"Actie geeft Polen moed" k i—eidse agenda Poolse Warmonders: Twee jaar geëifct voor bedreiging en slaan Inschrijving mogelijk voor ruimten in de 'Klaverhoek' WARMOND - "Het vergeten land" en "de rimboe". Zo noemt de commissie 'Warmond helpt Polen" en haar raadgever F. Maksymiak het gebied in Polen waarvoor ze in samenwerking met een Katwijkse commissie een hulpactie op poten heeft gezet. De Warmondse commissie telt vier leden: mevrouw Sander, me vrouw Van Es, mevrouw Nieuw- veen en mevrouw Tulp. Dit vier tal was in december van vorig jaar ook al verantwoordelijk voor wat mevrouw Sander "een bliksemactie" noemt. Deze actie verliep zo snel dat de gemeente Warmond er pas weet van kreeg toen ze al bijna achter de rug was. "Een vergunning hadden we niet", vertelt Sander, "maar de gemeente nam ons dat niet kwalijk en zegde spontaan haar medewerking voor de volgende actie toe". De bliksemactie lever de 1250 gulden op en drie over volle verzamelplaatsen van kle ding en levensmiddelen, alles be stemd voor het noodlijdende Po len. Sander vertelt dat ze niet lang daarna door zowel de gemeente Warmond als de Katwijkse com missie werd benaderd met het verzoek de Warmondse activitei ten ten bate van Polen voort te zetten en te coördineren. Ze is daarop direct ingesprongen en heeft met de commissie onder meer een stencil verspreid onder de Warmondse verenigingen, de midenstand en de bedrijven. In dit schrijven worden de geadres seerden opgeroepen hun helpen de hand uit te steken, in de breedste zin van het woord. "Het gaat ons niet alleen om gelde lijke en materiële steun maar we hebben ook dringend vrijwilli gers nodig die helpen met het in pakken van de spullen, het aan leggen van de lijsten en ga zo maar door", zegt Sander. Over de al binnengekomen reacties: "In nog geen drie dagen tijd is al 1000 gulden gestort en in de bi bliotheek heeft men spontaan een collectebus neergezet". Ook Kommuniktie Warmond en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers hebben volgens Sander in middels hun beste beentje voor gezet. Familie Het is de bedoeling dat alle War mondse gaven tezamen met die van Katwijk half februari wor den vervoerd wordt naar het 1300 kilometer verderop liggen de Dolha. Dat is het hoofdstadje van de provincie. Dolha ligt 100 kilometer ten oosten van War schau, vlakbij de Russische grens. Vier doijes die samen net zo groot zijn als Katwijk vormen de plaats van bestemming voor alle goederen. Éen ervan is het joodse plaatsje Myzozyzec, de ge boorteplaats van Maksymiak, die daar en in de omgeving al zijn fa milie nog heeft wonen. Na zijn bevrijding uit een concen tratiekamp in Polen ten tijde van de Tweede Wereldoorlog ging Maksymiak naar Nederland, waar hij nu al weer een dikke 35 jaar woont. Zijn gezondheid is als gevolg van zijn verblijf inhet concentratiekamp achteruitge gaan en zijn vervroegd pensioen, dat vorig jaar is ingegaan, heeft een voortijdig einde gemaakt aan zijn 32 jaar lange loopbaan bij een Warmonds bedrijf. Maksymiak vergezelde een Leidse deelnemer aan het eerste kon vooi naar Polen. "Mijn eretegel- tje ligt nog op het gemeente huis", grapt hij. Maksymiak bleek vanwege zijn kennis van de Poolse taal een uiterst bruik bare persoon. Allerlei papieren formaliteiten konden dank zij zijn steun snel en vaardig wor den afgewikkeld. Half februari als vanuit Katwijk wordt ver trokken wil hij weer van de partij zijn. Volgens Maksymiak is het voor tachtig procent zeker dat hij mee kan, al moet er nog het een en ander worden geregeld met de consul van de Poolse ambas sade. Ook bestaat er nog enige onzekerheid over de vTaag wie het transport voor zijn rekening zal nemen. Het Warmondse transportbedrijf Keyzer, ook al van de partij bij het grote kon vooi naar Polen, heeft toegezegd mee te zullen werken als er inval lers nodig blijken te zijn. Distributie Maksymiak en met hem de com missie hopen van harte dat de Poolse autoriteiten toestemming zullen geven om via Warschau te reizen, de kortste weg. Voor de verdere distributie van de goede ren is men aangewezen p de plaatselijke parochie en de scho len. Op het ogenblik is een Rot terdamse geestelijke in War schau aanwezig. Vanuit de Pool se hoofdstad zal hij doorreizen naar Dolha om de komst van het konvooi aan te kondigen en om de contactpersonen aldaar te in formeren over de verdere gang van zaken. Maksymiak heeft de ze personen al eerder schriftelijk benaderd maar tot dusverre is hun antwoord nog uitgebleven. "De actie is een druppel op de gloeiende plaat" zegt de Pool in glashelder Nederlands. "Maar het geeft de mensen moed en doet hun beseffen dat er vele ki lometers verderop aan hun wordt gedacht". Maksymiak hoopt dat de spullen in goede handen terecht zullen komen. Dat wil zeggen bij de ouderen, de weduwen, de zieken en de kinde ren. Over Dolha en omgeving vertelt hij dat de inwoners er in vroegere tijden leefden van de opbrengsten van hun agrarische werkzaamheden. "Dat is nu alle- VRIJDAG 15 JANUARI 1982 De Poolse Warmonder Maksymiak. Bij het volgende transport naar zijn geboorteland wil hij weer van de partij zijn. fFoto Holvast maal naar de knoppen", zegt hij. Hij vertelt dat de mensen niet langer meer van boerenarbeid konden leven en naar elders zijn vertrokken. Veel van de achter gelaten gronden zijn verkocht en door de staat beplant met jonge boompjes. Behangpapier Maksymiak kent het gebied nog steeds vrij goed omdat hij sinds 1975 jaarlijks zijn familie heeft bezocht. Hij vertelt van de grote armoede die er heerst, een ar moede overigens die niet louter het gevolg is van de huidige staat van beleg. Op de scholen, zo weet Maksymiak, schrijven de kinderen niet in schriften maar op behangpapier. Het is ook Maksymiak geweest die er bij de Katwijkse organisatoren op heeft aangedrongen juist voor Dolha en omgeving een hulpac tie op poten te zetten. "Ik kan dat niet in mijn eentje doen of op ge heel eigen initiatief. Anders zeg gen de mensen dat ik alleen maar in mijn eigen straatje praat. Maar in vergelijking met de situatie in Dolha en omgeving hebben de mensen uit de grote steden het nog goed". Als het aan mevrouw Sander ligt zal het niet bij een eenmalige ac tie blijven. Alles hangt af van de komende ontwikkelingen in Po len. "Ik weet dat er nog veel meer landen zijn met dezelfde problemen. Maar Polen ligt zo dichtbij". "Het is een Europees land", vult Maksymiak haar aan. Sander en de overige drie dames van de Warmondse commissie willen benadrukken dat hun hulpactie gespeend is van elk po litiek standpunt maar voortkomt uit menselijkheid. "Daarom vind ik het vreemd dat zoiets in de krant komt want menselijkheid is een normale zaak. De beschei denheid van de commissie krijgt nog eens extra gestalte als de vier leden weigeren op de gevoe lige plaat te worden vastgelegd. Die "eer" gunnen ze Maksymiak alléén. WIM KOEVOET Over woonwagens aan Ruigelaan PvdA en D'66 willen duidelijk nee van provincie WASSENAAR - De PvdA en D'66 in Wassenaar willen de provincie een formeel stand punt vragen over woonwa genstandplaatsen aande Rui gelaan. Tot nu toe zijn er al leen ambtelijke stukken van de provincie, waarin een uit breiding van het huidige woonwagencentrum aan de Ruigelaan wordt afgewezen. Vooral de Wassenaarse WD blijft zich echter sterk maken voor de Ruigelaan, terwijl men uit de ambtelijke stuk ken op kan maken dat er in dat geval geen subsidie (ruim een half miljoen) wordt ver leend. "We willen zo snel mogelijk een formeel standpunt", zo ver klaart het D'66-raadslid Nieu- wenhoven, die mede-indie ner van het voorstel is. Door dat standpunt kan de "pat stelling" in de raad (tien le den voor de Ruigelaan en tien voor een andere oplos sing) doorbroken worden. Als dat formele negatieve - standpunt er is kan de WD niet meer zeggen: laten we toch de Ruigelaan maar proberen, zo wordt door de indieners van voorstel gere deneerd. D'66 en de PvdA willen zo snel mogelijk een definitieve op lossing voor de woonwagens. Het gerucht dat de WD po gingen doet de beslissing over de standplaatsen pas na de verkiezingen te nemen om geen stemmenverlies te lei den, kan Nieuwenhoven niet bevestigen. "Wel hebben ze in het openbaar gezegd dat de zwarte piet bij de province moet komen te liggen", aldus Nieuwenho ven. Om de zwarte piet bij de provincie te krijgen zou de raad de Ruigelaan moeten aanwijzen als woonwagen centrum. Het logische gevolg is dan dat de provincie het gemeenteraadsbesluit ver nietigt. Dan is Wassenaar wel verplicht één van de andere plaatsen aan te wijzen. Nieuwenhoven: "Ik vind dat geen besturen. We moeten zelf onze verantwoordelijk heid nemen". VOORSCHOTEN, DEN HAAG - De officier van justitie mr. H.D.W. Klein Breteler heeft gis teren voor de Haagse rechtbank twee jaar gevangenisstraf geëist tegen een 22-jarige Amsterdam mer. De man heeft onder andere begin augustus vorig jaar in Voorschoten onder bedreiging een man gedwongen zijn porte feuille in te leveren. Als reden voor zijn gedrag gaf de Amsterdammer op moeilijkhe den thuis te hebben. Om aan de portefeuille van de man in Voor schoten te komen sleepte de Am sterdammer hem met een maatje de struiken in. Daarna werd het slachtoffer geslagen en geschopt. Ten slotte werd de man bewerkt met een zogenaamde "Kung-Fu- Ster". Dat is een scherp en pun tig voorwerp. Een maand eerder had de Amster dammer uit een woning aan de Mulderlaan in Voorschoten een hoeveelheid sieraden, vierhon derd gulden en wat personnlijke bescheiden weggenomen. De man kwam samen met zijn hand langer binnen door met een schroevedraaier het bovenlicht boven een deur open te breken. Uitspraak over twee weken. Twee ambtenaren van de inspectie onderwijs van de gemeente Leiden onthullen samen met de nieuwe leerlingen het bord van de openbare kleuterschool te Boterbloem. willen voortzetten. Al enige jaren werken deze twee scholen op onderwijs kundig gebied samen. Het Haanstra-bestuur voelde niets voor aanhaking bij de Boterbloem en Lucas van Leyden. De eigen identiteit (bijzondere school op alge mene grondslag) zou dan ver dwijnen. Het bestuur is nu de mogelijkheden voor het stichten van een eigen lagere school aan het bekijken. De Haanstra school heeft nog twee kleuterklassen aan het Rapenburg over. Kleuters naar De Boterbloem LEIDEN - De openbare kleu terschool de Boterbloem aan de Langebrug heeft vandaag op een feestelijke wijze vijf entwintig nieuwe leerlingen mogen begroeten. Deze kleu ters zijn afkomstig van de Haanstra-kleuterschool. De ouders van de Haanstra kleu ters hebben deze beslissing genomen omdat zij de sa menwerking met de Lucas van Leyden lagere school ZOETERWOUDE - Verenigingen en particulieren in Zoeterwoude kunnen nog tot 1 februari zich in schrijven voor een ruimte in de Klaverhal (01715 - 1155). Daarna wordt de beschikbare ruimte ver deeld. Het bestuur van de stichting 'De Klaverhal' is gisteren het overleg met de architect en de aannemer begon nen. Het is de bedoeling dat gelijk na het weekeinde de bouwmaterialen worden aangevoerd op het bouwterrein nabij Huize Emmaus, zo deelde stich tingsvoorzitter Plooij mee. Verwacht wordt dat eind augustus het sport- en re creatiecomplex af zal zijn. Plooij hoopt dat de Kla verhal in de feestweek van drie tot en met elf sep tember kan meedraaien. De feestweek wordt geor ganiseerd ter gelegenheid van het verdwijnen van het doorgaande verkeer uit Zoeterwoude. "Een aan tal buitenactiviteiten zouden bij slecht weer dan in de Klaverhal of de Eendekooi kunnen worden on dergebracht", aldus Plooij. Het stichtingsbestuur zal in ieder geval vertegenwoordigd zijn als later de ze maand het organisatiecomité "Verkeer(s)weg" het programma van de feestweek gaat vaststellen. De voorzitter verwacht weinig problemen met de ex ploitatie van de hal. "We hebben een begroting op gesteld aan de hand van een bezettingsgraad van zeventig procent. Maar de bar-omzet is erg belang rijk voor een goede exploitatie". Nu de belangstel ling voor de hal erg groot is, wordt Plooij in zijn eerdér optimisme bevestigd. "Bij de plannen voor de hal zijn wij erg optimistisch geweest. En we heb ben de plannen ook verwachtingsvol naar buiten ge bracht. Er is uit een onderzoek gebleken dat er voor binnensporten in Zoeterwoude grote belangstelling bestond. Maar vooral voor de scholen is de Klaver- hal een enorme aanwinst. Zij hebben nu de beschik king over een te kleine accommodatie". Aanhouding in Marihuanazaak LEIDERDORP - Een 25-jarige Am sterdamse student in de rechten is door de rijkspolitie aangehou den. In december ontdekte de Leiderdorpse rijkspolitie tijdens een routinecontrole veertig kilo marihuana in een auto. Toen werden drie mensen aangehou den. De Amsterdamse student bleek mede-organisator van het marihuanatransport, dat uitein delijk in Londen had moeten aankomen. Overigens is gebleken dat een van hen een valse naam heeft opge geven bij zijn aanhouding in de cember. In België wordt hij ge zocht en moet hij nog een straf van acht jaar uitzitten. Jeugdsoos Kommunikatie Warmond organi seert dit weekeinde weer een aantal activiteiten in de zaal van het Meerpunt aan de Heren weg in Warmond. De oudere jeugd vanaf 15 jaar kan van avond en morgenavond terecht op een disco-avond. Morgen middag is de jongere jeugd tus sen 10 en 15 jaar aan de beurt. Dan wordt er een disco-spel- middag gehouden. Sjoelen, dammen, tafelvoetballen en (ui teraard) dansen zijn bezigheden die op het pkOgramma staan. Ook wordt er een quiz gehouden tijdens deze spel-middag. Aan vang half drie. Curussen In de 'Ambachtsschuur' in Zoeter woude gaat maandag een aantal cursussen beginnen. Naast teke nen, creatieve kleding, kera miek, weven, spinnen en wolve reven kan men er ook terecht voor internationaal koken, kantklossen, het maken van wandkleden, kindercursussen e boekbinden. Inlichtingen kan men krijgen bij mevrouw Schaepman, Dorpsstraat 46 (01715-1987). Duiven De postduivenvereniging 'de KerkduiP organiseert morgen en zondag haar jaarlijkse ten toonstelling in het clublokaal aan de Zuidbuurtseweg 14. Mor gen is het lokaal open vanaf vijf uur tot 's avonds twaalf uur en zondag kan men de tentoonstel ling tussen tien uur en vier uur bezoeken. Werk 'De Mens, zijn werk... en zijn gelo ven' is het thema van een symo- sium dat morgen in Zoeterwou- VRIJDAG Leiden - Parlement, ledenvergadering dansant, 20 t Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, swingavond, 21 uur. LVC - Breestraat 66, film 'Sono Fotoge- nico'-Dino Risi, vrenza om 21.15 uur. Waaggebouw - Big Band Show met de Frits Landesbergen Big Band, 20-24 uur; zaterdag Video-Jazzfilms afgewis seld door optredens van de Old Black Horse Saloon Band, 12-17 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond, 21 uur, tel. 764236. Zoeterwoude - Don Bosco, Zuidbuurt seweg, cabaret KPJ, 20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden 'Doe Maar', 21 uur. Leiderdorp - Dorpshuis, Hoofdstraat, postzegelruildag, vanaf 10 uur. ZATERDAG Leiden - Augustinus, film The lady sings the blues', daarna disco. LVC - Breestraat 66, optreden de Belgi sche groepen 'De Brassers' en 'Siglo XX', 21 uur. Ijsbaan Rijndijk - ringsteekwedstrn- den, 14.30 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, van 14-17 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden 'Nicks', 21 uur. ZONDAG de wordt gehouden. De organi satie is in handen van het Ne derlandse Kolpingwerk, dat zich richt op de katholieken in de arbeidswereld. De bijeen komst is in het verenigingsge bouw 'De Eendenkooi' aan de Oranjelaan (Hoge Rijndijk). Aanvang half elf morgenoch tend. Oud-wethouder van socia le zaken en voorzitter van de CDA-fractie in de Haagse ge meenteraad, H.F. Happel zal spreken over de maatschappe lijke achtergronden van werk en werkloosheid. Pastor G. Zuidberg uit Utrecht, voorzitter van de vereniging van pasto raal werkenden, vertelt wat een parochie kan doen met werkende en werkloze mensen en welke taken men laat liggen. Poppen Het poppentheater 'Wellus-Nie- tus' geeft mórgenmiddag in Voorschoten een kindervoor stelling. Aanvang half drie. Het poppentheater huist in een keet aan de Winston Churchillweg in Voorschoten. Postzegels In het Dorpshuis is morgen een grote ruildag voor postzegelver zamelaars. De postzegelvereni ging 'De Rijnstreek' organiseert deze bijeenkomst, die om tien uur begint en tot vijf uur zal du ren. Judo De schoolsportcommissie van Leiderdorp en de plaatselijke sportschool Van Houdt organi seren morgen in laatstgenoem de school een judotoernooi. Aanvang om één uur. Schaatsen Op de ijsbaan bij kasteel Poel geest in Oegstgeest worden mnmiddag vanaf een uur schaatswedstrijden gehouden voor 8 tot en met 14 jarigen. Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Aniba's Muziekkamer - Herenstraat 1, optreden de Amsterdams groep 'Klin ker', 15.30 uur. A.V. Holland organiseert strandloop aan de Wassenaarse Slag, start 11 uur. MAANDAG Leiden - Rapenburg 100, videoverto- ning Leidse Studenten Ekklesia over de bezetting van een kamp in Kaapstad, 20 Luth. Kerk - Hooglandsekerkgracht, Oecumenische gebedsdienst, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Nous etions un seul Norame' van Philippe Valois. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 ARTSEN LEIDEN WIJK 1 Boerhaavedistrict, Binnenstad-Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Kla proos 34, tel. 126371, spreekuur volgens afspraak; zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelstegracht 131, teL 132500, spreek uur volgens afspraak. WIJK 2 Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Profes- sorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur volgens afspraak; zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. WIJK 3 Mors, Haagwegkwartier, Zuidwest za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, teL 768918, spreekuur 12 en 17 uur; zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur volgens af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, M.J.H. v. Tol, dë Sitterlaan 80, tel. 142427, spreek uur 11-11.30 uur ïn gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2; zo, R. Zwijnen burg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, teL 412166, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, H.B. van Wyk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur in Ge zondheidscentrum Florijn 10, teL 891000. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 766462; zo, A. Tromp, Leid- seweg 328, tel. 762159. Wassenaar - noord: J. Huls, tel. 13027; zuid: M. van Tolingen, tel. 78303. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 15 jan tot 22 jan door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807; Apotheek Noord- Hofland, Thorbeckeweg 3, tel. 762877. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36, tel. 146686. H. Vesfjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel. v.d. Waalslaaó, tel. 4641. LEIDSCH öSf DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement t 57,35 Per post f 79,70 Jaarabonnement f 217,90 per post ~t 307,30 Losse nummers 0,80 Directie G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Aangesloten pij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorTespondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta. Commentatoren: A. A. v. Brussel W. F. J. Wirtz tel. 071-144941 1st. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2