Amerongense "kruidendokter' kon geldzorgen niet meer aan Blik in de weekbladen HP deTijd -( V3r" Kinderen vonden drieëndertig dode biggen tvn AMERONGEN - Het waren spelende kinderen die bij de verlaten boerderij van „de kruidendokter" dode varkens ontdekten. Dat Penners al een paar weken weg was, wist de buurt wel. Maar je gaat niet zo gauw je neus in andermans zaken steken. Dat lege boerderijtje stond daar best. De buurt zou wel zien wat ermee ging gebeuren. Maar toen spelende kinderen een aantal dode varkens ontdekten moest de politie toch maar eens gaan kijken. In de stal lagen acht kadavers. Het werd een beetje vreemd gevon den, maar meer niet. Tenslotte stond het echtpaar Penners in de hele omgeving bekend als zonderlinge figuren. Eigenlijk had nooit iemand contact met ze kunnen maken. Mevr. Penners, een macrobiotisch-diêtiste, hield zich vrijwel altijd schuil. Als ze een keer ergens met haar man kwam, bleef ze in de auto zitten of zonderde zich af. De nu verlaten boerderij van arts Penners aan de Lekdijk in Amerongen. De acht biggen werden verwij derd en daarmee was voor de politie de kous af. Alhoewel, Penners had natuurlijk for meel de Destructiewet over treden. Dode dieren moeten in de agrarische wereld direct gemeld worden. Dat was hier verzuimd, maar niemand wist waar Penners zat. Een paar dagen later is alles in rep en roer bij hetzelfde boer derijtje aan de Amerongense Lekdijk. Er lopen mannen in gele pakken rond met een soort gasmasker op. Er zou den volgens de omwonenden nog meer dode biggen in en bij de boerderij zijn, want het stonk er. Onder het bed Opnieuw een onderzoek, maar nu veel grondiger. Van het re sultaat staat inmiddels ieder een perplex. Overal treft men dode varkens aan. Onder het hooi, in een wasketel, onder het bed, op zolder, kortom: op plaatsen die de politie bij de eerste inspectie finaal over het hoofd zag. Het zijn in to taal 25 kadavers. Een lugube re vondst die als een lopend vuurtje door het dorp gaat. Hoe hebben de arts en zijn vrouw in die omstandighe den kunnen leven, vraagt ie dereen zich onthutst af. Er wordt overigens nog meer in de verlaten boerderij gevon den. Overal stapels medicij nen, bijna 20 kruiwagens vol. Ook dat neemt de politie in beslag. Het zdu veel te ge vaarlijk voor kinderen kun nen zijn. Het is begin 1977, als Midden- Nederland voor het eerst van arts Penners hoort. Hij koopt een huis in de Bosstraat in Driebergen en begint daar een praktijk voor chronisch zieken, waarbij hij te werk gaat volgens de natuurge neeswijze. Het is zijn tweede praktijk, want in het huis van zijn ou ders in Sittard houdt hij ook consult. De afgestudeerde macrobiotisch-diêtiste Petro- nella Kramer presenteert Penners als zijn secretaresse. Vreemde vogel Een Driebergse huisarts weet dat nog wel: „Het was een vreemde vogel die hier toen neerstreek. Kennismaken met ons als collega's deed hij niet. En van zijn werkwijze hadden wij ook geen hoge pet op". Middenstander Heger was een paar jaar buurman van Pen ners. Hij zegt dat er met Pen ners geen normaal gesprek viel te voeren. „Hij stond vaak in een schuurtje achter zijn huis kruiden te koken. Er kwam wel regelmatig volk naar zijn spreekuur. Soms stonden ze een hele tijd voor de deur te wachten, voordat er opengedaan werd. Dat vonden wij altijd wel wat vreemd. Toen hij het huis ging verkopen, zei hij dat ze een groepspraktijk in Oos tenrijk wilden beginnen. Dat is blijkbaar niet gelukt". Penners' patiënten is een vrouw uit Driebergen. Zij wil haar naam niet genoemd hebben. Wel heeft ze veel waardering voor de arts. „Ik ben echt geholpen door die man, en nog veel meer pa tiënten. Er zit enorm veel achtergrond achter de le venswijze van deze man. Ik vind het jammer dat hij weg Arts Penners wilde blijkbaar buiten wonen. Hy hield het huis in Driebergen aan, maar kocht het boerderijtje langs de Lekdijk. Volgens veehan delaar Ebergen uit Lang broek, bij wie Penners 56 big gen kocht, is daar toen 345.000 gulden voor betaald. Op de aangrenzende hofstee boerde Jan Lekkerkerker. „Ik weet nog best dat ze kwa men", vertelt Jan. „Ik denk: die komen zich wel een keer voorstellen, maar dat gebeur de niet". Goed verdienen Na drie maanden buren te zijn geweest, stapte Jan naar de Penners toe: „Ze ontvingen me vriendelijk. Hij vertelde dat hij arts was. Hele dure woorden gingen er over de ta fel. Het verdiende goed, zei hij. Zeker 2000 gulden op een dag. Zijn patiënten ontving hij in Sittard en in Drieber gen". Penners heeft Jan Lekkerker ker later ook verteld dat hij zijn praktijk in Driebergen had afgestoten. Ook Sittard moest Penners laten schie ten, omdat hij moeilijkheden met zyn ouders kreeg. Vanaf dat moment werd de pn»,'*:;k geconcentreerd in de «c. de rij aan de Ameronger.. y dijk. Penners plaatste een groot bord boven aan de dijk om op die manier zijn beroep ken baar te maken. Ook adver teerde hij zo. Jan Lekkerker ker, die toen nog op goede voet met hem stond, zag ech ter na een paar maanden de praktijk zienderogen teruglo pen. Er kwamen geen klan ten meer. Jan: „Tegen mij zei hij, dat hij er geen zin meer in had om dokter te zijn. Naar mijn gevoel was het gewoon een kwestie van te weinig pa tiënten". Hoe dan ook. Penners besloot te gaan boeren. Zonder raad of advies te vragen aan boe ren uit de buurt gingen hij en zijn vrouw aan de slag. Jan: „Ze werkten keihard, maar ontzettend amateuristisch. Honderdtwintigduizend prei- planten hebben ze gepoot, zo maar op ongeploegd land. Als het goed is. moet je dat na het ploegen eerst frezen Pen ners weet dat niet Hij wilde geen machines". V entvergunning In dat stadium adverteerde Penners met biologische groenten. Bij het Ameron gense gemeentebestuur vToeg hij een ventvergunning aan plus een standplaats op de markt. Wethouder Van Barneveld behandelde dat. „Ik heb ze in oktober 1980 ge trouwd. Daar waren alleen twee getuigen by. Verder Het anders zo rustige Amerongen is opgeschrikt door het mysterieuze vertrek van de homeopathi sche arts Wim Penners (32) en zijn even oude vrouw Petronella Kramer. Twee jaar woonden en werkten ze op een knus boerderijtje langs de Lek dijk, vlak bij het stuwcomplex. Erg teruggetrok ken en in onmin levend met de buurt, omdat het echtpaar Penners er voor buitenstaanders een vreemde levenswijze op na hield. Alles wat met de moderne maatschappij te maken had, was voor de arts en zijn vrouw taboe. In het nachtelijk duister zijn zij plotseling in hun oude Chevrolet met de noorderzon vertrokken. Wat ze achterlieten was een onbeschrijflijke ben de. In huis en in de stal trof de politie 33 kadavers van dode biggen aan, soms verstopt op de meest vreemde plaatsen. Een van onze verslaggevers verzamelde voldoende gegevens voor een reconstructie van het drama van de Penners. niets, maar op de receptie in Leersum moeten veel men sen geweest zyn". Penners kreeg de vergunning en de standplaats, maar maakte er nooit gebruik van. De verkoop van biologische groenten werd een fiasco. Penners ging klagen als an dere boeren kunstmest op hun land strooiden Jan ,.Hy klaagde over stof op zyn prei. Penners zei, dat mensen daar een hersenbloeding van kry- gen. Ook met het gieren ont stonden problemen. De on derlinge sfeer werd er niet leuker op". Toch kwam Penners op een ge geven moment by Lekker kerker vragen, of hij een paar kalfjes kon kopen. Jan: „Hy wilde het nu met veeteelt proberen. Ik heb hem niets verkocht, want Penners ge bruikte bijvoorbeeld geen krachtvoer, dat was uit den boze. zei hy. de natuur zou al les zelf wel regelen". In oktober vong jaar belt Pen ners veehandelaar Ebergen op. Hy koopt 56 biggen van Ebergen. die boter by de vis wil en ook krijgt. Een inves tering van zo n zeven mille. Middeleeuwen Ebergen: „Die biggen wilde hy grootbrengen met gras. brandnetels en kruiden. Ver der niks Zulke beesten moe ten opfokkorrels hebben en meel. Penners wilde terug naar de Middeleeuwen. Hy heeft wel eens tegen me ge zegd dat hij naar Lapland wil de. In die landen kon je var kens houden met eikels". Jan Lekkerkerker zag dat Pen ners elke dag de varkens een uurtje in het weiland liet Daarna werden ze weer naar binnen gedreven. Melk kre gen de dieren niet Daar zat volgens Penners vergif in. Het aantal varkens werd steeds minder Jan: „Die beesten moesten wel doodgaan. Niet alleen van de honger, maar ook door longontsteking. De stal was veel te koud". Half november laat Penners zich bij een boer ontvallen, dat hy van de bank vóór Nieuwjaar de boerderij uit moet. Een week later belt Penners buurman Berkhof. Of Berkhof 22 varkens wil overnemen. Als reden geeft Penners op dat hij geld nodig heeft om weg te gaan. Hy zegt de hypotheek niet meer te kunnen aflossen". Stumpers Als Berkhof komt kijken, schnkt hy. In huis is het niet te harden De biggen die nog in leven zijn, zijn zó mager dat Berkhof er geen gat in ziet Toch gaat de koop door tegen een kiloprijs. Als be taalmiddel fungeert ook het meubilair van de Penners. Mevrouw Berkhof: „Het zat al lemaal vol met een vieze laag smeer. Penners zei. dat hij al byna twee ton aan de boerde rij had betaald. Hy achtte zich te intelligent om nog lan ger in geldzorgen te zitten. Hy kon met tegen die narig heid. zei hy. De volgende dag waren ze weg". Veehandelaar Ebergen: „Pen ners had ideeën die geen geld opbrachten. Ze zijn van ar moe kapotgegaan Eigenlyk waren het een paar stum pers". DONDERDAG 14 JANUARI 1982 VRU NEDERLAND Vrij Nederland inventariseert de politieke meningen over (kern- )energie en komt tot de conclusie dat de keus in feite al is bepaald, daarmee het fenomeen van bre de maatschappelijke discussie als overbodig bestempelend. Het pompen van 35 miljoen in die discussie, zoals de stuurgroep onder leiding van De Brauw eist onder het dreigement van op stappen, beschouwt VN dan ook als verspilling. 'Nog even en we praten voor 35 miljoen over de zin van het leven".In aflevering drie van Ogem-story laat Jeroen Terlingen de leiding, althans de heren Koopmans en Van Berkel, van het noodlijdende concern aan het woord. Over het 'gehan nes' met 820.000 gulden uit de zwarte kas ('die noemen wij lie ver niet zo'), 'onze goede vriend' Jaap Boersma, de duistere rollen van de KLM en Van der Stee. De heren stellen zich uiteraard voor zichtig, maar niettemin uiterst voorkomend op en brengen het zelfs tot de uitspraak: "Zie je wel datje beter alles eerlijk kunt ver tellen?" Hans Smits ondervraagt in VN hoofdcommissaris Valken van de Amsterdamse gemeentepoli tie ("In Amsterdam word je niet gemakkelijk oom agent"). Val ken constateert onder meer dat de verhoogde surveillance in het Zeedijkgebied de openbare vei ligheid heeft vergroot. Maar: "Het aantal berovingen door ver slaafden neemt nog steeds toe". Over de heftige kritiek op het veel besproken bureau Warmoes- straat zegt hij: "Als de mensen die je dagelijks moet aanhouden, die verzet plegen en je soms met messen bedreigen, voor het over grote deel buitenlanders of ge kleurde Nederlanders zijn, dan ga je generaliseren''. Verder on der meer in VN: kunst kopen in Nederland, de nieuwe miljoe nendans van Reinder Zwolsman in Oude Pekela (het plan voor een ruimtevaartpark). De bijlage bevat de ervaringen van Juan Seleky, een 31-jarige Mo- lukker die samen met Tessel Pol- mann reisde naar zijn land van herkomst. Een indringend ver slag over de harde confrontatie met wat in Nederland een droom moet blyven. EISEVIERS MAC A7 INE Nancy en Ronald Reagan prijken op de front van EM. Interviews met de first man and lady van Amerika als balans van één jaar bestuur van de Reagans. "Wat de Amerikaanse president in de eerste 365 dagen de meeste schade heeft gedaan is niet van de oppositie gekomen maar van de leden van zijn eigen kabinet". En daarmee worden bedoeld de interne ruzies tussen de minis ters en de al te grote openhartig heid van zijn directeur voor bud get en management, David Stockman. Maar gelukkig heeft Ronald Nancy nog: "Het zonnetje in huis", vol gens zyn zeggen. En die kritiek op het feit dat ze zoveel koopt, moet ook maar eens weerlegd worden. Ronald: "Ik geloof dat ze haar oude gymbloesjes zelfs nog heeft". Om in Amerika te blyven: in de se rie interviews met Amerikaanse ministers is dit keer minister Re gan van economische zaken aan de beurt. Hij is optimistisch ge stemd over de afloop van de hui dige crisis, die naar zijn zeggen in de tweede fyelft van dit jaar is afgelopen. Maar toch: "De reces sie is veel dieper dan wy prettig vinden, we willen er zo snel mo- gelijk uitkomen". Emigreren komt weer in de mode. Vorig jaar zijn 6000 Nederlanders naar de 'nieuwe wereld' getrok ken om daar hun geluk te be proeven. Maar de 'ontvangende' landen zijn steeds minder op de immigranten gesteld. Want werkloosheid én crisis hebben ook daar hun sporen achtergela ten. Ook EM gaat in op de ziektewet plannen en de 'oorlog' van de FNV tegen Den Uyl. En verder een 'onthullende reportage' over de knuffelbehoefte van het onge boren kind. Hoe serieus wil de WD met de PvdA gaan praten om het CDA in de oppositie te dryven, vraagt HP zich af. Een vraag die overi gens by veel WD-leden leeft, ge tuige de byna automatische beantwoording ervan door par tijvoorzitter Kamminga: "Ten principale vind ik het jammer dat samenwerking op dit mo ment niet mogelyk blijkt, het CDA zou eens in de oppositie moeten. Op langere termyn is er misschien zo'n mogelykheid". - "En ik denk dat het tot de moge lijkheden moet behoren". "Het kan niet meer dat socialisten en liberalen elkaar uitsluiten, dat is een slechte zaak. Per definitie behoren die partyen met elkaar te kunnen samenwerken", aldus de jonge party voorzitter. Naar aanleiding van het 'Ziekte wet-voorstel' spraken Frank van Empel en Leon de WolfT met FN V-voorzitter Wim Kok, die er van overtuigd is dat de FNV me de naar oplossingen moet zoe ken: "Maar dat kan natuurlyk niet gebeuren met dit mes op ta fel. Daarvan kan nu geen sprake zijn". Op de suggestie dat de FNV dus wél bereid is te zoeken naar de meest rechtvaardige ma nier om te bezuinigen, wil hy echter geenszins ingaan. Lester Thurow is een Amenkaans econoom, die als tegenvoeter geldt voor zyn collega Galbraith. In HP een interview met de man die zegt een duidelyk alternatief te bieden voor Reagans "econo misch sadisme": "De regering moet risico's durven nemen die particuliere bankiers niet aan durven". Verder een analyse van het drei gende einde van twintig jaar dé tente (ontspanning) tussen Oost en West en een interview met bri gade generaal Berkhof, de verte genwoordiger van 'het andere geluid in de kernwapendiscus- Roel van Duyn kan niet zonder de politiek, constateert De Tijd Eens de voorloper van de pro vo's, de prediker van de Kabou terparty en wethouder voor de PPR in Amsterdam houdt hy de boerdery na vier jaar voor ge zien. "Ik kan niet anders dan te ruggaan naar de machtsstryd", zegt Van Duyn. Het biologisch boeren heeft hy nodig gehad om de gevolgen van zo'n machts stryd te boven te komen en nu gaat hy weer terug Zyn ideeën blyken niet een zo heel veel ver anderd Misschien wat realisti scher geworden Zyn windmo lens die destyds dromen leken staan nu als onderdeel in party- programma's. Van Duyn staat nummer twee op de lyst van de PPR voor d^ Provinciale Staten in Groningen. Hy is er nog steeds van overtuigd dat het op een an dere manier kan. "Er is een stort vloed van mensen die zelfs Mi willen proberen. Ze hoeven al leen maar wegwijs gemaakt te worden". Ziedaar een taak Wat er gebeurt met mensen die hun mond te ver open doen te gen het Pinochet-regime in Chili weet iedereen. Maar er is een an dere, een stille groep, die ideeën op een eigen manier uit. Kunste naars Kunst in Chili mag niet politiek, trotiach of «penmee. teel zyn. Ondertussen zyn de kri tische kunstenaars onder Pino chet - heimclyk - actief DeTyd vraagt zich af, hoe kritisch zy nog kunnen zyn. De heer Roden- quez. bankier te Chili "Ze zeg gen dat vryheid nodig is om kunst te maken. Maar dat geloof ik met". Verder in De Tyd: De Vaticaanse jacht op te linkse jczuiten, Het aangename van angst en bevro ren tenen. De alpinist Ronald Naar vertelt. En uiteraard het zie- kengcldplan van Den Uyl en Da- les Tekenaar Arend van Dam voorspelt, dat na het verminde ren met 20^ van dat ziekengeld achtereenvolgens alle resterende ziekteuitkeringen, de WAO, alle ziektekosten vergoedingen, de hele gezondheidszorg en tenslot te ook de zieken zelf zullen wor den afgeschaft, omdat zy uitein- delyk maar geld kosten rSVRervormd llJYSInederland Hervormd Nederland was gisteren niet tydig in Leiden verkryg- baar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15