Oecumenische bijbel nog lang niet zeker "Ik wil niet als laatste eindigen" Eenheid een zaak van 'stap voor stap' ■C D- Nederland vindt maas in Engels tennisnet Belgisch talent stunt tegen Dielis De Willibrord' voldoet uitstekend Internationale gebedsweek Vrouwen in beleid Raad van Kerken Debuut v.d. Wiel in Hoogoventoernooi BBI voor invoering shirtreclame PAGINA 14 DO/ST Geestelijk leven VRIJDAG 15 JANUARI 1982 (Van onze redactie geestelijk leven) De kans dat rooms-katho- lieken en protestanten in dit land nog deze eeuw uit dezelfde bijbel zullen le zen is maar heel klein. De Raad voor contact en overleg inzake de Bijbel heeft een aantal kerken gevraagd, of er behoefte bestaat aan een nieuwe vertaling, ter vervanging van de 'Nieuwe Vertaling' van het Nederlands Bijbelgenootschap uit 1951. Met deze vertaling werd al in de jaren 20 begonnen en niet weinigen vinden haar 'verouderd', vooral qua woordgebruik. De raad verwacht binnen een jaar antwoord van de kerken. Een peiling maakte duidelijk, dat een 'oecumenische bijbel' er mis schien alleen in zit als de protes tantse partners bereid zijn de rooms-katholieke Willibrord-bij- bel van 1975 behoorlijk te laten meespreken. Het Nederlands Bijbelgenoot schap stelt zich 'in deze zaak be scheiden op. "Wij nemen zelf geen initiatieven", zei een func tionaris daar. "De kerken moe ten het zelf zeggen". Onderonsje In rooms-katholieke kring is het initiatief van de raad voor con tact en overleg (die sinds 1967 be staat) slecht gevallen. "Door in de discussie nauwelijks aandacht te schenken aan de meest recente bijbelvertaling, de 'Willibrord', lijkt men af te steve nen op een protestants onder onsje, zoals in 1951. Men kan toch moeilijk van ons verwach ten, dat de 'Willibrord' ter zijde wordt geschoven". Bij de Katho lieke Bijbelstichting in Boxtel heeft men de indruk, dat de kwa liteit van deze vertaling wordt onderschat. Ook de verschillen in benadering van de bijbel zijn nog groot. "Dat bleek al toen we gezamenlijk aan 'Groot Nieuws voor U' werkten. De protestanten zijn nog niet zo ver, dat er in een bijbel ook apo criefe boeken worden opgeno men". Dat is overigens wel merkwaardig, want in Friesland accepteerden de protestanten voor de nieuwe Friese vertaling - die door rooms-katholieken en protestan ten wordt gebruikt - zonder eni ge moeite de opneming van apo criefe boeken. (Dat zijn boeken die wel een bijbels karakter heb ben, maar in het verleden om verschillende redenen toch bui ten de officiële lijst van bijbel boeken zijn gehouden). Bij de rooms-katholieke Nationale Raad voor de Liturgie bevestig de men, dat deze kerk de nood zaak van een nieuwe vertaling op dit ogenblik niet inziet. "De 'Wil librord' voldoet uitstekend". Het bijbelgenootschap slaat de kans op een oecumenische bijbel toch wat hoger aan. "De Willi- brord-vertaling is wel de meest recente, maar het Nieuwe Testa ment daarin is toch ook alweer van 1961. En als er een nieuwe vertaling komt, zullen we zeker twintig jaar verder zijn". Nooit af Verouderen bijbelvertalingen dan zo snel? Volgens de oud-tésta- menticus prof. dr. M. Beek is ver talen een karwei dat nooit echt 'af is. "Elke generatie zal ermee bezig moeten zijn". 'Desondanks zullen vele protestan ten in dit land willen blijven bij de klassieke Statenvertaling, waarvoor zelfs een toenemende belangstelling is waar te nemen. Eén ding is wel duidelijk. Theolo gisch en kerkelijk Nederland staat een fiks debat hierover te wachten. Het is zeer de vraag-, of daar vóór het eind van deze eeuw nog een oecumenische bijbelver taling uit zal rollen. Een rabbijn met de wetsrollen. (Naar een schilderij van de Franse schil ler van Russische afkomst Marc Chagall). LEIDEN Onder het motto 'Op weg naar huiskomen christenen uit verschillende ker ken volgende week sa men ter gelegenheid van de 'internationale gebedsweek voor de eenheid'. Overal in de wereld worden oecume nische gebedsbijeen komsten gehouden. Het thema krijgt ook aan dacht in gebed en ver kondiging tijdens de gewone kerkdiensten aan het begin en eind van de week. In de brochure die Nederlan ders en Belgen voor deze ge bedsweek hebben gemaakt wijst de Belgische kardinaal Suenens - een oecumenisch pionier in zijn land - op het belang van het gebed voor de toenadering tot elkaar. Veel mensen wijten het vastlopen van de oecumene aan de star re houding van kerkleiders, maar de Belgische prelaat ziet toch wel 'tekenen van herstel' aan de horizon. "Maar de eenheid kan alleen stap voor stap worden ver werkelijkt", waarschuwt hij. Er zijn, volgens hem, nogal wat christenen die de hinder nissen op de weg naar een heid niet willen zien". De gebedsweek voor de een heid bestaat al meer dan ze ventig jaar. Het was een ang- likaans initiatief. Later kreeg de week, mede door toedoen van een Franse priester, een internationaal karakter. Op voorstel van deze priester werd de bedoeling van de rooms-katholieke deelne ming aan de gebedsweek ver anderd. Er wordt nu niet meer gebeden voor terugkeer van alle 'dwalenden' naar 'Rome', maar voor de een heid 'zoals Christus die wil'. Wereldraad van Kerken en Se cretariaat voor de Eenheid in Rome werken in de gebeds week samen. Om deze gebeds verbondenheid niet te beper ken tot deze ene week, is al en kele jaren een oecumenische gebedskalender in gebruik. Voor de komende gebedsweek heeft de Raad van Kerken in Nederland een handleiding uitgegeven met diensten en teksten voor elke dag. Leiden maandagavond half 8 in de con sistorie van de lutherse kerk (Hooglandse Kerkgracht), dinsdag half 8 in de oud-katho lieke kerk (Zoeterwoudsesin- gel), woensdag half 8 in de kapel van Verbum Dei (Plantage 16), vóór een vergadering van de plaatselijke Raad van Ker ken, en in de Maranathakerk (Lage Morsweg), donderdag half 8 in de Regen boog (Merenwijk), zaterdag 7 uur in de Antonius- kerk (Zuidwest), zondag 24 januari 5 uur in de Bevrijdingskerk (Zuidwest). De werkgroep 'Vrouw in kerk en samenleving' krijgt een perma nente vertegenwoordiging in de Raad van Kerken in Nederland. Daartoe heeft de raad deze week unaniem besloten. Werkgroep en bestuur van de raad zullen zich verder beraden over de vorm waarin de groep in de raad gaat functioneren. De werkgroep kreeg van de raad toestemming om te gaan werken aan een rapport over menselijke relaties. Daartoe zal een groep worden gevormd van mensen die zelf in nieuwe relaties zitten en zich bij de kerk betrokken voelen. Morgen begint in Amersfoort een 'multibeeld-diapresentatie', geti teld 'De Rode Draad', die het werk van 'Jeugd met een Op dracht' laat zien. Door middel van vier tegelijk lopende beel den, op een scherm van zeven en een halve meter breed, en acht projectoren achter het scherm, die zijn verbonden met een ge programmeerde computer, wor den in een half uur meer dan dui zend dia's vertoond. Het programma legt de nadruk op de nog steeds niet voltooide zaak van 'wereldevangelisatie'. 'Jeugd met een Opdracht' wordt om schreven als een 'internationale, interkerkelijke beweging, die jonge mensen gelegenheid biedt om voor korte tijd bij de zending te worden betrokken'. 'De Rode Draad' wordt donderdag avond om 8 uur in Leiden ver toond, in de Opstandingskerk. Steenschuur 9. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Stolwijk W. K. de Haan Hoornsterzwaag; aange nomen naar Zwartebroek kandi daat P. de Vries Alblasserdam, naar Amsterdam kandidaat R. H. Reeling Brouwer aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Spakenburg J. C. Post Schildwolde. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Lynden (Ver. Staten) D. Hakkenberg Lisse. Sport AMSTERDAM (ANP) - De poging tot concurrentievervalsing van Engelse zij de heeft niet mogen baten. Nederland behaalde gisteravond in Amsterdam de eerste winst in het toernooi om de Ko ningsbeker. Engeland, dat net zoals de pupillen van Hemmes uitsluitend aan degradatie uit de eerste divisie moet zien te ontglippen, had voor het belang rijke treffen een beroep gedaan op Bus ter Mottram. Hij detoneerde door zijn overgrote klasse buitengewoon, maar alleen kon hij het ook niet redden. In het enkelspel gaf hij Sanders een lesje dat de achtvoudige nationale kampioen zal heugen: 6-0, 6-2, maar in het dubbel vormde de back-hand van zijn weinig getalenteerde maat John Feaver een te gemakkelijk doelwit. Tom Okker en vooral de linkshandige Marc Albert vonden met grote regelmaat de zwakke plek in de Engelse combinatie. Twee maal doorbraken ze Feavers opslag (6-3, 6-4) en dat bracht de winst bij Neder land aangezien de jonge Eric Wilborts in de openingspartij ook al van dezelfde Feaver had gewonnen. (6-3, 6-7, 6-3). Door deze zege is de kans dat Nederland de veilige derde plaats kan pakken toe genomen, al resteert in deze hele com petitie nog de uitwedstrijd tegen het zelfde Engeland. Trouwens ook een laatste plaats in de groep behoeft geen degradatie tot gevolg te hebben, want in dat geval worden er nog een uit- en een thuiswedstrijd gespeeld tegen de num mers laatst van de andere groep: hoogst waarschijnlijk Finland. Alleen de verlie zer van die ontmoetingen moet genoe gen nemen met een plaats in de tweede divisie, waaruit Nederland pas vorig jaar omhoog is geklommen. Masterstoernooi Ivan Lendl heeft zich gisteren verzekerd van een plaats in de halve finales in het Masterstoernooi in New York. De als eerste geplaatste Tsjechoslowaak was duidelijk sterker dan Guillermo Vilas, die niet al te veel hindernissen opwierp (6-4, 6-1). De Amerikaan Elliot Teltscher boekte zijn eerste overwinning in het met een prijzenbedrag van bijna een miljoen gulden gedoteerde toernooi ten koste van zijn landgenoot Roscoe Tan ner (4-6, 6-1,6-4). Zege in EK bandstoten van Buyle LEIDEN - Schaakgodin Caïssa heeft gisteren haar tenten in het koude Wijk aan Zee opgeslagen om voor de 44e keer het Hoogo vensschaaktoernooi bij te wo nen. Haar belangstelling gaat ui teraard het meest uit naar de ver richtingen van haar aanbidders in de grootmeestergroep. Zij is dan ook erg benieuwd, of zij op nieuw de 30-jarige Nederlandse grootmeester Jan Timman, die nu achter wereldkampioen Ana toli Karpov als tweede in haar annalen prijkt, de lauwerkrans mag omhangen. Immers, in de vorige aflevering van het Wijker schaakgebeuren rekende Tim man af met het spookbeeld in ei gen land weinig waar te kunnen maken door zich in de laatste ronde via winst op zijn vriend Ulf Andersson naast Genna So- sonko op de eerste plaats te nestelen. Mysterieus glimlachend keek Caïs- WIELRENNEN - In de koop van de Zesdaagse van Rot terdam zijn 29000 kaarten ver kocht. Vanavond geeft de vroe gere Belgische wielrenner Rik van Steenbergen het startschot voor dit evenement in Ahoy. MOTORSPORT - De Nederlandse motorcoureur Rikus Lubbers heeft de strijd in de ralley Parij s—Dakar gestaakt. Lubbers brak een arm en keerde gisteravond per vliegtuig terug naar Neder land. sa gisteren in het stadskantoor van Beverwijk naar de originele Goudse pijpen, waarmee André van der Louw, de minister van CRM en zelf een fervent pijpro ker, de loting voor de vandaag te spelen eerste ronde verrichtte. Jan Timman lootte gunstig, want BEVERWIJK - Het bestuur van de KNSB onderzoekt de moge lijkheden om ter nagedachtenis aan prof. dr. Max Euwe een schaakontmoetingscentrum tot stand te brengen. Hierin zouden alle schaakwerken van Euwe, schaakopeningscartotheken en schaakattributen met histori sche waarde kunnen worden on dergebracht. Het centrum, dat de naam "Euwe- Huis" zou kunnen krijgen zou tevens schakers in staat moeten stellen om er te spelen en te stu deren. De plannen zullen even tueel worden gerealiseerd in Amsterdam, de stad waar Euwe praktisch zijn hele leven heeft doorgebracht. de Nederlandse 'slow-starter' ontmoet pas in de tweede helft van het toernooi zijn voornaam ste concurrenten. Zo voert hij in de achtste van de dertien te spe len ronden de witte stukken aan tegen de Westduitser Robert Hübner. Het klapstuk van het schaakfestival moet dan onge twijfeld de partij tussen Jan Tim- Jan Timman, favoriet voor de titel in het Hoogo ven-schaaktoer nooi tijdens de lo ting in debat met de minister van erm, Van der Louw. man, met wit, en de Russische grootmeester Michael Tal uitge rekend in de op 31 januari te spe len slotronde worden. Overigens maakte de schaker uit Riga, met zijn 45 jaar de oudste deelnemer aan de 'Hoogovens 1982', vorige week nog furore in de Keulse voorstad Porz, waar hij een internationaal schaakeve nement voor de Engelsman Mi- les en de Tsjech Hort met negen punten uit elf partijen op zijn naam schreef. Ook de Leidse meester John van der Wiel koos het Duitse toernooi als voorbe reiding op 'Wijk aan Zee'. Hij viel met zijn vijftig procent score net buiten de prijzen: "Ja, dat kwam, omdat Ostermeyer een gratis punt kreeg, aangezien Dankert het toernooi halverwege vaarwel zei en ik tegen diezelfde Dankert voor remise heb moeten vech ten." Met de Nieuwzeelander Chandler, de Joegoslaaf Nicolic, de Engels man Nunn en de Amerikaan Christiansen behoort John van der Wiel tot het vijftal debutan ten in Wijk aan Zee. De Leide- naar verwierf het recht om in de grootmeestergroep uit te komen door vorig jaar de meesterklasse te winnen. Op papier zijn John van der Wiel en Chandler de zwaksten, want zij hebben bei den de laagste Elo-rating (getal, dat de speelsterkte aangeeft). Toch ziet Van der Wiel wel degelijk kansen: "Omdat dit toernooi ca tegorie 13 als speelsterkte heeft, moet ik 7Vi punt uit dertien par tijen verzamelen voor een groot meester-resultaat. Als ik goed draai, kan ik een heel eind ko men. Ik ben immers veiliger gaan spelen, hetgeen blijkt uit mijn zeven remises in Porz. Toch ga ik wel degelijk vechten, want ik wil iets laten zien, ook al is het slechts in een paar partijen. Wel zal ik dan riskanter moeten spe len, maar dat heb ik er voor over. Achteraf ben ik toch dolblij, dat ik in Porz gespeeld heb, want nu heb ik het juiste toernooiritme te pakken. Wat ik het meest veraf schuw is de laatste plaats en ik wil beslist ook niet als laatste Ne derlander eindigen". Het Nederlandse deelnemersveld bestaat behalve Jan Timman en John van der Wiel nog uit Genna Sosonko en Hans Ree. EMMELOORD (ANP) - Schoner dan zijn trouwdag betitelde het jonge Belgische talent Stan Buy le zijn overwinning op landge noot Ludo Dielis. De nederlaag (122-200) van de titelverdediger was het opvallendse feit van de eerste dag van de strijd om het Europees kampioenschap band stoten in het koude Emmeloord. In de tweede ronde behaalden beide Nederlanders de winst. Van der Smissen had 's avond geen moeite met de in de tweede klas KNBB niet misstaande Oos tenrijker Ralis: 200-57. Vultink knoeide er 29 beurten op los te gen de Italiaan Oddo, maar diens tegenstand was bepaald niet van serieuze aard: 100-120. Dat dacht Ludo Dielis, vorig sei zoen Europa's en 's werelds bes te in het bandstoten, aanvanke lijk ook van de uitlooppogingen van de 21-jarige Stan Buyle. "Ik heb het gat in het begin te groot laten worden. Ik kon me niet goed concentreren, aldus de rea listische Belg. In de tweede ronde ging Ludo Die lis bijna weer onderuit. Zijn zeer NOORDWIJK - In de onlangs geopende evenementenhal in Noordwijkerhout organiseert de voetbalvereniging Noord wijk morgen (zaterdag) een zaalvoet baltoernooi. Uitgenodigd zijn de teams van Schoten (Haarlem), WSB, SJC, Rijnsburgse Boys en Quick Boys. Nogal verrassend is de medewerking van RCL aan het evenement. Aanvankelijk zou de Leiderdorpse zarterda- geersteklasser oefenen tegen ere- divisionist FC Den Haag maar door de bevroren toestand van de velden, gaf oefenmeester Theo de Waard de voorkeur aan het zaalvoetbaltoernooi van Noordwijk. Om 15.00 uur is de af trap. matige, aan zwakke concentratie lijdende spel werd door de Fransman Vierat echter niet af gestraft. Dielis haalde na 23 beur ten ongeschonden het eind: 200- 150. Voor de kansen van Hans Vultink, met Buyle, Dielis, Viera en Oddo in poule A spelend, was de ne derlaag van Dielis wel vervelend. Dielis zal in de voorronden wei nig cadeautjes meer willen weg geven. Vultink zal daarom vooral met Buyle, Europees jeugdkam pioen in het 47/2 in de slag moe ten voor een van de twee in hun poule te veroveren finaleplaat sen. In poule B maken van Der Smissen en de Luxemburger Fonsy Grethen de beste kans morgen en zondag de titel te mo gen betwisten. Schaatskalender Zaterdag 16 januari: Kortebaan Bergambacht: mannen nationaal, 14.00» uur, tel. 01825-1296. Toertochten Stolwijk (Stolwijk, Het Beijerse): de Lansingtocht, 25, 50 en 75 km, 10.00 - 15.00 uur Tel. 01824-1302 of 01820- 19865. Langebaan Lisserbroek: koppelwedstrijd heren bo ven 17 jaar, 14.00 uur. Streefkerk (Wil lem Barendsz): langebaan dames en he ren (500 en 1000 m), 14.00 uur, tel. 01845- Kortebaan: Stolwijk: mannen nationaal, 14.00 uur. Nieuwkoop (ijsvermaak): mannen se nioren. 14 00 uur, tel. 01725-2917. Langebaan: Ammerstol (Vooruitgang): kampioen schap Zuid-Holland junioren, dames a, b. c en d, 13 00 uur. tel 01825-1754/2284. Aalsmeer (Kudelstaart): nationale kop- pelwedstrijd mannen senioren, 14.00 uur. tel. 02977-25006. Molentochten 30 en 50 kilometer. Start plaatsen: Kaagzicht (De Kaag) Huize van der Ploeg (Hoogmade), Vennemeer (Oud Ade). 09.00 uur-15.00 uur. ZEIST - Het Budget Bewakings Instituut (BBI) is van Hoewel het rapport mening dat het de clubs in het betaald voetbal per 1 gereed is zal juli van dit jaar toegestaan moet worden shirtrecla me te dragen. Het advies van het BBI is terug te vinden in het visie-rapport dat het orgaan op 15 maart aanstaande aan de externe geldgevers van het betaalde voetbal en de KNVB zal overhandigen. Het advies van het BBI mag als baanbrekend worden beschouwd daar de invoering van shirtreclame, en dan wel met behoud van overheidssubsidie, tot nu toe onmogelijk gebleken was door een uitspraak - motie Hans de Boer (CDA) - van de Tweede Kamer. het BBI bij lange na nog niet bij het advies om per 1 juli van dit jaar shirtreclame toe te staan zeker de kanttekening plaatsen dat er dan wel van een vereveningsregeling sprake moet zijn. Rijke clubs mogen niet rijker, ar me clubs mogen niet armer worden. Vandaar dat men het idee heeft geopperd om de topclubs zeven tig procent van hun inkomsten uit shiitreclame af te staan aan een fonds, waar de „arme" clubs dan van kunnen profiteren. De overige dertig procent zou men zelf kunnen behouden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14