'Traplift voor gehandicapten moet er komen' Dierenpark vraagt om steun overheid eidse agenda ,/lteifrk Gemeentegarantie voor "De Hollandsche Tuijn In gemeentehuis Zoeterwoude Minder bezoekers Meer geboorten Raadsleden willen meer weten over regionale organen Vissen op het ijs is verboden PAGINA 2 Stad en rand J_ WOENSDAG 13 JANUARI 1982 ZOETERWOUDE - In Zoeterwoude is er nu, enkele weken na het verstrijken van het jaar van de gehandicapte, een petitie aan de gemeenteraadsleden aangeboden die voor de gehandicapten een betere toegang tot de raadszaal moet bewerkstelligen. Met de 250 ingezamelde handteke ningen ondersteunen de onder tekenaars de vraag om een bete re bereikbaarheid van de Zoe te rwoudse raadszaal voor min der validen. Gebleken is dat in validen vaak de twee trappen opgedragen moeten worden om bijvoorbeeld trouwpartijen of (raads)vergaderingen bij te kunnen wonen. Volgens de ini tiatiefnemers gaat dit gepaard met gevoelens van teleurstel ling en vernedering bij de men sen die slecht ter been zijn. In hun brief aan de gemeenteraad pleiten Henk Ammerlaan en Jos van den Berg voor een 'traplift'. Hieronder verstaan zy een vrij eenvoudige liftconstructie langs de trapleuning. "Deze traplift hoeft geen al te dure zaak te zijn en kan ook in technisch opzicht niet op al teveel problemen stui ten", meent Henk Ammerlaan. "Er komt naast de ingang van het gemeentehuis zo'n mooi bordje dat laat weten dat het ge meentehuis voor invaliden toe gankelijk is. Ze moeten er dan wel een bord naast hangen dat dit alleen voor de begane grond op gaat. De eerste verdieping is voor minder validen en invaliden niet op een menswaardige ma nier te bereiken." Aandacht In de brief aan de gemeente doen de 'actievoerders' vooral een be roep op het CDA. Deze partij heeft als enige de plaatsing van een lift in het Zoeterwoudse ge meentehuis duidelijk in haar ver kiezingsprogramma voor de af gelopen vier jaar opgenomen. Onder punt 25 schrijft deze par ty: 'Speciale aandacht wil het CDA geven aan de bereikbaar heid van openbare gebouwen ten behoeve van gehandicapten, zo als een lift in het gemeentehuis, voorzieningen bij en aan het postkantoor en bij en aan tele fooncellen. Trottoirs zullen een speciale opgang voor rolstoelen moeten krijgen, terwijl wandel paden daarvoor geschikt moeten worden gemaakt." Het CDA heeft ook inderdaad in deze raadsperiode twee keer de lift ter sprake gebracht. De hoge kosten van een personenlift wa ren echter steeds een struikel blok. Ook een potje voor gehan dicaptenvoorzieningen kon de benodigde financiën niet ver schaffen. In het nieuwe verkie zingsprogramma van het CDA staat de wens voor een lift in het gemeentehuis wederom ver meld. In de verdere verwezenlijking van programmapunt 25 is de partij redelijk geslaagd. Zo is bij het postkantoor een betere toegang gekomen voor rolstoelgebrui kers. Verder wil het CDA - zeker met het oog op de komst van de vaak minder valide 'Swetterha- ge' bewoners - bij herbestratin gen de trottoirs zodanig aanpas sen dat ze ook voor de rolstoelge bruikers gemakkelijk te gebrui ken zijn. Hal Overigens houdt de gemeente wel rekening met de minder validen bij trouwpartijen. Aan het aan staande bruidspaar wordt vooraf gevraagd of zy gasten hebben die moeilijk de trap op kunnen. Is dit het geval, dan kan het huwe lijk beneden in de hal van het ge meentehuis voltrokken worden, waardoor het trappenprobleem vervalt. By de verbouwing van het raad huis in 1976 is nog aangedrongen op de plaatsing van een lift. Toen de verwachte rijkssubsidie hier voor niet werd verleend heeft men het plan niet kunnen verwe zenlijken. Er was in die tijd ech ter sprake van een kostbare 'ech te* lift, terwijl de aanbieders van de petitie volstaan met de vraag om een traplift. Gemeentesecretaris Kruithof kan nog weinig zeggen over de haal baarheid van een traplift. "Het verzoekschrift is binnen en wordt verder als ingekomen stuk behandeld. De raad maakt uit eindelijk uit wat er gaat gebeu ren." De petitie-aanbieders hopen echter dat het CDA op de valreep van zijn zittingsperiode alsnog het voorstel over de voorzieningen voor gehandicapten in het ver kiezingsprogramma '78/*82 volle dig realiseert en zodoende de komst van een lift zeker stelt. Zij hopen dat het potje voor gehan dicapten net vol genoeg is voor een traplift. In hun verzoek schrift staat het als volgt te lezen: "Als er honderdduizenden gul dens worden uitgegeven aan de bouw van een sporthal, de ope ning van de Burgemeester Det- mersweg, de reparatie aan het hoofdveld van de voetbalvereni ging SJZ enzovoorts enzovoorts is het dan een aanval op uw so ciale denkvermogen om te vra gen: waar blijft die simpele tra plift?" DIRK JAN ROELEVEN Directeur Louwman: "Gemeenschap z dierenpark" steentje moeten bijdragen aan VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense raadsleden willen meer we ten over de gang van zaken in de diverse gemeenschappelijke re gelingen (bijvoorbeeld de kabel televisie en het energiebedrijf Rijnland). Nu krijgen de raadsle den één keer per jaar een jaarve- slag, maar dat vinden ze niet vol doende. In de commissie algemene zaken werd gisteravond door de CDA'er Offringa onder andere een verslag gevraagd van de be sluiten in de gemeenschappelij ke vergadering. De WD en de PvdA steunden die wens. Burge meester Cannegieter was er ech ter van overtuigd dat deze extra informatie niet nodig is. Hij vind een jaarverslag voldoende, maar de commissieleden waren het daar niet mee eens. Verder wees Cannegieter op de be- stuurdersrol van de afgevaardig den raadsleden en wethouders in de gemeenschappelijke regelin gen. Als die afgevaardigde nu re gelmatig verslag moet doen, wordt zijn werk inhoudelijk ge toetst. Dan wordt zyn bestuur- dersrol ondergeschikt gemaakt aan dat wat het "thuisfront" wil. En dat is niet de bedoeling. De PvdA'er Visser benadrukte de noodzaak van regelmatige infor matie in deze financieel moeilij ke tijd. Het is bekend dat ge meenschappelijke regelingen een gemeente soms erg veel geld kosten. En daar willen de raads leden van op de hoogte worden gehouden Burgemeester Cannegieter beloof de de commissie minstens één keer per jaar een verslag te geven van de werkzaamheden binnen de gemeenschappelijke regelin gen. Strandloop in Wassenaar LEIDEN - Atletiekvereniging Holland houdt zondag een strandloop aan de Wassenaarse Slag. De start is om elf uur. Deel nemers aan deze prestatieloop kunnen kiezen uit vier afstan den: twee, vier. acht of twaalf ki lometer. WASSENAAR - Het Wasse naarse dierenpark zou ook in aanmerking moeten ko men voor overheidssubsi die. Dit is de mening van directeur Louwman, die voor het eerst sinds jaren het aantal bezoekers in de Wassenaarse dierentuin onder de 300.000 in het af gelopen jaar heeft zien da len. Vrijwel alle dierentuinen hebben in 1981 minder bezoekers bin nen hun poorten gehad. Voor Wassenaar was het afgelopen jaar volgens Louwman "een dieptepunt". Voor dit jaar ver wacht de directeur geen verbe tering. Volgens hem is de afna me te wijten aan de daling van de koopkracht, waardoor de mensen minder naar de dieren tuin gaan. In de randstad is Wassenaar de eni ge dierentuin die nog geen over heidssubsidie krijgt. Louwman vindt een dergelijke steun ook voor zijn dierenpark op zijn plaats, omdat het een grote edu catieve en recreatieven functie heeft. Hij wijst er in dit verband op dat jaarlijks ruim 30.000 schoolkinderen tegen verlaagde tarieven een bezoek aan de Was senaarse dierentuin brengen. Voor deze kinderen zijn er naast leerzame puzzeltochten en les brieven ook instructieve rondlei dingen door studenten van peda gogische academies. Louwman vindt het "logisch dat de ge meenschap aan al deze kosten voor educatie in ons dierenpark een steentje zou bydragen". gen behoorden toe aan schillende diersoorten, een groot aantal tot de bedreigde diersoorten behoort. Directeur Louwman pleit ook nog voor een dierenopvang van in be slag genomen dieren op het vliegveld Schiphol. Volgens hem zou er een goed dierenopvang centrum moeten komen waarin dergelijke dieren tijdelijk kun nen worden ondergebracht. Nu moet per jaar vaak voor honder den in beslag genomen dieren met veel kunst- en vliegwerk tij delijk onderdak worden gevon den in dierentuinen. Kort gele den verschafte Wassenaar nog onderdak aan enkele honderden beschermde uilen, valken en par kieten. Deze uit Peru afkomstige dieren waren op weg naar Tsje- choslovakije toen het vliegtuig een tussenlanding op Schiphol maakte. Ambtenaren ontdekten de dieren in kisten achter dubbe le wanden. Louwman: "De Nederlandse die rentuinen waren en blyven be reid om te helpen bij een tijdelijk verblijf van in beslag genomen verboden dieren, maar niet altijd hebben wij de extra accommoda tie hiervoor. Het parlement heeft in 1977 ten onrechte gedacht dat illegale handel in dieren via de grenzen en Schiphol gauw tot het verleden zou behoren. Van daar dat bijvoorbeeld op Schip hol een dierenopvangcentrum zou moeten worden ingericht. Dat is hoognodig ter bescher ming van de in beslag genomen dieren, die vaak onder slechte omstandigheden zijn vervoerd", aldus Louwman. Rijkspolitie: WARMOND - Op het ys van de Zijl bij de Leidse Merenwijk worden door veel vissers bij tjes gehakt. "Een prima ma nier om veel vis te vangen, want de vissen komen af op de zuurstof. Maar het is ver boden", zo deelde een woord voerder van de rijkspolitie te water in Warmond mee. De rijkspolitie gaat deze mensen nu bekeuren. Veel vissers, voornamelijk uit Leiden, hakken een bijtje, maar markeren die niet met een tak of iets dergelijks. Zo ontstaan er veel slechte plek ken in het ijs. Omdat de bij tjes gevaarlijk zijn, is de rijks politie te water vandaag het ijs op gegaan om bekeurin gen uit te delen. Iedereen die in een bijtje zit te vissen krijgt een proces verbaal. Overigens is het ijs op de Kaag nog steeds niet betrouwbaar. Gisteren zijn er een stuk of twaalf schaatsers door het ijs gegaan. Ze zijn er allemaal ook weer levend uit geko men. De rijkspolitie is samen met de ijsclubs en de ge meente Warmond bezig de slechte plekken in het ijs af te zetten met een lint. WOENSDAG aic iiuisvcouiig iiugiaiiwii, uu <r.w uui. Station - opstapplaats Kroegentocht langs 13 café's en het Waaggebouw, 21.30-1.30 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, teL 213490. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie maatschappelijke aangelegenheden, 20.15 uur. Wassenaar - gemeentehuis, gezamenlij- woonwagens, 19.30 Fietser (17) gewond na aanrijding LEIDEN - Met een zware hersen schudding, schaafwonden en kneuzingen is een 17-jarige fiet ser uit Oegstgeest gistermiddag overgebracht 'naar het Diacones- seziekenhuis. Een bestuurder van een auto, die in file op de Rijnsburgerweg richting Schut tersveld reed, raakte de overste kende fietser. De jongen kwam vermoedelijk uit het Terweepark en wilde richting NZH-garage. De ware toedracht van het onge luk is de politie nog niet hele maal duidelijk. Zij vTaagt getui gen zich te melden. DONDERDAG Leiden - stadshuis, raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Wachtgebouw Morspoortkazerne - pro jectgroep D'Oude Morsch, 15.30 uur. Stadhuis - deelcommissie voor schouw burgzaken, 16 uur. Waaggebouw - New Orleans Jazz Instuif met de Ted Easten Band, 20-24 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, teL 216180/ 149324, van 20-21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, teL L42505. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 8 jan ot 15 jan door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, teL 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Tafeltennis De Zoeterwoudse tafeltennisver enigingen organiseren in de week van 25 tot 31 januari het jaarlijkse plaatselijke tafelten- niskampioenschap.Ook dit jaar is er voor recreanten, beginners en ongeoefenden de kans om hun krachten met elkaar te me ten. Naast deze categorie staat het kampioenschap open voor geoefenden die lid zijn van een van de drie Zoeterwoudse ver enigingen. Inschrijven is moge lijk bij J. Bruckner Kosterpad 6 (01715-2794) en bij P. Adank Oranjelaan 17 (071-410047). Reumafonds Creatieve medewerk(st)ers van het Nationaal Reumafonds be zoeken vrijdagochtend tussen kwart voor elf en twaalf uur in Oegstgeest een demonstratie Cabaret van activiteiten voor reumapa tiënten. De bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentecen trum aan de Lijtweg. Twee me dewerksters zullen de aanwezi- gen demonstraties en informa tie geven over rubberstempelen en textielverven. Afscheid In het humanistisch bejaar denoord 't Hofflantshuys" in Voorschoten is vrijdagmiddag een afscheidsreceptie voor de heer H.J. van Eerde. Hij neemt afscheid als voorzitter van het stichtingsbestuur 'Humanis tisch Bejaardenoord Rijnland'. De receptie wordt tussen half vier en half.zes gehouden in de recreatiezaal van bet bejaar dentehuis aan De Zeven Provin ciën 68 in Voorschoten. Om pand in Hoofdstraat op te knappen De KPJ in Zoeterwoude heeft vrij dagavond weer cabaret op het programma staan. Aanvang acht uur in het Don Boscohuis aan de Zuidbuurtseweg in Zoe terwoude. Afname van het aantal bezoekers en de daarmee gepaard gaande terugloop aan inkomsten voor dierenparken kan moeilijker dan elders gevonden worden in be zuinigingen. Op dierenlevens kan niet zomaar bezuinigd wor den. Zij hebben gewoon hun ver zorging en voedsel nodig. In 1981 verorberden zij per dag in totaal bijna anderhalve ton voedsel. Dit betekent een half miljoen kilo/li ter voedsel per jaar. Tegenover het dalende bezoekers aantal staat een enorme stijging van het aantal dieren. De geboor ten namen toe van 473 in 1980 (toen een record) tot 508 in het afgelopen jaar. Deze nakomelin- LEIDERDORP - De stichting "De Hollandsche Tuijn" heeft voor het opknappen van het pand Hoofdstraat 24 250.000 gulden nodig. Het in zeer slechte staat verkerende gebouw moet een cultureel centrum worden. Omdat de stichting zelf geen geld heeft, moet het bedrag helemaal worden geleend. En dat is alleen mogelijk als de gemeente Leider dorp voor de lening garant wil staan. Daar had de commissie financiën, die gisteravond over deze zaak vergaderde, nogal wat moeite mee. Uiteindelijk besloot men aan B en W te adviseren de stichting het voordeel van de twijfel te geven. Vol gens de commissie is het aannemelijk dat er over een aantal jaren door de stichting een sluitende be groting kan worden gemaakt. Vooral omdat er erg veel interesse blijkt te bestaan voor de creatieve cur sussen, die men wil gaan geven. Van de verliezen in de eerste jaren wil de commissie hoogstens 35.000 gulden dekken met subsidies. Ook kunstenaar Van der Nat krijgt een lening met ge meentegarantie voor de opknapmaatregelen van het aangrenzende pand Bruggestraat 1, dat ook nog ei gendom van de gemeente is. De stichting "De Hollandsche Tuijn" heeft in de com missie cultuur, die eerder deze maand vergaderde, aangedrongen op een snelle beslissing. Veel mensen zijn bereid mee te werken aan de realisatie van een cultureel centrum in Leiderdorp-Oost, maar die be reidwilligheid duurt niet eeuwig, zo werd wethou der Gehner meegedeeld. De gemeenteraad zal eind januari daarom een beslissing nemen over de ge vraagde garanties en de subsidie. Daarna kan de stichting beginnen met het opknappen. Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: A.E. van der Lee, geb. 5-1-1894 vrL geh. gew. met A.W. Doorduin, H.D. Alberts, geb. 1-12-1897 vrl. geh. gew. met J. Cu perus, M. Blok, geb. 13-9-1908 vrl. echtg. van P. Segaar, J. van der Berg, geb. 29-1- 1893 vrl. geh. gew. met L. de Boer, M.M. Siera, geb. 15-6-1895 vrl. geh. gew. met F. Rol, M.W. Koppeschaar. geb. 16-5- 1919 man, J.M. Vijlbrief, geb. 11-1-1901 vrl. echtg. van J. van der Blom, J.P. Rens, geb. 21-8-1906 vrl. geh. gew. met A.J. Hagendoorn, T. van der Beek, geb. 14-1-1893 vrl. geh. gew. met A. Weiland, C.H.A. Abspoel, geb. 12-8-1932 man. J.A. Brinks, geb. 28-11-1889 man, C. Spring in 't Veld, geb. 16-7-1896 vrl. geh. gew. met J. Halvemaan, E. Staleman, geb. 10-1-1913 man, M.B. Meijboom, geb. 27-4-1902 man, E.T. Hoorweg, geb. 7-4-1907 vrl. geh. gew. met B.J. Grata- ma. G. Philippo, geb. 13-12-1923 vrl. echtg. van M. van Waveren, S. Boender, geb. 30-6-1913 man. P.J. Franken, geb. 1-1-1903 man. C.J. Stigter, geb. 24-3-1903 man, N. Hus. geb. 6-10-1927 vrl. echtg. van H. Doelman. I Baart. geb. 13-6-1907 man, T. Laman, geb. 21-3-1917 vrl. geh. gew. met H. Strelzyn, E. Boom, geb. 22- 1-1893 vrl. echtg. van J.J. Rozier, J. van der Plas. geb. 6-12-1909 man. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Latdach Dagblad B V LEIDEN Poetbui 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 16 00-1930 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden c>tj vooruitbetaling te voldoen. Bi automatische overschrijving geen abonnementsgelden uttsluttendg.ro 3203571 t.v.n Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57.35 Per post t 79,70 Jaarabonnement 1217.90 per post f 307.30 Losse nummers 1 0.80 Directie: G Koopman Aangesloten pij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta. Commentatoren: A A v Brussel W. F J Wirtz tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2