Willem II Stunt van Leiden net verijdeld k-t Voortbestaan in gevaar Nog geen datum Elfstedentocht FC Utrecht kan seizoen afmaken Real Madrid pas in slotfase langs tegenstander-zonder-coach Cijfers Lotto en Toto VRIJDAG 15 JANUARI 1982 Sport PAGINA 13 "We willen geen wandelwedstrijd" LEEUWARDEN (GPD) - Voor het houden van de Friese Elfstedentocht is voorlopig nog geen datum vastgesteld. Gistermiddag hebben de ne gentien rayonhoofden van de IJswegencentrale rapporten uitgebracht, waaruit bleek dat de ijsvloer van het 200 km lange traject nog lang niet betrouwbaar is. Voor betrouwbaar ijs gaat het Elfstedenbestuur uit van een dikte van 15 centimeter. Er zijn nu gedeelten in het tnyect die nog maar de helft van die dikte hebben. Wanneer er nu een Elfstedentocht gehouden zou worden, zouden de schaatsers op 28 plaatsen van het ijs moeten. „In die omstandigheid is het denkbaar", aldus voorzitter Kuperus van de vereniging de Friesche Elf Steden gisteravond „dat er op het totale traject een handvol kilome ters zal moeten worden 'gekluund'. En wij willen geen wandelwedstrijd langs de Friese elf steden organiseren". De huidige toestand van het ijs is vooral veroorzaakt door het laten draai en van de gemalen, vorige week, om het overtollige water in Friesland weg te pompen. Dat water is nog steeds een beetje in beweging, waar door de onderkant van het ijs wordt afgeslepen. Verwacht wordt dat het water een dezer dagen tot rust zal komen. Dan moet het nog min stens vijf tot zes nachten zo'n 10 a 15 graden vriezen. Bovendien zal het overdag niet te veel moeten dooien. De zon werkt namelijk op de betonbruggen. Het beton neemt warme op en straalt dat na verloop van tijd uit, waardoor het ijs onder de bruggen los komt te liggen. Bij de huidige weersvoorspelling zit een strenge vorstperiode er niet in. Voorlopig dus nog geen uitzicht op een Elfstedentocht. De rayonhoof den van de IJswegencentrale komen morgen weer bij elkaar. Wanneer de Elfstedentocht wel doorgang zou vinden kost de organisatie een half miljoen. Gemeente keert geen subsidie uit TILBURG (GPD) - Begin deze week besloten de wethou ders van sportzaken van de Brabantse gemeenten met een betaalde voetbalploeg binnen de grenzen, hun colle ges van B. en W. te adviseren de subsidies aan de plaatse lijke profclubs af te bouwen. Gisteren ging de gemeente Tilburg nog een stapje verder, door aan te kondigen voorlopig geen cent uit te keren nu is gebleken dat Wil lem II een belastingschuld van 1,4 miljoen en een schuld aan de bedrijfsvereniging van zes ton heeft. De gemeente Tilburg heeft geen zin om de subsidies direct naar de belastingdienst te zien toe vloeien. zodat het voortbestaan van Willem II nu in gevaar is ge komen. 5 D 1 UTRECHT (ANP) - FC Utrecht kan het seizoen uit spelen. De gemeenteraad van de stad steunde gisteravond een voorstel van burgemees ter en wethouders om de voetbalclub een eenmalige subsidie toe te kennen van een half miljoen gulden. De raad stelde wel zeer nadruk kelijk dat er op korte termijn een gedegen beleidsplan ter tafel moet komen om de gi gantische schulden te sane ren. De gunstige uitslag van de stemming (27 voor en 16 tegen) werd met luid gejuich begroet door de aanwezige spelers, die nu zeker zijn van hun salarissen tot het einde van het seizoen, en de hon derden buiten samengedron gen supporters. Vlak voor de vergadering van de Utrechtse gemeenteraad gaven twee grote bedrijven mr. Kernkamp, de voorzitter van het interim-bestuur van de voetbalclub te kennen in de toekomst als sponsor op te willen treden. Beide firma's, de bouwmaatschappij in het nieuwe stadion Nedam BV en de Kwantum Hallen, eis ten een gezonde financiële basis als absolute voorwaar de. Dit nieuws bracht de gemeen teraad er toch niet toe FC Utrecht snel uit het r trekken. De raad had uren lang de grootste moeite met het voorstel van B en W. Dat voorstel behelsde: A. een di recte subsidie van 500 000 gulden om het exploitatiete kort van het lopende seizoen te dekken B. kwijtschelding van FC Utrechts schulden aan de gemeente, een bedrag van 1.052.795 gulden, dus ruim een miljoen. De raad had ernstige bezwaren want de gemeente worstelt zelf met ee tekort. De eerste spreker, Voormeulen (PvdA) meende dat een financiële in jectie bij FC Utrecht in een bodemloze put zou verdwy- nen. "Voorstel b kan niet aan de orde komen en pas als een sluitende begroting voor het seizoen 82/83 zonder locale overheidssteun kan worden voorgelegd, kunnen we FC Utrecht de helpende hand reiken". Voormeulen diende vervolgens een motie in die uiteindelijk tot het bovenge noemde positieve resultaat zou leiden. FC Utrecht mag sinds gisteren ook weer rekenen op de af dracht door SC Veen dam van het restant van de transfer som (25.000 gulden) voor voetballer Henk van der Vlag. Een particulier heeft de Groningse club dit bedrag toegezegd. MADRID Hooguit eens per jaar, en er gaan seizoenen voorbij waarin dat helemaal niet gebeurt, slaagt een heel goede ploeg erin om Real Madrid in eigen huis te verslaan. Meer dan zo'n kreukeltje in het helwitte blazoen staat de veelvoudige Spaanse en Europese kampioen namelijk niet toe, dat past de trotse Koninklijke gewoon niet. Bijna was Parker Leiden gisteren de eer te beurt gevallen zo'n memorabele en uiterst waardevolle overwinning uit het fraaie sportpaleis in Madrid weg te kapen. Bijna, want de Hollandse machtsgreep werd, bij gebrek aan goede coaching, door de Spaanse basketballers op het allerlaatste moment verijdeld. Pas vlak voor tijd wisten de Madri- lenen zich los te maken uit de knellende wurggreep waarin de Leidenaars hen gedurende deze kwartfinalewedstrijd voor de Eu ropa Cup II hadden gehouden. Dat op zich was al een hele pres tatie van de Leidse ploeg die bo ven verwachting uitstekend voor de dag kwam. De zo fel begeerde en misschien ook wel verdiende zege kwam er evenwel net niet. Toen de ploegen, die elkaar in een zeer fraaie en hoogstaande partij finaal kapot speelden, de slotfase in gingen trok Real's su pervedette Mirza Delibasic even alle registers open. De 75-78 ach terstand boog hij in z'n eentje om naar een 97-90 score en een hele mooie illusie ging voor Leiden in rook op. Delibasic, uitgerekend hy toch weer. Drie minuten pas was de wedstrijd oud toen de 26-jarige forward van het gouden Joego slavische team op de Olympi sche Spelen van Moskou zijn coach Lolo Sainz te kennen gaf dat het niet ging. Zijn enkelbles sure speelde hem dusdanig par ten dat hij om een wissel vroeg. Dertig minuten lang keek hij ver volgens vanaf de bank toe hoe zijn club genadeloos aan de schandpaal genageld werd. Dat kon hij zes minuten voor tijd niet langer meer aanzien. Met een perfecte 6 uit 6 bewees de klasse- speler hoe waardevol hij voor Real is. Hoe waardevol een coach kan zijn is trouwens een ander hoofd stuk. Meer dan een half uur zui vere speeltijd beschikte Leiden gisteren over een playing coach in de persoon van Mitchell Plaat, die op beide fronten fantastisch werk verrichtte. Samen met Ha- gens was hij de grote motor van de ploeg, in z'n eentje was hij te vens de man die zijn teammaats opzweepte om elke seconde te blijven knokken voor die voor sprong. Daarna behield hij nog het overzicht om op tijd wissels en time-outs in te gelasten. Alleen, wat deze rasknokker ook niet kon helpen was dat er zelfs voor hem een punt in de wed strijd kwam dat die drie zaken niet meer te combineren waren. Fysiek bijna aan het einde van zijn latijn raakte de Leidse 'alles- kunner' juist op het cruciale mo ment ook even de controle en de leiding kwijt, iets dat hem van zelfsprekend niet is aan te reke nen, want ook Plaat is maar een Toen, in die beslissende minuten, had er aan de zijkant iemand moeten opstaan die de dingen kort en snel even op een rijtje had moeten zetten. Maar die per soon was er niet, want noch Ton Boot, noch Hennie Blom kon mee. Hoewel dat van te voren be kend was, gaf dat achteraf toch een nare bijsmaak aan het ge heel. Want het had, Delibasic of geen Delibasic, gisteren gekund, die stunt. De Leidse spelers viel niets te ver wijten. Zij speelden, zonder uit zondering, een gave partij waar bij een ieder tot op de bodem van zijn kunnen ging. Na in de com petitie tegen wat mindere tegen standers recentelijk al te hebben aangegeven dat men op de goede weg is, leverde de formatie tegen Real het definitieve bewijs dat er van Leiden nog wat te verwach ten is, dit seizoen. Zonder een spoor van achting voor het gere nommeerde Real speelden Plaat en de zijnen het eigen spel en dat moet in heel wat Spaanse huis- De punten van Real Madrid kwamen op naam van: Chrle- sic 26, Iturriaga 25, Delibasic 12, Llorente 10, Brabendcr 6, Corbalan 8, Romay 12. Voor Leiden scoorden: Plaat 23, Hagens 20, Downey 14, Pui- dokas 11, Bruinsma 12, Kragtwijk 7, Fopma 3. De stand in groep b is nu: 1. Real Madrid 2-4, 2 Stroitel Kiev 2-4, 3. Leiden 3-4, 4. In- ter Bratislava 3-3. kamers (het duel werd recht streeks uitgezonden door de Spaanse tv) aanleiding hebben gegeven tot verbaasde blikken. Niet namelijk het superieur geach te Madrid bepaalde de wedstrijd, maar het brutale ploegje uit het koude noorden. Met een lef en een overtuiging die de 1000 toe schouwers in de hal (heel weinig overigens voor Real) met stom heid sloeg. Het thuis uitgedok terde spelletje om de Spanjaar den te beletten er op de van hen bekende 'vliegende' wijze door de zaal te gaan, slaagde dan ook voortreffelijk. Slechts spora disch kon Real de gevreesde break uitvoeren en als dat wapen onklaar kan worden gemaakt, is de angel er bij de Madrilenen uit Dat kortwieken van Real gebeurde door enerzijds loepzuiver te schieten en anderzijds uitste kend te rebounden, met name in aanvallend opzicht. Zonder Ru- lan (geblesseerd) en Delibasic (aan de kant) moest Real optor nen tegen een surplus aan lengte bij de Leidenaars, die dat voor deel knap uitbuitten. Waardoor na een achttal minuten niet een 'normale' Real-voorsprong op het bord stond, maar een 16-22 stand in het voordeel van Leiden oplichtte. Daaruit moed puttend, beukten de bezoekers nog harder in op de re bound, Real daarbij geen kans gevend het geijkte patroon via spelmaker Corbalan te spelen. Zichtbaar nerveus gemaakt raak te de thuisclub steeds verder achterop, iets dat mede in de hand werd gewerkt door de vele missers van de Amerikaan Chmelich die, alléén inzetbaar voor Europa Cupduels, duidelijk te weinig spelritme had en daar door onbenullige flaters sloeg. Weliswaar scoorde hij in de eer ste helft zestien punten, zijn per centage van 27 geeft aan dat er veel meer bij hem misging. Een 40-51 tussenstand was het resul taat. Hoopgevend voor Leiden, dat hele maal in zichzelf en een stunt ge loofde. Smijtend met energie voerde de ploeg de voorsprong zelfs op tot 52-65, maar toen, na die tot dan toe gave demonstra tie, begonnen de eerste tekenen van vermoeidheid zichtbaar te worden. Na tien minuten, bij 67- 73, werd het buigen of barsten. Hoewel ook bij de Real-spelers de inspanningen (er werd enorm fel verdedigd door beide partij en) hun tol begonnen te eisen, ro ken zij hun kans. Zij spraken het laatste restje van hun krachten aan. Toen, op het moment dat Delibasic de beulshamer ter hand nam en de papieren op zetjes verder waardeloos waren, had er iemand moeten ingrijpen. Plaat, Downey en Puidokas zaten volledig stuk, Bert Kragtwijk, Everet Fopma en Peter Paulides (eventueel in te zetten voor een paar seconden) zaten daarente gen nog fris op de bank. Maar het eerstgenoemde trio bleef in het veld, het overzicht was weg, de controle evenzeer en daarmee uiteindelijk ook de winst. Waar de plotseling topfitte Joegoslaaf zes keer achtereen raakmikte, konden de Leidenaars het leer uit pure vermoeidheid niet eens meer gewoon vasthouden Via 79-80 en 93-88 besliste Delibasic het duel. Nogmaals, jammer voor de Leidse spelers. Aan hen heeft het niet gelegen dat de droom geen werkelijkheid werd AD VAN KAAM Mitchell Plaat leverde in Madrid fantastisch irerJc af als speler/ coach. In de slotfase kon hij echter niet meer Het kostte Leiden de ze- Willem II claimde bij de gemeente een totaalbedrag van 430.000 gul den In dat bedrag zit twee ton aan subsidie over het huidige en het vorige seizoen. Daarnaast maakt de Tilburgse eredivisio- nist nog aanspraak op 230.000 gulden, voortvloeiende uit een leningsovereenkomst in verband met een eerdere sanering van Willem II. De gemeenteraad van Tilburg besloot gisteren het tota le bedrag voorlopig in eigen kas te houden, nu uit een door de Rijks Accountants Dienst in op dracht van de fiscale recherche gehouden onderzoek is gebleken dat de schuld van de plaatseUjke bvo twee miljoen bedraagt aan belasting en bedryfsvereniging. Dat bedrag is het gevolg van on regelmatigheden die in de boe ken zyn geconstateerd. Inmiddels heeft de fiscus bij het Budget Bewakings Instituut be slag gelegd op de tegoeden (250.000 gulden) van Willem II Daarentegen heeft de belasting (nog) niet aangekondigd een fail lissement aan te willen vragen, zodat Willem II voorlopig nog wel even kan doorademen. De Tilburgse club klampt zich bo vendien vast aan een gesprek met de gemeente, deze week, waaruit is gebleken dat de deur nog op een kier staat. In theorie bestaat de kans nog altyd dat Willem II een schikking kan tref fen met de schuldeisers En de gemeente houdt de mogelijkheid open dat dan alsnog tot betaling van de subsidiegelden kan wor den overgegaan Secretaris Van Nieuwkuyk: „We hebben van de gemeente wat huiswerk meegekregen en gaan nu kijken of we met de nieuwe accountantsverklaringen en een nieuw beleidsplan kunnen ko men. De nood is hoog, maar van een faillissement is nog geen sprake, omdat niemand dat heeft aangevraagd". Waarom is Willem II nu zo abrupt en zo ernstig in de problemen ge- raakt"> Van Nieuwkuyk: „De oorzaak is het onderzoek van de Ryks Ac countants Dienst. Ze zyn in de boeken gedoken. Als gevolg daarvan zitten we over de jaren '76-'80 nu opgezadeld met een belastingschuld van 1,4 miljoen. Dat weten we sinds afgelopen december. Van dat bedrag van 1,4 miljoen is overigens de helft boete. Natuurlijk hebben we als tegenmaatregel direct ook een accountant ingeschakeld, om te kijken of de Rijks Accountants Dienst de zaken wel juist heeft beoordeeld". Ook de spelers hebben navorderin gen van de belasting in hun brie venbus zien glyden. De aansla gen die de spelers, maar ook sommige oud-spelers, hebben ontvangen, lopen op tot 60 000 gulden. Metgod blijft nog bij AZ'67 ALKMAAR John Metgod heeft de leiding van landskampioen AZ"67 toegezegd in ieder geval tot aan het einde van dit seizoen bij de Alkmaarse club te blijven voetballen Metgod heeft met de ze toezegging voorlopig een ein de gemaakt aan de geruchten als zou hij nog tijdens het lopende seizoen de overstap naar het En gelse Everton maken, dat de in ternational liever vandaag nog dan morgen wil contracteren. Overigens is de belangstelling van Everton door deze medede ling van Metgod niet afgenomen. De manager van Everton heeft inmiddels al aangekondigd mor genavond het bekerduel tussen AZ'67 en PSV by te zullen wo nen om zodoende de verrichtin gen van Metgod te blyven vol gen DEN HAAG - De eerste lotto van het nieuwe jaar heeft geen win naar van de hoofdprijs opgele verd. Uitslag lotto nr. 1 Eerste prijs geen winnaar. Tweede prijs: 3 winnaars, elk bruto f 100.000,-. Derde prijs: 101 win naars, elk f5.288,70. Vierde prijs: 5.001 winnaars, elk f 106,80. Vijfde prijs: 94.880 winnaars, elk f5,-. Toto Eerste prijs: 2 winnaars, elk bruto f 15.805,40 Tweede prijs: 44 win naars, elk f 478,90. derde prijs:. 473 elk fill,30. Toto-gelijk Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 21 winnaars, elk f 131,70. Der de prijs: 89 winnaars: elk f75,-. Vierde prijs. 2.121 winnaars, elk f4,50. Cijfers pel 6 cijfers goed: 2 winnaars, elk bru to f 100.000,-. 5 cijfers goed. geen innaar. 4 cijfers goed: 29 winnaars, elk f 1.000,- ontvangen. 3 cijfers goed: 305 winnaars, elk f 100,-. 2 cijfers goed: 2.929 winnaars, elk f 10,-. 7M4T HOOR IK?/? DIE MOOIE MAJ0PETUE5 VAN 'T VElD JAGEN OM#\T MENEER tJAZSOVOOT TO NODIG MOET 6AAN STAAN SMARTLAPPEN-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13