Stroom mogelijk goedkoper Veel aanvragers met lege handen Leeftijdsgrens omlaag raads- en statenleden Eis jaar tegen vrouw die sadist" doodde VOORHEEN VOORQEEST -C Voor grote industrieën ABN wil Boersma kwijt li? Geen subsidie energiediscussie Nettoverlies KNP boven negen miljoen Bedrijfsleider Uniser trekt verklaring in ZATERDAG 9 JANUARI 1982 DEN HAAG - (GPD) De minimum leeftijd voor het lidmaatschap van gemeenteraden en provin ciale staten zal worden verlaagd van 23 tot 21 jaar. Al bij de ver kiezingen van dit jaar moet de wetswijziging die dit beoogt van kracht zijn. De ministerraad heeft dit gisteren besloten. Bovendien heeft de ministeraad besloten om een aantal beper kende bepalingen uit de gemeen te- en provinciewet te schrappen. Daarbij gaat het om het verbod voor naaste familieleden om ge lijktijdig in raad of staten zitting te hebben. Ouders, kinderen en echtgenoten van zittende raadsleden, wethou ders en burgemeester zijn vol gens de huidige bepalingen uit gesloten van het lidmaatschap van het gemeentebestuur. Op provinciaal niveau geldt dat voor Binnenland verwanten van statenleden, ge deputeerden en commissaris van de koningin Volgens minister Den Uyl, die gis teren de ministerraad leidde, zijn die beperkende bepalingen uit de tijd. „Ze stammen uit een pe riode dat familierelaties sterker hiërarchische trekken vertoon den", aldus Den Uyl. De verlaging van de leeftijdsgrens voor het lidmaatschap van raad en staten vloeit voort uit een grondwetswijziging waaraan wordt gewerkt. Daarin staat ook een verlaging van de leeftijds grens voor het lidmaatschap van de Tweede en Eerste Kamer van 25 tot 21 jaar. Zodra de burgerrechtelijke meer- derjarigheidsgrens verlaagd zal worden van 21 naar 18 jaar, zak ken ook de leeftijdsgrenzen voor gemeenteraad, provinciale sta ten en staten generaal met drie jaar. Dat laat echter nog even op zich wachten. Verder is de ministerraad akkoord gegaan met het initiatiefvoorstel dat onderwijsgevenden aan openbare scholen de mogelijk heid geeft zitting te nemen in de gemeenteraad. Onderwijsgeven den aan scholen voor bijzonder voortgezet onderwijs, bijvoor beeld christelijke en katholieke scholengemeenschappen, kun nen voortaan ook deel uitmaken van het bestuur van hun school. Indien het initiatiefvoorstel, nog tijdens de vorige kabinetsperio de ingediend door de PvdA-ka- merleden Van Kemenade, Stof- felen en Van Ooijen, ook door de Raad van State goedgekeurd wordt, komt daarmee een eind aan een parlementaire discussie van ongeveer 25 jaar. Al in 1956 stelden de toenmalige bewinds heden Cals en Beel een wettelij ke regeling voor om deze kwestie op te lossen. Later, in 1970, haal de een initiatiefvoorstel van de kamerleden Franssen en Laban geen meerderheid in het parle ment. DEN HAAG (GPD) - Er lijkt kans te bestaan op enige verlaging van de elektriciteitstarieven voor zeer grote verbruikers. Hierbij gaat het vooral om industrieën, die continu stroom afnemen en ten minste 150 kilowattuur per jaar. Van die kant wordt al jaren geklaagd over deze hoge kosten in vergelijkking tot buitenlandse concurrenten. Deze bedrijven ondervinden daardoor aantoon baar concurrentienadeel. AMSTERDAM (ANP) - De com missarissen van de ABN hebben besloten aan de centrale onder nemingsraad van de bank en aan de commissie van aandeelhou ders mee te delen, dat zij de he ren mr. G. van 't Hull, drs. E K. Bakker, drs. J.D. Hooglandt, drs. S. Orlandini en ir. A.H.H. Robbe Groskamp per 20 april willen herbenoemen. Verder willen zij de topman van Akzo de heer A.G. van den Bos, tot commissa ris benoemen. De laatstgenoem de zou dan in de plaats komen van de oud-OGEM-bestuurder Boersma. Midden december had president-commissaris Caron de heer Boersma al laten weten te verwachten, dat de centrale on dernemingsraad de heer Boers ma niet opnieuw als commissaris zou voordragen. De raad van commissarissen voelde er verder niet voor, hem zelf voor herver kiezing voor te dragen. Mevrouw drs. N. Smit-Kroes, oud staatssecretaris van verkeer en waterstaat, is benoemd tot com missaris van ABN-dochter Bank Mees en Hope. Binnenkort zal overleg tussen de elektriciteitsbedrijven en deze grootafnemers over de kwestie worden gevoerd. Dat gebeurt mede naar aanleiding van een oproep, die minister Terlouw (economische zaken) onlangs tot de elektriciteitsbedrijven heeft gericht om mogelijkheden tot verlaging van tarieven te bekij ken. Zijn voorganger (Van Aar- denne) toonde zich ook al over tuigd van de schade die de zoge noemde „giganten" lijden. Inmiddels hebben de elektriciteits bedrijven al overleg gepleégd met het ministerie van economi sche zaken over de tarieven- kwestie. Na de besprekingen tus sen elektriciteitsbedrijven en grootafnemers zal samen met het ministerie worden getracht tot een bepaalde overeenkomst te komen. Gedacht wordt met na me aan een tariefverlaging voor stroomafname in de nachtelijke uren. In dit kader wordt ook betrokken de kwestie van de extra inzet van vier miljard kubieke meter aard gas dit jaar. Met dit middel wil het kabinet extra opbrengsten voor de schatkist binnen halen. De elektriciteistbedrijven willen dit extra gas tegen een lagere prijs betrekken. Mogelijk wordt de opbrengst mede gebruikt ten bate van de industriële grootaf- i elektriciteit. £l<" I Het ziet ernaar uit dat minister Ter louw in ieder geval bereid is een speciale regeling te maken voor de gedupeerde categorie bedrij ven. Bekend is dat bepaalde in dustrieën tot een maximum van 70 procent duurder uit waren dan bijvoorbeeld de Westduitse concurrenten. Die laatste profite ren onder andere van goedkope steenkool en bruinkool uit eigen land. De Nederlandse elektrici teitsprijzen zijn vorig jaar be langrijk meer gestegen dan de Duitse. AMSTERDAM - Koningin Beatrix (rechts) werd gistermiddag in Amsterdam bij de Nieuwe Kerk opgewacht door een groep studenten die demonstreerde tegen de invoering van de zogenaamde twee fasenstructuur. De koningin was in Amsterdam ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Universiteit van de hoofdstad. ADVERTENTIE het verhaal van 70 jaar "Voorgeest" in woord en beeld. samen in eert fraaie kassette 70 Jaar Voorgeest is niet alleen het verhaal van de zwak zinnigenafdeling van hel Leidsc psychiatrische ziekenhuis Endegeest. Het is óók de neerslag van 70 jaar ontwikkeling en evolutie van de Nederlandse zwakzinnigenzorg. Het 70 pagina's tellende hoek omvat een stuk geschied schrijving en een aantal indringende interviews met vele betrokkenen. Daarnaast zijn er 70 losse platen met foto's en dokumenten. Soms onthul lend. Soms ontstellend. Soms ontroe rend. Somsonthutsend. In ieder DEN HAAG (GPD) - De actiegroep „Dodewaard gaat dicht" bevindt zich in de rij der aanvragers, die van de Stuurgroep Maatschappe lijke Discussie Energiebeleid geen subsidie toegewezen heb ben gekregen. De stuurgroep heeft voor bijna zeven miljoen toegewezen en voor acht miljoen afgewezen. De subsidies zijn be stemd voor het leveren van bij dragen aan de discussie. Niet gehonoreerd zijn voorts onder andere de aanvragen van: ge meente Haarlemmermeer, Mi lieufederatie Groningen, Basis groep De Pijp-Zuid van de Anti- Kernenergiebeweging, Milieu kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Politiek Jongerenkontakt Am sterdam, Politieke Partij Werelds Welzijnsbevordering, Rijksmu seum voor Geologie en Mineralo gie Leiden-Amsterdam, Samen werkingsverband Industriële Grootafnemers van Energie, Stichting Energie Anders, Tech nische Hogeschool Twente, World Information Service on Energy. De stuurgroep kreeg in eerste in stantie aanvragen en aanmeldin gen voor subsidie tot een bedrag van ongeveer 23 miljoen gulden. Na overleg met een aantal aan vragers is dit totaal tot 15,5 mil joen teruggebracht. Voor onder zoekopdrachten is 160.000 gul den beschikbaar en aan garantie is 400.000 gulden toegezegd. Deze besluiten zijn genomen onder voorbehoud van goedkeuring der begroting van de stuurgroep door de regering, waarover nog problemen bestaan. Bekend is dat de stuurgroep bij minister Terlouw erop heeft aangedron gen spoedig te beslissen over de benodigde gelden voor 1982 en 1983, die totaal ruim 35 miljoen omvatten. De subsidie-aanvra gers zijn nu wellicht in staat voorbereidend werk te gaan doen. Het grootste bedrag aan subsidie is bestemd voor de Werkgroep Energiediscussie, een bundeling van kerken en vakcentrales, die een omvangrijk project wil op zetten en daarvoor 2,2 miljoen krijgt. Als tweede komt uit de bus de Stichting Energie Infor matie met 1.747.000 gulden. Der de is het Centrum voor Energie besparing met 1,7 miljoen, be stemd voor de voortzetting van het werk aan toekomstmodellen van energievoorziening. De aanvraag van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs is omge zet in een onderzoekopdracht van de stuurgroep. De subsidie aanvragen van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond en de Raad van Nederland se Werkgeversverbonden zijn, in verband met de mogelijkheid dat hun onderzoekplannen gecombi neerd zouden kunnen worden, aangehouden tot half januari. MAASTRICHT (ANP) - Het netto verlies van Koninklijke Neder landse Papierfabrieken NV zal over 1981 uitkomen op 9,3 mil joen. Dit heeft de heer E. Ten Duis, voorzitter van de Raad van Bestuur, gisteren bekendge maakt. Wat betreft de vooruitzichten zei de KNP-topman: "Voor de grafi sche groep mag worden ver wacht dat, uitgaande van een sta bielere dollar- en grondstof- fenprijsontwikkeling, een her stel van de resultaten zich in 1982 zal aftekenen. UTRECHT (ANP) - "Een im pulsieve, agressieve man, ui terst gevaarlijk en behept met een obsessionele wraak zucht". Dat citeerde de offi cier van justitie bij de recht bank in Utrecht, mr. Th. Bot. gisteren in een psychiatrisch rapport. Niet over een ver dachte, maar over het slacht offer van twee revolverscho ten tegen wiens ex-vrouw hij een jaar gevangenisstraf met aftrek eiste wegens doodslag. De vrouw, de 31-jange Puck O. uit Den Haag, maakte op 2 ju ni 1981 in Utrecht met de twee schoten niet alleen een einde aan het leven van de 30- jarige Willem Sloos, maar ook aan een relatie die vijf tien jaar had geduurd en een periode waarin zij voortdu rend was bedreigd en mis handeld. Voor de rechtbank verklaarde ze, dat de tijd waarin ze haar in 1971 geboren zoon ver wachtte, de enige negen maanden in haar leven zijn geweest waarin ze geen klap pen kreeg. Puck ontmoette Willem toen ze zestien jaar was. Ze trouwde op haar achttiende met hem en drie jaar later volgde de scheiding. Maar Willem wilde haar ondanks relaties met vele andere vrouwen - niet loslaten en hij bleef bij haar komen. Puck. levend tussen hoop en angst, wilde van hem af. Maar weglopen durfde ze niet. "Hij had een waanzinnig wraakgevoel, als hij die kort sluiting m zijn ogen kreeg was hij levensgevaarlijk". Niet alleen getuigen verklaar den dat Willem "met die blik in z'n ogen" tot een moord in staat was. het kwam ook bij na zover toen Puck in 1975 weer eens tegen hem zei dat ze weg wilde. Hij schoot op haar. de kogel bleef vlak on der haar hart steken, en toen ze bloedend op de grond lag moest ze met het pistool op haar hoofd beloven dat ze te gen de politie zou zeggen, dat het pistool per ongeluk was afgegaan toen het kind ermee speelde. In het ziekenhuis dreigde Willem later, dat hij de zuurstofkraan dicht zou draaien als ze niet bij die ver klaring bleef. De politie ge loofde er overigens niet in: de peuter was niet sterk genoeg om de trekker over te halen. In 1978 werd Willem wegens handel in heroïne veroor deeld tot acht jaar gevange nisstraf. Op de vraag van rechtbankpresident mr. A.H. van Delden, waarom Puck toen geen nieuw leven begon zei ze: "U weet zelf wel dat zulke types overal uit ko men". Ook bleef ze ondanks alles hopen dat alles toch nog goed zou komen. In mei 1979 werd Willem op eigen ver zoek ("omdat hij bang was dat hij mij zou vermoorden") overgeplaatst van het huis van bewaring naar de Van der Hoevenkliniek in Utrecht. Worstelaar Al snel kreeg hij daar veel vrij heid. Als worstelaar - ooit kampioen van Nederland mocht hij naar trainingen van een worstelclub in Utrecht Op die "uitjes" was geen en kele controle: Willem ging verschillende keren naar Den Haag voor bezoeken aan vriendinnen, aan zakenrela ties en een Puck en hij liet haar enkele keren per week naar Utrecht komen. Ze moest dan alcohol of cocaïne meebrengen of vuurwapens die hy eerst thuis by haar had achtergelaten. Alle vriendelijke gevoelens die Puck soms nog voor hem had verdwenen toen hij vorig jaar een nieuwe vriendin nam, haar bijna wurgde toen ze er wat van zei en haar voor een afspraak met die vriendin in de steek liet toen ze ziek op bed lag. Toch durfde ze haar dienstverlening als "bood schappenmeisje" niet te sta ken, ook al werd Willem steed* agressiever en moest ze haar bezoeken aan de kli niek op z'n minst met blauwe plekken bekopen. Op 1 juni belde Willem haar weer met de mededeling dat ze hem de volgende dag een geladen revolver moest bren gen. Puck reed naar Utrecht en nam - zoals wel vaker - een gezamenlyke vriend, de 22-jarige Peter Scheffer, mee. Ze haalden Willem bij de kli niek op voor een bezoek aan het ziekenhuis. Scheffer reed. met Willem naast zich. Puck zat achterin. Op een ge geven moment ontstond er een daverende ruzie omdat Willem Puck ervan verdacht, een verhouding met een an dere man te hebben aange knoopt. Er vielen klappen, Puck raakte in paniek, er vie len schoten. "Ik zag die kortsluiting weer in z'n ogen en ik werd zo ver-^ schrikkelijk bang, ik vreesde een herhaling van 1975. Ik kon geen kant uit, de auto had maar twee deuren. Ik pakte het pistool en het was gebeurd voordat ik me reali seerde wat ik deed". Gruwelijk Een vriend van Puck en Wil lem, de 40-jarige Joop Schouwman, getuige dat Wil lem Puck vaak had geslagen en geschopt. "Ik besef dat hij een zeer gevaarlijke Ynan was, maar toen was het al te laat om de vriendschap met hem te verbreken: ik ben zelf ook verschillende malen door hem bedreigd". Ook volgens hem kon Puck niet bij Wil lem weg: "De man was ge woon niet te ontlopen. Nie mand durfde haar ook eigen lijk te helpen, byvoorbeeld door haar in huis te nemen. Vooral de laatste tyd had hij het steeds over moord en somde hij de meest gruwely- ke manieren op waarop hy Puck van het leven zou bero ven als ze hem in de steek zou laten. Hy was een supersa dist". Ook Scheffer bevestigde als ge tuige Puck s verhaal, over de mishandelingen en bedrei gingen zowel als over het ge beuren in de auto. De officier van justitie had twee getuigen opgeroepen, die op het ogenblik beiden voor andere zaken in de ge vangenis zitten, de 19-jange Michel S. en de even oude Frank P. S. had tegen de poli tie gezegd, dat P. hem had verteld dat Puck hem de avond voor de tweede juni een pistool had laten zien met de mededeling dat ze over woog, haar man neer te schie ten. Maar voor de rechtbank zei S., dat hij zich daar niets meer van herinnerde, omdat hy zwaar onder de medicij nen zat toen hy zyn verkla ring by de politie aflegde. P. zei, dat hy nooit iets over Puck en het pistool had ge zegd, maar dat de politie heeft geprobeerd hem een vooraf, aan de hand van S.'s verhaal opgestelde verkla ring te laten ondertekenen. Hy heeft dat met gedaan. Radeloos De raadsman, mr. E.F. Seunke, zei dat volgens hem Puck ra deloos was in een situatie die naar een climax was gegroeid en waann Willem haar met steeds ernstiger bedreigin gen aan zich bleef binden. Gezien het onderwerp van de ruzie kon ze terecht vrezen, dat haar leven in gevaar was, aldus mr. Seunke. Hy vroeg op igrond van noodweer, sub sidiair noodweerexces, ont slag van rechtsvervolging en als de rechtbank daarin niet meegaat een zö kort mogelij ke gevangenisstraf: "Ze heeft al ver voor 2 juni een groot voorschot op een eventueel verdiende straf gehad". In het over haar uitgebrachte psychiatrische rapport staat, dat Puck op het moment dat ze schoot verminderd toere keningsvatbaar was, maar dat er geen enkel gevaar voor herhaling bestaat en dat con tact met de reclassering of een psychiatrische behande ling niet nodig is. Mr Seunke vroeg mede in het licht daar van opheffing van de voorlo pige hechtenis, en in het be lang van de - goede - relatie met haar zoon. De rechtbank ging akkoord met een schorsing van de hechtenis tot 18 januari Uitspraak 22 januari luvoormij exempIa(alr(en)van"Voc>rhcei ir de speciale voorintekenprijs van (75.- f 10.- ven Ik heb als oud Voorgeest-medewerker recht op een gratis exemplaar 1 Wck/a. Funktie; A Is tt nu de bestelbon instuurt bent u verzekerd van uw exemplaar, want de oplage is beperkt! Plaats: Psychiatrisch Ziekenhuis Endeget I Afd. Dokumenialie en Voorlichun j t.a.v. The.i Mcijerv Endegecster- J straatweg 5.2342 AJ Oegslgeesl BREDA (ANP) - De oud-be drijfsleider van Uniser. J.S. uit Krimpen aan de IJssel heeft gis teren in het Uniserproces voor de Bredase rechtbank een door hem bij de politie afgelegde ver klaring over lozingen op het voormalige EMK-terrein in Krimpen aan de IJssel ingetrok ken. In de betreffende verklaring heeft de bedrijfsleider gezegd dat zyn baas G.B hem gevraagd heeft illegale verontreinigingen in Krimpen door de EMK veroor zaakt te verzwijgen in een voor lopig getuigenverhoor van een civiele procedure. Dat getuigenverhoor was in het na jaar van 1980 op verzoek van de gemeente Krimpen aan de IJssel gestart voor de Rotterdamse rechtbank om na te gaan wie ver- antwoordelyk was voor de aan- zicnlyke bodemverontreiniging op het EMK terrein 5. zei gisteren dat hy niet meer achter de verklaring stond zoals hy die onlangs tegenover de poli tie heeft afgelegd. Zyn verkla ring voor de Rotterdamse recht-- bank dat er in de Hollandse IJs sel door EMK niet illegaal is ge loosd en dat kelders met voor il legale stortingen gebruikt wer den zyn de enig juiste, zo liet hy gisteren weten De officier van justitie, mr W Koops, twyfelt daaraan en heeft S dan ook van meineed beschuldigd. De ge meente Krimpen aan de IJssel heeft na het horen van deze be- dnjfsleider het getuigenverhoor' stopgezet omdat er twijfels rezen over de schuld van EMK.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7