Comfortabel, ruim en fel van kleur c Hoed keert terug Zomermode '82 Folklore en dorpsstijl hebben belangrijke plaats in Franse mode C Extra J Hoe warm het van de zomer ook wordt, erg benauwd hoeft niemand het te krijgen. Tenminste niet als het aan de kleding ligt, want die zal in het volgende seizoen ruim en comfortabel zijn, gemaakt van luc. «.ige stoffen zoals lin nen en katoen. En al schijnt de zon weinig dan nog wordt het een fleurige zomer, want de kleuren zyn hoofd zakelijk fel. Dit voorjaar zullen vooral maisgeel, turquoise, vuur rood, gifgroen, kobaltblauw en fuchsia hun intrede doen. En voor wie niet van felle kleuren houdt, blijft er ge noeg te kiezen over uit de di verse kaki-tinten en aardkleuren, terwijl ook grijs en zwart een belangrijke plaats innemen op het palet. Veel dessins zullen er niet te zien zijn, want de meeste kle ding is effen, met uitzonde ring dan van de strepen en de grote stippen. Ondanks dat er volgens de Pa- rijse modebeurs alles kan" zijn er wel enkele trends te onderscheiden. De meest gangbare is de zogenaamde stadsstijl: verfijnde kleding die het beeld oproept van de elegante Italiaanse vrouwen. Veel korte jasjes, zowel col berts als blousons en losse jasjes tot de heup, al dan niet met een ceintuur en drie kwart mouwen. Tunieken worden gedragen over ruime pantalons of rimpelrokken. Blousons zijn er in vele soor ten, veelal ruim met pofmou wen of ballonmouwen; zon der kraag, met een klein kraagje of juist met een grote kanten kraag, ruches en strikken. De pantalon is helemaal „in" en is dan ook in allerlei stijlen te krijgen. Nieuw zijn de piraat- broeken, pantalons die ruim om de heupen zitten en strak op de kuit sluiten met veters of een boord met drukkno pen. De pofbroek die het ook deze winter helemaal heeft gemaakt, blijft in het zomer- modebeeld ruim vallend over de heup en net onder de knie bloesend gesloten met een strak boord. Daarnaast zijn er veel broekrokken, ruime broeken tot op de enkel, broeken tot net boven de en kel en korte broeken. Vooral dit laatste kledingstuk wordt steeds meer favoriet naarma te de behoefte aan bewe gingsvrijheid groter wordt Marine Werd vorig jaar al een aanzet gegeven tot de marinestijl, deze zomer zal de marine ze ker doorzetten. Matrozenjas- jes compleet met witte kraag en goudkleurige knopen, blousons in felle primaire kleuren of met wit gestreept worden gedragen op blauwe Een pakje van Anne-Marie Beretta met een ongelijke rok met voorsluiting een een kanten blouse. Een strak getailleerd „secreta- ressepak" van Jean Paul Gaul- tier met een boothals en een schootje gedragen op een kuit broek met splitten Een wijde gestreepte pofbroek fan Issey Miyake met daarop >en gebreide trui met driekwart strikken en ruches en kanten ondergoed waarvan de ru ches net onder de bovenkle ding uitkwamen. Terwijl de meeste ontwerpers een wijd silhouet toonden, hielden Jean Claude de Luca en Jean Paul Gaultier het meer by het strakke silhouet dat aan de jaren '60 deed den ken. Vooral De Luca snoerde zijn japonnen (blousende bo venlijfjes met wijde rokken en voorzien van strikjes en ruches) met brede ceintuurs in de taille in. Jean Paul Gaultier daarentegen hield het hoofdzakelijk bij de strak getailleerde snit. Strakke rokken met erop jasjes met een schootje, ook wel gedra gen op kuitbroeken. Opval lend was vooral de halslijn van Gaultier, een brede boot hals die tot op de punten van de schouders doorliep. De kleding van Sonia Rykiel vertoonden een sjieke vrou welijke lijn, slank afkledend, soms met verlaagde taille en laag decollete De favoriete kleur van Soma Rykiel was zwart en het meest getoonde ontwerp een spencer met zeer ruime armgaten en een strak gesloten heupstuk Zo sjiek als de mode van Rykiel was. zo sportief was die van Een rok van Anne-Mane Be retta bestaande uit vier losse panden die kunnen worden sa mengebonden waardogr een korte broek ontslaat Brede goudkleurige hoofdband Jarenlang was het één en al za kelijke eenvoud wat de klok sloeg in het rijk van de mode. Nu is de beurt aan de roman tiek. De overhemdboorden, rechte mouwen en strakke manchetten hebben - ten minste voor de komende sei zoenen - plaats gemaakt voor nostalgische wijde kra gen, ruches, kanten stroken, ruime pofmouwen en zwieri ge rokken. En met de herle ving van de romantiek is ook de hoed in het modebeeld te ruggekeerd. Al valt niet te verwachten dat degenene die tientallen jaren geleden blij waren verlost te zijn van het "bijpassende hoofddeksel" er snel weer naar zullen grij pen. En al zullen velen onder ons blijven genieten van de wind die door de haren waait, toch eist de hoed een steeds belangrijker plaats in de gar derobe op. Zeker voor wie houdt van uitgesproken chic, want pas met een hoed is een creatie echt "af'. Hoeden zijn er de laatste tijd dan ook in vele soorten en kleuren en beslist niet alleen voor de rijpere vrouw. Dat bleek wel op de hoedenshow tijdens de confectiemode- beurs Igedo in Dusseldorf. Vierenvijftig fabrikanten van hoeden en mutsen uit tal van landen toonden daar hun nieuwste modellen aange past aanhet modebeeld voor de komende zomer. Voor zover in de hoedenbranche van echt nieuw kan worden gesproken, is een nieuw mo del dat van de Provencehoed, een hoed met een iets naar beneden lopende brede rand rond een halfronde bol die versierd is met een lint of een bloemencorsage. Deze hoed, die het beeld op roept van de jonge Francaise van het platteland, past voor al bij de folkloristische kle ding en dan met name in de nieuwe dorpsstijl. Wie zich zelf nog te jong vindt voor een hoed heeft de keuze uit allerlei soorten hoofdbanden. Helemaal nieuw zijn de strak ke banden met veertjes opge stikte pailletten of gedraaide koren van gouddraad die het zij strak op het voorhoofd worden gedragen, dan wel om het hoofd worden ge knoopt met twee uiteinden die langs het gezicht vallen Vooral de goudkleurige hoofd banden passen in het beeld van de disco-mode waarin volgend jaar nog heel wat goud zal schitteren. Is het gouddraad in dagelijkse kle ding voor de komene zomer aanmerkelijk minder aanwe zig dan in de kleding voor de ze winter, onder de flitsende lampen in de discotheken blijven een glanzende broek met goudkleurige versierse len en met gouddraad ver sierde jasjes en T-shirts zeker y of witte broeken of rokken. Overalls, oliepakken, Breton se vissersblouses, jasjes met capuchons zorgen voor een duidelijk sportief beeld. Dorpsstijl Heel wat romantischer is de dorpsstijl die doet denken aan de pioniersters die enke le eeuwen geleden naar de nieuwe wereld trokken. De rokken hangen een flink eind onder de knie en zijn ruim en gerimpeld in de taille. Eron der wordt niet zelden een kuitbroek gedragen en er overheen een schort met gro te banden. De blouses heb ben wijde ballonmouwen of vleermuismouwen en zijn aan de voorkant voorzien van een rechte bef. Soms wordt er een plastron of een „opa vestje" overheen gedragen. De sluiting in deze styl zijn ui terst simpel (hoofdzakelijk kleine metalen drukknopen), en kragen komt men zelden tegen of het moet een simpel opstaand boordje zijn. De dorpsstijl is wat somber van kleur. Rokken en blouses zijn vaak zwart of grijs of ge streept in zwart, grijs en wit Folklore Heel wat fleuriger maar zeker net zo wijd is de folklorekle- ding waarvoor ditmaal de landen uit het Midden- en Verre Oosten model hebben gestaan. Japanse kimonojas jes, ruime iSjrkse jurken met een pas op de schouders en Indische gewaden maken er een internationaal en geva rieerd geheel van. Deze kle ding is vaak rijk geborduurd en is vrijwel de enige waarin nog gouddraad is verwerkt Goud is van de zomer alleen nog terug te vinden in de ac cessoires, in ceintuurs, arm banden en grote kettingen. Bonte prtnts en dubbele rokken bij Angelo Tarlazzi, tijdens zijn show in Parijs. Een blauw-wit gestreept ma rinejurkje van Chantal Tho rn ass met een blo us end boven- lijf en een vetersluiting op de schouders Zoals altijd het geval is, vormt de confectiemode een zwak ke afspiegeling van de ont werpen die de trendbepalen- de Franse couturiers. Veel duidelijkheid schiepen zij niet met hun ontwerpen die gevarieerd van stijl waren maar wel al het eigen gezicht van de onderwerper toonden. Een van de ontwerpsters die wel met uitgesproken the ma's werkte, is Frans Andre- vie. Zij schroomde zelfs niet om haar mannequins van hoofdtooien met korenaren te voorzien om de dorpsstijl zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Duide lijker dan welke andere on derwerper ook richte zij zich op de boerenkielen, wijde rimpelrokken, plastrons en schorten met brede banden. Maar daarnaast nam bij haar ook de folklore een belangrij ke plaats in, waarvoor zy zich had laten inspireren door de Latijns-Amerikaanse landen. In bonte rokken met zwarte colbertjasjes en met een zwarte bolhoed met kleurige hoofddoek gekleed, zagen de mannequins eruit als Pe- Folklore maar dan van de ande re kant van de wereld, bij voorbeeld de Aziatische lan den, was veel te zien bij de Japanse ontwerper Kansai Yamamoto die schitterend geborduurde kimonojassen toonde, truien met ïngebrei- de Oosterse maskers en lange gewaden met Chinese letter tekens. Ook voor Claude Montana was de folklore, maar dan van over de hele wereld, een bron van inspiratie geweest. Hy liet zyn mannequins afwisse lend gekleed gaan als Griek se weduwe, als Russen of als Slavische of Marokkaanse Piratenbroek Wat de ontwerpers gemeen hadden, was de belangstel ling voor de broek, en dan met name de piratenbroek. Marinejasjes en zeemanspet ten waren er te zien bij Jean Charles de Castelbéyac, ter wijl Chantal Thomass de ma rinemode op een aanmerke lijk vrouwelijker manier in terpreteerde. Haar blauw-wit gestreepte tricotjurkjes, vrij sluik van lijn en gesloten met veters op de rug of op de schouders, wekten veel be wondering. Zij zorgde ook voor een romantisch tintje door de wijde rokken en broekrokken te combineren met kanten blouses met Een combinatie in dorpsstijl van Frans Andrevie bestaande uit een gestreepte wijde kuit broek met een effen rok met steekzakken en een gestippeld schort. Daarboven een ruime blouse met omgeslagen manche ten en een boerenjak met druk knopen k. Een japon van Soma Rykiel met kant op de schouders, een strak heupstuk en een laag aan gezette ruime rok Een marinejurk van Chantal Thomass met geshreept blou- send bovenlijf en effen blauwe plisseerok, rersiert met een rui me kanten kraag. Elizabeth de Senneville. Haar aandacht richtte zich met na me op de sportkleding, op joggingtruicn, trainingspak ken en korte broeken. Terwyl de vraag naar natuurlijke stoffen steeds groter wordt, bracht zy nog diverse ont werpen met doorzichtig plas tic in fluonserende kleuren. Een vierkant silhouet overheer ste by Anne-Mane Beretta die veel rechte jassen liet zien met laag aangezette ruime mouwen waarvan sommige waren voorzien van gekleur de repen stof tussen de na den. Zoals ook by enkele an dere ontwerpers, waren Be- retta's rokken opvallend doordat deze aan de achter zijde lager waren dan aan de voorzijde, of links langer wa ren dan rechts Dezelfde verspringende lengte ver toonden ook haar broeken tot net boven of onder de knie Opvallende truien en vesten en futuristische jassen met bre de banden over de schouders showde Issey Miyake die zich evenals Frans Andrevie ook had laten inspireren door de pioniersters met hun boeren kielen KITTY VAN GERVEN 4Q Hoed met doorkijk rand

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25