De ondergang van een Alphens postorderbedrijf Hypotheekrente wordt gekooid. Ziekte reden voor ontslag CDA wil Bhagwan weren uit Barlo Morgen uitspraak faillissement Beopost Over 3 dagen introduceert het Bouwfonds een nieuwe hypotheek. FNV verbolgen over publikatie "oude" richtlijn KNOV: handhaaf uitverkoop WOENSDAG 13 JANUARI 1982 Varia PAGINA II Door Sjak Jansen Vrijwel zeker is het gedaan met het postorderbe drijf Beopost Magazine uit Alphen aan den Rijn. Morgen doet de Haagse rechtbank uitspraak over het faillissement van dit bedrijf, dat vorige week door de belastingdienst is aangevraagd. Aan de vooravond van het faillissement ging één onzer re dacteuren de gangen na van dit postorderbedrijf, dat een schuldenlast draagt van bijna vijf miljoen gulden. Het dossier Beopost Magazine. ALPHEN AAN DEN RIJN Er moet een wonder geschieden, wil morgen niet definitief het doek val len over het postorderbedrijf BeoPost Magazine. Morgen doet de Haagse rechtbank uitspraak over het faillissement van dit Alphense postorderbe drijf. Dat faillissement is een week geleden aange vraagd door de belastingdienst, die een vordering van enkele honderdduizenden guldens heeft op dit bedrijf. De belastingdienst is niet de enige schuldeiser. De totale schulden van BeoPost Magazine - niet te verwarren met BeoPost Super- foto - bedragen bijna vijf miljoen gulden. Geld om het perso neel uit te betalen is er al enige tijd niet en vandaar dat vorige maand ontslag is aangevraagd voor veertig personeelsleden. Met het faillissement zullen ook de overige tien werknemers op straat komen te staan. Ofschoon de vooruitzichten gans anders waren, is Beopost Maga zine dan geen lang leven beschoren geweest. Begin vorig jaar begon BeoPost Magazinê met het uitzetten van bijna drie mil joen catalogi, waarin een ruim assortiment artikelen werd aan geboden. Het postorderbedrijf had er hooggespannen verwach tingen van en adjunct—directeur H. Riemens voorspelde een flinke stijging van de omzet. „Deze postorderverkoop slaat im mers enorm aan bij de consument", zei hij toen. Kijkend in de glazen bol zag hij in 1985 zelfs al een omzet van één miljard gulden. Kapitaal *.De vestiging van l t aan de Handelsweg in Alphen aan den Rijn. (Foto: Wim Dijkman) Het pakte echter anders uit. Wat een florissant en welva rend postorderbedrijf had moeten worden, is thans uit- gelopen op een fiasco. Ander halve maand geleden kwa men daarvan de eerste ver schijnselen aan de opper vlakte, nadat dezelfde Rie mens in het kader van die voorspelde omzetstijging een ambitieus plan had ont vouwd over een gigantisch koopcentrum annex cultu reel centrum, dat BeoPost in Alphen wilde bouwen. Ettelijke miljoenen guldens waren met de verwezenlij king daarvan gemoeid en die had BeoPost (de handels naam van het in juni 1980 in Leeuwarden opgerichte Ge- Ha Beheer BV) bij lange na niet. Het aandelenkapitaal van het bedrijf (175.000 gul den) was daarvoor ook opval lend klein en dat was ook een reden waarom men naarstig op zoek was naar wat Rie mens „een goede moeder" noemde. Eentje die goed in de slappe was zat. Nog geen week later bleek het geldtekort van BeoPost over duidelijk: het Alphense transportbedrijf Rutges, dat voor BeoPost het transport van de bestelde goederen verzorgde, liet beslag leggen op een deel van de bij hem opgeslagen goederen, omdat een rekening van tweehon derdduizend gulden niet werd voldaan. „Als ze met stenen gaan gooien, gooien we terug", waren toen de ge denkwaardige woorden van BeoPost-directeur L.H. van den Arend, die tegelijkertijd liet doorschemeren dat het bedrijf in financiële moeilijk heden verkeerde. „We zitten slecht in onze geldmiddelen. We groeien snel en zitten dringend verlegen om kapi taal." Vraagtekens Toch was Van den Arend toen niet slecht geluimd, „want", verklaarde hij, „er zijn ver scheidene liefhebbers, die ons bedrijf willen overne- Die belangstelling was volgens hem zo groot omdat BeoPost dertigduizend orders per maand binnen kreeg. Inge wijden plaatsten daar echter grote vraagtekens bij, getuige mevrouw I. van Swieten van Oosthoeks Uitgeversmaat schappij BV, uitgever van de Grote Oosthoek Encyclope die. Over de respons op haar advertentie in Beopost Maga zine (oplage: drie miljoen ex emplaren) is zij imper te spreken. Nog geen honderd aanvragen kwamen binnen voor meer informatie en dat rhet Hoe dan ook: het bedrag dat ge middeld werd besteed was naar Van den Arends zeggen ongeveer vierhonderd gul den. En hij rekende voor dat de omzet zodoende twaalf miljoen gulden per maand bedroeg. De afspraak met de leveran ciers was, dat BeoPost één procent van het door de klant te besteden bedrag ontving. Bij een omzet van twaalf mil joen gulden betekende dat 120.000 gulden per maand. Om die groei te kunnen bij benen, zou het personeelsbe stand binnen een half jaar van zestig op 150 man moe ten worden gebracht, maar zover kwam het dus niet. Geen salaris Twee maanden geleden was het zelfs zo, dat het personeel geen salaris ontving. Even la ter werden de vijftig man per soneel naar huis gestuurd. Op dat moment was de noodklok wel erg hard gaan luiden en sommige bedrijven liet dat niet onberoerd. Begin december kwam dan ook het bericht dat de Amro—bank en een aantal adverteerders het ogenschijnlijk nobele plan hadden opgevat om BeoPost Magazine via een fi nanciële injectie van ander half miljoen gulden alsnog van de ondergang te redden. Die bedrijven hadden, zo bleek, daar zelf ook het nodige be lang bij. Ze hadden namelijk voor een bedrag van zestig duizend gulden per pagina advertenties gekocht in de koopkrant van BeoPost, het BeoPost Magazine. Het postorderbedrijf zelf fun geerde alleen als doorgee fluik: bestellingen die bij BeoPost binnenkwamen werden doorgegeven aan de adverteerders, die op hun beurt de goederen leverden. BeoPost zorgde vervolgens, via het transportbedrijf Rut ges, dat de goederen bij de consument kwamen. Alleen Gerard de Lange BV bracht z'n wasmachines en dergelij ke zelf aan huis via het cen traal magazijn in Veghel. Advertentiegeld Maar diezelfde Gerard de Lan ge BV had bijvoorbeeld wel vijf pagina's in de myaarsuit- gave van het magazine ge kocht. Vandaar dat dit bedrijf er alle belang bij had, dat BeoPost niet over de kop Desondanks werd de reddings poging een farce, omdat een aantal adverteerders uitein delijk niet thuis gaf. Zij had den er weinig oren naar nog geld te stoppen in een bedrijf, dat naar hun overtuiging z'n levensvatbaarheid had verlo ren. Zo kwam het dat BeoPost Ma gazine bijna vier weken gele den als laatste redmiddel uit stel van betaling aanvroeg. En dat van de Leeuwarder rechtbank tot 18 maart ook kreeg, ware het niet dat even later de belastingdienst aan de bel trok en alsnog het fail lissement van het postorder bedrijf aanvroeg. Luchtkasteel Voor bestuurder J. Stulp van de Dienstenbond FNV was dat nauwelijks een verras sing. Eerder al stelde hij dat de financiële injectie van an derhalf miljoen gulden bij lange na niet toereikend was om BeoPost Magazine te red den. Volgens Stulp heeft de Beo- Post—directie iedereen met kletsverhalen aan het lijntje gehouden. En niet één keer maar voortdurend, met als laatste verhaal dat Vroom Sc Dreesmann geïnteresseerd zou zijn in BeoPost. Maar ook dót bleek veel te voorbarig. Inmiddels hadden de twee ban ken waarmee BeoPost Maga zine zaken deed de geldkraan al dichtgedraaid, ten teken dat men niet bijster veel ver trouwen koesterde in de am bitieuze plannen die adjunc t-directeur Riemens even voordien had ontvouwd. Het gigantische koopcentrum in Alphen veranderde daarmee in een luchtkasteel, evenals de - op de iets langere ter mijn geplande - reeks „kijk shops", waarin artikelen uit de catalogus zouden worden uitgestald. Geld op Donderdag 14 januari 1982, als de Haagse rechtbank uit spraak doet over het faillisse ment van BeoPost Magazine, is het geld bij dit postorder bedrijf in Alphen aan den Rijn op en rijst de vraag hoe de rekening moet worden voldaan van de telefoon, die nu via een ingesproken band opname te horen geeft: „In verband met reorganisatie van ons bedrijf heeft de leve ring van de door u bestelde artikelen een ernstige vertra ging opgelopen en is onze af deling klantenservice niet di rect bereikbaar. U kunt even tueel uw mededeling sturen naar BeoPost Magazine. Postbusnummer 460, 2400 AL Alphen aan den Rijn." Einde mededeling. ADVERTENTIE nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten DEN HAAG/LEIDEN - Het mi nisterie van sociale zaken acht regelmatig ziekteverzuim een re den voor ontslag. Die opvatting is ter kennis ge bracht aan de directies van Ge westelijke Arbeidsbureaus door het publiceren van een overigens al bestaande, maar in de praktijk nauwelijks gehanteerde richtlijn. Ondanks het feit dat de richtlijn in feite oud is, acht FNV-be- stuurder Cees Commandeur de (hernieuwde) publikatie 'moei lijk verteerbaar', vooral gezien het gekozen moment. "Er is na tuurlijk een duidelijke relatie met de aangekondigde wijziging van de ziektewet. Er wordt dui delijk mee gesuggereerd dat de GAB's de richtlijn nu maar eens moeten toepassen en over moe ten gaan tot het verlenen van ontslagvergunningen voor werk- die vaak ziek ziin". Commandeur trekt een parallel het publiceren van de richtlijnen voor het begrip 'passende arbeid' vorig jaar, juist op het moment dat dit begrip in discussie was met betrekking tot het aanvaar den van nachtarbeid bij Hoogo vens. In beide gevallen is er vol gens hem sprake van 'psycholo gische druk' door het directo raat-generaal van de arbeids voorziening. De opnieuw van stal gehaalde richtlijn bepaalt dat frequent ziek zijn kan leiden tot een ver storing van het productieproces, hetgeen een reden kan zijn voor ontslag. Hoewel ontslag tijdens ziekte niet mogelijk is, heeft het GAB wel de bevoegheid een ont slagvergunning te verstrekken. Het ontslag gaat dan in op het moment dat de zieke werknemer zich weer beter meldt, mits dat laatste geschiedt vóór het ver strijken van de maand die volgt op de maand waarin de (daarna verlopende) vergunning is afge komen. Gebruikelijk is evenwel dat het ar beidsbureau een ontslagaanvra ge tijdens ziekte van de betrok kene seponeert tot na het mo ment van beterschap. Volgens woordvoerder Schipper van het arbeidsbureau in Leiden is in de betreffende richtlijn in de prak tyk nooit toegepast- Het ministe rie heeft er nu bij de GAB's op aangedrongen zo'n aanvrage >v el in behandeling te nemen DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De twee keer per jaar plaatsvinden de uitverkoop kan niet zonder meer worden afgeschaft- Die uitverkoop heeft voor een aantal sectoren nog wel degelijk werking. Dat is het standpunt van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) aan de vooravond van de donderdag 14 januari beginnende januari-uitverkoop. De uitverkoop als zodanig is de laatste jaren in betekenis afgenomen. Steeds meer bedrijven, zo constateerde vorig jaar de raad voor het fi liaal- en grootwinkelbedrijf, beginnen al ver voor de eigenlijke uitver koop met de opruiming AALTEN (GPD) - „Het CDA doet een beroep op de Baghwanbewe- ging zich niet in de gemeente Aalten te vestigen. Zij is niet wel kom, laat ze wegblijven". Met een emotioneel beroep op de Baghwan besloot Wim Mateman, CDA-fractieleider in de Aaltense gemeenteraad en Tweede-Ka merlid, gisteravond zijn betoog tegen de vestiging van de Bagh- wam op Groot Deunk. Mateman liet in zijn betoog niet na te beklemtonen dat zijn fractie er niets voor voelt om op welke wy- ze dan ook maar enige medewer king te verlenen aan een transac tie waarbij het mogelijk wordt dat de secte in de Gelderse buurtschap Barlo een nederzet ting vestigt Enkele honderden Aaltenaren, voor het merendeel afkomstig uit de buurtschap Barlo, waren gisteravond naar het gemeente huis gekomen om het debat te volgen rond Groot Deunk dat tij dens een extra raadsvergadering aan de orde kwam. Een groot bord by de ingang van het ge meentehuis gaf duidelijk aan dat het weren van de Baghwan niet enkel een Barlose zaak is. „Barlo niet alleen in strijd tegen de Baghwan-criminaliteit" was op het bord te lezen. Wim Mateman wees erop hoezeer deze kwestie de gemoederen in Aalten bezighoudt en hoezeer er grote verontrusting heerst in zijn fractie. Hij meende dat niet voor bij kan worden gegaan aan de reacties die zyn binnengekomen van particulieren en organisa ties. Wel wilde hij zich distantie- ren van de emotionele reacties, waaronder hy ook het in brand steken van de boerderij op Groot Deunk rangschikte. Tenminste als er sprake zou zijn van opzet- telyke brandstichting, die ook zoals de burgemeester bena drukte nog niet is bewezen. Opmerkingen zoals in sommige media zijn gedaan dat de Barlose bevolking onverdraagzaam zou zijn verwierp Mateman. „In de oorlog wisten vele onderdrukten de weg naar Barlo te vinden en zijn daar geholpen. Toen vooral heeft de bevolking zich erg hulpvaardig getoond", stelde hy De massale onrust in Aalten is vooral ontstaan toen bleek dat Baghwan in Barlo een compleet dorp wilde vestigen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11