Trouwe dienst beloond met loonsverlaging Extra belasting op motor gehalveerd "Geef koper huis fiscaal voordeel" gentiende Door Gijs Korevaar „Dan zag Ik hoe de m ease hen, als zij alt d« gloeiende ovens kwamen, ellendig gingen zit ten. Ik dacht: hoe kan God dat toelaten". Met deze woorden vatte een herbergier, die vroeger in een aardewerkfabriek had gewerkt de ar beidsomstandigheden in het laatste kwart van de negentiende eeuw samen. Het is slechts één citaat alt het verslag van de parlementaire enquête-commissie die in 1887 een onderzoek uitvoerde naar de arbeidsom standigheden in de Nederlandse fabrieken en naar de kinderarbeid. Dit verslag is dezer da gen onder de titel „Een kwaad leven" opnieuw in de boekhandel verschenen. Na bijna een eeuw is bet voor ieder van ons over duidelijk dat de werkomstandigheden van de arbeiders in de negentiende eeuw bedroevend waren, maar blijkbaar hielden de gegoeden uit die tijd, onder wie de leden van de Tweede Ka mer, hun ogen er min of meer voor gesloten. De uitkomsten van de enquete doorbraken de zelfgenoegzame houding van de burgerij. Twee jaar na het eindverslag van de enquête-commis sie diende de regering een arbeidswet in, waar in een aantal ideeën van de commissie verwe zenlijkt werden. Voor het onderzoek werden getuigen opgeroepen uit fabrieken te Amsterdam, Maastricht, Til burg en voorts mensen uit de vlasindustrie. Er kwamen ondernemers, opzichters, geneeskun digen, onderwijzers en arbeiders. Voor de Am sterdamse verboren werd bovendien een aantal voormannen van de juist opgerichte vakver bonden opgeroepen. De enquête-commissie handhaafde een strikte neutraliteit tijdens de verhoren. Slechts één keer liet de de voorzitter, Verniers van der Loeff, tijdens het verhoor van een vrouw van 30, die al achttien jaar op een Amsterdamse waskaarsenfabriek werkte, zijn emoties blij ken. „Gij hebt een kwaad leven, meld?" vraagt hij. De meid: „Best niet, om met vierhonderd centen zaterdags te huis te komen en maandag weder zonder iets opnieuw te beginnen". De bescherming van de arbei ders moet worden verbeterd door de instelling van een ar beidsinspectie. Jongeren on der de 18 jaar en vrouwen moet worden verboden 's nachts te werken en moeten een zondagsrust krijgen. De verzorging van het gezin van een arbeider moet worden geregeld wanneer deze door ziekte, ouderdom of overlij den niet meer zelf voor zijn gezin kan zorgen. Tot deze verstrekkende advie zen kwam de enquête-com missie na het verhoren van de getuigen. Het eindverslag van de commissie is niet meer in de Tweede Kamer besproken, maar de enquete is toch van grote invloed ge weest: Ruys van Beeren- broek, één van de leden van de commissie, werd in het nieuw optredende kabinet minister van jusitie en hij heeft in de arbeidswet van 1889 enkele ideeën van de en- quêe verwezenlijkt. Deze wet is de basis geworden voor de latere ontwikkeling van het arbeidsrecht. Twee vragen De parlementaire enquête kreeg van de Tweede Kamer twee vragen als opdracht mee. Eerste punt was de con trole op de uitvoering van het z.g. kinderwetje van Van Houten. Daarnaast moest on derzoek wórden gedaan naar de toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en gezondheid van de arbeiders. Het kinderwetje uit 1874 was de eerste - aarzelende - stap in de richting van sociale wetgeving in Nederland. Het ontwerp van het Kamerlid Van Houten ging voor die tijd vrij ver, maar tijdens de be handeling in de Kamer bleef alleen het verbod van arbeid voor kinderen onder de 12 jaar in de wet over. De Kamer wilde graag nagaan of de vele geruchten dat de wet op grote schaal zou wor den ontdoken, op waarheid berustten. Er bestonden nog geen statistieken en de Ka mer besloot toen zelf een on derzoek uit te voeren. Het was voor de eerste keer in Nederland dat een dergelijk kwantitatief onderzoek werd gehouden. Maar er was nog een andere re den om een enquete te hou den. De gegoede stand zag zich geplaatst tegenover een opkomend socialisme en een beginnende vakbeweging. Deze onrust vond in het jaar vóór de enquête een hoogte punt in het zogenaamde pa lingoproer. Het ging om een oud volksspel, waarbij een paling aan een touwtje over een gracht werd gehangen en de deelnemers vanaf een bootje moesten proberen de vis eraf te trek ken. De Amsterdamse burge rij zag in dit volksvermaak een beginnende opstand van de „rooien". Zij gaven het le ger opdracht in te grijpen: 30 doden en 40 zwaargewonden. Na een onderzoek zouden par lement en regering de gege vens hebben voor eventuele maatregelen. Daarmee kon men voorkomen dat socialis ten en vakbewegingen te re volutionair zouden worden. Niet ver De commissie verwachtte voor verbetering van het lot van de arbeiders veel van een in te stellen arbeidsinspectie. Dit instituut zou op zowat al les controle moeten uitoefe nen, zoals inrichting van fa brieken, plaatsing van de pri vaten, adviseren van de rege ring. Bovendien zou de in spectie voorschriften aan on dernemers voor het treffen van veiligheids- en gezond heidsmaatregelen moeten opstellen. De commissie was in meerder heid tegen het uitbreiden van het arbeidsverbod voor jon geren. Belangrijkste reden voor de tegenstanders was dat de arbeidersgezinnen het weinige loon dat de kinderen mee naar huis brachten, niet konden missen in het huis houdbudget. De commissie baseerde zich onder meer op het verhaal van een leraar die had verteld over de motieven van een kind dat was gaan werken: „Moeder, die anders steenen bikt, heeft geen werk, en va der, die blind en lam is, kan geen brood voor ons verdie nen; wij moeten dus trachten wat thuis te brengen". De commissie meende dat wei nig mensen na het lezen van het verslag nog zouden ont kennen dat enige bescher ming voor kinderen boven 12 jaar nodig zou blijken te zijn. De Arbeidswet van 1Ö89 ging desondanks niet erg ver in het verbeteren van het mis troostige lot van de arbeiders. Tijdens de behandeling van de wet in de Tweede Kamer probeerde onder meer Heldt, ook één van de leden van de enquête-commissie, het ont werp aan te vullen zodat ar beid voor kinderen onder de 14 jaar werd beperkt tot ne gen uur. Zijn voorstel werd echter weggestemd. Drank De ondernemers hadden over het algemeen weinig goede woorden over voor hun arbei ders. Zonder uitzondering klaagden patroons en opzich ters over drankmisbruik. Verder klaagt een chef van de eerder genoemde waskaar senfabriek dat op zijn fabriek „het uitvaagsel van de Jor- daan" werkte. Nu werd er door de armen in derdaad veel jenever gedron ken. Willem Ansing, voorzit ter van de IJzer- en Metaal werkersvereniging en eerste secretaris van de Sociaal De mocratische Bond, vergoe lijkte dat misbruik: „Hoe ar mer en ongelukkiger de men- schen zijn, hoe meer zij hun ne toevlucht nemen tot den sterke drank. Die menschen zijn te beklagen, niet te ver achten". De patroons hadden de werklieden verder flink on der de duim. Sigarenfabri kant Van Maurik zei tegen de commissie: „Wanneer zij ob stinaat zijn is er eene deur". Een ander symptoom hier van was dat de enquete-com- missie grote moeite had om arbeiders te vinden die be reid waren te getuigen. „Men duchtte verlies zijner broodwinning, wanneer de patroon of chef vernam dat men de Commissie had inge licht omtrent de verkeerdhe den die men in fabriek of werkplaats meende te heb ben opgemerkt", aldus de commissie in haar eindver slag. Volgens de commissie was het verschijnsel te alge meen waargenomen om niet te wijzen op een voortduren de afhankelijkheid van de ar beiders van de patroons. Graag De arbeiders moesten zeer lan ge werkdagen maken: elf of twaalf uur per dag, zes dagen per dagen per week. Boven dien werden de werklieden soms verplicht 's nachts door te werken. Machinisten en stokers werkten bovendien in ploegendienst, waarbij re gelmatig de enige rustdag wegviel. De kinderen, die in de fabrie ken werkten, kwamen er niet veel beter van af. Er waren geen speciale tijden voor jon geren. In de meeste gevallen moesten zij de volwassen ar beider helpen bij diens werk door gereedschap aan te ge ven, afgemaakte produkten weg te brengen en bood schappen te doen. Ansing vertelde over een sme derij, waar kinderen van 's morgens vijf uur tot 's avonds tien tot elf uur aan de blaas balg moesten trekken. Hij noemde nog een ander voor beeld van kinderarbeid: „Wanneer de stoomketels be- nageld moeten worden, wor den de jongens in die ketels gezet om de nagels die ge klonken worden tegen te houden. Zij zitten den gan- schen dag in zoo'n ketel; het is om gek te worden". Voor de genüwde vrouwen maakten sommige onderne mers een uitzondering. Tus sen de middag mochten de getrouwde vrouwen een half uur eerder naar huis om het eten voor man en kinderen klaar te maken. Eigenlijk zouden gehuwde vrouwen helemaal niet mogen werken, vond men. Door de afwezig heid van de moeder werden de jongste kinderen verwaar loosd en vond de man geen gezelligheid in huis, aldus de commissie. Het overwerken was niet altijd tegen de zin van de arbeiders. „Wij werken liever door, om dat wij dan meer verdienen", aldus een arbeidster. De werklieden stonden allen op stukloon, zodat langer werken meer geld opleverde. Het stukloon ging voor het nachtwerk niet omhoog. Ook de patroons meenden dat de arbeiders graag overwerkten. Ongelukken „Zoolang men valt wordt men betaald, maar wanneer men eenmaal ligt houd de betaling op", schreef de schildersver- eniging aan de enquête-com missie. Het is symbolisch voor de behandeling die de arbeiders kregen wanneer zij een ongeluk kregen. Een an der voorbeeld is het verhaal dat een arbeider vertelde over een man die bij een on geluk op de fabriek was om gekomen. Volgens de getuige stierf de man om kwart voor drie en de weduwe kreeg tot drie uur uitbetaald. De fabrieken waren nauwelijks voor de veiligheid ingericht. Alle arbeiders praatten over ronddraaiende vliegwielen en door de fabriek lopende drijfriemen, waar men soms vlak langs moest lopen. Er bestonden wel ziekenkassen bij de meeste fabrieken, maar daar werden alleen de man nelijke arbeiders uit betaald. Voor vrouwen en gezinnen bestond niets. Bovendien kreeg de arbeider geen uitke ring wanneer de patroon vond dat het ongeval aan de eigen onvoorzichtigheid was te wijten. Verder was het werken in be paalde fabrieken zeer onge zond. Een veel voorkomend ziekteverschijnsel op de aar dewerkfabrieken werd zelfs een ziekte genoemd: potte- mennekesziekte. „Een groot aantal (arbeiders) ziet er na een verblijf van eenige jaren in de fabriek ziekelijk uit, zij beginnen te hoesten, er volgt chronische ontsteking der slijmvliezen, die ook de lon gen aantast, en eindelijk komt de tering. Het eindigt voor velen tusschen het 30ste en 40ste levensjaar met den dood", vatte de commissie de bevindingen tijdens de ver horen samen. Het was een gevolg van het langdurig werken in stoffige ruimten met weinig ventila tie. Een Amsterdamse ge meente-ambtenaar vertelde de commissie over de werk ruimten: „Soms slaat daar een werkman een ruit stuk om toch maar wat versche lucht te krijgen". In de glass lijperij bestond het stof voor namelijk uit miniscule glas deeltjes, waardoor de arbei ders na verloop van tijd de „longtering" kregen Verlaging Als de werkman oud werd, ging hij de laan uit Slechts in sommige fabrieken kon de arbeider een gemakkelijk baantje krijgen en bleef hij tot aan zijn dood aan de fa briek verbonden. Dat ging echter wel gepaard met een loonsverlaging. Willem Ansing: „Als iemand over de 50 komt, wordt hij in den regel spoedig zwakkelijk en oud. De patroon gaat in dergelijke gevallen hakken en vitten om den man zood oende weg te krijgen". Klaas Kater, voorzitter van Patri monium: „De patroons zijn er met die 20 cent per uur niet af; zij zijn aan God verant woording schuldig voor hun ne werklieden". De fabrieks directeur Petrus Regout: „Pensionneeren doen wij ze niet". De commissie schreef in haar eindverslag cynisch: „Lang durige trouwe diensten ge ven slechts aanleiding tot een vereerend geschenk, met ge lijktijdige loonsverlaging we gens verminderde werk kracht". Dat was de enige be loning voor een uitputtend leven van de Nederlandse ar beiders in 1887: men werd volstrekt aan zijn lot overge laten en stierf vaak van ge brek en honger. r Op de foto ter gelegenheid van een bedrijfslubileum: schone schijn. Kombrink zwicht voor protesten DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Kombrink van financiën is deels gezwicht voor de protesten tegen de invoering van de bijzon dere verbruiksbelasting op nieu we motorfietsen. Deze nieuwe belasting zou de Staat een be drag van tien miljoen gulden moeten opleveren. Kombrink is nu bereid de verbruiksbelasting te verlagen, waardoor de op brengst niet meer dan vijf mil joen gulden zal bedragen. Bo vendien heeft hij de invoering van de belasting met een maand uitgesteld tot 1 mei. Tegen de invoering van de bijzon dere verbruiksbelasting op mo torfietsen wordt al geruime tijd heftig geprotesteerd. Orangani- saties als de RAI, de Bovag en de Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging hebben een actiecentrum ingericht, waar tot nu toe zo'n 70.000 protestbrief- kaarten zijn binnengekomen. Bovendien worden voorberei dingen getroffen voor een de monstratieve rit van motorrij ders op 30 januari van Utrecht naar Den Haag. Uitgaande van een opbrengst van tien miljoen gulden zouden nieu we motoren bij de invoering van de verbruiksbelasting, die voor auto's oveirgens al lange tijd be staat, ongeveer twintig procent duurder worden. Volgens een onderzoek dat in opdracht van de RAI en de Bovag is gehouden, zou de verkoop van nieuwe mo toren met 27 procent dalen en zouden 162 arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Mark Thatcher, de zoon van de Britse premier, die sinds vrijdag zoek was in de Sahara, is weer terecht. Hij werd door een vliegtuig van de Algerijnse luchtmacht gevonden in het woestijnge bied in het zuiden van Alge rije. Mark Thatcher werd, samen met zijn Franse teamgenote Charlotte Verney en een monteur, als vermist opgege ven nadat hun auto pech had gekregen. Hij deed mee aan DEN HAAG (ANP/GPD) - Maak tien procent van de koopprijs van een nieuwbouwwoning fis caal aftrekbaar en de werkgele genheid in de bouwnijverheid zal aantrekken. Deze gedachte heeft CDA-fractie- leider Lubbers gisteren opge worpen in een notitie aan zijn fi nancieel- en sociaal-economi- Mark Thatcher boven water de rallye van Parijs naar Da kar in Senegal, een van de zwaarste en gevaarlijkste ral- lye's ter wereld. Mevrouw Thatcher werd van het nieuws van Marks vondst persoonlijk op de hooete ee- sch* specialisten in de christen democratische fractie van de Tweede Kamer. De fractiewoordvoerder bevestig de desgevraagd dat het idee niet van Lubbers zelf is, maar hem is aangereikt van buitenaf. Of bouwkringen Lubbers hiermee hebben benaderd kon de woord- bracht door de Algerijnse premier. Zij gaf 's avonds een verklaring uit, waarin ze zegt „opgelucht en dankbaar te zijn". „Ik ben diep geroerd door de vele blijken van be langstelling en de aanbiedin gen om te helpen", aldus de ze verklaring. Mark, die donderdagmiddag werd overgebracht naar een grensplaatsje in Mali, zal zich vrijdag voegen bij zijn vader Dennis, die in Zuid-Algerije aan de speurtocht heeft mee gedaan. Zij zullen dan samen naar Engeland terugvliegen. voerder bevestigen noch ontken- Lubbers prees de forse ingrepen in de ziektewetuitkenngen die mi nister Den Uyl en staatssecreta ris Dales (sociale zaken) al heb ben aangekondigd. Maar gelij kertijd wees hij erop, dat de bei de bewindslieden volgens ge- Prof. Kooijmans in VN-commissie DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel heeft zijn vroegere staatssecretaris, prof. Kooij mans, voorgedragen als zijn op volger in de VN-commissie voor de rechten van de mens, aldus heeft het ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. De voordracht, aan VN-secretaris- generaal Perez de Cuellar, moet nog door de economische en so ciale raad van de Verenigde Na ties worden goedgekeurd. maakte afspraken nog voor 500 mifioen gulden aan bezuinigin gen moeten vinden en dat snel verdergaande ingrepen nodig zullen zijn wegens de slechte economische toestand. De CDA leider wil daarbij VMÜMU- den aan de netto-koppeling van minimumloon en laagste sociale uitkeringen. PvdA voor bezinning 't bos in DEN HAAG (GPD) De top van de Party van de Arbeid zal zich dit weekeinde diep gaan bezinnen op de politie ke toestand en op de positie van de eigen party. Het par tijbestuur trekt zich daartoe twee dagen terug in de bos- By dit bezinningsweekeinde komt vooral de beeldvor ming van de party aan de or de De PvdA kampt met iden titeitsproblemen, nu de so cialistische idealen in de coa lite mat CDA an D'66 maar in geringe mate uitvoerbaar blijken en pijnlyke compro missen nodig zyn. De twee politiek meest gevoeli ge terreinen (sociaal-econo misch beleid en kernwapen- beleid) pryken hoog op de agenda van het bezinnings weekeinde Voorts komen de party-organisatie en de inter ne werkwyze aan de orde. Idee Lubbers zou banen in bouw scheppen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11