voor deelneming aan de vredesmacht in de Sinai, vooruitlopend op de beslissing of Nederland aan die vre desoperaties zal deelnemen. De vredesmacht zou 25 april moeten be ginnen. Zodra het groene licht wordt gegeven, aldus de defensiewoordvoerder, kunnen de mensen gericht worden geworven en voor de vredestaak worden opgeleid. Nederland, Engeland, Frankrijk en Italië hebben Israël gisteren opnieuw aangeboden troepen voor de Sinai-macht beschikbaar te stellen. Het wachten is nu op een reactie van de Israëlische regering, die het aanbod' zondag zal bespreken. DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie in Den Bosch, mr. R. Peters, stelt een onderzoek in naar mogelijke belastingfraude door de Brabantse gedeputeerde ir. J. Siepman. Siepman vindt dat hij geen politieke consequen ties aan dit onderzoek hoeft te verbinden, omdat het - volgens zijn zeggen - om een privézaak gaat en het onderzoek ook niet terecht is. Mr. Peters wil in dit stadium geen mededelingen doen. Volgens de belastingdienst heeft de CDA-gedeputeerde een finan cieel voordeel van tienduizenden guldens gehaald door gelijktijdig verbouwingen te laten uitvoeren aan het bejaardencentrum Ma- riënhof in Vught en zijn privéwo- ning. Siepman is bestuurslid van genoemd bejaardencentrum. In het onderzoek wordt bekeken of er sprake is van verschuivingen. Het dagelijks bestuur van het CDA in Noord-Brabant heeft zich gis teravond uitvoerig met deze zaak beziggehouden. Het vindt, dat er in dit stadium te weinig gege vens ter beschikking staan om tot een zorgvuldige afweging en beoordeling te kunnen komen. Het algemeen bestuur van het CDA in Noord-Brabant zal. daar in geadviseerd door het dagelijks bestuur, op korte termijn beoor delen of nog ter beschikking ko mende gegevens aanleiding zijn tot een nadere oordeelsvorming, aldus de uitgegeven bestuurs- verklaring. Het dagelijks bestuur stelt zich voor spoedig met Siep man over deze zaak te praten. Siepman is gedeputeerde voor Ruimtelijke Ordening en maakt sinds 1974 deel uit van het colle ge van gedeputeerde staten. Hij is in 1970 in de staten gekozen. Bij de laatste verkiezingen voor de provinciale staten was hij lijsttrekker voor het CDA. Hij vervult deze functie niet op de CD A-lijst voor de komende sta te n verkiezin gen DEN HAAG (GPD) - Het CNV gelooft dat minister Den Uyl (sociale zaken) vorig jaar een loonmaatregel getrof fen heeft ten einde op die wijze zijn beleidsvoornemens te realiseren. Het besluit was echter niet dringend noodzakelijk voor de nationale economie. Minister Den Uyl heeft daarmee de wet op de loonvorming overtre den. Dit betoogde mr. A. Schellart na mens het CNV en de Hout- en Bouwbond CNV gisteren voor de Haagse rechtbank tijdens een kort geding van het CNV tegen de Staat. De christelijke vakcen trale eist de intrekking of het buiten werking stellen van de door minister Den Uyl afgekon digde loonmaatregel. De presi dent van de rechtbank, mr. N. R. Wijnholt, doet donderdagmid dag 21 januari uitspraak. Na het mislukken van het centraal overleg tussen regering, werkge vers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid op 9 decem ber besloot het kabinet tot het Kinderopvang in trek bij minima DEN HAAG (ANP) - Het kinder dagverblijf wordt relatief vaker bezocht door kinderen van per sonen die een inkomen hebben beneden modaal, dan door kin deren uit een huishouden met een hoger inkomen. Dit blijkt uit een deel van de resultaten van de statistiek kindercentra uit 1980, van het ministerie van economi sche zaken. Volgens de statistiek blijkt dat vijf tien procent van de personen die hun kinderen thuishouden een netto-inkomen hebben dat onder het modale loon ligt. Van de per sonen waarvan een of meer kin deren een kinderdagverblijf be zoekt blijkt 44 procent onder het netto modale inkomen te zitten. Het feit dat dit percentage bedui dend hoger ligt dan het percenta ge dat geldt voor alle personen met thuiswonende kinderen, duidt er volgens het ministerie van economische zaken op dat de voorziening zeker mede ten goede komt aan groepen die een maatschappelijke achterstandsi tuatie verkeren. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. een loonmaatregel. Daarbij zou in 1982 het vakantie geld beperkt worden tot 7,5 pro cent en afgetopt vanaf f5200. Ook de prijscompensatie moest volgens het kabinet aan een ma ximum worden gebonden. De vakbond bestrijdt de rechtmatig heid van deze maatregel. De landsadvocaat, mr. E. Korthals Altes, bracht hiertegen in dat de slechte economische situatie de loonmaatregel noodzakelijk maakt. Daarmee wordt voldaan aan de eis van artikel 10 van de wet, dat een maatregel naar het oordeel van de minister vereist moet zijn in het belang van de nationale economie. Toewijzing van de eis van het CNV zou voorts betekenen dat de mi nister een middel uit handen wordt geslagen om de neergang te keren. Een latere maatregel zal volgens hem tal van ongewenste bijverschijnselen hebben, omdat een latere loonmaatregel voor af zonderlijke cao's verschillende gevolgen zou krijgen. In zijn pleidooi citeerde mr. Schel lart uitgebreid minister Den Uyl, die keer op keer heeft benadrukt dat de verwachte loonontwikke ling, ook zonder loonmaatregel, door het kabinet aanvaardbaar wordt geacht. De minister geeft nergens een duidelijk argument voor de noodzaak van de maatre gel. Hij beperkte zich tot een ver klaring dat deze „wenselijk" is, aldus mr. Schellart. Het optreden van de bewindsman is volgens het CNV voorts in strijd met internationale verdra gen, die door Nederland geratifi ceerd zijn. Zowel het Europees Sociaal Handvest, het VN-ver- drag inzake economische, socia le en culturele rechten, als het verdrag van de Internationale Arbeidsorganisatie benadruk ken het recht van werkgevers en werknemersorganisaties op col lectief onderhandelen. Slechts in uitzonderingssituaties kan de overheid dit recht beperken. Mr. Korthals Altes betrok de stel ling dat de Tweede Kamer na de afkondiging van de maatregel een debat aan dit besluit gewijd had. Daarbij werden moties, die zich tegen de maatregel uitspra ken, verworpen. Deze parlementaire controle heeft tot een situatie geleid, die die van wetgeving dicht benadert, aldus de landsadvocaat. Omdat een rechter wetten niet mag toetsen, blijft er in dit geval ook slechts een „uiterst marginale taak" voor de president van de recht bank over. De landsadvocaat bestreed even eens de opvatting dat de Neder landse regering verplicht zou zijn aan de bepalingen van de ge noemde internationale verdra gen te voldoen. Ze vormen ech ter slechts een richtlijn om er voor te zorgen dat werknemers zich behoorlijk mogen organise ren en op gelijke voet met werk gevers kunnen onderhandelen. CNV-voorzitter Harm van der Meuten (midden), geflankeerd door pleitbezorger mr. A. Schellart en Dilo van Commence, voorzitter van de Hout en Bouwbond CNV, toont zich optimistisch over de uitspraak in het geding tegen de loonmaatregel. DEN HAAG (GPD) - De ministe ries van defensie en verkeer en waterstaat verwachten geen en kel probleem met het inmiddels veelbesproken munitietransport dat volgende week door Noord en Oost-Nederland zal rijden. Het gaat om een hoeveelheid van circa 1500 ton, die zodanig voor het vervoer is gereed gemaakt, dat zelfs bij een ongeval geen ex plosies kunnen voorkomen. Dat staat in een brief van de staats secretarissen Stemerdink (defen sie) en Van der Doef (verkeer en waterstaat) aan de Tweede Ka mer. De brief is opgesteld nadat de D'66-Tweede-Kamerleden Tommei en Kohnstamm vragen over deze materie aan de beide bewindslieden hadden gesteld naar aanleiding van de onrust die over het transport was ontstaan. Per trein wordt niet meer dan 300 ton munitie vervoerd. Deze mu nitie zal worden vervoerd in 15 wagons, die per groep van vijf door twee zogeheten schutwa- gons zullen worden afgewisseld. Nadrukkelijk wordt meegedeeld dat de samenstelling van een trein dan ook niet meer wordt ge wijzigd. Dat houdt volgens de bewindslieden in dat er ook niet meer met de trein wordt geran geerd. Zowel in Zwolle als in Arnhem heeft nog wel het zogeheten „kop maken" plaats. Dat is nood zakelijk in verband met de geko zen route en houdt volgens de brief van de bewindslieden niet meer in dan dat de locomotief van het ene eind van de trein naar het andere wordt omgezet om de reis in tegenovergestelde richting te kunnen vervolgen. „Dat is", zo staat in de brief, „een in het spoorweggebeuren volko men normale manoeuvre, waar aan geen enkel risico is verbon den". In de brief aan de Tweede Kamer wordt eraan herinnerd dat „al sinds vele jaren munitietranspor ten over het spoorwegennet wor den afgewikkeld, zonder dat dit ook tot problemen heeft geleid". In dit verband wordt gesproken over het vervoer van 40 tot 50 wa gons per maand. „In een aantal gevallen worden deze wagons tot aparte treinen getormeerd, m an dere maken zij deel uit van nor male goederentreinen", aldus de bewindslieden. COEVORDEN - Bij de gemeente Coevorden zijn driehonderd be zwaarschriften ingediend tegen het bestemmingsplan "De Mars". In dit gebied zal een NA- VO-depot gebouwd worden. Van de bezwaarschriften komen er tweehonderd uit West-Duits- land en de overige uit eigen land. De termijn voor 't indie nen van bezwaarschriften sloot gisteren. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk van ontwikkelingssamen werking vindt dat strakkere minister wijkt op het punt De Nationale Commissie voor lichting en bewustwording Ont wikkelingssamenwerking heeft in haar tienjarig bestaan herhaal delijk kritiek opgeroepen, vooral uit de hoek van WD en CDA. Voor een deel heeft de NCO dat aan zichzelf te wijten, aldus Van Dijk in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij commentaar ADVERTENTIE Zd.Limburg onbew. Aberdeen licht bew. Barcelona geheel bew. 12 Berlijn onbew. 4( Brussel onbew. Frankfort onbew. -5 Genève geheel bew. 1 Helsinki onbew. 0 Innsbruck onbew. 1 Klagenfurt onbew. -3 Lissabon onbew. 15 Locarno geheel bew. 4 Londen geheel bew. - Luxemburg licht w. -10 -11 0 Madrid licht bew. 13 Malaga zwaar bew. 13 Mallorca half bew. 17 München onbew. -11 Nice zwaar bew. 15 Oslo zwaar bew. 3 Parijs mist -3 Rome geheel bew. 16 Split onbew. 13 Stockholm zwaar w. - 0 0 Wenen driftsneeuw -5 Zurich mist —5 Ins tan bul zwaar bew. Las Palmas zwaar bew. 21 Tel-Aviv zwaar bew. - Tunis regen 18 STAAT DER NEDERLANDEN open bedrag de koers wordt na de inschrijving óp 19 januari 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 februari in 5 jaarlijkse termijnen van 15 februari 1988 af 19 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 februari 1982 kosteloos bij banken en commissionairs de volkenrechtelijk toetsing af van het beleid van zijn voorgan ger en CD A-partij genoot De Ko ning. Hij vindt dat projecten niet strijdig mogen zijn met de belan gen van de Nederlandse buiten landse politiek. Ook wil hij de „aard en de kwaliteit" van lan dencomités aan de orde stellen in de besprekingen die hij de ko mende maanden met de NCO- leiding zal voeren. Minister Van Dijk schrijft in zijn beoordeling dat de te subsidië ren projecten een duidelijk en di rect verband met de ontwikke lingsproblematiek moeten heb ben. Daar ontbreekt het nogal eens aan, aldus de bewindsman die vindt dat activiteiten gericht op verandering van de eigen sa menleving niet gesteund mogen worden. Ook projecten die zich bezighouden met de belangenbe hartiging van buitenlandse werknemers moeten van de lijst geschrapt worden. bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus Bezoek Artis liep terug AMSTERDAM (GPD) -~D<TAm sterdamse dierentuin Artis heeft vorig jaar tien procent minder bezoekers gehad dan in 1980. In 1981 kochten een miljoen men sen een kaartje aan de kassa; 100.000 minder dan het voor gaande jaar. Directeur dr. B. M. Lensink van Artis maakte dit gis teren bekend op een persconfe rentie in Amsterdam. Lensink toonde zich erg teleurgesteld omdat Artis juist vorig jaar veel geld in verbeteringen heeft geïn vesteerd. Volgende week is het precies negentien jaar geleden dat de vorige Elfstedentocht verre den werd. Die barre Friese monstertocht van 1963 over 220 kilometer met start en fi nish in Leeuwarden, langs de steden Sneek. IJlst, Sloten. Staveren, Hindeloopen, Wor- kum, Bolsward, Harlingen. Franeker, Dokkum. Het was een Siberische tocht, met slecht ijs. stuifsneeuw, en een ijskoude wind. Bijna 10.000 deelnemers waren er vol be resterke voornemens in het ochtenddonker aan begon nen, onder wie 568 wedstrijd rijders. Slechts 126 van hen, waarvan 57 wedstrijdrijders zouden deze zwaarste tocht uit de legendarische geschie denis van deze unieke schaat stocht volbrengen. Voor de overigen was het zo fel be geerde zilveren kruisje niet weggelegd. Voor hen restte slechts de voldoening dat ze het althans hadden gepro beerd. Reinier Paping De vreselijkste tocht uit de ge schiedenis, die volgens velen ook altijd de zwaarste be proeving aller tijden zou blij ven, werd gewonnen door een nieuweling: Reinier Pa ping, een 31-jarige sportle raar uit Ommen Uit zijn mond tekenden wij na afloop op: „Bij Franeker, toen ik tien minuten voorsprong had, heb ik overwogen om op de groep achter mij te wach ten, want ik vond het een enorm waagstuk om alleen te beginnen aan de ongeveer zestig kilometer naar Dok kum, tegen de wind in, en met slecht ijs voor de boeg. Maar ik bedacht opeens dat tien minuten toch eigenlijk wel een behoorlijke voor sprong was. Alle mensen, wat was het zwaar, ik ben zeker acht keer gevallen op dat stuk, en telkens weer op mijn rechter elleboog. Hele stuk ken heb ik gelopen omdat schaatsen niet mogelijk was En toen zei een toeschouwer om me op te kikkeren dat ik van Dokkum naar de eind streep de wind in de rug zou hebben. Dat heeft mij erdoor heen gesleept". De Elfstedentocht. In de herin nering staan vooral de twaalf wedstrijden die sinds 1909 zijn gehouden. Maar de ge schiedenis van deze schaats- marathon gaat veel verder te rug. De wedstrijd trekt de meeste aandacht, maar voor de Vereniging De Friesche Elf Steden tellen de tochtrij- ders even zwaar. Voor hen is de bewondering even groot, voor hen vooral ook wordt de tocht georganiseerd. Sterke verhalen Over de verreden tochten doen talloze anekdotes de ronde. Vooral sterke verhalen, de stoere Berenburgp raatjes. Vroeger voerde de tocht nog door alle steden, onder de boogbruggetjes door. In Bolsward reed er eens een deelnemer tegen zo'n brug getje aan. Hij was vergeten te bukken. Zijn hele hoofd lag open. Maar hij reed door, hij wilde zijn kruisje halen, en hij reed de tocht uit Toen hij Leeuwarden gehaald had en men hem vroeg hoe het met hem was, zou hij slechts ge stameld hebben: M'n schaatsmuts, waar is m'n schaatsmuts. Waar gebeurd zijn met zeker heid de dramatische verhalen over kopgroepen die ver keerd reden en op slag tal van favorieten kansloos maakten, en overwinnaars die gedis kwalificeerd werden en hun prijs niet kregen. Het verhaal van die kopgroep dateert uit 1942. De complete kopgroep reed toen de koers uit en niemand die het in de gaten had. Sietze de Groot kon daarop de race winnen. Voor drie toerrijders eindig de de tocht in dat oorlogsjaar dramatisch. Het was mooi weer, maar de vrieskou die in de loop van de dag kwam op zetten. bleek verraderlijk Drie toerrijders overleden aan hun bevriezingen. Tien tallen anderen droegen de be- vriezingsssporen hun leven lang met zich mee. De wedstrijd beleefde in 1940 een bijzondere ontknoping. In de verschrikkelijke kou besloten vijf koplopers om niet om de eerste plaats te gaan strijden maar als één man door de finish te gaan Auke Adema, Dirk van der Duim, Cor Jongcrd, Piet Kei zer en Sjouke Westra. De jury had het er in opperste ver warring moeilijk mee. Het publiek was diep teleurge steld dat de verwachte span nende eindsprint uitbleef, maar uiteindelijk werden ze gezamenlijk als eerste geklas seerd. Wel kwam het verbod dat 'een pact' tussen de win nende rijders nooit meer geaccepteerd zou worden. Sportieve wraak Dat verbod leidde ertoe dat in 1941, 1942, 1947 en 1954 de wedstrijd steeds één winnaar zou kennen. In 1941 nam Au ke Adema sportieve wraak op de organisatie en won al leen, in het al beschreven jaar 1942 was het Sietze de Groot (met zijn 24 jaar samen met Hoekstra uit 1909 de jongste winnaars uit de geschiedeis. Cor Jongerd was in 1940 met zijn 43 jaar de oudste tot nu toe). In 1947 was het Joop Bosman, een 29-jarige mon teur uit Breukelen, de man die als eerste de in het ijs ge kraste lijn passeerde. Hij werd gediskwalificeerd we gens onregelmatigheden, en hij niet alleen. De vijfde bin nenkomer, Jan van den Hoom, kreeg later de eerste prijs toegekend. Anton Ver hoeven, een landbouwer uit het Brabantse Dussen, werd als tweede geklasseerd. Diezelfde Verhoeven zou Ook een hoofdrol spelen in de vol gende tocht, in 1954. Samen met Jeen van den Berg ging hij in deze 'lentetocht' over de finish. Althans dat dach ten ze. Maar ze hadden zich verslikt in de kleine letters 'na 500 meter* die op het bord 'eindstreep' waren geschre ven. Jeen van den Berg had het als eerste in de gaten en won vervolgens. Verhoeven werd geheel gedesillusio neerd vijfde. Toen kwam 1956, een ver- schrikkeUjk strenge winter, waann het drama van 1940 zich zou herhalen: vijf man, hand in hand over de streep: Jeen Nauta (een oom van Jeen van den Berg), Jan van den Hoorn, Aad de Koning, Maus Wijnhout, en de onver woestbare Anton Verhoeven. Weer besliste de jury dat het vijftal niet de eerste prijs zou krijgen, maar wie dan wel? De als zesde geëindigde Jeen van den Berg had met pech te kampen gekregen en had meegewerkt aan de afspraak om samen te finishen. De ju ry besloot om dan maar nie mand de eerste prys toe te kennen, maar deed wel de uitspraak dat in het vervolg iedereen voor het leven zou worden uitgesloten van het deelnemen aan een elfsteden- wedstrijd die „met opleggen" over de finish zou komen. De tocht van 1963 zou de eerste van de wedstrijdenreeks zijn die ver buiten Leeuwarden zijn finish zou kennen. Op het meer de Groote Wielen. Met het toenemen van de pu blieke belangstelling en het als gevolg van industrielozin gen warmere water, was het niet meer mogelijk in Leeu warden zelf de eindstreep te leggen. Dooi Negentien jaar is er nu al weer overheen gegaan. Nooit was het aantal jaren dat sinds een vorige elfsteden wedstrijd voorbij was gegaan zonder de legendarische tocht zo groot. En nog is het niet zeker dat deze zo tot de verbeelding sprekende sportieve tocht komende week zal worden gehouden. Dooi kan op het laatste moment roet in het eten gooien. In de winter van 1946 op 1947 moest de vastge stelde datum vier keer wor den verschoven, voordat de tocht op 8 februari eindeUjk kon worden verreden. Dat was uitgerekend wel de koudste dag van die winter. Mocht de tocht waarop velen zo verschrikkelijk hopen, ko mende weck niet kunnen worden gehouden, dan blijft er dus hoop. Al is het geduld van velen met negentien wachtjaren al wel erg zwaar beproefd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7