Advocaten timmeren aan de weg Bescherming bevolking verantwoord Economische impuls blijft uit Kritische geluiden van LOK en Vereniging voor Rechtshulp Niet alle Nederlanders hebben gelijke overlevingskansen bij beperkte oorlog Door korting ziekengeld ontslagen niet ondenkbaar Meningen J VRIJDAG 15 JANUARI 1982 Heeft de Nederlandse Orde van Advocaten, in de slag om de gunst van de cliënt, de strijd aan gebonden met andere rechts hulpverleners? Recente activitei ten van de Orde lijken daarop te wijzen. De laatste tijd wordt na drukkelijk aan de weg getim merd. Zo wordt sinds 1 januari een proef genomen met voorkeu ren die advocaten kenbaar kun nen maken voor bepaalde gebie den van het recht. Met ingang van diezelfde datum is een goed koop tarief ingevoerd voor een eerste oriënterend gesprek met een cliënt. De activiteiten van de Orde begon nen met de publikatie van de fol der 'Ontslag. Kan 'n advocaat u helpen?' De kritiek op de folder richt zich met name op het feit dat zou worden gesuggereerd dat de advocatuur de enige instantie is waar mensen met problemen op arbeidsrechtelijk terrein te recht kunnen. De kritische geluiden komen voor namelijk van de landelijke ver eniging van medewekers van bu reaus voor rechtshulp (LOK) en van de Vereniging voor Rechts hulp. Deze door de overheid gefi nancierde bureaus voor rechts hulp bestrijken het hele land en zijn voornamelijk bedoeld voor rechtshulp aan sociaal-econo misch zwakkeren. De Vereni ging voor Rechtshulp staat kri tisch tegenover het huidige rechtshulpsysteem en wil meer aandacht op dit punt voor de zwakkeren in de samenleving. Van de vereniging zijn ook zo'n v 230 advocaten lid. Zij worden wel met de term sociale advoca tuur aangeduid. Dit tegenover de 'gewone' commerciële advoca tuur. Overigens zijn die 230 advo Een koopkrachtdaling van gemiddeld een procent, fi nanciële problemen bij bedrijven die blijvend met relatief veel ziekteverzuim te kampen hebben en mo gelijk ontslag van tiental len 'overtollig' wordende werknemers in bedrijven waar het ziekteverzuim minder wordt. Dat lijken de belangrijkste sociale en economische gevolgen te zullen worden van de aan gekondigde maatregel tot het terugbrengen van de uitkering aan zieke werk nemers met bruto twintig procent. „Bij gebrek aan betere alternatie ven" hebben minister drs. Joop den Uyl en staatssecretaris me vrouw C. I. Dales (Sociale Zaken) hun intussen al fel omstreden plan voor advies naar de Sociaal- Economische Raad (SER) ge stuurd. Als het aan hen ligt moet de maatregel met ingang van 1 april van kracht worden. Op het eerste gezicht lijkt het plan helemaal te passen in de nood zaak de dolgedraaide collectieve sector (waartoe ook de sociale fondsen worden gerekend) wat in te perken ten gunste van het particuliere bedrijfsleven. Een sterk bedrijfsleven, immers, is een eerste vereiste om de econo mie gezond te houden; het vormt het feitelijke draagvlak van onze sociale zekerheid. Als nu die zekerheid onder de druk van de economische inzinking aan het wankelen slaat, kun je er maar beter op tijd een stukje af halen in plaats van berustend het caten - verplicht - lid van de Nederlandse Orde van Advoca ten, waarin alle ruim 4000 Neder landse advocaten zijn verenig- d. Terug naar de folder over het ont slagrecht, „Mag het eigenlijk wel dat ontslag. En hoe moet het nu verder? Want verder moet het. Dus zorg dat u hulp krijgt. Doe dat snel. Praat met een advocaat. Een advocaat kan helpen. Hij weet wat gebeuren moet. Hij weet de juiste weg. Hij heeft ad vies voor u rechtstreeks uit de praktijk", aldus een deel van de wervende tekst op de eerste pa gina van de folder. Daarna volgt een summier overzicht van de wettelijke regeling van het ont slagrecht. Ook op de inhoud van het over zicht bestaat kritiek. Zowel de Vereniging voor Rechtshulp als het LOK spreken over juridische misslagen. LOK-woordvoerder E. Brommet: „Zo wordt mensen met een WW-uitkering gezegd dat ze gerust kunnen solliciteren, terwijl in dat geval zo veel moge lijk moet worden geslliciteerd omdat anders de uitkering wordt stopgezet. Ook wordt ten onrech te gesteld dat ontslag tijdens ziekte onmogelijk is. Desgevraagd zegt de adjunct-se cretaris van de Nederlandse Or de van Advocaten, mevrouw mr. E E. Minkian, dat de kritiek op moment van finale ineenstorting van het sociale gebouw af te wachten. Het is echter de vraag of het wel zo'n goed idee is de restauratie van de verzorgingsstaat te begin nen met het aanpakken van de uitkeringen krachtens de Ziekte wet. De economische impuls, die er van wordt verwacht, zou wel eens kunnen uitblijven. Theoretisch is het waar dat het geld dat straks niet meer hoeft te worden uitgekeerd, via premie verlaging teruggesluisd wordt naar het bedrijfsleven, maar dat 'voordeel' weegt zo goed als ze ker niet op tegen de enorme fi nanciële schade, die zowel werk gevers als werknemers van de maatregel zullen hebben. Niet voor niets hebben zowel de werkgeversverbonden als de vakbeweging het plan al fel ge hekeld. Het is daarom ook heel interessant af te wachten welk advies de SER, waarin werkge vers en werknemers naast onaf hankelijke kroonleden zitting hebben, over het voornemen zal uitbrengen. Inleveren Het nadeel voor de werknemers ligt direct voor de hand. Als een werknemer ziek wordt krijgt hij of zij bruto twintig procent min der inkomen gedurende de pe riode van ziekte. Nu heeft het de partement van sociale zaken uit gerekend dat bij een ziektever het punt van het solliciteren te recht is. Zij wijst er overigens op dat de folder niet meer dan glo bale informatie beoogt te geven. In een herdruk van de folder, die over enige maanden kan woMen verwacht, zullen de kritische en ook de positieve reacties worden verwerkt, aldus mevrouw Mink- jan. Over andere rechtshulpverleners zegt de folder bitter weinig. Al leen de bureaus voor rechtshulp worden genoemd: „Wilt u eerst meer informatie? Ook over advo caten die u kunnen helpen? Daarvoor kunt u naar een Bu reau voor Consultatie-Bureau voor Rechtshulp". In een brief aan de Orde noemt de Vereni ging voor Rechtshulp het „zon der meer schaamteloos" dat de bureaus voor rechtshulp in hoofdzaak worden bestempeld als informatiebron over advoca ten. Voor die verontwaardiging bestaat alle aanleiding. Over de zelfstan dige hulpverleningsfunctie van de bureaus wordt immers niets gezegd. Ook over andere instan ties zoals de rechtskundige dienst van de FNV wordt gezwe gen. Ook bij deze dienst is de fol der in het verkeerde keelgat ge schoten. De FNV heeft dan ook een brief aan de Orde geschreven waarin zij haar kritiek spuit en om aanpassing van de tekst gevolgen van een militair con flict voor de burger bevolking. Die gevolgen acht men weer aan vaardbaar. Met andere woorden: de kwets baarheid van de bevolking speelt in deze tijd in de politieke en mi litaire besluitvorming een veel geringere rol dan in het verleden. Om die reden is het dan ook vol strekt verantwoord de bevolking tegen de effecten van een be zuim van twintig dagen (wat het jaargemiddelde per Nederlandse werknemer is) de netto inkomen sachteruitgang anderhalf pro cent op jaarbasis bedraagt. Dat lijkt niet zo veel, maar de prak tijk komt natuurlijk veel harder aan. Degene die bijvoorbeeld een maand ziek wordt, moet die in komensachteruitgang wel in die zelfde maand incasseren en dat betekent globaal zo'n vijftien tot achttien procent schoon minder in het handje. Werknemers zouden als het ware zelf een reservefondsje moeten vormen om de financiële gevol gen van ziekzijn over het hele jaar uit te smeren. De vraag is al leen: hoe dan? Twintig ziekteda gen is een gemiddelde en daar om misschien een aardige norm in het macro-economisch reken voorbeeld van Sociale Zaken, maar voor de praktijk van de in dividuele zieke heeft het geen enkele waarde. Je kunt er alleen de conclusie uit trekken dat de gezamenlijke Ne derlandse koopkracht er ander half procent door daalt, waar tegenover slechts een half pro cent premievoordeel voor werk nemers komt te staan. Gemid deld wordt er dus een procent aan koopkracht ingeleverd. Praktijk Hoe een en ander in de praktijk uit pakt wordt duidelijk geillu- vraagt. Het LOK heeft inmiddels alle instanties aan wie de folder is gestuurd, gevraagd niet tot verspreiding over te gaan. Het bureau voor rechtshulp in Am sterdam heeft de zending inmid dels teruggestuurd, in Haarlem is de folder met het oud papier mee gegaan. De tweede activiteit waarmee de Orde de aandacht heeft getrok ken is een experiment met lijsten waarop advocaten hun voorkeu ren voor bepaalde rechtsgebie den kunnen laten vermelden. In Assen, Rotterdam, Leeuwarden, Den Bosch en Den Haag is daar mee per 1 januari een proef be gonnen. De Orde stelt dat de lijsten worden opgesteld ten behoeve van dege- Door Arthur Maandag nen die regelmatig te maken hebben met mensen die een ad vocaat zoeken, zoals bureaus voor rechtshulp, sociale raadslie den, gemeenten en arbeidsbu reaus. De lijsten moeten het „ge richter verwijzen" mogelijk ma ken, zo wordt gezegd. Advocaten die aan het experiment mee doen, konden aangeven op wel ke terreinen van het recht zij het perkte oorlog te beschermen. Ik benadruk het woord „beperkt" omdat tegen een totale kernwa penoorlog geen goede algemene bescherming mogelijk is. Het Nederlandse beleid met be trekking tot de civiele verdedi ging is neergelegd in onder ande re de Nota Civiele Verdedigings voorbereiding van september 1979. De regering is van oordeel dat gestaag aan de voorbereiding streerd met enkele rekenvoor beelden, die in elk geval minder theoretisch zijn dan het gereken op jaarbasis door Sociale Zaken. Iemand met een bruto maandsa laris van 2500 gulden krijgt (na inhouding van pensioenpremie, premie aow, loonbelasting en so ciale lasten) 1672 gulden schoon in de hand. Is die zelfde werknemer toevallig precies een maand ziek dan wordt het bruto-inkomen over die maand 2000 gulden, waarvan 1420 gulden netto overblijft. Een Door Egbert Zijlema verschil van ruwweg 250 gulden schoon, wat neerkomt op een in komensderving in die maand van vijftien procent. Iemand met 3000 gulden bruto (on geveer modaal inkomen) houdt normaal 1905 gulden over. In een maand van ziekte wordt dat 1625 gulden, ofwel 280 piek minder. Een werknemer met 4000 gulden krijgt normaal 2574 gulden schoon, maar bij een maand ziek te 2185 gulden, wat al bijna 400 gulden netto scheelt en iemand met een maandinkomen van 6000 gulden levert bijna 600 gul den in (netto-inkomen bij ziekte 2952 gulden tegen normaal 3531 liefst zaken behandelen en waar in zij eventueel ervaring hebben. Juist daarop richt zich de kritie- k. Want, zo zeggen zowel medewer kers van bureaus voor rechts hulp als de Vereniging voor Rechtshulp in brieven aan de Or de, niemand garandeert dat de advocaaat ook werkelijk deskun dig is op de door hem opgegeven terreinen, terwijl de suggestie van deskundigheid naar buiten toe wel wordt gewekt. Ook deze kritiek lijkt niet zonder grond. Het valt immers moeilijk in te zien welk nut verwijs-instanties moeten hebben van de vrijblij vende lijsten die nu worden op gesteld. Dat de lijsten de toegan kelijkheid van de rechtshulp ver beteren zoals de Orde stelt, valt evenmin in te zien. Het nu ge starte experiment lijkt eerder de discussie binnen de advocatuur over 'specialisatie' (iedere advo caat wordt nu nog geacht 'all round' te zijn) op de lange baan te schuiven. Tot slot het Toga-tarief. Ruim 3000 van de 4000 Nederlandse advoca ten berekenen sinds 1 januari voor een eerste oriënterend ge sprek en een eventueel eenvou dig advies een speciaal tarief van 50 gulden. De bedoeling van dit Toga-tarief is, zo schreef de de ken (voorzitter) van de Orde in oktober aan alle leden, „om het (Foto Holvast) van de civiele verdediging moet worden gewerkt. Zij acht een ge wapend conflict denkbaar waar in conventionele militaire mid delen een hoofdrol spelen en tac tische kernwapens en chemische strijdmiddelen selectief en ge richt worden gebruikt tegen be paalde (militaire) doelen. Wan neer wij bij een dergelijk conflict worden betrokken Kan een goe de civiele verdediging bijdragen gulden). Bij de hogere inkomens pakt het verhoudingsgewijs nog slechter uit. Extra gedupeerd dreigen de men sen te worden die met hangen en wurgen een eigen huis hebben gekocht. Zij zien ook nog eens hun fiscale voordeel op de hypo theekrente dalen, doordat ze mo gelijk in een lagere belasting schijf terechtkomen als gevolg van de inkomensvermindering. Bij langdurige ziekte een stevige strop, die best eens zou kunnen eindigen op de huizenveiling. Volgens Sociale Zaken is met de hele operatie 2,6 miljard gulden op jaarbasis gemoeid (dit jaar dus wat minder, omdat de maat regel op z'n vroegst in april in gaat). Van dat bedrag is 1,4 miljard een regelrechte besparing in de so ciale kassen, gedeeltelijk door dat er minder geld wordt uitge keerd en gedeeltelijk doordat over die ziekte-uitkeringen van 1 april af ook premies sociale las ten moeten worden afgedragen (Ziektewet, werkloosheid spre- mie, wao-premie en eventueel ziekenfonds). Omdat zodoende meer mensen gaan meebetalen aan de premies voor sociale lasten (ook de zie ken dus) kan het werknemers deel van de premie Ziektewet een half procent omlaag, zo heeft Sociale Zaken inmiddels aange kondigd. rechtzoekende publiek beter in staat te stellen om goedkoop en eenvoudig een advocaat te raad plegen en drempelvrees, voor zover die nog bestaat, weg te ne men. Met name geldt dit de angst voor een hoge rekening die de mensen ervan kan weerhouden om een advocaat te raadplegen". Even verder schrijft mr. Roel- vink: „Het gaat om een zaak die de dienstverlening van de balie (advocatuur red.) aan het pu bhek ten goede komt". Ook het Toga-tarief heeft de nodi ge kritiek opgeworpen. Duide lijk is dat de Vereniging voor Rechtshulp de invoering van het tarief als een aanval ervaart op de bureaus voor rechtshulp. „Dit verstoort in ernstige mate een evenwichtige ontwikkeling van het eerste adviessysteem waarin de bureaus voor rechtshulp een belangrijke eigen taak zullen hebben", zo schrijft voorzitter Westhoff aan de Orde. Hij spreekt de vrees uit dat het nieu we systeem bij het pubhek slechts verwarring kan oproe pen. Bovendien vreest hij dat de maatregel een kostenverhogend effect zal hebben. „Het is vol strekt normaal dat een advocaat kosteloos een oriënterend ge sprek heeft en pas na enige tijd kenbaar maakt dat de zaak meer inspanning behoeft... en dat der halve de honorering van de advo- aan de instandhouding van onze georganiseerde samenleving. De organisatie van de civiele ver dediging vraagt tal van maatre gelen ter waarborging van o.a. de voedsel- en energievoorziening en het blijven functioneren van het bestuur en de verbindingen. De voorbereiding en uitvoering van deze en andere maatregelen is een verantwoordelijkheid van: ministeries, provincies, burger lijke gemeenten en particuliere organisaties. Zo is de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk de eerste ver antwoordelijke voor de bescher ming van onze kunstschatten. De minister van binnenlandse zaken coördineert alle activitei ten. BB De Bescherming Bevolking is een belangrijk onderdeel van de ci viele verdediging. Zij omvat on der meer: de organisatie van een doelmatig waarschuwingssys teem, het scheppen van voldoen de schuilgelegenheid en het ver schaffen van hulp bij mogelijke rampen. Uitgangspunt voor het schuilplaatsenbeleid is dat de be volking in de eerste plaats be scherming dient te vinden in de omgeving van de woning en de werkplek. Om dat mogelijk te maken zijn onder meer alle sinds 1968 gebouwde meergezinswo ningen (flatgebouwen) - meestal in de onderbouw - voorzien van beschermingsmogelijkheden te gen de effecten van conventione le wapens en radioactieve neer slag. Voor mensen die niet tijdig hun huis of de plaats waar zij werken kunnen bereiken, wordt schuilgelegenheid gemaakt in openbare gelegenheden als me trostations, parkeergarages, en zovoorts. Er is nu al openbare schuilgelegenheid voor rond 300.000 personen. In het jaar 2000 Bloeden: straf De andere 1,2 miljard gulden is een besparing die het gevolg is van het feit dat de werkgevers voor taan opdraaien voor de eerste vijf ziektedagen. Op enkele uitzon deringen na (kleine bedrijfjes bij voorbeeld) mogen werkgevers dat risico niet herverzekeren via de ziektewetkas (wel bij een par ticuliere verzekeringsmaat schappij). Die 1,2 miljard gulden nu wordt via een verlaging van het werkgeversdeel in de ziekte wetpremie teruggesluisd naar het bedrijfsleven. Dat lijkt een kwestie van gesloten beurzen te zijn, maar dat is het nu juist niet. Door de algemene premieverlaging wordt het geld verdeeld over alle bedrijven, maar de uitkeringen voor de eer ste week ziekte komen vooral neer op de bedrijven die een rela tief hoog ziekteverzuim kennen. Naar verluidt zou sociale zaken met opzet voor deze systematiek hebben gekozen. De argumenta tie daarvoor is, dat ziekteverzuim vaak veroorzaakt wordt door slechte arbeidsomstandigheden. Bedrijven die aan die omstandig heden niets wensen te verbete ren, moeten maar bloeden voor dat „verzuim". Averechts Het onvermijdelijke gevolg is ech PAGINA 17 caat op dat moment besproken moet worden", zo schrijft de Ver eniging verder aan de Orde. De nieuwe deken van de Orde, mr. P van den Hoek. heeft de kritiek inmiddels van de hand gewezen. Het idee van het Toga-tarief is een welkome aanvulling voor de bureaus voor rechtshulp en som mige advocatencollectieven, die het werk niet meer aankunnen, zo zei Van den Hoek tijdens een persconferentie op 15 december. Hij benadrukte daar nogmaals het feit dat de nieuwe regeling is bedoeld om de drempelvrees voor een advocatenkantoor weg te nemen. Duidelijk is kortom dat de drie ini tiatieven van de Orde van Advo caten tot een aanzienlijke ver scherping van de verhoudingen in rechtshulpland hebben geleid. Duidelijk lijkt ook dat de Orde niets heeft gedaan om de polari satie te voorkomen. Aan verzoe ken om overleg is niet tegemoet gekomen. Zo schreef de Vereni ging voor Rechtshulp op 25 no vember een brief waarin er bij de Orde op werd aangedrongen haar plannen bespreekbaar te stellen. Het antwoord op die brief kwam begin deze maand bij de Vereniging binnen, ruim na dat de Orde haar definitieve be sluit over het Toga-tanef in de vorm van een persbericht naar buiten had gebracht. In de brief (d.d. 22 december) zegt de Alge mene Raad van de Orde dat zij de heftigheid van de reactie van de Vereniging betreurt. Dit met na me omdat de Orde in de eerste plaats de dienstverlening aan het pubhek voor ogen heeft. De Orde besluit de brief met demedede- ling dat zij geen aanleiding ziet op korte termijn met de Vereni ging in overleg te treden. Door generaal b.d. M.H.von Meijenfeldt zal de beschikbare capaciteit 700.000 bedragen. Problemen Tot slot twee problemen. Het eer ste is dat de overheid zich te te rughoudend opstelt bij het geven van voorlichting over de be scherming van de bevolking. Veel mensen weten nauwelijks waar zij op dit gebied aan toe zijn. Deze terughoudendheid is vooral toe te schrijven aan de ne gatieve reacties van de bevolking op de voorlichtingscampagne in het begin van de jaren zestig. Men wil zich niet opnieuw een buil vallen. Zoals het er nu voor staat zal de bevolking eerst in tij den van oplopende spanning en crises over de beschermingsmo gelijkheden die er zijn, nader worden geïnformeerd. De vraag is of er dan nog voldoende tijd is om de geëigende maatregelen te nemen. Het tweede probleem is dat de bur gerlijke gemeenten op het ge bied van de bescherming bevol king in belangrijke mate auto noom zijn en dat niet alle ge meenten zich in dezelfde mate voor deze problematiek interes seren. Van de rond 800 gemeen ten in ons land zijn er 280 rede lijk actief. De gemeenten in de provincie Limburg komen het beste uit de bus. Dit betekent dat in een mogelijke conflictsituatie niet alle Nederlanders gefijke overlevingskansen hebben. Mijns inziens is dat onaanvaard baar. Voor de burgers ligt hier een belangrijke taak om hun be stuurders te wijzen op hun ver antwoordelijkheid. Het voortbe staan van onze samenleving is al leen maar gegarandeerd wan neer iedereen de bijdrage levert die op het gebied van de bescher ming bevolking van hem of haar mag worden verwacht. ter, zo valt in werkgeverskringen te vernemen, dat bedrijfstakken die „van nature" een betrekke lijk hoog ziekte- en ongevallenn- sico kennen, in ernstige financië le problemen kunnen komen. Daarmee sorteert de maatregel in een deel van het particulier be drijfsleven juist een averechts ef fect Een andere zaak is dat in tal van bedrijven het ziekteverzuim stel lig zal teruglopen. Werknemers willen zoveel mogelijk inko mensverlies ontgaan en zullen niet meer zo gauw een „baaidag" nemen. Los van de vraag of het medisch-sociaal verantwoord is (blijft men uit angst voor koop krachtverlies niet te lang door werken?) kan ook dit effect van de maatregel ernstige economi sche en sociale gevolgen hebben. Veel bedrijven houden nu in hun personeelssterkte rekening met het ziekteverzuim. Ze hebben om de produktie niet te stagne ren een overbezetting, die glo baal gelijk is aan het percentage ziekteverzuim. Bij een daling van het ziekteverzuim zouden wel eens op vru grote schaal mensen ontslagen moeten wor den, omdat ze ineens overtollig zijn. En ook dat is voor werkge vers en werknemers geen prettig vooruitzicht. Tegen de achtergrond van de ver slechterende economie vindt zo langzamerhand iedereen dat er in overheidsuitgaven en in socia le zekerheid gesnoeid moet wor den. Als er echter geen duidelij ke positieve effecten voor de par ticuliere sector van uitgaan, is de maatschappelijke bereidheid een bezuiniging te aanvaarden wel erg klem De afwijzende reacties van werkgevers en vak bonden illustreren dat op voor hand. Wanneer je tij dens een bijeenkomst waar gesproken wordt over defensievraagstukken wijst op de noodzaak van een goede civiele verdediging, ook in Nederland, zijn er altijd wel mensen die daar niet zo blij mee zijn. De een verwijt je doem-denken. De ander stelt dat er tegen het moderne oorlogsgeweld weinig of niets te doen is. En weer ande ren menen dat wij door de organisatie van een goede civiele verdediging een oorlog als het ware naar ons toe trekken. Dit laatste argument werd al in de jaren zestig ge bruikt. In die tijd beoogde de militaire strategie het afschrikken van de poten tiële tegenstander om mi litair geweld te gebruiken door zijn industriële en bevolkingspotentieel te bedreigen met massale vernietiging. Zolang men erin slaagde die dreiging in stand te houden achtte men de kans op een oor log tussen Oost en West zeer beperkt. De onvoor stelbare gevolgen van een massale aanval met strate gische kernwapens voor land en volk, maanden de politieke en militaire lei ders tot grote behoed zaamheid. Maatregelen ter bescherming van de be volking pasten niet in de ze strategie. Zij maakten de dreiging minder ge loofwaardig, betekenden een aantasting van de in ternationale politieke sta biliteit en vergrootten de kans op een oorlog. Om deze strategie te kunnen uitvoeren moest de bevol king kwetsbaar blijven. Gewijzigd De militaire situatie is sinds de ja ren zestig echter aanzienlijk ge wijzigd. Amerika en de Sowjet- Unie houden elkaar op het ge bied van de kernbewapening in evenwicht en dat heeft de geloof waardigheid van de dreiging met massavernietiging drastisch ver minderd. Deze dreiging is dan ook in het strategisch denken en handelen meer op de achter grond geraakt. De afschrikking van de tegenstander wordt nu primair nagestreefd door de in standhouding van een krijgs macht voorzien van conventio nele en tactisch atomaire strijd middelen die in staat is een oor log te voeren en met succes te beëindigen. Deze ontwikkeling heeft een oor log in onze regio, waarin het mili taire geweld op een beperkte wij ze wordt gebruikt, weer denk baar en daarmee ook mogelijk gemaakt. En een besluit van een van de partijen om zijn militaire macht daadwerkelijk aan te wen den wordt nu ook eerder bepaald door de aard van de politieke problemen en de beoordeling van de militaire krachtsverhou dingen dan door de zorg over de Oefening van de BB: iedereen heeft zijn eigen verantwoordelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17