Ik wilde de zender opsporen Usbaan langs Rijndijk moet het veld ruimen I "fr- J- Leidenaar ontkent betrokkenheid Diet tv-piraat: Openbare ijsbaan nog niet veilig Koornstra nu kroonlid in bestuur universiteit Leidse stadsrubriek Door bebouwing Stevenshof polder a deze winter gaat verdwijnen. Gisteren werden er scholier en wedstrijden VV VRIJDAG 15 JANUARI 1982 Inbreker mag afkicken LEIDEN, DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft gis teren de zaak van een 26-jari- ge Katwijker ruim een half jaar aangehouden om hem de gelegenheid te geven van zijn heroïneverslaving af te ko men. De officier van justitie mr. H.D.W. Klein Breteler zei in principe afwijzend te staan tegen het aanhouden van za ken, maar volgens hem is het verblijf in een afkickcentrum ook geen pretje. De man wordt er van verdacht ruim twintig inbraken te hebben gepleegd en zich "meerdere malen schuldig te hebben ge maakt aan valsheid in ge schrifte". Hij deed dit alles om aan geld voor heroïne te komen. De Katwijker heeft onder andere eind september vorig jaar ingebroken bij het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs. In oktober ook in panden aan de Lammen- schansweg en Rijnsburger- weg in Leiden (vervolg van pagina 1) LEIDEN, DEN HAAG - Het is nog steeds niet duidelijk wie de grote man is geweest achter de Piraten Televisie Leiden (PTV). De Haagse politierechter is na drie zittingen over de illegale piraat niet verder gekomen dan het aanwijzen van de 40-jarige Leide naar J. P. als de man die eigenaar was van de zender die in de nacht van 8 op 9 mei vorig jaar in een weiland in Zoeterwoude werd gevonden. Zelf houdt de Leidenaar vol niets met de PTV te maken te hebben. "Alleen indirect was ik er bij be trokken, maar dat zijn de burge meester van Leiden, een wethou der uit Noordwijk, artiesten, po- litie-agenten, een journalist, ad verteerders en zelfs Sonja Ba rend ook". De Haagse politierechter mr. J.H. Overbeek vond echter dat er toch voldoende bewijs tegen P. was ingebracht om hem te ver oordelen tot drie maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het staat voor de rechter als een paal boven water dat de Leidenaar betrokken is geweest bij uitzendingen van de De ijsbaan bij de Rijndijk, gehouden. i eerste illegale Leidse piraat. "Ik voel me ontzettend gepakt", zei de de filmverhuurder vlak na het horen van het vonnis. Porno Vorig jaar mei werd de man, samen met zijn 30-jarige plaatsgenoot P. T. in een weiland in Zoeterwou de door de politie aangehouden. Het duo was op weg naar een complete zendinstallatie die op dat moment met een harde por nofilm veel mensen een slapelo ze nacht bezorgde. Justitie zag in het tweetal de daders en T. is daarvoor eerder deze week al door de politierechter veroor deeld tot een boete van vijfhon derd gulden. Hij was slechts een handlanger meende de officier van justitie toen. De zaak van een derde verdachte, de 29-jarige L.A. van K. uit Zoe- termeer is begin deze week voor onbepaalde tijd aangehouden omdat onder meer het (tech nisch) bewijs niet rond was. Deze man wordt door onder andere de radiocontroledienst van de PTT gezien als het grote (technische) brein achter de schermen van de PTV. Hij was al een paar keer in de buurt van net niet ontdekte zenders gesignaleerd. Navraag leerde de politie dat de naam Van K. in piratenkringen veel ke ren was gevallen in verband met de PTV. Gistermiddag hield P. by hoog en laag vol niets met het uitzenden van de door hem geleverde vi deoband te maken te hebben. Ook had hij nog nooit van Van K. gehoord. Niet hij, maar T. (de man met wie hij in Zoeterwoude werd aangehouden) was betrok ken bij de illegale televisiezen der, hield P. de politierechter voor. De film die werd uitgezon den op het moment dat het duo werd gepakt was dan wel van P., maar die had hij naar zijn zeggen op indirecte manier aan de PTV geleverd. "Ik vind het een rare zaak dat ik voor u moet verschij nen", zei hij tegen de politierech ter. "En dat terwijl ik alleen maar de zender wilde opsporen". Hij zei zich niet "direct" medeplich tig te voelen aan uitzendingen van de PTV. "Waarom die zender opsporen", vroeg mr. Overbeek aan P. "Mijn nieuwsgierigheid naar de men sen achter de PTV was gewekt omdat ze anoniem werkten. Ik wilde weten wie daar achter za- Lelden ten, want de banden voor even tuele uitzendingen van de PTV moest ik na telefonische afspra ken verstoppen in gasputjes, struiken en dergelijke". Als te genprestatie zond de piraat vol gens P. reclamespotjes uit over zijn film verhuurbedrijf. Sprookjes De officier van justitie mevrouw mr. J.C.M. Couzijn vond het een "sprookjesverhaal, dat maar snel naar het rijk der fabeltjes moest worden verwezen. Misschien dat u er nog wel eens een film over kan maken". Het verhaal van de aanhouding van het tweetal in het weiland in Zoeterwoude laat zich inderdaad lezen als een spannend jongensboek. Op de bewuste nacht van de aan houding toen "Hilversum" ging slapen en tv-kykend Leiden pas goed wakker werd, lagen een op sporingsambtenaar van de radio- controledienst van de PTT en een opperwachtmeester van de politie plat op hun buik met hun neus in het gras gedrukt naast de apparatuur die ze even daarvoor hadden ontdekt. Ze hoorden een LEIDEN - De dagen van Leidens enige echte natuurysbaan zyn geteld. Nu het er werkelyk op be gint te lijken dat er in de Ste- venshofjespolder huizen zullen verryzen. moet de nu druk be- schaatste baan in een weiland langs de Ryndyk het veld rui- Het bestuur van de meer dan vijf tig jaar oude IJsvereniging Ryn- dylÓHoge Mors heefi een mon delinge toestemming dat er te zy- ner tyd een nieuwe ysbaan zal komen. "Maar we hebben nog niets zwart op wit staan", merkt voorzitter Endeveld zorgelijk op. "We hopen in elk geval één ding Dat het met ons niet dezelfde kant opgaat als met de IJsclub Leiden. Die hadden vroeger een lichte zoemtoon uit een grote houten kist komen. Metingen hadden aangetoond dat zy boven op de zender van de PTV zaten. Zy keken voorzichtig over de top van een dijk en zagen twintig meter verderop de zuidelijke randweg van Zoeterwoude lig gen. Na verloop van een paar minuten kwamen er twee mannen, die even daarvoor uit een auto waren gestapt, naar de zoemende kist toe lopen. Met getrokken pistool sprongen de agenten uit de duis ternis naar voren en hielden de twee mannen aan. Ze werden op gesloten in politiebureaus in de omgeving. Daar vertelde P. zijn verhaal, dat hy tot op de dag van vandaag volhoudt. "Op 8 mei ben ik om half twaalf 's nachts begonnen met het opspo ren van de PTV". Hij deed dat naar zijn zeggen met behulp van een draagbare televisie. "Ik geef toe dat het een hele slechte me thode is en dat ik hele gebrekki ge apparatuur heb gebruikt, maar toch lukte het ons de zen der uit te peilen. Toen wij bij de zender aankwamen werden we door de politie aangehouden". baan op het Schuttersveld. Daar zyn ze door de gemeente vanaf gejaagd. Het Schuttersveld ligt ondertussen nog steeds braak en de IJsclub is ingeslapen. Dat mag ons niet gebeuren". In 1963 kon de IJsvereniging Ryn- dy k Hoge Mors een stuk weiland pachten tussen spoorwegover gang De Vink en de Haagsche Schouw. Dankzy deze thuisha ven heeft de vereniging tot op de dag van vandaag een levendig bestaan kunnen leiden. "We heb ben tussen de vijf- en zeshon derd leden Ook als er geen ys ligt is er een leuke verenigings band want er zyn in de loop van de jaren heel wat avondjes geor ganiseerd in ons houten vereni- De officier van justitie sloeg hem echter met de verklaringen van T. om de oren. Die heeft volgens de officier gezegd dat hy in op dracht van P. de apparatuur in het weiland heeft neergezet en wat technische klusjes heeft op geknapt. "Rancuneuze leugens", noemt P. de verklaring van T "Hy is kwaad op my omdat ik een videorecorder die hy van my had gekocht, maar nog niet had betaald, heb teruggenomen. Ik hoorde dat hij geen werk had en slecht van betalen was. Nu wilde T. wraak nemen". Maar de officier van justitie vindt de rol van P. overduidelijk. Mr. Couzijn: "Het heeft in dit geval geen enkele zin om een geldboe te te eisen omdat het weinig ef fect zal hebben. Dergelijke pro fessionele commerciële clubjes beschikken immers over veel geld". Na de uitspraak van mr. Overbeek ontstond er op de pu blieke tribune tumult toen een van de aanwezigen zijn ongenoe gen met het vonnis uitte. "Dit is geen rechtspraak meer", zo riep hy uit en verbet tierend het ge bouw. gingsgebouw' aldus voorzitter Endeveld Wanneer het kwik tot flink onder het vriespunt daalt, breken er drukke dagen aan voor de harde kern van de zestien vrijwilligers waarop de IJsvereniging draait Met man en macht wordt de pol- dcrbaan schaatsnjp gemaakt en gehouden. Endeveld "Zo zyn we woensdag avond met z'n allen tot half twaalf 's avonds met ketels warm water in de weer geweest om de scheuren dicht te krijgen Ieder een doet dan z'n uiterste best en onderling is het heel gezelbg. Al les gebeurt spontaan". Trapveldje Volgens Endeveld voorziet zijn vereniging in strenge vorstperio des in een duidelyk behoefte. "Er schaatsen hier vaak een paar honderd schoolkinderen rond. Veel scholen organiseren hier onderbnge wedstryden. Ik vraag me toch werkelijk af waar al die scholen naar toe moeten wan neer wij straks geen baan meer hebben. Dan moeten ze naar Lei derdorp of Valkenburg. Dat zou toch zonde zyn. Bovendien zou het de gemeente Leiden de eer te na moeten zyn dat er dan in de hele stad geen goeie openbare ysbaan meer is te vinden". Endeveld verwacht dat een even tuele nieuwe ysbaan pas op z'n vroegst over een jaar of vier, vijf z'n poorten zal kunnen openen. "Er zyn plannen voor een nieu we ysbaan langs de spoordyk by De Vink. In de zomermaanden zou het terrein dan als trapveldje voor de jeugd moeten dienen of zo. Maar dat terrein kan pas wor den aangelegd wanneer de be bouwing zo goed als achter de rug is. Want voorlopig zal op die plaats een noodweg voor het bouwverkeer komen te bggen". In stilte hoopt het bestuur van de IJsvereniging Rijndijk/Hoge Mors dat de gemeente een nieu we ysbaan de volwassen wed strydafmeting (vierhonderd me ter in het rond) zal geven. Voor zitter Endeveld: "Ais straks die ruim vierduizend woningen hier staan dan heeft Leiden er een flinke wijk bygekregen en wij misschien een heleboel leden. Dan zou het waarschynlyk best rendabel zijn om een volwassen baan aan te leggen Daar willen wij in financieel opzicht best ons steentje aan bydragen. Al kun nen we geen tonnen op tafel leg gen want in al die jaren hebben wy onze contributie zeer laag ge houden. Vier gulden per lid per jaar. daar kun je natuurlijk niet al te gekke bokkesprongen van ma ken. Maar voorlopig is onze grote zorg om een nood baan in de wacht te slepen voor de periode dat de bebouwing van de polder in beslag gaat nemen. En dat zal een hele kluif worden". JAAP VISSER Ringsteken op het ijs LEIDEN - De ysvereniging Rijn dijk/Hoge Mors houdt morgen middag ringsteek wedstryden voor paren op haar ysbaan aan de Ryndyk. De wedstryden beginnen om half dnc Inschryving by het club huis LEIDEN - De Leidse politie heeft het sein voor massale schaatsac ttvitetten op de oponbr» ysbaan op de Zoeterwoudsc singel nog steeds met op veilig gezet De laatste metingen, gistermiddag verricht wezen uit dat het ijs op sommige plaatsen nog geen tien centimeter dik is. Volgens de po litie moet het ijs op de singel een dikte van 12 centimer hebben be reikt om een grote mensenmassa te kunnen dragen Het is wel zo goed als zeker dat de baan (tus sen de Jan van Houtbrug en de Hoge Ryndyk) morgen open gaat IJspret eindigde gisteren voor twee schaatsers in ysleed. Op het bevroren Rynwater voor de Apo- thekersdyk kwam rond het mid daguur een 49-jange inwoner van Zoe term eer nogal pynlyk met zyn hoofd in aanraking met de onderkant van de Bostelbnig. De uitgetelde schaatser moest met een fikse hoofdwond wor den overgebracht naar het AZL. Op de Ryn ter hoogte van de Mors- weg maakte een 2^ jan ge Leide naar gistermiddag even voor twee uur een smak op het ys en liep daarbij een snywond aan het voorhoofd op. Ook hy moest worden overgebracht naar het AZL LEIDEN - Drs. M.J. Koornstra is door minister Van Kemenade (onderwijs) verkozen als zoge naamd kroonlid in het bestuur van de Leidse universiteit. Koornstra maakte al deel uit van het College van Bestuur, maar hij had daarin zitting als gekozen lid. Aan het eind van deze maand zou Koornstra als zodanig op stappen. Daar is nu geen sprake van omdat hy nu -namens de Kroon (aangewezen door de mi nister) actief kan blijven als be stuurslid. Koornstra volgt daarmee mr. W.G. Koppelaars op, die midden vorig jaar Leiden verliet. Met de keuze van Koornstra volgt minister Van Kemenade het advies van de universiteitsraad die vorige maand zijn voorkeur uitsprak. Koornstra werd daarbij geprefe reerd boven de twee andere, voornaamste kandidaten, Sic king (nu ook al bestuurslid, maar ook hij stapt deze maand op) en Van Esch (vroeger voorzitter van de universiteitsraad). Katwijker aangereden LEIDEN - Een 33-jarige bromfiet ser uit Katwijk brak gisleravond om acht uur zyn rechterbeen bij een aanrijding op het kruispunt Haagsche Schouwweg - Hoge Morsweg. Een auto bestuurd door een 69-jari- ge Leiderdorper wilde vanaf de Haagsche Schouwweg de Hoge Morsweg oprijden en verzuimde daarbij om voorrang te verlenen aan de bromfietser die over het fietspad reed. Het slachtoffer is overgebracht naar het AZL. LEIDEN - Uit een winkel in ge- luids- en beeldapparatuur aan de Haarlemmerstraat zijn vannacht om even voor drie uur zes video recorders gestolen. Op het poli tiebureau kwam zogenaamd stil alarm binnen maar toen agenten de winkel bereikten troffen zy slechts een geforceerde toe- gansgdeur aan. De inbrekers wa ren met hun buit spoorloos. door René van der Velden Jaap Visser Coup de Grace De klap dreunde flink na. Niet bij degene die hem had ge kregen maar juist bij degene die hem had uitgedeeld. Ongeveer een jaar geleden stormde de dakloze Koos Neuteboom de kamer van Herman Amptmeijer binnen, de toenmalige plaatsvervan gende chef van Bureau Huis vesting. Neuteboom greep een stoel waarmee hij de huisvestingsbaas te lijf ging. Amptmeijer dook weg en bleef nagenoeg ongedeerd. De over z'n toeren geraakte Neuteboom werd afgevoerd. Korte tijd later kreeg hij een woning in het Pioenhof. Plus een gevangenisstraf van ze ven dagen. Twee dagen heeft Koos Neute boom inmiddels opgeknapt. Twee dagen waarin hij maar liefst drie verschillende cel len heeft mogen bezichtigen. Daarover is de invalide huis schilder (verbrijzelde enkel) woedend. "Justitie heeft me als een zware crimineel be handeld", meent hij. Zeven jaar geleden raakte Koos Neuteboom gescheiden, z'n woning kwijt en aan de drank. "Ik stikte van de pro blemen waardoor ik ben gaan zuipen. En niet zo'n klein beetje ook. Onmiddellijk na m'n scheiding heb ik me la- De gelijkenis met rockheld Willy de Ville is groot maar dit is groot maar dit is dus een doodgewone Leidenaar Koos Neuteboom. Wel sloeg hij bijna een Coup de Grace ex-huisvesti- gingsbaas Herman Amptmeij- ten inschrijven bij Huisves ting. Ik werd als urgent geval hoog op de lijst gezet. Maar jaar in jaar uit kreeg ik alleen maar te horen dat ik snel aan de beurt was. Om van de drank af te komen heb ik me een gegeven moment vrijwil lig laten opnemen in Ende geest". Vorig jaar was Koos Neute boom het wachten op een ei gen woning spuugzat en be sloot over te gaan tot harde actie. "Ik heb die vent van Huisvesting toen een paar mekkers gegeven. Dat hielp. Een paar dagen later had ik deze woning. Sindsdien gaat het een stuk beter met me. In elk geval ben ik van de drank af'. Een tweede uitwerking van de 'mekkers' volgde later. Koos Neuteboom moest voorko men bij de Haagse recht bank. "Ik ben niet gegaan want op de dag van het pro ces was ik hartstikke lam. La ter kreeg ik politie aan de deur. Ze zeiden: "Koos, je moet betalen joh, 425 gul den". Ik heb ze gezegd dat ik het geld niet had en dat ik zou gaan zitten. Op 1 decem ber heb ik me gemeld aan de Zonneveldstraat. Toen begon de ellende". Van het hoofdbureau van de Leidse politie werd Neute boom overgebracht naar het paleis van justitie in Den Haag en daar vandaan naar het politiebureau in Noord- wijk. "In Noordwyk moest ik alles inleveren en werd ik in een kouwe cel gezet. De vol gende ochtend heb ik een hoop stennis gemaakt. Ik schreeuwde dat ik het hele politiebureau zou afbreken wanneer ze me niet naar een Huis van Bewaring zouden brengen. Daar word je om de zoveel Ujd gelucht en mag je je pakkie shag en een boek in de cel hebben. In een politie cel mag je niet eens je riem om je broek houden". De Noordwijkse politie hield ruggespraak met justitie. Luttele minuten later stond Koos Neuteboom op straat. Waarom ze Neuteboom uit de politiecel hebben ontslagen, weten ze op het Noordwijkse bureau niet te vertellen. "Ge woon, bevel van Den Haag. Stadsbeiaardier Rien Ritter roffelde gisteravond een eigen versie van de Thorbeckecantate. Een verzoeknummer van wethouder Schoute, niet van omwonenden van het stadhuis. (foto Holvuti Het f\jne weten we er niet Neuteboom heeft inmiddels een briefje in de bus gehad. Daarin staat dat hij om ge zondheidsredenen in vryheid is gesteld en dat hy te zijner tijd de resterende vijf dagen in een Huis van Bewaring moet uitzitten. Voorlichter Holthuis van het openbaar ministerie vertelt ons dat een vervangende ge vangenisstraf, zoals by Neu teboom, inderdaad by voor keur moet worden uitgezeten in een Huis van Bewaring "Door het enorme plaatsge brek in de gevangenissen en huizen van bewaring komt het wel eens voor dat iemand in een politiecel belandt Maar dat is niet de bedoeling. Ik kan me voorstellen dat ie mand wordt vrijgelaten wan neer hy zoals die meneer Neuteboom eigenlijk ten on rechte in een politiecel zit en wanneer hy zich daar vrese lijk kwaad over maakt". "Het is geen beleid van justitie om iemand in een politiecel te stoppen en vervolgens los te laten wanneer die iemand op z'n rechten wyst", zegt Holthuis. 'Toch klinkt het geval van die meneer Neute boom mij niet vreemd in de oren". Ons wel. Pas als je je mond opentrekt, wordt je recht ge daan. II silenzio (2) "Eindelijk rust Het carillon is kapot". Met de regelmaat van de klok haperde het carillon, sinds de kerst. Het stond dinsdag nog maar net in de krant, of muziek kenner Jan Doove uit de Pa pengracht hing aan de lijn. Het carillon speelde al weer elk kwartier op volle toeren. "Hoor maar". Ja, hoor. De monteurs zyn ons een aantal slagen voor ge weest Dat is ook Ine de Bock uit de Maarsmansteeg ("onder de rook van het carillon") opge vallen Haar rust is weer voorbij. "Van veel andere omwonenden weet ik dat zy de geluidshinder van het ca rillon ook een crime vinden. Echt, het went niet; 68 keer per dag dezelfde deuntjes". "Als ik met andere omwonen den over het carrillon praat, maak je plannen. Dan besluit je bijna om het "Komité te gen het carillon" op te rich ten", vertelt Ine. Maar het komt er maar niet van "Ook met na een dag thuis, als ik 68 keer door het behang ben ge gaan. Ook niet als ik donder dagavond tegen zeven uur pleite ga. Want donderdag avond heb je dat gepreludeer van de beiaardier op koop avond. Een uur lang improvi seren op "Ik zag twee beren broodjes smeren" en "Altyd is Kortjakje ziek". Stadsbeiaardier Rien Ritter im proviseerde gisteravond een uur lang op 'liberale' wijsjes. Verzoeknummers van VVD- wethouder Piet-Hein Schou te. Onder andere de Thorbec kecantate, omdat de liberale staatsman gisteren 184 jaar zou zyn geworden. Aan een aantal omwonenden is het werk niet besteed "Kan de dj van het stadhuis. Hein van Woerden, niet ergens an ders gaan werken, waar hy met zyn hobby de omgeving minder last bezorgt?", vraagt Ine de Bock zich af. "Eén keer per uur een deuntje zou dragelyk zijn. Waarom moet het vier keer? 17 uur lang? 68 keer per dag?"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3