Alleen God weet of het lukt Keer ten goede op obligatiemarkt ge De moeizame verkoop van Fokkers MDF-100 Economie Extra ursweek E"r' ZATERDAG 9 JANUARI 1982 PAGINA 21 Door Réne Prummel Jim Douglas, zoon van de grondlegger van het bedrijf waar Fokker zijn toekomst aan heeft verbonden, spreekt niet alleen van een MDF-100, maar van een hele familie MDF-toestellen die Fokker en McDonnell-Douglas sa men zullen gaan bouwen. „Waar we nu aan bezig zijn is niet een single-shot-operatie. Ik voorzie een lange samen werking met Fokker", aldus Douglas. Deze man, die bij McDonnell- Douglas hoofd is van de afde ling lange termijnplanning, durft echter evenmin te voor spellen of de MDF-100 ook werkelijk verkocht zal wor den. „Wij hebben het vlieg tuig dat de luchtvaartmaat schappijen nodig hebben, maar je weet pas of ze het be stellen als ze dat gedaan heb ben. Alleen God weet het. Als de grote maatschappijen niet bestellen, dan zitten we in de problemen". Daarmee is in het kort het pro bleem aangegeven waar Fok ker en McDonnell-Douglas voor staan. Volgens vele des kundigen voorziet een korte- afstandsvliegtuig als de MDF-100 met zijn uiterst zui nige motor in een duidelijke behoefte. Analyses wijzen uit, dat er de komende vijf tien jaar een markt is voor 2000 van dit soort toestellen, maar het geld om ze te bekos tigen ontbreekt de lucht vaartmaatschappijen op het ogenblik. De economische recessie en de stijgende olie prijzen zijn daar de voor naamste oorzaken van. Nu wijzen woordvoerders van Fokker en McDonnell- Douglas op de golfbeweging, waarmee in de loop der jaren vliegtuigen zijn verkocht. De ze curve loopt parallel met die van de economische top pen en dalen, alleen zit er een tijdsverschil van ongeveer een jaar tussen. „Als de ver diensten van de luchtvaart maatschappijen na een slech te periode omhoog gaan, wachten ze meestal een jaar en bestellen dan weer nieuwe vliegtuigen", zegt Jim Douglas. „Ze bestellen dan zoveel ze kunnen en stoppen op het moment dat de economie be gint in te zakken. De bestelde toestellen worden echter nog tot een jaar daarna afgele verd, zodat de maatschappij en met een overcapaciteit ko men te zitten. Het gaat ze dan slecht, wachten een tijdje en bestellen vervolgens toch weer. Sinds de jaren dertig is er om de vier vijf jaar zo'n wisseling van overcapaciteit naar nieuwe bestellingen ge weest", zegt de topman van het Amerikaanse vliegtuig concern. Zo'n periode van laagconjunc tuur doet zich op het ogen blik weer voor, met als ge volg dat de behoefte aan zui nige vliegtuigen steeds ster ker wordt gevoeld. Maar het ontbreken van enig reëel uit zicht op een weer aantrek kende economie, maakt de luchtvaartmaatschappijen zeer voorzichtig in het doen van uitgaven. Bovendien is er op de voor Fokker en McDonnell-Douglas onont beerlijke Amerikaanse markt meer aan de hand. Het besluit van de regering- Carter, drie jaar geleden, om de monopoliepositie van de grote Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen op te heffen en een groot aantal nieuwe luchtvervoerders toe te staan, heeft de vliegtuig- markt danig ontregeld. De „deregulation", zoals de maatregel wordt genoemd, heeft veel kleine onderne mingen van de grond doen komen die voornamelijk op de korte afstanden hun pas sagiers vervoeren. Zij bezorgen de grote maat- meren. Bovendien kan deze gigant een paar jaar uitstel best gebruiken, omdat de produktie van de nieuwe Boeing's 757 en 767 enorm veel geld opslokt. Toch wordt deze vliegtuigfabn- kant als de grootste concur rent gezien voor de samen werkende Fokker- en McDonnell-Douglas-ontwer- pers. Door kwalitatief uitste- kehde vliegtuigen te leveren, heeft Boeing zich een domi nerende positie op de wereld markt weten te verschaffen, waartegen anderen zich nau welijks kunnen verweren. De ongelukken met enkele toe stellen van het type DC-10, hebben het vertrouwen van klanten in McDonnell- Douglas bovendien flink doen afnemen Verder is de. eveneens alleen nog maar op papier staande. A-320 van de in Frankrijk ge vestigde Airbus Industrie een concurrent voor de Ne derlands-Amerikaanse sa menwerking. „De A-320 is een concurrent, omdat de Fransen de wil hebben om iets te presteren op vliegtuig- gebied". zegt Jim Douglas. En MDF-projectleider De Leeuw voegt daaraan toe: „Aange zien Airbus zijn positie als vliegtuigindustrie wil uitbrei den, is het een erg serieuze concurrent van ons". Misschien juist wel door deze internationale wedijver zijn de ontwerpers van Fokker en McDonnell-Douglas de afge lopen maanden dichter naast elkaar toegegroeid. Want hoewel de topmensen van beide concerns alleen maar spreken over een „uitsteken de" en „produktieve" samen werking. is dat zeker in het begin bij veel gewone ont werpers anders overgekome- .Tegen samenwerking met ons werd door McDonnell- Douglas de eerste tijd wat moeilijk aangekeken", zegt een van de Fokker-mensen in Long Beach. „Ze waren niet zo overtuigd van ons kunnen Nu is dat wel over. Wij heb ben duidelijk bewezen gelijk waardig werk te levere- Mocht deze samenwerking dan, ondanks de weinig hoopvolle vooruitzichten, toch leiden tot produktie van de MDF-100, dan is het nog steeds de bedoeling dat met een eindlijn in Long Beach en één op Schiphol te doen. Zij het dan, dat die by Fokker ongeveer negen maanden la ter dan die by McDonnell- Douglas in gebruik zal wor den genomen. Deze vertra ging is volgens De Leeuw no dig om de kinderziekten van de eerste eindlijn op te spo ren. zodat niet twee keer de zelfde fout wordt gem aak- t. Vraagtekens bij het in ons land zo onderstreepte belang van een eigen eindlyn voor Fok ker, zet Jim Douglas. „Het in elkaar zetten van een vlieg tuig is niet het belangrijkste. Dat is hooguit vyf tot zeven procent van de hele produk tie. De bouw van de verschil lende componenten is in feite veel belangryker" Zover is het met de MDF-100 evenwel nog lang niet en de vooruitzichten op een succes volle produktie zijn, in elk ge val op dit moment, niet erg gunstig. Met luchtvaartmaat schappijen die hun geld nog niet willen besteden, een te ruggang in het reizigersver- voer, een economische reces sie waarvan het eind nog niet in zicht is en een geduchte concurrentie, ziet het er naar uit, dat de tekentafel voorlo pig de laatste plaats zal zyn, waar Fokker en McDonnell- Douglas aan hun MDF-100 samenwerken. De juichtoon waarop Fokker halverwege dit jaar aankondigde samen met McDon nell-Douglas een nieuw vliegtuig te zullen bouwen, heeft plaatsgemaakt voor een duidelijk gematigder geluid. Zeker in Long Beach, waar de ontwerpers van beide concerns nog steeds geen kant-en-klaar toestel op papier hebben gezet, kan niemand garanderen dat er straks ook klanten voor hun MDF-100 zullen zijn. Slechts een enkeling lijkt ervan overtuigd, dat het technologisch hoog ontwikkeld vliegtuig voor 150 pas sagiers een succes zal worden. De presentatie van de MDF-100 tijdens de Parijse luchtvaarttentoo nstelling. V.l.n.r.: Daan Krook (Fokker), Frans Swarttouw (Fokker), Sandy McDonnel (McDonnel-Doug- las) en John Brizendine (McDonnel-Doug- las). schappijen een flinke concur rentie, die duidelijk heeft bij gedragen aan hun nog steeds slechter wordende financiële positie. Verder heeft de sta king van luchtverkeerslei ders en het daarop volgend ontslag van meer dan tien duizend van hen, aan een da ling van inkomsten bijgedra gen. Bestaande lijndiensten, niet alleen de onrendabele, moesten worden opgeheven door een gebrek aan ver keersleiders om de vliegtui gen te begeleiden. Zelfs de zeer grote maatschap pij Delta Airlines, die er fi nancieel nog het beste voor staat, is voorzichtiger gewor den. Kondigde deze onderne ming in april nog aan onmid dellijk honderd toestellen als een MDF-100 (dus een zuinig vliegtuig voor 150 passagiers) te bestellen indien het ont werp erop dat moment zou zijn, nu heeft Delta een be slissing of ze wel zo'n type vliegtuig aan wil schaffen, uitgesteld tot het tweede kwartaal van volgend jaar Op Delta Airlines en het even eens zeer grote United Airli nes is de hoop van Fokker en McDonnell-Douglas gericht. Deze maatschappijen moeten de eerste orders plaatsen om de MDF-100 ook werkelijk van de grond te tillen. Heb ben zij eenmaal hun vertrou wen in het toestel gestoken, dan zal de rest van de markt vanzelf volgen, zo menen de samenwerkende vliegtuig bouwers. Bestelt een van beide echter niet, dan wordt de MDF-100 niet gebouwd en blijft dit vliegtuig alleen op papier be waard. Bovendien, zo leeft de verwachting bij de ontwer pers nu, zal er van de voor spelde honderd orders door Delta en United elk, geen sprake zijn. Willem de Leeuw, die in Long Beach namens Fokker het MDF-project l^idt, zegt hoog uit op twintig orders per luchtvaartmaatschappij te re kenen. Of dit aantal voldoen de zal zijn om met de produk tie van de MDF-100 te begin nen, mag worden betwijfeld. Fokker-topman Daan Krook, hoofd van de afdeling ver koop, liet eerder dit jaar we ten dat alleen met de produk tie kan worden begonnen, als er tussen de vijfenzeventig en honderd orders binnen zij- De kans dat het project winst oplevert zou anders te klein zijn het ontbreken van elke zekerheid over het welslagen van het project, werken op het kantoor van Mc-Donnell- Douglas in Long Beach sinds september ruim honderd Fokker-ingenieurs met een even groot aantal Amerikaan se collega's samen aan het ontwerp van de MDF-100. De meeste Nederlanders blijven slechts een paar weken aan de Amerikaanse westkust, om vervolgens weer plaats te maken voor collega's die op andere terreinen van de vliegtuigbouw hun speciali saties hebben. Enkelen werken er al vanaf september en zullen dat ook de komen de maanden nog blijven doe- Een van hen is de heer De Leeuw, samen met de ont werper van de DC-9, Ray Ba tes, verantwoordelijk voor het uiteindelijke resultaat van maandenlang berekenen en overleggen. Op de derde verdieping van het hoge kan lende Westeuropese maat schappijen en aan Garu- da". Al deze maatschappijen toon den zich volgens De Leeuw „erg geïnteresseerd", zy het dat de twee Amerikaanse ge gadigden op dit moment niets voelen voor een vlieg tuig met twee gangpaden. Dit in tegenstelling tot de ont werpers en de Westeuropese luchtvaartmaatschappijen, die voordelen zien in het ex tra comfort dat twee gangpa den (dus drie keer twee stoe len) met zich meebrengt. „Het is duidelijk dat de markt beslist of de MDF-100 een vliegtuig met een of twee gangpaden wordt en Delta en United vormen een belang rijk deel van de markt. Aan de andere kant moeten we ons ook realiseren dat deze maatschappijen waarschijn lijk wel „launching custo mers" (klanten die het pro ject door voldoende orders moeten lanceren - red.) zul len zijn, maar niet de enige klanten. De markt is breder dan alleen Delta en United en dat is het dilemma waar we nu mee zitten", aldus De Leeuw. De reden voor beide maat schappijen om voor een gangpad te kiezen, is brand stofbesparing. De romp kan wat smaller worden, waar door de luchtweerstand ver mindert. Volgens De Leeuw gaat het echter om een byna te verwaarlozen voordeel. „Het verschil is ongeveer twee procent in brandstof verbruik, nog minder dat een procent van de operationele kosten. Daar staat tegenover. dat je met het extra comfort van twee gangpaden waar schijnlijk meer passagiers zult aantrekken". Desondanks zeggen Fokker-in genieurs in Long Beach des gevraagd, er toch van uit te gaan, dat de MDF-100 op pa pier straks een toestel met een gangpad zal worden. Vrijwel alle aandacht van de ontwerpers is momenteel op Delta gericht en een op deze maatschappij toegesneden ontwerp zal in februari aan de potentiële klant worden i gepresenteerd. Een essentieel probleem is evenwel, dat de motor die Fokker en McDonnell- Douglas voor hun MDF-100 willen gebruiken, nog niet bestaat. De technologische kennis voor deze lichtge wicht en superzuinige krachtbron hebben de mot- rfabnkanten weliswaar voor handen, maar met de ontwik keling ervan zijn gigantische bedragen gemoeid. Zolang er nog geen overtuigende vraag naar is in de vorm van orders, aarzelen zij nog met investe ren. „Het gaat in wezen om een pro bleem van de kip of hetei. De motorfabrikanten wachten op de vliegtuigontwerpers en wij wachten op hen", zegt De Leeuw. „Om te voorkomen dat de een op de ander moet wachten, zijn wij van plan te gelijkertijd met de ontwikke ling te beginnen, zodra er vol doende orders binnen zy- De afwezigheid van een geheel nieuwe generatie motoren, is voor Boeing reden geweest, voorlopig nog niet met een vliegtuigontwerp voor 150 passagiers aan de weg te tim toorgebouw in Long Beach heeft hij zijn werkkamer, die uitkijkt op een deel van het enorme fabriekscomplex van McDonnell-Douglas. ,We vonden het een gezond idee om alle deskundigen hier samen te brengen, beter dan ze op Schiphol en hier in Long Beach apart te laten werken", zegt De Leeuw. „Vooral in de engineering vind ik het belangrijk dat de mensen bij elkaar in de buurt zijn. Ze praten dezelfde taal en hebben het over hetzelfde vliegtuig". De afgelopen maanden zijn ge bruikt om de oorspronkelijke ontwerpen van Fokker en McDonnell-Douglas in elkaar te schuiven. Aan de F-29, waar Fokker al jaren aan werkte, werden ruw gezegd twintig stoelen toegevoegd, terwijl de DC-JÖC, die McDonnell-Douglas in de te kenpen had, dertig zitplaat sen kwijtraakte. „Zodoende kwamen we tot een vliegtuig voor honderdvijftig passagiers, wat natuurlijk erg eenvoudig ging, omdat daar een markt voor is", aldus De Leeuw. „Het basis-ontwerp is gereed. Het vliegtuig heeft een T-staart, twee gangpaden en een landingsgestel met vier wielen en dit ontwerp hebben we gepresenteerd aan Delta, United, verschil De eerste werkweek van het jaar 1982 liep voor het beurs- wezen op een teleurstelling uit. Hiermede trok het nieu we jaar de stijl van het oude rustig door. Ook 1981 stond in het teken van vele beurste- leurstellingen. Aanvankelijk zag het er beter uit, want de Newyorkse effectenbeurs be gon met een ruim zeven pun ten hogere koersverbetering voor de dertig vooraanstaan de industriële aandelen van de Dow Jones-index. Maar dinsdag gingen er zeventien punten verloren en woens dag nog eens vier. Onder de ze omstandigheden kon Am sterdam niet veel anders doen dan na aanvankelijk ho ger te zijn begonnen, rechts omkeert te maken. Toch was er een lichtpuntje. De obligatiemarkt op onze beurs begon midden in de week plotseling te stijgen nadat het nieuwe jaar hier eerst nog een aarzelende stemming had laten zien. De Nederland- sche Bank was echter bereid het bankwezen een lening te verschaffen van 2,6 miljard gulden tegen even 10,6 pro cent, waardoor de banken in staat waren de opslagrente van 1 procent te halveren. Rood staan kost nu nog 12,5 tot 13 procent. Ook de geldmarkt kwam hier door ruimer te liggen. In Bel gië waar kort geleden het dis conto met twee procent ver hoogd was om de zwakke franc te steunen, werd deze week een verlaging van 1 pro cent doorgevoerd. De Neder landse banken waren er als de kippen bij om de afgifte- prijzen voor de bankbrieven in hogere zin aan te passen. Helaas liet de rente in West- Duitsland weer een lichte stijging zien nadat vorige week tekenen van enige da ling konden worden opge merkt. In de Verenigde Staten bleven de gemoederen echter nog danig verhit. Toen begin deze week een bekend econoom van een groot Newyorks ef fectenkantoor voorspelde dat vooral de rente op langlopen de leningen later dit jaar ze ker weer de top van 21 pro cent zal bereiken, was het hek van de dam. De aande lenmarkt verspeelde zeven tien punten en de obligatie markt liet anderhalve punt vallen. Maar toen de volgen de dag de grote Citibank van de stad New Vork als zijn ver wachting uitsprak dat zowel de inflatie als de rente in 1982 behoorlijk zouden gaan da len, kon in elk geval de obli gatie-index zijn schade weer inhalen. De aandelenmarkt bleef onder druk omdat hier economisch voorlopig alleen maar slecht nieuws dreigt binnen te ko men. Alleen een overtuigend bewijs van rentedaling zou Wall Street duidelijk kunnen opbeuren. Maar zolang dat niet het geval is, en er eerder gesproken wordt van een goede kans op een nieuwe forse stijging, staat het sein voor de beurs od rood. Daar bij komt dat over een paar weken de stroom van jaarcij fers begint te vloeien met, naar gevreesd wordt, voor ve le ondernemingen tegenval lend nieuws. De Amerikaan se autoindustrie ging al in mi neur over de drempel van de jaarwisseling en zag zowel voor als na nieuwjaar de pro duktie op aanzienlijk lager niveau dan een jaar geleden Zoals opgemerkt bleef door uit blijvende stimulansen de Amsterdamse aandelen markt weinig anders over dan het beloop in Wall Street te volgen. Woensdag ging hier flink terrein verloren, maar nadien kon er een bo dem in deze daling worden gelegd door de wending ten goede op de rentemarkt. Anders dan in Amerika bleveri op onze beurs de jaarcijfers nog enige tijd uit en komt de stroom van jaarverslagen pas in april goed op gang. Zelfd voorlopige cyfers kunnen nu nog niet gegeven worden. Wel geven vele bedryfsbestu- ren in de vorm van nieuw door C. Wagenaar jaarredes tot hun personeel of iri de daarvoor bestemde bladen hun indruk weer over het beloop in 1981 en de voor uitzichten. Deze hebben op de beurs dan vaak weer de bekende gevolgen: koersda lingen bij slecht, maar oplo pend bij goed nieuws. Tenzy de koers al bij voorbaat op goede verwachtingen te ver was opgelopen. Dit was bijvoorbeeld het geval voor Wessanen waar al gerui me tijd rekening gehouden werd met een goed jaar 1981. Hoewel het bestuur dit deze week bevestigde maar geen harde winstcyfers kon over leggen, trok de beurs zich enigszins teleurgesteld terug. Positiever was men over Phi lips waar gunstige uitlatin gen van de nieuwe president van de raad van bestuur flink wat kopers naar de markt toe trok. Ook een wat hoopvoller geluid van de katoen-, rayon- en linnenindustrie over de huidige textielsituatie deed deze sector flink opveren Nyverdal Ten Cate was met een sty ging van 31 gulden tot 37 gulden wel de grootste profiteur. Maar dit bedrijf had zelfs eind vorig jaar al een opgewekt geluid laten horen. De verwachting van de RAI dat in 1982 eindelyk weer een keer ten goede zal optreden in de autobranche deed Riva oplopen van 250 op 265 gulden en Automdus- tne Rotterdam van 600 gul den op 650 gulden Maar het was met allemaal gun stig nieuws wat de klok sloeg Een tegenvallende winstontwikkeling by de Ne derlandse Middenstands Bank trok dit aandeel van 135 op 124 gulden naar beneden en deed ook de andere bank aandelen in koers teruglo pen. Het afschrijven van de zwaar verliesgevende Belgi sche dochter van het Buhr- mann-concern gaf het aan deel een dreun van tien gul den VNU was echter zo'n vyf gulden in herstel en IHC In- ter steeg zo'n kleine twintig gulden. Verder nam de beurs de constatering van do Euro pese Commissie dat de eco nomie in de EG sedert vorig jaar september aantrekt voor kennisgeving aan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21