LEIDSCH DAGBLAD Spaanse legertop ontslagen Geheimen leger te koop in boekhandel Leidse televisiepiraat moet maand de cel in Nog geen Elfstedentocht, deel voetbal afgelast Vrouw overleden na val in straatput met stoom Wachten op betere tijden Aanhoudingen in Amsterdam Overvallers maken ruim 51 mille buit Nieuwe gulden Dumpen KEMA- afval in zee kost 5 min. Onverwachte stap van regering in Madrid Kunstnood VRIJDAG 15 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36678 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A.A.M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 73" BG leOen Voor W m W coiolon (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Een Leidse televisiepiraat is gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf, waarvan hij er één moet uitzitten. De andere twee maanden zijn voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak van de rechter ging verder dan wat de officier had geëist: acht weken waarvan vier weken voorwaardelijk. De televisiepiraat, de veertigjarige Leidenaar J.P., is een van de twee mannen die in de nacht van 8 op 9 mei 1981 in een weiland in Zoeterwoude werden aangehouden. De man wordt be schouwd als de eigenaar van de zendapparatuur waarmee de PTV uitzendingen verzorgde. Of hij ook het "brein" achter de piraat is, werd gisteren niet duidelijk. (Zie verder pagina Leiden) LEEUWARDEN De kans dat volgende week een Elfstedentocht wordt gehouden is zeer klein. Op 28 plaatsen in het 200 kilome ter lange project is het ijs nog onbetrouwbaar. De temperatuur enkele graden boven nul overdag is de oorzaak van dat de ge wenste dikte van het ijs 15 centimeter - nog niet is bereikt. De negentien rayonhoofden van de IJswegencentrale komen mor gen weer bijeen om te vergaderen of een tocht op korte termijn mogelijk is. "Als we het doen organiseren we een schaatstocht en geen wandeltocht", aldus voorzitter Kuperus. De vorst heeft er wel voor gezorgd dat de afdeling Leiden van de KNVB het programma voor het hele weekeinde heeft afgelast. In het programma voor het betaalde voetbal is tot ntféen beker wedstrijd afgelast: PEC Zwolle-Feyenoord. ARNHEM (GPD) - Een 93-jarige inwoonster van Arnhem is giste ren om het leven gekomen toen ze vlak voor het politiebureau in Arnhem in een put met gloeiend hete stoom tuimelde. Het ongeluk gebeurde toen gemeentepersoneel het deksel van een put voor stadsverwarming had gelicht om overtollig grondwater weg te pompen. Men had echter verzuimd hekken rond de put te plaatsen. De twee gemeentewerkers waren elders aan het werk toen de vrouw door de stoomwolk liep en in de put viel. Ze schoten onmiddellijk te hulp in tegenstelling tot het toege stroomde publiek dat bleef toekijken. Een van de mannen kreeg bij de reddingspogingen brandwonden aan armen, gezicht en benen. De brandweer slaagde er in de vrouw aan een touw naar boven te hijsen. Een brandweerman die het touw bevestigde liep eveneens ernstige brandwonden op. ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor overwinterende rei gers zijn moeilijke tijden aangebroken. De entree tot natuurlijke voedselbronnen is door een dikke ijslaag af gesloten. Wat mistroostig werden ze door onze fotograaf vastge legd op de oever van de Damse Rijn tussen Alphen aan den Rijn en Zwammer- dam. •«- --r -*.vf «w .vT-i -tcppp - 2 .vl AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft gisteren de directeu ren van de boekhandel Van Gennep aan de Nes en de Atheneum-boek handel aan het Spui aan gehouden, wegens het in bezit hebben van geheime militaire documenten. Rechercheurs van het bureau Lijn baansgracht en een rechter-com- missaris ontdekten de papieren in de etalage van de Atheneum boekhandel. Ze zijn afkomstig uit het Provinciaal Militair Com mando aan de Van Eeghenstraat en werden op 20 mei vorig jaar gestolen bij een inval door de an- ti-militairistische actiegroep On- kruit. Ook lagen er in de etalage zoge naamde PMC-papers, waarin On- kruit de inhoud van de gestolen stukken openbaar maakt. Onkruit heeft verontwaardigd ge reageerd op de aanhouden van de twee directeuren, Rob van Zonnig winterweer Droog en zonnig winterweer. Mini mumtemperatuur ongeveer min 8 gra den. Middagtemperatuur om het vries punt. Matige zuidoosten wind. 16 JANUARI 1982 Zon op: 08.41 uur, zon onder: 16.59 uur. Maan op: 00.02 uur, maan onder: 12.04 Waterstanden te Katwijk: Hoogwater Gennep en Guus Schut. Een woordvoerder van de actiegroep sprak van een "duidelijk geval van intimidatie" in een poging verdere publicatie van de docu menten door Onkruit tegen te houden. Zondagmiddag om twaalf uur wordt in het Amsterdamse ver- maakcentrum Paradiso een ten toonstelling geopend die even eens gewijd is aan de buitge maakte documenten. Deze expo sitie gaat volgens Onkruit "on danks de risico's gewoon door". Volgens mr Pietcrs, officier van justitie in Amsterdam, kan On kruit zondag rekenen op maatre gelen. Justitie verwijst naar arti kel 96 van het Wetboek van Strafrecht, waarin openbaarma king van documenten, waarvan geheimhouding in het belang van de staat of zijn bondgenoten is geboden, strafbaar wordt ge steld. DE MEERN (GPD) - Bij een ge wapende overval op twee werk nemers van groothandel Kaveka ip het Utrechtse De Meern heb ben vijf mannen gisteravond de dagopbrengst van ongeveer 51.000 gulden buitgemaakt. De overvallers droegen allen bi vakmutsen die alleen de ogen vrijlieten. Eén bleef er in de auto zitten, een tweede bleef er bij staan terwijl de andere drie met getrokken pistolen of revolvers op de twee werknemers van Ka veka afliepen toen die tegen tien uur de deur uitkwamen. Er werd niet veel gezegd bij de overval. Ze riepen „de tas" en „liggen", daarna verdwenen de overvallers haastig in een grote lichtkleurige personenauto. De rijkspolitie van de groep Vleu- ten-De Meern werkt samen met de districtsrecherche aan de zaak. Bankoverval Een gewapende man heeft van morgen tachtigduizend gulden buitgemaakt bij een overval op een filiaal van de Nutsspaarbank aan de Uitgeeststraat in Den Haag. De overvaller dwong een vrouwe lijke bankbediende toen die het bankfiliaal kwam openen naar binnen, liet haar de kluis open maken en verdween met naar schatting van de politie tachtig duizend gulden. DEN HAAG(GPD) - Koningin Beatrix heeft vanmiddag met een druk op de knop de eer ste guldens geslagen, die haar beeldenaar dragen. Zij zullen vanaf volgende maand in omloop worden gebracht. Later dit jaar volgen de kwar tjes, dubbeltjes en stuivers. In de nieuwe serie zal de cent ontbreken, omdat het slaan hiervan te duur is geworden. Daar staat tegenover dat het ministerie van financien vrij wel zeker binnenkort zal be sluiten een munt van vijf gul* den te slaan. Het papieren vijfje wordt dan uit de roula tie genomen. De nieuwe serie munten wordt geslagen naar een ontwerp van industrieel ontwerper Bruno Ninaber van Eijben. Daarmee brak het ministerie met twee tradities: nooit eer der werd een industrieel ont werper voor deze opdracht aangezocht en voor het eerst ontbreken traditionele ele menten als het rijkswapen en de koninklijke kroon. De ongebruikelijke manier waarop de koningin is gepor tretteerd leidde in de kamer tot een motie om een nieuw opdracht te verstrekken. Uit tijdgebrek en de afweging of de kamer zich daarmee wel zou moeten bezighouden, bleef het oorspronkelijke ontwerp uiteindelijk gehand haafd. MADRID (GPD) - De vier leden van het hoogste or gaan van de Spaanse strijdkrachten zijn van daag door premier Calvo Sotelo. Op korte termijn zal de Spaanse minister raad vier nieuwe top-mi- litairen benoemen. De vervanging werd gister avond laat volkomen on verwacht bekendge maakt. In een verklaring werd als enige reden op gegeven dat alle vier leden van de generale staf (twee luchtmachtgeneraals, een landmachtgeneraal en een admiraal) op korte termijn met pensioen gaan. De hoogste vertegenwoordiger van de landmacht in de generale staf, luitenant-generaal Gabeiras, wordt niet vervangen, zo viel in regeringskringen te beluisteren, omdat hij in april de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Het begin van belangrijke interna tionale onderhandelingen (onder andere over de toetreding totde NAVO) zou de aanstelling eisen van militairen die langer aan het hoofd van het leger zouden kun nen staan. Hoewel de nota van het ministerie van defensie hier aan voorbijgaat, is het zo goed als zeker dat de plotselinge vervan ging niet los staat van het proces tegen de militairen, betrokken bij de mislukte militaire staats greep van 23 februari vorig jaar. Bovendien zou de regering er de voorkeur aan geven, ook al om dat de meeste militairen die in het proces terecht moeten staan tot de landmacht behoren, dat het voorzitterschap van de gene rale staf vervult gaat worden door een luitenant-generaal van de landmacht. Momenteel is voorzitter van de generale staf generaal Ignacio Alfaro van de luchtmacht. Schietpartij In een ziekenhuis in Amsterdam is vanmorgen een nog onbekende man overleden aan letsel opgelo pen bij een schietpartij enkele uren eerder in een bar aan de Amstgelstraat in de hoofdstad. In verband met deze schietpartij heeft de politie vier man aange houden. ARNHEM (GPD) - Het radioactief afval dat op het KEMA-terrein in Arnhem ligt zal in de oceaan worden gedumpt. Staatssecreta ris Lambers - Haquebard (mi lieu) heeft vanochtend schrifte lijk laten weten dat de afvoer naar zee ongehinderd kan gebeu ren. Met de operatie is een be drag van vijf miljoen gulden ge moeid. De vijftig kilo radioactief natuur lijk uranium, veertig kilo tho rium en het laboratoriumafval dat tussen '56 en *72 op het KE MA-terrein is begraven zal eerst naar het Energie Centrum Ne derland (ECN) in Petten worden afgevoerd. Voor de operatie, die medio mei begint, moet een opgravingsin- stallatie worden gebouwd waar in arbeiders door een stalen kap, van de buitenwereld worden af geschermd, het afval opgraven. Via overdekte banden worden het radioactief afval naar silo's getransporteerd. In totaal zullen ongeveer 25.000 zakken worden opgegraven. 24 PAGINA'S Staatssecretaris Van der Doef Onenigheid over deeltijdbanen PTT PAGINA 21 Die barre tocht langs elf steden PAGINA 7 Ruzie in de EG over gasprijs tuinders PAGINA P/Leiden verliest bij Real Madrid PAGINA 13 De gezamenlijke kunst- en kunste- naarsinste'lingen hebben deze week tildens een bijeen- in de Koninklijke Schouw burg hun nood geklaagd over het snoeimes dal hen van alle kamen bedreigt De n|ksoverhetd is al enkele jaren geleden begonnen met het be perken van de subsidiestroom Dat beleid wordt onder druk van de economische omstandighe den recenteli|k versneld voortge zet En met alleen op het ministe rie van cmt wordt bezuinigd Ook de lagere overheden, provincie en gemeenten, zijn noodgedwon gen die weg ingeslagen Door het ingewikkelde systeem dat Nederland er voor de subsidië ring van kunsten op na houdt dreigen in deze sector onevenre dig zware klappen te vallen Sub sidies van lagere overheden zijn niet zelden gekoppeld aan die van het rijk en andersom. Een torse matiging bij bijvoorbeeld toneelgezelschappen en orkes ten is daarvan het gevolg. Daar naast voeren gemeentebesturen in veel gevallen bezuinigingen door m de theaters en concertza len Dat gaat er volgens de kun stenaars toe leiden dat in het ko mende seizoen zo n duizend uit voeringen minder worden gepro grammeerd Ook dat brengt de gezelschappen in financiële pro blemen. Niet langer kan worden voldaan aan een voor een gezon de exploitatie noodzakelijk aantal optredens. Arbeidsplaatsenverties is niet het enige gevolg van die situatie. Een verschraling van het totale aan bod is welhaast onvermijdelijk. Mechanismen in deze sector wetken nu eenmaal wat andera dan op andere terreinen van de samenleving Vnj algemeen is men het er in het parlement over eens dat aanbod en vraag in deze sector een wat losser verband mag worden ge gund. Volle zalen zijn zeker niet de eerste voorwaarde voor subsi diëring Er mag in dit verband wel aan her innerd worden dat van de zijde van de kunstenaars al enkele ja ren geleden waarschuwingen zijn geuit aan het adres van da toen malige bewindsvrouw Strekking was loen dat het moment nader de dat bezuinigingen het wezen van het werk zouden aantasten Dat moment is nu aangebroken Aan bezuinigingen valt ook in deze sector niet te ontkomen. Maar aan twee belangrijke voorwaar den moet dan worden voldaan. Bezuinigingen van de verschil lende overheden zijn nu niet op elkaar afgestemd. En de vermin derde geldstroom is niet geba seerd op een toekomstvisie Tradities en expenmenten verdie nen beide een plaats in het be stel Maar het gegeven dat het profijtbeginsel aan populanteit wint doet met name voor vernieu wende activiteiten het ergste vre- vB Tom Ulalonkomp fietsen heeft grandioze OPRUIMING Zie onze adv. op peg. 10 Turfmarkt 6 Lalden tal. 071-126340. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. V.p bon ingevuld in een open enveloppe lonoet postieycl opsturen neer L eidsch Degbled. Antwoordnummer 10050.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1