YS eisen geen sancties NAVO Hypotheekrente wordt gekooid. Geschil rond Gibraltar in Londen opgelost Schietpartijen in Beiroet Miljoenenfraude met EG-landbouwsubsidies Levering Franse wapens aan Nicaragua omstreden Maandag top in Brussel over Polen Massale amnestie in Egypte Iglesias sr. mogelijk dood Al veertien doden en veertig gewonden Overeen week introduceert het Bouwfonds een nieuwe hypotheek. ZATERDAG 9 JANUARI 1982 Buitenland PAGINA 9 BRUSSEL - De Europese Ge meenschap geeft jaarlijks miljar den guldens aan landbouwsubsi dies uit zonder toereikende fi nanciële controle daarop. Uit het jaarverslag van de Europese Re kenkamer blijkt dat de Gemeen schap in 1981 vooreen kleine 100 miljoen gulden is opgelicht door particulieren die op frauduleuze wijze gebruik maakten van de landbouwsubsidieregelingen. Dat dan nog afgezien van de niet ontdekte fraudegevallen en van de zaken waar de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de Gemeenschap) nog mee bezig is en die zij, tot grote spijt van de Rekenkamer, niet aan dit orgaan wil doorgeven. De lidstaten van de Europese Ge meenschap ontvangen uit Brus sel op zeer globale gronden voor schotten voor de landbouw, en de eindafrekening vindt pas vijf jaar later plaats. „Je kunt niet zeggen dat de lidstaten daarvan bewust misbruik maken, maar het is duidelijk datje de kat nooit op het spek moet binden. Van zo n controlesysteem gaat na tuurlijk geen enkele drang uit om de zaken goed te verantwoor den", zegt drs. A. *J. Middelhoek. Hij is de Nederlandse vertegen woordiger in de Europese Re kenkamer, het orgaan dat con trole uitoefent op de uitgaven van de Europese Gemeenschap. Het rapport van de Rekenkamer vertoont voorts de al zo bekende verzameling van wanbeheer: ho ge Europese ambtenaren die ver goedingen incasseren voor eigen vervoer terwijl ze in werkelijk heid ook van een dienstauto ge bruik maakten; chauffeurs en ty pistes die hun dagen slechts ge deeltelijk met werk vullen en voor de rest onbekende bezighe den hebben; ontwikkelingslan den waar de moderne westerse apparatuur kapot staat weg te rotten, omdat er geen vervangen de onderdelen zijn, noch iemand die weet hoe je zoiets moet repa reren; en andere landen, met na me in het Caraibische gebied, die kennelijk zoveel ontwikkelings hulp konden krijgen, dat er nu maar liefst drie luchthavens bin nen een straal van honderd kilo meter zyn aangelegd. De Rekenkamer presenteert die gevallen eigenlijk met enige schroom. Het zijn, zoals drs. Mid delhoek zegt, slechts „peanuts", kleine zaken dus die naar zijn zin te veel de aandacht opeisen, ter wijl de grote zaken, het gebrek aan controle op het landbouwbe leid bijvoorbeeld, aan de publie ke aandacht ontsnappen. Die pu blieke aandacht heeft de Reken kamer echter hard nodig, want het is een van de weinige midde len die verbetering in de situatie kunnen brengen. De Rekenka mer heeft namelijk geen enkele sanctie, ze kan alleen maar mis standen signaleren en vervol gens moet het Europese Parle ment dan eventueel, al of niet via publieke druk, de Europese Commissie de duimschroeven aandraaien. Die Commissie zelf staat niet auto matisch te trappelen om de kri tiek van de Rekenkamer te aan vaarden. De Commissie beklaagt zich er eerder over dat de Reken kamer te veel kritiek heeft, te weinig let op de positieve dingen die zijn bereikt, en op die manier de Europese integratie schade toebrengt. De Rekenkamer echter wenst zich bij haar controle niets van dit soort politieke redeneringen aan te trekken. „Ons interesseert niet of onze kritiek politiek wel of niet goed valt", zegt drs. Middel- hoek. De Rekenkamer heeft tot nu toe succesvol pogingen van de Commissie om op het appa raat van de Rekenkamer en dus op de controle te bezuinigen, kunnen weerstaan. Met slechts tachtig controleurs van de Re kenkamer voor tien landen, blijft het echter behelpen. DEN HAAG/BRUSSELAVASHINGTON (GPD/DPA/AFP) - De Verenigde Staten zullen op de speciale bijeenkomst van NAVO-ministers van buitenlandse zaken, maandag in Brussel, van de lidstaten geen sancties eisen tegen de Sowjet-Unie. Wel zal worden gepoogd eenheid in het bondgenootschap te bewerkstelligen voor wat betreft de beoor deling van de Poolse crisis, zo is gisteravond in Washington vernomen. Waarnemers in Brussel vermoeden dat dat wel zal lukken. De situatie in Polen heeft tijdens de ontmoetingen tussen 23 Euro parlementariërs en 12 leden van het Amerikaanse Congres de af gelopen drie dagen in Brussel en Den Haag de boventoon gevoerd in de gesprekken. Volgens de CAIRO (DPA) - Ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van Mohammed heeft de Egypti sche regering ongeveer 3.000 ge vangenen in vrijheid gesteld. Dit heeft het dagblad "Al Gumhu- ria" gemeld. Het blad meldt dat het gaat om am nestie voor géwonden die ten minste de helft van hun straf er op hebben zitten. Dit jaar vielen donderdag de feesten ter gele genheid van de verjaardag van de profeet Mohammed en het koptisch-christelijke kerstfeest op dezelfde dag, een gebeurtenis die slechts een maal per eeuw plaatsvindt. LISSABON (AFP) - Een onbeken de man die verklaarde dat hij de militaire arm vertegenwoordigde van de Baskische onafhankelijk heidsbeweging Eta, .heeft giste ren aan een Portugese radiozen der meegedeeld dat zijn bewe ging verantwoordelijk is geweest voor de ontvoering van dr. Julio Iglesias, de vader van de gelijk namige zanger, en dat hij intus sen is "terechtgesteld". Volgens de man, die Portugees met een zwaar Spaans accent sprak, had de "executie" gister morgen plaats omdat de familie van de dokter niet de 150 miljoen pesetas losgeld had betaald die was geëist. woordvoerders van de beide de legaties was er grote overeen stemming over de ernst van de situatie in Polen en de invloed daarvan op de Oost-West-betrek- kingen. Delegaties van het Euro pese Parlement en het Ameri kaanse Congres ontmoeten el kaar jaarlijks, ditmaal in Brussel en Den Haag. Mogelijkheden van Westeuropese sancties tegen de Sowjet-Unie zijn nadrukkelijk aan de orde ge weest. Omdat geen van de Euro pese delegatieleden sancties te gen de Sowjet-Unie bij een ver slechtering van de situatie in Po len wilde uitsluiten, is onder meer gesproken over de moge lijkheid van een Europese boy cot van de Russische commer ciële scheepstransporten tussen de VS en West-Europa. Volgens de Europese delegatie is het moment om economische sancties te treffen tegen de Sow jet-Unie, echter nog niet aange broken. Het moment waarop de Amerikaanse president Reagan sancties tegen de Sowjet-Unie in werking stelde, werd door de Eu ropeanen dan ook niet zinvol geacht. De Amerikaanse delegatieleider, de Democraat Tom Lantos, zei overigens nog nooit een zo een stemmige Amerikaanse delega tie te hebben meegemaakt, waar het de politiek van Reagan be treft. Wel heerste er begrip bij de Amerikanen voor de moeilijkhe den van de Europeanen om Amerika te volgen in haar sanc tiepoli tiek. Dante Fascell, eveneens Demo craat: „Het is voor de Verenigde Staten veel gemakkelijker, een duidelijke positie in te nemen, niet alleen wegens de leidingge vende rol van de VS in het Atlan tische bondgenootschap, maar ook gezien de enorm gegroeide handelsbetrekkingen tussen Oost- en West-Europa. Maar we verwachten nu wel het een en an der van d^ Europeanen". De werkelijke betekenis van de door Reagan afgekondigde sanc ties tegen de Sowjet-Unie werd overigens ook door de Amerika nen onderling verschillend beoordeeld. Volgens de Demo cratische delegatieleider Lantos zijn de sancties vooral van sym bolische betekenis: „Beschaafde landen communiceren nu een maal met symbolen". Volgens de Republikein Larry Winn gaat het bij de Amerikaanse maatregelen echter om veel meer dan symbo len alleen. Omdat de handel tussen Oost- en West-Europa een te belangrijke economische aangelegenheid is geworden, hebben de gesprek ken over het eventueel volgen van de Amerikanen in het treffen van sancties zich toegespitst op punten die al langer een doorn in het oog van de westerse landen waren. Onder meer de vracht vaart tussen de VS en Europa, die voor ongeveer 30 procent door Russische schepen, voor aanzienlijk lagere prijzen, wordt uitgevoerd. LONDEN (AP) - De winter houdt Groot-Brittannië in zijn greep. Het openbare leven was gisteren totaal ontregeld. In Londen lag het tram- en busverkeer goeddeels stil en vanaf het vliegveld Heathrow was nauwe lijks luchtverkeer mogelijk. Hier een opname van de bevroren fontein op The Temple in het hartje van de Britse hoofdstad. PARIJS - De argumenten waar mee de Franse regering zijn wa penleveranties aan Nicaragua heeft omkleed, hebben in Frank rijk en daarbuiten geen al te overtuigende indruk gemaakt. Tegen het contract, waarbij de Franse regering twee patrouille boten, twee Alouette-helikopters en vrachtwagens aan Nicaragua levert, is vooral in de Verenigde Staten heftig geprotesteerd. De VS beschouwen Nicaragua, waar het Sandinistische bevrijdings front in 1979 dictator Somoza verjoeg, als een „communistisch gevaar" voor Midden-Amerika. Het nieuws over het al op 21 de cember getekende contract lekte uit op het moment dat de Franse minister van defensie Hernu een langdurig bezoek aan Washing ton brengt. Op het Pentagon sprak men al van „een klap in het gezicht" van de Amerikaanse re gering. overigens probeert men in Washington het belang van het contract, dat tenslotte om het verhoudingsgewijs geringe be drag van 100 miljoen francs gaat, niet te overdrijven. De betekenis wordt zowel daar als in Parijs eerder van symbolische aard geacht. De Franse regering heeft na het be kend worden van de wa pentransactie verklaard dat het gaat om zogenaamd niet-offen- sief materiaal en dat de politieke bedoeling is, Nicaragua ervan te weerhouden helemaal in handen van de Sowjet-Unie en van Cuba te vallen. In dit verband meent de Franse regering dat de Ver enigde Staten dankbaar moeten zijn voor het contract, omdat het Nicaragua voor het Westen helpt behouden. Minister van defensie Hernu ver klaarde gisteren dat „Washing ton" nooit had duidelijk gemaakt dat er sprake zou zijn van een wapenembargo tegen Nicaragua. Minister Hernu voegde daar nog de volgende redenering aan toe: „Als een land zich tot Frankrijk richt voor een contract van deze aard, dan is dat in het algemeen het teken dat het poogt zich los te maken van een of andere af hankelijke positie" De Verenig de Staten - aldus Hernu - mogen dus van geluk spreken dat Nica ragua zich tot Frankrijk heeft ge richt in plaats van tot de Sowjet- Unie of Cuba. Het toonaangevende Franse dag blad Le Monde geeft echter in een hoofdartikel als zijn mening dat de weddenschap die achter de wapenleverantie steekt (na melijk dat Nicaragua ermee uit het communistische kamp kan worden gelokt) „gewaagd" moet worden genoemd. Met de aankondiging dat op 20 april de grens met de Britse kroonkolonie Gibraltar door Spanje weer zal worden opengesteld, na hermetisch gesloten te zijn sinds 1969, en het gelijktijdig begin van on derhandelingen over de toe komst van de Apenrots, lykt de eeuwenlange controverse tussen Spaiye en Engeland eindelijk in een eindfase be land te zijn. Het conflict da teert al van het moment dat de Britse vloot in 1704 Gibral tar bezette. Waar een tweetal pogingen in de 18e eeuw om Gibraltar militair te herove ren en talloze diplomatieke ondernemingen faalden, lijkt de dialoog nu resultaat op te leveren. Tevens betekent het besluit dat Spanje en Engeland uit de impasse geraken, waar beide landen in verkeerden sinds april 1980. Toen bereikte zij weliswaar in Lissabon over eenstemming om onderhan delingen over Gibraltar aan te knopen, maar problemen rond de interpretatie van de in Lissabon bereikte akkoor den stonden sindsdien uit voering in de praktijk in de weg. Dat Engeland nu uiteindelijk toch aan de onderhandelings tafel wil plaatsnemen, is van Spaanse kant uitgelegd als een politieke overwinning, omdat Engeland uiteindelyk toch de Spaanse minimum eis geaccepteerd heeft: er kenning van gelijke rechten voor de Spaanse werknemers die in de Britse kolonie wil len werken; en beëindiging van de discriminatie waar de ze voor 1969 aan bloot ston den. Maar ondanks dat poli tieke succes zijn lang niet alle twijfels weggenomen. Legio zijn immers in het verle den de Britse argumenten ge weest om de boot af te hou den. Vanaf 1965 heeft Enge land systematisch een resolu tie van de VN genegeerd waarbij werd aangedrongen op dekolonisatie en het star ten van onderhandelingen tussen de twee partijen. Met als motief dat van de bewo ners van Gibraltar niet vei* langd kon worden dat zij hun democratische verworvenhe den inruilden voor het dicta toriale Franco-systeem. Na Franco's dood in 1975 maakte dat argument plaats voor een soort zelfbeschikkingsrecht. En diverse stemmingen we zen uit dat de bevolking van Gibraltar weinig of niets voor aansluiting bij Sparde voelde. De kentering in de Britse op stelling lijkt bovendien inge geven door hoofdzakelijk economische argumenten. Nu het strategische belang van Gibraltar voor Engeland sterk aan kracht heeft inge boet, kost de kroonkolonie Engeland handenvol geld. In de afgelopen drie jaar kostte ieder van de 20.000 inwoners de Britse schatkist 1400 dol lar. In de afgelopen tien jaar subsidieerde Engeland Gi braltar met het lieve som metje van 16 miljard pond. De economische en sociale problemen dreigen zich in de komende tijd nog te verslech teren. In november nam de Britse re gering het besluit de militaire scheepswerven van Gibraltar te sluiten, waardoor ruim tweeduizend van de 10.000 arbeidsplaatsen in 1983 drei gen te vervallen. Bij veel Spanjaarden bestaat de achterdocht dat Engeland al leen gespinst is op opening van de grens. Want zodoende wordt de kroonkolonie weer uit haar isolement verlost en zullen ongetwijfeld de nodige deviezen via het toerisme naar de noodlijdende econo mie van Gibraltar toevloeien. Premier Calvo Sotelo toonde zich gisteren in Londen op voorhand niet pessimistisch en verklaarde niet te twijfe len aan de oprechte bedoelin gen van Engelse zijde. Desalniettemin wordt er in Ma drid gespeculeerd dat de ope ning van de grens slechts „op proef' is, en dat de huidige si tuatie met sluiting van de grens weer in ere wordt her steld, als de onderhandelin gen binnen een redelijke ter mijn geen zichtbaar resultaat opleveren of wanneer de overdracht van de kolonie door Engeland op de lange baan wordt geschoven. Een dergelijke stagnatie zou nog verdergaande conse quenties kunnen hebben. In oktober dreigde de Spaanse minister van buitenlandse za ken Perez Llorca dat Spanje weer even snel uit de NAVO zal treden als het lid gewor den is, wanneer de kwestie- Gibraltar niet spoedig gere geld zou worden. GERRIT JAN HOEK ADVERTENTIE BEIROET - In het islamitische West-Beiroet is het deze dagen weer goed raak: met mortieren, mitrailleurs en raketwerpers be stoken leden van de sjiietische para-militaire organisatie „Amal" (De Hoop) en strijders van de „organisatie voor commu nistische actie in Libanon" (de zogenaamde Ocal) elkaar met tussenpozen op leven en dood. In West-Beiroet zijn de straten bijna verlaten, er is nauwelijks verkeer en de meeste scholen zijn dicht. Geen wonder, want de 14 doden en meer dan veertig ge wonden tot nu toe waren on schuldige voorbijgangers die niets'met Amal of Ocal te maken hadden, geveld door verdwaalde kogels. De huidige krachtmeting is aller eerst een inter-sjiietische broe derstrijd: Amals secretaris-gene raal, de advocaat Nabih Berri, is (uiteraard) een sjiiet; de leider van Ocal, Mohsin Ibrahim, be hoort eveneens tot de sjiietische sekte. Daarnaast is het geschiet in West-Beiroet een soort Iraaks- Iraanse oorlog op kleine schaal: Amal is pro-Iraans, en zij wordt niet alleen door Ocal bevochten, maar tevens en vooral door pro- Iraakse milities in Libanon. Ten slotte symboliseren de huidige gevechten een duidelijke aftake ling van de zogenaamde Nationa le Beweging in Libanon, een alliantie van dertien islamitische en linkse politieke organisaties. Want de afgelopen maanden is Amal afwisselend slaags geweest met de Libanese communisti sche party, met de progressieve socialistische party, met de pro- Iraakse fractie van de Baath-par- tij, met het pro-Iraakse Arabi sche Bevnjdingsfront (Pale stijns), met de pro-Libische Ara bisch Socialistische Unie, en met Ocal. Er zijn zelfs gewapende conflicten tussen AmaJ en de Pa lestijnse guerrilla's van Fatah, de belangrijkste Palestijnse organi satie. Vooral in Zuid-Libanon, waar de bevolking overwegend sjiietisch is (en dus met Amal sympati- seert) en waar het wemelt van de Palestijnse guerrilla's, geeft dit aanleiding tot grote onderlinge spanningen, een situatie waar militie-leider Haddad - zijn ge trouwen zijn in merendeel sjiie ten, daarna pas komen de chris tenen - en ook Israël op de ach tergrond handig gebruik van ma ken door in te spelen op latent anti-Palestijnse gevoelens onder de bevolking. Behalve met de Palestijnen ligt Amal ook overhoop met Libië, en dus met pro-Libische milities in Libanon. Een maand geleden kaapten Amal-aanhangers een Libisch vliegtuig als vergelding voor het spoorloos verdwijnen in Libië in augustus '78 van de op richter van Amal, imam Musa Sadr. Amal put grote inspiratie uit het sjiietische reveil elders in het Midden-Oosten: de sjiietische re volutie van ayatollah Khomeini in Iran. Vandaar Amals vijandig heid tegen Irak (Iraaks-Iraanse oorlog) en tegen het regime in Bagdad van president Saddam Houssein. Sinds Amal in 1975 werd opgericht, heeft het de sympathie weten te verwerven van een groot gedeelte van de Li banese sjiieten, met name de jon gere generatie. Amals leider Ber ri is de ryzende ster in de sjiieti sche gemeenschap, hy heeft de traditionele leiders in deze sekte bijna geheel overschaduwd. nv Bouwfonds M, t,,,l ,1 ,i, p,u. Neüenanöse üemeencn

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9