Onbegonnen Werk C "School komt in knel door bouw woningen' "Een elitair karakter haast onvermijdelijk" Emilie, ze zitten met hun handen aan je Volkshuis J Meisje schrijft aan bejaarde dreigbrief Beslissing paaltjes Oude Rijn uitgesteld Vrouwelijke Rotary-cktb bestaat vijftig jaar Lelden VRIJDAG 15 JANUARI 1982 De kans bestaat dat het soctaal cultureel volksont wikke- lingsj werk uit het Volkshuis, het arbeidersdomein aan de Apothekersdijk, verdwijnt. Dat meldde de krant woens dag. Het Volkshuis is oud, het dateert van 1899, "haveloos en uitgeleefd". Een opknap beurt zal ongeveer evenveel kosten als nieuwbouw aan het Ir. Driessenplein. De staf van het Volkshuis heeft het moeilijk met het nemen van een beslissing. Enerzijds wil men dolgraag naar een praktischer ingedeeld ge bouw, anderzijds heeft men oog voor de grote historische betekenis van het pand aan de Apothekersdijk. Het deed mij genoegen te lezen dat het laatste punt zo geducht mee weegt. Te vaak in deze jachti ge tijd telt dat soort overwe gingen niet mee. Het kan zijn dat het Volkshuis toch verkast. Te hopen is dan wel dat voor het pand een aardige bestemming ivordt gevonden. Ik moet er niet aan denken dat er één of andere supermarkt in wordt geves tigd. Als het zóver mocht ko men, moet er maar iemand naar het graf van mevr. E.C. Knappert gaan om hard te roepen: "Emilie, ze zitten met hun handen aan je Volks huis". Pionierster Emilie Charlotte Knappert (1860-1952). Ze was de initia- tiefneemster tót en de eerste directrice vdn het Leidse Volkshuiseen pionierster van grote allure op het gebied van het sociaal-cultureel werk in Nederland. Het Volkshuis dankt zijn faam voor een belangrijk deel aan hóór. Emilie Knappert was de oudste telg uit een welgesteld Schie dams gezin, waarvan de va der (haar grote held) achter eenvolgens zeeman, eigenaar van twee jeneverstokerijen en directeur van een spaarbank was. Haar jeugd was zeer be schut. Toch werden haar so ciale gevoelens al jong ge wekt. In de door haar oud-se cretaresse, M. de Meijer-Van Woerden geschreven (en erg aardige) biografie, "Zoekt een ster niet te ver", staat dat ze als schoolmeisje elke dag langs een kind van eigen leef tijd kwam dat in weer en wind in sintels naar kolen zocht. Het tafereel greep haar hevig aan en het zou haar niet meer loslaten. Ze werd. zoals het een keurige jongedame in die tijd be taamde. lerares Frans, op een kostschool m Scheveningen, en later godsdienstonderwij zeres in Leiden. (Ze had met haar scherpe verstand graag naar de universiteit gegaan, maar haar vader was daar tegen gekant. Daar legde ze zich bij neer want ze was wel eigenzinnig, maar geen rebel en evenmin feministe). Door haar toedoen kwam er in 1894 in Leiden een wijkge- bouw vlak bij de grote ka- toenfabriek, dank zij haar kwam de wijkverpleging op gang. Maar haar grootste aandacht ging uit naar de Leidse jeugd, die tragisch verdorde in de fabrieken. Het beeld van het kolen zoekende de schouders onder zette, dan stónden ze er ook onder. "De dag is er om te werken", sla pen doe je zo min mogelijk. Het programma in het Volks huis had van meet af aan een grote verscheidenheid. Eerst nog lees- en schrijflessen, maar al gauw Frans en En gels (waar zelfs mensen uit Vogelezang op afkwamen), meetkunde, sterrekunde, eco nomie, handtekenen, muziek en wekelijks tentoonstellin gen over de uiteenlopendste zaken. In betrekkelijk korte tijd beschikte ze over zo'n 40 cursusleiders en -leidsters. Ja, ze kon wel wat, onze Emilie. Ze zorgde er ook voor dat de jeugd naar buiten kon. Het buitenverblijf "De Vonk" in Noordwijkerhout was hóór werk. Een fabrieksarbeidster die daar voor het eerst kwam, schreef op een briefkaartje naar huis: "Moeder, de zon Leidse kroniek door Ruud Paauw pioniers en bezetenen. De gro te lijnen zag ze steeds haar scherp. Wist ze precies uiat er bij de fabrieksjeugd omging Waarschijnlijk niet. Daar voor stond deze zeer belezen vrouw, deze Dante-vereerster te ver van hen af. Maar ze wist wel waar het naar toe moest. Als grote liefhebberij had ze het afspeuren van de sterrenhe mel. Dat deed ze, op het dak van het Volkshuis, wel eens tot aan het ochtendkrieken toe. Van haar zou je kunnen zeggen dat ze niet alleen naar de sterren kéék, maar er ook naar réikte. Dit en de vele dingen die na Emilie Knappert gebeurden (later kreeg men in mej. Ruth weer een figuur van grootfor maat) hebben van het Volks huis meer dan een gebouw ge maakt. Het is een monument. kind was niet vergeten. Juist omdat ze zelf zo'n gelukkige jeugd had gehad, wilde ze ook de jongeren in Leiden laten proeven van "de aarde en haar volheid". Ze ging er steeds weer tekeer over dat "jongens en meisjes moeten leven en werken als kudde dieren en zo afstompen". Met steun van prof. Drucker liet ze in 1899 het Volkshuis bou wen. Want als Emilie ergens r op je bo- Affaire-Kerling Ongemakkelijk Emilie Knappert, die in 1915 directrice werd van de School voor Maatschappelijk Werk in Amsterdam, was geen ge makkelijke vrouw. Niet voor anderen en niet voor zichzelf. In alledaagse dingen kon ze soms tamelijk sekreterig zijn; iets wat je meer aantreft bij Minister van Kemenade (PvdA) heeft in de kwestie AZL-mevrouw Kerling het beslissende woord gesproken. (De personeelsraad van het Academisch Ziekenhuis had het oud-PvdA-gemeente- raadslid en landelijk PvdA- bestuurslid mevrouw Kerling afgewezen als bestuurslid van het ziekenhuis omdat ze te partijgebonden zou zijn en het AZL-bestuur had zich daarbij neergelegd. Daarna ontstak PvdA-wethouder Waal in woede; hij schortte het overleg met het AZL op en schreef ontstemd naar de mi nister). De minister heeft nu B. en W. van Leiden, op hun verzoek, krachtens een artikel van de wet op het wetenschappelijk onderwijs "de bevoegdheid wrleend een lid van het be stuur van het academisch zie kenhuis te Leiden te benoe men en te ontslaan". Het gaat mij nu absoluut niet om de bekwaamheden van mevrouw Kerling; de perso neelsraad heeft destijds een in mijn ogen, zeer aanvecht baar kwaliteitsoordeel uitge bracht. Maar het besluit van de minister geeft mij moeras gas in de neusgaten. B. en W. van Leiden (gedomi neerd door de PvdA) hebben de kwestie-Kerling aangegre pen om macht over een be stuurszetel van het ziekenhuis te krijgen. Voor die tijd had men daar kennelijk nimmer behoefte aan. Maar nu een vooraanstaand partijgenote werd afgewezen, moest het er maar van komen. Zou het col lege zich ook zo druk hebben gemaakt als pakweg een CD A-er voor deze functie was geweigerd? Het lijkt er nu verdacht veel op of PvdA-ers elkaar onderling even de bal hebben toege speeld. Een PvdA-hoofdbe- stuurslid wordt geweigerd, een PvdA-wethouder wordt boos en een PvdA-minister re gelt het even. Als Kerling door B. en W. wordt voorgedragen voor de zetel is het spel rond. En nu maar kij ken of de socialisten ook dót lef hebben. Jazz Met de kreet "Leiden leeft" ben ik nooit zo gelukkig geweest. Want als zoiets op zo'n na drukkelijke wijze onder woorden moet worden ge bracht is de zaak waarom het gaat meestal zo dood als een pier. Maar afgelopen woensdag avond leefde Leiden in elk ge val vólop. De in het kader van de Leidse Jazz Week gehou den kroegentocht (met leven de jazz in maar liefst 14 eta blissementen) was wat mijn zwager en mij betreft in elk geval een groot succes. Er viel veel te genieten en dat hebben we ook met volle teu gen gedaan, "want", zoals ie mand in de Hut van Ome Henne zei, "morgen komt Den Uyl weer met de laatste werk loosheidscijfers De wegblijvers hadden zeer be slist ongelijk, maar ik was toch wel blij dat ze inderdaad wegbleven. Nu al was het zo druk dat je nauwelijks ruim te kreeg het glas naar de lip pen te brengen. In "Het Cen trum" zag ik een ober zich langs enige meisjes wurmen met de woorden: "Wilt u éven de borsjes inhouden, dames". In l'Espérance kon je alleen naar binnen met behulp van een schoenlepel. Overigens wilde er nog wel eens volk verdwijnen bij de komst van de Borrelbus van de NZH, die het parcours bestreek. Door te pas en voorql te onpas "de bus, de bus" te schreeuwen, kon je zo een halve vierkante meter voor jezelf vrijmaken. Aanvankelijk had ik de bedoe ling de deuren van lie 14 ca fés te openen, maar bij de achtste werd dat plan opge geven. In 't Keizertje zijn we blijven hangen, vooral omdat daar zo voortreffelijk en spec taculair gemusiceerd werd. Ja, het was een lekker avondje. Aan de organisatoren, aan de buschauffeurs van de NZH, aan de muzikanten en aan allen die deze avond mijn glas vulden - hartelijke drank eh dank. LEIDEN -DEN HAAG "Erg merkwaardig", noemde officier van justitie mr. H.D.W. Klein Breteler gisteren voor de Haagse rechtbank het ge drag van een 19-jarig meisje uit Leiden. Ze had begin april vorig jaar een dreigbriefje gestuurd naar een oude vrouw. Duizend gulden moest ze hebben, anders "wordt dit je nieuwe adres als je niet doet wat ik zeg, Rhijnhof graf 16+". Het feest ging echter niet door, want de jonge dame werd ingerekend voor ze kwaad kon doen. "Het is een hoogst kwalijke en laffe daad", zei de officier. "Ik had een psychiatrisch onderzoek op prijs gesteld, want het is merkwaardig dat een meisje op die leeftijd tot twee keer toe dergelijke dingen doet". Een half jaar eerder had ze ook al een dergelijke poging ondernomen. Ze kwam er toen met een voorwaardelijke straf van de kinderrechter van af. Dit keer eiste de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook wil hij dat het meisje verplicht onder toezicht wordt gesteld van de reclassering. Om haar ook "in haar portemonnee te treffen", eiste mr. Klein Breteler een boete van duizend gulden. De advocaat van het meisje, mr. J.M. Karstens zei in zijn pleidooi dat het niet duidelfjk is waarom ze het deed. "Ze komt uit een goed gezin en heelt alles wat haar hartje begeert". Omdat er geen psychiatrisch rap port was ging de raadsman zelf op zoek naar het waarom. "Ze ziet de medemens als vijand, die zij wil provoceren. Het was niet haar bedoe ling geld te krijgen. Ze wilde zich zo afzetten tegen de maatschappij". Hij vroeg om een voorwaardelijke straf, wellicht plus een boete, maar een alternatieve straf vond de advocaat ook op zijn plaats. Door een misver stand had de reclassering nog geen plan opgemaakt voor een alternatie ve straf. Na een kort beraad zei de rechtbank daar wel voor te voelen. De zaak werd daarop aangehouden tot 25 februari. De advocaat van het meisje en de reclassering moeten de rechtbank dan een plan voorleg gen. LEIDEN - Voordat de ge meente het groene licht geeft voor woningbouw in het ge bied tussen Robijnstraat en Diamantlaan zal er eerst moe ten worden onderzocht of er daardoor geen grote overlast zal ontstaan voor De Weerklank, de school voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen aan de Robijnstraat. Het bestuur van de school laat er in elk geval geen twijfel over bestaan wat er volgens hem gebeurt als de woningen worden gebouwd. Vertegen woordiger Koolstra gister avond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening: "Komen die woningen er, dan moeten wij verhuizen". Het gemeentebestuur is voor nemens om 86 twee- en drie kamerwoningen te bouwen in het gebied. In vier bouwla gen wel te verstaan. Een plan waarmee De Weerklank niet gelukkig is. Er is indertijd ook nooit sprake geweest van een dergelijke bebouwing zo vlakbij de school, liet Kool stra gisteravond de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening weten. "Toen wij ons aan de Robijn straat vestigden werd er ge zegd: maakt u zich maar geen zorgen. Bij u in de buurt ko men groenvoorzieningen" De bezwaren tegen de bebou wing worden in het bezwaar schrift van de school als volgt onder woorden gebracht. "De overlast van het toene mende verkeerslawaai door deze bouw zal onze leerlin gen zeer duperen door storin gen van de door deze kinde ren noodzakelijk te dragen hoorapparatuur en daardoor het onderwijs en de zo be langrijke spraaklessen in ho ge mate belemmeren. Boven dien zijn harde geluiden voor slechthorenden via hun hoortoestel een onaangena me ervaring". Na de bezwaren van de verte genwoordiger van de school te hebben aangehoord, lan ceerde PPR-raadslid Van Oosten het voorstel om nog geen uitspraak te doen, maar een en ander nog eens nader te bekijken. De meeste raads leden konden zich in dit standpunt vinden. Er zijn overigens meer bezwa ren tegen deze bouwplannen bij de gemeente binnen geko men. Meer dan vijfhonderd mensen ondertekenden het bezwaarschrift van A.C. van Noort, die zijn grieven gister avond ook toelichtte. Volgens Van Noort leent het terrein waar het om gaat zich floor zijn centrale ligging in de wijk, in de nabijheid van een bejaardencentrum, zich bij uitstek voor de aanleg van een wijkpark met speelgele- genheid voor kinderen. Een bestemming die geheel con form het bestemmingsplan LEIDEN Toen de Rotary—club van Oakland Californië in het jaar 1921 ook de directeur van een opleidingsinsti tuut onder zijn gelederen wilde opnemen, stuitte de club op een verrassing: de directeur bleek een directrice. En een vrouw, al was het er dan kennelijk een die het ver geschopt had, die paste niet binnen een mannenclub als de Rotaries. Voor de directrice was dit echter geen reden zich de levenswijze van de Rotary te laten ontglip pen. Al snel kwam er een vrou wenclub met nagenoeg dezelfde principes als die welke de Rota ries zich aanmaten: de eerste So- roptimistclub was een feit en ging zich al snel uitbreiden. Van Amerika en via Engeland waai den de clubbeginselen over naar het "vasteland" en zo viert ook liefst vijf stelregels staan hoog in het vaandel en nummer één op het lijstje is wel "het bevorderen van het op moreel hoogstaand ni veau uitoefenen van beroep of functie". In een Soroptimistclub zul je geen twee vrouwen aan treffen die hetzelfde beroep uit oefenen. Iedereen Is iets in het beroep dat ze uitoefent en wordt dan ook geacht dat beroep te kunnen vertegenwoordigen. net vaswianu trn w vicu vviv T j i i de Leidse club morgen alweer ^SLTTh het vijftigjarig bestaan. De benaming Soroptimisten vergt wel enige uitleg. De naam is sa mengesteld uit twee Latijnse woorden "sorores", (wat zusters betekent) en "optimum" ('t bes te). "Het heeft dus niets te maken met het Nederlandse woord opti misme, we zijn niet de vrolijke zusters. We zijn een club die be staat uit vrouwen met allemaal andere beroepen die streven naar het beste in hun werk en het leven. Maar voor een deel zijn we natuurlijk ook best een gezellig heidsclub". Mevrouw H. van der Vliet is al bij na dertig jaar lid van de Leidse Soroptimisten. Samen met 57 an dere leden maakt ze deel uit van een vrij besloten club die eens in de maand bij elkaar komt. Maar schillende beroepen onder de le den van de Soroptimistclub. Niet minder dan artsen, specialisten, hoofdverpleegsters, fysiothera peuten en directrices maken er deel van uit. Mevrouw Van der Vliet zelf was voor haar pensio nering coördinatrice van de in spectie voor het voortgezet on derwijs. Aan haar de vraag of ook een schoonmaakster kans maakt op het lidmaatschap. "Nee, die niet. Maar wel als ze bijvoorbeeld ploegleidster is. Voor ons maakt het soort beroep eigenlijk niet uit, maar je moet in dat beroep wel vooraanstaand zijn". Mocht de ploegleidster nu zin heb ben gekregen om toe te treden tot de Soroptimisten, zij zal niet zonder meer worden toegelaten. Je kunt niet naar de club toestap- pen; je moet worden gevraagd. Na voorgedragen te zijn door een ander lid en pas met instemming van de andere leden wordt een nieuwe zuster toegelaten. Is de Soroptimistclub erg elitair? "Niet direct elitair, maar het is wel te begrijpen dat dat vaak ge dacht wordt. Er zitten een aantal vrouwen bij elkaar die stuk voor stuk iets betekenen in beroepen die nu eenmaal wat hoger wor den aangeslagen. Een elitair ka rakter is dan bijna onvermyde- lyk". De Soroptimisten zijn een servi ce—club en willen ook ten dien ste staan van de maatschappij. Op internationaal niveau wordt gewerkt aan daadwerkelijke er kenning van de rechten van de mens, de geest van vriendschap en eensgezindheid onder alle So roptimisten ter wereld moet groot zyn. Wat dichter bij huis wordt het principe vertaald in hulpvaardigheid en begrip voor de medemens. Mevrouw Van der Vliet: "In onze welvaartsstaat met sociale wetten is liefdadig heid byna een vies woord gewor den. Iedereen heeft zijn réchten. Maar wij proberen te helpen waar de wetgeving witte plekken laat bestaan, óf door persoonlijke inzet óf door Financiële bijdra gen. Zo hebben we bijvoorbeeld eens een project gehad voor bankjes voor bejaarde mensen, of een gehandicaptenbusje". Echte maatschappij verbeteraars in de zin van "op de barricades" zijn de Soroptimisten niet. In de statuten wordt het de leden zelfs verboden om mee te doen aan ac ties die voortkomen uit een reli gieuze of politieke overtuiging. Zo had een lid van de Soropti mistclub bijvoorbeeld niet als zo danig mogen meelopen in de pas gehouden vredesdemonstratie in Amsterdam. "We gaan niet de straat op met spandoeken, we willen de maatschappij eerder verbeteren met daden dan met leuzen". Het tiende lustrum van de Leidse Soroptimistclub wordt zaterdag gevierd in het restaurant van de Groenoordhallen. Niet alleen de Leidse leden maar ook vrouwen van clubs uit bijvoorbeeld Enge land, waarmee Leiden "friends- hiplinks" onderhoudt, zullen daar aanwezig zijn. Na een se rieuze ochtend, met een lezing over vrouwen van buitenlandse werknemers, volgen een discus sie, theepauze en een musical. Vanaf vijf uur een receptie waar na de dames van de Soroptimist club zich aan een Spaanse maal tijd zullen zetten. CONNY SMITS Zakken worden helemaal niet gemaakt, zakken groeien gewoon aan de bomen. LEIDEN - De gemeente zal eerst de uitslag van een enqüete over het opnieuw inrichten van de Oude Rijn afwachten alvorens daarover een beslissing te nemen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. In de komende tijd zal het noordelijke gedeelte van de Oude Rijn een opknapbeurt ondergaan. Walmuren en rioleringen worden vernieuwd. Is dit achter de rug, dan wordt er begonnen met de herinrichting van dit straatgedeelte. Het plan dat de gemeente heeft gemaakt beoogt in hoofdzaak het plaat sen van paaltjes op de rand van het trottoir en het verminderen van het aantal parkeerplaatsen van 65 naar 28. Vorig jaar (begin december) werd er op een inspraak— en informatieavond gesproken over deze plannen. De aanwezigen, zo'n dertig mensen, weigerden echter una niem te stemmen over de voorgestelde plannen. Enerzijds omdat zij geen overhaaste beslissing wilden nemen, anderzijds omdat er volgens hun meer mensen hadden moeten worden uitgenodigd voor de avond. Om nu de meningen eens te peilen hébben de bewoners zelf een enquete opgesteld. Naar verwachting zullen de resultaten eind januari op tafel liggen. Wachten op die resultaten of nu al een beslissing nemen, over die vraag moesten de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening zich gisteravond buigen. CDA-er Walenkamp was van mening dat de raadscommissie nog geen uitspraak moest doen over de herinrichting en eerst de enqüete maar eens moest afwachten. "Want", vérklaarde hij, "die enqüete is ook be langrijk voor onze meningsvorming. En bovendien moeten we dit soort initiatieven honoreren". WD—er Zonnevylle viel hem bij. PvdA-raadslid Koning daarentegen was van mening dat de raadscom missie helemaal niet hoefde te wachten tot eind januarie. Zij werd bij gevallen door PPR-raadslid Van Oosten, die zei: "Er moet kunnen worden gelopen op de Oude Rijn. Daarover moeten we een uitspraak doen. Zelfs als alle bewoners van de Oude Rijn het daar niet mee eens zyn". i dat beroep wel vooraanstaand

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4