'Sporthal nodig bij Groenoordhal' Educatief centrum kan werk beginnen week lang jazzstad Leiden actief in I vrije tijd I Vraagtekens bij therapie sociale groeps- dienst Raam met Davidster in stadhuis Schriftelijke vragen PvdA-raadsleden Directeur De Jong: plan moet worden uitgevoerd 't Les officieel geopend LEIDEN - Mevrouw Speijer ont hulde gistermiddag om half een op de tweede verdieping van het stadhuis een glas-in-loodraam, dat het Nederlands-Israëlitische genootschap het Leidse gemeente bestuur cadeau heeft gedaan. Het genootschap deed het raam, waarop een David ster is afge beeld, cadeau om daarmee het Leidse gemeentebestuur te be danken voor zijn bijdragen in de kosten van de restauratie van de synagoge. Het werd overigens wel tijd om het raam officieel te onthullen, om dat de synagoge al in '78 werd opgeknapt. LEIDEN - Het initiatief van de af deling maatschappelijk werk van de sociale dienst om binnen kort te beginnen met groepsthe rapie heeft de verbazing opge wekt van de twee PvdA-raadsle den Joop Maat en Toos Fallaux Zij zullen schriftelijke vragen stellen aan het college naar aan leiding van een op ruime schaal verspreide folder en een artikel over de therapie in deze krant van afgelopen woensdag. Het initiatief van de sociale dienst komt nog geen twee maanden nadat de gemeenteraad de dis cussie over het beleidsplan van de sociale dienst heeft afgerond. Daarbij werd gesteld dat de afde ling maatschappelijk werk is be doeld voor mensen die behalve financiële ook andere ingewik kelde problemen hebben of men sen die geen financiële maar wel andere problemen hebben. De afdeling zou vooral beschikbaar zijn voor mensen die via andere instellingen voor het maatschap pelijk werk niet geholpen kun nen worden. Mensen die dus als kansarm worden beschouwd en een geheel eigen aanpak en me thode van hulp vragen. Joop Maat en Toos Fallaux vragen zich nu af of de afdeling maat schappelijk werk zich nog steeds in de eerste plaats richt op de "kansarme" groepen, wanneer de afdeling straks met een nieu we vorm van hulpverlening "de boer opgaat". En als dit niet zo is, welke redenen zijn er dan ge weest voor deze koerswijziging"*, willen de raadsleden weten. Als de doelgroep wel nog steeds de zelfde is gebleven, dan vragen de raadsleden zich af hoe de sociale dienst de groepstherapie aan de "kansarme" groep ten goede wil laten komen Juist mensen uit achtergestelde milieus zyn vol gens hen namelijk niet snel ge neigd aan dit soort activiteiten deel te nemen. Ten slotte vragen Fallaux en Maat nog of het de bedoeling is dat de afdeling maatschappelijk werk zich nog meer dan tot nu toe wil opstellen als een onafhankelijke en voor iedereen toegankelijke instelling. Als dit waar is, waar ligt dan nog het verschil in taken met andere instelling voor maat schappelijk werk. vragen de raadsleden LEIDEN - De Groenoord- hallen moeten worden uitgebreid met een vol waardige sporthal. Dat is de stellige overtuiging van directeur André de Jong. Tijdens de nieuwjaarsreceptie hield De Jong zijn gasten (onder wie de wethouders Tesselaar en Fase, respectievelijk verant woordelijk voor sport en de Groenoordhallen) voor dat "we hier aan het einde van de moge lijkheden zijn. Het enige dat er nog moet gebeuren is de bouw van een sporthal". De Jong kon digde aan veel energie het ko mende jaar te zullen steken in de verwezenlijking van zijn plan. "We weten waar dat ding moet staan en ook hoe groot hij moet worden". Het is de bedoeling de sporthal tegen het bestaande complex aan te bouwen, met een onderlinge verbinding. De Jong zegt al contact te hebben gehad met gemeente-amDienaar Duivesteijn van de directie sport. Waar het nu op aankomt is de po litiek, i.e. B en W en de gemeen teraad te overtuigen van de fi nanciële haalbaarheid van zijn plan. "Het baart ons zorgen hoe we alle sportaanvragen moeten opvangen", zei hij gisteren. Een nieuwe sporthal, met een eigen toeschouwersaccommodatie, zou het tekort aan ruimte kun nen wegwerken. De sportruimte zou bovendien benut kunnen worden voor bijvoorbeeld beur zen waar zelfs de Groenoordhal len zelf te klein voor zijn en die nu voor hun overloop aangewe zen zijn op een tent op het bui- tenterrein. Ontsluiting Een ander probleem dat volgens De Jong dit jaar moet worden opgelost is de ontsluiting van het Groenoordhalterrein. De ingang aan de Willem de Zwijgerlaan kan de toeloop bij grote evene menten onvoldoende verwerken (met onder meer als gevolg par keeroverlast in de wiik Groenoord); daarom moet er vol gens hem een tweede ontsluiting komen aan de Gooimeerlaan. 3e Groenoordhallen moeten 200.000 gulden bijdragen aan de bezuinigingen die de gemeente dit jaar wil doorvoeren. "Maar wij willen er geen bezuiniging van maken, maar een omzetstij ging", zegt De Jong. "Dit jaar moet een topjaar worden voor de Groenoordhallen". Overigens is de bezettingsgraad van de hallen al hoog in vergelijking met soort gelijke complexen: op 83,3 pro cent van de beschikbare uren is er iets in de Groenoordhallen te doen. De Jong wil in elk geval niet bezuinigen op het onder houd waar jaarlijks drie ton aan wordt uitgegeven. De vloer wordt dit jaar opgeknapt, de run derhal krijgt een verfbeurt en een deel van het dak wordt ver nieuwd. Ook wordt er in de hal len een nieuwe verlichting aan gelegd die een energiebesparing van vijftig procent oplevert en bovendien het maken van tv-op- names vergemakkelijkt Veemarkt Tot de inkomstenbronnen van de Groenoordhallen behoort de vee markt die elke maandag en dins dag wordt gehouden. Wat dat be treft gaf 1981 volgens de direc teur een somber beeld te zien. De aanvoer liep terug met 31.000 stuks. "Maar de eerste cijfers van 1982 geven een optimistischer beeld te zien", voegt De Jong daar snel aan toe. Een andere geiascnieter' vormen de evenementen, van popconcer ten tot een congres van Jeho vah's getuigen. Zoals het pop concert van vanavond met The Police, dat in de voorverkoop binnen enkele uren was uitver kocht: elfduizend bezoekers. "1982 belooft een goed popjaar te worden", riep De Jong. Er komt zeker een popconcert in april en verder zijn er besprekingen gaande voor mei en begin juli. Na het optreden van Police is het volgende evenement de Woon Ideaalbeurs, die van 27 tot en met 31 januari voor de zesde maal wordt gehouden. Steden- spel wordt nog tweemaal vanuit de Groenoordhallen op de televi sie uitgezonden (12 februari en 7 mei); de NCRV heeft plannen om vanuit dit complex ook andere uitzendingen te verzorgen De eerste Nederlandse zeilplank- beurs Windsurf '82 wordt van 17 tot en met 21 februari in de Groenoordhallen gehouden. Om de twee jaar wordt er een bak kerswedstrijd gehouden; dit maal op 3 en 4 maart. Op 14 maart houdt de Kynologenver- eniging Rijnland een hondenten toonstelling. Auto's bezetten de hallen van 18 tot en met 20 maart tijdens de Bovag Occasionshow en dieren op 25 maart tijdens de Paasvebo. Vlooienmarkt Hoewel er volgens De Jong van de kant van de ambulante handel wel bezwaren zullen rijzen wordt dit jaar in de Groenoordhallen twee maal een Leidse Vlooien markt gehouden: op 27 en 28 maart en op 2 en 3 oktober. Dus ook op zondagen. Van 22 tot en met 25 juli congresseren de Jeho vah's getuigen en van 13 tot en met 15 augustus is er het traditio nele volksdansfestival. De Vebo, tentoonstelling van vee en zuivel is op 4 september en de Leidato, de huishoudshow van 10 tot en met 19 september Ook dit jaar is er in de Groenoord hallen weer de tentoonstelling Beestenspul en wel op 25 en 26 september. Van 7 tot en met 9 ok tober is er opnieuw een Bovag Occasion show, van 15 tot en met 17 oktober een antiekbeurs en van 19 tot en met 31 oktober de Pasar Gambir. Dat laatste onder voorbehoud; een van de voor waarden is onder meer dat er voor deze Indonesische markt ontheffing kan worden verkre gen van de winkelsluitingstij den. Op 6 november is de Tapta- de. Een nieuw evenement ten slotte zijn de zg. Trekker-Trek- wedstrijden op 12 en 13 novem ber: wedstrijden voor tractoren. In voorbereiding zijn verder nog een internationaal zaalvoetbal- toernooi (waarvan de NCRV mo gelijk beelden uitzendt), een schapententoonstelling annex veiling en een Kerstparade LEIDEN Het Leids educatief centrum ('t Les) is gehuisvest en de vijf medewerkers staan klaar om te beginnen. Raadslid Hen- riëtte van Dongen heeft gister middag het onderkomen van het centrum aan de Nieuwe Rijn 20b mogen openen. Haar openingshandeling bestond uit een wegwijzer in de muur schroeven. Dit om het een en an der duidelijk te maken, want het pand van het educatief centrum is aan het oog van de Nieuwe Rijn onttrokken. Het gangetje naast muziekhandel Servaas leidt naar het achterhuis, ook wel burchthuisje genoemd. Dit fraai gerestaureerde pandje, dat aan de andere kant uitkijkt op De Burcht, herbergt het educatief centrum. Het is de bedoeling dat elke Leide- naar die met plannen rondloopt om de vergeten schoolstof op een of andere manier op te pak ken er kan binnenlopen om zich als cursist aan te melden. Alle in formatie op het gebied van het volwassenonderwijs in Leiden en eventuele verwijzingen zijn hier te verkrijgen, 't Les (Leids edukatief sentrum) is elke dag open, zelfs op de koopavond. Met de komst van dit centrum hoopt men het volwassenenon- ADVERTENTIE Voor blonde lange slanke en ande re charmante typistes Ruim 80 ver schillende stoelen Vele aantrekkeli) ke kleuren Mooi en funktioneel kantoorinrichting derwijs in Leiden beter te organi seren. De afgelopen jaren heb ben organisaties zoals Ouders op Herhaling en Open School in een duidelijke behoefte voorzien. Echter de voortdurende onzeker heid over het voortbestaan heeft er voor gezorgd dat van uitbrei ding van het volwassenenonder wijs geen sprake kon zijn. Finan ciën ontbraken steeds om een verantwoorde manier te verder te gaan. Niet dat het educatief centrum nu over een rooskleuri ge begroting beschikt maar de wil, de mogelijkheid en tijd om het volwassenenonderwijs in Leiden een eigen gezicht te ge ven zijn bij de medewerkers aan wezig. Open School Het voorzetten van het open schoolwerk is een belangrijke taak. Het instituut 'Open School' is vorig jaar opgehouden te be staan. Voorlopig wordt gepro beerd de huidige open school werkwijze voort te zetten in de instellingen zoals VJV Troef, vormingscentra De Klinker, Tamboerijn, Volkhuis en Mirt, en de scholengemeenschap 't Ra penburg. Een ander aspect waar net educa tief centrum zich mee bezig houdt is met activiteiten voor culturele minderheden en het al- fabetiseringswerk. Dit werk dat voornamelijk door Ouders op Herhaling, werkgroep Buiten landse arbeiders, VJV-Troef en in buurt- en clubhuizen wordt gedaan heeft hard ondersteuning nodig. Het centrum zal onder meer proberen de vrijwilligers die veelal bij dit werk betrokken zijn te begeleiden bij het les ge- De medewerkers van het centrum streven er naar aan de ene kant een structuur voor het volwasse nenonderwijs (beleid) op te zet ten, terwyl er tegelijkertijd wordt geprobeerd op alle moge lijke manieren cursisten, begelei ders, vrijwilligers, docenten, buurt- en clubhuizen met raad en daad bij te staan. Het educatief centrum beschikt ook over een uitgebreide media theek waar lesmateriaal, ver schillende lesmethoden, casset tebanden en videobanden kun nen worden bestudeerd of ge leend. Als alles een beetje draait hopen de vijf medewerkers, allen vrouwen, een open dag voor de Leidse bevolking te houden. Dat het allemaal vrouwen zijn die het educatief centrum bemannen be rust op louter toeval. "Van alle kandidaten waren zij gewoon het beste", vertelt een eerlijke man die zitting had in de solliciatatie- commissie. SASKIA STOELINGA. LEIDEN - De Leidse Jazz Week is vandaag officieel geopend door wethouder Tesselaar. Het is de tweede maal dat de promotie commissie 'Leiden Leeft' een jazzweek organiseert. Het Waaggebouw aan de Aalmarkt fungeert als centrum van de vele activiteiten. Vandaag is daar een platenmarkt en een expositie van jazzfoto's, affiches en oude grammofoons begonnen die nog de hele week te bekijken zijn. In jazz-zolder Hot House, geves tigd in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat, is van avond van acht uur af een jazz- presentatie. Het trio van pianist Rob Agerbeek treedt morgen middag op bij Jazz on Sunday. Het trio bestaat verder uit Eric Ineke (slagwerk) en Harry Em mery (bas). Als gast treedt de in Leiden wonende Amerikaanse zanger Joe Bourne op. Het con cert begint om drie uur in het bowling-restaurant Hans Men ken aan de Boshuizerlaan. Even eens morgenmiddag treedt in het Art-teahouse De Oude Rijn (Stil le Mare 4) bij de Hot Jazz Club Ghost Note onder leiding van Alex Duiverman op Aanvang drie uur. In café Scarabee treedt zondagavond en woensdag avond de Minerva Band op, aan vang beide keren negen uur. In De Waag worden maandag avond jazzfilms gedraaid, afge wisseld door optredens van het Karei Boehlee Trio, van acht tot twaalf uur. Dinsdagavond is er in hetzelfde ge bouw een Dixieland-concours. De volgende orkesten onder an dere dingen mee naar de prijzen: Sweetwood Dixie Stompers uit Zoeterwoude, Old Rockin' Chair Bunch uit Naarden, Westland Jazz Society uit De Lier, Jerry Steijer orkest uit Delft en The Blue Rhytm Jugglers uit Breda. Aanvang acht uur. Kroegentocht Woensdag is er een zogenaamde kroegentocht. Dertien cafés en het Waaggebouw brengen van half tien 's avonds levende mu ziek. Twee NZH-bussen rijden in een gratis kwartierdienst langs de cafés, met als vertrek- en eind punt het centraal station. Het programma die avond ziet er als volgt uit: The Jam, 2e Bin nen vestgracht: Sweetwood Di xie Stompers; Hut van Ome Hen- ne, St. Aagtenstraat: Sweet Lake City Seven, Het Centrum. Nu u we Beestenmarkt Evergreen Jazz Band; The Duke, Oude Sin- gel: L.B. Six; Napoleon. Steen- straat: Karel Boehlee Trio. Koets-o-theek. Kruisstraat Wim Koopmans.and his New Forma tion; L'Esperance, Kaiscrstraat Westcoast Jazz Band; 't Keizer tje, Kaiserstraat: Koos v.d. Sluis- kwartet, Aniba, Herenstraat De Jazz Pelgrims; Scarabee, Pietcrs- kerkchoorsteeg Kwartet Fris Kaatee; Waaggebouw, Aalmarkt Key Stork Jazz Men. D< TWM Spieghels, Nieuwstraat Kwartet Gijs Hendriks; De Hooikist, Hooigracht: Kwintet Bob Rigter; De Kenncweg, Haarlemmer straat: De Swinging Four De eerste bus vertrekt om half tien. de laatste om half twee. Donderdag is er in het Waagge bouw een New Orleans Instuif met het orkest van Ted Easton, van acht tot twaalf uur. Een dag later is er eveneens van acht tot twaalf een Big Band Show in De Waag met de Fnts Landesbergen Big Band. Volgende week zater dag worden er in het Waagge bouw video-jazzfilms gedraaid, afgewisseld door optredens van de Old Black Horse Saloon Band, van twaalf tot vijf uur De Leidse jazzweek wordt dezelfde dag afgesloten met het traditio nele Key Town Festival in de Stadsgehoorzaal Dat duurt van acht uur 's avonds tot twee uur 's nachts. Nieuwe voorzitter universiteitsraad LEIDEN - G.J. Jansen, lid van de Progressieve Party, wordt de nieuwe voorzitter van de Leidse universiteitsraad De commissie die de opdracht had een nieuwe voorzitter te zoeken stelt voor hem op de komende vergadenng van de raad by hamerslag te be noemen aangezien hy de enige kandidaat is. L.B van der Meer, lid van de Unie van Faculteiten en Diensten, wordt waarschynlyk benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de raad Ook in dit geval zyn er geen andere kandidaten. Strandloop Swifltoer en De Bataven hou den zondag een strandloop over 2l/s, 5 en 10 kilometer. De start en de inschrijving zijn aan de voet van de vuurtoren op de boulevard in Noord- wijk aan Zee. Het startschot wordt om half elf gelost. In lichtingen A.W. van Korde- laar, Diefsteeg 5-7, Leiden, tel 071-121265 Pech onderweg De ANWB verzorgt ook in Lei den een cursus Pech Onder weg, voor mensen die zelf sto ringen aan hun auto willen opsporen en verhelpen De eerste cursusavond is dins dag in de Technische School, Vijf Meilaan 137, aanvang half acht Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kantoor, Stationsweg 2. tel. 071-146241 Rozekruizers Het Rozekruizers Genootschap houdt dinsdagavond een openbare lezing met als on derwerp "Bevrijding eist fun damentele omkering". De le zing wordt gehouden in de Vikingzaal can hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwen- steeg. Aanvang acht uur. Verdediging De PSP houdt dinsdag een the ma-avond over sociale verde diging, onder het motto "so ciale verdediging... en wat dan". Sociale lerdediging wordt beschouwd als een al ternatief voor bewapening en de Navo Twee sprekers hou den een inleiding. Joep Creyghton van de Leidse uni versiteit en Benno Hou wel mg van het Centrum voor Ge- WéUOott Weerbaarheid in Den Haag. Aanvang acht uur. plaats van handeling het PSP-pand, Rijnstraat 8. Bahd'i Het Bahd 'i geloof nader beke ken is het thema van een bij eenkomst in De Regenboog, Watermolen 1. Een dag later wordt op Buizerdhorst 17 de wekelijkse informatie avond gehouden Otter het Bahd'i ge loof is nog tof 4 februari een kleine expositie te zien in het filiaal van de openbare bi bliotheek in de Merenwijk. Ook u>ordt er tn/ormatie ge geven over de vervolging van fiahd'is m Iran Indianen De tentoonstelling "Indianen van Mexico. Azteken m 't Verleden, Nahua's van he den". die tot 4 januari zou duren, ts verlengd lot 3 okto ber De tentoonstelling wordt gehouden m het museum voor volkenkunde aan de Steen straat. Gym Gymnastiekvereniging Victorie organiseert voortaan elke dinsdag een recreatiespor tuur voor volwassenen Dat houdt in betvegmg door mid del van sport en spel. elke dinsdagavond van half ne gen tot half tien in de sport zaal aan de Brahmslaan. In lichtingen 01718-25174. Rock Bij jongerenvereniging Augus- tinus aan het Rapenburg speelt vanavond de rockband Next Cruis Daarna u er de disco Primo. De vijf medewerkers van het Leids educatief centrum. V.l.n.r Jon Mann (coördinatie Open SchoolHenny Blom secretariaatsmedewerksterNelleke den Ouden (educatieve activiteiten culturele minderheden), Els de Waard (coördinatie alfabetiseringswerkzaamheden), Jos Hallegraeff (algemene coördinatie). Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3